ingilizce-konusm

İngilizce Konuşma Becerilerini Geliştirecek Harika 2 Kişilik Oyunlar

Arkadaşlar her şeyi kolaylaştırır.

Bu dil öğrenimi için de geçerli.

Ders çalışmak yalnız yapman gereken bir aktivite olmak zorunda değil—özellikle de İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek istiyorsan.

Partnerini bul ve daha fazla, daha iyi ve daha hızlı öğren!

Peki ama birlikte neler yapmalısınız?

Bu yazıda İngilizce çalışma partnerinle yapabileceğin 10 harika oyun benzeri aktivite bulacaksın.

İngilizce Konuşma Becerilerini Neden bir Arkadaşınla Birlikte Geliştirmelisin?

Hala ikna olmadın mı? Bir çalışma partneri şu nedenlerle daha iyi öğrenmeni sağlar:

 • İki bilgi kaynağına sahip olursun, yani bir diğerinin bilgi ve becerilerinden faydalanabilirsiniz.
 • Birlikte çalıştığınız için odaklanmak daha kolay olur.
 • Ders çalışırken kaytarma ihtimalin azalır, çünkü başka birisi de zamanını sana bağlamış olur.
 • Gerçek bir kişiyle İngilizce konuşma pratiği yapma fırsatını bulursun.
 • Yalnız başına çalışmaktan daha eğlencelidir!

Bir çalışma partnerine sahip olmak rutinden çıkmanın ve çalışmayı daha keyifli hale getirmenin harika bir yoludur.

İngilizce Çalışma Partnerin Kim Olabilir?

Neredeyse herkes partnerin olabilir! Arkadaşların, sınıf arkadaşların, aile üyelerin, öğretmenler, dil paylaşımı partnerleri ve anadili İngilizce olan kişiler çalışma arkadaşın olabilir.

Birlikte çalışacağın birisini arıyorsan, bilgilerinden faydalanabileceğin bir kişiyi seçmek istersin. Dili zaten biliyor veya nasıl öğreteceklerini biliyor oldukları için anadili İngilizce olan bir kişi ya da bir öğretmen/profesör en iyi çalışma partneri olacaktır. Buna karşılık, onlara kendi anadilini öğretmeyi teklif edebilirsin. Böyle bir “dil değişimi” partneri arayan birçok kişi mevcut.

Eğer birlikte çalışacağın anadili İngilizce olan bir kişi bulamazsan, senin gibi bir dil öğrencisi de iyi bir seçenektir. İdeal olarak partnerin de seninle aynı dil seviyesinde olmalıdır. Herkes farklı öğrenme ve çalışma tarzlarına sahip olduğu için ikinizin de birbirinden öğrenebileceği pek çok şey var.

Birlikte çalışacağın kişiyi bulduğun zaman ne yapmalısın? Daha önce nasıl çalışıyorduysan öyle çalışmaya devam etmelisin. Ya da farklı bir şey deneyebilir ve bazı İngilizce konuşma oyunları oynayabilirsin! Ne de olsa bir partnerinin olması İngilizce konuşma pratiği yapabileceğin anlamına gelir.

İşte hem İngilizce öğrenmene hem de İngilizce konuşma pratiği yapmana yardımcı olacak, oynayabileceğin “harika” oyunlar.

İngilizce Konuşma Becerilerini Hızla Geliştirmen için 10 Harika 2 Kişilik Oyun

1. Alfabe Oyunu

“Z” harfiyle başlayan kaç sözcük biliyorsun? Şimdi daha fazlasını öğrenmenin zamanı. Bu oyun ile sözcük bilgini geliştirebilir ve İngilizce konuşurken daha hızlı ve daha farklı düşünmeyi öğrenebilirsin.

Nasıl oynanır: Sen ve partnerin arasında sırayla birer cümle söylediğiniz bir diyalog başlar. Her bir cümle alfabenin bir sonraki harfi ile başlamalıdır. Bu oyun için biraz yaratıcı düşünmen gerekir. Alfabenin tüm harflerini tamamlayın. Biriniz söyleyecek cümle bulamazsa yeniden başlayın!

Örnek:

Sen: Annie, why are you carrying so many bags?(Annie, neden bu kadar çok torba taşıyorsun?

