facebook-ingilizce-ogrenme

Facebook ile İngilizce Öğrenme: Tam 15 Harika Sayfa

Kedi, bebek ve yiyecek resimlerinin İngilizce öğrenme ile ortak neyi olabilir ki?

İngilizce öğrenmek istiyorum diyorsan tüm bu resimlere bakabilir hem de  Facebook ile İngilizce öğrenebilirsin.

Uluslararası devasa bir topluluk olan Facebook İngilizce öğrenme adına harika bir yer olabilir.

Facebook’ta birkaç kelime ile İngilizce konuşmalara katılabilirsin. Pek çok sayfaya ve sayfalarca yoruma neden olan enteresan tartışmalara da katılabilirsin.

İnternet’te olduğun için kendini daha rahat hissedebilirsin çünkü sesli bir şekilde İngilizce konuşmak zorunda değilsin. Tam olarak neyi söyleyeceğine ve hangi kelimeleri kullanacağına karar vermek için istediğin kadar vaktin var. Herhangi bir şeyi paylaşmadan önce gönderilerini, İngilizce gramer ve yazım kuralları açısından defalarca kontrol edebilirsin.

Facebook İngilizce öğrenme konusunda ideal pek çok grup ve sayfa barındırıyor.

Nasıl İngilizce öğrenebilirim dediğini duyar gibiyim. Aşağıda uzun bir liste bulacaksın fakat ilk önce Facebook İngilizce öğrenme çabalarında sana nasıl yardımcı olacak, işte birkaç ipucu.

Facebook ile İngilizce Pratik Nasıl Yapılır?

Facebook’ta bir şeyleri nasıl söyleyeceğin konusunda endişelenmeden sohbetlere katılabilirsin. Gerçekten deneyimlerinden öğrenmen için işte sana kullanabileceğin birkaç ipucu:

  • Dil ayarlarını İngilizce olarak değiştir. Facebook pek çok dilde kullanılabilir durumda.  Facebook hesabın an itibariyle Türkçe olabilir. İngilizce değilse İngilizceye çevir. Sürekli İngilizce görmek  okuma alıştırması yapmanı sağlayacak ve belki de tüm kelimelerin ne anlama geldiğini bilecek kadar Facebook’a aşinasın.
  • Yorumları oku. Facebook paylaşımlarındaki yorumlar her zaman doğru dil bilgisi kurallarıyla yazılmış olmayabilir fakat bunları gerçek yapan da budur. İşte bu, aslında İnsanlar İngilizceyi nasıl konuşuyor görmen için bir fırsat. Eğer bir kelimenin, ifadenin veya cümle kalıbının birkaç kereden fazla tekrar edildiğini fark edersen ne anlama geldiğini öğren. Belki vocabulary yani kelime dağarcığın için iyi bir ifade, İngilizce cümle kalıbı, olabilir.
  • Kendi yorumlarını bırak. Birinin paylaştığı bir gönderiyi veya makaleyi her okuduğunda bir yorum ekle. Paylaşımda bulunan kişi yorumunu beğenecek, ayrıca sen de İngilizce skills yani dil becerilerini de kullanıyor olacaksın. Bir yorum bırakmak aynı zamanda başkalarının da sana cevap verebileceği anlamına geliyor ve önceden de bildiğin gibi İngilizce konuşma pratiği yapıyor olacaksın.
  • Durum güncellemeleri yaz. Kendi Facebook profilinde durum güncellemeleri paylaşarak İngilizce pratik yap. Durum güncelleme her şey olabilir – şimdi ne yapıyorsun, aklına gelen bir fikir, veya yeni okuduğun ilginç bir yazı.
  • Seni ilgilendiren konuları takip et. Arkadaşların veya tanıdıkların ile zaten bağlantı kurmuş olabilirsin. Eğer henüz yapmadıysan ilgini çekebilecek konulardaki sayfaları ve grupları da takip etmek isteyebilirsin. Köpekleri sever misin? Köpekler hakkında konuşmayı seven bir Facebook topluluğu bul. Eğer insanlarla ortak bir ilgi alanın olursa konuşmak daha kolay olur.
  • İngilizce konuşan arkadaşlar edin. Yabancı arkadaş İngilizce öğrenmek için faydalıdır hele de bu arkadaşın bir native speaker yani ana dili İngilizce olan biri ise harika olur. Facebook ile ilgili harika olan şey, herkese “arkadaş” olma teklifinde bulunabilmen. Tamamen yabancı olduğun birine yaklaşmak istemeyebilirsin fakat seninle aynı grupta olan veya aynı şeylerle ilgilenen birileriyle arkadaş olabilirsin.
  • Çevrimiçi pratik için arkadaş bulabilirsin. Yabancı arkadaş İngilizce öğrenmek için sana yardımcı olabilir ancak Facebook’ta bir pratik arkadaşı da bulabilirsin. Aşağıdaki pek çok sayfada, İngilizce konuşma pratiği için insanlar kendilerine arkadaş arıyorlar.  Dostane ol, onlara merhaba de ve kendine harika bir pratik yapma arkadaşı bulabilirsin ve hatta yeni arkadaşlıklar kurabilirsin. Bu sayede Facebook İngilizce öğrenme ortamına dönüşecek.

