ingilizce-gelistirmek-icin-oyunlar

İngilizceni Geliştirmek için Oyunlardan Faydalan: İngilizce Pratiği için En İyi 10 Çevrimiçi Oyun

İngilizcelerini geliştirmek için İngilizce müzik dinlemekten oyunlar oynamaya kadar türlü türlü yollara başvuranlar var.

Bakalım bu durum sana tanıdık geliyor mu?

İngilizce dersleriyle hiçbir yere varamayan bir arkadaşım var.

Kendisi Kanadalı ve ana dili Fransızca ve okulda ikinci dil olarak İngilizce öğreniyor. Aldığı dersler konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmesine yardımcı olmuyordu. Notlarına ne kadar çalışırsa çalışsın, ne kadar ödev yaparsa yapsın, İngilizcesini geliştirmek mümkün değilmiş gibi görünüyordu.

Sonunda İngilizce çalışmak için bu kadar zaman ayırmayı bıraktı ve İngilizcesini geliştirmek için ders çalışmak yerine çevrimiçi oyunlar oynamaya başladı.

İngilizce öğrenen pek çok kişi bunu tecrübe etmiştir. Belki sen de öyle.

İyi haber şu ki, oyun oynamanın, arkadaşımın dil becerilerini geliştirmek için alabileceği en iyi karar olduğu ortaya çıktı.

Oyun oynarken oyundaki takım arkadaşları ve rakipleriyle saatlerce İngilizce konuşuyordu. Bu sayede ne oldu dersin? İnsanlarla nasıl İngilizce sohbet edeceğini öğrendi!

Kısa bir süre sonra, kendine daha fazla güvenerek İngilizceyi daha doğal bir şekilde konuşmaya başlamıştı.

Çünkü İngilizce öğrenmenin en iyi yollarından biri, hobilerini dil öğrenme deneyimlerine dönüştürmektir. Bu, İngilizce pratik yapmayı senin için eğlenceli, heyecan verici ve değerli hale getirir. Kelime ezberlemene ve hem eğlenceli hem de eğitici bir yolla İngilizce konuşma ve yazma pratiği yapmana yardımcı olur.

Bu gönderide, İngilizceni geliştirmek ve pratik yapmak için ideal on çevrimiçi (online) oyundan bahsedeceğiz.

Dil öğrenenler için özel olarak geliştirilen oyunlarla başlayacağız. Sonra sana, aynı arkadaşımın yaptığı gibi, ana dili İngilizce olan kişilerin de oynadığı çok oyunculu oyunlarla nasıl İngilizce pratiği yapabileceğini anlatacağız.

Pratik Yapmana İmkan Veren 10 Çevrimiçi Oyunla İngilizceni Güçlendir

İngilizce Öğrenenler için Eğitici Çevrimiçi Oyunlar

Eğitici oyunların nasıl çıkacağı tamamen şansına kalmış -piyasada harika oyunlar da var, berbat oyunlar da. Yani bazı oyunlar gerçekten eğlenceli olabiliyor, ancak bazıları da son derece sıkıcı çıkabiliyor.

İşte bu yüzden, senin için en iyi ve en eğitici İngilizce oyunları seçtik. Aşağıdaki oyunlar, özellikle İngilizce öğrenenlerin becerilerini geliştirmek üzere geliştirilmiş oyunlar. Bu oyunları oynarken İngilizce pratiğine odaklanmanın yanı sıra, İngilizce becerilerine uygun bir seviyede pratik yapmış olacaksın.

The Grammar of Doom

ingilizce-gelistirmek-icin-oyunlar

The Grammar of Doom eski, büyülü bir tapınakta gizlenmiş sırları keşfedip ortaya çıkardığın macera türünde bir oyun. Oyunun nasıl bir şey olduğunu şöyle anlatalım, Indiana Jones’un İngilizce dersinize girdiğini düşün.

Tapınakta toplam 10 oda var ve her bir odanın İngilizce kullanarak çözebileceğin bir dizi bulmacası var. Bir sonraki odaya geçmek ve sonunda oyunu kazanmak için bu bulmacaları çözmen, bunun için de dil bilgisi ve kelime bilgi ve becerilerini kullanarak İngilizce cümleler oluşturman gerekiyor.

Wordshake

ingilizce-gelistirmek-icin-oyunlar

Eğer zaman kısıtlamasıyla seni sıkıştıran aksiyon dolu oyunları seviyorsan, Wordshake senin için doğru oyun.

Bu oyun sana alfabeden rastgele 16 harf ve üç dakika süre veriyor. Bu süre içinde elindeki harflerle elinden geldiği kadar çok kelime üretmen gerekiyor, ürettiğin her yeni kelimede puan kazanıyorsun.

Harflerin bulmacalardaki gibi birbirine dokunması veya belli bir sırada olması gerekmiyor ve harfleri istediğin sırada seçebiliyorsun.

Wordshake’te karmaşık kurallar olmadığından hem başlangıç hem de ileri seviye öğrencileri için iyi bir kelime dağarcığı oluşturma oyunu.

