ingilizce-dinleme-alistirmalari

Farklı Öğrenme Şekillerine Sahip Olanlar için 8 Farklı İngilizce Dinleme Tekniği ve Dinleme Alıştırmaları

“Dinlemekle duymak arasında büyük bir fark var.” 

İngiliz yazar G. K. Chesterton’a ait bu meşhur alıntı önemli bir noktaya değiniyor.

İngilizce dinleme alıştırmalarına başlamadan önce bu nokta üzerine düşünmekte fayda var.

Duymak sesleri algılamaktan ibarettir. Beklemiyor olsanız bile bir köpeğin havlamasını duyarsınız.

Fakat dinlemek dikkat ve hatta sabır gerektirir. Konuşmaları dinlersiniz, eşinizin gününün nasıl geçtiğini dinlersiniz, şiirsel şarkı sözlerini dinlersiniz, vb.

Üstelik herkes aynı şekilde dinlemez. Bu yüzden herkesin fayda göreceği İngilizce dinleme alıştırmaları da farklıdır.

Örneğin, belki de en iyi arkadaşınız da siz de aynı siyasi konuşmayı dinlediniz; ancak siz yatağınızda uzanmış halde dinlerken arkadaşınız işe yetişmeye çalışırken yolda dinledi. Arkadaşınız konuşmanın yalnızca en önemli noktalarını fark ederken siz ilginç sözcükleri ve küçük detayları fark edebilirsiniz.

Ya da belki arkadaşınızla farklı siyasi görüşleriniz vardır. Bu durumda, konuşmayı dinledikten sonra farklı izlenimler edinip farklı çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Bu yazımızda, dinleme tarzınıza ve hatta kişiliğinize göre mümkün olan en etkili İngilizce dinleme alıştırmalarına nasıl ulaşabileceğinizi ve bunları nasıl kullanılabileceğini ele alacağız.

İster duygusal bir insan olun, ister mantıklı, ister yalnız kalmaktan hoşlanan biri olun, isterseniz farklı biri, size İngilizce dinleme becerilerinizi geliştirmek için en iyi metotları göstereceğiz.

Nasıl? Bu plan kulağınıza iyi geliyor mu?

Öyleyse dinleyin!

Kişilik Tipiniz Ne?

Kişiliğiniz karakter özellikleriniz, tutumunuz ve becerilerinizin bir bileşimidir. Kısaca, sizi siz yapan şeydir!

Farklı kişilikleri tanımlamanın pek çok yolu vardır, ancak biz burada meşhur Myers-Briggs Göstergesi tarafından belirlenmiş kategorilerden faydalanacağız.

Bu kişilik tiplerinin her birine uyum sağlayacak farklı İngilizce dinleme metotları var. Bu yazının ilerleyen bölümlerinde, her bir kişilik tipi için hangi dinleme alıştırmalarının en iyi yöntem olduğunu göstereceğiz.

 • Dışa Dönük/İçe dönük: En rahat olduğunuz zaman, başka insanlarla birlikte olduğunuz zaman mı? Üzgün ya da stresli olduğunuzda başkalarından yardım ister misiniz? Eğer öyleyse, dışa dönük biri olabilirsiniz – yani başka insanların arasındayken kendini mutlu ve rahat hisseden biri.

Diğer yandan, içe dönükler yalnız olmaktan, hayatları üzerine düşünmekten hoşlanır, kitap okumayı sever ve kalabalık yerlerden uzak durmayı seçerler.

 • Duyusal/Sezgisel: Genellikle fiziksel dünyaya ve duyduklarınıza, hissettiklerinize, kokladıklarınıza, tattıklarınıza veya gördüklerinize dikkat eder misiniz? Öyleyse siz, duyusal tipte biri olabilirsiniz.

Eğer daha çok örüntü ve şablonlara, genel izlenimlere ve büyük resme (bir şeyin genel mesajına veya amacına) odaklanıyorsanız, sezgisel denen türden birisiniz.