Facebook ile İngilizce Öğrenme: Beğenmek, Takip Etmek ve Sevmek için 15 Sayfa

Facebook çok çeşitli sayfalara sahip. Facebook İngilizce öğrenme amacıyla kullanabileceğin harika sayfalara ve gruplara da sahip, işte bunlardan yalnızca birkaçı var.

Learn English

facebook-ingilizce-ogrenme

Bu Avustralyalı Facebook hesabı, İngilizce ve dil öğrenimi ile ilgili mükemmel makaleler ve videolar paylaşıyor. Günlük ifadeler, sıklıkla karıştırılan kelime çiftleri ve telaffuz sorunları hakkında günlük olarak açıklamalar paylaşıyor. Ayrıca Avustralya kültürü ve orada İngilizce öğrenen olmanın nasıl bir şey olduğunu öğreneceksin. En iyi yanı ise her yayında çok sayıda yorum var, böylece biraz okuma pratiği yapabilir, hatta sohbete katılabilirsin.

BBC Learning English

facebook-ingilizce-ogrenme

BBC’ye aşina olabilirsin. Kamu yararına yayıncılık yapan BBC, İngiliz bakış açısıyla TV programları yayınlıyor. Ayrıca BBC oldukça büyük bir online İngilizce öğrenme araçları koleksiyonuna da sahip. BBC’nin Facebook sayfası, sorulara cevap vermeleri ve güncel olaylarla ilgili görüşlerini yazmaları için İngilizce öğrenenleri davet ediyor.

Sesli klipler, podcastlar ve haber yazıları aracılığıyla gerçek dünyadan örnekler ile İngilizce pratik yap. Unutma: “Colour”a (İngiliz) karşın color (Amerikan) örneğinde olduğu gibi burası British English yani İngiliz İngilizcesi bu yüzden bazı kelimeler Amerikan İngilizcesinde olduğundan daha farklı yazılabilir.

VOA Learning English

facebook-ingilizce-ogrenme

Voice Of America tarafında yönetilen bu sayfa BBC’nin İngilizce öğrenme sayfasına benziyor fakat Amerikan İngilizcesi kullanıyor. Dilin anlaşılması biraz zor ama fikir aynı: Dünyada şu anda olan olaylar hakkında konuşarak ve bunlarla ilgili okuyarak İngilizce öğrenebilirsin. VOA eğlenceli gramer videoları, ipuçları yeni kelimeler ve daha fazlasını sunuyor.

