youtube-ingilizce-ogrenme

YouTube ile Eğlenerek İngilizce Öğrenmek için Mükemmel 10 YouTube Kanalı

YouTube’un istatistiklerine göre, tüm dünyadan bir milyarın üzerinde kişi bu video paylaşım sitesini kullanıyor.

Bu inanılmaz bir rakam! Üstelik bu rakamın büyük bir kısmını, YouTube yoluyla İngilizce öğrenmek isteyenler oluşturuyor.

Şaşırdınız mı?! Siz de ister her gün video izliyor olun, ister sadece birkaç videoya göz atmış olun, muhtemelen YouTube’u ziyaret etmişsinizdir. Şimdi de YouTube’la ilgili fark etmemiş olabileceğiniz bir şeyi ele alacağız: YouTube oldukça güçlü bir İngilizce öğrenme aracı olabilir.

Evet, bu doğru: YouTube’u yalnızca müzik videoları izleyip iş yapmaktan kaçınmak için kullanıyor olabilirsiniz, orada yalnızca eğleniyor olabilirsiniz, fakat aynı zamanda hem eğlenip hem de İngilizce öğrenebilirsiniz!

Aşağıda, İngilizcenizi geliştirmenize yardımcı olabilecek bazı şahane YouTube kanallarına bakacağız. Ana dili İngilizce olan kişiler tarafından, İngilizce bilenler için hazırlanmış ve pek çok büyüleyici konuda bir şeyler öğrenmenizi de sağlayacak birtakım havalı kanallara da bakacağız!

Eğer zateni bir “YouTube uzmanıysanız,” doğrudan önerilen kanallar listesine geçmek isteyebilirsiniz. Fakat eğer YouTube’daki İngilizce öğrenme deneyiminizi mümkün olduğunca etkili hale getirmek istiyorsanız, sizin için birkaç genel öneri hazırladık.

YouTube’u İngilizce Öğrenmekte Kullanmak için Hızlı Öneriler

1. YouTube kanallarına abone olun

Eğer hoşunuza giden bir YouTube kanalı bulursanız, muhtemelen ileride bu kanala kolayca geri dönmek isteyeceksiniz. Aynı zamanda o kanal yeni videolar yayınladığında da haberdar olmak istersiniz.

Videoların altında ya da YouTube kanalının sayfasında “Subscribe” (“Abone Ol”) butonunu bulup tıklayın. Daha sonra YouTube’u her açışınızda doğrudan “Subscriptions” (“Abonelikler”) bölümüne gidip takip ettiğiniz her kanalda ne gibi yenilikler olduğunu çabucak görebilirsiniz. Bu, sürekli izleyecek yeni İngilizce videolarınız olmasını sağlamanın çaba gerektirmeyen bir yoludur.

2. Videoları beğenin

Bir videoyu “beğenmek” (ya da kelimenin İngilizcesinden alınan popüler tabirle “likelamak”) için videonun sağ alt köşesindeki yukarıyı işaret eden başparmak sembolüne tıklayın. Bu aynı zamanda o videoyu beğendiğiniz videolar listenize de ekleyecek ve yeniden izlemek isterseniz o videoya kolayca ulaşmanızı sağlayacak.

Kanallara abone olmanın ve videoları beğenmenin aynı zamanda bu videoları hazırlayan insanlara destek olduğunu da unutmayın. Videoları beğenerek ve kanallara abone olarak videoları hazırlayan kişileri bunu yapmaya devam etmeleri konusunda teşvik etmiş olacaksınız. Bunun yanı sıra, bunu yapmak YouTube’un kanalları listeleme ve önerme biçimini de etkileyecektir çünkü daha fazla beğeni ve abonelik alan kanallar daha fazla önerilir.

Bu, İngilizce öğrenmenize yardımcı olan YouTube içeriklerinin uzun vadeli başarısı için de harikadır!

3. Alt yazıları açın

Videonun altında “CC” yazan küçük bir kutucuk görebilirsiniz. “CC”nin açılımı “closed captioning”dir, yani “alt yazılar”. Eğer “CC” ibaresi görürseniz üzerine tıklayıp alt yazıları açabilirsiniz.

