ikram-ingilizce

İkram Sektörü için İngilizce Öğrenmek mi İstiyorsun? Buradan Başla!

Dünyanın her yanından insanlarla mı tanışmak istiyorsun?

Cana yakın, uyumlu ve kibar bir kişi misin?

Aynı zamanda gelecekteki işin veya mesleğini mi düşünüyorsun?

Eğer öyleyse ikram sektöründe bir kariyer—misafirleri karşılama ve onlara yardımcı olma işi—tam da aradığın şey olabilir!

İkram ve konaklama alanında pek çok farklı iş bulunmaktadır. Bunların hepsi belirli beceri ve bilgiler gerektirir. Ama bütün bunlar için mutlaka gereken bir beceri bulunur. Bunun ne olduğunu tahmin ettin mi?

İyi düzeyde İngilizce!

Nasıl İngilizce konuşacağını bilmek ikram ve konaklama sektöründe sahip olman gereken en önemli beceridir.

Neden mi? Anadilini bilmeyen insanlarla iletişim kuruyor olacaksın. Sen de onların anadilini konuşmuyor olabilirsin, dolayısıyla da İngilizce ortak dil olarak karşına çıkabilir.

İkram ve konaklama sektörü için İngilizce öğrenmek eğlenceli olabilir. Aşağıdaki kaynakları—online kurslar, kitaplar, egzersizler ve testler—kullanarak İngilizceni geliştirebilir ve rüyalarındaki işe sahip olabilirsin!

İkram Sektörü için İngilizce Öğrenmene Yardımcı Olacak 20 Harika Kaynak

Nereden Başlamalı: İngilizceni Geliştir

İkram sektörü için İngilizce kapsamında özgün deyimler, ifadeler ve sözcükler bulunur. Ama bunları öğrenmeye başlamadan önce genel İngilizce becerilerinin iyi olması gerekir. İnsanları anlayabiliyor ve onlarla sorunsuzca konuşabiliyor olmalısın! Aşağıdaki üç kaynak bunu yapmana yardımcı olacaktır.

1. MOOEC (Kitlesel Çevrimiçi İngilizce Kursu)

MOOEC ücretsiz İngilizce dersleri için harika bir koleksiyon sunar. Burada gramer öğrenebilir, konuşma alıştırması yapabilir ve birçok konu hakkında metinler okuyabilir ve çevirebilirsin. Bu dersler, başlangıç ile ileri seviye arasında farklı dil seviyeleri için hazırlanmıştır.

İstediğin her zaman bir kursa başlayabilirsin ve bir son tarihi bulunmaz. Bu da kursları kendi hızına göre alabileceğin anlamına gelir.

2. Coursera

Coursera birçok konu üzerine büyük bir online kurs seçkisine sahiptir. İlgini en çok çekecek kurslar arasında mesleki İngilizce ve profesyonel İngilizce konuşma yer alacak. Ne de olsa ikram ve konaklama sektöründe çalışmaya başladığın zaman yapacağın şey bu olacak!

Bununla birlikte, bazı kursların beklemeni gerektirebilecek bir başlangıç tarihi bulunur. Tüm videolu dersler ve bazı ödevlere ücretsiz erişebilirsin ki bu da içeriği öğrenebilmek için ihtiyacın olan tek şeydir. Bu kurs için ödeme yapmayı tercih edecek olursan, ödevlerin öğretmenler tarafından puanlanır ve kursu tamamladığında bir bitirme notu ve sertifika edinirsin.

3. FluentU

FluentU gerçek hayattan eğlenceli videolar içeren yoğunlaştırılmış online öğrenim platformudur. FluentU—müzik videoları, film fragmanları, haberler ve etkileyici konuşmalar gibi—videoları alır ve bunları kişiselleştirilmiş derslere dönüştürür. Bu programda multimedya bilgi kartları (videolu bilgi kartları!), interaktif altyazılar, indirilebilir PDF dosyaları, sözcük listeleri ve daha fazlası bulunur.

