ingilizce-ogrenmek-icin-videolar

İngilizce Öğrenmek için Videolar İçeren 9 Web Sitesi

Anlıyoruz.

Yine uzun bir gündü ve istediğin son şey bir ders kitabı okumak, ama İngilizce çalışmadan bir gün geçirmek de istemiyorsun.

Belki de işinde büyük bir terfi aldın ya da bu yaz için yapmış olduğun büyük seyahat planları için sabırsızlanıyorsun. Ama bir gün daha kaybetmeyi göze alamazsın.

Yine de sadece rahatlayıp videolar izlemek istiyorsun. YouTube ya da başka bir şey izleyip aynı zamanda ders çalışamaz mısın?

Sana iyi haberlerimiz var!

İnternette İngilizce öğrenmek için videolar ile İngilizce öğrenirken videolar da izleyebilirsin!

Muhtemelen YouTube hakkındaki her şeyi biliyorsun, peki ama İngilizce öğrenmene yardımcı olacak videoların sürekli olarak internete yüklendiğini biliyor muydun?

Bahaneler bulmaya ve sıkıcı sözcük tablolarına son—öğrenimini interaktif hale getir ve İngilizce öğrenim seanslarını harika videolarla canlandır!

İngilizce Öğrenmek için Videolar ile Dil Öğrenmeyi İnteraktif Hale Getirmenin İpuçları

Eğitim dünyasında “öğretim ve öğrenim etkileşimi” bilginin öğretmenden öğrenciye aktarılması için kullanılan herhangi yöntemi ifade eder. Öğrenim aktivitelerine aktif katılım gösterdiğin zaman bilgiyi aklında daha iyi tutabileceğin bir gerçektir.

Söz konusu internette videolar izlemek olduğu zaman, bilgileri “öğretmenden” (yani video) öğrenmek için tüm işi sen yaparsın. Bir bakıma, bu videoları izlemenin harika bir öğrenme deneyimi olduğundan emin olmak senin sorumluluğundadır.

Ama muhtemelen “Bir ekranla nasıl interaktif etkileşim kurabilirim? Bilgileri anladığımdan emin olmak için ne gibi yöntemler kullanabilirim?” diye düşünüyorsun.

Bu listeye eklediğimiz videoların bazılarında bunları nasıl en iyi şekilde kullanacağın hakkında talimatlar, tavsiyeler ve fikirler de yer alıyor (bazılarında alıştırmalar ve metinler dahi mevcut!). Bunları içermeyenler için ise aşağıda onları daha interaktif hale getirmenin yollarını bulacaksın.

  • Öğrenme tarzını belirle. Öğrenciler genellikle yaygın öğrenme tiplerini kendileriyle özdeşleştirebilir. Bu tipler genellikle görsel, işitsel (dinleme), kinestetik (yaparak öğrenme) ya da dokunsal (hissetme) olarak sıralanabilir. Kendini görsel öğrenme ile tanımlamıyor musun? Sorun değil. Hangi tarzla öğrendiğin fark etmeksizin videolar sana yardımcı olabilir. Eğer burada verilen aktiviteleri kullanırsan videolardan en iyi şekilde faydalanırsın.
  • Bir plan yap. Bir video izlemeye başlamadan önce ne yapacağın hakkında bir fikrin olsun. Bilmediğin sözcükleri not mu alacaksın? Elinin altında bir not defteri olduğundan emin ol. Videoyu durdurup konuşmacının söylediklerini tekrarlamayı mı planlıyorsun? Harika! “Duraklat” tuşuna sık sık basmaya hazır ol.
  • Her seansı farklı aktivitelere böl. Bazen her videoda aynı şeyi yapmak bu deneyimin sıkıcı olmasına neden olabilir. Sorular çıkarmak için videoyu sık sık duraklat. Videonun bir kısmını birkaç defa izle ve sonra da bunları başkasına öğretiyormuş gibi yap. Not almak yerini bilgileri sözlü olarak tekrarla. Ne yapıyorsan, motivasyonunu korumak için bunları birbirine harmanla.
  • Dikkatini ver. Bazen televizyon açık ise dikkatimiz dağılır. Telefonumuzda ya da tabletimizde geziniyor, oyunlar oynuyor, yemek pişiriyor ve hatta okuyor olabiliriz. Pek çok kişi televizyonun sesine alışır, onu bir öğrenme aracı yerine bir arka plan sesi olarak kullanır.

İngilizce videolarını yüklediğin zaman herhangi dikkat dağıtıcı cihazı kapat. Bunu çalışma saati olarak düşün. Tanıdık olmayan sözcükleri not almak için yanında bir defter bulundur. İzlemeye ayırdığın zamanı ciddiye al.

