ingilizce-klasik-kitaplar

Bir Taşla İki Kuş! Hem Okuyup Hem İzleyebileceğiniz İngilizce Kitaplar: 15 Klasik Kitap

“Kitabı daha iyiydi.”

Kime klasik kitaplardan uyarlama bir film hakkındaki fikrini sorsanız, alacağınız cevap muhtemelen budur.

İngilizce kitaplardan uyarlanan pek çok film var ve elbette kitaplardan uyarlanan bazı filmler gerçekten korkunç oluyor. Fakat bazı diğer filmler de harika olabiliyor – ya kitabı beyaz perdede çok güzel yansıttığı için ya da güzel fakat kitaptan farklı yeni bir eser olduğu için.

Kitaplardan uyarlanan pek çok film var, son zamanların favori filmleri “Harry Potter” ve “Twilight”tan (“Alacakaranlık”) tutun klasik filmler “The Shining” (“Cinnet”) ve “A Clockwork Orange”a (“Otomatik Portakal”) kadar.

Filme uyarlanan kitapların çoğu klasik kitaplardır—yani yıllardır pek çok kişi tarafından bilinen ve okunan kitaplar. Bu filmler İngilizce öğrenenler için harika öğrenme araçlarıdır, özellikle de uyarlandıkları kitaplar çok eski ya da okunması zor kitaplarsa.

Sizin için burada film olarak da izleyebileceğiniz 15 temel klasik İngilizce kitabı bir liste halinde bir araya getirdik.

Bir Kitabı “Klasik” Yapan Nedir?

Muhtemelen şimdiye dek birkaç klasik kitap okumuş, ya da en azından isimlerini duymuşsunuzdur. Sherlock Holmes, Dr. Jekyll and Mr. Hyde (Dr. Jekyll ve Mr. Hyde) ve the Three Musketeers (Üç Silahşörler) filmleri de aynı addaki klasik kitaplardan uyarlanmıştır.

Modern edebiyatta nelerin klasik sayılacağını kestirmek zor olabilir: Harry Potter ve Twilight (Alacakaranlık) şu anda çok popüler kitap serileri olabilirler, ancak bundan yıllar sonra da bu kadar popüler ve sevilen kitaplar olacaklar mı? Peki, ya birkaç yüzyıl sonra? Klasik kitapların çoğu, zamana direnen kitaplardır, yani yazıldıktan uzun bir süre sonra bile hala keyifle okunuyorlardır.

Bunun nasıl olabileceğini merak ediyor olabilirsiniz. 1900’lerin başlarında yazılmış bir şey nasıl hala, günümüzde bile bu kadar ilgi çekici olabilir?

Klasik kitaplar genellikle ilginç bir konuya ve/veya karakterlere sahip olan, iyi yazılmış kitaplardır. Ama en önemlisi, klasik İngilizce kitaplar nerede yaşıyor olursak olalım hepimizin bilip anladığı temalar (konular) içerirler. Bu temalar arasında aşk, dostluk, açgözlülük, sorunları çözme, olumsuz özelliklerimizi yenme ve benzeri pek çok evrensel tema vardır.

Neden Klasik İngilizce Kitapların Film Uyarlamalarını İzlemelisiniz?

İngilizce öğrenenler için klasik kitapların film versiyonlarını izlemenin pek çok faydası vardır:

 • Kitabı ne kadar iyi anladığınızı görmek için filmi izleyebilirsiniz.
 • Klasiklerin çoğu eski olduğundan, kitaplarda bilmediğiniz bazı kelimeler geçiyor olabilir. Kitabın filmini izlemek ise size bu kelimeleri nasıl kullanacağınızı ve telaffuz edeceğinizi öğretir.
 • Klasik kitapların film versiyonlarını izlemek, kitabın geçtiği yıla ve bölgeye bağlı olarak farklı konuşma tarzları duymanızı da sağlar.
 • Hangi kitabı seveceğinizden emin değilseniz, önce filmi izleyin. Filmi izlemek hem daha az zamanınızı alacaktır hem de kitaptan ne beklemeniz gerektiğini anlarsınız.

Klasik kitapların yalnızca film versiyonlarını izleyerek de çok şey öğrenebilirsiniz. Bu deneyimden tam anlamıyla faydalanabilmeniz için size harika önerilerimiz var.

