ingilizce-haberler-ile-ogrenme

İngilizce Haberler ile Nasıl Öğrenilir?

İngilizce öğrenmek için işte bir ipucu.

Dengeli beslenmek.

Müzikler, filmler ve TV şovları ile İngilizce öğren…

…fakat ciddi şeylere yönelik de İngilizce öğrenmeyi unutma.

Aynı zamanda İngilizce argo öğren, “gerçek” İngilizce konuşulan dünyada neler olup bittiğinden haberdar olduğundan da emin olmalısın.

Bunu yapmak için İngilizce haberler ile öğrenme ideal bir yol.

İngilizce Haberler ile Neden Öğrenmeli?

Haber programları açık ve doğrudan yazılır bu da onları dil öğrenimi için mükemmel hale getirir. Haberler, kendi kişisel sınıfın olabilir.

Ayrıca dil, gerçek hayattaki sorunları anlamayla da ilgilidir. Haberlere, bir nedenden ötürü news deniyor: haberler doğası gereği yeni ve günceldir. Haber programları, insanların önemsediği sorunlara ve hayatlarını nasıl yaşadıklarına dair meselelere odaklanır. İngilizceyi gerçekten kullanabileceğin bir bağlamda (durumda) öğrenmek gayet akla uygun.

İngilizce öğrenmek sadece kelime bilgisini geliştirmek ile alakalı değil. İngilizce konuşan insanlarla iletişim kurabilmek ile de alakalı. Bu insanların dünyasında neler olup bittiğini bilirsen dillerini daha iyi konuşabilirsin.

İşte başlaman için birkaç adım.

Haberler ile İngilizce Öğrenmek için 4 İpucu

1. Seviyene Göre Online Televizyon İzle ve Gazete Oku

ingilizce haberler ogrenme

Eğer çok fazla İngilizce biliyorsan The Wall Street Journal okumaya veya CBS News’ten videolar izlemeye hazır olabilirsin. Eğer yeni başlayan biri isen sorun yok: sana uygun seviyede online haberler izleyebilir ve okuyabilirsin.

The New York Times, Amerikan İngilizcesi öğrenenler için Learning Network bölümünde haftalık köşe yazıları var. Haberler anlayabileceğin şekilde yazılır. Okuduktan sonra noktalama ve kelime seçimi üzerine quizler yapabilirsin.

Learning Network, ücretsiz fakat daha ileri düzey bir öğrenci isen The New York Times’a tam erişim için abone olmayı düşünebilirsin. The New York Times dünyaca bilinen en iyi gazetelerden olduğundan en iyi İngilizce okuma alıştırmaları kaynaklarından biridir.

BBC, İngiliz İngilizcesi hayranları için günlük Words in the News programını sunuyor. Spikerler (commentators – haberi okuyan kişiler) önemli kelimeleri listelerler sonra bu kelimeleri içeren bir haber okurlar. Ancak bu kelimeler zor olabilir. Programla birlikte sunulan sınavdaki kelimeler göz atman gerekirse şaşırma.

Voice of America, web sitesinde İngilizce öğrenenler için iki seyide haberler oluşturuyor. İngilizce podcastleri  veya videoları dinleyebilir ve metin ile birlikte okuyabilirsin. VOA Learning English Channel alt yazılar da içermekte ve spikerler, normal bir yayının yaklaşık üçte bir kadar yavaşça ve net bir şekilde konuşurlar. Bu yeni başlayanlara takip edebilme fırsatı verir. Ek olarak online dinleme, duraklatma düğmesine basıp alt yazıyı kendi hızına göre okumak demek.

2. Yüksek Kaliteli Haberler İzle ve Oku

ingilizce ögrenmek icin haberler

Pek çok vasat içerik webde mevcut durumda. Kaliteyi tercih et.