Video hazırlayan kimi insanlar videolara alt yazıları kendileri eklerler. Böyle durumlarda alt yazılar doğru ve epey faydalı olabilir.

Kimi zamansa alt yazılar “automatic” (otomatik) olarak eklenir, yani bir bilgisayar yazılımı insanların söylediklerini yazar—ve bilgisayarlar genellikle söylenenleri yanlış anlar. Bu yüzden, eğer “CC”ye tıkladığınızda “automatically generated,” yani “otomatik olarak üretilmiştir” yazısını görürseniz, alt yazılarda hatalar olabileceğini unutmayın. Bu durumda bile alt yazılar genellikle söylenenleri anlamanıza yardımcı olur.

Alt yazılar her zaman mükemmel değildir. Fakat bazı insanlar okuyarak daha iyi öğrenirler, bu yüzden alt yazıları açmak sizin için de iyi bir seçenek olabilir.

YouTube ile Eğlenerek İngilizce Öğrenmek için Mükemmel olan 10 YouTube Kanalı

Sizin için İngilizce öğrenmenize ve dil becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak on harika YouTube kanalı hazırladık. Özel olarak İngilizce öğrenenler için hazırlanmış birkaç kanalla birlikte başlayıp daha genel konulara odaklanan, ama İngilizce yayın yapan altı kanalı inceleyeceğiz.

Hedef Kitlesi İngilizce Öğrenenler olan YouTube Kaynakları

engVid

youtube-ingilizce-ogrenme

Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi,”engVid” “English videos”un kısaltması, yani “İngilizce Videolar”ın. Bu kanal harika bir kaynak çünkü İngilizce öğrenmenize yardımcı olabilecek çeşitli kanalların bir koleksiyonundan meydana geliyor. Her bir engVid kanalı farklı bir İngilizce öğretmeni tarafından hazırlanıyor ve dil bilgisi, deyimler, telaffuz ve özellikle de kelimeler gibi çeşitli konulara odaklanıyor.

Kanalların tamamı genel olarak benzer bir yapıya ve formata sahip ve sınıf deneyimini yansıtmaya çalışıyorlar. Bu da, videolarda genellikle yazı tahtası önünde bir öğretmenin yeni kelimeler  ve farklı İngilizce kavramları açıkladığı anlamına geliyor.

Bu format görsel bir şekilde öğrenenler, kelimeleri yazılırken görmeyi ve not almayı sevenler için iyi olabilir, özellikle de sınıf ortamının yapısından hoşlananlar için etkilidir. Fakat bu videolarda fikirleri göstermek için pek fazla ilginç fotoğraftan ya da grafikten faydalanılmaz.

Ben de İngilizce dersleri verirken bu kanalların pek çoğunu bizzat kullandım. Özellikle sevdiğim kanallardan biri JamesESL; bu kanalda pek çok harika kelime (in, on ve at’i ne zaman kullandığımız gibi) ve sohbet konuları (din ve siyaset gibi) işleniyor.

Ayrıca Ronnie’in videolarını da kullandım; kendisi EngVid kanalına “EnglishLessons4U” adını vermiş (bu isim, “Sizin İçin İngilizce Dersleri” anlamına geliyor). Burada iş mülakatı ipuçları ve mülakatta cevaplamanız gereken sorular gibi konuları ele alan birtakım güzel videoları var, aynı zamanda kanalında seks, uyuşturucu ve küfürler gibi daha tartışmalı konular da ele alınıyor.

Son olarak, faydalandığım bazı diğer EngVid öğretmenleri arasında daha çok dil bilgisine ve İngilizce yapısına odaklanan Alex, ve İngiliz bakış açısından pek çok farklı konuya değinen Jade var.

youtube-ingilizce-ogrenme

FluentU

Evet, İngilizce öğrenenlerin dil öğrenmek için faydalanabileceği FluentU’nun kendi YouTube kanalı var!

Eğer YouTube deneyiminizden tam anlamıyla faydalanmak istiyorsanız, kesinlikle FluentU’ya bir göz atmalısınız. YouTube’da size kelime ve dil bilgisi alanlarında ana konuları anlatacak orijinal İngilizce derslerimiz var—başlangıç seviyesindeki ve orta seviyedeki öğrencilerin öğreneceği çok şey var.