Klasik Kitaplardan ve Filmlerden İngilizce Öğrenmenin Yolları

Bir film izlerken veya kitap okurken arkanıza yaslanıp hikayenin tadını çıkarabilirsiniz. Fakat öğrenmek için izlerken, sürekli düşünüyor olmalısınız! İşte filmleri izlerken filmlerle meşgul olmanızı ve etkileşime geçmenizi sağlayacak birkaç yol:

 • Eğer filmi kitap çok zor olduğu için izliyorsanız, filmi izledikten sonra kitabı okumayı bir daha deneyin. Kitabı çok daha iyi anladığınızı görecek ve şaşıracaksınız!
 • Filmi bölümlere ayırıp parça parça izleyin. İzlemeler arasında kitabı okuyun. Kitapta da filmde geldiğiniz yere kadar gelmeye çalışın. Film kitabı ne kadar iyi takip ediyor? Yönetmen kitabın hangi bölümlerini filme dahil etmemiş? Bu bölümlerin neden filme dahil edilmediğini anlamaya çalışın. Bu “silinmiş” sahnelerin izlediğiniz filmde nasıl görüneceğini hayal etmeye çalışın.
 • Eğer kitabı daha önce okuduysanız, filmde bazı şeyler düşündüğünüzden daha farklı olabilir. Bu bölümleri tekrar okuyun ve her şeyi doğru anladığınızdan emin olun.
 • Kitabı filmi izlemeden önce okuyorsanız, iyi anlamadığınız her şeyi not edin. Filmde bu anları bulmaya çalışın. Şimdi anlıyor musunuz?
 • Kelimeleri önceden hazırlayın. Kitabı okurken ya da filmi izlerken yanınızda bir defter bulundurun ve bilmediğiniz bütün kelimeleri yazın. Aynı kelimeleri filmde ya da kitapta tekrar kullanılırken görmek harika bir pratik olacaktır.
 • Bu, popüler kültür hakkında daha fazla şey öğrenmek için de harika bir yoldur! Eğer klasik bir kitabın filmini çekiyor olsaydınız, kitaptaki karakterler için siz hangi oyuncuları seçerdiniz? Neden?
 • Kitabın ve filmin geçtiği dönemi hatırlamak da önemlidir. O dönem günümüzden ne kadar farklıymış? İnsanların nasıl konuşup nasıl davrandıklarına dikkat edin. 1800’lerde geçen bir filmin setinde kullanılan konuşma biçimlerini taklit etmek istemeyebilirsiniz, fakat insanların bugün aynı sözleri ve kelimeleri nasıl söylediği daha çok dikkatinizi çekecek.

Ne kadar da çok fikir var değil mi?! Okurken ya da izlerken bu önerilerin bazılarından ya da hepsinden faydalanabilirsiniz. Burada öğrenilecek çok şey var.

Film Olarak da İzleyebileceğiniz 15 Klasik İngilizce Kitap

Bazı kitaplar o kadar çok sevilir ki birden çok kez filme uyarlanır. Biz sizin için en iyi olduğunu düşündüğümüz versiyonları seçtik. Tadını çıkarın!

Filme uyarlanan klasik kitaplar

1. “Little Women” / “Küçük Kadınlar” Yazan: Louisa May Alcott

Film uyarlaması: “Little Women” / “Küçük Kadınlar” (1994)

Dört kız kardeşin İç Savaş’ın yıkıp geçtiği bir ülkenin, ailevi sorunların, erkeklerle tanışmanın ve hatta aşık olmanın üstesinden gelmelerini sağlayan inanılmaz bir bağları vardır.

Maddi servete karşı ailenin önemi öylesine kolay anlaşılır bir tema ki bu kitap altı kez filme, dört kez TV dizisine (ve hatta bir Japon animesine), bir müzikale ve bir de operaya uyarlandı. Vay canına! Bizim favorimiz Wynona Ryder ve Susan Sarandon’ın oynadığı 1994 versiyonu.

2. “The Great Gatsby” / “Muhteşem Gatsby” Yazan: F. Scott Fitzgerald

Film uyarlaması: “The Great Gatsby”/ “Muhteşem Gatsby” (2013)

Gizemli milyoner Jay Gatsby her şeye sahipmiş gibi görünüyor olabilir. Güzel bir kadına aşıktır, düzenli olarak şatafatlı partiler verir ve isteyebileceği her şeye sahiptir.

Fakat rüya gibi evi aslında tam da bu olabilir: Bir hayal, bir fantezi. Leonardo DiCaprio kitabın film versiyonunda o gizemli havayı müthiş bir şekilde yansıtıyor.

3. “Dracula” / “Drakula” Yazan: Bram Stoker

Film uyarlaması: “Dracula” / “Drakula”

Çoğu kişi bu ismi duymuştur, fakat konuyu pek bilen yoktur. Genç bir İngiliz’in ve nişanlısının yaşamları, İngiliz Transilvanyalı bir vampir olan Dracula ile tanışınca vampirlerin dünyasına karışacaktır.