Partnerin: Because I’m having a party later, so I bought a lot of things.(Çünkü ilerleyen saatlerde parti vereceğim, bu yüzden birçok şey satın aldım.

Sen: Can I come to your party?(Partine gelebilir miyim?

Partnerin: Definitely!(Elbette!

Alternatif oyun: Başlamadan önce bir sözcük listesi oluşturun ve alfabenin tüm harflerini kullanmak yerine bu sözcükleri cümle içinde kullanın. Bu sözcükleri yazılmış oldukları sırayla cümle içinde kullanarak oyunu daha eğlenceli ve zorlu hale getirin.

2. Scenes from a Hat

Scenes from a Hat (Bir Şapkadan Sahneler), komedi programı “Whose Line Is It Anyway”de oynanmış bir oyundur. Bu değiştirilmiş versiyonda partnerinle birlikte farklı konularda konuşma fırsatı bulursun.

Nasıl oynanır: Kağıt parçaları üzerine aklına gelen sahneler, düşünceler ve başlıkları yaz. Bu kağıt parçalarını bir şapkanın (ya da bir kap) içerisine koy. Sen ve partnerin her seferinde şapkanın içinden birer kağıt alır ve kağıt üzerinde yazılı konu hakkında birkaç dakika boyunca sohbet eder.

Örnek: İşte kullanabileceğin bazı fikirler:

 • Bugün ile 3000 senesi arasındaki farklılıklar
 • Birisinden ayrılmak için kötü zamanlar
 • Zaman makinesinin harika ve berbat kullanım alanları
 • Yaz mevsiminin en iyi ya da en kötü mevsim olmasının nedenleri

Daha fazla fikir için bu Reddit konusunu ziyaret edebilirsin, bulacaklarının pek çoğu popüler kültür veya mevcut olaylar hakkındadır.

Alternatif oyun: Kronometreyi kur ve karşılıklı diyalog kurmak yerine konu hakkında birkaç dakika boyunca kendi başına konuş.

3. Geçmiş ve Gelecek

İşte İngilizce fiil zamanlarını pratik etmende sana yardımcı olacak bir oyun. Bu oyun çalışmaya başlamak için de iyi bir başlangıç noktasıdır, çünkü birisiyle yapacağın gerçek bir sohbete oldukça benzer.

Nasıl oynanı: Hafta sonu neler yaptığın hakkında konu, daha sonra da bir sonraki hafta sonu neler yapmayı planladığından bahset.

Örnek:

“Last weekend I went to watch a movie called ‘The Avengers.’ It was great! Next week I will go to the movies again, to watch ‘Pixels.’ Everyone says it’s terrible, though…”(Geçtiğimiz hafta sonu ‘The Avengers’ adlı bir filme gittim. Harikaydı! Önümüzdeki hafta sonu ‘Pixels’ filmini izlemek için yine sinemaya gideceğim.

Alternatif oyun: Ekim 2040’ta bir hafta sonu neler yapacağını öngörmeye çalış.

4. Uzmanına Sor

Bazen akıcı konuşabilmenin anahtarı sadece özgüvendir. Elbette tüm sözcükler ve dilbilgisini öğrenmek istersin, ama konuşma esnasında bir şeyden emin olmasan dahi konuşmaya devam etmen gerekebilir. Bu oyun, özgüvenini artırmana yardımcı olacak.

Nasıl oynanır: “Uzmanı” olduğun birkaç şeyi not al ve sonra da partnerinden sana bu konularda sorular sormasını iste. Daha sonra rolleri değişin ve bu sefer de partnerin uzman olsun. Bilmediğin konularda uydurma yanıtlar vererek eğlen.

Bildiğin her konuda uzman olabilirsin; işte bazı örnekler:

Örnekler:

 • Makyaj ve saç modeli uzmanı
 • Bilim kurgu film uzmanı
 • Matematik uzmanı
 • Masa oyunu uzmanı

Alternatif oyun: Daha fazla eğlence için komik şeyler uydur. Neden bir peynir uzmanı ya da uzaylı kaçırılmaları uzmanı olmayasın ki?

5. Bana bir Resim Yap

Konuşurken aklımızda bir şey vardır. Dinleyicinin de aklında aynı şeyin olduğunu nasıl bilebiliriz? Bu oyun ile net bir şekilde anlaşılmaya odaklanabilirsin.

