zor-ingilizce-sozcuklerin-yazilisi

Zor İngilizce Sözcüklerin Yazılışı: Yazması Zor 30 Sıkça Kullanılan İngilizce Sözcük

Ne kadar uğraşsan da doğru yazmayı başaramadığın bir İngilizce sözcükle karşılaştın mı?

“Acquaintance,” “colonel” ya da “rhythm” yazmaya çalışırken bir hata yaptığın oldu mu?

Yalnız değilsin!

İngilizcede o kadar çok uzun, karmaşık, zor sözcük var ki. Bu sence de şaşırtıcı değil mi?

Doğru yazabilmek önemli bir beceridir. İyi yazılmış bir İngilizce için bu bir gerekliliktir. Bilgisayarlar, telefonlar ve tarayıcılarımızda kullandığımız sözcük işleme programlarında imla denetleyiciler bulunsa da ve bunlar hayatımızı kolaylaştırsa da yazım egzersizlerini İngilizce çalışma rutininin bir parçası haline getirmelisin.

İyi haber ise herkesin İngilizce yazım hataları yaptığıdır!

Başlangıç seviyesindeki dil öğrencileri ve anadili İngilizce olan kişiler de bunlara dahildir. Modern İngilizcede 170.000’ün üzerinde sözcük bulunur. Doğal olarak, bunlardan bazılarının yazılışı diğerlerinden zordur. Bunun birçok nedeni bulunuyor!

Zor İngilizce Sözcüklerin Yazılışı

Neden 1: Sıkça kullanılan sözcük kombinasyonları kafa karıştırıcıdır.

İngiliz dilinde sıkça görebileceğin birçok kombinasyon bulunur. Örneğin, CH, EI, IE ve diğerlerinin kullanımı ve yazılışı İngilizce dil öğrencileri için özellikle zor olabilir. Bunun nedeni ise bu kombinasyonların farklı sözcüklerde farklı telaffuz edilmesi veya hiç telaffuz edilmemeleridir.

İşte bunların bazı örnekleri.

1. Achieve (başarmak, bir şeyi tamamlamak)

“Achieve” sözcüğünün sık rastlanan yanlış yazımları arasında acheive, acheve, archieve ve hatta achiev sayılabilir. Bu sözcüğü doğru yazabilmek için şunu hatırla:

  • “Achieve” sözcüğünde R harfi yoktur
  • Tıpkı İngiliz alfabesinde olduğu gibi H harfini I harfi izler!

Şimdi de birkaç benzer sözcüğe bakalım.

2. Receive (bir şey almak)

3. Perceive (bir şeyin farkına varmak)

4. Deceive (birisini kandırmak)

Bir dakika bekle—bunlar neden “achieve” sözcüğündeki gibi IE yerine EI ile yazılıyor?

İngilizcede daha önce duymuş olabileceğin harika bir hatırlatıcı ipucu var:

I before E, except after C, or when sounding like “A” as in “neighbor” or “weigh.”

Yukarıdaki sözcükler, insanların genellikle “E’den önce İ gelir” kısmını hatırladıkları ama “C’den sonra İ gelmez” kısmını ya da geri kalanını hatırlamadıkları için yazım hatası yapılan sözcüklere harika örneklerdir.

Recieve, percieve, decieve hepsi yanlıştır! Bu örneklerde ise C’den sonra EI kombinasyonları gelebildiği için bu örneklerde İ’den önce E gelir.

Bu yazım kuralının da birçok istisnası bulunmaktadır ve bunlardan en yaygın olanı…

5. Weird (tuhaf, alışılmamış)

“Weird” sözcüğünün doğru yazılışı yukarıdaki kurala istisnadır. İşte yaygın rastlanan ama hatalı bir yazımı: “wierd.” Belki de burada suçlu bu sözcüğün telaffuzudur. “Weird” sözcüğünün doğru yazımını hatırlamanın iyi bir yolu da bu sözcüğün içindeki “we” kısmını düşünmektir. You may be normal, but we can be weird.

İngilizcede daha fazla ipucu ve kural için buraya ve buraya bakabilirsin!

Neden 2: Pek çok İngilizce sözcükte uzun ünlü ses dizileri bulunur.

Bu grupta yer alan sözcükler, içlerinde bulunan ünlü harflerin normalde sadece bir ya da iki harfle temsil edilen sesler oluşturmasıdır. Bunun sonucunda bazı ünlüler bu süreçte “kaybolur.”

Bu karmaşık isimlerin doğru yazılışlarını hatırlamanın en iyi yolu, yazımını bildiğin diğer sözcüklerle onlar arasında bağlantılar kurmaktır.

6. Acquaintance (tanıdık)

“Acquaintance” sözcüğü kesinlikle çetin cevizlerden! Buradaki U-A-I kombinasyonu İngiliz dilinde sık rastlanan bir kombinasyon değildir ama yine de karşımıza çıkar.

