angielski-na-co-dzień

Angielski na co dzień: mnóstwo darmowych materiałów na 5 najpopularniejszych sytuacji

Czasami podstawowe rozmowy w języku angielskim okazują się najbardziej skomplikowane.

Native speakerzy języka angielskiego na co dzień mówią dość szybko i często posługują się slangiem. Żartują i nawiązują do zagadnień kulturowych, których możesz nie rozumieć.

Nagle okazuje się, że najbezpieczniej czujesz się w przyjaznej atmosferze, jaką stwarza kurs języka angielskiego, na który uczęszczasz.

Ale nie uczysz się przecież, żeby poprawnie rozwiązywać zadania z podręcznika?

Uczysz się angielskiego po to, aby wykorzystywać go na co dzień.

Artykuł ten podpowie Ci, jak uczyć się angielskiego wykorzystywanego na co dzień, w pięciu bardzo popularnych sytuacjach. Polecimy Ci najlepsze lekcje wideo, lekcje w formie pisanej oraz interaktywne narzędzia, które pomogą Ci opanować codzienne angielskie rozmowy.

Jak wpleść angielski w życie codzienne — zabawne sposoby

Aby nauczyć się języka obcego, ważna jest codzienna praktyka. Najprostszą zaś metodą na ćwiczenie angielskiego na co dzień jest znalezienie przyjemnego sposobu na naukę, dzięki któremu nie zniechęcisz się i nie przerwiesz jej w połowie drogi.

Oprócz omawianych poniżej angielskich materiałów do codziennego wykorzystania publikujemy kilka zabawnych i prostych sposobów na codzienną praktykę angielskiego, w zależności od Twoich zainteresowań:

  • To samo odnosi się do oglądania filmów. Sam film wciągnie Cię na tyle, że nawet nie zdasz sobie sprawy, jak wiele angielskiego się uczysz podczas seansu.
  • Angielska muzyka też jest fajnym narzędziem do codziennej praktyki rozumienia ze słuchu. Dzięki niej poćwiczysz angielską wymowę oraz przyzwyczaisz się do angielskiej konstrukcji zdań.
  • Znajdź przyjaciela lub grupę przyjaciół, którzy mówią po angielsku lub uczą się tak, jak Ty. Ćwiczcie wspólnie codzienne zdania i wyrażenia jak te, które znajdziesz w poniższych źródłach. Spróbujcie razem zainscenizować takie sytuacje, jak robienie planów weekendowych lub zamawianie jedzenia w restauracji.

Angielski na co dzień: mnóstwo darmowych materiałów na 5 najpopularniejszych sytuacji

Typowe angielskie pozdrowienia na co dzień

Znajomość angielskich pozdrowień pozwoli Ci na przedstawienie się native speakerom w sposób pewny i nawiązanie nowych znajomości. Dlatego pozdrowienia nie tylko są ważną częścią codziennych sytuacji, ale także otwierają drogę do wielu innych rozmów w języku angielskim.

Kanał English Like a Native dysponuje świetnymi nagraniami wyjaśniającymi popularne angielskie formy witania się oraz pomaga ćwiczyć wymowę. Ten film jest pomocny, ponieważ wyjaśnia, w jakich sytuacjach używać danego powitania, a także pozwala rozróżnić, które wyrażenia są bardziej formalne, a które potoczne.

angielski-na-co-dzień

Jeżeli pragniesz nieco więcej poćwiczyć, zanim zastosujesz różne formy powitania w codziennym życiu, strona iSLCollective zawiera sporo korzystnych materiałów pomocniczych, które możesz wydrukować. Możesz je wypełniać samodzielnie, aby mieć pewność, co do tego, że umiesz operować angielskimi powitaniami na co dzień.

Podstawowe umiejętności prowadzenia rozmowy po angielsku

angielski-na-co-dzień

Aby opanować angielski na potrzeby życia codziennego, konieczne jest posiadanie podstawowych umiejętności prowadzenia rozmowy. A do tego nie ma lepszego narzędzia niż FluentU.

FluentU udostępnia autentyczne angielskie nagrania wideo — takie jak zwiastuny filmowe, zabawne nagrania z YouTube’a, reklamy telewizyjne i inne materiały, które zostały przekształcone w spersonalizowane lekcje języka. Oznacza to, że usłyszysz prawdziwy angielski, taki, jakim posługują się native speakerzy na co dzień, ale nie musisz się martwić, że umknie Ci jakieś słowo. Po prostu kliknij którekolwiek wyraz tworzący interaktywne napisy, a FluentU automatyczne zatrzyma nagranie, aby pokazać Ci jego definicję, objaśni gramatykę i pokaże wspomagające zapamiętywanie zdjęcia.

Kiedy skończysz oglądać, FluentU wyświetli fiszki i zabawne quizy, abyś mógł zapamiętać nowe słowa. Znajdziesz tu także listy słówek i pełne transkrypcje, które możesz przeglądać. Ponieważ nagrania zorganizowane są według gatunku i poziomu, łatwo znajdziesz te, które przydadzą się na co dzień. Jest tu nawet kategoria „Everyday Life” (Życie codzienne) z ponad 1000 nagraniami wideo. Co więcej, FluentU zasugeruje Ci nowe nagrania wideo na podstawie tego, czego się już nauczyłeś.

Na przykład ten zabawny filmik odnosi się do bardzo częstej sceny z życia codziennego: prośba o czyjeś hasło do Wi-Fi. Usłyszysz tu wiele dialogów po angielsku przeprowadzonych w nieformalnym tonie. Aby obejrzeć je wraz ze wszystkimi materiałami wspomagającymi naukę zapisz się do FluentU. Jeśli wolisz korzystać z FluentU na urządzeniu mobilnym, pobierz aplikację dostępną w sklepie Google Play lub w sklepie iTunes Store.

