youtube-ingilizce-ogrenme-2

YouTube’daki Bu 7 Şirin Reklamla İngilizce Öğrenmek Çok Eğlenceli!

YouTube’da İngilizce öğrenmek için kaynak olarak kullanabileceğiniz yüzlerce video var.

Peki, İngilizce öğrenme araçları olarak TV izlerken araya giren reklamlar üzerine hiç düşündünüz mü?

Muhtemelen genellikle en sevdiğiniz programa geri dönebilmek için reklamların bitmesini sabırsızlıkla bekliyorsunuzdur.

Bugünse, televizyon reklamlarını kucaklayıp bağrımıza basacağız.

Reklamlar, İngilizce öğrenmek ve pratik yapmak için harika araçlar olabilirler. Belki de bazılarınız çeşitli yerlerde İngilizce reklamlara denk geliyor ve çevirileri olmadığı için bu ilginç görünen reklamları anlamadığınıza üzülüyorsunuzdur. Neyse ki, biz size İngilizce reklamları anlamanız ve hatta onlardan İngilizce öğrenmeniz için bazı ipuçları vereceğiz ve şansınıza şu anda YouTube’da İngilizce öğrenmek ve pratik yapmak için kullanabileceğiniz tonlarca reklam var.

YouTube’un İngilizce öğrenme açısından gayet faydalı pek çok videosu olduğunu biliyor olabilirsiniz. İşin içine reklamları da karıştırmak, öğrenme sürecinizi daha da ilginç kılabilir.

Bu gönderide, size reklamların dil öğrenenler için ne kadar faydalı olabileceğini göstereceğiz. Ayrıca, size başlamanız için birkaç video klip de hazırladık.

Reklamlar İngilizcenizi Nasıl Geliştirebilir

YouTube kanallarını öğrenme rutininiz içinde halihazırda kullanıyor olabilirsiniz. Fakat reklamlarla birlikte, İngilizce dil becerilerinizin pratiğini yapabileceğiniz bütün bir YouTube videoları kategorisi daha ortaya çıkıyor.

Reklamların İngilizcenizi geliştirmenize neden ve nasıl yardımcı olabileceğine bir göz atalım:

 • Kısa ve tatlılar. Reklamlar genellikle kısacıktır, 30 saniye civarında sürer. Yani TV dizileri ve filmlerle karşılaştırıldığında, dinlenecek çok daha az içerik vardır. Bu da, çalışırken bunalmayacağınız anlamına gelir. Kavrama becerinizi geliştirmek için reklamları tekrar tekrar izleyip dinleyebilirsiniz.

Bu, özellikle İngilizce öğrenmeye yeni başlayan ve daha uzun ve karmaşık içeriklere hazır olmayanlar için önemlidir.

 • Reklamlar genellikle kültürün iyi birer yansımasıdır. Yeni bir dil öğrenirken, yalnızca ders kitaplarındaki kavramları öğrenmekle kalmayıp dilin konuşulduğu kültürlere dair bir şeyler de öğrenirseniz bunun çok faydasını görürsünüz.

Ana dili İngilizce olanların kültürleri yaşadıkları yere bağlı olarak farklılık gösterir ve televizyon kanalları da yayın yaptıkları ülke ve bölgelerdeki izleyicilerin kültürünü yansıtacak reklamlar yayınlarlar. Daha doğrusu, ürün ve markalar ve reklam şirketleri, hedef kitlelerinin kültürlerine uygun reklamlar hazırlarlar. A.B.D. sınırları içerisinde bile, şirketler farklı bölgelerde yaşayan insanlara hitap etmek adına aynı ürün veya hizmet için pek çok farklı reklam hazırlarlar. Reklamları izlemek İngilizce konuşulan pek çok kültürü anlamanın hızlı ve etkili bir yoludur.

 • Reklamlar temel dil becerilerinin pratiğini yapmanıza yardımcı olurlar. TV reklamlarını izlerken aynı anda pek çok farklı dil becerisiyle çalışmış olursunuz. Doğal olarak, dinleme becerinizi kullanırsınız, ancak reklamları izlerken harekete geçen dil becerileriniz bununla sınırlı kalmaz.