Bu sözcüğün yazımında ustalaşmak için Q harfini her zaman bir U harfi izlediğini hatırla. A ve İ harflerini ise ezberlemen gerekecek.

7. Beautiful (güzel)

Hayatının herhangi bir noktasında Fransızca öğrendiysen E-A-U ünlü dizisini görmüşsündür. Bu Fransızcada yaygındır! Aslında Fransızca “beau” sözcüğü “güzel” anlamına gelir ve bu bilgi, bu önemli İngilizce sıfatın nasıl yazıldığını öğrenmene yardımcı olabilir.

“Beautiful” aynı zamanda T-İ hecesi nedeniyle de zorlaşmaktadır. İnsanlar bazen “beautyful” sıfatını, İngilizce “beauty” ismine doğrudan bağlantısı nedeniyle bazen yanlış yazar.

“Beautiful” sözcüğünü doğru yazmanın başka bir altın kuralı ise İ harfleri ve U harflerinin yerlerini değiştirmek (U-T-I-F-U) isim halinde gelen Y harfini unutmaktır.

8. Conscientious (çalışkan, dikkatli, detaylara özen gösteren)

İçinde İ’ler ve O’ların yanı sıra U’lar ve E’ler geçen oldukça kullanışlı bir sıfattır. Bunu doğru yazmak ise zor olabilir.

Kuralı hatırladın mı: “E’den önce İ gelir ama C’den sonra İ gelmez”? Bu kural burada işe yaramıyor—bu sözcük bu kurala başka bir istisnadır.

Eğer “science” sözcüğünün yazımında sorun yaşamıyorsan bunu lehine kullanabilirsin.

9. Queue (bir sıra, kuyruk)

Bu sözcük tamamen ünlü harflerden oluşuyor. Sadece Q harfini telaffuz etseydik daha iyi olmaz mıydı? Ya da Kew? Q harfinin U harfinden hoşlandığını hatırla. Bundan sonra da E ekle ve bu ünlü kombinasyonunu tekrarla.

Bu sözcük İngiliz İngilizcesinde daha sık kullanılırken Amerikan İngilizcesinde bunu yerine “lineup” veya sadece “line” kullanılır.

10. Quay (bir iskele, rıhtım)

Bir arkadaşım, yazılı olarak “quay” sözcüğünü görene kadar onu “key” olarak yazdığını itiraf etmişti. Tıpkı yukarıdaki “queue” sözcüğünde olduğu gibi Q-U kombinasyonunu unutma. Geri kalanını ise ezberlemen gerekecek. U-A-Y dizisi, telaffuzu zor dizilerden bir diğeridir.

Neden 3: Ünsüz çiftleri daha da zor olabilir.

Bu gruptaki sözcüklerde telaffuzu zor olan şey ünsüz çiftleridir.

Birçok örnek çalışmak ve kural istisnasını öğrenmenin yanı sıra sözcükleri doğru telaffuz etmeyi öğrenmek de sözcükleri doğru yazmana yardımcı olur. Ünsüz çiftlerinin meydana getirdikleri sesler daha uzundur. Bir istisna ile aşağıda göreceğin tüm sözcüklerde birden fazla ünsüz bulunur. Bu nedenle ikincileri unutma!

11. Accessible (kolaylıkla erişilen)

Yaygın hatalı yazılışları: acessible, accesible ve hatta accesseble

Hatırlamanın yolu: C’yi ikile ve S’yi ikile!

12. Address (adres)

En yaygın yanlış yazılışları elbette “adress” ya da “addres” olmaktadır.

Bunu hatırlamayı kolaylaştırmak için bir yere bir şey göndermediğin zaman bu postaya adresini (address) eklemen (add) gerekir!

13. Accommodation (konaklanan yer)

Yaygın hatalı yazılışları: accomodation, acomodation

Bu harika sözcükte sıklıkla atlanan harf C değil M’dir. Her ikisinin de ünsüz çifti olduğunu unutma!

14. Committee (komite)

Yazımı böylesine zevkli bir sözcük olan “committee” çift M, çift T ve çift E içerir!

Yaygın hatalı yazılışları: comitee, commitee

Hatırlamanın yolu: Komiteler insanlardan oluşur, bu nedenle M, T ve E harflerini yalnız bırakmadığından emin ol!

15. Occasional (sadece bazen olan)

Gördüğün gibi çift C kullanımı İngiliz dilindeki en yaygın çift ünsüz kombinmasyonudur. Bu sözcüğün sıklıkla yanlış yazılmış hali “ocasional” olmaktadır.

Bu sözcüğün bazen olan bir şey (occurring on occasion) olduğunu düşün—her ikisinde de çift C gerekir!

Neden 4: Onu nasıl yazdığına bağlı olarak bir sözcüğün anlamını değişebilir.

