ingilizce-bilgisayar-oyunlari

İngilizce öğren, Dünyayı Kurtar: Sana Dil Öğretebilecek Harika İngilizce Bilgisayar Oyunları

Bugün efsanevi bir medeniyetin hükümdarı olacaksın.

Yarın ise Amerika’nın Batı yakasında bir itfaiyeci.

Ama bir savaşçı olmak için bir ara verebilir ve kötülerden intikamını alabilirsin.

İhtiyacın olan tek şey bilgisayar oyunları, istediğin her şey olabilirsin.

Daha da iyisi bütün bunları İngilizce okuma, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirirken yapabilecek olmak.

Yeni dünyaları keşfederken İngilizce öğrenmek için en iyi İngilizce bilgisayar oyunlarını sana tanıtacağız. Bunlar arasında dil öğrenenler için tasarlanmış online oyunlar ve yapbozların yanı sıra anadili İngilizce olan kişilerin oynadığı özgün İngilizce bilgisayar oyunları yer alıyor.

Şimdi konsolu kap ve öğrenmeye başla!

Dil Öğrenmek için Neden İngilizce Bilgisayar Oyunları

  • Bu oyunlar interaktif: Video ya da şarkıların aksine bir oyundaki seçimleriniz o oyunu önemli ölçüde etkiler. Bu aktif katılım içeriğe daha fazla dikkat etmenize ve daha iyi anlamanıza yardımcı olur.
  • Bu oyunlar gerçek hayattaki olayları taklit eder: Neredeyse tüm oyunlar bir simülasyon olmayı amaçlar. Diğer bir deyişle, her oyun gerçekliği taklit etmeyi dener veya oyunda olan şeylerin gerçekten size olduğu hissini vermeye çalışır. Bu da gündelik hayata yakın bir ortamda sizden benzer şeyler talep ederek becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.
  • Bu oyunlar bağımlılık yapar: Oyunlar sizi eylemde bulunmaya davet ettiği ve eylemlerinize bağlı olarak sizi ödüllendirdiği ya da cezalandırdığı için bunlar hızla bağımlılık yapabilir. Elbette kontrolden çıkması halinde bu tehlikeli olabilir. Ama ölçülü (aşırı değil) oynandığı zaman bu oyunlar sıkıcı dil derslerini sık sık yapmak istediğini keyifli aktivitelere dönüştürebilir.
  • Aynı durum için farklı tepkiler vermeyi seçebilirsin: Seçme şansına sahip olmak tüm oyunların en önemli özelliğidir. Bu da özellikle yaptığınız her tercihin oyunun sonucunu değiştirdiği oyun içi konuşmalar için geçerlidir. Farklı tepkiler almak ve farklı kelimeler kullanmak için her zaman geri dönebilir ve oyunu farklı oynayabilirsiniz.

İngilizce Bilgisayar Oyunları ile İngilizcene Seviye Atlat

“Influent”

ingilizce bilgisayar oyunu

Seviye: Başlangıç

Tür: Oyunlaştırma (oyuna dönüştürülmüş) dil öğrenimi

Eğer dil eğitiminin maceracı olacağı daha önce aklına gelmediyse bu oyun aksini kanıtlamak için karşında.

Bu oyunda içindeki her şeye tıklanabilen modern bir apartman dairesini keşfedeceksin. Nesneleri taramak için bir cihaz kullanacaksın ve bu cihaz o nesnenin ismini İngilizce olarak söyleyecek. Bu oyun anadilde telaffuzlar içeriyor ve zamanla yarıştıran testlerle hafızanı sınıyor.

Ayrıca içerisinde bir uçağı uçurarak çok çeşitli şeyleri vurduğun küçük bir oyun da mevcut.

Eşanlamlı özelliğinin yanı sıra toplayacağın ve öğreneceğin 420’den fazla isim, sıfat ve fiil ile karşılaşacaksın. Oyunun geçtiği mekanın çoğu İngilizce konuşulan ülkede görebileceğini tipik bir ev olması nedeniyle günlük hayatta kullanılan nesnelerin isimlerini öğrenmene yardımcı oluyor. Yeni başlayanlar çoğu durumda kullanacakları temel sözcükleri hızla ve eğlenceli ve zahmetsiz bir şekilde öğrenebilir.

Bu da anadili İngilizce olan kişilerle diyalog kurmaya başlamalarına ve dil becerilerini geliştirmelerine imkan tanıyor.

