en-sik-kullanilan-ingilizce-kelimeler

En Sık Kullanılan İngilizce Kelimeler: Her Tür Cümlede Kullanabileceğin, Boyundan Büyük İşler Yapan 30 Kelime

Küçük olabilirler, ama sakın onları hafife alma.

En sık kullanılan İngilizce kelimeler de kafa karıştırıcı olabilir.

İngilizcede kafa karışıklığına yol açan kelimelerin hepsi uzun ya da karmaşık olacak ya da az kullanılacak diye bir şey yok.

To muydu? Yoksa two mu? Belki de too diye yazılıyordu?

Wear will I find the answer? Bir dakika, bu cümle doğru olmadı!

We’re will I find the answer? Ah,  yine yanlış!

Where will I find the answer? İşte şimdi oldu! Cevabı nerede bulacağım?

Aslına bakarsan, İngilizcenin en zor yanlarından biri, hemen her cümlede duyabileceğin o küçük ama sık kullanılan İngilizce kelimeleri kullanma konusunda ustalık kazanmak.

İyi haber ise, en sık kullanılan İngilizce kelimeleri ve onları farklı durumlarda doğru şekilde kullanmayı öğrendikten sonra, birden bire hemen her fikri ifade edebilir hale geleceksin!

Burada, en sık kullanılan İngilizce kelimeler ve onların anlamları ile ilgili öğrenmen gereken her şeyi sana sunuyoruz. Aynı zamanda kelime çalışmalarını daha da kolay hale getirmene yardımcı olacak ipuçlarımız ve önerilerimiz de var.

En Sık Kullanılan İngilizce Kelimeleri Öğrenmek Neden Faydalıdır?

Eğer küçük ve basit kelimeleri bilmiyorsan, büyük ve karmaşık kelimeleri bilmenin de bir faydası yok.

Sık kullanılan İngilizce kelimeleri, dilin yapı taşları gibi düşün. Bunlar senin güçlü cümleler oluşturmanı sağlarlar. Pek çok farklı türde cümle kurmanı mümkün hale getirirler. Temel fikirleri ve duyguları İngilizce olarak ifade etmek için onları tekrar tekrar kullanırsın.

En sık kullanılan İngilizce kelimeleri bilmek, İngilizce konuşan kişileri daha iyi anlamana da yardımcı olur. Aşağıdaki listemizde göreceğin gibi, bu kelimeler sürekli kullanılıyor. İçlerinden herhangi birini anlayamamak, İngilizceyi anlamak konusunda zihninde büyük bir boşluk yaratacaktır.

Son olarak, en sık kullanılan İngilizce kelimeleri öğrenmek önemlidir çünkü onları birbirleriyle karıştırmak çok kolaydırBazılarının yazılışları birbirine çok benzer, bazılarının okunuşları, bazılarınınsa anlamları. Bazı kelimeleri ise açıklamak zor olabilir veya farklı bağlamlarda kullanıldıklarında anlamları biraz değişiyor olabilir.

Bu yazının ilerleyen bölümlerinde en sık kullanılan İngilizce kelimeleri, onları nasıl kullanacağını hatırlamanı kolaylaştıracak kategoriler halinde göreceksin.

Sık Kullanılan Kelimeleri Öğrenmene Yardımcı Olacak Pratik Aktiviteler

Kelimeleri sürekli görmek, okumak ve kullanmak, onları hafızana kazımana yardımcı olur.

FluentU ile Kelimeleri Gerçek Bağlamlar içerisinde Öğren

FluentU, film fragmanları, müzik klipleri ve ilham verici konuşmalar gibi pek çok özgün İngilizce videoyu kişiselleştirilmiş kelime dağarcığı oluşturma araçlarıyla donatarak sunar.

Her bir videonun interaktif altyazıları vardır. Farenin imlecini altyazılardaki kelimelerden herhangi birinin üzerine getirdiğinde video otomatik olarak duraklatılır. FluentU sana kelimenin tanımıyla birlikte kelimeyle ilgili akılda kalıcı bir resim ve kelimenin İngilizce telaffuzunu da verir. Sonra, videoyu izlemeye kaldığın yerden devam edebilirsin!

