etkili-ingilizce-konusma

Daha Etkili İngilizce Konuşmanın Yolları

Bazen İngilizce konuşmayı asla beceremeyecekmişsin gibi hissettiğin oluyor mu?

İngilizce öğrenme sürecinde başarılı olsan da, evde saatlerce İngilizce çalışıp pratik yapsan da, kullanman gereken bütün kelimeleri bilsen de, bazen o kelimeler dilinin ucuna gelse de dudaklarından dökülmüyor mu?

Eğer bu sorunu yaşadıysan, kendine şu soruyu sormuş olabilirsin:

“Nasıl daha etkili İngilizce konuşabilirim?”

Sorun İngilizcenle ilgili bile olmayabilir. Belki de sadece kendine biraz daha güvenmen gerekiyordur!

Kendine güvenmek demek, konuşurken başını dik tutmak demek. Hata yapmaktan korkmamak ve hata yaptığında bunu kabul etmek demektir. İngilizceyi etkili ve güçlü bir şekilde konuşmak demektir!

İngilizce Konuşurken Kendine Daha Çok Güvenmenin Yolları

Peki, ama bunu nasıl yapabilirsin? İngilizce konuşurken kendine daha çok güvenmek için…

  • Akıcılığını geliştir. Akıcılık, duraklamadan veya aralarda susmadan, güzel ve düzgün konuşmak demek. Tek tek sözcüklere odaklanmak yerine, sözlerindeki anlamı karşıya geçirmeye çalış.
  • Topluluk önünde konuşma üzerine kendine güvenmeni sağlayacak eğlenceli alıştırmalardan faydalan!

Topluluk önünde konuşma uzmanlarının bile bir konuşma yapmadan önce hazırlık ve pratik yapması gerekir—gelmiş geçmiş en popüler TED konuşmacılarından biri bile sahneye çıkmadan önce konuşmasını 200 kezden fazla tekrar ediyormuş! Sen de hem İngilizceni geliştirmek için hem de topluluk önünde konuşmakla ilgili tüyolar almak için bu TED konuşmalarından faydalanabilirsin.

Elbette, gün içerisinde İngilizce konuşurken karşılaşabileceğin her bir soruya verebileceğin birebir cevapların pratiğini yapamazsın. Ama nasıl nefes alacağın, doğru şekilde konuşacağın ve en önemlisi, nasıl doğaçlama yapabileceğin -yani söyleyeceklerini o anda uydurabileceğin- konusunda pratik yapabilirsin. Tüm bunlar etkili konuşmana yardımcı olacaktır.

Daha etkili İngilizce konuşman için muhtemelen daha önce aklına bile gelmeyen bir konudan başlayacağız: Nefes almak.

İngilizce Konuşma Becerilerini bu 7 Güçlü, Kanıtlanmış Teknikle Geliştir

1. Nefes alma alıştırması yap

Nasıl nefes alınacağını biliyor musun? Elbette biliyorsun! Zaten şu anda da bunu yapıyorsun.

Nefes almak, konuşmanın önemli bir parçasıdır—rahatlamana ve akıcı konuşmana yardımcı olabilir. Örneğin, eğer cümlenin ortasında nefesin biterse, cümleye ara vermen gerekir ve konuşman kesintiye uğrar! Ancak doğru nefes almayı öğrenirsen, böyle bir sorunla karşılaşmazsın. Topluluk önünde konuşma yapan çoğu konuşmacı, oyuncu, şarkıcı ve seslerini çokça kullanan başkaları konuşma yapmadan önce bolca nefes alıştırması yapar.

Nefes alıştırması yapmak için ayaktayken ya da otururken dik dur. Her bir nefes alıp verişinin ne kadar sürdüğünü görmek için süre tut. Nefes veriş süreni, nefes alış sürenin iki katına çıkarmaya çalış—bu aynı zamanda yogada temel bir rahatlama tekniğidir. Nasıl, kendini daha rahatlamış hissettin mi?

Nefes verirken mırıldanarak boğazını ısıt. Dilini ağzının içinde gezdir. Bazen ağzının da egzersiz yapması gerekir!

2. Sesli harfleri söyleme alıştırmaları yap

A, E, I, O ve U sesli harflerini söyleyerek ağzını konuşmaya hazırla. Bu sesleri çıkartırken ağzını seslerin şekline sok. Sesleri ve ağız hareketlerini abartabildiğin kadar abart.

