ingilizce-e-ogrenme

Mükemmel İngilizce e-Öğrenme Sitesini Seçmek!

İnternet hayatı inanılmaz derecede kolaylaştırır.

İnternette İngilizce öğrenmenin bir yolunu bulmak mı istiyorsun?

TOEFL, TOEIC ya da IELTS gibi İngilizce sınavlara hazırlanmanın harika yolunu internette bulmak mı istiyorsun?

Bu harika! Ama şunlardan emin olmayabilirsin:

 • Hangi çevrimiçi kaynaklar İngilizce dil öğrencilerine uygun olduğu
 • İngilizce öğrenmek için çevrimiçi kaynakları nasıl kullanacağın
 • İnternette İngilizce öğrenmek için ihtiyaç duyduğun şeyi nasıl bulacağın

İngilizce öğrenmek için sesli ve videolu içerikler sunan çok sayıda web sitesi bulunur. Ayrıca, İngilizceyi canlı, seni dinleyen, seninle konuşan, sana yardımcı olan ve sana öğreten gerçek kişilerle gerçek zamanlı olarak öğrenebileceğin siteler de mevcut.

Peki, bu kadar çok web sitesi içerisinden iyi bir kaynağı nasıl seçeceksin?

Bir dili nerede çalışabilir ya da İngilizcede belirlediğin hedeflere nerede ulaşabilirsin?

Seçimin en başta öğrenme tarzın ve öğrenmek için ihtiyaç duyduğun şeylere bağlıdır.

İngilizce e-Öğrenme Kaynakları ile Nasıl Dil Öğrenilir

İngilizce dil öğrencileri için internette neler olduğunu ve bunlardan nasıl faydalanabileceğini birlikte göreceğiz.

Öncelikle, bütün bu kaynakları farklı kılan şeyin ne olduğunu bilmek önemlidir. Burada vereceğimiz kaynaklar şu bakımlardan farklıdır:

 • Öğrenme yöntemi. Bazı İngilizce e-öğrenme araçları tıpkı geleneksel sınıf ortamı gibi ders kitapları, öğretmenler, testler ve ödevler içerir. Bazı araçlar ise zekice tasarlanmış aktivitelerle öğrenmeye odaklanmanı sağlar. Diğerleri ise oyunlarla eğlenerek öğrenmene yardımcı olur. Bazıları ise videolar ve metinler gibi daha görsel içeriklerle dolu dersler hazırlar.

Ne tür içeriklerin öğrenmene diğer yöntemlerden daha fazla yardımcı olduğunu belirlemelisin. Her şey neyi sevdiğinle alakalıdır!

 • Zaman ayırma. Seçenekler arasında öğrenirken tamamen bağımsız davranmana imkan tanıyan çözümler mevcut—yani ne zaman, nerede ve nasıl öğrendiğini sen belirlersin. Başkasının izlediği programı izlemen gerekmez. Örneğin, yolda ve evde öğrenmek için bir mobil uygulama ya da web sitesi kullanabilirsin. Böylelikle, istediğin her zaman veya ihtiyacın olduğunda öğrenme kaynağını açar ya da kapatabilirsin.

Buna ek olarak, İngilizce öğretmenlerinin seninle internette buluştuğu ve öğrenmene yardımcı olduğu kaynaklar da mevcut, ama bunlar için çalışma saatlerini belirlemen ya da öğretmenin programına uyman gerekir. Eğer ücretsiz bir dil değişimi partneri (sana İngilizce öğrenmende yardımcı olurken sen de ona anadilini öğretirsin) bulursan.

Dolayısıyla, her gün İngilizce öğrenmeye ayırabileceğin zamanı belirlemelisin. Esnek bir programın senin için ne kadar önemli olduğuna da karar vermelisin!