FluentU aynı zamanda her video için kelime bilgi kartları (flashcards) ve alıştırmalar da sunar, bu sayede izlemeyi bitirdiğinde videoyu izlerken öğrendiğin kelimeleri unutmazsın. FluentU senin gelişimini de takip eder ve sana o ana dek öğrendiklerine dayanarak yeni video önerileri sunar.

Tüm bunlar, eğlenceli İngilizce videolar izlerken bunlardan gerçekten bir şeyler öğrenmeyi garantileyeceğin anlamına geliyor!

Bu videoları izlerken İngilizcede en sık kullanılan kelimeleri tekrar tekrar duyacaksın. Örneğin, Google’da çekilmiş bu tatlı mı tatlı videoda çocukların İngilizcede epey yaygın kullanılan be (olmak) ve do (yapmak) fiillerini tekrar tekrar kullandığını duyacaksın (bu yazının ilerleyen bölümlerinde bu fiiller üzerine daha fazla bilgi edineceksin).

FluentU’daki videolar türe ve seviyeye göre düzenlendiğinden, sana en uygun olanları bulman gayet kolay olacak. Buradan FluentU deneme üyeliği ile video kitaplığının tamamını ücretsiz olarak gözden geçirebilirsin. İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde İngilizce öğrenmeye her an her yerde zaman ayırabilirsin.

Yapışkanlı Not Kağıtları Kullan

İngilizcede en sık kullanılan kelimeler arasından senin için en önemli olanları veya sana en zor gelenleri seç. Bu kelimeleri yapışkanlı not kağıtlarının üzerine yaz (Post-it not kağıtları gibi). Sonra bu yapışkanlı not kağıtlarını evinin ya da iş yerinin çeşitli noktalarına yapıştır.

Bu kağıtların önünden her geçişinde kelimeyi içinden veya sesli olarak oku. Kelimeyi hecelerine veya harflerine ayırmayı ve bir cümle içinde kullanmayı dene.

Bu aktivite hafızanı güçlendirecek ve bu kelimeleri günlük konuşmalarında ve yazışmalarında kullanmana yardımcı olacak.

Günlük Tut

Günlükler öğrendiklerini kullanıma dökmene ve öğrendiklerin üzerine düşünmeye yardımcı olan araçları olarak kullanılabilir. Geriye dönüp gün içerisinde geçirdiğin anlar üzerine yazmaya ve günlüğüne bir şeyler yazarken en sık kullanılan İngilizce kelimelerden en az beşini veya onunu kullanmaya çalış. Öğrendiğin kelimeleri kullanmak, onları aklında tutmana yardımcı olur.

Öğrendiklerini günlüğe yazmak kendini iyi hissetmeni de sağlayacak! Bu, kendine olan güvenini de arttırır. Aynı zamanda kullanacağın kelimeler konusunda takılırsan elinin altında kullanışlı bir defter de olmuş olur!

Kelime Oyunları Oyna

Kelimelerle oyna! Adam asmaca (İng. hangman), bulmaca (İng. crossword) veya Scrabble gibi bir dil oyunu öğren. Bunlar, pek çok sık kullanılan kelimeyle karşılaşacağın popüler İngilizce kelime oyunları. Bu tür oyunlar, eğlenceli ve akılda kalıcı bir öğrenme deneyimi yaşamana yardımcı olurlar.

Kelime Dedektifliği Yap

Gözünü dört açıp her gün etrafında en sık kullanılan İngilizce kelimelerin hangileri olduğunu anlamaya çalış. İngilizce tabelalara ve posterlere bak. İngilizce gazete ve dergilerde kelime avına çık. İnternette gezin. Kaç tane sık kullanılan İngilizce kelime bulabileceğine dair kendine meydan oku.