  • Sunulan aktiviteleri kullan. Daha önce de belirtildiği üzere, aşağıda önerilen sitelerin bazılarında öğrenimini daha etkili hala getirmeye yardımcı interaktif aktiviteler eklenmiştir. Örneğin, FluentU videolara metinler, altyazılar, değerlendirmeler ve testler ekleyerek videolarda gördüklerinin üzerinden geçmene yardımcı olur. Sana sunulan her şeyden faydalan.
  • Kısa çalışma seansları planla. Videolarla çalışsan dahi uzun süreli çalışmalarda kendini tükenmiş hissedebilirsin. İlgini çeken içerikleri seçmek yardımcı olur. Eğer müzik dinlemeyi seviyorsan, müzik videolarını seç. Eğer dram ilgini çekiyorsa izlemekten hoşlanacağın konuları işleyen televizyon programlarını seç. Yine de anadilin dışındaki bir dilde diyaloglar dinlerken notlar almak sana ödev yapıyormuşsun gibi hissettirebilir. Çalışma rutinine videoları dahil etmek eğlenceli olması gerekiyordu. Aşırıya kaçmayarak eğlenceli olmayı sürdürmesini sağla.

İnternette İngilizce Öğrenmek için Videolar Kullanmaya Başlayacağın Harika İnteraktif Videolar

Aşağıdaki video siteleri sana İngilizce öğrenme sürecinde videolar bulmanda yardımcı olacak. Bunlardan bazıları özellikle çocuklar için hazırlanmıştır, ama yaş grubun fark etmeksizin bu İngilizce video sitelerinin hepsinden faydalanabilirsin.

Çocuklar için İngilizce Öğrenme Siteleri

1. E-learning for Kids

ingilizce-ogrenmek-icin-videolar

2004’te kurulmuş olan bu site, 5-12 yaş arası dil öğrencileri için ücretsiz video kurs yazılımı sunmaktadır. Çocuklara yönelik e-Öğrenim tam olarak bir ESL sitesi olmasa da, dil sanatları bölümünde sözcük tanımlama, harf öğrenimi ve daha fazlası üzerine videolar bulunmaktadır.

Bu kaynakların anadili İngilizce olan çocukların okumayı öğrenmeleri ve harfleri tanımlayabilmeleri için tasarlanmış olması nedeniyle bu site özellikle faydalıdır.

2. Video Zone: British Council’s LearnEnglish Kids

ingilizce-ogrenmek-icin-videolar

British Council tarafından hazırlanan English for Kids sitesinde şarkılı videolar, hikayeler ve gramer kuralları yer almaktadır. Videoların birçoğunda, videoda duyduğun sözcükleri sana sunan belgeler, ilgili ders ve aktiviteler ve ilerleyişini kontrol edebilmen için cevap anahtarları bulunur.

Bu videolar çocuklar için tasarlanmış olsa da sunulan aktiviteler yetişkinlerin de hoşuna gidebilir. Bunun bir İngiliz web sitesi olması nedeniyle İngiliz yazım kurallarını görmeyi bekleyebilirsin (color yerine colour gibi).

3. English 4 Kids

ingilizce-ogrenmek-icin-videolar

English 4 Kids, çocukların İngilizcedeki farklı konseptleri anlayabilmelerine yardımcı olacak pek çok farklı video sunmaktadır. Bu videolar, anaokulundan altıncı sınıfa kadar farklı sınıflara ayrılmıştır.

Bu web sitesi, video izlemekten nasıl en iyi şekilde faydalanılacağı üzerine talimatlar sunar ve aynı zamanda çocukların içeriği anlamaları ve onunla etkileşime girebilmeleri için egzersizler, oyunlar, bilgi kartlar ve diğer kaynakları kullanır. Ayrıca, ebeveynler ve öğretmenlerin çocuklar ve öğrencilere bu öğrenim sürecinde rehberlik etmelerinde yardımcı olacak ilave kaynaklar da bulunmaktadır.

Yaşça daha büyük öğrenciler için ise English 4 Kids, yetişkinlere yönelik dersler içeren benzer bir site olan English Media Lab’ı hazırlamıştır.

4. Sesame Street Videos

ingilizce-ogrenmek-icin-videolar

“Sesame Street” (Susam Sokağı) ABD dışındaki ülkelerde dahi son derece popüler bir televizyon programıdır. Çocuklara yönelik bu program 1969 senesinden bu yana yayında ve çocuklara okuma ve saymanın yanı sıra günlük hayatta gerekli becerileri öğretiyor.

“Sesame Street” dünyanın pek çok diline çevrilmiş olsa da İngilizce öğrenenler, harfler ve rakamlar üzerine basit derslerin hem çocukları hem de kendileri için ideal olduğunu görecekler. Video sitesinde bu çocuk programından popüler videolar yer alıyor.