En eşsiz özelliği ise Öğrenme Modu’dur. Öğrenme Modu, izlediğin her videodan deyimler ve sözcükleri öğrenmeni sağlamak için sana eğlenceli sorular sorar. Farklı aksanlara sahip ve normal bir hızda anadilini konuşan birçok kişiyi görme ve dinleme imkanı bulacağın için gerçek İngilizceyi öğrenmenin harika bir yoludur. Ücretsiz denemeye bugün başla! Diğer bir olanak ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

İkram Sektörü için İngilizce Kaynakları: Genel

İkram ve konaklama sektörü oldukça büyüktür. İçinden seçebileceğin çok sayıda meslek bulunuyor. Bir otelde, bir restoranda, kafede ya da kulüpte çalışabilirsin. Bir kabin görevlisi olabilir ya da bir tur gemisi ekibine katılabilirsin.

Peki bu mesleklerin her birinin ortak noktası ne? Bunlar istisnai müşteri hizmetleri gerektiren işlerdir. Gün boyunca müşterilerinle çalışıyor olacaksın. Neyse ki müşteri hizmetlerinde gerçekten başarılı olmana yardımcı olacak bazı harika kaynaklar biliyoruz!

4. Saylor Academy

Saylor Academy, ihtiyacın olan ilkeler ve becerileri tanıtan yeni başlayanlar için müşteri hizmetleri kursunu sunmaktadır. Bu kurs tamamen İngilizcedir ve orta seviye İngilizce bilgisi yardımcı olacaktır. Kendi hızına göre çalışabilir ve hatta her bölümün sonunda bir test çözebilirsin.

Saylor kursları PDF formatında kendi ders kitapları, video bağlantıları, sesli dersler ve diğer tüm çalışma araçlarına sahiptir. Tüm kurslar tamamen ücretsizdir! Bir Saylor hesabı açman ve sonra da istediğin kurslara kaydolman yeterli.

5. Business English for Cross-cultural Communication

Müşteri hizmetleri farklı kişilerle bol miktarda etkileşime girmeyi gerektirir. Çünkü ikram ve konaklama sektöründe çalışıyor olacaksın ve zamanının çoğunu farklı kültürler ve ülkelerden insanlarla konuşarak geçireceksin. Bu ücretsiz online kurs (Coursera’dan), dünyanın her yerinden müşterilere nasıl yardımcı olacağını öğretirken İngilizceni de geliştirmene yardımcı olacak.

Bu dersin belli bir başlangıç tarihi mevcut ama endişelenme. Bunun gibi popüler kurslar her birkaç ayda bir tekrarlanır—ve buna rağmen ücretsizdir!

6. EnglishForMyJob.com

Her türlü durum karşısında kibar olmak ve soğukkanlılığını koruyabilmek bu sektörde çalışan bir kişi için önemli bir beceridir. EnglishForMyJob.com ile kibar sözcükler kullanarak konuşma alıştırması yapabilir ve internette eğlenceli egzersizler be testler çözebilirsin. Bu sitede ikram sektöründen birçok işte kullanılan farklı ifadeler bulabilirsin: barmenler ve kokteyl garsonları, baristalar ve kafe çalışanları, kabin görevlileri ve tur gemisi çalışanları.

Her sayfada içinde çoktan seçmeli ve boşluk doldurma soruları olan bir dizi sözcük egzersizi bulacaksın. Sayfanın sonunda ise soruların yanıtlarını kontrol edebileceğin bir cevap anahtarı bulacaksın. Bununla birlikte, internet dışında çalışmak için her egzersiz sayfasını indirmek de mümkün.

Eğer genel anlamda internette çalışmak sana göre değilse, bu sektörde çalışmaya hazırlanmanda sana yardımcı olacak birçok kitap da bulabilirsin.

7. “Everyday English for Hospitality Professionals”

Bu kitap, müşterilerle gerçek hayatta karşılaşılabilen durumlar ve diyaloglardan birçok örnek ile ikram sektöründen başlıkları ele alıyor. Bu kitapla birlikte bir de sesli CD alacaksın, böylece içerikleri hem okuyabilir hem de dinleyebilirsin.

Bu kitap, ikram ve konaklama sektöründe geçirdiğin zaman boyunca karşına çıkabilecek diyaloglar üzerine kurulmuştur. Bu diyalogların her birinde bilmediğin sözcük ve deyimlerin açıklamalarını bulabilirsin, böylece her derste yeni bir şey öğrenmiş olursun.

8. “Customer Service for Hospitality and Tourism”

Bu kitap, başta ikram ve konaklama profesyonelleri ve otel ve restoran çalışanlarına yönelik olmak üzere müşteri hizmetlerine odaklanan pratik ve takip etmesi kolay bir kitaptır. Her bir bölümü gerçek işletme hikayeleri ve vaka çalışmaları içermektedir.