Bu aktivite İngilizce konuşanların bu kelimeleri ne sıklıkta kullandıklarının farkına varmana yardımcı olacak! Üstelik her gününü ilgi çekici İngilizce derslerine dönüştürecek.

Kelimelerin Ne Anlama Geldiklerini Sor

Utanma. Sık kullanılan İngilizce kelimeleri öğrenmek için sorman yeterli!

İngilizce dersindeyken ya da ana dili İngilizce olan kişilerle konuşurken anlamadığın bir kelimenin anlamını sormaktan çekinme!

Karşındakinden telaffuzunu tekrarlamasını iste ve neden o sözcüğü o şekilde kullandıklarını sor. Doğrudan İngilizce bilen birine soru sormak rahatça anlayabileceğin faydalı açıklamalar alma konusunda harika bir yoldur.

En Sık Kullanılan 30 İngilizce Kelimeyi ve Onları Nasıl Kullanacağını Keşfet

Aşağıdaki liste the Corpus of Contemporary American English’ten (Çağdaş Amerikan İngilizcesi Külliyatı) elde edilen verilerle hazırlandı.

Bu listede en sık kullanılan 30 İngilizce kelimeye odaklanacağız—ancak, daha önce belirttiğimiz gibi, bu kelimeleri daha akılda kalıcı olacak şekilde kategorilere böldük. Bu sayfada bu kelimelerin kullanım sıklığına göre sıralanmış hallerini bulabilirsin.

Ayrıca bu kelimelerin anlamlarını ve onları günlük hayatında nasıl kullanabileceğini de anlattık.

Articles / Tanımlayıcılar

the

The kelimesine İngilizcede “definite article” denir,  Türkçede kullanım olarak bir karşılığı olmasa da, tür olarak “belirli tanımlayıcı” diyebiliriz. Bu kelime, belirli birinden ya da bir şeyden bahsetmek istediğinde isimlerden (kişiler, yerler veya nesneler) önce kullanılır.

The sandwich I ate for lunch was delicious.
Öğlen yemeğinde yediğim sandviç lezzetliydi.

Örneğin yukarıdaki cümlede herhangi bir sandviçten değil, öğlen yemeğinde yenen belirli bir sandviçten söz ettiğimiz için, sandviç kelimesinden önce the getirdik.

a

The’nın tersine, a kelimesine İngilizcede “indefinite article,” yani “belirsiz tanımlayıcı” denir. Bu kelime de isimlerden önce gelir, fakat bir ismin başına getirdiğimizde belirli bir şeyden değil, herhangi bir şeyden söz ediyoruzdur.

I would love to eat a sandwich.
Bir sandviç yemeyi çok isterdim.

Sesli harfle ya da sesli harfmiş gibi okunan bir harfle başlayan bir kelimeden önce geldiğinde, a kelimesi an olur.

I would love to eat an apple.
Bir elma yemeyi çok isterdim.

Verbs / Fiiller

Fiiller eylem ifade eden sözcüklerdir. Unutma, İngilizce fiillerin yazılışları cümlenin öznesine ve zamanına göre değişebilir.

be (olmak)

Be fiili bir şeyin varlığından veya durumdan söz edilirken kullanılır.

Everyone wants to be free.
Herkes özgür olmak ister.

have (sahip olmak)

Have sahiplik gösteren bir fiildir. Sana ait olan nesneleri, eşyaları veya sahip olduğun akraba/arkadaş gibi kişileri ifade etmekte kullanıldığı gibi daha soyut kavramlar için de kullanılır.

I have a cat.
Bir kedim var. (Bir kediye sahibim.)

I have a meeting today.
Bugün bir toplantım var.

Have kelimesinin yukarıdaki anlamdan bağımsız olarak bir başka yaygın kullanımı da, yapman gereken veya yapmak zorunda olduğun şeyleri ifade eden anlamıdır.