Możesz przeglądać pełną bibliotekę wideo za darmo w wersji próbnej programu, następnie, jeśli spodoba Ci się ta metoda nauki, zarejestruj się, aby uzyskać pełne członkostwo! Dostępna jest też ograniczona liczba darmowych członkostw po zakończeniu okresu próbnego.

Strona ESL Fast udostępnia listę przykładowych rozmów, które najczęściej przeprowadzamy w codziennym życiu. Znajdziesz tu tematy, o których możesz rozmawiać z przyjacielem, współpracownikiem lub kolegą z klasy; są one proste i łatwe do przyswojenia. Dodatkowo zawierają nagranie audio, możesz więc posłuchać rozmowy podczas czytania.

angielski-na-co-dzień

Jeśli mieszkasz w anglojęzycznym kraju, jednym z Twoich codziennych zadań może być robienie zakupów. Portal English and Culture publikuje bardzo pomocny artykuł ze wszystkim, co należy wiedzieć o kupowaniu jedzenia. Na jego końcu mieści się quiz wideo, dzięki któremu sprawdzisz, czy wszystko zrozumiałeś i czy jesteś gotowy na zrobienie zakupów w języku angielskim.

Kiedy zaczynasz korzystać z angielskiego na co dzień, ważne jest również, aby wiedzieć, jak rozmawiać o sprawach codziennych. Portal Woodward English jest świetnym miejscem do wyćwiczenia tej umiejętności, dzięki tej liście słownictwa związanego z codziennymi zajęciami. Lista ta pełna jest pomocnych obrazków. Na tej stronie znajdziesz również wiele przykładów zdań oraz quiz sprawdzający Twoje postępy.

Angielski na co dzień — w restauracji

Zamawianie jedzenia jest jedną z podstawowych i koniecznych umiejętności potrzebnych na co dzień w anglojęzycznym środowisku. Aby rozpocząć naukę tego, jak poradzić sobie w anglojęzycznej restauracji portal ESOL Courses zamieścił pomocną listę popularnego słownictwa związanego z restauracją. Znajdź chwilę na przejrzenie tych słów i wyrażeń, zanim je wykorzystasz w rozmowie.

Dodatkowo lista ta zawiera wskazówki dotyczące jedzenia poza domem w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu będziesz w pełni przygotowany do wyjścia na kolację.

Kiedy już będziesz swobodnie wykorzystywać niektóre słowa, na kanale JamesESL znajdziesz świetny film, dzięki któremu nauczysz się tworzyć pytania i zdania. Film nagrany jest w miarowym tempie, aby łatwiej było Ci śledzić treść, a rozmowa jest przeprowadzona w łatwy, ale na tyle szczegółowy sposób, abyś mógł wybrać się do restauracji bez tremy.

Na koniec, jeśli chcesz poznać bardziej szczegółowe przykłady rozmów w restauracji, zajrzyj na portal Mad English TV, gdzie zamieszczonych jest mnóstwo różnorodnych przykładów z życia codziennego. Ten film opowiada o restauracjach typu fast-food oraz o tradycyjnych lokalach, a także przedstawia sytuacje lub problemy, które możesz napotkać podczas wizyty w restauracji.

Nagranie to jest o wiele bardziej szczegółowe i przygotuje Cię praktycznie na każdą możliwą sytuację w restauracji.

Zabłyśnij swoim angielskim podczas lekcji

Kanał Two Minute English udostępnia nagranie z kilkoma przykładami rozmów w języku angielskim do wykorzystania na co dzień w szkole. Wyjaśnia on także słowa, które pojawiają się podczas lekcji, ale być może jeszcze ich nie opanowałeś.

Jeszcze innym świetnym źródłem do praktyki rozmów w klasie jest Scribd. Strona ta pełna jest dokumentów do pobrania zawierających mnóstwo ćwiczeń związanych z rozmowami w klasie. Przykładowe konwersacje ułożone są według porządku, w którym najprawdopodobniej usłyszysz je podczas lekcji i podzielone na kategorie, które pomogą Ci je zrozumieć.

Ponadto znajdziesz tu niektóre słowa-polecenia, które zapewne usłyszysz od swojego nauczyciela, a także pytania, które możesz zadać, jeśli czegoś nie zrozumiałeś.

Angielski na co dzień — w pracy

Jeśli na co dzień rozmawiasz po angielsku w pracy, być może zainteresują Cię filmy zamieszczone na kanale Learn English in Hamza’s Classroom. Filmy te przedstawiają przykładowe rozmowy, które ludzie mogą prowadzić w pracy.

Każde zdanie powtórzone jest dwukrotnie, aby dać Ci szansę na wysłuchanie i zrozumienie treści. Dodatkowo nagrania zaopatrzone są w napisy, więc możesz jednocześnie słuchać i czytać.

Jeśli potrzebujesz nieco poćwiczyć angielski przed rozmową o pracę na kanale Learn English with Emma udzielane są świetne porady na wszelkie tematy związane z szukaniem pracy. Będą one pomocne w zrozumieniu popularnych angielskich pytań, które usłyszysz podczas rozmowy o pracę. Dodatkowo prowadząca korzysta z łatwego do zrozumienia, ale szczegółowego języka.

Oto kilka najpopularniejszych przykładów rozmów, z którymi spotkasz się w codziennym życiu. Ćwicz wyrażenia i słowa, aby bez wysiłku posługiwać się angielskim na co dzień. Pamiętaj, aby wpleść angielski w codzienność poprzez słuchanie muzyki, oglądanie filmów, lub wykonując inne ciekawe zajęcia po angielsku.

If you liked this post, something tells me that you'll love FluentU, the best way to learn English with real-world videos.

Experience English immersion online!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close