ingilizce-hayvan-sesleri

İngilizce Hayvan Sesleri: Söylemekten Keyif Alacağın 17 Ses

Meow! Woof! Chirp!

Hangi hayvan bu sesleri çıkarıyor biliyor musun?

Kediler, köpekler ve kuşlar hepsi aynı dili konuşuyor fakat çıkardıkları sesler için kullanılan kelimeler dilden dile değişiyor.

Ayrıca bazı hayvan sesleri ve fiilleri de farklı anlamlara gelecek şekilde günlük sohbetlerde kullanılır. Komik yeni kelimeler öğrenmenin yanı sıra İngilizce hayvan seslerini bilmek konuşmalarında kendini ifade etmen için yeni yollar da gösterecek.

Tüm Dillerde Hayvan Sesleri Aynı Değil mi?

Hayvan sesleri, sesleri taklit eden kelimeler olan onomatopoeia (yansıma, yansımalı sözcük) bir şeklidir. “Pop, buzz ve boom” gibi kelimeler yansımalı sözcüklerdir aynı şekilde “meow, woof ve moo” da.

Kediler ve patlamalar bütün dünyada aynı sesi çıkarıyor olabilir fakat sesleri duyma şeklimiz nereli olduğumuza bağlı olarak farklılaşır. Örneğin, Japonca gibi “l” harfi olmayan bir dili konuşuyorsan tavukların “koke” dediğini “cluck” demediğini söyleyebilirsin.

Çoğu hayvan sesleri dünya genelinde, dile ve duyma şeklimize bağlı olarak bazı versiyonları ile aynıdır.

Farklı dillerde hayvanlar nasıl ses çıkarıyorlar ilgileniyorsan bu sayfaya göz at. (Horoz’un ötmesi ve kurbağanın vıraklamasının ilginç varyasyonları var!))

İngilizce Hayvan Seslerini Öğrenmek Neden Önemli?

İngilizce hayvan seslerini bilmek önemsiz gibi görülebilir fakat bu sesler kültürün bir parçası. Bebekler konuşmayı ilk başladıklarında, hayvan sesleri ilk öğrendiği şeylerden biri. Günlük konuşmalarında sıklıkla “moo” kullanmaya ihtiyacın olmayabilir fakat bunları bilmek bir native speaker gibi konuşmaya ve düşünmeye seni bir adım daha yaklaştıracak.

Hayvan sesleri ve yansıtmalar genelde kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini  daha iyi anlamana yardım eder çünkü daha farklı duymanı sağlar.  İngilizce dili hakkında ne kadar çok bilirsen, tırıvırı (önemsiz) şeyler olup olmaması önemli değil, o kadar çok İngilizcede daha iyi olursun.

 Hee-Haw! İngilizce 17 Komik Havyan Sesi

1. Kediler – meow

Her kedi sahibi bilir ki kediler bir şey istedikleri zaman meow, miyav der. Okşanmaktan keyif aldıkları gibi mutlu oldukları zaman kendiler purr, mırlar. Kedi mırlama sesi bir küçük makine gibi!

Mutsuz kediler yowl (kedi uluması) veya yüksek sesle bağırırlar. Yılanın çıkardığı sese benzer şekilde hiss yani tıslayabilirler.

2. Köpekler — woof

Köpekler büyüklüklerine ve ne hissettiklerine bağlı olarak sesler çıkarırlar. Kızgın köpekler growl, hırlar; korkmuş köpekler whimper, inlerler ve bazı köpekler (ve kurtlar) howl ular.

Çoğu köpek woof, havlar veya ruff (hev, havlama) fakat küçük köpekler yip ve yap kesik tiz sesle havlar (yappy biri, çok konuşan kimse) ancak büyük köpeklerin derin bir bow-wow havlamaları vardır.  Tüm bu seslere barking, havlama denir. Bir köpeğin “woof” demesi “woofing” olarak söylenmez, “barking” kullanılır.

3. Atlar — neigh

Eğer daha önce bir atın sesini duyduysan onu tarif etmenin ne kadar zor olduğunu bilirsin. İngilizcede bu ses neigh (kişneme sesi), olarak yazılır ve whinny (kişneme) olarak adlandırılır.

“Whinny” kelimesi bir atın çıkardığı sesi yazmaya çalışmanın bir başka neticesi olabilir veya şikayet etme sesi (aslında çocukça şikayet edip duran insanlardan bahsederken kullanılır) “whine” (mızmızlanmak) kelimesinden de gelebilir.

Bir de atlar bir snorting (burnundan soluma) sesi çıkarırlar ve alçak sesli bir whinny için sıklıkla nicker (hafif kişneme sesi) kullanılır.