FluentU

ingilizce-gelistirmek-icin-oyunlar

FluentU özgün ve eğlenceli İngilizce videoları keyifle İngilizce çalışabileceğin platformlara dönüştürüyor. Burada dil becerilerini geliştirmen için interaktif unsurlar içeren film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar ve çok daha fazlasını izleyeceksin.

Videolar türe ve öğrenme seviyesine göre düzenlenir, böylece sana en uygun olan videoları kolayca bulabilirsin. Videoları izlerken herhangi bir kelimenin tanımını veya okunuşunu anında öğrenmek için altyazılara tıklayabilirsin. Videoyu izledikten ve anladığından emin olduktan sonra, FluentU videoyu bir oyuna dönüştürüyor.

İzlediğin her video için kelime kartları ve izlediğin şeyi ne kadar anladığınızı ölçen eğlenceli görselleri olan alıştırmalar göreceksin. Doğru cevapladığın her soru için puan alacak ve FluentU’da arka arkaya çalıştığın her bir gün için jeton kazanacaksın.

Deneyimini kişiselleştirmek için FluentU ayrıca sana izlediğin videolara göre yeni video önerileri de sunacak. FluentU ana dili İngilizce olan kişilerin dili gerçekte nasıl kullandığını duyarak İngilizce pratiği yapmak için harika bir yol üstelik ders çalışıyormuş gibi de hissetmeyeceksin! 

İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsin.

Beat the Keeper

ingilizce-gelistirmek-icin-oyunlar

Beat the Keeper (Türkçesi “Kaleciyi Yen”) 90 saniye içerisinde sporla ilgili cevaplayabildiğin kadar çok soruyu cevaplaman gereken bir bilgi yarışması. Oyunun teması futbol ve her cevapladığın soruda karakterin kaleye şut atıyor. Eğer cevabın doğruysa gol atmış oluyorsun. Eğer yanlışsa, kaleci topu yakalayıp golünü engelliyor.

Sporla ilgili bir kelime dağarcığı oluşturmak için harika, olan Beat the Keeper oyununun İngilizce öğrenmeye eğlenceli ve benzersiz bir yaklaşımı var. Oyunun kolay, orta ve zor dereceleri olduğundan, her seviyeden İngilizce öğrenenler için de uygun.

ESL Crossword Puzzles (İkinci Dil Olarak İngilizce Öğrenenler için Bulmacalar)

ingilizce-gelistirmek-icin-oyunlar

Bulmacalar meydan okumaları sevenler için harikadır, İngilizce öğrenenler içinse okuma becerilerini ve kelime bilgilerini ölçmek ve geliştirmek için iyi bir yoldur.

Ancak Pazar gazetelerinde bulacağın türden bulmacalar genellikle İngilizceyi yeni öğrenenlerin tamamlayamayacağı kadar zor olur. (Hatta çoğu ana dili İngilizce olan ve genel kültürü iyi olmayan kişilere bile çok zor gelir.)

Neyse ki, ESL Crossword Puzzles ile kendini İngilizce öğrenenlere özel olarak hazırlanmış kelime bulmacalarıyla sınayabilirsin.

Gayet geniş kapsamlı olan bu internet sitesinde çeşitli bulmacalar ve zorluk dereceleri var, bu yüzden burası her seviyeden öğrenci için harika bir site. Yukarıdaki bağlantıya tıklayıp ESL Crossword Puzzles anasayfasının üst kısmındaki menüden seviyeni seçmen yeterli.

Özellikle işine yarayacak olan kısmı, çeşitli temalar arasından da seçim yapabiliyor olman. Temalardan birkaçı şöyle:

Freerice

ingilizce-gelistirmek-icin-oyunlar

Kelime bilgi ve becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak bilgi yarışması tarzındaki bir başka oyun da Freerice. Bu oyunda kelime sorularını cevaplamıyorsun, sana bir kelime veriliyor ve sen de dört farklı kelimenin içinden en yakın eş anlamlısını buluyorsun.

Oyun kolay başlıyor ancak toplamda 60 seviye ile ilerledikçe gittikçe çok daha zorlaşıyor.

Türkçe karşılığı “Ücretsiz Pirinç” olan Freerice’ı İngilizce çalıştıran diğer oyunlardan farklı kılan asıl şey, şirketin doğru cevapladığın her bir soruya karşılık açlık çeken ailelere 10 adet pirinç bağışlayacak olması. Böylece ne kadar çok oynarsan, ihtiyacı olanlara o kadar yardım etmiş olursun. İngilizceni geliştirmek için iyi bir bahane!

İngilizce Pratiği Yapabileceğin Özgün İngilizce Oyunlar

Yukarıda bahsettiğimiz eğitici oyunların yanı sıra, İngilizceni geliştirmek için ana dili İngilizce olanların oynaması için tasarlanmış özgün oyunlardan da faydalanabilirsin.