Reklamlar genellikle sizden bir karşılık almak için soruları kullanırlar. Bazen, küçük diyalog parçaları bir hikaye anlatır ve bu hikaye bazen ürünle ilişkilidir, bazense değildir. Okuma becerilerinizi de kullanıyor olabilirsiniz çünkü çoğu reklamda ekranda birtakım yazılar da görürsünüz. Bunların hepsi, bir reklamın anlamını tamamen kavramak için İngilizce düşünmeye başlamak zorunda olduğunuz anlamına gelir.

Reklamlardan En İyi Şekilde Faydalanmanın Yolları

Reklam izlerken en etkili şekilde İngilizce öğrenmek için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz:

 • Kısa molalar verin. Reklamlar genellikle 30 saniyeden uzun olmasalar da, her bir söz öbeğinden ya da cümleden sonra videoyu sık sık durdurun. Bu, reklamda olan biteni kesin ve tam olarak anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu zamanı anlamadığınız kelimelerin anlamlarına bakmak için de kullanabilirsiniz.
 • İngilizce altyazılardan faydalanın. Altyazılara erişmek için, ekranın sağ alt köşesindeki “CC” butonuna tıklayın. Altyazılar duyduğunuz şeyleri daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer kulağınıza tanıdık gelmeyen bir şey duyarsanız, onu yazılı olarak görmek anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca sözlükten anlamına bakmak istediğiniz kelimelerin yazılışını da görmüş olursunuz.
 • Öğrenmekte olduğunuz konularla ilgili reklamlar bulun. YouTube’da ilginizi çeken konularda reklamları izlemek için şöyle aramalar yapabilirsiniz: “English food commercials” (“İngilizce gıda reklamları”),  “English technology commercials” (“İngilizce teknoloji reklamları”) veya “English travel commercials” (“İngilizce seyahat reklamları”).

Eğer bir konuya ilginiz varsa, o konu hakkında İngilizce bir şeyler duymak motivasyonunuzu arttıracağından, öğrenmeye daha çok odaklanırsınız.

 • FluentU kullanın. FluentU, müzik klipleri, film fragmanları, haberler, reklamlar ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyaya ait videoları alır ve onları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür. FluentU’da kolaylıkla İngilizce reklamlar bulabilir ve FluentU’nun videoların içine gömülü öğrenim araçları sayesinde reklamlarla İngilizcenizi geliştirebilirsiniz! İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce öğrenmeye zaman ayırabilirsiniz.

En Çok Hangi Reklamlar Faydalı Olur?

İngilizceye herhangi bir şekilde maruz kalmanız dil becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır, fakat bazı tür reklamlar İngilizce öğrenme amacına daha uygundur.

Aşina olduğunuz şirketlerin reklamlarıyla başlayın, böylece konu hakkında önceden biraz bilginiz olmuş olur. Belirli bir gıda markasını mı seviyorsunuz?Bir McDonald’s fanatiği misiniz? McDonald’s İngilizce reklamlarını aratın. Eğer teknolojiden hoşlanıyorsanız, ürünlerine sahip olduğunuz markaların reklamlarına bakın, Microsoft, Samsung, Apple, vb. gibi.

Otomobil tamiri ya da sağlık hizmetleri gibi bir hizmeti tanıtan reklamlar yerine bir ürünün tanıtımını yapan reklamları seçmek de daha iyidir. Çünkü bu tür reklamlar doğrudan diyalogla bağlantılı pek çok görsel sunarlar. Bu da kafanızın karışmasını engeller, reklamı ve diyalogları daha iyi anlamanızı sağlar.

Genellikle İngilizce öğrenenler için en iyi reklamlar, doğrudan çocukları hedef alan reklamlardır. Bu reklamlarda daha basit diyaloglar vardır, konuşmalar da yavaştır ve hikayeler genellikle İngilizceyi yeni öğrenenlerin daha rahat takip edecekleri gibidir.

Pek çok reklam kısa da olsa bir hikaye içerir. Reklamda neler olup bittiğini ve olanların diyalogla nasıl eşleştiğini görüp anlamak sizin için harika bir pratiktir. Eğer bir reklamı anlamak size zor gelirse cesaretiniz kırılmasın. Ana dili İngilizce olanlar bile bazı reklamları anlamakta zorlanabiliyor! YouTube’da İngilizce videolar arasında gezindikçe alışacaksınız.