“Professor Garfield: Reading Ring”

ingilizce bilgisayar oyunu

Seviye: Başlangıç

Tür: Yapboz

Bu oyunda sevilen çizgi film karakteri Garfield’in bir güreş müsabakasında bulacaksın ve onu sadece sen kurtarabilirsin.

Her roundda üç karikatür parçası bulunuyor ve içeriğe bağlı olarak bunların doğru sıralamasını belirlemen gerekiyor. Doğru sıralamayı bulduktan sonra bu karikatürle ilgili üç soruya yanıt vermen gerekiyor ve doğru yanıt verirseniz kazanıyorsun!

Karikatürün her bir parçasına tıklayabiliyorsun—tıkladığın zaman yazılar sizin için okunuyor.

Bu oyun okuduğunu anlama becerilerini geliştirmenin eğlenceli bir yolunu sunuyor. Neredeyse her seviyeden öğrenci için en iyi ortamı yaratmak amacıyla metin ve görseli birleştirmesiyle karikatürler bu amaç için ideal. Ama oyun öğrenmeyi eğlenceli bir hale getirerek karikatürü ne kadar anladığınızı test etmenize yardımcı oluyor.

“Clifford: Make a Word”

ingilizce bilgisayar oyunu

Seviye: Başlangıç

Tür: Yapboz

Bu kolay yapboz oyununda size dört tamamlanmamış sözcük veriliyor ve bunları tamamlamak için beş sesli harfi bu sözcüklere doğru çekmen gerekiyor. Amacın mümkün olduğunca çok sözcük kurmak ve ekranın sağındaki listeyi tamamlamak. Doğru bir sözcük kurduğunuz zaman oyun bunu telaffuz ediyor.

Alıştırma yapmanın iyi bir yolu da doğru sözcüğü bulduğun zaman telaffuzunu tekrarlamak. Bir telaffuzu tekrar dinlemeniz gerekmesi halinde bunu ekranın sağındaki listede bulabilir ve üzerine tıklayabilirsin.

Bu oyun hem bir test hem de bir öğrenim aracı olarak kullanılabilir. Eğer kelime dağarcığınızı geliştirmek için kullanıyorsan, bulduğun her bir sözcüğün açıklamasını aramayı unutma. Merriam-Webster gibi bir çevrimiçi sözlük kullanabilir ya da Google’a sözcüğün kendisi ve “anlamı” ibarelerini birlikte yazarak anlamını otomatik olarak görüntüleyebilirsin.

“Bubbles”

ingilizce bilgisayar oyunu

Seviye: Başlangıç

Tür: Yapboz

Bu oyun, belirli bir süre içerisinde bir resmi doğru şekilde tanımlayan bir cümle kurmanı gerektiren çevrimiçi bir yapboz oyunu. Bir seviye içerisinde birçok bulmaca bulunuyor. Her bir seviyede doğru cümleleri kurdukça sözcük baloncuklarının sayısı azalıyor.

Bu oyun farklı hız seçenekleri sunuyor ve kelime kategorisini belirlemene imkan tanıyor. Örneğin, oyunu kişisel ürünler, yemekler, hayvanlar, spor, işler, doğa, renkler, harfler veya anatomi kategorilerinde oynayabilirsin.

Görüldüğü üzere bu oyun okuma ve cümle kurma becerilerini geliştirmek için geliştirilmiş. Resim kullanımı ile öğrendiğiniz sözcükleri hatırlaman için size ipucu veriliyor. Sözcükleri somut bir içerik içinde kullandığın için cümle kurarak belirli sözcükleri daha iyi anlayabilirsin. Ama bir sözcüğün anlamını bilmiyorsan oyun devam ederken bunu not alabilir ve daha sonra anlamına bakabilirsin.

Öğrenciler söz konusu sözcük anlamı olduğunda çoğu zaman genellikle sezgilerini dinler, ama sözcüklerin anlamlarını en başından netleştirmek ve kötü İngilizce alışkanlıkları edinmekten kaçınmak için bunu yapmamak daha iyidir.

“21 Days”

ingilizce bilgisayar oyunu

Seviye: Başlangıç ile orta seviye arası

Tür: Rol yapma

Mülteci krizi dünya siyasetinde önemli bir sorun haline geldi. Bu oyun, oyuncunun tipik bir mültecinin gündelik yaşamını deneyimlemesini sağlamaya çalışıyor. Bu oyun içerisinde başka bir ülkede yaşamını sürdürmeye çalışan bir Suriyeli mülteciyi oynayabilirsin.