 • Seviye. Bazı çevrimiçi kaynaklar, başlangıç ile ileri seviye arası tüm İngilizce öğrencileri için uygun olurken bazı kaynaklar sadece belirli seviyelere hitap etmektedir. Bu da belirli bir İngilizce e-Öğrenme kaynağını kullanmak için başlangıç, orta ya da iler seviyede olman gerektiği anlamına gelir.
 • Konular. Öğrenmenin yazma, dinleme, sözcükler veya dilbilgisi gibi önemli alanlarına odaklanan siteler mevcut. Bazıları TOEFL, TOEIC ve IELTS gibi sınavlara odaklanıyor. Bunun yanı sıra, genel İngilizce becerileri edinmek istiyorsan üzerinde çalışabileceğin geniş bir alan ve konu seçeneği bulunuyor.
 • İçerik. En iyi nasıl öğrenirsin? İngilizce dersler okuduğun zaman mı en iyi şekilde hatırlıyorsun? Yoksa videolarla ve müzik dinleyerek daha eğlenceli bir öğrenme deneyimini mi tercih ediyorsun? Şarkı söylemeyi mi seviyorsun? En sevdiğin içerikleri kullanan İngilizce e-öğrenme kaynağını seç.

Yeni e-öğrenme aracını seçerken tüm bu noktaları aklında tut.

İngilizce e-Öğrenme: İngilizce Dil Öğrencileri için 7 Online Öğrenme Çözümü

Memrise

ingilizce-e-ogrenme

Öğrenme yöntemi: Hafıza geliştirme yöntemleri ile İngilizce sözcük bilgini geliştir

Süre: Bazı kursları tamamlamak bir saat kadar sürerken diğerlerini tamamlamak birkaç saatini alabilir

Seviye: Başlangıç, orta ve ileri

Konu: Sözcükler, ifadeler, telaffuz, hafıza geliştirme, TOEFL/TOEIC/IELTS

İçerik: Kurslar, bilgi kartları, resimler, testler

Memrise, dil öğrenimi için mevcut en popüler araçlardan biridir. Bu sadece İngilizce öğrenmek için değildir. Bu her şeyi öğrenmek için hazırlanmıştır! Bununla birlikte, bu harika bir e-öğrenme aracıdır.

Kullanılan yöntemlere değinecek olursak, sana İngilizce sözcük öğrenmende yardımcı olmak için çoktan seçmeli sorular içeren çok sayıda kısa test kullanır. Bir tanım görürsün ve doğru sözcüğü seçmen gerekir ya da bir İngilizce sözcük görürsün ve doğru tanımı seçmen gerekir. Bu kurslar ve testlerle oynamanın birçok farklı yolu bulunuyor.

Memrise hafızanı geliştirmene yardımcı olmak için mem’ler kullanır. Her mem, bir İngilizce sözcüğün anlamını hatırlamana ve öğrenmene yardımcı olacak unutulmaz ve ilginç bağlantıyı senin için kurar. Her mem bir çizgi film, bir çizim, bir resim ya da bir sözcük biçiminde olabilir. Bu mem’ler sen ve diğer Memrise üyeleri tarafından oluşturulmuştur.

FluentU

ingilizce-e-ogrenme

Öğrenme yöntemi: Otantik İngilizce videolar ve ses dosyaları ile İngilizce öğren

Süre: Video başına 2-10 dakika, video aktivitesi başına 10-30 dakika

Seviye: Başlangıç, orta ve ileri

Konu: Özgün İngilizce, İngilizce akıcı konuşma, anadili gibi İngilizce konuşma

İçerik: Filmler, müzik videoları, röportajlar, haberler ve anadili İngilizce olan herhangi bir kişinin izleyeceği her şey

İngilizce öğrenme amacıyla muhtemelen YouTube üzerinde İngilizce videolar izlemişsindir.

FluentU gerçek hayattan videoları alır, bunları deşifre eder, çevirisini yapar, bunlara interaktif altyazılar ekler ve bunları kullanarak aktiviteler oluşturur. Artık en sevdiğin YouTube videoları birer İngilizce dersine dönüştü!

FluentU, İngilizce videoları izlemeyi gerçekten çok kolaylaştırır. Nasıl mı? İnteraktif altyazılar içerir. Yani bir resim, tanım ve kullanışlı örnekler görmek için herhangi bir sözcüğe tıklayabilirsin.