YouTube’dan İngilizce Öğrenmeniz için 7 Sevimli ve Komik Reklam

Aşağıda, farklı dil becerilerinizin pratiğini yapmanızı sağlayacak reklamlardan oluşan bir liste var. Reklamlar A.B.D. ve Kanada’da yapılmış, bu yüzden reklamlarda konuşanların aksanları Amerikan aksanı ve Kanada aksanı. Her bir örnekle birlikte ne anladığınızı ölçen birkaç soru da var. Bu sorulara tek kelime ile bile olsa cevap vermeye çalışın.

Bu reklamlarda konuşanların çoğunun çocuk olduğunu da fark edeceksiniz. Çocukların dilini anlamak zordur, bakalım siz ne kadarını anlayabileceksiniz? Çocukların İngilizce konuşmasını dinlerken anlamak için daha çok çabalamanız gerekecek.

1. “How Many Licks?” / “Kaç Yalama?” (Tootsie Pop)

youtube-ingilizce

Küçük bir oğlan çocuğu, farklı hayvanlara şu soruyu soruyor: “How many licks does it take to get to the Tootsie Roll center of a Tootsie Pop?” yani, “Bir Toosie Pop’un Tootsie Roll merkezine ulaşmak için kaç yalama gerekir?” Eğer Tootsie Pop marka lolipopu biliyorsanız, ortasındaki klasik Tootsie Roll şekerini de bilirsiniz. Çocuğun konuştuğu hayvanların hiçbirinin bu soruya bir cevabı yok, baykuş dışında!

Baykuş, lolipopu yaladıkça sayıyor. Ancak sorun şu ki, baykuş daha saymayı bitirmeden bütün lolipopu ısırarak bitiriyor.

Bu, Amerika’da 40 yılı aşkın bir süre önce yayınlanan klasik bir reklam.

Reklamı gözden geçirmeniz için sorular:

 1. Which animals does the boy ask for help? / Çocuk hangi hayvanlardan yardım istiyor?
 2. How many licks does it take the owl to finish the lollipop? / Baykuş lolipopu kaç yalamada bitiriyor?

Reklamda dikkatli dinlemeniz gereken şeyler:

 • Hayvan isimleri
 • “How many” sorusunun İngilizcedeki kullanımı

2. “What Are You Doing?” / “Ne yapıyorsun?” (Jack in the Box)

youtube-ingilizce

Bu reklam epey eski bir reklam, ancak yine de dil öğrenenler için harika bir kaynak.

Restoran zinciri Jack in the Box bu reklamı logosunu ve menüsünü değiştirdikten sonra yapmıştı. Arabadaki yaşlı kadın, bazı Jack in the Box çalışanlarına bu değişiklikler hakkında sorular soruyor. Bu arada, İngilizcede “Jack in the Box”ın kapağını açınca içinden genellikle yaylı bir mekanizmanın üzerindeki bir palyaçonun (ya da başka oyuncakların) fırladığı sürpriz içerikli kutu anlamına geldiğini de hatırlatalım.

Reklamı gözden geçirmeniz için sorular:

 1. Why does the Jack in the Box clown explode? / Jack in the Box palyaçosu neden patlıyor?
 2. What foods/ingredients are mentioned? / (Reklamda) hangi yiyeceklerden/malzemelerden söz ediliyor?

Reklamda dikkatli dinlemeniz gereken şeyler:

 • Yiyecek isimleri
 • İngilizce kalıplaşmış ve argo ifadeler (“bye, bye,” “waste him!” gibi)

3. “A New Teacher’s First Day of School” / “Yeni bir Öğretmenin Okuldaki İlk Günü” (Kleenex)

youtube-ingilizce

Bu, Kleenex marka kağıt mendiller için hazırlanan bir reklam. Yeni bir öğretmenin, yeni okulundaki işine başladığı ilk günü anlatıyor. Öğretmen, beklenmedik bir kaynaktan cesaret alıyor.

Reklamı gözden geçirmeniz için sorular:

 1. What emotion do you think the new teacher feels? / Sizce yeni öğretmen ne gibi duygular hissediyor?
 2. Finish the little boy’s sentence: “You’re going to do __.” / Küçük oğlan çocuğunun cümlesini gelecek zamanda tamamlayın: “Siz ___ .”

