akademik-ingilizce-nedir

Akademik İngilizce Nedir? Tüm Öğrencilerin Bilmesi Gereken Başlıca 3 Özellik

Sınıfta oturup profesörü dinliyorsun.

Her şey gayet mantıklı geliyor.

Kafanı sallıyor ve notlar alıyorsun.

Fakat eve döndüğünde her şey değişiyor.

Birden aldığın notların çok da net olmadığını fark ediyorsun.

Yeni okuma ödevine bakıyorsun ve nereden başlayacağına dair hiçbir fikrin yok.

Bu kafa karıştıran kelimelerde neyin nesi? Neden cümleler bu kadar uzun? Neden yazar insanların konuştuğu gibi yazmıyor?

Özel bir İngilizce türüne bakıyorsun — üniversitelerde, araştırma makalelerinde ve bilimsel kitaplarda kullanılan academic English yani akademik İngilizce. Peki, akademik İngilizce nedir?

Eğer İngilizceyi zaten ikinci bir dil olarak öğreniyorsan  akademik İngilizce, uzmanlaşmak gereken bir başka dil gibi görünebilir.

Fakat sana bu tip İngilizce konusunda hızlı bir şekilde kendini nasıl daha rahat hissedeceğini göstereceğiz, böylelikle ödevlerin konusunda strese girmekten kurtulabilir, A ve üzeri notlar alabilirsin.

Akademik İngilizceyi Çevrimiçi Nerede Pratik Yapabilirsin?

Akademik İngilizce nedir ve tüm yönlerine değinmeden önce yeni becerilerini nerede pratik yapabileceğini bilmen çok faydalı olacaktır. Aşağıdaki çevrimiçi kaynaklar başlı başına akademik İngilizceni pratik yapabilmen için mükemmeldir.

Akademik İngilizce ile ilgili iyi şeylerden biri de herkesin öğrendiği  bir okul ortamında kullanılmasıdır. Alıştırma yaparken çok fazla çekingen olma ve hata yapmaktan korkma!

ESLgo.com‘daki Alıştırmaları Tamamla

Bu site özellikle akademik İngilizce yazma becerileri için çok yararlı ücretsiz kaynaklar sağlar.  Makale yazmada dil bilgisi kuralları hakkında bir ders de dahil olmak üzere ücretsiz İngilizce yazma desteğine göz at. Ayrıca ana sayfa İngilizce makale yazmayı geliştirmende sana yardımcı olabilecek diğer birkaç web sitesini de gösteriyor.

FluentU ile Otantik İngilizce Dinle

Akademik İngilizce öğrenmenin en kolay yolu İngilizceyi ana dili olarak konuşanların dili nasıl kullandıklarını duymakFluentU, bunun için mükemmel bir araçtır. Dersler, ilham verici konuşmalar ve daha fazlasını bulabileceğin gerçek dünyadan İngilizce videolar sağlar ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür.

Her bir video etkileşimli alt yazılar ile sunuluyor. Hemen tanımını, telaffuzunu ve resmini görmek için herhangi bir kelimeye tıklayabilirsin! Görsel yardımcılar ve videoya yönelik tüm unsurlar her bir kelimeyi daha akılda kalıcı yapacaktır. Ayrıca FluentU, flaş kartlar ve her bir video için alıştırmalar oluşturur bu sayede izlediklerini ve öğrendiklerini aklında tutabilirsin.

O halde, akademik İngilizce öğrenmenin sıkıcı olduğunu kim söylemiş?  “Dünyanın en küçük sınıfında” profesörün dersi veya üniversitenin ilk yılında öğrencilerin karşılaşabileceği zorluklar gibi videolar ile başla.

Bunun yanı sıra her türlü İngilizce için FluentU’da daha başka pek çok eğlenceli materyal vardır. Ücretsiz bir FluentU denemesi ile  tam video kütüphanesine göz at. Dilersen iOS ve Android cihazlarında da FluentU mobil uygulamasını kullanabilirsin.

 

Bir Öğrenci Olarak Akademik İngilizceni Nasıl Geliştirebilirsin?

Daha önce İngilizce konuşulan akademik bir programa kayıt oldun mu ya da başvurmayı düşünüyor musun? Maksimum akademik İngilizce gelişimi için sınıf içinde ve dışında zamanını en iyi şekilde nasıl değerlendireceğin burada.

