ingilizce-calisma-plani

Mükemmel Kişiselleştirilmiş İngilizce Çalışma Planı Nasıl Oluşturulur (Örnekler ile Adımlı Rehber)

Leziz bir pasta ile Beyoncé konserinin ortak noktası nedir?

Her ikisi de iyi bir plan ile başlar.

Plan yapmak işlerin olması gerektiği gitmesini saplar—basit bir pasta tarifinden karmaşık dans adımlarına. Plan yapmak bizi problemlere hazırlar ve hedeflerimiz doğrultusunda ilerlememize yardımcı olur.

Dolayısıyla İngilizce öğrenirken güçlü bir İngilizce çalışma planı sahip olman gereken şeydir!

İngilizce çalışma planı sayesinde akıcı İngilizce konuşma hayallerin gerçek olacak. Bu plan hedeflerine ulaşmanı sağlayacak.

Sana örnek planlar ve ipuçları ile ihtiyaçlarına uygun ideal İngilizce çalışma planı oluşturmanda yardımcı dört adımı göstereceğiz.

Bu makalenin sonunda, dil seviyen ilerledikçe değiştirebileceğin kişiselleştirilmiş İngilizce çalışma planı nasıl oluşturulur öğrenmiş olacaksın.

Neden Bir İngilizce Çalışma Planın Olmalı

İngiliz dilinde öğrenilecek çok şey var. Bu gözüne tamamlaması çok zor bir görev gibi görünebilir.

 • Çalışma planı ile İngilizce öğrenimi daha yönetilebilir hale gelir. Büyük bir görev olan İngilizce öğrenme işini daha küçük parçalara ayırmanı sağlar. Bu küçük adımlara odaklandığında İngilizce öğrenmek artık o kadar da zor görünmeyecektir.
 • İngilizce çalışma planı ilerleyişini ölçmene yardımcı olur. Haftalar içerisinde öğrenimini karşılaştırmak sana kendini ne kadar geliştirdiğini ve neleri değiştirebileceğini görmende yardımcı olur. Bu da öğrenmeyi daha etkili hale getirir.
 • İngilizce çalışma planı hedeflerini belirlemene yardımcı olur. Hedefler nereden başlayacağın ve yola nasıl devam edeceğin hakkında sana net bir fikir verir.
 • En iyi yanı ne mi? Çalışma planları motive edicidir! Hedeflerin doğrultusunda çalışmak, bu çalışmalarda zorlansan dahi sana öğrenmeye devam etmek için gerekli ilhamı verir!

Mükemmel Kişiselleştirilmiş İngilizce Çalışma Planı Nasıl Oluşturulur (Örnekler ile Adımlı Rehber)

1. İngilizce Çalışma Planını Hazırlamak için Kendine Şu Soruları Sor

Peki bir İngilizce çalışma planı oluşturmaya nereden başlayacağım?

Öncelikle kendine bazı sorular sorman gerekir. Bunlara vereceğin dürüst yanıtlar sana büyük başarı getirecek çalışma planını hazırlamana yardımcı olacaktır!

 • Neden İngilizce öğrenmek istiyorum? Hedeflerim ve nedenlerim neler?

İş için mi? Okumak için mi? Dünyayı gezmek veya arkadaşlarınla kolaylıkla iletişim kurmak mı istiyorsun? Amacın İngilizce espriler paylaşmak mı? Yoksa okulda öğretmeninle kendine daha çok güvenerek konuşmak mı istiyorsun?

İngilizceni geliştirirsen olabilecek olumlu şeylerin bir listesini çıkar. Bunları en önemliden en önemsize sırala. Listenin en üstünde bulunanlar İngilizce öğrenmenin asıl nedenleridir.

Bunu yapmak hedeflerini net bir şekilde görmene yardımcı olur. Hedeflerin, çalışma planını nasıl düzenleyeceğini belirleyecektir. Bunlar ne öğreneceğini ve bunu nasıl öğreneceğini belirleyecektir.

En iyi nasıl öğrenirim? Öğrenme şeklim hangisi?

Konuşarak öğrenmeyi mi seviyorsun? Yazarak ya da resimlere bakarak mı daha iyi öğrenirsin? Sabahları mı çalışmayı tercih edersin yoksa akşamları daha iyi mi öğreniyorsun?