Reklamda dikkatli dinlemeniz gereken şeyler:

 • Gelecek zaman (the future tense) kullanımı
 • Emir kipi kullanımı (“Remember…” ve “Enjoy it!” gibi)

4. “I Don’t Know How Welch’s Does It” / “Welch’in Bunu Nasıl Yaptığını Bilmiyorum” (Welch’s Grape Juice)

youtube-ingilizce

Küçük bir kız, size üzüm suyunda bulunan doğal malzemeleri ve bulunmayan bazı malzemeleri sayıyor. Meyve suyunun ne kadar sağlıklı ve lezzetli olduğunu anlatıyor.

Reklamı gözden geçirmeniz için sorular:

 1. What numbers do you hear? / (Reklamda) hangi sayıları duyuyorsunuz?
 2. What is a word to describe how you think the juice tastes? / Meyve suyunun tadının nasıl olduğunu hangi kelime ile tanımlarsınız?

Reklamda dikkatli dinlemeniz gereken şeyler:

5. “Yuck” / “Iyk” (Tyson Chicken Nuggets)

youtube-ingilizce

YouTube’daki bu reklamda çocuklar sevmedikleri yiyeceklerden bahsediyor. Tyson Chicken Nuggets, yani tavuk nugget, bütün çocukların sevdiği bir yiyecek olarak tanıtılıyor.

Reklamı gözden geçirmeniz için sorular:

 1. What food names do you hear in this commercial? / Bu reklamda hangi yiyecek isimlerini duyuyorsunuz?
 2. Try naming some foods that you dislike in a complete sentence. / Tam bir cümle içerisinde sevmediğiniz yiyecekleri söylemeye çalışın.

Reklamda dikkatli dinlemeniz gereken şeyler:

 • Sıfatlar (adjectives)
 • “Like” kelimesinin farklı kullanım biçimleri (“I like/do not like” ve “it looks like…” gibi)

6. “What Did Your Kids Have for Dinner Last Night?” / “Sizim Çocuklarınız Dün Akşam Yemeğinde Ne Yedi? (Stove Top)

youtube-ingilizce

Bu reklamın arkasındaki fikir de yukarıdaki Tyson reklamındaki fikre benziyor. Çocuklar bir önceki akşam yemekte ne yediklerini hatırlamaya çalışıyorlar. Akıllarına gelen tek yemek adı ise Stove Top.

Reklamı gözden geçirmeniz için sorular:

 1. What food names do you hear in this commercial? / Bu reklamda hangi yemek isimlerini duyuyorsunuz?
 2. How many times do you hear the word “stuff?” / Kaç kez “stuff,” yani “bir şey(ler)” kelimesini duyuyorsunuz?

Reklamda dikkatli dinlemeniz gereken şeyler:

 • Geçmiş zaman (past tense); örneğin: “We had…”
 • “Stuff,” yani “bir şey(ler)” kelimesinin kullanımları

İngilizce çalışırken, “stuff” kelimesine denk gelmişsinizdir. İngilizce konuşanlar bu kelimeyi genellikle belirsiz şeyleri kast ederken kullanırlar. Bu kelime genellikle konuşurken detay vermek istemeyen gençler tarafından kullanılır.

Örnek:

Q: What did you do in school today?
S: Bugün okulda ne yaptın?

A: Stuff.
C: Bir şeyler.

7. “Back to School” / “Okula Dönüş” (Walmart Kanada)

youtube-ingilizce

Walmart Kanada bu okula dönüş (İngilizcede “back-to-school,” yani, yeni okul yılının başlangıcı) alışverişi reklamı ile açılışının 20. yıl dönümünü kutluyor. Reklamda birtakım çocuklar anne-babalarıyla okul ihtiyaçları için alışveriş yapıyorlar.

Reklamı gözden geçirmeniz için sorular:

 1. What color names do you hear? / (Reklamda) hangi renk isimlerini duyuyorsunuz?
 2. What decision is the boy in the blue button-up shirt trying to make? / Gömleğinin düğmelerinin tamamını iliklemiş olan mavi gömlekli çocuk ne kararı vermeye çalışıyor?

Reklamda dikkatli dinlemeniz gereken şeyler:

 • Sayılar (büyük sayılar)

 

İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak pek çok farklı YouTube kanalı var, fakat siz, İngilizce reklamlar arayıp bularak bunların ötesine geçebilirsiniz. Reklamlarla İngilizce öğrenmenin en iyi yanı, her zaman yeni reklamlar bulabilecek olmanız! YouTube’daki bu reklamlarla İngilizce öğrenmeye bir başlayın, ne kadar eğlenceli olduğunu göreceksiniz.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close