Bu oyunların çoğunun yazılı ve sesli sohbet özellikli çok oyunculu opsiyonları olduğundan, arkadaşlarınla İngilizce sohbet etmek her zamankinden daha kolay olacak.

Oyun tanıtımımıza dil odaklı popüler bir kutu oyunuyla başlayıp, İngilizce bilenlerin bayıldığı üç heyecan verici bilgisayar oyunuyla devam edeceğiz.

Scrabble

ingilizce-gelistirmek-icin-oyunlar

Scrabble özel olarak İngilizce öğrenimi için tasarlanmamış olabilir, ancak arkadaşlarınla birlikte kelime bilgini test etmek için harika bir oyun. Aslen bir kutu oyunu olarak tasarlanmış olan bu oyunu, artık çevrimiçi olarak da arkadaşlarınla veya bilgisayara karşı oynayabilirsin.

Scrabble’ın kuralları gayet basit. Torbadan rastgele yedi harf seçiyorsun ve bunlarla kelime yapıyorsun. Oyun tahtasının üzerindeki bütün harfler birbirine temas etmek ve anlamlı İngilizce bir kelime oluşturmak zorunda. Harflerini tahtadaki diğer harf ve kelimelerden bağımsız olarak yerleştiremiyorsun, yazdığın kelime tahtada daha önce yazılan kelimelerle bağlantılı olmak zorunda. Her bir harfin üzerinde o harfi kullanarak alacağın puanı gösteren sayılar var. Tahtanın üzerinde de üstüne bir harf koyduğunda veya kelime yazdığında sana fazladan puan kazandıracak belirli alanlar var.

Oyunu çevrimiçi oynarken diğer oyuncularla sohbet edebilirsin. Scrabble tahtasının sağ tarafında yer alan sohbet alanına mesajını yazman yeterli.

Ayrıca unutma, Scrabble sonlara doğru oldukça zorlayıcı olabiliyor, ana dili İngilizce olanlar için bile. Bu yüzden, eğer kelime oluşturmakta zorlanır ve pas geçmek zorunda kalırsan kendine kızma. Bu hepimizin başına geliyor! İngilizcede sık kullanılmayan tuhaf kelimeleri bilmek her zaman bir avantaj oluyor.

Call of Duty

ingilizce-gelistirmek-icin-oyunlar

The Call of Duty serisi arasında tüm zamanların en popüler aksiyon oyunlarından birkaçı var. Bu oyunlarda bir asker rolündesin ve ekibinle birlikte diğer takımı yenmeye çalışıyorsun.

The Call of Duty oyunlarında takım arkadaşlarınla veya oyun başlamadan önce ve sonra herhangi biriyle sohbet edebileceğin, şakalaşabileceğin ve stratejiler üretebileceğin sesli sohbet özelliği de var. Bu, sınıfta edinemeyeceğin birtakım İngilizce becerilerinin pratiğini yapmak için harika bir fırsat. Bu oyunla edinebileceğin ve geliştirebileceğin becerilere birkaç örnek verirsek:

League of Legends

ingilizce-gelistirmek-icin-oyunlar

League of Legends, farklı ekiplerin çeşitli görevler tamamlamak için birlikte çalıştığı ücretsiz bir macera oyunu. Oyunda yerleşik bir sohbet özelliği var ve bu özellik sayesinde insanlarla yazışarak sohbet edebiliyorsun. Ancak oyunun büyük bir kısmı takım arkadaşlarınla iletişim kurmayı gerektirdiğinden, pek çok insan oyun sırasında birbirleriyle konuşabilmek için Discord veya TeamSpeak gibi ek sesli sohbet programları kullanıyor.

Eğer arkadaşlarının halihazırda bir Discord kanalı varsa, onlara katılmak için adresini istemen yeterli. Yoksa da programı indirip anlaması kolay talimatları uygulayarak kendi sohbet odanı oluşturup onları bu odaya bağlayabilirsin.

VRChat

ingilizce-gelistirmek-icin-oyunlar

VRChat daha önce oynadığın hiçbir oyuna benzemiyor. Aslında, burası daha çok içine bir bilgisayar oyunu dünyası inşa edilmiş bir sohbet odası gibi—üstelik bu dünyayı oluşturmak için sen de katkıda bulunuyorsun!

Karakterini seçip tüm dünyadan binlerce insanla yazılı veya sesli olarak sohbet edebiliyorsun. Bu oyunda 1,000’in üzerinde sanal dünyayı keşfedecek ve bunu yaparken de yeni insanlarla konuşacaksın.

Eğlenirken İngilizce Pratiği Yap

Hobilerin ve ilgi alanların ne olursa olsun, İngilizceni geliştirmek için faydalanabileceğin çevrimiçi (ve çevrimdışı) çeşitli oyunlar var. Bir daha oyun oynamak istediğinde bunu dil becerilerini geliştirmek için bir İngilizce konuşma aktivitesine dönüştür. Bu sayede İngilizce çalıştığını hissetmeden İngilizce pratiği yapmış olacaksın.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close