En harika yanı ise FluentU’nun öğrenmekte olduğun sözcükleri biliyor olmasıdır. Sana örnekler ve videolar sunmak için sözcük bilginden faydalanır. Gerçek anlamda kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsın.

Bilgisayarın ya da tabletini kullanarak FluentU web sitesini kullanmaya başla ya da daha iyisi Play Store veya iTunes mağazasından FluentU Uygulamasını indir.

British Council

ingilizce-e-ogrenme

Öğrenme yöntemi: Yazma, konuşma, okuma ve dinleme alıştırması; IELTS hazırlık

Süre: Ders ya da aktivite başına 5-20 dakika

Seviye: Başlangıç, orta ve ileri

Konu: Çocuklar, gençler ve yetişkinler

İçerik: Yazım örnekleri, videolar, çevrimiçi aktiviteler

British Council Farklı yaş grupları için ideal öğrenme içerikleri sunar ve geliştirmek istediğin belirli İngilizce becerilerine odaklanmak için kaynakları seçme imkanına sahip olursun.

Yazma, okuma, dinleme ve konuşma bölümlerinin yanı sıra çocuklar, gençler ve yetişkinler için bölümler mevcuttur.

Örneğin, bir yetişkinsen ve yazma alıştırması yapmak istiyorsan nasıl profesyonel e-postalar yazacağını öğrenebileceğin bir bölüm mevcut. Burada tamamlayacağın farklı üniteler ve alıştırmalar bulacaksın. Bu alıştırmalar arasında verilen metindeki boşlukları doldurmak da yer alıyor.

Massive Open Online English Course (MOOEC)

ingilizce-e-ogrenme

Öğrenme yöntemleri: Geleneksel sınıf ortamında hissetmeni sağlayan İngilizce dersleri

Süre: 10-20 dakikalık dersler, harcayacağın süre tamamen aldığın ders sayısına bağlıdır

Seviye: Başlangıç, orta ve ileri

Konu: Genel İngilizce, akademik ve testlere hazırlık, konuşma

İçerik: Ders anlatımları, dersler, ödevler, testler

MOOEC’in açılımı Kitlesel Çevrimiçi İngilizce Kursudur. Daha genel İngilizce öğrenimi için çevrimiçi kurslar sunmaktadır. Bu kurslar üniversiteler ve kolejler tarafından sunulmaktadır.

Dersler kısa olduğu ve kendi tercih ettiğin zamanlarda öğrenebileceğin çevrimiçi kursların tipik bir örneğidir ve çevrimiçi kursların sana göre olup olmadığını görmenin harika bir yoludur.

Ayrıca tamamen ücretsizdir!

Coursera

ingilizce-e-ogrenme

Öğrenme yöntemleri: Tarih, bilim, matematik, vb. diğer alanları öğrenirken İngilizce öğren

Süre: Kurs boyunca haftada 4-8 saat

Seviye: İleri seviye

Konu: Dilbilgisi, yazma, testlere hazırlık, mesleki İngilizce

İçerik: Ders anlatımları, videolu dersler, alıştırma için içerikler, öğrenciler arası tartışmalar, ödevler ve testler

Coursera, en iyi üniversitelerin herkes için kurslar verdiği kitlesel çevrimiçi öğrenme platformudur. Sundukları İngilizce kursları genellikle daha ileri İngilizce öğrenimi için tasarlanmıştır. İngilizce konular arasında TOEIC’e hazırlıktan İngilizce yazma alıştırmaları ve iş görüşmesine hazırlığa kadar birçok nokta yer alır.

Farklı konuları öğrenmek için de İngilizce kurslara kaydolabilirsin—işletmeden astronomiye, kimyaya ve matematiğe kadar her şeyi burada bulabilirsin.

Coursera kurslarını kendi belirlediğin zamanlarda alabilir ya da öğrenci grubunun ritmini takip edebilirsin. Kurslar genellikle birkaç hafta ya da bir ay sürmektedir. Ayrıca, bir konuda uzmanlaşırken buna daha fazla kurs ekleme seçeneği de mevcut.