Oyun oldukça kısa ve bu da İngilizce alıştırma için ideal olmasını sağlıyor. Oyun tamamen yazı içerikli, bu da bu oyunu okuma becerilerini geliştirmek için kullanabileceğin anlamına geliyor. Kullanılan dil oldukça teklifsiz ve bir Suriyeliyi oynadığınız için içerisine bazı Arapça sözcükler de karıştırılmış. Oyunda bulunan cümle yapıları oldukça basit ve diyalogların gerçekçi olması bunu yeni başlayanlar için kullanışlı hale getiriyor.

FluentU

Seviye: Başlangıç ile ileri seviye arası

Tür: Oyunlaştırılmış dil öğrenimi

FluentU, İngilizce öğrenme oyunlarına yeni bir nefes katıyor. FluentU ile karşına eğlenceli, interaktif bir dil öğrenme deneyimine dönüştürülmüş özgün İngilizce videolar—film tanıtım videoları, müzik klipleri, ilham verici konuşmalar ve daha fazlası—çıkarılıyor.

Videolar türe ve öğrenim seviyesine göre düzenlenmiş, böylece sizin için en iyisini kolaylıkla bulabiliyorsun. Videoları izlerken herhangi sözcüğün anlık tanımları ve telaffuzu için altyazılara tıklayabilirsin. Bir videoyu tamamladıktan ve anladığını düşündükten sonra FluentU bunu bir oyuna dönüştürüyor .

Her bir video için biraz önce izlediğin şeyi test etmek amacıyla eğlenceli görsellerle tasarlanmış bilgi kartları ve alıştırmalar sunuluyor. Doğru cevaplarının her biri için puanlar toplayacak ve FluentU üzerinde alıştırma yaptığın birbirini takip eden her gün için rozetler kazanacaksın.

FluentU, deneyimini kişiselleştirmek için sana izlemiş olduğun videoları baz alarak yeni videolar önerecek. Anadili İngilizce olan kişilerin dili gerçek anlamda kullanmasını dinlerken İngilizce pratik yapmanın harika bir yolu—alıştırma yaptığını dahi hissetmeyeceksin! En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

“Fable”

ingilizce bilgisayar oyunu

Seviye: Orta seviye

Tür: Rol yapma, fantastik

Bu oyun fantastik kurgu ve iyi bir hikayeye hayır diyemeyenler için geliştirilmiş. Günümüzün çoğu Rol Yapma Oyunu (RPG) gibi bu oyun da seçim ve moraliteden büyük ölçüde faydalanıyor.

Yaşadığı köy haydutlar tarafından yakılmış bir erkek çocuğunu oynuyorsun. Çocuk bir savaşçılar locasından kaçtıktan sonra o bölgedeki kötüleri yenilgiye uğratmaya ant içmiş bir kahraman olmak için eğitim alıyor.

Oyun boyunca iyilik yapmak ve etrafınızdakilere yardımcı olmayı seçebiliyorsun. Verdiğiniz kararlara göre itibarın ve karakterin çocukluktan itibaren gelişiyor.

Bu oyun bir klasik olarak görülüyor. Oyun oldukça gerçekçi ve sokakta gördüğün her karakter bir şeyler söylüyor ya da seni selamlıyor, böylece kendini gerçek bir köyde gibi hissediyorsun. Sesli rol yapma bu oyunun yüksek puan almasını sağlıyor ve İngiliz İngilizcesi öğrenmek için ideal.

“Civilization” 4, 5 or 6

ingilizce bilgisayar oyunu

Seviye: Orta seviye

Tür: Strateji

Bu listedeki diğer oyunların aksine tüm “Civilization” oyunlarını hoparlör ve ses olmaksızın oynayabilirsin. Metinler ise oyunun temel bir parçası değil ve bunları tamamen göz ardı etmek mümkün. Ama okunacak ve dinlenecek içeriğin miktarı düşünülecek olursa bunların oyundaki bir “ekstra” olduğunu düşünmek gerçekten hayranlık veriyor.

Her “Civilization” oyununda bir medeniyetin hükümdarı oluyor ve dünyadaki diğer medeniyetlerle mücadele ediyorsun. Taş Devrinden başlıyor ve teknoloji ve bilim bakımından çağımıza kadar geliyorsun. Şehrinizi geliştirmeli, diğer uluslarla ilişkiler kurmalı, bir ordu oluşturmalı, rakiplerinize casuslar göndermeli ve uzay mekiğini diğer medeniyetlerden önce tamamlamalısın.