Nasıl oynanır: İnternetten ya da bir kitap veya dergiden bir resim seç ve bu resmi partnerine gösterme. Resmi göstermek yerine onu mümkün olan en fazla detayla tanımla ve partnerinin bu resmi yapmasını yardımcı ol.

Tanımlamayı ve resim yapmayı bitirdiğiniz zaman iki resmi değiştirin ve bunların birbirlerine ne kadar benzedikleri—ya da ne kadar farklı olduklarını—görün. Bir yanlış anlaşılma olup olmadığını bulmaya çalış; bunu yapmak, konuşma becerilerini geliştirmek için nelere odaklanabileceğin hakkında fikir sahibi olmana yardımcı olur.

Örnek: Flickr ya da Instagram gibi fotoğraf paylaşım sitelerinde çok sayıda fotoğraf bulabilirsin. Ayrıca, aklında belirli bir resim varsa Google Image arama işlevini kullanabilir ya da sadece fotoğraf olmakla kalmayan fikirler için DeviantArt web sitesine bir göz atabilirsin.

Alternatif oyun: Resmin kendisi olmaksızın aklındaki bir resmi tanımla. Partnerinin bu resmi mümkün olduğunca doğru çizebilmesi için ona yardımcı ol.

6. Yirmi Soru

Bu oyunu çocukluğunda bir zamanlar oynamış olabilirsin. Bu oyun, sana sözcük bilgisi öğrenmende yardımcı olacak ve bulmaca çözme becerilerini kullanabileceğin basit bir oyun.

Nasıl oynanır: Gizlice bir isim seç (meslek, hayvan, yer, herhangi bir şey!). Partnerin sana “evet-hayır” soruları sorarak bu sözcüğün ne olduğunu tahmin etmeye çalışır. (Bu sorulara sadece “evet” ya da “hayır” yanıtını ver.) Eğer partnerin doğru cevabı 20 soru sonunda bilemezse doğru cevabı açıkla.

Örnek: Eğer tuttuğun isim “broccoli” ise oyun şöyle gelişebilir:

A: Is it a person?(Bu bir insan mı?)

B: No(Hayır).

A: Is it a vegetable?(Bu bir sebze mi?)

B: Yes(Evet).

A: Is it green?(Yeşil mi?)

Ve böyle devam eder!

Alternatif oyun: Oyunun bir süre sonra bir sözcüğü tahmin etmekten ziyade sorular sormak ile ilgili olduğunu göreceksin. Oynarken keyfini çıkar ve bunun bir sohbete dönüşmesini sağla. Birbirinize diğer sorular sorabilir ve hem dil becerilerinizle pratik yaptığınız hem de birbiriniz hakkında daha fazlasını öğrendiğiniz iyi bir İngilizce diyalog kurabilirsiniz.

7. Abartı

Abartı, “I’m so hungry I could eat a horse” (O kadar açım ki bir atı bile yiyebilirim) cümlesinde olduğu gibi bariz bir mübalağadır. Ne bir atı, en azından bütün olarak, yiyebilirdin ne de bunu gerçekten yapmak isterdin—bu sadece sıkça kullanılan bariz bir abartı sözüdür.

Eğer kendine güvenerek konuşmakta sorun yaşıyorsan ya da konuşurken ne söyleyeceğini bilemiyorsan bu oyun tam sana göre!

Nasıl oynanır: Kendin hakkında abartabildiğin kadar abartarak bir hikaye anlat.

Örnek:

“One time I was at a restaurant when someone made a remark I didn’t like. So I grabbed a bottle and smashed it over the table and the next thing I know there are five guys surrounding me. That’s when the elephant came in…”(“Bir keresinde bir restoranda otururken birisi hoşlanmadığım bir şey söyledi. Ben de bir şişeyi kaptım ve masanın üzerinde kırdım ve hatırladığım şey beş adamın etrafımı sarmış olduğudur. İşte o anda içeri bir fil girdi…”

Alternatif oyun: Kendin hakkında uydurma bir hikaye anlat ama olabildiğince inandırıcı olmaya çalış. Partnerinin, anlattığın hikayenin uydurma olduğunu unutmasını sağlayabilir misin? Partnerin “sonra ne oldu?” diye sorduğu zaman ne kadar iyi bir hikaye anlatıcı olduğunu bilirsin.