Açık ve anlaşılabilir yazılmış haber kaynaklarını araştır. Cümleler kısa ve bildirimli yani özne-fiil-nesne kalıbını kullanmış olmalı. Haberdeki yazının başlığı üstte ve okuması kolay olmalı. USA Today dil öğrenenlere çok şey sunuyor çünkü yazı stili oldukça açık.

İçerikleri farklı kültürlerden oluşturulan haber sitelerini bulmaya çalış. Haberler, sana tek bakış açısından daha fazlasını verebilmeli.  The Guardian‘ın haberleri bu tanıma çok uygun. The Guardian’ın Learning English bölümü açık, anlaşılabilir bir yazım stiline de sahip. Ek olarak bir sekmeye tıkladığında  Amerikalılara, İngilizlere ve Avustralyalılara göre İngilizce kelimeleri ve haberleri değiştirebilirsin.

Bazı web siteleri, İnternet’in sunduğu en kaliteli haberleri bir araya getirir. İyi videoların bir yerde bir araya getirildiği bu siteler toplu içerik (toplama) siteleri denir. Video haberlerin, İngilizce öğrenenler için belirli avantajları var çünkü bir kerede görebilir, duyabilir ve okuyabilirsin fakat bundan yararlanabilmek için iyi bir video koleksiyonuna ihtiyacın var.

Oldukça yoğun pratik imkanı sunan İngilizce videolardan oluşan mükemmel bir hizmet ise FluentU. FluentU, en iyi haber programlarından videolar alıp anlaşılması kolay tanımlar ile birlikte etkileşimli alt yazılar sunuyor. Tanımlar, kelimenin nasıl kullanıldığını gösteren örnek cümleler içerir. Bu kelimeleri, kendi kişisel vocabulary listene ekleyebilirsin. Yani kendi sözlüğün sen öğrendikçe büyür.

3. Sevdiğin Haberleri İzle ve Oku

ingilizce haberler ogrenme

Politika senin işin değil mi? Bir çok türden haber seni bekliyor.

Futbolu sever misin? Bunun için de web siteleri olduğunu biliyorsun. Eğer ileri düzey bir konuşmacı ise ESPN senin için harika bir web sitesi olabilir. ESPN Football Club dünyadaki her ülke ile ilgili maçlar hakkında haberler dahil olmak üzere futbol ile ilgili istediğin her şeyi sana sunuyor. Kablolu TV ya da dijital TV servisleri (Digitürk, Tivibu gibi) çeşitli spor kanallarını izlemeni sağlayabilir.

Yeni başlayan biri olarak anlayabileceğin şekilde bilgileri sana verebilecek türden bir spor sitesi bulmak isteyebilirsin. Pek çok spor spikeri çok hızlı konuşur ve bağırıyormuş gibi de gelir. Spikeri konuşurken göstermekten ziyade yapılan müsabaka ekranda gösterilir ve arka planda spikerin yüksek sesle konuştuğunu duyarsın.  Konuşan kişiyi görememek anlatımı takip etmeyi zorlaştırabilir.

Bilgileri daha küçük parçalara ayıran kaynakları seç. Midfield Dynamo Football Site bütün haberleri Top 10 listesi şeklinde oluşturur. İngiliz deyimlerini ve esprilerini kapmak için bu site harika. Real Clear Sports webdeki spor kaynaklarından haberler toplar ve sadece tamamen listelere ayrılmış bir sayfası var.  En iyi NCAA turnuvası sonuçlarını ve spor tarihin en çılgın müsabakalarını bulabilirsin.

Daha genç okuyucular için tasarlanmış siteler de İngilizce öğrenenlerin çok işine yarar ve senin de ilginç bulabileceğin özel bilgiler sunarlar. Sports Illustrated for Kids yeni ve orta düzey öğrencilere yönelik metin ve video halinde spor içerikleri hazırlıyorlar. National Geographic Kids sitesi seyahat meraklılarınca kullanılabilir ve bilim tutkunları Kids Discover‘a göz atabilir.

