darmowe-książki-do-angielskiej-gramatyki

7 Darmowych książek do nauki angielskiej gramatyki, które możesz pobrać i przeczytać już teraz

Gramatyka jest jak matematyka.

Uczysz się zasad, a następnie próbujesz je zastosować.

Oprócz niektórych wyjątków, zasady te są mniej więcej uniwersalne i mogą być wykorzystywane w każdej rozmowie w danym języku.

To dlatego czytanie książek do angielskiej gramatyki jest podstawową metodą nauczania. Tak samo, jak Twoje stare książki do matematyki, książki do gramatyki zawierają pewne reguły, z których uczymy się korzystać w poprawny sposób.

Ale nie martw się. Nie oznacza to, że nauka angielskiego musi być jak lekcja matematyki.

Istnieje całe mnóstwo świetnych książek do angielskiej gramatyki, z których możesz korzystać według własnego uznania, w kawiarni, lub we własnym łóżku.

Bez niewygodnych biurek czy porannych egzaminów!

Ale najlepsze jest to, że wiele z nich jest dostępnych online całkowicie za darmo.

W tym poście sporządziliśmy listę najlepszych darmowych książek do angielskiej gramatyki, które możesz po prostu pobrać i przeczytać we własnym zakresie. Każda z nich ma swoje zalety i możesz wybrać tę najodpowiedniejszą dla siebie w zależności od potrzeb.

Jak maksymalnie wykorzystać książkę do gramatyki

Te trzy poniższe wskazówki pomogą Ci w pełni wykorzystać każdą książkę do gramatyki, którą weźmiesz do ręki.

  • Przerabiaj materiał rozdziałami. Większość książek do gramatyki jest ułożona według poziomu trudności, zaczynając od łatwych i podstawowych tematów, a następnie przechodząc do tych trudniejszych. Uczenie się zgodnie z kolejnością, tak jak założył autor, może się doskonale sprawdzić.
  • Przeczytaj najpierw teorię. Nawet nie próbuj zabierać się za ćwiczenia, zanim przeczytasz i zrozumiesz teorię. W ten sposób, kiedy dojdziesz do ćwiczeń, jest mniej prawdopodobne, że utkniesz.
  • Spróbuj tworzyć zdania, wykorzystując ćwiczenia podane w książce. Większość przykładów w tych książkach bazuje na popularnych angielskich sformułowaniach i słownictwie. Możesz więc zapamiętać ich strukturę i przenieść ją do swoich wypowiedzi.

Na przykład możesz znaleźć w książce takie zdanie „Can you tell me the way to the school?” (Czy możesz mi powiedzieć, jak dojść do szkoły?) Możesz zapamiętać pierwszą połowę tego zdania i zastąpić słowo „school” słowem „bank” czy „restaurant” (restauracja), w zależności od potrzeby, i korzystać z tej struktury za każdym razem, gdy potrzebujesz zapytać o drogę.

  • Zajrzyj do klucza, aby sprawdzić swoje odpowiedzi. Kiedy wybierasz książkę do gramatyki, upewnij się, że posiada ona klucz z odpowiedziami do ćwiczeń. Dzięki niemu porównasz swoje odpowiedzi z prawidłowym rozwiązaniem.

Musisz wiedzieć, jaka jest poprawna odpowiedź w każdym ćwiczeniu, inaczej niewiele się z niego nauczysz.

  • darmowe-książki-do-angielskiej-gramatykiUzupełnij swoją wiedzę z prawdziwymi anglojęzycznymi filmami wideo z platformy FluentU. Książki do gramatyki nie będą pomocne przy nauce wymowy, akcentów, a nawet niuansów pojawiających się w codziennych rozmowach. Zawsze jest więc korzystniej otoczyć się angielskim z każdej możliwej strony i FluentU jest najlepszym (i najzabawniejszym) narzędziem do tego typu nauki.

FluentU udostępnia autentyczne angielskie nagrania wideo, takie jak zwiastuny filmowe, teledyski, inspirujące wykłady i wiele innych, które zostały przekształcone w spersonalizowane lekcje języka. Do każdego nagrania wideo przypisano interaktywne napisy, fiszki, zabawne quizy i pełną transkrypcję. W ten sposób nie tylko przyswajasz angielską mowę, ale uczysz się w sposób aktywny.

Filmy zostały ułożone według gatunku i poziomu, łatwo więc znajdziesz odpowiednie nagranie dla siebie! Masz kłopot z konkretnym zagadnieniem gramatycznym? Po prostu wpisz je w wyszukiwarkę, a FluentU pokaże Ci odpowiednie filmy wideo. Na przykład w tym interesującym filmie z aktualnościami ze świata nauki, usłyszysz wiele przykładów użycia czasu przeszłego. Możesz przejrzeć całą bibliotekę wideo zupełnie za darmo w wersji próbnej FluentU.