Bu soruların yanıtları, en hızlı öğrenmeni sağlayan yöntem ve zamanlama bakımından çalışma planını hazırlamana yardımcı olacaktır.

 • Ne kadar zamana sahibim?

Hafta içine çalışmak için çok fazla zaman koymak, bunu hiçbir zaman başaramayacağını hissetmene neden olabilir. Çalışmak için hiç zaman ayırmamak da aynı şekilde hissetmene neden olabilir.

Gerçekçi ol. Planladığın haftaya bak ve çalışarak ne kadar zaman geçirme imkanı bulacağını düşün. Eğer bundan emin değilsen, normal bir şekilde bir hafta geçir ve bu hafta içerisinde çalışabileceğin saatleri not al.

Her akşam yemekten önce bir saat, işe giderken yarım saat ya da hafta sonları yarım gün zaman ayırabileceğini görebilirsin. Bütün bu saatleri topla ve haftalık toplam saat sayısına ulaş.

 • Hangi öğrenme kaynaklarına sahibim ve hangilerini edinebilirim?

Bir bilgisayarın, akıllı telefonun ya da İngilizce ders kitabın var mı? Yaşadığın yer bir kütüphaneye yakın mı? İngilizce öğrenmene yardımcı olacak bilgisayar programları ya da mobil uygulamaların var mı?

Eğer yoksa, bunları nereden edinebilirsin? Öğrenme kaynaklarına ne kadar para harcamaya açıksın?

Bu sorular, aklından çıkıp gitmiş olan öğrenim araçlarını bulmanın harika bir yoludur. Bu kaynakları İngilizce çalışma planında nasıl kullanmak istediğini düşün.

 • Bana yardım edecek birilerine ihtiyacım var mı? Kim? O kişinin yardımını nasıl alırım?

Kendi başına mı daha iyi öğreniyorsun yoksa diğer öğrencilerle birlikte öğrenmeyi mi tercih edersin? Yardımını alabileceğin arkadaşın ya da öğretmenlerin var mı?

İnsanlar harika birer kaynaktır! Çalışma fikirleri için diğer dil öğrencileriyle iletişim içinde olduğunu, başarımlarını arkadaşlarınla paylaştığını ya da öğretmenlerinin sana kılavuzluk ettiğini düşün.

Dil öğrenmek için çevrenin geniş olması İngilizce çalışma planına sadık kalmana ve öğrenmeye devam etmene yardımcı olacaktır.

2. İngilizce Çalışma Planı Taslağını Çıkar

İngilizce çalışma planın için taslak oluştururken sorulara verdiğin yanıtları kullan. Şu adımları takip etmen yeterli:

Başlıca öğrenim amacını belirle:

Başlıca amacını bir cümle ile yaz. Bu amacın olumlu ve başarabileceğin bir şey olmasını sağla. Örneğin:

Amacım iş yerinde özgüvenle İngilizce sunum yapabilmektir.

Hedefini daha küçük adımlara böl:

Hedefine ulaşmak için tamamlaman gereken daha küçük adımları not al. Bu adımlar, konuşma, dinleme, sözcük bilgisi, yazma, okuma, anlama veya sosyal beceriler gibi İngilizce iletişimin birçok alanını kapsayabilir.

Bir zaman aralığı belirle ve çalışma planının taslağını çiz:

Çoğu kişi haftalık belirli bir rutine sahip olduğu için bir hafta, çalışma planı için iyi bir süredir.

Hafta için görsel bir çalışma planı çiz. Bunu bir kağıt parçasını 8 sütun oluşturacak şekilde katlayarak dahi yapabilirsin. Her günün adını yedi sütunun başına yaz. Notlar almak için bir sütunu boş bırak.

Günün saatlerini her bir sütunun kenarına yaz. En üste uyandığın saati yazarak başla. En altta ise uyuduğun saati yazarak bitir. Dikey bir zaman çizelgesi oluşturabilmek için tüm saatleri yaz.

Çalışma planını doldurmaya başla:

Öncelikle, normal haftalık etkinlik planını çalışma planına ekle.

Pazartesi günü sabah dokuz ile akşam 5 arasında işe gidiyorsan bunu zaman çizelgesinde Pzt altındaki saatlerin yanına yaz. Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri de bunu yapıyorsan ilgili sütunlara bunları yazmayı unutma. Hafta boyunca yaptığın tüm planlı aktiviteler için aynısını yap.

