alt-yazilar-ile-ingilizce-ogrenme

Alt Yazılar ile İngilizce Öğreniyor musun? Bugün Başla!

İlk kez ne zaman İngilizce alt yazılı film izlediğini hatırlıyor musun?

Filmde neler olup bittiğine dikkat ederken bir yanda da alt yazıları nasıl okuyacağın konusunda muhtemelen kafan karışmıştı. Ama alt yazılar ile İngilizce öğrenmek mümkün.

Alt yazılar, bir videodaki diyalogları (konuşulan kelimeleri) bir başka dile çevirir. İngilizce Türkçe çeviri yapar.

Ayrıca diyaloğu, bir videoda konuşulan dil ile aynı dilde yazıya aktarır (metin halinde tekrar eder). İngilizce Türkçe çeviri yerine zaten Türkçe seslendirilmiş bir filmi ya da videoyu Türkçe alt yazılı izlersin.

Subtitles (alt yazılar) ve closed captions (kapalı açıklamalı alt yazılar) vardır: biraz birbirlerinden farklıdırlar. Closed captions yani kapalı açıklamalı alt yazılar yalnızca diyalogu metne çevirmekle kalmaz film boyunca devam eden sesleri ve müziği de açıklar. Kapalı açıklamalı alt yazılar işitme güçlüğü çekenler ve işitme engelliler için oldukça faydalıdır.

Hem alt yazılar hem de kapalı açıklamalı alt yazılar harika İngilizce öğrenme araçlarına dönüşür.

Alt yazıları, ister diyalogları Türkçeye çevirmek ister İngilizceyi daha iyi anlamak için kullan, çalışma rutinine alt yazıları eklemek harika bir fikir olacak. Artık, alt yazılar ile İngilizce öğren!

Alt Yazılar İngilizce Öğrenmede Neden  Kullanmalı?

Alt yazılar, İngilizce öğrenmede, dinleme becerilerini geliştirmen için eşsiz bir yol sunar. İngilizce alt yazının açık olduğu bir film veya program izlediğinde beynin duyduğun ile okuduğun şey arasında bir bağ oluşturur. Alt yazılar metindir ve filmde neler olup bittiğini anlamak için hızlı bir şekilde okumalısın. Bu yüzden beynin ses ile yazılı kelimeleri hızlı bir şekilde ilişkilendirmeyi öğrenir.

Sadece bunun için değil ayrıca alt yazılar harika bir kelime öğrenme aracıdır. Belli bir konudaki İngilizce kelimelere (örneğin, iş İngilizcesi, konaklama İngilizcesi veya hava yolculuğu için İngilizce) hakim olmak istediğin zaman alt yazıları açık olan bir İngilizce belgesel izleyerek yeni kelimeleri öğrenebilirsin.

Alt yazı programlamada çok çeşitlik var, seçimin neredeyse sınırsız diyebiliriz. Alt yazılı filmler ve TV programları, kapalı açıklamalı alt yazılı haber programları ve hatta alt yazılı videolar ile sana İngilizce öğretebilecek eğitim uygulamaları var.

İngilizce Alt Yazılı Videolar Nereden Bulunur?

İngilizce alt yazılı dizi, film, TV programı ve belgesel izlemek İngilizceni çok geliştirecek. Yasal bir şekilde çevrimiçi ücretsiz filmleri İngilizce alt yazılı izleyebileceğin pek çok kaynak var. İhtiyaç duyarsan bu kaynaklardan İngilizce alt yazı indir. Ne yazık ki bu kaynakların pek az bir kısmı alt yazılı veya alt yazıya sahip içerikleri arama imkanı sunuyor. Aşağıda bu şekilde seçenekler sunan iki büyük kaynak göreceksin.

PBS

PBS, son derece ilginç belgeseller ve TV dizileri çeken harika bir Amerikan yayın şirketi. Şovlar ve Video sekmelerine tıklayarak koleksiyonlarına göz atabilirsin. Video ekranının altında CC işaretine bak – bu programın kapalı açıklamalı alt yazıya sahip olduğu anlamına gelir.