Learn English—British Council

facebook-ingilizce-ogrenme

Herhangi bir konu hakkında konuşarak İngilizce öğrenebileceğin bir başka mükemmel bir yer. Tartışma konuları olarak güncel olayları kullanmak yerine British Council sayfası, kısa hikayeler ve  popüler TV programları gibi günlük şeyleri kullanıyor. Sayfanın yöneticileri yorumlarda yardımcı olmaktan da mutlu oluyorlar. İngiliz İngilizcesi yazılışlarına dikkat et!

Learn English Online Community

facebook-ingilizce-ogrenme

Bir sınıfa gitmeden bir öğretmenden öğrenmek istiyorsan bu çevrimiçi toplulukta kendine göre bir şeyler bulacaksın. Learn English Online sayfası, pek çok blog gönderisi ve İngilizce gramer ile ilgili rap şarkılar eşliğinde ders anlatan Fluency MC gibi İngilizce ders veren farklı öğretmenlerin YouTube videolarını paylaşıyor. Okumayı veya izlemeyi bitirdiğinde sayfaya geri dönüp düşüncelerini ve sorularını bırakabilirsin. Belki yeni favori online öğretmenini bu Facebook İngilizce öğrenme sayfasında bulacaksın!

Practice English Everyday

facebook-ingilizce-ogrenme

Practice English Everyday, bir pratik arkadaşı ile tanışmak için harika bir yer. İngilizce ile ilgili insanların birbirlerine sorular sorabileceği ve buldukları harika İngilizce dersleri paylaştıkları dostane bir grup. Ayrıca birlikte alıştırma yapabiliyor ve birbirlerinin İngilizce bilgilerini sınayabiliyorlar.

Kendi sorularını gönder veya grubun diğer üyelerinden gelen gönderilere cevap vererek sen de katıl. Gruba katıl ve kendini tanıt – oldukça sıcak karşılanacaksın ve hemen bir şeyler paylaşmak konusunda kendini rahat hissedeceksin.

Dictionary.com

facebook-ingilizce-ogrenme

Dictionary.com, bir online sözlük ve Facebook sayfalarında kelimelerle ilgili birbirinden ilginç paylaşımları var. Kelime dağarcığını geliştirecek yeni vocabulary kelimeleri bulacaksın ve büyük ihtimalle de bunları daha önce başka bir yerde öğrenmemiş olabilirsin (oology gibi). Bu İngilizce kelimelerin nereden geldiğini, nasıl türetildiklerini ve zamanla nasıl değiştikleri ile ilgili tarihi bilgiler de öğreneceksin.

Sadece yeni kelime öğrenmek isteyenlerin ve kelimelerin nereden geldiğini merak edenlerin çok ilgisini çekebilecek harika bir sayfa. Neden Nisan İngilizcede April? (Aslında kimse bilmiyor!) “A” harfi nereden geliyor? (An animal!) Eğer bu tarz sorular ilgini çekiyorsa Dictionary.com‘un Facebook sayfasında çok eğleneceksin.

ESL Team

ingilizce ogrenme facebook

Bazı sayfalar sorular paylaşıyor ve takipçilerinin bunu yorumlarda kendi aralarında konuşmalarını istiyor. Soru sorup diğerlerinin yorumlarda cevap vermesi yerine ESL Team konuşmalara katılıyor bu da bir konuşmayı daha derin bir tartışmaya dönüştürüyor. Şimdilik, küçük bir grup insan (öğretmen de dahil) ile görüş alışverişi yapılabilecek küçük bir sayfa.

English Vocabulary

ingilizce-ogrenme-facebook

Burada bahsedilen pek çok sayfa İngilizceyi açıklamak için metinleri kullanıyor. Eğer resimlerle daha iyi öğreniyorsan English Vocabulary Facebook sayfasını çok seveceksin. Bu sayfa resimler ve worksheets, çalışma kağıtları, paylaşıyor bu sayede yeni İngilizce kelime ve kalıpların ne demek olduğunu görebilirsin.  Her şey düzenli bir şekilde ve görsel. Ayrıca çok basit kelimelerden İngilizce prepositions, edatlar, gibi daha karmaşık kavramlara kadar uzanıyor. Herkes için bir şeyler var!