Bu kitap, ikram sektöründe çalışmanın nasıl bir şey olduğunu anlamak için oldukça kullanışlı. Sadece sözcüklere odaklanmak yerine büyük resmi görmeni sağlıyor. Aynı zamanda ikram ve konaklama sektörünün işletme tarafını öğrenmek için de harika bir kaynak.

Oteller

Otelcilik sektörü, ikram sektörleri arasında en popüler olanlardan biridir. İngilizce konuşabilmek her otel işi için gereklidir. İlgili otel sözcüklerini öğrenmek çok iyi bir başlangıçtır.

9. “Collins Hotel and Hospitality English”

Özellikle bir otelde çalışmayı planlıyorsan bu mükemmel bir bireysel çalışma kaynağıdır. En iyisi de orta seviye İngilizce bilgisine uygun olarak yazılmış olmasıdır.

Her bölümde otel faaliyetlerine ilişkin bir konu ya da durum ele alınır ve dil bilgisi ve sözcük bilgisi ile ilgili açıklama ve ipuçları verilir. İngilizce öğrenmeye yeni başlamış olsan dahi bu kitap senin için çok faydalı olabilir.

10. Hotel English Vocabulary Flashcards

FluentU tarafından hazırlanan bu harika multimedya bilgi kartları destesi, otel çalışanları için 100’ün üzerinde kullanışlı sözcük ve sözcük öbeği sunar. Bu sözcüklerin ne anlama geldiğini İngilizce basit tanımlar, resimler ve seslerle etkin biçimde öğren. 15 günlük ücretsiz deneme süresiyle sen de dene!

11. Hotel Housekeeping Essential Vocabulary Flashcards

Bir otelde kat görevlisi olarak çalışmak istiyorsan FluentU tarafından hazırlanan bu bilgi kartları sana bilmen gereken sözcükleri öğretecek. Kat hizmetlerinde belki şu anda bilmediğin kendine has sözcükler kullanılır ama bunların hepsini öğrenebilirsin! Tıpkı bir önceki destede olduğu gibi, her sözcük basit bir dille açıklanır ve bir resim ve örnek sözcükler içerir. Doğru telaffuz için ise ses kaydı bulunmaktadır.

Barlar ve Kulüpler

12. DrinksMixer

Leziz kokteyller hazırlamayı ve gece geç saatlere kadar çalışmayı seviyorsan barmenlik, ikram sektöründeki harika bir seçenektir. İhtiyacın olan tek şey özgüvenle İngilizce konuşmak—ve gerçekten eğlenceli barmen sözcüklerini bilmek!

DrinksMixer sana bilmen gereken temel barmenlik sözcüklerinden oluşan bir liste sunuyor. Bu web sitesi, İngilizce açıklamalarıyla uzun bir terimler ve ifadeler listesi yayınlıyor. Orta seviyede ya da üstü İngilizce bilgisine sahip dil öğrencileri için son derece kullanışlıdır.

13. Barista Guide

Eğer alkollü içecekler yerine espresso içmeyi tercih ediyorsan belki de bir kafe ya da kahve dükkanında barista olarak sana göre olacaktır. Bazıları kahve yapmanın bir sanat olduğunu söyler. Ve bir barista olmana yardımcı olacak kurslar dahi bulabilirsin.

Bunun için online kaynaklar arıyorsan, BaristaGuide sana çok yardımcı olacak. Bu sitede çok farklı kategorilerde içerikler mevcut. Knowledge sayfası aradığın sayfadır. Sık kullanılan barista terimleri, espresso ipuçları, barista olarak çalışmak için tavsiyeler ve hatta kendi kafeni açmak hakkında oku!

Havayolları Şirketleri

Bir havayolu şirketinde kabin görevlisi olarak çalışmak pek çoklarının hayalidir ve neden böyle olduğunu görmek zor değil. Bulutlar arasında uçmak her gün yaşayabileceğin bir macera olur. Kabin görevlileri mükemmel İngilizce konuşabilmelidir, çünkü bu uluslararası bir meslektir.

14. Global Aviation

Global Aviation, havacılık İngilizcesi öğrenmene yardımcı olacak bol miktarda kullanışlı bilgi barındıran bir web sitesidir. Dersler, videolu gösterimler ve makaleler bulacaksın. Bu kaynak sadece kabin görevlileri için değil, aynı zamanda pilotlar ve havayolları yöneticileri için de harikadır!