Şimdi de dil öğrenmek için hesaplamış olduğun çalışma saatlerini düşün. Zaman çizelgesinde boş kalan yerlere çalışma saatleri eklemeye başla.

Etkinliklerin yerlerini değiştirmek için zaman ayır. Eğer sabahları daha iyi öğreniyorsan sabah yaptığın yürüyüşü akşama al ve bunun yerine bir saat İngilizce çalış. Çalışma seanslarını daha uzun ya da daha kısa yapmak için etkinliklerin yerleriyle oyna. Memnun kaldığın bir haftalık rutin hazırlayana kadar etkinlikleri silmek ve yeniden yazmak için kurşun kalem kullan.

Çalışma planına da molalar eklemeyi unutma!

Örneğin:

 • Pazartesi
  • 7:00: Kahvaltı
  • 8:00: Evde İngilizce çalışması
  • 9:00: İşe giderken otobüste İngilizce çalışması
  • 9:30: İş başlangıcı
  • 17:00: Paydos, ofisten çıkış
  • 17:30: Akşam yürüyüşü
  • 18:00: Eve giderken otobüste İngilizce çalışması
  • 18:15: Otobüs yolculuğunun geri kalanında mola ver
  • 18:30: Akşam Yemeği
  • 19:30: Akşam Yemeği
  • 21:30: Yatma Zamanı

İlerleyişini ölçmek için bir kontrol noktası belirle:

Bir kontrol noktası belirle. Bu kendi seçtiğin test yöntemi ile öğrenim düzeyini kontrol etmek için belirlenen zamandır. Her iki haftada bir öğrenim düzeyini test etmen tavsiye edilir.

Bu önemlidir. Bu testlerin sonuçları gelecekte haftalık İngilizce çalışma planlarını hazırlamana yardım edecektir.

Bir sonraki kontrol noktasının tarihini çalışma planının ilgili sütununa yaz. Örneğin:

 • Notlar
  • İki hafta sonra test: 17 Kasım.

3. İngilizce Çalışma Planı İçeriğini Düzenle

Eğer yukarıdaki adımları tamamladıysan artık mükemmel bir çalışma planı için taslağın hazır demektir! Bu taslağın kopyalarını çıkar. Bunu yaparsan her hafta İngilizce çalışma seansları oluşturman gerekmeyecektir.

Şimdi çalışma planını öğreneceğin içerikler ile doldurabilirsin.

Öğrenmen gereken İngilizce becerilerin listesine bir göz at. Bunu yapmak hafta boyunca neye çalışacağına karar vermene yardımcı olacaktır. İşte örneğimiz:

 • İşimle ilgili terimler ezberlemek
 • Resmi yazma becerilerimi geliştirmek
 • Kalabalık dinleyici grupları önünde özgüvenle konuşmak

Öğrenim Adımlarının Önceliğini Belirle:

Başlıca hedefine ulaşmanda sana yardımcı olacak seçmiş olduğun küçük adımları hatırlıyor musun? Hangisi üzerinde daha fazla çalışman gerektiğine karar ver. Ayrıca, hangi becerinin diğer becerileri geliştirmene yardımcı olacağını da düşün.

Bunları sıraladığın listeyi, çalışma planının notlar sütununa yaz. Bu liste haftadan haftaya değişebilir bu nedenle bu listeyi başlayan hafta için önem sırasına göre yeniden yaz. Örneğin:

 1. Kalabalık dinleyici grupları önünde özgüvenle konuşmak
 2. İşimle ilgili terimler ezberlemek
 3. Resmi yazma becerilerimi geliştirmek

Şimdi de bu listeyi bunların her biri için çalışma sürelerini planlamak için kullan.

1. adım haftalık çalışma sürenin yarısını almalıdır.

2. adım haftalık çalışma sürenin %25’ini almalıdır.

3. adım da haftalık çalışma sürenin %25’ini almalıdır.

Genel kural budur. İkinci adımın hafta içinde daha fazla zaman gerektirdiğini düşünüyorsan İngilizce çalışma planını ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde ayarlayabilirsin.

Seni amaçlarına ulaştıracak stratejiler ve kaynaklar seç:

İşte çalışma planın içinde kullanacağın öğrenme yöntemleri ve stillerini seçeceğin yer burası.