4. Keçiler ve koyunlar — baa

Klasik bir çocuk şarkısı keçi ve koyun sesinden bahseder: “Baa baa black sheep have you any wool?” (Mee, mee kara koyun yünün var mı?)

Bu çiftlik hayvanları baa, mee, sesini çıkarırlar bu da alışılmadık bir durumdur çünkü İngilizcede iki “a”nın yan yana geldiği normalde görülmez. Buradaki çift “a” sesin uzatıldığını göstermek amacıyla kullanılır. Bu bağırmaya bleat, melemek denir.

5. Domuzlar — oink

Domuzların her dilde farklı konuştuğu görülüyor ve İngilizcede oink diyorlar. Ayrıca domuzlar squeal, cıyaklar yani çok tiz bir sesle mırıldanırlar/mızlanırlar. Mutluluğu göstermek için genellikle insanlar da cıyaklar/haykırırlar (ör. “She squealed in delight when she saw the present” – “Hediyeleri gördüğü zaman sevinçle haykırdı.)

Özellikle bir suç söz konusu olduğunda “to squeal on someone” birini ele vermek anlamına gelir. Örnek, “The robber would have gotten away with the money, but his partner squealed to the police.” “Hırsız parayla kaçtı ama polis merkezinde ortağı onu ele verdi.”

Bir başka domuz sesi ise grunt (domuz homurtusu/hırıltısı). Bazen sen de “grunt” sesi çıkarırsın yani hırıldarsın çünkü fiziksel olarak zor bir şey yaptığında ses çıkarırsın. Ayrıca “grunt” en düşük seviyedeki asker (piyade) ve işçi içinde kullanılır. Ayrıca bu ses, kimsenin yapmak istemediği sıkıcı işleri tarif etmek için kullanılan “grunt work” (angarya) kelimesinin türetilmesine neden olur. Domuzlardan pek çok ilham alınmış gibi!

6. İnekler — moo

İneğin çıkardığı ses moo (möö). Resmi olarak bu sese lowing, böğürme denir. Bu da muhtemelen gerçek hayatta böyle dendiğini duymadığın bağırmak anlamına gelen bir kelimeden türetilmiştir.  “The cow is mooing” (İnek möölüyor) demek yeterlidir.

7. Eşekler— hee-haw

Eşekler iki tonlu komik bir sese sahip. İngilizcede bu sese braying, anırma denir ve hee-haw (aa-ii) şeklinde yazılır

İngiliz versiyonu Amerikan İngilizcesinden biraz farklı ve eeyore şeklinde yazılır. Tanıdık geliyor mu? Bu, Winnie the Pooh çizgi dizisindeki üzgün eşeğin adı.

8. Tavuklar — cluck

Tavuklara dişi oldukları için “hen” de denir ve clucking, gıdaklama sesi çıkarırlar. Yavru tavuklar, cheep, cik cik öter ve chicks, civciv denir. Bu tabir kadınlara yönelik biraz aşağılayıcı, son derece gayri resmi bir ifade olarak da kullanılır.

Farklı diller bu ses de oldukça birbirine benzer ifadelere sahip ama roosters (erkek tavuk, horoz) farklı bir konudur.

9. Horozlar — cock-a-doodle-do

Sabahları bir horoz seslendiği zaman buna crowing ötme denir (kuş ötmesine benzer ama bu durumda bir fiil olur). İngilizcede bir horozun sesi  cock-a-doodle-do, ü ürü ü, (horoz ötüşü) şeklinde yazılır. Türkçede bir horozun seslenişiyle İngilizcedeki ne kadar farklı değil mi?

10. Kuşlar — chirp

Her boyuttaki kuş, sesleri ile tanınır bunu da genelde singing, ötme denir. Kuşlar chirp, cıvıldar, trill seslerini titretir (şakıma) ve warble şakır (nağme yaparak ötme). Ayrıca kuşlar tweet, cikler ve kuş logosuna sahip çok popüler bir sosyal medya sitesinin ismi olarak bildiğin twitter, şakırlar. Artık neden olduğunu biliyorsun.

11. Baykuşlar — Hoot

Baykuşlar kuş olabilir ama farklı sesler çıkarırlar. Aslında baykuşların uçarken fazla ses kullanmadıkları biliniyor; sessiz yırtıcılardır (predators -başka hayvanları beslenmek için avlayan hayvanlar, yırtıcılar).

Bir baykuşun sesine hoot (baykuş ötüşü/sesi) denir. Baykuşlar, kartallar ve şahinler gibi diğer avcı kuşlar screech, yüksek tiz bir sesle bağırırlar.