Bu alıştırma seslerin telaffuzu konusunda sana yardımcı olacak, çünkü bazı seslerin arasındaki farkları duyman kolaylaşacak. Örneğin cat (kedi) ve cut (kesmek/kesim) kelimelerinin söylenişleri arasındaki fark belirginleşecek.

3. Hızlı ve yavaş konuşma alıştırmaları yap

Bu, kaydetmek için harika bir alıştırma. Cep telefonlarının çoğunda basit de olsa kayıt özelliği ve video kamera var, yine de kayıt uygulaması indirmen gerekirse Android sistemli telefonlar için buradan ve iOS için buradan indirebilirsin.

Okuma seviyene uygun kısa bir paragraf bul. DePaul University Center for Urban Education (DePaul Üniversitesi Kentsel Eğitim Merkezi) tarafından hazırlanan bu sayfada farklı seviyelerde pek çok kısa okuma parçası bulabilirsin; ya da, en sevdiğin İngilizce kitabın rastgele bir sayfasını açıp bir iki paragraf da seçebilirsin.

Paragrafı iki farklı şekilde, önce olabildiğince hızlı, sonra da oldukça yavaş bir şekilde okurken kendini kaydet.

Kayıtları dinle. Kulağa nasıl geliyorlar? Konuşurken de farkı hissetmiş olmalısın. Yavaş konuşmak, doğru telaffuz ve konuşmanın anlaşılır olması için çalışman konusunda sana yardımcı olur. Hızlı konuşmak ise akıcılık üzerine çalışmana yardımcı olur, zira hızlı konuşurken her bir kelime konusunda endişelenmezsin.

4. Doğaçlama alıştırmaları yap

Doğaçlama yapmak, bir şeyleri o anda uydurmak demektir. Bir grup halinde yapıldığında çok eğlenceli olan pek çok eğlenceli doğaçlama fikri vardır (mesela doğaçlama alıştırmalarından birinde, bir hayvan gibi davranırsın—tabii, bunun İngilizce öğrenme konusunda bir faydası olmayacaktır, ama eğlenceli olacağı kesin!)

Senin için kendi başına yapabileceğin iki İngilizce doğaçlama fikri hazırladık:

  • Sıradan bir nesne seçip (kalem gibi) onunla ilgili bir hikaye uydur. O nesnenin senin için ne kadar önemli olduğunu, mesela yıllardır kayıp olan kız kardeşini bulmana nasıl yardımcı olduğunu ya da hayatını nasıl kurtardığını anlat. Çılgın bir şeyler uydur! Hikayen ne kadar çılgınca olursa, bu alıştırma o kadar eğlenceli olur.
  • Alfabeden bir harf seç ve her bir cümleyi bu harfle başlatarak konuşabildiğin kadar konuş. Ya da, A harfiyle başlayıp konuşurken sırayla alfabenin bütün harfleriyle birer cümle kur. Bu alıştırma göründüğünden daha zordur, haberin olsun!

Doğaçlama çalışmalar yapmak, başkalarıyla konuşurken  daha rahat olmanı sağlayacak iyi bir yoldur, çünkü sana hazırlık yapmadan konuşmayı öğretir.

5. İki dakika boyunca konuş

Bu da akıcılığını ve kendine olan güvenini arttırmaya yardımcı olacak başka bir tür doğaçlama alıştırması.

Saatinde ya da telefonunda iki dakikalık bir zamanlayıcı kur. Rastgele bir konu seç—Conversation Starters (Sohbet Başlatma Konuları) sitesinde üzerine konuşabileceğin günlük konular bulabilirsin, veya istersen Writing Exercises (Yazma Alıştırmaları) sitesinde üzerine konuşacak daha derin fikirler de bulabilirsin.

Şimdi, seçtiğin konu üzerine önceden düşünmeden ve hiçbir hazırlık yapmadan tam iki dakika boyunca konuş.

İlk dakika zor olabilir, ama ikinci dakikada daha özgüvenli ve rahat bir şekilde konuşacağını düşünüyoruz. Bu alıştırmayı ilk dakikada rahat bir şekilde konuşacak hale gelene kadar tekrarla.

Bu sayede bir daha biri kendinden bahsetmeni isterse İngilizce konuşmaya hazır olacaksın!

6. Tekerlemeleri yavaş bir şekilde söyle

Tekerlemeler, İngilizce adlarıyla tongue twisters, hızlı bir şekilde söylenmesi zor olan söz öbekleri ve cümlelerdir. Dili dolaşmadan en hızlı şekilde tekerleme söyleyeni seçmek eğlenceli bir yarıştır.