Break Into English ve Live English

ingilizce-e-ogrenme

Öğrenme yöntemi: Profesyonel İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşarak öğrenme

Süre: Break into English, 45 dakikalık kurslar sunmaktadır ve haftada bir ya da iki ders alman gerekir; Live English sana 15 dakikalık deneme dersi sunar ve bundan sonra 30 dakika ile 1 saat arası dersler alabilirsin

Seviye: Başlangıç, orta ve ileri

Konu: Çocuklar, genel İngilizce, mesleki İngilizce, hukuk İngilizcesi

İçerik: Skype ya da telefon sohbetleri

ingilizce-e-ogrenme

Break Into English, İngilizce öğretmenleriyle Skype üzerinden çevrimiçi kurslar sunan bir sitedir. Birçok farklı konu sunulmaktadır ve derslere girmek için kendi saatlerini belirleyebilir ve hocanla iletişim kurabilirsin.

Hangi seviye? Tüm düzeylerden dersler mevcuttur ama orta seviyedeki dil öğrencilerine daha fazla içerik sunulmaktadır, genel İngilizce, mesleki İngilizce, hukuk İngilizcesi ve çocuklar için konuşma sınıfları gibi alanlar mevcuttur. Bu dersler ise şirket tarafından eğitilmiş öğretmenler tarafından verilir.

Live English ile de Skype ya da telefon üzerinden İngilizce dersleri alabilirsin. Live English, İngilizce konuşma, iş görüşmesine hazırlık, sınavlara hazırlık ve mesleki İngilizce gibi konulara odaklanır. Sana uygun bir program tasarlama esnekliğini sunar.

İngilizce e-Öğrenme Kaynaklarını Nasıl Seçeceksin

Gördüğün gibi bu seçeneklerin hepsi faydalanabileceğin öğretim tarzı ve öğrenmeni istedikleri konunun ya da dilin unsurları gibi özelliklere sahiptir.

 • Programının esnek olmasını mı istiyorsun? Zaman ayırmak çoğu İngilizce dil öğrencisi için önemli bir faktör olduğu için yukarıdaki e-öğrenme seçeneklerinin tümü sana kendi programını oluşturma ve/veya kendi hızını belirleme fırsatını sunar. Bu kaynaklara göz at ve hangisinin sana uygun olduğunu bul.
 • Belirli bir içerik kullanarak mı öğrenmek istiyorsun? Memrise gibi bazı uygulamalar sana ilginç görseller (mems) sunarken, Coursera veya British Council gibi diğerleri eğer çeşitlilikten hoşlanıyorsan sana çok değişik içerikler, konular ve ödevler sunar.
 • İlerleyişini takip etmek mi istiyorsun? Kullandığın e-Öğrenme programı ile ne kadar öğrendiğini görmek için takip ve değerlendirme özelliklerini aramalısın. Notlar verilen kısa testler, sınavlar ve ödevler olup olmadığını kontrol et. FluentU gibi ne kadar öğrendiğini ve zaman içerisinde ne kadar ilerlediğini görmene yardımcı olan programlar daha da iyidir.
 • Gerçek öğretmenlerle konuşmak mı istiyorsun? Bazı e-öğrenme programları öğretmenden ve aracın kendisinden bağımsız dersler ve kurslar sunarken—MOOEC gibi—Live English ya da Break Into English gibi diğerleri gerçek öğretmenlerle videolu dersler sunar.

 

İşte hepsi bu!

Artık internet üzerinden İngilizce öğrenmeye başlamaya hazırsın. İngilizce için bu İngilizce e-öğrenme kaynaklarını keşfetmeye başla ve sana en uygununu seç.

İnternette öğrenmenin keyfini çıkar!


Bu makale, öğrenciler ve profesyonellerin uluslararası mobilitesini artırmayı misyon edinmiş ve yabancı dil sınavlarına hazırlık konusunda uzmanlaşmış bir Fransız şirket olan Global-Exam ekibi üyesi tarafından yazılmıştır. Bu şirketin sunduğu çözümler arasında TOEIC, IELTS ve TOEFL çevrimiçi hazırlık yer alıyor.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close