BBC America

BBC America, BBC Worldwide tarafından yayınlanan pek çok yeni ve popüler TV programına sahip. Diğer saygın yayıncılar gibi kapalı açıklamalı alt yazı seçeneğini bütün içeriklerinde sunuyor. Tek yapman gereken her bir videonun altında bulunan CC düğmesine dokunmak. Programları izlemek için giriş yapmana gerek yok ve hepsi ücretsiz!

İngilizce alt yazılı daha kısa videolar izlemek istiyorsan aşağıdakiler en iyisi.

YouTube

YouTube, İngilizce çalışma ihtiyacını karşılayabileceğin en kolay yol. YouTube’daki içerik çeşitliliği çok etkileyici: komedi, film fragmanları, öğreticiler veya vloglar (video bloglar) gibi her türlü konuda videolar bulabilirsin.

Pek çok popüler içerik kapalı açıklamalı alt yazı ile sunuluyor. Tek yapman gereken bunları etkinleştirmek için her bir videonun altında bulunan CC düğmesine dokunmak. Ne yazık ki bütün videolarda bu yok çünkü içerik üreticiler kendi kanallarına içerik eklerken bu seçeneği belirliyorlar. İyi haber ise CC özelliği sunan kanalların sayısı gün geçtikçe katlanarak artıyor!

FluentU

İngilizce alt yazılı videolar arıyorsan seçeceğin bir videonun alt yazıya sahip olup olmadığında %100 emin olmak istiyorsan FluentU tam senin için. FluentU, film fragmanları, müzikler, videolar, ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyadan videolar çeker ve bunları sana özel dil öğrenme derslerine dönüştürür.

Devasa bir video kütüphanesine sahip ve otantik videolar içerir. Ana dilini kullananlar nasıl konuşuyorlarsa bu videolarda da aynısını izleyeceğin anlamına gelir. Ayrıca yukarıdaki hizmetlerin aksine FluentU sana etkin bir şekilde İngilizce öğretir. Koleksiyondaki her bir film alt yazılara, açıklamalara, quizlere ve kelime notlarına sahip. Web sitesi üzerinden ya da iOS ve Android uygulaması ile FluentU’yu dene!

Vimeo

Vimeo, videolar, klipler, ve hatta kısa süreli aksiyon filmleri için bir başka harika kaynak. Ancak, YouTube gibi, birçok içerik alt yazılara veya kapalı açıklamalı alt yazılara sahip iken çoğu videoda maalesef yok.

Videoları alt yazı durumuna göre sıralama seçeneği bulunmuyor. Eğer izlemek istediğin videoda alt yazı mevcut ise CC simgesini videonun altında göreceksin – buraya tıkla ve İngilizce çalışmaya başla!

İngilizce Alt Yazılı TV Kanalları

Ders çalışırken İnternet’ten uzak durmak istiyorsan televizyon kanallarına göz at. Amerikan İngilizcesinde yayın yapan CBS, NBC, ABC ve Fox gibi başlıca kanallar haberler ve yayınladıkları TV programları dahil olmak üzere içerikleri için kapalı açıklamalı alt yazılar sunuyor.

Televizyonunda kapalı açıklamalı alt yazıları etkin hale getirmek biraz zor olabilir çünkü bu ne tür bir televizyona sahip olduğuna bağlı. Pek çok durumda kumandan üzerinden video veya kanal ayarlarına/seçeneklerine giderek yapabilirsin.

Alt Yazılar ile İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Şimdiye kadar alt yazıların pek çok faydasını ve alt yazılı içerikleri nereden bulabileceğini gördün, İngilizce öğrenmede alt yazıları kullanmaya başlayabilirsin. Artık Türkçe alt yazılı izlemeyi bırak!

Bunu nasıl yapabileceğine dair işte birkaç pratik fikir!