Derslerin her birinde havacılıkla ilgili bir konu hakkında yazılmış bir makale ele alınır ve öğrendiklerini tekrarlamak için çok sayıda egzersiz ve bunların cevap anahtarlarını bulabilirsin. Ayrıca dinleme becerilerini de geliştirebilir ve her bir makalenin üst kısmında yer alan sesli kaydını dinleyerek havacılık terminolojisinin doğru okunuşlarını öğrenebilirsin. Bazı derslerin videosu dahi bulunur.

15. “Express Series English for Cabin Crew”

Oxford University Press, havayolları argosunu kısa sürede anlamana yardımcı olacak harika bir bireysel çalışma kitabı yayımladı. Bu havacılık ve havayolları konularının işlendiği bir ders kitabı ve egzersizler, sözcük ve gramer ipuçları içeriyor.

Kendi hızında çalış! İşte internetten de erişebileceğin ücretsiz bir alıştırma.

Casinolar

Casinolar, ikram ve konaklama sektörünün birçok unsurunu bir araya getiriyor; bunlar içerisinde restoranlar, barlar ve hatta oteller bulunur. Daha önce tavsiye etmiş olduğumuz kaynakların çoğu bir casinoda kariyer edinmene yardımcı olacaktır. Ayrıca, bir krupiye olarak çalışmak istiyorsan senin için de kaynaklar mevcut.

16. Job Monkey’den Casino Sözlüğü

Job Monkey, krupiyeler için harika bir sözlük sunmaktadır. Bu liste, casinolarda kullanılan en yaygın terimler ve deyimlere ve bunların tanımlarını verir. Casinolarda kullanılan terimleri öğrenmeye başlamak için iyi bir yerdir.

17. My English Language – At the Casino

My English Language bir tam sayfayı casino terimlerine ayırıyor. Sıkça sorulan sorulara bazı örnekler ve oyuncuların yorumlarının yanı sıra popüler casino oyunlarının (rulet, blackjack ve poker) her biri için terimler ve sözlere yer veriliyor. Bütün bunlar ise tek ve uzun bir sayfaya sığdırılmış, bu yüzden sonuna kadar oku!

18. “Casino Women: Courage in Unexpected Places”

Bir casinoda çalışmanın gerçekten nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsan ve aynı zamanda İngilizceni test etmek istiyorsan bu kitap harika bir seçenek. Oyun endüstrisinden ve kadın işçilerin bu sektördeki yerinden bahsediyor ki bu her zaman kolay bir ilişki değil. İyi okumalar!

Cruise Gemi Turları

Denizcilik İngilizcesi bir geminin, cruise gemilerinin ve diğer deniz taşıtlarının güvertesinde konuşulan sözcükleri kapsamaktadır! Bir yolcu gemisinde çalışarak gerekli sözleri ve sık kullanılan terimleri kısa sürede öğreneceksin.

19. Marlins English Language Test for Cruise Ship Staff

Bu test sana dil seviyeni bulmanda yardımcı olacak. Ne yazık ki testin tamamını satın alman gerekecek ama burada bu testin şimdi doldurmaya başlayabileceğin ücretsiz örnek sürümünü bulabilirsin.

Dilini seçmen, talimatları okuman ve bunları izlemen yeterli. Bu sorular sözcük bilgilerini, gramer kullanımını ve dinleme becerilerini teste tabi tutacak.

20. Marlins Maritime English

Marlins de birçok cruise gemisi şirketinde hızla bir gereklilik hale gelen Denizcilik İngilizcesi kursları sunuyor. Eğer bir cruise gemisinde çalışmaya hazırlanıyorsan işverenine danış. Belki bu kurslara ücretsiz erişim imkanını sana sunabilirler! Bu kurslar ücretsiz değil ama bunları denemek için internette mevcut bazı çalışma paketleri ve seviye belirleme testlerini deneyebilirsin.

 

Umarız ki bu 20 kaynak, ikram sektörü için İngilizce öğrenme sürecine girmene yardımcı olacak. İngilizceye hakim olmak, ikram ve konaklama sektöründe başarıya giden yolda önemli adımlardır. O kadar çok iş olanağı seni bekliyor ki!

Bol şans!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close