 • Düşünsel/Duygusal: Eğer yalnızca gerçek verilere dayalı kararlar almayı seviyorsanız ve işin içindeki insanlar ve onların duyguları üzerine düşünmeyi sevmiyorsanız, siz düşünsel tipte birisiniz. Fakat eğer insanlara ve duygularına daha fazla önem veriyorsanız ve gerçeklere ve prensiplere pek takılmıyorsanız, o zaman duygusal tipe aitsiniz.

Düşünsel tipte insanlar en çok gerçeğe önem verir. Duygusal tipte insanlar ise ilişkilerindeki uyuma önem verir.

 • Yargılayıcı/Algısal: Yargılayıcı tip karaktere sahip olan insanlar ayrıntılı planlarının olmasından hoşlanırlar. Yapılandırılmış bir yaşam isterler ve hedeflerine odaklanırlar.

Algısal tipte insanlar daha açık bir tutumla yaşarlar. Yapılardan bağımsız çalışmak ister ve uzun vadeli hedeflerden çok yeni bilgilere odaklanırlar.

Ne çeşit Dinleme Tarzları Var?

Dinleme “tarzı” dediğimiz şey, iletişimin belirli bir boyutuna odaklandığımız belirli bir dinleme biçimidir.

Tek bir dinleme tarzı tercihiniz olabilir. Ancak farklı durumlarda farklı dinleme tarzlarından faydalanıyor da olabilirsiniz. Bu yazıdaki dinleme egzersizleri her bir dinleme tarzına uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.

 • İnsan odaklı: Bu tür dinleme, konuşmacıya odaklanır. İnsan odaklı dinleyiciler genellikle konuşmacının neden belirli fikirleri ve neden belirli bir tonda iletmek istediği üzerine düşünürler. Birinin konuşmasını dinledikten sonra insan odaklı dinleyiciler konuşmacının arka planı veya inançları hakkında sorular sorabilirler.
 • Eylem odaklı: Bu tür dinleyiciler daha çok konuşmacının ne istediği ile ilgilidirler. Eylem odaklı dinleyiciler belirtilen arzulara, talimatlara veya hedeflere dikkat edecektir.
 • Zaman odaklı: Yalnızca önemli ayrıntıları çabuk bir şekilde duymak istiyorsanız, zaman odaklı dinleme biçimini kullanıyorsunuz demektir. Bu dinleme tarzı iletişimin temel noktalarını ve amacını mümkün olduğunca hızlı biçimde anlamaya odaklanmıştır. Zaman odaklı dinleyiciler uzun hikayeler veya süslü bir dil duymak istemezler.
 • İçerik odaklı: İçerik odaklı dinleyiciler her şeyden çok mesaja odaklanırlar. Temel noktalara ve bu noktaların ilginç veya mantıklı olup olmadığına dikkat ederler. İletişimde bilgi boşlukları veya gereksiz detaylar olsun istemezler.

Kişiliğinize Dayalı Pratik İngilizce Dinleme Alıştırmaları Rehberi

İnsan Odaklı Kişiler için İngilizce Dinleme Aktiviteleri

1. İngilizce Röportajlar İzleyin

Uygun olduğu kişilik tipleri: İçe dönükler, düşünsel ve duygusal tipler

Röportajlar insanlar arasında geçen doğal konuşmaları gözlemlemek için mükemmel fırsatlardır. İşin en iyi yanı da, onları izlemek için evinizin konforundan uzaklaşmanıza gerek olmamasıdır. İnternet ortamında ünlü ve ilginç kişilerin hayatlarından bahsettikleri pek çok çevrimiçi video mevcut.

Bu dinleme biçiminin amacı, röportaj veren  (soruları cevaplayan) kişinin İngilizce olarak anlattıklarını anlamaktır.