7 Darmowych książek do nauki angielskiej gramatyki, które możesz pobrać i przeczytać już teraz

Nieważne, czy jesteś zupełnie początkującym użytkownikiem języka angielskiego, czy właśnie osiągnąłeś zaawansowaną płynność, ale jeśli czujesz, że Twoja gramatyka wymaga odświeżenia te bezpłatne książki stanowią połączenie teorii z praktycznymi ćwiczeniami i na pewno przydadzą się uczniom na każdym poziomie.

Podstawowe książki do gramatyki na dobry początek

Jeżeli należysz do grupy początkujących i nie opanowałeś jeszcze podstaw gramatyki języka angielskiego, te książki z pewnością Cię zainteresują.

English 4U

darmowe-książki-do-angielskiej-gramatyki

English 4U to świetna strona pełna materiałów dla osób, które dopiero co rozpoczynają proces nauki języka anielskiego. Na stronie znajdziesz dwie książki do nauki gramatyki, które możesz pobrać za darmo. „Grammar Book 1” jest przeznaczona dla początkujących, a „Grammar Book 2” to kontynuacja dla osób średnio zaawansowanych.

Pierwsza książka obejmuje najpopularniejsze zagadnienia z angielskiej gramatyki, takie jak liczba mnoga, czasy proste, rodzajniki i pytania. Będzie ona idealna dla osób, dla których wyzwaniem są struktury pojawiające się w codziennej mowie.

Książka ta zawiera 16 rozdziałów. Każdy z nich rozpoczyna się krótką lekcją, po której następują ćwiczenia z poprawnymi odpowiedziami.

W drugiej książce znajdziemy bardziej zaawansowane czasy, czasowniki nieregularne i podobne słowa, które łatwo pomylić. Wiedza podzielona została na 20 rozdziałów.

Grammar Teacher

darmowe-książki-do-angielskiej-gramatyki

Strona Grammar Teacher okaże się pomocna w doskonaleniu wiedzy z zakresu języka angielskiego. Znajdziesz tu bezpłatną książkę do gramatyki, którą możesz pobrać i rozpowszechnić wśród przyjaciół zupełnie bezpłatnie, pod warunkiem, że nie dokonasz w niej żadnych zmian.

Tytuł książki to „English Grammar Secrets” (Sekrety angielskiej gramatyki). Skupia się ona głównie na poprawnym użyciu różnych czasów oraz na ważnych angielskich czasownikach, takich jak „will”, „can” i „should”, z których często korzystamy podczas rozmów.

Książka nauczy Cię również, jak zadawać pytania i na nie odpowiadać oraz wyrażać życzenia i uczucia w odpowiednim czasie. Każdy rozdział rozpoczyna się krótką lekcją, po której następują ćwiczenia powiązane z quizami gramatycznymi widniejącymi na stronie internetowej.

„Oxford Guide to English Grammar”

darmowe-książki-do-angielskiej-gramatyki

„Oxford Guide to English Grammar” autorstwa Johna Eastwooda to obszerna książka do gramatyki, którą zawsze powinno się trzymać na wyciągnięcie ręki. Stanowi ona swoisty punkt odniesienia i w sposób szczegółowy opisuje kluczowe zagadnienia gramatyczne. Jest to świetna pozycja, która pozwoli Ci zrozumieć wzorce i struktury gramatyczne języka angielskiego.

Jest jednak jedno „ale”, mianowicie książka ta nie zawiera żadnych ćwiczeń, więc najlepiej korzystać z niej tak, jak z podręcznika. Na przykład, jeśli gdzieś utkniesz lub potrzebujesz dogłębnego wyjaśnienia, sprawdź interesujący Cię temat w tej książce i przeanalizuj podane przykłady.

Możesz również traktować ją jako dodatkowe źródło wiedzy obok innych materiałów gramatycznych i wracać do niej, gdy potrzebujesz bardziej wyczerpujących objaśnień lub większej ilości przykładów.

Książki do gramatyki online dla bardzo zajętych

Tych książek do gramatyki nie można co prawda pobrać w formacie PDF, ale są one dostępne w Internecie, w formie zindeksowanych rozdziałów. Oznacza to, że możesz w wygodny sposób wybrać interesujący Cię temat bądź ćwiczenie i uczyć się gdzie chcesz i kiedy chcesz.

