calisan-yetiskinler-icin-ingilizce

Çalışan Yetişkinler için İngilizce: 7 Harika ve Esnek İngilizce Kursu

Kabul edelim, çalışan yetişkinler için İngilizce öğrenmek bir nebze daha zordur.

Öğrenmek, egzersiz yapmak gibidir. Özellikle de yeni bir dil öğrenmek.

Yaşınız ilerledikçe yapması daha zormuş gibi gelir. İngilizce öğrenmek isteyen, ama bir türlü başlamaya cesaret edemeyen kimi yetişkinler sebep olarak yaşlarını gösterirler.

Fakat aynı egzersiz yapan yetişkinler gibi, okul hayatı bittikten sonra öğrenmeye devam eden yetişkinler de bundan pek çok fayda sağlar.

Bu, özellikle de çalışan yetişkinler için geçerlidir.

Terfi almak için, çalışanlar sürekli yeni beceriler edinmeye, yeni şeyler öğrenmeye çalışırlar. İngilizce yeterliğe sahip olmak, hemen hemen dünyanın her yerindeki çalışanların edinebileceği en iyi beceridir.

Fakat, elbette, çalışan biri olarak yeni bir dil öğrenmek gayet zor olabilir.

İş, aile, diğer sorumluluklar ve yükümlülükler derken, kim İngilizce çalışmaya zaman ayırabilir ki?

Merak etmeyin—doğru kaynaklara sahip oldukları sürece, en yoğun çalışan profesyoneller bile İngilizce öğrenmeye zaman bulabilir.

Bu gönderide, çalışan yetişkinler için en iyi İngilizce çalışma tekniklerini ve çevrimiçi esnek İngilizce kurslarını ele alacağız.

Çalışan Bir Yetişkin Olarak Neden İngilizce Öğrenmelisiniz?

Çünkü bu sayede,

İngilizcenizin akıcı olması, internet yoluyla bütün dünyada profesyonel ve kişisel bağlantılar kurmanızı ve hemen her konuda bilgi edinmenizi oldukça kolaylaştırır.

  • Alanınızdaki en güncel gelişmeleri rahatlıkla takip edebilirsiniz: Sosyal medyadaki pek çok profesyonel (mesleki) ağda (LinkedIn gibi) genellikle İngilizce kullanılır. Çoğu medya sitesi İngilizce kullanır ve akademik ve mesleki makaleler İngilizce yazılır. Mesleğiniz ne olursa olsun, İngilizce kaynaklarda alanınızla ilgili en son trendleri bulabilirsiniz.

Çalışırken İngilizce Pratiği Yapmaya Nasıl Zaman Ayırabilirsiniz?

  • Seyahat ederken podcast dinleyin: İşe gidip gelirken de İngilizce pratiği yapabilirsiniz. Bunun için İngilizce yayın yapan bir podcast bulup, cihazınıza birkaç bölüm indirmeniz ve yoldayken kulaklıkla dinlemeniz yeterli.
  • Multimedya (çoklu ortam) öğrenme materyalleri kullanın: Multimedya kaynaklarla aynı anda dinleme, okuma, konuşma ve diğer dil becerileri üzerine çalışabilirsiniz. Bu makalede önerilen videolar ve kurslar da kimi zaman İngilizce videolar izlemenizi, kimi zamansa İngilizce bir şeyler dinlemenizi ve okumanızı gerektirecek zira kısa bir süre içerisinde pek çok beceride ustalık kazanmanızı sağlamayı hedefliyoruz.
  • Zamanınızı ve öğrenme sürenizi yönetmek için uygulamalardan faydalanın:  Pomodroido (Android için) veya Pomodoro-Tracker (iOS için) gibi zaman yönetimi uygulamalarının yanı sıra Quizlet gibi bilgi kartı (flashcard) uygulamaları da İngilizce öğrenmeye daha fazla odaklanmanıza ve İngilizcede daha yetkin hale gelmenize yardımcı olacaktır.
  • Günlük hayatınızda pratik yapma fırsatları yaratmak için gözünüzü dört açın: Çevrenizde ana dili İngilizce olan kişiler varsa onlarla konuşmak, internet üzerinden İngilizce etkileşimler kurmak ve hatta İngilizce filmlerdeki oyuncuların konuşmalarını taklit etmek İngilizce çalışmak için ayırdığınız sürenin dışında da İngilizce becerilerinizi dramatik ölçüde geliştirebilir.