Bu alıştırma içe dönük kişiler için idealdir çünkü tek başınıza tamamlayabilirsiniz.  Düşünsel tipler röportaj yapılan kişinin düşünme sürecine ve argümanlarına odaklanacaklardır. Duygusal tipler ise röportaj veren kişinin konuşmasının altında yatan motivasyonlar ve hisler üzerine düşüneceklerdir.

Röportajı dinlemeyi bitirdikten sonra sohbeti ne kadar iyi anladığınızı test etmek için röportajı beş cümle ile özetleyin.

Bir girişle başlayın, ardından ana noktaları yazın ve son olarak özetinizi röportajdan neler öğrendiğinizi sıralayarak tamamlayın. Bu makale röportajları daha iyi özetlemeniz konusunda size yardımcı olabilir.

Bu dinleme alıştırması için önerilen röportaj dizileri:

Celebs Play with Puppies and Kittens (Ünlüler Yavru Köpeklerle ve Kedilerle Oynuyor)

En iyi bölüm: Emma Watson

Bu, internetteki en komik ve eğlenceli dizilerden biri. Her bölümde bir ünlü, yavru köpeklerle veya bazen kedilerle oynarken hayranlarından gelen soruları cevaplıyor.

Ünlülerin çoğu Amerikalı ve bu da Amerikan İngilizcesi öğrenmek için iyi bir yol olabilir. Kullanılan dil gayet basit ve gündelik, bu da bu diziyi başlangıç seviyesindekiler için mükemmel kılıyor.

Modern Comedian (Modern Komedyen)

En iyi bölüm: Time Travel (Zaman Yolculuğu)

Eğer komediden hoşlanıyorsanız, bu dizi komedyenlerin zihinlerinin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacak. Bu röportajlar kara mizahla, ciddi konular ve derin tartışmalarla dolu.

Bu dizi kesinlikle ileri seviyede öğrenciler için, çünkü tartışmalar oldukça teknik bir hale gelebiliyor ve komedyenler hayatlarından bahsederken karmaşık kelimeler kullanabiliyorlar.

Blank on Blank

En iyi bölüm: Ray Bradbury

Bu animasyon röportaj dizisinde İngilizce konuşulan dünyanın ünlü sanatçıları, yazarları, oyuncuları ve  düşünürleri yer alıyor. Bu dizide ölümden kimlik tanımlanmasına her tür konuyla ilgili kısa röportajlar bulabilirsiniz.

Bu ünlü zihinlerin farklı konuşma tarzlarına dikkat etmekte de ilginç oluyor. Onları dinlerken aksanlarına ve tonlamalarına odaklanın. Bu, dinleme becerileriniz kadar konuşma becerilerinizi de geliştirmenize yardımcı olacaktır.

2. İngilizce Karşılıklı Konuşmaları (Diyalogları) Canlandırın

Uygun olduğu kişilik tipleri: Dışa dönükler ve duygusal tipler

Rol yapma/canlandırma davranışlarınızı ve konuşma biçiminizi size verilen role uygun olarak değiştirmenizi gerektirir. Bu, gerçek hayatta karşılaşabileceğiniz İngilizce konuşulan durumlara hazırlanmak için harika bir yoldur.

Örneğin, İngilizce öğretmeniniz hiç sizden restoranda yemek siparişi veriyormuş gibi yapmanızı istedi mi? Bu İngilizce öğrenenleri İngilizce konuşulan ülkelerde dışarıda yemek yemeye hazırlayan yaygın rol yapma/canlandırma alıştırmalarından biridir.

Rol yapma alıştırmaları dışa dönükler için harikadır çünkü bu tip insanlar başkalarıyla birlikte öğrenmekten ve farklı toplumsal rollere bürünüp bunları keşfetmekten keyif alırlar. Duygusal tipler de bu egzersizi tavır ve tutumlara, ses tonuna ve duygulara odaklanması açısından seveceklerdir.