Yukarıdaki örneğimizde sabah otobüs yolculuğu bir podcast ile dinleyerek resmi İngilizce öğrenmek için uygun zaman olabilir. Akşam yürüyüşü ise birkaç meslektaşınla yapılabilir ve bu da büyük gruplar ile İngilizce konuşma pratiği yapmak için harika bir fırsattır.

Her Cumartesi senin gibi İngilizce öğrenenler ile bir öğle yemeği buluşması gerçekleştirebilirsin. Bu süre de aldığın notları karşılaştırmak, sözcüklere çalışmak ve faydalı kitaplar paylaşmak için bir fırsat olabilir.

ingilizce-calisma-plani

FluentU çalışma planına gittiğin her yerde uyacak benzersiz ve eğlenceli bir araçtır. FluentU ile karşına kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürülmüş film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar, vb. gerçek hayattan İngilizce videolar çıkarılıyor.

Her videoda izlerken yeni sözcükleri öğrenmek için tıklayabileceğin altyazılar, kelime kartları ve eğlenceli testler yer alıyor. Ve FluentU iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilirsin.

Kaynaklarını nasıl akıllıca kullanabileceğini görmek için zamanını ayır. Çalışma planına her seansta odaklanacağın beceriyi ve kullanacağın kaynakları ekle. Ne yapacağını karıştırmamak için görevi açık bir şekilde yaz. Örneğin:

 • Pazartesi
  • 7:00: Kahvaltı
  • 8:00: Evde İngilizce çalış (sözcük bilgisi)
   • Mesleki bir kitap oku ve bilmediğin sözcükleri not al
   • Sözcüklerin anlamlarını araştır
   • Bugün iş yerinde kendini test etmek için yeni sözcükler kullanarak beş cümle yaz
  • 9:00: İşe giderken otobüste İngilizce çalış (resmi konuşma)
  • 9:30: İş başlangıcı
  • 17:00: Paydos, ofisten çıkış
  • 17:30: Akşam yürüyüşü (kalabalığa hitap etme)
   • Meslektaşlarınla İngilizce konuş
  • 18:00: Eve giderken otobüste İngilizce çalış (sözcük bilgisi)
   • Kelime kartı alıştırması
  • 18:15: Otobüs yolculuğunun geri kalanında mola ver
  • 18:30: Akşam Yemeği
  • 19:30: Akşam Yemeği
  • 21:30: Yatma Zamanı

Başvurabileceğin püf noktaları:

Bazen en iyi çalışma planları ile dahi İngilizce öğrenmek zor ve kafa karıştırıcı olabilir! İşte çalışma planına dahil edebileceğin ve sana yardımcı olacak birkaç ipucu. Bunları önceden planlayabilir ya da İngilizcedeki eksikliklerine göre zaman içerisinde çalışma planına dahil edebilirsin.

 • Bir tekerleme ya da özlü söz uydur. Tekerlemeler ve özlü sözler unutulması muhtemel bir şeyi akılda kalıcı bir şeye dönüştürmenin eğlenceli yollarıdır.

Tekerleme “the fox throwing rocks from the box is wearing socks” gibi kafiyeli sözcüklerin bir araya gelmesidir. İngilizce sözcükleri öğrenmene ve hatırlamana yardımcı olması için tekrarlara başvuran birçok tekerleme bulunmaktadır.

Özlü sözler ise “better safe than sorry” gibi sıkça kullanılan sözcük gruplarıdır. Sıkça kullanılan İngilizce özlü sözler ve tekerlemeleri aratabilirsin ama bunları kendin icat etmek de eğlencelidir!

 • Duşta şarkı söyle. Bir şarkı aklına takıldığı zaman ne yapacağını bilemediğin oldu mu? Şimdi bunun için heyecanlanma zamanı!

İngilizce şarkılar dinlemek İngilizce sözcük ve söz öbeklerini hatırlamana yardımcı olacaktır. Çalışma planında şarkı dinlemek için zaman ayır. En iyi yanı ise başka bir şey ile meşgul olurken de bunu yapabilecek olmandır. Evi temizlerken, duş alırken, köpeğini gezdirirken ve alışveriş yaparken en sevdiğin İngilizce şarkıları dinleyebilirsin.

 • Haftalık kurallar ve istisnaları görüntüle. Dil öğrencilerinin İngilizceyi hızla ve kolayca anlamalarına yardımcı olan birçok dil kuralı bulunmaktadır. Bu özellikle İngilizce yazılışlar ve gramer için geçerlidir.