Çalışan Yetişkinlerin İngilizce Öğrenmesi için 7 İnanılmaz ve Esnek İngilizce Kursu

İngilizce öğrenmek isteyen çalışan yetişkinler için en iyi olduğunu düşündüğümüz kursları aşağıda sıraladık. Bu kursların hepsinin programları büyük ölçüde esnek, bu yüzden iş programınızla uyum sağlamaları kolay olacaktır. Hatta pek çoğu kariyerinizde yükselmenizi sağlayacak mesleki İngilizce derslerine odaklanıyor.

EnglishLive Genel ve Özelleştirilmiş İngilizce Kursları

calisan-yetiskinler-icin-ingilizce

Seviye: Tüm seviyeler

EnglishLive’ın özel ihtiyaçlarınıza uyum sağlayacak kursları var. Bu da, öğrenme amacınızla ilgili olamayan derslerle zaman harcamayacağınız anlamına geliyor. Üstelik, eğer amacınız kariyerinizde ilerlemek için İngilizcenizi geliştirmekse, bu konuya da odaklanabiliyorsunuz.

Burada 16 seviyelik bir genel İngilizce kursu da var. Her bir seviye size pratik beceriler kazandırıyor. Örneğin, birinci seviyede insanlarla selamlaşmayı, tanışmayı ve ailenizi tanıtmayı öğreniyorsunuz.

Buna ek olarak, bu sitede iş İngilizcesi, seyahat İngilizcesi, mesleklere özel İngilizce ve seçme sınavlarına özel İngilizce dersleri de mevcut. Bu İngilizce dersleri orta seviyede İngilizce bilgisine sahip kişiler içim. Eğer İngilizcenin temellerini öğrenmek istiyorsanız, en iyisi genel İngilizce dersleri ile başlayıp daha sonra özelleştirilmiş bir kurs seçmek.

Mesleklere özel İngilizce kursları,  yedi farklı mesleki alanı içeriyor. Eğer bankacılık, tıp, hukuk, seyahat/konaklama, bilim, otomotiv veya bilgi teknolojileri alanlarında çalışmak için İngilizce öğrenmek istiyorsanız, bu kurslar sizin için en iyi seçim olacaktır.

FluentU Özgün İngilizce Videoları

calisan-yetiskinler-icin-ingilizce

Seviye: Tüm seviyeler

FluentU, çalışma zamanlarınız dışında gerçekten kullanmak isteyeceğiniz, son derece kişiselleştirilmiş bir İngilizce kursu deneyimi sunuyor.

FluentU size film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar gibi pek çok özgün İngilizce videoyu kişiselleştirilmiş bir dil öğrenme deneyimine dönüştürerek sunuyor.

Her bir video interaktif altyazılara sahip -altyazıda istediğiniz herhangi bir kelimenin üzerine geldiğinizde video otomatik olarak duraklatılıyor ve kelimenin tanımını ve cümle içerisinde örneklerini anlamı kavramanıza yardımcı olacak bir görsel ile birlikte görüyorsunuz. Bu sayede, İngilizceyi ana dili İngilizce olanların gerçek hayatta kullandıkları gibi görüp duyarak özümseyip, yeni kelimeleri de aktif bir şekilde öğreniyorsunuz. Öğrenme sürecinde herkes anlamını bilmediği kelime ve ifadelere odaklandığından ve herkesin bilgi seviyesi farklı olduğundan, aynı videoyu izleyen her bir kişi tamamen benzersiz bir öğrenme deneyimi yaşamış oluyor!

FluentU aynı zamanda size kelime bilgi kartları (flashcards), alıştırmalar, kelime listeleri ve videoların yazılı metinlerini de sunuyor, bu sayede videoları izlemeyi bitirdikten sonra bile İngilizce becerilerinizi geliştireceğinizden emin olabilirsiniz.