Rol yapma/canlandırma alıştırması için uygulama önerileri:

Bir senaryo seçin: Senaryo, bir durumu, karakterleri, rollerini ve aralarındaki çatışma ya da anlaşmazlığın sebeplerini tanımlar. Kendiniz bir senaryo uydurabilir veya bu makaleden veya bu ödevden kendinize uygun bir tane seçebilirsiniz.

Karakterleri seçin: Rol yapma alıştırması için en az iki kişiye ihtiyacınız var. Duruma bağlı olarak, daha fazla insan da gerekebilir. Bir senaryo seçip canlandırmaya başlamadan önce onu oynamak için gereken karakter sayısına göz atmayı unutmayın.

Herkes senaryoyu okuduktan sonra, kimin hangi karakteri oynayacağına karar verin.

Oynayın: O durumda size verilen karaktermişsiniz gibi davranın, duruma o karakterin vereceği tepkileri verin ve etkileşimlerin İngilizcede doğal olarak gerçekleştiği biçimde gerçekleşmesine izin verin. Durumun gerçek bir parçasıymışsınız gibi karakterler arasındaki çatışmayı çözmeye çalışın.

Kimileri için başka biriymiş gibi davranmak zor olabilir. Ancak genellikle etraflarındaki insanlar iletişim kurmaya başladıkça, onlar da diğerlerine tepki vererek oyuna katılır ve ne yapmaları gerektiğini anlarlar.

Fikirlerinizin diğer insanları nasıl dinlediğiniz ve diğer karakterler konuşurken onları nasıl yargıladığınız üzerindeki etkilerine odaklanın. Canlandırmanızı kaydedin ve biter bitmez dinleyip yaptığınız İngilizce hatalarını belirlemeye çalışın. Hatalı sözcükleri ve okunuşlarını not edip daha sonra üzerlerine çalışın.

Diğerlerinin motivasyonlarını, duygu ve düşüncelerini not edin: Elinize kağıt kalemi alın ve diğer karakterlerin aklından geçtiğini düşündüğünüz şeyleri ve davranışlarının altında yatan nedenleri yazın.

Onaylayın: Arkadaşlarınız ile konuşarak diğer karakterler konusunda haklı olup olmadığınızı kontrol edin. Onlara karakterleri üzerine yaptığınız tanımlara bir şeyler ekleyip eklemeyeceklerini sorun. Bu, diğerlerinin söylediklerini ne kadar iyi anladığınızı, neleri ve neden kaçırdığınızı fark etmenize yardımcı olacaktır.

İçerik Odaklı Kişiler için İngilizce Dinleme Aktiviteleri

3. Podcast Dinleyin

Uygun olduğu kişilik tipleri: Her tip

İnternet çağının yeni tip bireysel radyo programları olarak tanımlanabilecek podcast’ler, internet üzerinde bulup dinleyebileceğiniz sohbet programlarıdır. Dünyada oldukça meşhur olan bu kayıtları bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza indirebilir ve her zaman, her yerde dinleyebilirsiniz.

Hemen hemen her konu üzerine İngilizce podcast’ler bulabilirsiniz! Onları mobil cihazınızla istediğiniz her yere götürebilir, boş zamanlarınızda arkadaşlarınızla veya tek başınıza İngilizce dinleme pratiği yapabilirsiniz.

İngilizce dinleme pratiği için önerilen podcast’ler:

Radiolab

Bu podcast hikayeleri, bilimsel gelişmeleri ve başka olayları harmanlayıp sesli belgeseller haline getiriyor. Her bölüm en az yarım saat uzunluğunda ve uzun pratik yapma oturumları için uygun.

Karmaşık konuların derinlemesine ele alındığı bu podcast’ler kesinlikle ileri seviyede öğrencilere uygun. Bu sohbetlerin sunucuları düzenli olarak hem benzersiz deneyimler yaşayan sıradan insanlarla hem de bilim alanında ve başka alanlarda uzmanlarla konuşuyorlar.