İngilizce tekerlemeleri yavaş bir şekilde söylemek ise İngilizce öğrenme sürecinde telaffuz ve anlaşılır konuşma üzerine çalışmak için harika bir alıştırmadır.

Bu sitedeki pek çok tekerlemeden birini seçip her bir kelimeyi açık ve doğru bir şekilde söylediğinden emin olarak tekerlemeyi yavaş bir şekilde okuyabilirsin.

7. Var olmayan, saçma bir dilde konuş

Anlaşılma konusunda pratik yaptığına göre, artık biraz saçmalayabilirsin!

Var olmayan, saçma bir dille konuş derken, hiçbir anlama gelmeyen sesler ve kelimelerle konuşmaktan bahsediyoruz. Bu, aslında tiyatro oyuncularının da tonlama, beden dili, jest ve mimik çalıştıkları eğlenceli bir alıştırmadır. Bir aynanın ya da bir insanın karşısında dur ve tek bir gerçek kelime bile söylemeden, uydurma bir dille konuşmaya çalış. Karşında gerçek biri varsa bu şekilde karşılıklı sohbet etmeye çalışın. İstediğiniz saçmalıkta kelimelere uydurabilirsiniz, hatta alfabenin harflerini bile kelime olarak kullanabilirsiniz.

Bunun etkili İngilizce konuşman konusunda sana ne şekilde yardımcı olacağını merak ediyorsun, değil mi? Konuşmak, hele de etkili konuşmak, yalnızca kelimelerle ilgili değildir—beden dilin, ses tonun ve sözcük ve cümlelerdeki tonlaman, ne kadar ve nasıl anlaşıldığın konusunda büyük rol oynar.

Saçma bir dilde konuşurken uydurduğun kelimelere anlam yüklemek için ellerini, bedenini ve ses tonunu kullanırsın. Üzgün, kızgın, mutlu ya da şaşkın olduğunu uydurduğun dilde anlatmaya çalış. Bak bakalım, gerçek kelimeler kullanmadan ne kadar anlaşılabiliyorsun?

İngilizceyi iyi ve etkili konuşmak için, bu dili iyi öğrenmek ve bilmek önemli. Fakat nasıl konuşulacağını bilmek de önemli. Bu alıştırmalar öz güvenin ve İngilizce konuşma becerilerin açısından büyük fark yaratabilecek alıştırmalar. Üstelik onları yaparken eğleneceksin de!

Unutmadan, Bir Şey Daha…

Eğer İngilizce öğrenmeyi seviyorsan, FluentU’ya bayılacaksın! FluentU sana İngilizce öğretmek için popüler talk show’lardan, akılda kalıcı müzik videolarından ve komik reklamlardan faydalanır:

etkili-ingilizce-konusma

İzlemek istediğin her şey muhtemelen FluentU’da vardır.

FluentU, İngilizce videoları izlemeyi inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Nasıl mı? Videoların interaktif altyazıları var. Bu sayede, kelimelerin tanımlarını, kelimeyi anlatan bir görseli ve faydalı örnekleri görmek için kelimelerin üzerine tıklaman yetiyor.

etkili-ingilizce-konusma

FluentU ilgi çekici içerikleri dünyaca ünlü kişilerle öğrenmeni sağlar

Örneğin, “brought” kelimesinin üzerine tıkladığında, şunu görürsün:

etkili-ingilizce-konusma

FluentU her kelimenin üzerine tıklayarak tanımlarına bakmanı sağlar.

 

FluentU ile videolardaki bütün kelimeleri öğrenebilirsin. Öğrenmekte olduğun kelimelerle ilgili daha fazla örnek görmek için ekranı sola ya da sağa kaydırman yeter.

etkili-ingilizce-konusma

Faydalı soruları ve birden fazla örneğiyle FluentU hızlı bir şekilde öğrenmene yardımcı olur.  Daha fazlasını öğrenmek için tıkla.

İşin en iyi kısmı ne, biliyor musun? FluentU öğrenmekte olduğun kelimelerin hepsini hatırlar. Öğrendiğin kelimeleri baz alarak sana yeni örnekler ve videolar önerir. Bu sayede tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsın.

FluentU’yu internet sitesi üzerinden bilgisayarında ya da tabletinde kullanmaya başla veya, daha da iyisi, iTunes store’dan veya Google Play’den FluentU mobil uygulamasını indir.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close