Filmin başlığında hiçbir bağlantı ya da tarih olmadığını fark etmişsinizdir. Çünkü tek bir uyarlama seçemedik! Gary Oldman’ın Dracula’yı oynadığı 1992 versiyonu var, vampirlerin çekici olduğu fikriyle “Alacakaranlık” filmlerin çok daha önce oynayan 1979 versiyonu var.

4. “The Legend of Sleepy Hollow” / “Başsız Süvari” / “Hayalet Süvari” Yazan: Washington Irving

Film uyarlaması: “The Legend of Sleepy Hollow” / “Başsız Süvari” / “Hayalet Süvari”(1999)

Çekingen Ichabod Crane gece bir partiden aşık olduğu kadını etkilemeyi becerememiş olarak dönmektedir. Derken, karşısında elinde kafasını tutan korkunç bir süvari belirir!

Bu klasik kısa korku hikayesi defalarca kes yeniden anlatılmıştır, özellikle de Cadılar Bayramı gelince. Bu hikayeyi Johnny Depp’in oynadığı 1999 yılında çekilen “Sleepy Hollow” filmiyle karıştırmayın, çünkü bu film eğlenceli bir film olsa da hikayeyi doğru yansıtmıyor.

5. “The Lion, the Witch and the Wardrobe” / “Aslan, Cadı ve Dolap” Yazan: C.S. Lewis

Film uyarlaması: “The Chronicles of Narnia” / “Narnia Günlükleri” (2005)

Dört çocuk, dolaplarının içinde şahane bir dünya olduğunu keşfederler. Yalnız bu fantezi dünyası tehlikededir ve bu dünyayı ve içindeki tuhaf yaratıkları kurtarmak için her bir çocuğun kendi zayıf yönlerinin üstesinden gelip güçlerini kullanmaları gerekmektedir.

Filmler de bu serideki kitaplar gibi çok güzel ve büyülü!

6. “The Lord of the Rings” / “Yüzüklerin Efendisi” serisi Yazan: J.R.R. Tolkien

Film uyarlaması: “The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring” / “Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği” (2001)

Dünyayı kurtarmak için yok edilmesi gereken bir yüzüğü arayan sessiz hobbit‘in (kocaman ayaklı küçücük insanların) ve yoldaşlarının maceralarını izleyin.

Bu kitap serisi İngilizce öğrenenler için zor olabilir, bu yüzden kusursuzca çekilmiş filmler bu fantastik epik hikayenin tadını çıkarmak ve İngilizce öğrenmek için harika bir alternatif sunuyor.

7. “The Secret Garden” / “Gizli Bahçe” Yazan: Frances Hodgson Burnett

Film uyarlaması: “The Secret Garden” /”Gizli Bahçe” (1993)

Yaramaz bir kız çocuğu ve tekerlekli sandalyedeki bir oğlan çocuğu, dostluğun ve gizli bir bahçenin gücüyle birbirlerinden bir şeyler öğreniyorlar. Bu kitap ve film size, ister fiziksel olsun ister duygusal, kendi engellerinizi aşmanız için ilham verecek.

Bu kitabın hedef kitlesi çocuklar ve gençler olduğundan, İngilizce öğrenenlerin hem okuması hem de izlemesi için harika bir seçenek.

8. “The Last of the Mohicans” / “Son Mohikan” Yazan: James Fenimore Cooper

Film uyarlaması: “The Last of the Mohicans” / “Son Mohikan” (1992)

Oldukça karışık bir grup insanın bir albayın iki kızını bir dövüşün ortasında koruması gerekmektedir. Kitap Fransızlar ve Amerikan yerlileri arasındaki savaş sırasında geçer ve savaş zamanında farklı ulustan kişilerin yaşadığı gerilimleri anlatır.

Filmde Daniel Day Lewis unutulmaz bir performans sergiliyor (üstelik filmin inanılmaz müzikleri var!).

9. “To Kill a Mockingbird” / “Bülbülü Öldürmek” by Harper Lee

Film uyarlaması: “To Kill a Mockingbird” / “Bülbülü Öldürmek” (1962)

Beyaz bir avukat, hak etmediği bir tecavüz suçlaması karşısında siyah bir adamı savunmak ve adamın çocuklarını tehditlerden ve şiddet eylemlerinden korumak zorundadır. Bu kitap halen okullarda, Afrika kökenli Amerikalılara yapılan ayrımcılığa karşı derslerde okutulmaktadır.

Kitap da film de 1960’ların başından, bu yüzden dil ve kullanılan argo size eski gelirse şaşırmayın!

10. “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” / “Guguk Kuşu” Yazan: Ken Kesey

Film uyarlaması: “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” / “Guguk Kuşu” (1975)

Aklı başında fakat asi bir adam bir akıl hastanesine yerleştirilir ve buradaki “deli” arkadaşlarını onları kontrol eden korkunç hemşirelere karşı kışkırtmaya çalışır.