Fakat FluentU bir YouTube kanalından çok daha fazlası. iPhone uygulaması, Android için olan mobil uygulaması veya internet sitesi üzerinden de erişebileceğiniz FluentU film fragmanları, haberler ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyaya ait İngilizce YouTube videolarını alır ve onları dil öğrenme deneyimlerine dönüştürür.

Her bir videonun interaktif alt yazıları var, bu sayede bilmediğiniz kelimelerin üzerine tıklayarak kelimeye ait bir görsel, tanım ve faydalı örnekler görebilirsiniz. Burada özgün, ana dili İngilizce olan içeriklere maruz kalacaksınız, ayrıca ezberinizi pekiştirmek için kısa sınavlar gibi harika özellikler de var. Eğer YouTube öğrenmenizi bir sonraki aşamaya taşımaya hazırsanız, FluentU sizin için şahane bir seçenek.

Britlish

youtube-ingilizce-ogrenme

Eğer ilk kanalımızın “English videos”un kısaltması olduğunu tahmin ettiyseniz, o zaman muhtemelen bu kanalın da “British English”in kısaltması olduğunu fark etmişsinizdir, yani “İngiliz İngilizcesi”nin. İşte bu kanal tam da bununla ilgili—ben “s” ve “z” arasındaki farkı işleyen videoları ve geçmiş zaman formundaki fiillerin sonundaki “-ed”nin nasıl telaffuz edileceğini gösteren videoları beğeniyorum. Deyimsel fiiller (phrasal verbs) ve deyimler üzerine videoları da var, hatta deyimler üzerine bir video tam bir buçuk saat sürüyor! Buradaki deyimlerin çoğunun İngiltere’ye özel olduğunu unutmayın, yani bunların bir kısmını daha önce duymamış olabilirsiniz—bazıları benim için de yeniydi!

KidsTV123

youtube-ingilizce-ogrenme

Evet, bu kanal kesinlikle çocuklar için hazırlanmış, fakat yetişkinlerin İngilizce öğrenmelerine de yardımcı olabilir! KidsTV123’nin genel olarak öğrenmeyle ilgili bir şarkı koleksiyonu var, fakat bunların çoğu çocukların okulda öğrenecekleri dil unsurlarına odaklanıyor, sayılar, renkler ve alfabe gibi.

Videoların basit, anlaşılır animasyonları var ve şarkılar kimi çocuk şarkıları gibi rahatsız edici değil. İnanın—küçük bir oğlum var ve normalde çocuk şarkılarını en fazla iki dakika çıldırmadan dinleyebiliyorum —fakat bir sebepten, bu kanaldaki şarkılar beni o kadar rahatsız etmiyor. Oğlum özellikle hayvanlarla ilgili olan şarkılarını seviyor, “The Animal Sounds Song” (Hayvan Sesleri Şarkısı) ve “At the Zoo” (Hayvanat Bahçesinde) gibi.

Bahsi geçmişken, eğer sizin de çocuklarınız varsa (ya da İngilizce öğrenmekle ilgilenen küçük bir çocuk tanıyorsanız) videoları onlarla birlikte izleyip birlikte öğrenebilirsiniz! Ben birkaç hafta önce ileri İngilizce sınıflarımdan birinde bile hayvanları ve onlar için İngilizcede  kullandığımız farklı sesleri ve kelimeleri gözden geçirmek için “The Animal Sounds Song” (Hayvan Sesleri Şarkısı) şarkısını kullandım.

Hedef Kitlesine Ana Dili İngilizce Olanları Alan YouTube Kaynakları

Sıradaki bu altı kanalın hepsi İngilizce, fakat çoğu İngilizce dışındaki konular üzerine yayın yapıyor. Bu yüzden, tarzları ilk üç kanaldan farklı, fakat bu iyi bir şey olabilir. Bu kanallarda ana dili İngilizce olan kişilerin telaffuzlarına ve konuşma ritimlerine maruz kalırken bir yandan da havalı konular üzerine bir şeyler öğreneceksiniz. Bu kanalların çoğunda illüstrasyonlar ve görsel unsurlar da mevcut, buz yüzden dikkatinizi daha fazla çekebilirler.