Haberler bilgileri detaylı bir şekilde nasıl verir? How-tos (nasıl yapılırlar) adından da anlaşılacağı gibi öğrenmek istediğin bir şeyi nasıl yapacağını sana anlatırlar. InStyle Magazine, en iyi ruju seçmekten küçük kıyafetlere sığmak için fitness yapmaya kadar her konuda kılavuzlar sunar.  InStyle’s yazımı anlaşılabilir ve kelimeler muhtemelen bildiklerinden.

Zinde kalmak için yürüyüş yapmayı seviyorsan  Runners World, doğru ayakkabı seçiminden bir maratona hazırlanmaya kadar her konuda nasıl yapılacağını dair bilgiler ve videolar sunuyor. Listelerde olduğu gibi nasıl yapılır anlatımları, organize bir şekilde bir araya getirilir. Bu yapı kolayca örnekleri bulmana yardım eder çünkü bilgiler birbirlerine uygun olarak bir araya getirilmiş parçalardan oluşur.

Önemsediğin bir konu hakkında İngilizce haberler bulmak, öğrenmek adına seni motive etmeye devam edecek. Ayrıca çok da ilginç.

4. Elinde Bir Kalem ile Haberleri Yüksek Sesle Oku

haberlerle ingilizce ogrenme

Haberdeki kelimeleri yalnızca kafanda okumak yerine yüksek sesle de oku. Yüksek sesle okumak yavaşlamanı ve kelimelerin anlamlarını çözmeni sağlar. Eğer bir kelimeyi bilmiyorsan herhangi bir renkle vurgula veya onu bir yere yaz ve eğer paragrafta sonradan anlamı ortaya çıkmıyorsa tanımı için tekrar dön. Haber okumak İngilizce öğrenmek için harika bir yol çünkü makaleler kısa olma ve kelimeler ise her bir konuda aynı kalma eğilimi gösterir.

Farz edelim ki Time for Kids‘in Rio 2 filmi hakkındaki “An Amazon Adventure” yazısını okuyorsun. Okurken bilmediğin deyimleri bulacaksın. Bir anda yazar bir şeyi ‘flick’ olarak ifade eder. Kelimeyi not etmek için kalemin elinde hazır bulunmalı. Bir sözlük karıştırmak yerine okumaya devam et. Büyük olasılıkla ‘flick’ sözcüğünün film yerine kullanılan bir başka kelime olduğu çabucak ortaya çıkacak.  Eğer anlam açıklığa kavuşmazsa kelimeyi tekrar bulmak için çaba sarf etmek zorunda kalmayacaksın. Listen hazır olacak.

Online bir videodaki kelimeyi bilmiyorsan duraklatma düğmesine bas ve kelimeyi yaz. Daha sonra tekrar gel ve tanımı bul.

Videoların alt yazıların olması İngilizce öğrenmede fark oluşturur. Sesi açık bir şekilde videoyu oynat ve telaffuzları dikkatlice dinle. Aynı bölümü geri al ve oynat fakat bu kez sesi kapat. Alt yazıları yüksek sesle oku. Önceden seviyene göre ve ilgilendiğin konulara göre içerik seçtin. Videolu bir metni okumak ilgi duyduğun konularda İngilizce kelime dağarcığını geliştirmene yardım edecek ve ek olarak telaffuz konusunda kendinden daha emin olacaksın. Daha önce bahsedildiği gibi FluentU ve etkileşimli alt yazılılarını bu noktada oldukça faydalı bulabilirsin. Ayrıca FluentU’da göz atmak isteyeceğin videoyu baz alan bir quiz de var. Dilersen iOS ve Android cihazlarında da FluentU mobil uygulamasını kullanabilirsin.

En beğendiğin spor habercisi veya televizyon sunucusu gibi davranmak çok eğlencelidir. Sonuç olarak İngilizce öğrenmek eğlenceli olmalı. Haberleri işine yarayacak bir şekilde kullan.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close