FluentU

facebook-ingilizce-ogrenme

FluentU, videolar ve film klipleri izleyerek İngilizce öğrenmeni istiyor. FluentU’nun Facebook İngilizce öğrenme sayfası, bu koca listedeki  faydalı İngilizce atasözleri veya sesli kitaplar gibi içeriklere sahip. Bu rehberde olduğu gibi eğlenceli bir biçimde İngilizce öğrenmek için ipuçlarının yer aldığı harika blog yazılarına ait bağlantılar paylaşıyor. Bir daha asla bir FluentU blog yazısını kaçırma! FluentU, iOS ve Android cihazlarda da kullanılabilir durumda.

English Idioms

facebook-ingilizce-ogrenme

Idioms,  her bir kelimenin tek tek anlamlarına baktığında hiçbir anlam ifade etmeyen deyişlerdir yani deyimlerdir. Sıklıkla sürpriz bir anlama sahiptirler! Bu Facebook sayfası deyimlerin ne anlama geldiğini açıklayarak ve CNN gibi büyük yayıncıların gerçek haber yazılarında kullanılmış örneklerini paylaşarak sana bunları öğretir.

English Quotes

facebook-ingilizce-ogrenme

Eğer yukarıdaki deyimler kafanı karıştırdıysa bu sayfadaki İngilizce sözler sana ilham verecek. English Quotes, resimlerle birlikte İngilizce güzel sözler paylaşır. Bunlar günlük hayatta kullanılabilecek İngilizce cümleler olmaktan ziyade Facebook’ta diğerleri ile paylaşabileceğin “ilham verici sözler”dir. Eğer bu İngilizce özlü sözleri anlamak için biraz zaman ayırırsan insan ve yaşam hakkında yeni kelimeler ve yeni düşünceler öğreneceksin.

Grammar Girl

facebook-ingilizce-ogrenme

Bu sayfa ana dili İngilizce olan yazarlar için fakat kelimeler ve gramer ile ilgili her İngilizce öğrenenin mutlaka takip etmesi gereken açıklamalara ve ilginç tartışmalara ev sahipliği yapıyor.

Grammarly

facebook-ingilizce-ogrenme

Pun oynamayı seviyor musun? Grammarly de seviyor. Pun, bir kelimenin iki anlamı olduğu bir çeşit kelime oyunu. Genelde kelimelerin ikinci anlamı komik olur. Grammarly, Facebook İngilizce öğrenme sayfasında bunun gibi eğlenceli cinaslı kelime oyunları paylaşmayı seviyor. Buradaki konuşmalar genellikle advanced yani ileri düzey İngilizce öğrenenler için. Çünkü genel olarak İngilizce dilini tartışmayı veya en beğendikleri İngiliz şairler hakkında konuşmayı seviyorlar.

English as a Second Language

facebook-ingilizce-ogrenme

Bu sayfa, İngilizceyi İkinci Dil olarak öğrenen öğrencilerin karşılaştıkları sorunları gerçekten anlıyor. About.com tarafından desteklenen sayfa çoğunlukla bu web sitesinin bloglarının bağlantıları paylaşıyor. Dil bilgisi, cümle kalıpları, söyleyişler ve İngilizce konuşma alışkanlıkları gibi farklı konular üzerine faydalı pek çok bilgi bulacaksın.

 

Facebook İngilizce öğrenme konusunda sana yardım edebilecek yüzlerce sayfaya sahip. Bu 15 sayfanın yer aldığı listeyle başlayabilirsin. Artık, Facebook ile İngilizce öğrenme zamanı!

Facebook’ta oyun oynamak için gerçekten bir nedene ihtiyacın var mı?

Facebook’ta kendin gezin ve daha büyük öğrenme fırsatları keşfet!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close