Yeni bir teknoloji keşfettiğiniz zaman bir pencere açılıyor ve bu teknolojinin neleri mümkün kıldığı ve hatta gerçek dünyadaki tarihçesi görüntüleniyor. Ayrıca, Stonehenge veya Taj Mahal gibi dünya harikalarını inşa edebilir ve bunlar hakkındaki bilgileri de edinebilirsin.

Bu oyun kesinlikle dinlemekten ziyade okumak için uygun (bir miktar sesli anlatım bulunsa da karakterler arasında derin konuşmalar geçmiyor).

“Deponia”

ingilizce bilgisayar oyunu

Seviye: Orta seviye

Tür: Point-click macera oyunu

Deponia çöplerle kaplanmış bir dünya ve başroldeki Rufus bu dünyadan kaçmaya çalışıyor. Her ne kadar arka planı ağır ve üzücü görünse de oyun aslında oldukça komik . Rufus, sadece kendini düşünen tembel bir insan. Deponia’dan kaçma planları ne zaman suya düşse diğerleri zarar görse de hatasını kabul etmiyor.

Bu hikaye özünde Rufus ile Goal adlı bir kız arasındaki aşk hikayesi. Goal oyun boyunca hiçbir zaman uyanık olmasa da Rufus onun yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyor ve bu süreçte durdurmaya çalıştığı büyük bir komplo (gizli plan) keşfediyor.

Öğrenciler için bu ilginç ve eğlenceli hikaye İngilizce okuma stratejilerini geliştirmek için ideal. Oyunda neredeyse her şeye tıklamak mümkün ve oyun ilerledikçe bunlar hakkında zekice yazılmış tanımlar göreceksin. Ayrıca, öğrencilerin günlük İngilizce konuşma ve dinleme becerilerinin gelişmesine yardımcı olan içeriğin yanı sıra oyunu daha da ilginç hale getiren seslendirmeler de mevcut.

“Orwell: Keeping an Eye on You”

ingilizce bilgisayar oyunu

Seviye: Orta ile ileri seviye arası

Tür: Distopya, simülasyon

George Orwell tanınmış bir İngiliz yazardır. “1984” adlı romanı insanların günün 24 saati devlet tarafından izlendiği korkutucu bir diktatörlüğü anlatıyor. Bir kişi devletin hoşlanmadığı bir şey yapması halinde hapse atılır ya da idam edilir.

Bu korkutucu kitlesel gözetleme (sıkı devlet kontrolü) vizyonunu kullanan “Orwell” seni gözetleyen rolüne koyuyor. Bazı suçlarla ilişkili şüpheliler hakkında bilgi toplamakla görevli bir karakteri oyunuyorsun. İstediğini herhangi bilgiyi paylaşabilir ya da paylaşmamayı tercih edebilirsin.

Bu oyun sizi çelişkili ahlaki durumlar hakkında zorlu kararlar vermeye itiyor. Oyun kişisel yazışmalar, sohbetler, makaleler ve diğer bilgileri okumaktan ibaret . Okuma becerilerini bir sonraki seviyeye çıkarmak için ideal.

Oyun, bir amaç doğrultusunda okuma yaptığın doğal bir ortam yaratıyor. Oyundaki sesli anlatımın sınırlı olması nedeniyle İngilizce dinleme alıştırması için uygun değil.

“Fallout 3”

ingilizce bilgisayar oyunu

Seviye: Orta ile ileri seviye arası

Tür: Dünyanın sonu, rol yapma

Bir nükleer savaş sonrasında dünyaya ne olacağını hiç merak ettin mi? Belki de ettin, ama büyük ihtimalle tahminin “Fallout” serisine benzemiyor. Kapsamlı hikayeleri, ilginç karakterleri ve eğlenceli diyalogları ile tanınan “Fallout” oyunları dünyanın her yerinde büyük ilgi görüyor.

Seride birçok oyun bulunuyor ama Fallout 3” çoğu kişi tarafından en iyi anlatıma sahip olan oyun olarak görülüyor. Babasını aramak için Washington D.C.’den yola çıkan bir karakteri oynuyorsun. Mutantları vurmak, silahlar yapmak ve yeni şeyler satın almanın yanı sıra her biri kendine has bir konuşma tarzına sahip çok sayıda karakterle etkileşime geçebiliyorsun.

Çok sayıda Amerikan aksanı ve bazı İngiliz aksanlarını duyacaksın. “Fallout 3” en gerçekçi diyaloglara sahip olması ve konuşma akıcılığı ile tanınıyor.