Gençler ve Yetişkinler için İngilizce Öğrenme Siteleri

5. English Club

ingilizce-ogrenmek-icin-videolar

English Club, İngilizce öğrenenler için ücretsiz bir kaynaktır. 1997’de kurulan English Club, İngilizce dil öğrencileri için videolar, oyunlar, bloglar ve daha fazlasını sunmaktadır. Site yöneticiler, siteyi ziyaret eden öğrencilerin birçoğunun anadili İngilizce olan kişiler olmadığını belirtmiştir.

English Club genel olarak İngiliz İngilizcesi öğretir, ancak derslerin birçoğu Amerika’da yaşayan İngilizce öğrencileri tarafından da kullanılabilir. English Club, yeri geldiği zaman iki aksan arasındaki farklılıkları belirttiklerini beyan etmiştir.

Çok çeşitli konularda tonlarca video klip bulunduruyor olsa da, İngilizce hakkındaki özel videolar için “Learning English Videos” bölümüne bir göz at.

6. FluentU

ingilizce-ogrenmek-icin-videolar

FluentU, dil öğrenimini geleneksel ders kitaplarının ötesine geçirmeyi misyon edinmiştir. Senin için bir şeyler ifade eden içerikler yoluyla sözcükleri hatırlamanın daha kolay olduğunu biliyorlar. İşte bu nedenle de web sitelerinde senin gibi İngilizce öğrencilerinin İngilizceyi doğal bir şekilde konuşulduğu haliyle anlayabilmelerine yardımcı olan, farklı türlere ayrılmış çok sayıda video bulunur.

FluentU, film fragmanlarından müzik videolarına çok sayıda farklı türden video sunmaktadır. Ayrıca, değerlendirme soruları ve testler ile izlediğini anlama düzeyini sınar ve böylece anında geribildirim alır ve ilerleyişini görebilirsin.

FluentU’nun her yaştan ve her seviyeden öğrenci için ideal olduğunu unutma—anadil seviyesindeki içeriği parmaklarının ucuna getirdiği için daha büyük ve daha ileri İngilizce seviyesindeki öğrenciler için özellikle daha iyi olabileceği ise bir gerçek. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

7. Real English

ingilizce-ogrenmek-icin-videolar

Amerikalı ve İngiliz kökenli İngilizce öğretmenleri tarafından kurulan Real English kendisini İngilizce öğrencilerine anadil düzeyinde gündelik durumları sunmaya adamıştır. Web sitesinde bulunan videolar gündelik ve sıklıkla spontan (planlanmamış) diyaloglardan oluşur. Bu videolarda birer aktör olmayan anadili İngilizce olan konuşmacılar oynar. Aktif bir şekilde öğrenmen için interaktif egzersizler de bulunmaktadır.

8. Fun English Games

ingilizce-ogrenmek-icin-videolar

Fun English Games, İngilizce dil öğrencileri için çok sayıda farklı ve ücretsiz video içermektedir. Sözcük bilgisi veya gramere odaklanmak istemen ya da sadece biraz eğlenmek istemen fark etmeksizin seveceğin bir video bulacağın kesin.

Bu videolarda anlamana yardımcı olması için sözcükler görüntülenir. Bu web sitesi aynı zamanda izlediğin videolarla birlikte kullanabileceğin oyun ve aktiviteler de içermektedir. Çocuklar için bir bölümü dahi bulunur.

9. YouTube

YouTube’u nasıl unutabiliriz? Arama motoruna “ESL videos” yaz ve karşına çok sayıda öneri çıkacaktır. Öğretmenlerin birçoğu ücretsiz tam dersler vermektedir. Burada listelenebilecek çok fazla seçenek mevcut. YouTube kanallarının her biri farklı tarz ve yaklaşımlara sahip. Senin için hangisinin ideal olduğunu görmek için farklı videolar dene. Seçeneklerin bu kadar fazla olması aklını karıştırabilir. Bu önerilerle başlayabilirsin.

YouTube’un engin bir evren olduğunu biliyoruz. İşte İngilizce öğrenmene yardımcı olacak interaktif videolar içeren birkaç favori kanalımız.

  • Learn English by Cartoon — Gündelik senaryolardan meslekler veya yiyecekler gibi belirli kategorilere eğlenceli çizgi filmlerle İngilizceni geliştir.
  • Learn English Conversation — Bu videolar içerisinde basit diyaloglar ve dili duymana ve duyduklarınla alıştırma yapmana imkan tanıyan egzersizler yer alıyor.
  • Daily English Conversation — Learn English Conversation ile karıştırmamak gereken Daily English Conversation, seni gramer, zaman kipleri ve konuşma ile tanıştıran ayrı ve ücretsiz bir kanaldır.

 

Artık bazı tavsiyeler aldığına göre, İngilizce öğrenmek için videolar bulmak amacıyla farklı web sitelerini kullanmayı dene. Bu kaynakların birçoğu ücretsiz, bu nedenle onları videolarla İngilizce öğrenirken eğlenmek için kullanabilirsin.

Rastgele!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close