Bunu ister bir akıl hastanesi hikayesi olarak okuyun, ister bir hayat hikayesi olarak. Başkalarının size söylediklerini mi yapıyorsunuz, yoksa sistemi değiştirmeye mi çalışıyorsunuz? Kitabın meşhur film versiyonunda Jack Nicholson en çılgın ve en iyi performansını sergiliyor.

Filmlere İlham Olan Klasik Kitaplar

Bazı filmler klasik kitapların doğrudan uyarlamaları, fakat bazıları da onlardan yalnızca ilham alıyor. Aslında çoğu film klasik kitapların hikayelerini ve temalarını kullanıyor!

Listemizdeki bu son beş klasik, filmlere ilham veren kitaplara birer örnek. Bu filmlerin kitaplardan ilham aldığını bilmiyor olabilirsiniz, ancak neye bakacağınızı bilirseniz, benzerlikleri fark edersiniz.

11. “The Taming of the Shrew” / “Hırçın Kız” Yazan: William Shakespeare

İlham Olduğu Film: “10 Things I Hate About You” / “Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi” (1999)

90’ların gençlik komedi filminin aslında William Shakespeare’in oyunlarından birinin oldukça yakın bir uyarlaması olduğunu duyunca şaşırabilirsiniz.

Oyunda da filmde de, bir erkek bir kadına aşık olur, ancak onunla olmadan önce kızın kız kardeşine birini ayarlaması gerekiyordur. Filmde oyundaki orijinal isimler bile aynen kullanılmış!

12. “Pygmalion” / “Bir Kadın Yarattım” Yazan: George Bernard Shaw

İlham Olduğu Film: “She’s All That” / “İşte Böyle Bir Kız” (1999)

İşte size eğlenceli bir gerçek: “She’s All That” filmi, George Bernard Shaw tarafından yazılan ve aslında Yunan mitolojisine dayanan “Pygmalion” kitabına dayanır. Bu eserlerin hepsi de bir adamın kusurlu bir şeyden güzel ve kusursuz bir kadın yaratması ve sonra ona aşık olması fikrine dayanıyor.

13. “Frankenstein” / “Frankeştayn” Yazan: Mary Shelley

İlham Olduğu Film: “Young Frankenstein” / “Genç Frankeştayn” (1974)

Bazen filmler klasikleri alıp onların devamını getirirler. Klasik olan kitapta Doktor Frankenstein bir adam yaratıp onu canlandırır.

Mel Brooks’un filminde ise Doktor Frankenstein’ın torununa dedesinin kalesi miras kalır ve bu kez torun ölüleri diriltmeye çalışır. Film komik ve eğlenceli, içinde pek çok espri var. Bakalım hepsini anlayabilecek misiniz?

14. “The Scarlet Letter” / “Kırmızı Leke” Yazan: Nathaniel Hawthorne

İlham Olduğu Film: “Easy A” / “Adı Çıkmış” (2010)

Film ve kitap sadakat konusunu ele alıyor ve bir toplumun dedikodular üzerine nasıl bir kişiye düşman kesilip arkasını dönebileceğini anlatıyor. Kitapta bir kadın, yakasına eşine karşı sadakatsizlik ettiğini gösteren kırmızı bir A harfi taşımaya zorlanıyor (İngilizcedeki adulteress kelimesinin baş harfi, bu kelime “eşini aldatan, eşine ihanet eden, zina yapan” anlamına geliyor).

Filmde ise, genç bir kız öğrenci, hakkında çıkan yalan bir dedikoduyu kendi lehine çevirmek için benzer bir “A” harfini taşımaya karar veriyor.

15. “The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde” / “Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ın Tuhaf Hikayesi” Yazan: Robert Louis Stevenson

İlham Olduğu Film: “The Nutty Professor” / “Çatlak Profesör” (1996)

Filmde, aşırı kilolu bir adam kendisini zayıf bir adama dönüştürmek için tuhaf bir iksir kullanıyor—ve bu iksir adamın karakterini de tamamen değiştiriyor.

Bu film, Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ın hikayesinin modern bir versiyonu; kitapta da bir iksir yüzünden iyi bir insandan kötü bir insana dönüşen bir adamın hikayesi anlatılıyor.

 

Klasik İngilizce kitaplar kültürün öyle büyük bir parçası ki, pek çok film onlara dayanıyor ya da onlardan ilham alıyor. Bir daha klasik bir kitap okuduğunuzda, izlediğiniz filmleri bir aklınızdan geçirin. Büyük ihtimalle en az biri o klasik kitaptan ilham almıştır!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close