IRL

IRL, “Gerçek Hayatta” anlamına gelen “In Real Life”ın kısaltması. Bu podcast, internetin gerçek hayatlarımızdan çok da ayrı olmadığına odaklanıyor. Çevrimiçi olarak yaptığımız her şeyin veya internetteki her değişikliğin yaşamlarımız üzerinde büyük bir etkisi olduğuna.

Bu podcast, orta seviye dinleyiciler için harika bir dinleme pratiği sunuyor. Bölümler yaklaşık yarım saat uzunluğunda.

Strangers (Yabancılar)

Bu podcast yabancıların kalbinize dokunacak samimi hikayeleri üzerine. Karşılıklı konuşmadan, sohbetten çok hikaye anlatımı biçiminde olan her bir bölüm gerçek bir hikaye hakkında.

Başlangıç seviyesinden orta seviyeye kadar olan dinleyicilere uygun olan bu podcast’te kullanılan dil, günlük İngilizceyi anlamak için birebir.

4. FluentU’da  Otantik Videolar İzleyin

Uygun olduğu kişilik tipleri: Her tip

FluentU, gerçek dünyaya ait İngilizce ses kayıtları dinleyip videolar izleyebileceğiniz, dil öğrenme araçlarıyla bezenmiş yenilikçi bir uygulama.

Burada İngilizce film fragmanlarından haber kliplerine, YouTube videolarından müzik kliplerine kadar aklınıza gelen her şey var! Her bir video, videoda geçen kelimelerin anlamlarını ve okunuşlarını anında öğrenebilmek için üzerine tıklayabileceğiniz etkileşimli altyazılar içerir. Yani, eğer konuşmacı fazla hızlı konuşur ya da bilmediğiniz bir sözcük kullanırsa, ne demek istediğini anında öğrenebilirsiniz.

FluentU’da bunların yanı sıra dinleme becerilerinizi biraz daha çalıştırmak için bilgi kartları ve alıştırmalar da vardır.

Eğer dışa dönük biriyseniz videoları arkadaşlarınızla birlikte izleyebilir ve FluentU’nun ilerleme izleme araçlarıyla en çok kimin öğrendiğini anlayabilirsiniz. Eğer içe dönük biriyseniz, videoları evinizin rahatlığında kendi başınıza izleyebilirsiniz.

FluentU İngilizce dinleme alıştırmaları açısından eşsiz bir kaynak! FluentU’da pek çok farklı konuda video mevcut, böylece düşünsel tipteki kişiler bilimsel videolar izlerken duygusal kişiler dram izleyebilir, ya da yargılayıcı tipler yapılandırılmış dersleri takip edebilir… Üstelik bütün bunları yaparken, İngilizceyi ana dili İngilizce olanların gerçek hayatta kullandığı şekilde özümseyerek öğrenebilirsiniz!

İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde İngilizce alıştırmalarına her an, her yerde zaman ayırabilirsiniz.

Eylem Odaklı Kişiler için İngilizce Dinleme Aktiviteleri

5. Origami Yapın

Uygun olduğu kişilik tipleri: İçe dönükler, duyusal, düşünsel ve yargılayıcı tipler

Origami, Japon kağıt katlama sanatıdır. Origami ile kağıttan köpekler, oyuncaklar, kuşlar, sepetler ve hatta ejderhalar yapabilirsiniz!

Bu aktivite içe dönükler ve duyularıyla çalışmaktan hoşlanan kişiler için idealdir. Düşünsel ve yargılayıcı tipler de bu aktiviteden hoşlanacaklardır zira origami yalnızca bir parça kağıttan girift tasarımlar ortaya çıkarmak için gayet mantıksal, sıralı adımlar izler.

Origamiyi İngilizce dinleme aktivitesi olarak kullanmanın en iyi yolu, internette bulunan ve nasıl origami yapılacağı ile ilgili talimatlar veren videoları izleyip onlarla aynı anda origami yapmaya çalışmaktır. Bu yolla konuşmacıyı anlayıp anlayamadığınızı derhal öğrenebilirsiniz, çünkü eğer söylediklerini anlamaz ve yanlış bir şey yaparsanız, kağıttan yapmaya çalıştığınız şekil bozuk olacaktır.