Mental Floss

youtube-ingilizce-ogrenme

Bu devasa bir kanal. Burada pek çok farklı konuda pek çok video var fakat çoğu 10 dakikanın altında. Genel olarak üç çeşit videoları var:

  • Misconceptions (Yanılgılar). Eğer “yanılgı” sözcüğünün anlamını bilmiyorsanız, “yanılgı,” doğru olduğunu düşündüğünüz, ancak aslında doğru olmayan şeylere, yani yanlış kanılara denir. Bu videoların hepsi, hastalıklardan tutun dine kadar, insanların genellikle yanlış anladığı, kafa karıştırıcı konular üzerine.

Langfocus

youtube-ingilizce-ogrenme

Bu, Paul adındaki bir adam tarafından yönetilen nispeten yeni bir kanal. Bu videolarda Paul farklı dünya dillerini keşfediyor ve onları ilginç ve benzersiz kılan şeylerden söz ediyor.

İngilizce öğrenen biri için, Paul’ün farklı dillerin profillerini çizdiği videosunu ya da farklı dilleri karşılaştırdığı videosunu izlemek ilginç olabilir. Bu kanalda farklı dil türleri veya dillerle ilgili ilginç konular üzerine bazı belgeseller de var; örneğin: “İngilizce Gerçekten bir Germen Dili Mi?” veya “Çok Dilli Papalar: Papa Hangi Dilleri Biliyor?” gibi.

Son olarak, dil öğrenme ipuçları üzerine 10 video var. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu videolar öğrenmekte olduğunuz yabancı dili nasıl geliştirebileceğiniz üzerine videolar; örneğin: “Birbirlerine Karıştırmadan Birden Çok Dili Nasıl Konuşursunuz” ve “Dinleme ve Anlama Becerilerinizi Nasıl Geliştirirsiniz.”

GEOgraphy Focus

youtube-ingilizce-ogrenme

Bu kanal, Paul (Langfocus’un yöneticisi) tarafından açılan başka bir yeni kanal. Buradaki videoların tarzı, Langfocus’taki videoların tarzına çok benziyor, ancak burada vurgu coğrafya ve kültür üzerine. Bu kanal hala çok yeni fakat gittikçe büyüyor ve İngilizce öğrenen pek çok kişi doğal olarak dünyadaki farklı insanlara ve yerlere de ilgi duyuyor

Paul’ün bu videolarda üzerine konuştuğu ülkeler ve yerler arasında turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Almanya ve Brezilya gibi ülkeler de var, içeriklerin ilginç olması adına daha küçük, Liechtenstein (Lihtenştayn) ve Hong Kong gibi daha az ziyaret edilen yerler de.

Crash Course

youtube-ingilizce-ogrenme

Bu listedeki diğer bazı kaynaklar gibi, Crash Course de aslında farklı kanalların bir koleksiyonu. Her bir kanal bir dizi video yoluyla bir ders sunuyor. Videolarda insan anlatıcılarla animasyonların bir kombinasyonunu kullanıyorlar, bu yüzden genellikle dikkat ve ilgi çekici videoları var.

Kanalda şu anda 20’yi aşkın ders başlığı var ve derslerin çoğunda 30’ar video var; yani hem İngilizce hem de başka konular öğrenebileceğiniz oldukça fazla materyal var. Ben ilginizi çeken neler olduğunu görmek için ders listesine bir bakmanızı öneririm. Ben Amerikalı olduğumdan, A.B.D. Tarihi serisi çok hoşuma gitmişti; aynı zamanda dünya tarihi) ve edebiyat derslerinden de hoşlanmıştım. Fakat eğer siz daha çok bilime ya da başka konulara ilgi duyuyorsanız, bu kanalda biyoloji, ülke yönetimi ve siyaset ve hatta bilgisayar oyunları üzerine dersler bile var!

AsapSCIENCE

youtube-ingilizce-ogrenme

Bu kanal bilim üzerine, fakat size şaşırtıcı gelecek birtakım bilimsel konuları da işliyorlar. Crash Course’da bulabileceğiniz türden konulara odaklanmıyorlar. Daha çok ilgilendiğinizin farkında bile olmadığınız alışılmışın dışında konular üzerine videolar hazırlıyorlar.