I have to go grocery shopping because there is no food in the house.
Market alışverişine gitmem gerek çünkü evde yiyecek hiçbir şey yok.

do (yapmak)

Do kelimesi bir eylemi tamamlamaktan söz edilirken kullanılır, “yapmak, etmek” anlamına gelir.

I will do my work.
Ödevimi yapacağım.

say (söylemek)

Say sözlü olarak iletişim kurmak demektir, yani “söylemek, demek” anlamına gelir. Bu fiil genellikle “konuşmak” anlamına gelen “talk” fiili ile karıştırılır. Bunu önlemek için şu cümleye bir bakalım: “When we talk to someone else, we say words to them”. Yani, “Birileriyle konuşurken, onlara (birtakım) sözler söyleriz.”

I say hello to my mother when I see her.
Annemi gördüğümde ona merhaba derim.

Conjunctions / Bağlaçlar

Bağlaçlar cümle içerisindeki fikirleri birbirine bağlamakta kullanılır.

and (ve)

İki fikir, bir cümle içerisinde and kelimesi kullanılarak bağlanabilir. Bu bağlaç, cümlenin daha ayrıntılı olmasını sağlar.

The girl went to the kitchen and made a cup of coffee.
Kız mutfağa gitti ve bir fincan kahve yaptı.

I am wearing a sweater and a jacket.
Üzerimde kazak ve ceket var. (Şu anda bir kazak ve bir ceket giyiyorum.)

or (veya/ya da)

Or kelimesi de cümlede and kelimesi gibi bir işlev görür. Ancak or bağlacı iki farklı fikri birbirine bağlar veya ikinci fikrin ilk fikirden farklı olduğunu gösterir. Bir konuyla ilgili farklı görüşler veya çözüm yolları olduğunu gösterir.

Would you like tea or coffee?
Çay mı istersin kahve mi?

We can have the meeting in the office or by phone.
Toplantıyı ofiste veya telefonla gerçekleştirebiliriz.

but (ama, fakat)

But kelimesi farklı veya birbirine zıt olan iki fikri birbirine bağlar. Birbiriyle bağlantısı olmayan veya birbirine zıt olan iki şeyin aynı anda gerçekleştiğini açıklamakta kullanılır.

It was sunny but she was cold.
Hava güneşliydi ama o üşüyordu.

I want to go to the bar, but I have to finish my work.
Bara gitmek istiyorum, ama 
ödevimi bitirmem gerek.

Prepositions / Edatlar (İlgeçler)

Edatlar, cümledeki bir ismin diğer şeylere göre konumunu veya diğer şeylerle ilişkisini gösterir.

of

Of, bir şeylerin birbiriyle ilişkisini açıklama konusunda oldukça kullanışlı bir kelimedir.

Bu kelimeyi genellikle birinin veya bir şeyin rolünü veya pozisyonunu/konumunu tanımlamak için kullanılırken duyarsın.

The president of the United States.
Birleşik Devletler’in başkanı. 

Of kelimesi aynı zamanda bize bir şeylerin nerede olduğunu da anlatır. Genellikle yer yön bildiren to the right of (sağında) veya to the left of (solunda) gibi söz öbeklerinde kullanılır.

The table is to the right of the door.
Masa, kapının sağında.

Aynı zamanda nesneleri bölmek için de kullanılır. Örnekler bunu daha iyi açıklayacaktır:

I read most of the books.
Kitapların çoğunu okudum.

I took a piece of the pie.
Turtadan bir parça aldım. (Turtanın bir parçasını aldım.)

for

Bu da tonlarca farklı kullanımı olan yaygın İngilizce kelimelerden biridir.

Tipi olarak, for kelimesi bir başka fikre bir mantık, bir anlam veya sebep katmakta kullanılır, Türkçedeki “için” bağlacı gibi.

I am going to the pool for a swim.
Havuza yüzmeye (yüzmek için) gidiyorum.

He stopped eating sugar for his health.
Sağlığı için şeker yemeyi bıraktı.