Bu sözcükler tamamen aynı şekilde telaffuz edilirler ama yazılışları anlamlarına bağlı olarak farklıdır.

Bu sözcükleri yazarken imla hatası yapmak, bir şey söylemek isterken bu sözcükleri otomatik olarak sadece bir şekilde yazan (ve bunun farkında olmayan) anadili İngilizce olan kişiler arasında da oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Bu sözcükleri doğru yazmanın sırrı ise onların doğru yazılışlarını ezberlemek ve sonra da hangisini kullanacağını seçmektir! Buradaki zorluk ise hangisinin hangisi olduğunu bilmektir.

16. & 17. Lose / Loose

Lose kaybetmek anlamına gelir. Loose ise yerinden ayrılmak üzere olan ya da bol bir şey anlamına gelir. Bir maçı kaybedebilirsin (lose) ve tişörtün bol gelebilir (loose) ama bunun tam tersi olmaz.

18. & 19. Weather / Whether

Weather yağmur, güneş, kar ve diğer günlük atmosferik değişiklikleri ifade eden hava olaylarıdır. Whether ise eğer (“if”) anlamına gelen bağlaçtır. Havanın (weather) iyi olup olmadığı (whether) senin ruh haline bağlıdır!

20 & 21. Than / Then

Than, iki ya da daha fazla şeyi karşılaştırmak ve/veya kıyaslamak için kullanılan bir bağlaç ve edattır. Then ise “daha sonra” anlamına gelen bir zarftır.

Örneğin: Eğer bir pasta diğerinden daha (than) ucuzsa o halde (then) ucuz olanı alacağız.

22. & 23. & 24. There / Their / They’re

There konum belirten bir zarftır. Their ise “they” zamirinin iyelik belirten çekimidir. They’re da “they are” sözünün kaynaştırmasıdır. Bu üçünü birbirine karıştırma!

Bu sözcüklerden bazılarını açıklayan eğlenceli (ve biraz da müstehcen) bir The Oatmeal karikatürü bulabilirsin.

Neden 5: Bazı sözcükleri yazmak düpedüz zordur.

Yukarıda verdiğimiz örnekleri yazmakta zorlanmış olabilirsin ama aşağıdaki sözcükler tek kelimeyle zordur. Zorlu ünsüzleri çok sayıda ünlü ile birleştirirler ya da bir şekilde telaffuz edilip diğer şekilde yazılırlar. Bunların bazılarını yazmak bildiğin zordur. Ne olursa olsun, bunları öğren ve ezberle. Sonunda istediğin yere ulaşacaksın.

25. Privilege (ayrıcalık, avantaj, fırsat)

Yaygın hatalı yazılışı: privelege

Hatırlamanın yolu: İ-İ’den sonra E-E.

26. Psychology (psikoloji)

Yaygın hatalı yazılışları: psichology, sychology

P harfi sessizdir ve dostumuz CH de buradadır. Yazılışı zor bir sözcüktür, yani nasıl yazıldığını hatırlaman gerekecek.

27. Rhythm (ritim)

Yaygın hatalı yazılışları: rhytm, rythm

Hatırlamanın yolu: Bu sözcükte iki H ve sadece bir Y bulunur.

28. Separate (ayrı)

Yaygın hatalı yazılışı: seperate

Hatırlamanın yolu: İki A ve iki E içerir ve bu A’lar E’leri birbirinden ayırır.

29. Sincerely (samimiyetle)

Yaygın hatalı yazılışı: sencerely

Hatırlamanın yolu: Bu sözcükte mevcut tek ünlü harf E değildir. Kuralımızın aksine bu sözcükte İ harfi E harfinden önce gelir (bir ünsüz ile ayrılmış olsa da).

30. Definitely (şüphesiz)

Yaygın hatalı yazılışı: definately

Hatırlamanın yolu: Bu sözcüğü yazarken sonlu ( finite ) bir şey düşün, çünkü “definitely” sözcüğü bir tartışmayı sonlandırır!

Özetlemek gerekirse…

Yukarıda sıkça imla hatası yapılan bazı zor İngilizce sözcüklerin yazılışı ve ipuçlarını gördük.

Her İngilizce dil öğrencisi farklıdır ve birinin zorlandığı yerde diğeri zorlanmayabilir. Belki de diğer zorlu İngilizce sözcüklere harika örnekler verebilirsin! Ve bu İngilizce kelimelerin yazılışını hatırlamak için kendi fikirlerin ve kurallarını geliştirmen gerekebilir.

Bir şeyi yanlış yazmak gözünü korkutmasın. Yazım hataları yapmak dünyanın her yerinden insanların başına gelen bir şeydir, anadili İngilizce olanların dahi! Sık kullandığın sözcüklerin doğru yazımlarını çalışmak için zaman ayır ve şüphe duyduğun zaman bir sözlüğe danışmaktan çekinme.

İyi yazmalar!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close