12. Ördekler ve kazlar — quack and honk

Ördekler ve kazların aynı sesi çıkardığı mı düşünüyorsun? İngilizcede iki farklı ses çıkarıyorlar. Ördekler quack vakvaklar ve kazlar honk klakson sesi gibi öter. Her iki kelimede gündelik İngilizcede kullanılır: arabalar ve ağır vasıtlar kornaya bastıklarında “honk” klakson sesi çıkarır ve bir “quack”, sahte doktor (quack docktor) olarak bilinir.

13. Hindiler — gobble

Hindinin çıkardığı sese gobble, gulu gulu (hindi sesi) denir. Ayrıca bu kelime hızlı bir şekilde yemek anlamına da gelir. İnsanların geleneksel olarak hindi yediğini bir Amerikan bayramı olan Thanksgiving yemeğinde ” gobble up a turkey” hindi yalanıp yutulur.

14. Sivrisinekler  — buzz

Kulağının dibinde uçan bir sivrisinek tarafından gecenin bir vakti tam da uykunun ortasında kaç defa uyandırıldın? Sivrisinekler, sinekler ve arılar gibi pek çok böcek buzzing vızıldama sesi çıkarır.

Gecenin ortasında bu ses, daha ziyade şikayet etmek anlamına geldiğini daha önce okuduğun whine kelimesine benzer. Hep şikayet eden birileri olmalıyız!

15. Cırcır böcekleri — chirp

Cırcır böceği kuşlar gibi chirp, cır cır öter. Çoğu cırcır böceği birlikte öterek bir senfoni oluştururlar. Kapalı bir alanda öten bir cırcır böceği seni deli edebilir.

16. Kurbağalar — ribbit

İngilizcede kurbağalar croak veya ribbit yani vıraklar ve bunun için Hollywood’a teşekkür edebilirsin. İngilizcede ribbit, bir kurbağa sesi olarak  kabul edildi fakat sadece bir kurbağa türü ribbit der ve bu ses filmlere ses eklenmeye başlandığı dönemde Hollywood tarafından dile aktarıldı.

17. Aslanlar — roar

Eğer Afrika’nın vahşi topraklarında dolaşırsan ve kısık sesli bir growl, hırıltı veya yüksek sesli bir roar kükreme duyarsan hemen oradan uzaklaş. Bu “ormanın kralı” aslanın sesi.

 

Artık hayvanlardan bahsederken hangi fiili veya sesi kullanacağını biliyorsun. Ayrıca günlük konuşmalarında kullanabileceğin bazı kelimeler de öğrenmiş oldun. Bir native speaker gibi konuşmaya bir adım daha yaklaştın!

Ayrıca Bir Şey Daha Var…

Bunun gibi otantik İngilizce dersleri öğrenmeyi seviyorsan FluentU’yu da seveceksin. FluentU, sana İngilizce öğretmek için popüler talk şovlar, kolay hatırda kalan müzik videoları ve komik reklamlar kullanır:

en iyi İngilizce uygulamalari

Ne izlemek istiyorsan FluentU’da bulabilirsin.

FluentU, İngilizce video izlemeyi gerçekten kolaylaştırır. Nasıl mı? Etkileşimli alt yazılar var. Bir başka ifadeyle, resmini, tanımını ve yararlı örneklerini görmek için herhangi bir kelimeye dokunabilirsin.

en iyi İngilizce uygulamalari

FluentU, dünyaca ünlü kişiler ile ilgi çekici içerikler vasıtasıyla öğrenmeni sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesine dokunursan şunu göreceksin:

en iyi İngilizce uygulamalari

FluentU’da herhangi bir kelimenin anlamına bakmak için üzerine dokun.

FluentU ile herhangi bir videonun kelimelerini öğrenebilirsin. Öğrenmeye çalıştığın kelimelerle ilgili daha fazla örnek için sağa sola kaydır.

en iyi İngilizce uygulamalari

FluentU, faydalı sorular ve birden fazla örnek ile hızlı bir şekilde öğrenmeni sağlar. Daha fazla öğren.

En mükemmel kısmı ne biliyor musun? FluentU, öğrenmekte olduğun kelimeleri bilir. Sana örnekler ve videolar tavsiye etmek için senin kelime dağarcığını kullanır. Tamamen sana özel bir deneyim yaşarsın.Bilgisayarın veya tabletin ile web sitesi üzerinden FluentU kullanmaya başla veya daha iyisi mi iTunes mağazasından veya Google Play Store‘dan FluentU uygulamasını indir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close