İstediğiniz kadar videoyu istediğiniz zaman mobil cihazınızdan ya da bilgisayarınızdan izleyebilirsiniz. Bu da, sabah işe gitmeden ya da öğle arasında, yani gün içerisinde bulduğunuz her boşlukta İngilizce pratiği yapmanın gayet kolay olduğu anlamına geliyor. FluentU’da videolar türlerine ve öğrenme seviyesine göre düzenleniyor, bu sayede size en uygun olan videoları bulmak çok kolay oluyor.

Bu videolar arasında ünlü bir moda tasarımcısının “business casual”ın ne demek olduğunu açıklamasından “Guardians of the Galaxy” (“Galaksinin Koruyucuları”) filmin perde arkası görüntülerine kadar her şeyi bulabilirsiniz. Ücretsiz FluentU deneme üyeliği ile video kitaplığının tamamını şimdi gözden geçirebilirsiniz.

İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde İngilizce öğrenmeye her an her yerde zaman ayırabilirsiniz.

Boston English Centre Videoları

calisan-yetiskinler-icin-ingilizce

Seviye: Başlangıç

Bu YouTube kursu başlangıç seviyesindekiler için iyi bir başlangıç noktası. İngilizce dinleme ve konuşma becerilerine odaklanan bu kurs, Amerikan İngilizcesi öğrenmeye çalışan kişiler için ideal.

Bu kanalda farklı kategorilere düzenli bir şekilde ayrılmış pek çok türden video var, bu sayede kendi İngilizce öğrenme planınızı yapabilir ve iş programınızın izin verdiği zamanlarda çalışabilirsiniz.

Tek bir konu ile ilgili çeşitli cümleleri sıraladıkları İngilizce cümleler oynatma listeleri ile başlayabilirsiniz. Bu videolarda cümleler pek çok kez yüksek sesle ve farklı tonlamalarla okunuyor.

Bu, ana dili İngilizce olanların doğal konuşmalarını öğrenmek için gerçekten çok güzel bir yol. Burada ayrıca günlük İngilizce sohbetler ve iş İngilizcesi üzerine videolar da var.

Daha ileri seviyede dinleme pratiği yapmak için bu kanaldaki İngilizce kısa hikayeleri ve İngilizce konuşmaları da dinleyebilirsiniz.

Learn English with Steve Ford (Steve Ford ile İngilizce Öğrenin) Videoları

calisan-yetiskinler-icin-ingilizce

Seviye: Başlangıç

Steve Ford YouTube’da ücretsiz İngilizce dersleri veren meşhur bir İngilizce öğretmeni. Boston English Centre’da olduğu gibi, bu kanal da çalışan yetişkinlerin kendi programlarına ve hızlarına göre ayarlayabilecekleri bir İngilizce öğrenme deneyimine olanak sağlıyor.

Olağan ipuçlarının ve kuralların yanı sıra, Ford belirli bölgelerden insanlara özel tavsiyelerde de bulunuyor. Örneğin, ana dili Çince, Arapça, Vietnamca vb. olan kişilere özel telaffuz videoları hazırlamış.

Çalışan yetişkinler özellikle İş İngilizcesi videolarını oldukça faydalı bulacaktır. Burada Ford iş görüşmelerinde nasıl konuşulacağını öğretiyor ve iş yerlerinde kullanılan kelimeleri öğretip profesyonel ortamlarda nasıl konuşulması gerektiği hakkında da önerilerde bulunuyor.

Eğer bir İngilizce seçme sınavına girmeyi planlıyorsanız, Ford’un hem öğrenciler hem de profesyoneller için hazırlanmış özel dersleri de var.

English for the Workplace (İş Yeri İçin İngilizce) Çevrimiçi Kursu

calisan-yetiskinler-icin-ingilizce

Seviye: Orta

İsimden de anlaşılacağı gibi, bu kurs İngilizce becerilerini özellikle iş yerlerinde kullanmak isteyen kişilere özel olarak hazırlanmış. Kurs, profesyonel bir ortamda otantik bir şekilde İngilizce konuşan kişilerin videolarından ve ses kayıtlarından faydalanıyor. Öğrenciler gelişimlerini takip etmek için kısa sınavlar yapıyor ve tartışmalara katılıyorlar.

