amerikan-konusma-ingilizcesi

Amerikan Konuşma İngilizcesinde Ustalaşmak için En İyi 10 Kitap, Uygulama ve İnternet Sitesi

Bir Amerikalının yanınıza gelip, “Hey there, how’s it going?” (“Hey, nasıl gidiyor?”) dediğini hayal edin.

Bu, Amerikan konuşma İngilizcesinde her gün duyabileceğiniz bir söz. Buna nasıl cevap verirsiniz?

İngilizcede kelimeler ve dil bilgisi üzerine öğrendiklerinizi aklınızdan geçirip, “I am doing fine, thank you,” diyebilirsiniz (“İyiyim, teşekkür ederim.”). Elbette bu cevap yanlış olmaz, ancak kulağa tam olarak doğru da gelmez.

Çünkü, Amerikalı sizinle resmi İngilizce değil, günlük İngilizce ile konuşuyordur. Günlük konuşmaların tamamını zihninizde İngilizce-Türkçe dilleri arasında birebir çeviri yaparak yürütemezsiniz.

Yeni Amerikalı arkadaşınızla sohbet etmek için, Amerikan İngilizcesini ve hatta konuşma İngilizcesini bilmeniz gerekir.

Sohbet İngilizcesi gündelik ve doğaldır ve pek çok yaygın kullanılan ifade ve deyim içerir. Bu ifadeleri öğrenerek, siz de konuşurken daha doğal olabilirsiniz—ana dili Amerikan İngilizcesi olan biri gibi.

Dil bilgisine hakimsiniz. Kelimelere hakimsiniz. Şimdi sıra, Amerikan konuşma İngilizcesi öğrenmekte!

Dil Bilgisini Unutun: İngilizce Nasıl Sohbet Edilir

Dil bilgisi konusunda endişelenmeyi bırakmanızı söylersek ne düşünürsünüz? Elbette hala kuralları bilmek için dil bilgisi öğrenmeniz gerekecek, ancak İngilizce sohbet ederken bazen doğru konuşmaktan çok anlaşılmak önemlidir.

Bir düşünün: Ana dilinizde konuşurken, ne sıklıkla durup dil bilgisi üzerine düşünüyorsunuz? Muhtemelen hiç. Aslına bakarsanız, muhtemelen bilerek yanlış dil bilgisi kullandığınız zamanlar bile oluyordur, çünkü genellikle sohbetlerde kullanılan dil böyledir.

Bu sebeple, konuşma İngilizcesinde akıcılık dil bilgisinden bile önemlidir. Akıcılık, sıklıkta duraksamadan konuşma becerisidir. Akıcılığınızı bolca İngilizce sohbet dinleyerek ve okuyarak, kelimeleri tek tek öğrenmek yerine söz öbekleri halinde öğrenerek ve elinizden geldiğince sık pratik yaparak geliştirebilirsiniz.

Amerikan İngilizcesi Ne Kadar Farklıdır?

Amerikan İngilizcesiİngiliz İngilizcesi ya da Avustralya İngilizcesi gibi diğer İngilizcelerden çok da farklı değildir. Hemen fark edeceğiniz büyük farklardan biri, aksan ve telaffuzdur.

Telaffuzun dışında, Amerikan İngilizcesinde diğer İngilizce konuşulan ülkelerde pek kullanılmayan pek çok ifade, kelime ve cümle tipi duyabilirsiniz. Örneğin, İngiltere’de “tuvalet” için “loo” kelimesi kullanılırken, Amerikan İngilizcesinde bunun için “bathroom” veya “restroom” kullanılır. Avustralya İngilizcesinde bir şeyin “bonza” olduğunu söyleyebilirsiniz,  fakat Amerikan İngilizcesinde bu kelime “awesome,” olurdu, yani Türkçedeki “harika, müthiş.”

Bu farklar küçük olsa da, sohbet ederken tam anlamıyla doğal konuşmak için önemlidir.  Amerikan sohbet İngilizcesi öğrenmenin en iyi yolu, özellikle Amerikan İngilizcesi kullanan kaynaklara bakmaktır.

Amerikan Konuşma İngilizcesinde Ustalaşmak için En İyi 10 Kitap, Uygulama ve İnternet Sitesi

Kitaplar

1. “McGraw Hill’s Conversational American English” (McGraw Hill’in Amerikan Sohbet İngilizcesi)

McGraw Hill, tanınmış bir ders kitabı yayıncısı, bu yüzden “Amerikan Sohbet İngilizcesi” kitaplarından da iyi şeyler bekleyebilirsiniz. Bu kitap temalar halinde organize edilmiş ve hemen her durumda kullanılabilecek 3,000’in üzerinde yaygın kullanılan kalıplaşmış ifade ve cümle içeriyor.