Her hafta çalışacağın bir kural belirle, örneğin E’den önce I gelir ama C’den sonra I gelmez. Bunu bir kart üzerine yaz ve her gün gözünün önünde olacak bir yere koy. Buzdolabı, kapı ve bilgisayar ekranı insanların çoğu zaman baktıkları yerlerdir.

Bu notu her gördüğünde bunu aklından ya da sesli olarak tekrarla. Bunu hafta içinde ne kadar sık tekrarlarsan hatırlamak da o kadar kolay olacaktır.

 • Kapı üzerine sözcükler yerleştir. Yeni bir sözcüğü nasıl söyleyeceğini ya da yazacağını öğrenmeye mi çalışıyorsun? Bunu yapışkanlı not kağıdı üzerine yaz ve kapının üzerine yapıştır.

Sık sık açtığın ve gün içinde birçok defa yanından yürüdüğün bir kapı seç. Bu kapının yanından her geçişinde bir yapışkanlı nota vur. Vurduğun zaman da üzerinde yazan şeyi oku ya da harf harf söyle.

Bu da iş yerinde ya da sınıfındaki diğer öğrencileri de bunu yapmaya teşvik etmenin harika bir yoludur! Sözcükler yapıştırdığın kapı herkes için bir öğrenme kaynağı haline gelene kadar sözcükler eklemeye devam et!

 • Yaptığın hataları günlük alıştırmaların bir parçası haline getir. Eğer sürekli tekrarladığın bir hata varsa hemen umutsuzluğa kapılma. Bunun yerine hatalarına daha fazla önem göster.

Diyelim ki conversation sözcüğünü sürekli yanlış kullanıyorsun. Bu sözcüğü kullanmaktan kaçınmak yerine İngilizce konuşan bir arkadaşından bu sözcüğün doğru kullanıldığı 7 cümle vermesini iste. Bunları not al ve o hafta her gün birini kullan. Bu teknik sayesinde hataların seni artık endişelendirmeyecek ve kendini başarılı hissedeceksin.

Öğrenimini nasıl test edeceğine karar ver:

ingilizce-calisma-plani

Artık öğrenmek için kullanacağımız kaynakları çalışma planımıza eklediğimize göre kontrol noktası hazırlıklarını tamamlamanın zamanı geldi.

Bu adım atlanmamalı ya da daha ileri bir tarihe ertelenmemelidir. Çalışmalarına başlamadan önce bunu belirlemek daha en başından İngilizce öğrenimini ölçmene yardımcı olacaktır.

ingilizce-calisma-plani

Resmi testler ya da resmi olmayan yorumlar ile becerilerini teste tabi tut. Resmi değerlendirme yöntemleri internette bulacağın programlar ya da kısa sınavlar olabilir. Resmi olmayan yorumlar ise öğretmenin, patronun, meslektaşların ve arkadaşların ile yapacağın konuşmalar olabilir.

Resmi değerlendirmeler için , ESL, Englishtag ve International House genel İngilizce becerileri için online testler sunmaktadır. Language Level ve ingilizce-calisma-planiEnglish Grammar Online ise gramer ve sözcük bilgilerini test etmek için kullanılabilir. EF Set, Kaplan International ve ABA English okuduğunu ve dinlediğini anlama becerilerini test etmene yardımcı olur.

Birisinden seninle İngilizce becerilerin hakkında konuşmasını isteyerek resmi olmayan test yöntemi uygulanabilir. Patronundan ya da meslektaşlarından her iki haftada bir yazdığın bir İngilizce e-postayı değerlendirmelerini isteyebilirsin. ingilizce-calisma-planiBir arkadaşınla yaptığın konuşmayı kaydedebilir ve kullandığınız dili tartışabilirsiniz. Senin beceri seviyene uygun diğer kitaplar önermesi için İngilizce öğretmenine bir İngilizce kitaptan paragraflar okuyabilirsin.

Kontrol noktalarını şimdiden belirlediğin zaman öğrenimini değerlendirmeye devam etme ihtimalin daha da yüksek olacaktır. Aldığın sonuçlar her hafta çalışma rutinini planlamana yardımcı olur, çünkü üzerine eğilmen gereken becerilerin hangileri olduğunu daha iyi görebilirsin.