YouTube’da izlemenizi önerdiğimiz origami videoları:

EzOrigami

En iyi bölüm: Paper Boat (Kağıttan Gemi)

Bu kanalda çabuk biten ve takip edilmesi kolay olan pek çok origami yapımı videosu var. Dil açısından bu videolar orta seviye öğrencilere uygun. Sunucu origami yapımını anlatırken hamleleri açıklamak için sıklıkla teknik dil diyebileceğimiz bir dil kullanıyor.

Happy Folding (Mutlu Katlamalar)

En iyi bölüm: Square Interlace Bracelet (Kare Ağ Bilezik)

Bu videolar diğerlerine göre daha uzun ve tasarımları da daha karmaşık. Bu yüzden bu kanal orta seviyeden ileri seviyeye kadar olan öğrencilere daha uygun.

Jeremy Shafer Origami

En iyi bölüm: Greeting Card Spinner (Tebrik Kartı Döndürücü)

Bu, üçü arasındaki en eğlenceli origami kanalı. Kanalın sunucusu çok yetenekli ve origami yaparken bir taraftan da hokkabazlık yapmayı ve şarkı söylemeyi de iyi beceriyor.

Başlangıç seviyesindeki öğrencilerin bu kanalı anlaması nispeten daha kolay olabilir ancak yine de orta seviyedeki öğrencilere daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

6. Define Avı Oynayın

Uygun olduğu kişilik tipleri: dışa dönükler, sezgisel, düşünsel ve algılayıcı tipler

Define avı, ipuçlarını takip ederek farklı nesneleri bulmaya çalıştığınız bir oyun türüdür.

Bu aktivite dışarıda, başkalarıyla vakit geçirmeyi seven, örüntüler üzerine düşünüp bulmacaları çözmek için mantıklarını kullanan kişiler için harikadır.

Define avı dinleme pratiği için önerilen adımlar:

 • Define avını gerçekleştirmek istediğiniz alanı planlayın.
 • Nesneleri nerelere gizlemek istediğinize karar verin.
 • Define avı katılımcılarının objeleri bulabilmesi için ipuçları hazırlayın.
 • Oyunun bireysel mi takımlar halinde mi oynanacağına karar verin. Bu alıştırma için en iyisi gruplar halinde oynamaktır, tabi herkesin katılım sağlaması koşuluyla.

Define avını nasıl planlayacağınızla ilgili detaylı talimatlara buradan ulaşabilirsiniz.

İpuçlarının kağıda yazılmadığından emin olun. Bu bir dinleme oyunu, okuma aktivitesi değil. Gerekirse bir kişi ipuçlarını grubun geri kalanına yüksek sesle okuyabilir.

İpuçlarının çözümü ve anlaşılması kolay olmasına özen gösterin ki oyuncular öncelikle İngilizce dinleme becerilerine odaklanabilsin. Oyun bittikten sonra oyuncuların oyun esnasında karşılaştıkları sorunları, neyi neden anlayıp anlayamadıklarını tartışabilecekleri bir toplantı yapın.

Zaman Odaklı Kişiler için İngilizce Dinleme Aktiviteleri

7. En Güncel ve Önemli Haber Başlıklarını Dinleyin

Uygun olduğu kişilik tipleri: İçe dönükler, duyusal, düşünsel/duygusal ve yargılayıcı/algısal tipler

Sesli haberler yeni bir dil öğrenmek için değerli araçlar olmakla kalmaz, aynı zamanda dünyada olup biten güncel olaylardan haberdar olmanızı da sağlarlar. Bu da, İngilizce konuşan kişilerle daha fazla sohbete katılabilmenize ve dil becerilerinizi daha da geliştirmenize imkan tanır.