Bu kitaptaki temalar arasında merhaba ve hoşça kal demenin yolları, bir fikre katıldığınızı ya da katılmadığınızı ifade etmenin yolları ve hatta kibar ve kaba insanlarla konuşmanın yolları var. Her bir durumun ardından o durumda kullanabileceğiniz ifadelerin ve deyimlerin bir listesi geliyor. Yalnız bu ifadelerin yanında hiçbir açıklama yok, bu yüzden başlangıç seviyesindekiler için en iyi seçenek sayılmaz.

2. Amy Gillet tarafından yazılan “Speak English Like an American” (Amerikalı gibi Konuşun) ve “Speak English Around Town” (Etrafta İngilizce Konuşun)

McGraw Hill’in kitabı gibi, Amy Gillet’in Amerikan konuşma İngilizcesi kitapları da hem gündelik hem de profesyonel ortamlarda yaşayabileceğiniz günlük deneyimlerde kullanılabilecek pek çok ifadeyle dolu.

Ancak Gillet’in kitaplarında bu ifadeler yalnızca listelenmiyor. Her derste bu ifadeleri kullanılırken gördüğünüz bir diyalog var, diyaloğun ardından ise ifade ve cümle listesi, bunların tanımları ve birkaç örnek geliyor. Verilen ifadeleri anlayıp anlamadığınızı test etmek isterseniz her bölümün sonundaki alıştırmaları yapabilirsiniz.

3. John Green tarafından yazılan “Looking for Alaska” (Alaska’yı Ararken)

Eğitim kitapları yeni kalıp ifadeler ve cümleler öğrenmek için harika kaynaklardır, ancak Amerikalıların kendi aralarında ettikleri gerçek sohbetleri okumak için, gençler için yazılan ve İngilizcede “Young Adult” (kısaca YA, Türkçe çevirisi “Genç Yetişkin” ya da yaygın kullanımıyla “Gençlik Edebiyatı”) kategorisi altında toplanan romanlardan birini okumayı deneyin. Romanlar kurgusal kitaplardır ve gençlik romanları özellikle lise çağlarındaki gençler için yazılır.

Çoğu gençlik romanında gerçekçi sohbetler ve diyaloglar vardır. Bu kitaplar genç bir hedef kitlesi için yazıldıklarından, konuşmalar gençlerin konuşma tarzını yansıtmaya çalışır. Gençler de çok fazla deyim ve argo kullanırlar! Bu kitaptaki gibi kulağa doğal gelen sohbetler içeren birkaç gençlik romanı daha tavsiye etmemiz gerekirse, Rick Riordan’ın “The Lightning Thief” ve Ann Brashare’in “Sisterhood of the Traveling Pants” kitaplarını önerebiliriz.

İnternet Siteleri

4. FluentU

Görsel olarak daha iyi öğrenenler ise FluentU’da Amerikan İngilizcesi kullanan harika videolar bulabilirler. FluentU, haberler, çizgi filmler, müzik klipleri, vlog’lar (video blog’lar) ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyaya ait videolar kullanan bir dil banyosu platformu. Burada pek çok türden insanı gerçek sohbetler ederken izleyebilir ve birtakım telaffuz ve kelime kullanım tüyoları alabilirsiniz.

Her bir kelime yanında bir görsel, bağlam içerisinde bir tanım, ses dosyası ve örnek cümlelerle birlikte geliyor—böylece kaybolmanız imkansız. FluentU’nun benzersiz Öğrenme Moduyla, her bir video kişiselleştirilmiş derslere dönüşüyor. İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsin. FluentU’nın 15 günlük ücretsiz deneme hizmetini hemen bugün deneyin.

5. Real English Conversations (Gerçek İngilizce Sohbetler)

Bu internet sitesi, İngilizce öğrenenleri hedef alan bir podcast gibi. Sitenin adı “Real English Conversations”, yani “Gerçek İngilizce Konuşmalar/Sohbetler” ve burada insanların farklı konular ve temalar üzerine gerçek sohbetlerini dinleyebilirsiniz. Konuşmacıların telaffuzları açık ve net, üstelik doğal konuşuyorlar, bu sayede her bir konuyla ilgili pek çok ifade, deyim ve kelime kapabilirsiniz. Ayrıca her bir derste İngilizce öğrenmeyle ilgili birtakım harika ipuçları ve öneriler de mevcut.

Bu sitedeki bütün içerikler ücretsiz değil, ancak bu sitenin size uygun olup olmadığını anlamak için birkaç örnek sohbet dinleyebilirsiniz.