Bu kursu tamamlamak için yalnızca haftada iki saate ihtiyacınız olduğundan, bu kursla çoğu kişi için günlük çalışma zamanı ayırmak çok kolay. Ancak bu kurstaki dersler temel İngilizce bilgisi gerektiriyor, bu yüzden bu kursa yalnızca orta ve ileri seviyede İngilizce bilgisine sahip olanlar kayıt yaptırabilir.

Bu kurs, iş görüşmeleri, çalışma arkadaşlarınızla birlikte çalışma, yeni bir işe başlama gibi çalışma hayatına dair becerilere odaklanıyor.

Coursera’da Speak English Professionally (Profesyonelce İngilizce Konuşun)

calisan-yetiskinler-icin-ingilizce

Seviye: Orta ve ileri seviye

Bu kurs, listedeki diğer kurslara göre yüz-yüze konuşmalara daha çok odaklanıyor. Mesleki İngilizce öğretmek için videolardan, kısa sınavlardan, rol yapma oyunlarından (gerçekçi bir sahneyi canlandırma) ve ödevlerden faydalanıyor. Ayrıca çevrimiçi tartışmalar ve telefon konuşmaları konuları özelinde birtakım dersleri de var.

Bu kursun en özel tarafı, beden dili ile ilgili de çok şey öğretmesi. Belirli durumlarda gösterilecek uygun davranışları da öğretiyor. Bu kurs kendinizi tanıtmak, çalışma arkadaşlarınızla hemfikir olduğunuzu ya da onlara katılmadığınızı göstermek ve fikirlerinizi sunmak gibi pratik becerilere odaklanıyor.

Bu çevrimiçi ders, isteyen herkese çevrimiçi olarak üniversite kalitesinde eğitimi erişilebilir kılan Coursera’da veriliyor. Bu kursta belirli bir program izlense de, ders dışındaki zamanlarda da dersleri izleyip ödevleri tamamlayabilirsiniz. Ayrıca bu kursu tamamladıktan sonra özgeçmişinize ekleyebileceğiniz bir sertifika da kazanırsınız.

Udemy’de Mastering English Fluency (İngilizceyi Akıcı Kullanmakta Ustalaşmak)

calisan-yetiskinler-icin-ingilizce

Seviye: Orta ve ileri seviye

Amerikan İngilizcesi konuşma becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, bu kurs tam size göre. Bu derslerde İngilizce konuşmanın pratik yönlerine odaklanılıyor ve öğrencilerin ana dilleri gibi İngilizce konuşmalarına yardımcı olmak amaçlanıyor.

Örneğin, sesleri ana dili İngilizce olanlar gibi birleştirip harmanlamayı öğreniyorsunuz, böylece İngilizceniz kulağa daha doğal geliyor. Bu kurs ayrıca konuşma hızı, tonu ve tonlama üzerine de pratik yapmanızı sağlıyor.

Bu kursta, öğretmenin İngilizce kelimeleri telaffuz ederken ağzını ve dudaklarını nasıl hareket ettirdiğini görebileceğiniz üç saatlik video dersleri alacaksınız. Öğretmenler konuşurken onları taklit ederek telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz.

Her bir ders ayrı bir konsepte odaklanıyor, böylece öğrenciler İngilizce konuşmanın temellerini yavaş yavaş oturtabiliyor. Bu kurs, çevrimiçi bir öğrenme platformu olan Udemy tarafından sunuluyor ve bu platform, çalışan bir yetişkin olarak öğrenmeyi ve İngilizce çalışmayı çok kolay bir hale getiriyor —kursa kayıt yaptırdıktan sonra son kullanma tarihi olmaksızın materyallere istediğiniz zaman erişebiliyorsunuz.

 

Çalışan yetişkinler için İngilizce öğrenmeye başlamak zor gelebilir. Bu yüzden, çalışmaya videolu derslerle başlayın. Düzenli çalışmaya alıştıktan sonra, bir kursa kaydolup nasıl gittiğine bakabilirsiniz. Çevrimiçi öğrenme ile ilgili en iyi şey, kendi programınızı yapabilmeniz ve derslerinizin oldukça esnek olması.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close