Akademik İngilizce için Düzenlenmiş Kurslara Katıl

Pek çok üniversite öğrencisi hatta İngilizceyi ana dili olarak konuşanlar dahi akademik makalelerinde araştırmalarını nasıl yazacaklarına, biçimlendirileceklerine ve kaynak göstereceklerine  yardım etmesi için kurslara katılıyor. Eğer zaten üniversiteye kayıt olduysan danışmanına veya bu tarz bir ders aldığın İngilizce bölümüne sor.

Pek çok üniversite, uluslararası öğrenciler için ikinci dil kursları ve hatta akademik İngilizce kurslarına sahip bu yüzden bunları araştırmayı da unutma!

Henüz bir üniversiteye kayıt olmadıysan yine de akademik İngilizce üzerine bir kursa katılabilir ya da (herhangi bir derece almadan ücretsiz veya düşük ücretli) bir kursu takip edebilirsin.

Derslerini Kaydet ve Tekrar Gözden Geçir

Derslerini yalnızca dinleme ve notlar al – onları kaydetmeyi ve daha sonra dinlemeyi de dene.

Bu yalnızca derslerini hatırlamanı sağlamayacak ayrıca derste gözünden kaçırmış olabileceğin İngilizce akademik terimleri öğrenmene de yardımcı olacak. Profesörünün sürekli kullandığı kelimeleri ya da sözlüğe bakma gereği duyduğun bilmediğin kelimeleri fark etmeni sağlayacak.

ilk olarak her şeyi doğru bir şekilde anladığından emin olmak için ders notların ile ders anlatımlarını karşılaştırmayı deneyebilirsin.

Dersleri kaydetmeye başlamadan önce kayıt için profesöründen izin istemen gerektiğini unutma! Alternatif olarak birçok üniversite bölümü dersleri kaydeder ve çevrimiçi olarak bunları öğrencileri ile paylaşır, bu şekilde işler daha da kolay hale gelebilir.

Birlikte Öğrenebileceğin Bir Arkadaş Edin

Sınıf arkadaşlarını kullan. Seninle beraber öğreniyorlar ve birbirinize yardım etmek için birlikte çalışabilirsin. Bir araştırma gösteriyor ki birlikte çalışan öğrenciler daha iyi öğreniyorlar.

Biri ile birlikte ders çalışma dersi daha iyi anlamana ya da senin daha önce düşünmemiş olabileceğin bir bakış açısını görmene yardım edebilir. Yazma konusuna gelince bir sınıf arkadaşının hatalarını denetlemesi çok yardımcı olur çünkü senin göremediğin hataları bulmana yardım ederler.

Akademik İngilizce Nedir? Tüm Öğrencilerin Bilmesi Gereken Başlıca 3 Özellik

1. Resmi Bir Üslup ve Kelime Kullanımı

Akademik İngilizcede bireysel tarzların aslında yeri yok. Bunun yerine akademik İngilizcede var yerleşmiş bir resmi üslup kullanılır.

Mesleki ortam gibi akademik ortamı düşün. En iyi arkadaşınla konuştuğun gibi patronunla da aynı şekilde konuşamazsın. Hatta akademik yazılarda konun neyin kabul edilebilir neyin kabul edilemez olduğunu gösterir.  Sadece sağduyunu kullan. Şüphen varsa resmi tut.

Bu herhangi bir argo veya gündelik ifade kullanmayacağın anlamına gelir. Düzgün bir dil bilgisi kullanacağın anlamına da gelir – bazı durumlarda profesörün kısaltmaları kullanmamanı senden isteyebilir (ör. don’t yerine do not kullanımı).

Bu bağlamda fikirlerini nasıl ifade edeceğin konusunda emin değil misin? Oxford Royale Akademi, kulağa oldukça profesyonelce gelen resmi bir üslup ile fikirlerini birbirleriyle bağlamana yardım edecek büyük bir İngilizce terim ve ifadeler listesine sahip.

Ek olarak öğrenciler eğitim aldıkları alana özel teknik kelimeler  konusunda uzmanlaşmalıdırlar. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri de alanınla ilgili terimler sözlüğü (kapsamlı kelime listesi) araştırmaktır. Örneğin, biyoloji alanı veya tıp öğrencileri için çevrimiçi biyoloji terimleri sözlüğü  eğlenceli olabilir.

2. Özel Biçimlendirme ve Stil Kuralları

Sıra yazma konusuna gelince akademik İngilizcenin sıkı kuralları vardır. Yalnızca doğru dil bilgisini ve yazım kurallarını kullanma meselesi değildir. Belli yazma sitillerine göre makalelerini biçimlendirdiğinden emin olmak zorundasın. Biçimlendirme bir yazıda kelimeleri nasıl sunacağınızı ifade eder – italik ya da koyu yazı tiplerinden sayfadaki boşluklara, büyük harf kullanımına kadar her şeyi kapsar.