6. US American English Resources (Birleşik Devletler Amerikan İngilizcesi Kaynakları)

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın öğrenciler ve ikinci dil olarak İngilizce öğreten öğretmenler için kaynaklar içeren harika bir internet sitesi var. Bu sitede, yukarıda bağlantısı verilen gibi birkaç Amerikan İngilizcesi dersleri ve kaynakları var, ayrıca bu derste de konuşma İngilizcesi öğretmek için resimlerden faydalanılıyor.

Bu sitede biraz gezinmek iyi bir fikir—burada harika dersler bulabilirsiniz!

7. American Phrases and Sayings (Amerikan Söz Öbekleri ve Deyimleri)

Bu site bir İngiliz sitesi olmasına karşın, bu sayfada listelenen sözler ve deyimler Amerikan deyimleri. Herhangi bir deyişin üzerine tıkladığınızda, bağlantı sizi o deyimin anlamını ve nereden geldiğini açıklayan sayfaya götürüyor.

Bu site İngilizce öğrenenler için hazırlanmamış, bu yüzden bazı şeyleri anlamak zor olabilir (bazı tanımların da açıklamalara ihtiyacı var!). Eğer daha ileri seviyedeyseniz ya da sözcüklerin ve deyimlerin nereden geldiğiyle ilgileniyorsanız, bu siteye bir şans verin.

Uygulamalar

8. American English Pronunciation Tutor (Amerikan İngilizcesi Telaffuz Öğretmeni)

Kullanılabildiği İşletim Sistemi: iOS ve Android

Amerikan İngilizcesindeki sesleri ve kelimeleri doğru şekilde telaffuz etmeniz için size açık ve net talimatlar veren bu uygulama ile her şeyi doğru şekilde söylediğinizden emin olabilirsiniz.

Bu uygulama size her bir ses için kullanmanız gereken doğru ağız ve dudak hareketlerini göstermek için illüstrasyonlardan faydalanıyor. Bu illüstrasyonları inceledikten sonra uygulamanın konuşma tanıma aracı sayesinde Amerikan aksanıyla İngilizce kelimeler söyleme pratiği yapabiliyorsunuz. Bu uygulama size kelimeleri doğru şekilde telaffuz edip edemediğinizi söyleyecek!

9. Sounds: The Pronunciation App (Sesler: Telaffuz Uygulaması)

Kullanılabildiği İşletim Sistemi: iOS ve Android

Eğer Amerikan aksanında kelimelerin İngiliz aksanından ne şekilde farklı telaffuz edildiğini duymak istiyorsanız, bu uygulama bu açıdan harika bir araç. İki aksanla da pratik yapabilir ve kolayca iki aksan arasında gidip gelebilirsiniz.

İngilizce bir sesli harfin veya sessiz harfin üzerine dokunduğunuzda, uygulama bu seslerin telaffuzunu çalıyor. Seslerin doğru okunuşlarını tek başlarına veya örnek kelimeler içerisinde duyabiliyorsunuz.

Aynı zamanda kendi telaffuzunuzu da kaydedebilir veya alıştırma yapmak için aktivitelerden ve quiz’lerden (kısa sınavlardan) faydalanabilirsiniz.

Bu özellikleri uygulamanın ücretsiz versiyonu ile deneyebilirsiniz, ancak premium versiyonu bütün özelliklerden tam anlamıyla faydalanmanızı sağlıyor.

10. Voice of America (Amerika’nın Sesi)

Kullanılabildiği İşletim Sistemi: Android ve iOS

Voice of America, içerisinden seçim yapabileceğiniz pek çok konu başlığı olan bir haber podcast’i—burada gerçekten ilginizi çekecek bir şey bulacağınız kesin. Bu özel olarak dil öğrenmek için hazırlanmış bir uygulama olmasa da, istediğiniz konuda Amerikan sohbetlerini duymak için iyi bir seçenek.

The Voice of America uygulaması, haberleri 30’un üzerinde farklı dilde dinlemenize izin veriyor; bu sayede, bir haberi İngilizce dinledikten sonra ana dilinizde de dinleyip doğru anladığınızdan emin olabilirsiniz.

 

Bu kaynaklarla yalnızca İngilizce öğrenmezsiniz—”Amerikanca” konuşmayı da öğrenirsiniz! Artık birisi size “How’s it going?” (“Nasıl gidiyor?”) diye sorduğunuzda tam olarak nasıl cevap vereceğinizi bileceksiniz, çünkü Amerikan konuşma İngilizcesini de öğrendiniz.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close