ingilizce-giyim-sozcukleri

Mevsimlere Göre İngilizce Giyim Sözcükleri! Yıl Boyunca Moda için 12 İngilizce Sözcük

Kendine bir bak!

Şık. Işıl ışıl. Çekici.

Diğer bir deyişle, iyi görünüyorsun!

Peki ama ne giydiğini biliyor musun?

İngilizce giyim sözcükleri oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Bazı sözcükler sadece belirli bir ürünü ifade ederken diğerleri her türlü giyim eşyası için kullanılır.

Gömlek (shirt) ve penye (T-shirt). Süveter (sweater) ve hırka (cardigan). Parmak arası terlik (flip flops) ve sandalet (sandals).

Ah!

Endişelenme. Tüm bu karmaşaya ve daha fazlasına bu yazıda bir açıklık getireceğiz.

Sana her mevsim için en önemli İngilizce giyim sözcüklerini göstereceğiz.

Bir daha aynaya baktığın zaman iyi göründüğünü bileceksin—en az o kadar iyi bir İngilizce sözcük bilgisine sahip olacaksın.

Mevsimlere Göre Kıyafetler! Yıl Boyunca Modaya Uygun Bir Dil için İngilizce Giyim Sözcükleri

Sözcük listelerini ezberlemekten bıktın mı? İngilizce giyim sözcükleri öğrenmenin en iyi yolu, bunların gerçek hayattaki kullanımlarını FluentU üzerinde duymaktır. FluentU, kişiselleştirilmiş İngilizce derslerine dönüştürülmüş film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar, vb. özgün İngilizce videolar sunuyor.

Her bir videoda interaktif altyazılar yer alıyor—herhangi bir sözcüğe tıkladığın zaman bu sözcüğün tanımı, telaffuzu ve resmi anında görüntülenir. FluentU aynı zamanda bu sözcüğün anadilde nasıl kullanıldığını görebilmen için sana bu sözcüğün içinde geçtiği diğer videoları da gösterir. İngilizceyi doğal bir şekilde kullanılırken duyarak sözcük bilgini geliştirmenin eğlenceli bir yoludur!

Örneğin, “kurumsal rahat” giyim hakkındaki bu video ya da ünlü moda dergisi Vogue’dan bu videoda çok sayıda İngilizce kıyafet sözcükleri duyacaksın. FluentU videoları tür ve dil seviyesine göre düzenlenmiştir, böylece sana göre bir şey bulmak her zaman çok kolay. FluentU deneme süresi ile tüm videoları ücretsiz olarak dene. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Yaz

ingilizce-giyim-sozcukleri

Yaz, yılın en sıcak zamanıdır, bu nedenle de mevsim kıyafetleri hafif ve kısadır. Yaz tatiline giderken valizinde bulunması gereken birkaç ürüne bir göz atacağız!

Flip flops/Sandals(Parmak arası terlik/Sandalet)

Bu ürün, yaz haricinde yılın hiçbir zamanı giymeyeceğin türden bir giyim ürünüdür.

Hava ısınır ve bazı yerlerde son derece yüksek rutubet gözlenir. Eğer çorap ve ayakkabı giyersen muhtemelen bu sana sıcak gelir ve kendini rahatsız hissedersin. Bunu denemeni tavsiye etmem!

Parmak arası terlik ya da sandalet ayaklarının hava almasını sağlayarak, sana rahat bir his verir.

“Flip flops,” ayağının tamamen açıkta kalmasını sağlayan ve ilk iki parmak arasında bir kayış bulunan özel bir sandalet çeşididir. “Sandals” ise ayağın bir bölümünü açıkta bırakan herhangi sandalet için kullanılabilir.

Shorts (Şort)

Bu giyim ürünü, tatile giderken hazırladığın valiz içerisinde kesinlikle olmasını isteyeceğin türden bir üründür! Şort genel anlamda diz hizasından kesilmiş pantolondur.

Bununla birlikte, yazın bir iş gezisine çıkacak olursan, hava fırın gibi sıcak olsa da şort giymenin resmi etkinliklere genellikle uygun olmadığını unutmamalısın. Şortu sahile giderken ya da hayvanat bahçesini ziyaret ederken tercih edebilirsin.

Caps/Hats (Şapkalar)

Her ne kadar bu aksesuar diğer mevsimlerde de bir moda unsuru olarak takılabilse de başlıca kullanım amacı güneşten korunmaktır ve güneş özellikle yaz aylarında güçlü ve amansız olabilmektedir.

Dolayısıyla, kendini sıcaklardan korumak için bu temel ürünü yazlık kıyafetler listene ilk sıralardan ekle.

T-shirt (Tişört)

Bunu gömlek (“shirt”) ile karıştırma! Her iki sözcük de birbirine oldukça benzediği için İngilizce öğrencilerinin bunları karıştırdığına sıkça rastlanır.

Şimdi bu ikisi arasında kolay bir ayrım yapalım: gömlek resmi etkinliklerde giyilen ve beyaz yaka işçilerin iş günleri giydiği bir tekstil ürünüdür. Gömleğin düğmeleri olabilir. Bununla birlikte, tişört bir günlük giyim ürünüdür, pamuklu kumaştan kısa kollu olarak üretilir.

Bu ayrımı bilmekte fayda olsa da anadili İngilizce olan birçok kişinin tişört için de “shirt” sözcüğünü kullandığını unutmamakta fayda var (ama tersi doğru değildir).

Sonbahar

ingilizce-giyim-sozcukleri

Yaşadığın şehirdeki manzara yemyeşil ağaçlardan turuncu, kızıl ve sarı yapraklara doğru değişir. Sonbahar gelmiştir.