4. Öğrenmeyi Basit Hale Getir!

Artık İngilizce çalışma planı hazır olduğuna göre İngilizce çalışmayı gerçekten yapmak istediğin bir şey haline getirmek için bu teknikleri kullanmayı dene.

İngilizce çalışma planının iyi görünmesini sağla:

Dikkatini çekeceği ve kendine baktıracağı için görsel bir İngilizce çalışma planı seni motive edecektir. Hedefini büyük harflerle yaz ve istersen bu yazıyı süsle. Bunu yaparak her gün ne çalışacağına baktığında gerekli motivasyonu bulursun.

Çalışma planının iyi görünmesini sağlamanın yanı sıra kullanımının kolay olmasını da sağla. Çalışma planının fiziksel mi yoksa dijital mi olacağına karar ver. Her hafta hazırlaması, gün içinde kontrol etmesi ve gerektiğinde değiştirmesi kolay olmalıdır. Kolay bir plan öğrenmeyi kolaylaştırır!

Çalışma ortamını hazırla:

Evinde ya da ofisinde içinde kendini iyi hissettiğin bir yer yarat. Kendini rahat hissettiğin zaman daha fazla öğrenirsin! Bu alanı temiz tutmak için çaba göster. Bitkiler, resimler, minderler ve dinlendirici müziği de unutma. Öyle bir hazırla ki bu çalışma alanından çıkmak istemediğini hisset!

Hatırlatmalar yap:

Dikkat dağıtıcı şeyler her yerde. Aklının dağıldığını hissettiğin haftalar için bir hatırlatma sistemi belirle. Bu hatırlatmalar telefonunda bir takvim uyarısı ya da banyo aynasına yapıştıracağın bir not olabilir.

Bunun “Get excited for your brain-boosting lesson at 8 a.m.!” gibi basit ve olumlu bir şey olmasını sağla.

İngilizce çalışma planının esnek olmasını sağla:

Eğer bunaldığını hissedersen yapılacaklar listesini bir kenara kaldır. Bir sonraki adıma odaklan. Listede sadece bir madde görmek bir şeyleri tamamlama stresini azaltacaktır. Mutlu olmaya devam eder ve bir sonraki derse odaklanabilirsin.

Eğer çalışmaktan kaçınıyorsan daha büyük bir sorun olabilir. Eğer her zaman canın sıkılıyor ya da yaptığın çalışmanın zor olduğunu düşünüyorsan çalışma planından sonsuza dek vazgeçebilirsin. Eğer bu her hafta tekrarlanıyorsa çalışma planını değiştir! Rutinini ilgini daha çok çeken şeyleri içerecek şekilde değiştir ve önünde öğreneceğin heyecan verici şeyler olduğunu düşün.

Son olarak ise kutlama yapmayı unutma!

Hedeflerine ulaşmayı kutla. Yarı yola gelmeyi kutla. Hatta başaramadığın her seferi de kutla! Neden mi? Çünkü hepimiz hatalarımızdan öğreniriz. Hatalar bize her geçen gün daha da fazlasını öğrendiğimiz gösterir.

Evet, İngilizce öğrenmek zor olabilir ama her bir küçük adımı kutlamak bunu daha kolay ve daha eğlenceli hale getirir!

Bunun kendine alacağın küçük bir hediye, bir kutlama yemeği ya da arkadaşlarınla yapacağın bir kutlama olması fark etmez, öğrenme yolculuğun için kendini mutlu edeceğin bir şey yap. Ne kadar mutlu olursan motivasyonun da o kadar yüksek olur. Bu da bir profesyonel gibi İngilizce konuşmaya başlayana kadar dil öğrenmeye devam etmek için gerekli heyecanı sana verecektir!

 

Artık İngilizce çalışma planı hazırlamak için ihtiyacın olan tüm bilgilere sahipsin! Eğer bunu doğru yaparsan hazırladığın plan senin için harika sonuçlar verecektir. Bu planın mümkün olanın en iyisi olması için gerekli zamanı harca. Eğlenceli, kullanımı kolay ve motive edici olmasını sağla.

Hazırlayacağın İngilizce çalışma planı, İngilizce becerilerini olmasını istediğin yere getirecek şeydir. Artık hayal kurmayı, umut etmeyi bırak. Harika bir dil öğrenimine hazırlan!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close