Haberleri dinlemek, hemen hemen her türden insan için en iyi İngilizce dinleme alıştırmalarından biridir. Belki grup aktivitelerinde daha iyi öğrenen dışa dönükler ve gerçeklerin ötesine geçip hayal güçlerini kullanmaktan hoşlanan sezgisel tipler için uygun olmayabilir.

Günün haberlerini dinledikten sonra elinizin altında bulunduracağınız bir deftere bütün güncel haberlerin birer cümlelik özetlerini yazın.

İngilizce dinleme pratiği için önerilen haber kanalları:

AP Top Stories of the Day (AP‘den Günün En Önemli Haberleri)

AP, Amerika’nın haber ajanslarından biri ve YouTube kanallarında haberlerin kısa video özetlerini sunuyorlar. Bu özetler günde iki kez yayınlanıyor.  Resmi Amerikan İngilizcesi öğrenmek için idealler.

Bir dakikanın altında uzunluğa sahip bu videolardaki anlatım daima kısa, açık ve net. Çoğunlukla Amerika’dan haberlere odaklandığı için, özellikle A.B.D.’deki İngilizce konuşan kişilerle yapacağınız sohbetlerde faydalanmak üzere bu kanalı takip edebilirsiniz.

Top Stories from BBC News (BBC News’ten En Önemli Haberler)

BBC News, dünyanın en ünlü haber kanallarından biri. Uluslararası bir odağı var ve hemen hemen her ulustan izleyicilere hitap ediyor.

Bu kanalda resmi İngiliz İngilizcesi kullanılıyor; bu kanalı izlemek o meşhur, belirgin İngiliz aksanını öğrenmek için de iyi bir yol.

Latest Programmes from Al Jazeera (Al Jazeera’den Son Programlar)

Bu haber kanalı esas olarak , genellikle diğer uluslararası haber kanalları tarafından görmezden gelinen Orta Doğu meselelerine odaklanıyor.  Bu bölgeden İngilizce öğrenmeye çalışan kişiler bu kanalın haberlerini kendileriyle daha çok bağdaştırabilirler.

Kullandıkları dil resmi İngilizce olsa da, konuklarının çoğu İngilizceyi farklı aksanlarla konuşuyor. Bu da aksanlı İngilizceyi daha anlayan ancak ana dili İngilizce olanlar gibi konuşmak isteyenler için faydalı olabilir.

8. Catch Phrase (Kelime/Cümle Tahmin Etme Oyunu) Oynayın

Uygun olduğu kişilik tipleri: Dışa dönükler, sezgisel ve düşünsel tipler

Bu, iki veya daha fazla takımla oynanan bir parti oyunu. Sırası gelen takımdan bir oyuncu, kendisine verilen bir kelimeyi/cümleyi takımının diğer üyelerine jestler (el-kol hareketleri) ve tanımlar yardımıyla anlatarak tahmin etmelerini sağlamaya çalışıyor.

Her bir takım için süre tutuluyor ve cümleyi süre bitimine kadar tahmin edemeyen takım o eli kaybediyor.

Bu oyun bir grup oyunu olduğundan, dışa dönükler için iyi olan İngilizce dinleme alıştırmalarından biri. Aynı zamanda sözcükler arasında hızlı ve mantıklı bağlantılar kurmanız gerektiği için, sezgisel ve düşünsel tipler için de ideal.

Mobil cihazınızda Catch Phrase oynayın:

 

Kişiliğinizi tanımanız ve farklı bağlamlarda hangi dinleme tarzlarını kullandığınızı bilmeniz oldukça önemlidir. Ancak kişilik özelliklerinizi ve size uygun olan dinleme biçimlerini keşfettikten sonra size en uygun İngilizce dinleme alıştırmalarını bulabilir ve İngilizce dinleme pratiğinizi bir üst seviyeye çıkartabilirsiniz.


Dhritiman Ray  kurgu, şiir ve kurgu-dışı türlerinde eserler veren bir yazar. Uzmanlık alanları eğitim, psikoloji ve yaşam tarzı gibi konular. Hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close