Belki APA, MLA, AMA ve Chicago gibi yazma stillerini duymuş olabilirsin. Her bir yazma stili farklı ortamlarda veya akademik alanlarda kullanılır. Üniversite seviyesinde karşılaşabileceğin iki yaygın yazı stili APA ve MLA.

APA (American Psychological Association – Amerika Psikoloji Derneği) biçimi  genellikle sosyal bilimlerde kullanılır. MLA (Modern Language Association – Modern Dil Derneği) biçimi beşeri ve insani bilimlerde sıklıkla kullanılır.  Bu yazma stillerindeki farklılıklar biçimlendirmede, alıntılama ve daha fazlasında özel kurallar içerir.

Örneğin, bir akademik makaleyi araştırırken bu New Yorker makalesini kullanıldığını varsayalım. Makaleye ve yazarına atıfta bulunmak için bir alıntılama oluşturman gerekecek. İşte MLA stilinde bir alıntı makalede nasıl görünüyor:

Gawande, Atul. “The Cost Conundrum.” The New Yorker, 1 June 2009, pp. 36–44.

Bir APA alıntısı aynı makalede şöyle görünüyor:

Gawande, A. (2009, June 1). The Cost Conundrum. The New Yorker, 36-44.

Genellikle akademik makalende hangi yazı stilini kullanmanı istediğini profesörün sana anlatacaktır. Unutma ki eğitmenlerin yüksek beklentilere sahip olacak ve sorumlu olduğun biçim kurallarını takip edip etmediğin konusunda oldukça sıkı davranacaklardır.

Purdue Online Writing Lab farklı akademik yazı stillerinin kapsamlı açıklamalarını sunar. Citation Machine isimli bir araç ile doğru stilde otomatik olarak alıntılar alabilirsin.

3. Referansların ve Alıntıların Yoğun Kullanımı

Eğer daha önce bir akademik makaleyi okuduysan pek çok alıntının olduğunu fark etmişsindir. Akademik İngilizcenin diğer yazarlara çok sık atıfta bulunduğunu göreceksin. Profesörün de derslerine diğerlerine çok sık atıfta bulunacak.

Akademik İngilizce tamamen fikirlerini kanıtlar ilde desteklemek ile ilgilidir. Yalnızca kendi fikrini ifade edemezsin – ikna edici, güçlü bir akademik makale için araştırma bulgularını ve/veya görüşünün neden önemli olduğunu gösteren alıntılar vermen gerekiyor.

Bu demek oluyor ki akademik İngilizce makalelerinde göstermek zorunda olduğun pek çok araştırmayı da gerektiriyor. Diğer yazılardan ve konuşmacılardan alıntıları yazınla birleştireceksin. Direkt alıntılar (tırnak işareti içerisinde birinin tam olarak kullandığı kelimeler) veya yorum (birinin söylediği sözleri kendi kelimelerin ile açıklama) kullanabilirsin.

Her iki durumda da yukarıda bahsedilen her bir stil kuralına göre atıfta bulunduğun kişileri düzgün bir şekilde kaynak olarak göstermelisin.

Unutma ki araştırmasını kullandığını kişileri açıkça belirtmezsen profesörün başkalarının fikirlerini çalmaya çalıştığını düşünebilir. İntihal suçlamalarından sakınmak için diğerlerinin çalışmalarına daima atıfta bulun.

Tüm bunları yapmak için üzerinde çalıştığın konu hakkında çok okumak zorundasın.  Bu konular seni ilgilendirse de ilgilendirmese de. Ancak ilk etapta çalışmaya başlama nedenini veya nihai sonucu aklında tutarsan eğlenebileceğin yollar bulabilirsin.

 

Akademik İngilizce nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Özetlemek gerekirse eğer öğrenci olmak istiyorsan akademik İngilizceyi anlama zorunludur. İngilizce öğrenenler için akademik İngilizce zordur çünkü günlük hayatımızda pek kullanmayız. Doğru bir şekilde anlayabilmek için yeni kelimeleri ve kavramları öğrenmelisin.

Hala bir öğrenci olsan da olmasan da akademik İngilizceyi anlamayı geliştirmek İngilizce bilgini de genel olarak artıracaktır. Her ne kadar oldukça zorlayıcı görünse de akademik İngilizce, okuma ve yazma becerilerinde dahil olmak üzere ufkunu genişletecektir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close