Bu kelime ayrıca niyet, sahiplik veya amaç belirtmek için de kullanılır. Bu anlam da yine Türkçedeki “için” kelimesi ile karşılanabilir. Örneklere bakalım:

This present is for you.
Bu hediye senin için.

I ordered waffles for breakfast.
Kahvaltı için waffle sipariş ettim.

in

In kelimesi “içinde, içeride” anlamına gelir. Out, yani “dışında, dışarıda” kelimesinin zıttıdır.

The girl is in the car.
Kız arabada. (Kız arabanın içinde.)

to

To kelimesi genellikle iki yer arasındaki hareketliliği ifade eder, yani bir yere gitmeyi.  Bu anlamdaki to kelimesi Türkçede “-e, -a” ekleriyle ifade edilir.

The boy walked to the park.
Çocuk parka yürüdü.

with

With kelimesi iki şey bir aradayken kullanılır. Aynı anda gerçekleşen veya var olan şeyleri ifade eder. Türkçede “ile,” “birlikte” veya “yanında” sözcükleri ile ifade edilir.

My phone is with my keys.
Telefonum anahtarlarımın yanında.

on

Bu sık kullanılan kelimenin ilk anlamı, “üzerinde”dir ve üstteki nesnenin alttaki nesnenin üst yüzey ile temas halinde olduğunu, yani iki nesnenin birbirine değdiğini belirtir.

The food is on the table.
Yemek masanın üzerinde.

On kelimesi ayrıca elektrikli aletlerin açık olduğunu ifade etmek için veya onları açmaktan söz ettiğimizde de kullanılır.

Turn the TV on so we can watch something!
TV’yi aç da bir şeyler izleyelim!

from

From kelimesi bir başlangıç noktası gösterir. Türkçede “-den, -dan” ekleriyle ifade edilir. Bir şeyin kaynağının nerede olduğunu veya bir şeyin nerede başladığını, nerede gerçekleştiğini ifade eder. From kelimesini zaman, mekan veya mesafe belirtirken kullanabiliriz.

I come from China.
Çin’den geliyorum.

It will take 10 minutes to walk from the shops.
Mağazalardan yürümek 10 dakika alacaktır.

at

At kelimesi bir şeyin nerede veya ne zaman gerçekleştiğini belirtir. Bir ismin belirli bir yerde veya o yerin yakınında olduğunu ifade eder. Türkçede “-de, -da” ekleriyle ifade edilir.

He is at the beach.
O, sahilde.

At aynı zamanda bir şeylerin gerçekleştiği zamanı da belirtir.

She eats at noon every day.
O her gün öğle saatinde yemek yer.

by

By bir şeyin başka bir şeyin yakınında olduğunu ifade eder.

She sat by the tree.
Ağacın yanına oturdu.

Bu kelime ayrıca insanların bir şeyi nasıl başka bir şeyin yardımıyla kullandıklarını da gösterir.

She got on the train by the back door.
Trene arka kapıdan bindi.

Pronouns / Zamirler (Adıllar)

it (o)

It kelimesi bir ismin yerine kullanılabilir. Bu kelime genellikle nesnelerden söz ederken kullanılır, insanlardan değil.

Our house is new. It is small and white.
Evimiz yeni. O (evimiz) küçük ve beyaz.

I (ben)

I kelimesi “ben” demektir. Sürekli adımızı söylemek yerine I kelimesini kullanırız.

I am happy today.
Ben bugün mutluyum.

you (sen/siz)

I nasıl kendimizden bahsederken kullanılıyorsa, you da karşımızdaki kişi veya kişiler için kullanılır. Türkçede “sen” ve “siz” olarak iki farklı kullanımı olan bu kelime, doğrudan hitap ederken kullanılır.

What do you think?
Sen ne düşünüyorsun? / Siz ne düşünüyorsunuz?

he (o – erkek için)

He de erkekler için ismin yerine geçen bir kelimedir. Erkekler için kullanılır fakat doğrudan konuştuğunuz kişiye hitap etmekte kullanılmaz, Türkçedeki “o”nun yerine geçer.