Örneğin, tuhaf ve ilgi çekici videoları arasında “The Science of BACON!” (DOMUZ PASTIRMASI Bilimi), “This Much Will Kill You” (Bu Kadarı Sizi Öldürür) ve “Could You Outrun a Fart?” (Bir Osuruktan Daha Hızlı Koşabilir Misiniz?) gibi videolar var. Şahsen benim favorim, “Does Being Cold Make You Sick?” (Üşütmek Sizi Hasta Eder Mi?) videosu. Bu videoyu öğrencilerimle yağmurda kalmak insanı hasta eder mi etmez mi diye tartışırken bulmuştum (Cevap: Aslında hasta ettiği söylenemez).

CGP Grey

youtube-ingilizce-ogrenme

CGP Grey, Birleşik Krallık’ta yaşayan ve ayda bir ya da iki ayda bir videolar yayınlayan bir Amerikalı. Çok sık video yayınlamıyor, ancak videoları genellikle çok iyi hazırlanmış ve bilgi dolu oluyor; fakat aynı zamanda genellikle çok hızlı konuşuyor, özellikle de ilk hazırladığı videolarında.

Grey’in konuşma hızı sebebiyle bu kanal özellikle orta ve ileri seviye İngilizce öğrencilerine uygun. Fakat başlangıç seviyesindekiler de kanaldan İngilizce bir şeyler kapabilirler zira videoların altyazıları genellikle çok iyi oluyor;  altyazıların da yardımıyla ilk seferde kaçırdığınız bir şeyi tekrar izlerken anlayabilirsiniz.

Videoların konuları çok çeşitli, fakat çoğu bilim ve teknoloji, seçimler ve ülkelerin ulusal sınırları üzerine.

Grey’in popüler videolarından bazıları, “explained” (açıklandı) serisinde yer alıyor. Bu videolarda Grey girift ve kafa karıştırıcı konuları alıp anlaşılması kolay bir şekilde açıklıyor. Bazı popüler videoları arasında Birleşik Krallık, Büyük Britanya ve İngiltere arasındaki farkı anlattığı video, Avrupa Birliği ve hatta Groundhog Day (Kunduz Festivali) üzerine hazırladığı video var! Üstelik eğer Porto Riko’nun nasıl olup da A.B.D.’nin bir parçası olduğu halde bir eyalet olmadığını merak ediyorsanız, o zaman American Empire (Amerikan İmparatorluğu) videosu tam size göre.

Son olarak, Grey kanalında yayınlanan iki farklı podcast de hazırlıyor (bu podcast’lerin kendi kanalları da var). Bunların adları, “Hello Internet” (Merhaba İnternet) ve “Cortex” (Korteks); bu iki podcast’te de Grey bir başka sunucu ile birlikte güncel olaylar, teknoloji ve toplum hakkında  konuşuyor.

Podcast bölümleri çoooooook uzun (bazıları ikişer saat uzunlukta) bu yüzden eğer bunlar ilginizi çekmezse, boş verin. Ben bu podcast’leri dinlemenin çok zevkli olduğunu düşünüyorum; eğer konuştukları konulara ilgi duyuyorsanız, bu podcast’leri dinlemek İngilizce dinleme becerilerinizi geliştirmek için harika olacaktır.

 

YouTube ile İngilizce öğrenmek, dil öğrenmeye yeni nesil bir yaklaşım getiriyor. İster İngilizce telaffuzunuzu kusursuz hale getirmeye çalışıyor olun, ister Birinci Dünya Savaşı ile ilgili bilgi edinmek, mutlaka size yardımı dokunacak harika YouTube videoları vardır. Siz de ipuçlarımızı takip edip keşfetmeye ve öğrenmeye devam edin—en önemlisi de—eğlenmeye!


Ryan Sitzman Kosta Rika’da İngilizce ve bazen de Almanca öğretiyor. Sitzman öğrenme, kahve, seyahat, diller, yazma, fotoğraf, kitaplar ve filmler konusunda tutkulu, tamı tamına aynı sırayla olmasa da. Onun hakkında daha fazla şey öğrenmek ve kendisiyle iletişim kurmak için Sitzman’ın kişisel internet sitesi olan Sitzman ABC’yi ziyaret edebilirsiniz.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close