Yeni Başlayanlar için Alt Yazılar ile İngilizce Öğrenme

Eğer İngilizce öğrenmeye yeni başladıysan kolay bir şekilde durdurup tekrar izleyebileceğin daha kısa videolar ile başla. Kapalı açıklamalı alt yazılar, yeni başlayan biri olarak senin için en faydalı olanlarıdır. Yalnızca diyalogları okumakla kalmaz aynı zamanda sesleri ve ruh hallerini tanımlamak için kullanılan sıfatları da öğrenebilirsin. Unutma ki aynı anda alt yazıları okumak ve konuşmaları dinlemek kolay değildir, bu yüzden sabırlı ol.

Orta Seviyedekiler için Alt Yazılar ile İngilizce Öğrenme

Orta düzeyde bir İngilizce öğrencisi olarak pek çok seçeneğin var. Örneğin, bir iki saat izleyebileceğin daha uzun bir program bul. Alt yazılı veya kapalı açıklamalı alt yazılı bir belgesel, film, İngilizce televizyon programı bunlardan biri olabilir.  Çeşitli uzunluktaki İngilizce konuşmaları ve diyalogları dinlemeye alışırken alt yazılar, hikayede neler olup bittiğini anlamana yardımcı olacak.

Bu alıştırma bir taraftan eğlenirken diğer taraftan yoğun bir pratiktir! Bu, İngilizce dinleme becerilerini hızlı bir şekilde geliştirecek. Konuşulan İngilizceyi duyma ve destek olarak alt yazı kullanma, kesintisiz bir İngilizce akışında rahat olmanı sağlayacak.

İleri Düzey Öğrenciler için Alt Yazılar ile İngilizce Öğrenme

Eğer ortanın üstü bir İngilizce öğrencisi isen alt yazılar belirli konularda (örneğin, tıp, politika, finans) dinleme becerilerini geliştirmene yardımcı olacak.  Böyle bir konuya karşılık gelen bir program seçerek başla. Bir belgesel, bilgiler veren bir program veya haberler olabilir… Konu ile ilgili önceden hazırlanmış bir kelime listesine sahipsen bunu yanına al. Videoyu izlemeye başladıktan sonra kelime listendeki kelimeleri yakalamak ve diyalogda veya anlatımda nasıl kullanıldıklarını duymak için alt yazıya daha dikkatli bak. Gerekirse videoyu geri sar veya tekrar başlat.

Eğer ileri düzey bir öğrenci isen alt yazılar yardımıyla kelime dağarcığını geliştirmeye odaklanabilirsin. Örneğin, iyi bilmediğin bir konu varsa bu konuyla ilgili makaleleri, kitapları veya diğer materyalleri anlamada güçlük yaşayabilirsin.

Bu konu üzerine bir alt yazılı video bul – uzun ya da kısa bir film olabilir – yeni kelimeleri tespit etmeye ve dinlemeye odaklanarak bunu izle.  Bunlardan biriyle karşılaştığında daha sonra alıştırma yapmak için bir kenara yaz. Adım adım videonun yardımıyla her zaman çalışabileceğin bir kelime listesi oluşturacaksın. Genel olarak çalıştığın konuda giderek kendini daha rahat hissedeceksin.

Özetle…

Alt yazılar ile İngilizce öğrenme konusunda sana yardımcı olması için dair bazı fikirler sunduk.  İngilizce alt yazılı diziler gibi hem çevrimiçi hem de çevrim dışı kullanabileceğin pek çok içerik mevcut. Biraz araştırmayla daha önce hiç hayal etmediğin kadar hızlı ilerlemene yardımcı olacak videolar bulacaksın.

Türkçe alt yazılı izlemek yerine anlattıklarımızı dene. Alt yazılar ile İngilizce öğrenmekten çok keyif alacaksın. Alt yazılara dikkatini verebilmek de genel anlamda iyi bir beceridir ve İngilizce çalışırken sana çok yardımcı olacak.

Okurken keyifli izlemeler!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close