My dad is funny. He tells me jokes.
Babam komiktir. bana fıkralar anlatır.

she (o – kadın için)

She de doğrudan konuşmadığımız kişiler için, fakat yalnızca dişiler için kullanılır.

She was talking on her phone.
telefonda konuşuyordu.

they (onlar)

They, konuşmaya dahil olmayan çoğul kişiler veya bir grup nesne için kullanılan ve Türkçede “onlar” anlamına gelen bir kelimedir.

The students in the class are tired. They need a break.
Sınıftaki öğrenciler yoruldular. Onların bir molaya ihtiyacı var.

we (biz)

We kelimesi de Türkçedeki “biz” kelimesine karşılık gelir. Çoğul olan bu zamir, içinde bulunduğumuz iki veya daha fazla kişilik gruplar için kullanılır.

We like going to the movies.
Biz sinemaya gitmeyi severiz.

Muhtelif kelimeler

Aşağıdaki kelimelerin pek çok görevi olabilir ve bağlama bağlı olarak farklı şekilde kategorize edilebilirler. Biz aşağıda bu kelimelerin en yaygın kullanımlarına odaklanacağız.

his (onun – erkek için)

His kelimesi bir erkeğin bir şeye sahip olduğunu göstermek için kullanılır; Türkçedeki “onun” kelimesine karşılık gelir fakat yalnızca erkekler için kullanılır.

Şaşırtıcı bir şekilde, his İngilizcenin 25’inci en sık kullanılan kelimesi iken, dişilerin bir şeye sahip olduğunu gösteren hers kelimesi Corpus of Contemporary American English’te (Çağdaş Amerikan İngilizcesi Külliyatı) 3,885’inci olmuş.

His car is old.
Onun arabası eski.

The man waved to his family.
Adam ailesine el salladı.

that (şu)

That kelimesi konuşmada yer almayan belirli bir kişiye, nesneye veya fikre işaret edildiği veya gönderme yapıldığı zaman kullanılır.

Look at that beautiful tree across the street!
Yolun karşısındaki şu güzelim ağaca bak!

this (bu)

This kelimesi de that kelimesine çok benzer ve İngilizce öğrenenlerin çoğu bu ikisini ayırt etmekte zorlanır. Genel olarak, Türkçede “bu” anlamına gelen bu kelime, daha yakınımızda olan nesneler için kullanılır.

This ring looks wonderful on my finger.
Bu yüzük parmağımda harika duruyor.

not

Not kelimesi olumsuzluk belirtir. Bir şeyin, eylemin, nesnenin, durumun vb. yokluğunu belirtir.

It will not rain today.
Bugün yağmur yağmayacak.

She is not at work.
O işte değil.

n’t

İşte bu tuhaf bir kelime.

Ana dili İngilizce olan kimse sana n’t‘nin bir kelime olduğunu söylemez. Ancak, olumsuz belirtmek için o kadar sık kullanılıyor ki,  Corpus of Contemporary American English (Çağdaş Amerikan İngilizcesi Külliyatı) kelime listesinde kendine yer bulmuş.

Kelimelerin sonuna eklenen n’t kelimesi, olumsuzluk bildiren not kelimesinin kısaltmasıdır.

Not bir başka kelime ile birlikte kullanıldığında n’t şeklinde kısaltılır. Bu da yeni bir kelime oluşturur.

Örneğin, is ve not kelimeleri bir araya gelip isn’t kelimesini oluştururlar.

I can’t study today.
Bugün ders çalışamam.

My mail hasn’t arrived.
Postam henüz gelmedi.

 

Listemizdeki kelimeler küçük görünebilirler, ama hepsi de çok önemliler. En sık kullanılan İngilizce kelimeleri öğrenmek, İngilizce iletişim becerilerini büyük ölçüde geliştirecek. Bu listeye hakim olduğunda güvenle konuşabilir, okuyabilir ve yazabilirsin!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close