Online English Grammar Book w serwisie Englishpagedarmowe-książki-do-angielskiej-gramatyki

Spis zagadnień gramatycznych znajdujący się na tej stronie stanowi kompletny błyskawiczny kurs językowy. Tematy zostały ułożone alfabetycznie, możesz więc zacząć od któregokolwiek zechcesz. Do każdego tematu przypisane są ćwiczenia online, które pomogą Ci utrwalić wiedzę i podszkolić język.

Na górze strony zamieszczono również samouczki „grammar tutorials” dla niektórych zagadnień, takich jak czasowniki, rzeczowniki odczasownikowe (gerunds) i tryb warunkowy (conditionals). Przypisano do nich ponadto przydatne tabelki oraz sekcję najczęściej zadawanych pytań, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z danym tematem.

English Grammar Guide na portalu Education First

darmowe-książki-do-angielskiej-gramatyki

Strona Education First także oferuje wspaniały przewodnik po angielskiej gramatyce, ułożony według najważniejszych części mowy (rzeczowników, przymiotników, przysłówków itd.). Najlepiej będzie, jeśli potraktujesz ten przewodnik jako źródło cennej wiedzy, ponieważ zawiera on proste definicje i odpowiednie przykłady.

Jest to bardziej książka, niż podręcznik z ćwiczeniami. Jeśli na przykład interesuje Cię temat rzeczowników, możesz dowiedzieć się wszystkiego o różnych rodzajach rzeczownika, zasadach stawiania wielkich liter, a nawet o zaimkach. W ten sposób, będziesz w stanie rozpoznać rzeczowniki w zdaniu oraz nauczysz się, jak je modyfikować, aby wyrazić to, co chcesz.

Listy pełne książek do angielskiej gramatyki dla perfekcjonistów

Powyższe darmowe książki do angielskiej gramatyki mają za zadanie przekazać Ci solidne podstawy pod dalszą naukę. Jeśli więc przeczytałeś je już od deski do deski i szukasz materiałów do pogłębienia swojej wiedzy, strony, które przedstawiamy niżej, powinny Ci w tym pomóc.

Baza danych PDF Drive

darmowe-książki-do-angielskiej-gramatyki

PDF Drive to wygodna wyszukiwarka e-booków, które możesz pobrać za darmo. Znajdziesz tu materiały o szerokiej tematyce, w tym ogromną ilość książek do gramatyki. Niezależnie od tego, czy szukasz podręczników, testów, poradników dotyczących redagowania, książek do gramatyki skoncentrowanych na jednym temacie, znajdziesz tu całe mnóstwo opcji, które na pewno spełnią Twoje oczekiwania.

Możesz również sortować listę według trafności wyszukiwania, popularności i liczby stron, aby zawęzić wyniki. Jeśli nadal nie wiesz, co wybrać, weź pod uwagę książki ze znanych wydawnictw, takich jak Oxford lub Longman, a na pewno się nie zawiedziesz.

Ćwiczenia gramatyczne ze strony ESL Pages

darmowe-książki-do-angielskiej-gramatyki

Na tej stronie znajdziesz linki, pod którymi kryją się dwie bezpłatne książki do gramatyki oraz rekomendacje dotyczące książek, które warto kupić. Co więcej, w każdej z darmowych książek znajduje się ponad 100 arkuszy z ćwiczeniami, które są absolutnie niezbędne dla każdego ucznia chcącego utrwalić swoją wiedzę.

Arkusze te zawierają wiele różnorodnych ćwiczeń, które na pewno zajmą Cię na pewien czas. Jeśli przeczytałeś już inne książki do angielskiej gramatyki i szukasz odpowiednich ćwiczeń, arkusze te będą strzałem w dziesiątkę. Możesz z nich również skorzystać podczas nauki w grupie.

 

Nauka angielskiego nie musi być drogim lub czasochłonnym zajęciem. Internet jest przepełniony darmowymi materiałami, musisz tylko wiedzieć, gdzie ich szukać i jak je najlepiej wykorzystać. W przeciwieństwie do gramatyki innych języków obcych, angielska gramatyka jest dość łatwa do pojęcia i prosta w użyciu. Kiedy już opanujesz do perfekcji podstawową gramatykę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby płynnie posługiwać się językiem angielskim. Postaraj się więc, ucz się regularnie, a angielski będziesz mieć w jednym palcu.


Archita Mittra to niezależna autorka, dziennikarka, wydawca i dydaktyk. Zajrzyj na jej bloga lub skontaktuj się w przypadku pytań dotyczących współpracy albo porad. 

If you liked this post, something tells me that you'll love FluentU, the best way to learn English with real-world videos.

Experience English immersion online!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close