Orta ile ileri seviye arası öğrenciler için İngilizce diyaloglara alışmak için harika bir araç. Oyun içi diyaloglara bir örnek olarak bu videoyu izle. Bu oyun, diyalogların ekranda metin olarak da görüntülenmesi ile dinlemenin yanı sıra okuma alıştırması için harika.

“BioShock”

ingilizce bilgisayar oyunu

Seviye: Orta ile ileri seviye arası

Tür: First-person shooter, bilim kurgu

Korkunç bir uçak kazasının ardından kendini Rapture adlı bir su altı şehrinde bulacaksın. Bu şehirdeki herkes ölmüştür. Büyük korkunç robotlarla savaşmalı, küçük kızları kurtarmalı ve bir ütopya olarak tasarlanan bu yerin tarihini keşfetmelisin.

Tıpkı “Fallout, bu oyunda da bir hikayeyi takip etmeli ve oyundaki becerilerini belirleyen bir dizi ahlaki seçim yapmalısın. Çok sayıda kayıt dinleyecek, diyaloglar kuracak, insanların konuşmalarına kulak misafiri olacak ve bazı karakterlerle konuşacaksın . “Fallout”un aksine bu oyunda katılabileceğin konuşma sayısı sınırlı, bu nedenle dinleme alıştırması için daha uygun.

Oyundaki karakterlerin çoğu İngiliz aksanıyla konuşuyor ve bazıları da İrlanda aksanı kullanıyor.

“Tropico 4”

ingilizce bilgisayar oyunu

Seviye: Orta ile ileri seviye arası

Tür: Strateji

Bu oyun seni bir adayı yönetmesi gereken bir diktatörün yerine koyuyor. Oyun Soğuk Savaş yıllarında geçiyor ve iki süper güç ile uluslararası ilişkileri idare etmenin yanı sıra adadaki çeşitli kesimleri de memnun etmelisin.

Eğer şehir kurma oyunlarını seviyorsan veya siyasete ilgin varsa bu oyun tam size göre.

Öğrenciler yakın geçmişimize ait dünya tarihi hakkında temel bilgiler edinecek. Oyun boyunca danışmanlar, diğer grupların liderleri ve birçok ülkenin elçilerinden çeşitli bildirimler alacaksın. Bu da, mesajların seslendirilmiş olması sayesinde İngilizce öğrenmek ve okumak için kolaylık sağlayan bir araç olarak kullanılabilir .

Öğrenciler bu oyunun Karayiplerde geçmesi nedeniyle kullanılan aksanın Amerikan ve İngiliz aksanlarından oldukça farklı olduğunu unutmamalı . Eğer Amerikan veya İngiliz İngilizcesi öğrenmeye çalışıyorsan dinleme becerilerin için ABD veya AB elçilerine odaklan.

“Firewatch”

ingilizce bilgisayar oyunu

Seviye: İleri seviye

Tür: Macera, gizem

Wyoming (ABD) ormanlarında yangın gözcülüğü yapan Henry adlı bir karakteri oynayacaksın. Süpervizörünüz Delilah oyun boyunca sizinle telsizden konuşuyor. Hikaye ilerledikçe birbirinize yakınlaşacak ve birbiriniz ve orman hakkında bazı karanlık sırları keşfedeceksiniz.

Bu oyun bir BAFTA ödülü aldı ve hikayesi rahatlıkla beyaz perdeye uyarlanabilir. Gerçekten de konuşmalar ve ses sanatçılığı, “Mad Men” ve “The Walking Dead” gibi popüler TV dizilerde çalışan kişilerce gerçekleştirilmiş.

Oyunun iki kişi arasındaki konuşmalardan ibaret olması nedeniyle bu oyun İngilizce dinleme alıştırması için ideal. Bununla birlikte, oyunda geçen şakalar ve hicvi anlamak dil öğrenmeye yeni başlayanlar için zor olabilir.

 

Herhangi bir oyunu seçmeden önce oyunda ne gibi bir İngilizce kullanıldığı ve bunun nasıl kullanıldığını görmek için İngilizce bilgisayar oyunları videolarını izlemeyi unutma. Bunu izledikten sonra İngilizceni geliştirmene yardımcı olacağını düşündüğün oyunu oynamaya başlayabilirsin. Bu listedeki İngilizce bilgisayar oyunlarının neredeyse hepsini tamamlamak biraz zaman alacaktır, bu nedenle öğrenim seviyenize en uygun olanı seçtiğinden emin olun.


Dhritiman Ray bilim kurgu, şiir ve kurgusal olmayan düz yazı yazarıdır. Eğitim, psikoloji ve yaşam tarzı gibi konular üzerine uzmanlaşmıştır. Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close