8. Masal Zamanı

Bu oyun da “bir masal çevirmeyi” öğrenmenin iyi bir yoludur. Eğlenceli bir hikaye anlatırken daha akıcı konuşmaya başlamanın bir yoludur.

Nasıl oynanır: Her seferinde sırayla bir cümle söyleyerek hikaye devam ettirilir. Hikayenin gittikçe daha da saçma bir hale gelmesi eğlenceli olabilir!

Örnek:

A: Once upon a time, there lived a very lonely prince.(Bir zamanlar kendini çok yalnız hisseden bir prens yaşarmış.

B: The prince had no friends because he had the head of a frog.(Prensin hiç arkadaşı yokmuş çünkü bir kurbağa kafasına sahipmiş.

A: One day, the prince found a woman with the head of a beautiful princess, but the body of a giant frog.(Günlerden birinde prens güzel bir prensesin kafasına ama dev bir kurbağanın vücuduna sahip bir kadın bulmuş.

Alternatif oyun: Diyalog kurmak yerine hikayenizi yazın. Komik sonuçlar elde etmek için şunu dene: İki cümle yaz ve kağıdı ilk cümle üzerine katlayarak ilk cümleyi kapat ve bu işlemi tekrarlaması için kağıdı arkadaşına ver. Sonunda, saçma olacağı kesin olan bu hikayeyi okumak için sayfayı aç.

9. Rol Yapma

Başka biriymiş gibi davrandığın zaman rol yapmış olursun. Bu yöntem oyunlardan terapiye birçok yerde kullanılır ve rahatlamanın ve kendi konuşma ritmini bulmanın harika bir yoludur.

Kendini başka birinin yerine koyduğun için kendine güvenmeli ve aktörlük becerilerini kullanmalısın; bunların her ikisi de topluluk önünde konuşmaya yardımcı olur.

Nasıl oynanır: Bir karakter yarat. Bu karakterin senden çok farklı olmasını sağlamaya çalış. Daha sonra bir senaryo seç ve diyalogları canlandır.

Senaryo örnekleri:

 • İçine kapanık bir tesisatçı ve kötü kalpli bir prenses tüm biletleri satılmış bir filmde tanışır.
 • Bir maymunu olan bir adam zengin iş adamıyla iş görüşmesi yapar.
 • Olayları abartan bir İtalyan şef, 20 kedisi olan bir kadın ile randevulaşır.

Alternatif oyun: Karakterini, karakter özelliklerini (“içine kapanık,” “çevresine uyumlu,” vb.) kağıtlara yazarak ve bunlar içinden bir iki tanesini rastgele seçerek oluşturabilirsin.

10. Favoriler Oyunu

Son oyunumuzda günlük konuşmalara geri dönüyoruz. Bu oyun bir oyundan ziyade gerçek sohbetlere daha çok benziyor ve senin daha doğal ve rahat bir şekilde konuşmanı amaçlıyor.

Nasıl oynanır: Sen ve partnerin sevdiğiniz şeylerden birini paylaşabilirsiniz (bir film, yemek, mekan ya da herhangi bir şey olabilir). Verdiğiniz yanıtlar ve bu şeyleri neden sevdiğinizi tartışmak için zaman ayırın.

Örnek:

A: I love Japan in the summer when the cicadas are singing.(Ağustos böceklerinin öttüğü yaz mevsiminde Japonya’yı seviyorum.

B: Oh really? I’ve never been to Japan. That sounds amazing! I’ve visited Korea though.(Gerçekten mi? Japonya’ya hiç gitmedim. Bu kulağa harika geliyor! Ama daha önce Kore’ye gittim.

A: What was that like?(Nasıl bir yerdi?

Alternatif oyun: Bu oyun sohbet etmeye başlamanın iyi bir yoludur. Bu oyunu aslında yeni tanıştığın ve çalışma partnerin olmayan birisiyle gerçek bir konuşma başlatmak için kullanabilirsin. Oyunu oynayarak alıştırma da yapmış olacaksın, böylece bir yabancıyla konuşurken kendine güvenebilirsin!

 

En çok hangi oyunu sevdin? Bu oyunlarla İngilizce konuşma ve dilin keyfini çıkar!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close