İnsanlara sorarsan, birçoklarının sonbaharın (İngilizcede hem “autumn” hem de “fall” olarak adlandırılır) en sevdikleri mevsim olduğunu söylediklerini duyabilirsin. Bunun nedeni muhtemelen hava sıcaklıklarının düşmesi ve rahatlatıcı olması ve buna eşlik eden büyüleyici manzaralardır.

Hava çok soğuk olmasa da tişört ve parmak arası terlik yeterli olmayacaktır.

Sweater (Süveter)

Kalın, uzun kollu üst giyim ürünleri olan süveterler o müthiş sonbahar görünümünü bir araya getirmende yardımcı olur!

İçinden seçebileceğin çok sayıda tasarım ile süveterler hem seni ısıtır hem de sonbaharın keyfini tam olarak çıkarmanı sağlar.

Cardigan (Hırka)

Eğer kalın bir ceket giyersen çok sıcak gelebilir. Ama ceket giymezsen de çok soğuk gelebilir.

Bu ikilemi çözmek için hırka giy!

Hırka bir süvetere benzer (aslında insanlar bunun bir çeşit süveter olduğunu düşünüyor olabilir). Bununla birlikte, hırka daha incedir ve her zaman önden iliklenir.

Raincoat (Yağmurluk)

Sonbahar ile birlikte birçok bölgeye yağışlar da gelir. Yanına bir yağmurluk alırsan yağmurda ıslanmaktan kaçınabilirsin.

Yağmurluklar (aynı zamanda “rain jackets” olarak da anılır) sıklıkla suya dayanıklı bir malzemeden üretilir ve bir de kapüşon (hood) bulundurur.

Kış

ingilizce-giyim-sozcukleri

Kış yaklaşır ve çevre karla kaplanırken, kendini kışlık giyim ile buna hazırlamalısın—böylece dışarı çıkıp ailen ve arkadaşlarınla kartopu savaşları yapabilirsin!

Soğukta uzun süreyle kalmak istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabileceği için kalın kışlık kıyafetler giymek son derece önemlidir.

Coat (Mont)

Öncelikle, soğuk kış aylarında kendimizi sarmalamak ve sıcak tutmak için kalın ve güzel bir monta ihtiyacımız var.

Senelerce giyebileceğin için birçok kişi iyi bir mont almayı tavsiye eder.

Gloves/Mittens (Eldiven/Tek Parmaklı Eldiven)

Hava çok soğuk olduğu zaman ekstremiteleri—burun, parmaklar ve kulaklar—korumak gerekliliği bilinen bir gerçektir.

İyi bir çift eldiven ya da tek parmaklı eldiven ellerini kaplayarak onları sıcak tutar ve sert rüzgarların parmaklarını ısırmasını önler.

“Eldiven” ve “tek parmaklı eldiven” arasındaki bilmek önemlidir (ve kolaydır). Eldivende her bir parmak için ayrı bir açıklık varken tek parmaklı eldivende yoktur.

Earmuffs (Kışlık kulaklık)

Tıpkı eldiven ve tek parmaklı eldiven gibi kulaklık da soğuk havalar için son derece önemlidir.

Kulaklıklar genellikle yünden yapılır ve başının üzerinden geçen bir kayış ile birbirine bağlanarak kulaklarını tamamen kaplar. Kış ayları için kulaklıklarının olması sayesinde rüzgar, kar ve soğuk hava ile mücadeleye hazır olursun.

İlkbahar

ingilizce-giyim-sozcukleri

İlkbahar, soğuk günler ve kasvetli havanın kaybolmaya başladığı dönemdir. Her yer tomurcuklarla dolar ve yüzüne bir gülümseme getirir.

Turistler ve yerel halk, doğanın güzelliklerini ölümsüzleştirmek için lavanta tarlalarına ve kiraz çiçekleriyle kaplanmış yollara akın ederken en az bunlar kadar iyi giyinmelisin!

Jeans (Kot pantolon)

Muhtemelen dünyada en sık giyilen tekstil ürünü olan kot pantolon, ilkbaharda alt giyimin en temel seçeneğidir!

Daha resmi pantolonlara alternatif olarak giyilen kot pantolon, siyah veya mavinin çeşitli tonlarında satılır. Kot kumaşı (“denim”) adı verilen bir malzemeden üretilir.

Kot pantolonların yıllardır giyiliyor olması onları hayatlarımızın değişmeyen birer parçası haline getirir. Bunları neredeyse her türlü giyim ürününe uydurmak mümkündür ve ilkbahar fotoğraflarında yine harika görünürsün!

Sneakers (Spor ayakkabı)

Bunlar neredeyse herkesin sahip olduğu türden ayak giyim ürünleridir. Spor ayakkabı, aktif olduğun zamanlarda giyebileceğin türden atletik ayakkabıdır.

Bağcıklarıyla ayağı tamamen kaplayan bu ayakkabılar yaz ayları için fazlasıyla sıcak ve kış ayları için de soğuktan kurmak için yetersiz olsa da ilkbahar havası için idealdir.

Dress (Elbise)

Elbise, ilkbahar için harikadır. Genellikle dize kadar uzanan tek parça giyim ürünüdür. Bir elbise resmi ya da günlük, uzun ya da kısa olabilir.

 

Yılın farklı mevsimlerini geride bırakırken farklı hava şartlarına kendimizi hazırlamalıyız. Bu giyim sözcüklerini öğrenerek bir daha belirli bir mevsim için alışverişe çıktığında tamamen hazırlanmış olacaksın!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close