videolarla-ingilizce-ogren

Videolarla İngilizce Öğrenmek için 15 Akıllı İnternet Sitesi

Videolarla İngilizce öğrenmek istiyorsunuz, çünkü videolar size göre yabancı dil öğrenmenin en eğlenceli yolu.

Bize göre de öyle!

Fakat kaynaklarınızı tüketmeye başladığınızı hissediyorsunuz.

“Friends” dizisinin bütün bölümlerini izlediniz.

İngilizce klasik filmlerin çoğunu izlediniz (üstelik bu filmlerin uyarlandığı kitapları da okudunuz.).

İngilizce kısa filmler izleyerek ufkunuzu da genişlettiniz.

Hatta YouTube’da favori İngilizce öğrenme kanallarınızı bile belirlediniz.

Şimdi ise izleyecek farklı bir şeyler bulmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz.

Artık video izlemek için başka internet sitelerini ziyaret etme zamanınız gelmiş.

Bu sitelerde bulabileceğiniz videoların bazıları sizi düşünmeye sevk edecek. Diğerleri size yeni bilgiler verecek.

Kimileri yeni kelimeler öğrenmek için harika, kimileri ise yabancı kültürler hakkında bilgi edinmek için.

Hangi internet sitesini ziyaret ederseniz edin, videolarla İngilizce öğrenmek sizin için daha da eğlenceli ve ilginç bir hal almak üzere!

İngilizcenizi Videolarla Geliştirmenin Yolları

Filmlerle, TV dizileriyle ve İngilizce ders videolarıyla İngilizce öğrenmenin faydalarından daha önce de bahsettik. İşin doğrusu, İngilizceyi her türden medya yoluyla öğrenebilirsiniz! Zaten bizim listemizdeki pek çok internet sitesi de özel olarak İngilizce öğretmeyi amaçlamıyor. Bu da, onları bir film ya da TV programı izler gibi izlemeniz gerektiği anlamına geliyor: Gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutup öğrenme amacıyla izlemeniz gerekiyor (yalnızca eğlenme amacıyla değil).

Başlamadan önce, bir hedefiniz olması önemli. İzlediğiniz videolardan ne öğrenmeyi umuyorsunuz? Öğrenmeyi umduğunuz şeyleri video izleyerek nasıl öğrenebilirsiniz? Videolarda karşınıza çıkan yeni kelimeleri, söz öbeklerini, kalıp cümleleri ve başka faydalı bilgileri not etmek üzere yanınızda bir defter bulundurun. İzlediğiniz her videoyu bir de kendi sözcüklerinizle anlatmaya çalışın -ister sesli olarak, ister kağıt üzerinde. Eğer izlediğiniz video kısaysa, iki kez izlemek faydalı olacaktır—bir kez anlamak için (durdurmadan izleyerek) bir kez de öğrenmek için (not alarak ve bazı bölümlerini yeniden oynatarak).

Videolardan neleri nasıl öğreneceğiniz, ne için izlediğinize bağlı. İşte size başlangıç için birkaç fikir:

  • Dil için izleyin. Konuşmaları dinlerken kelimelerin, söz öbeklerinin, deyimlerin ve dil bilgisinin nasıl kullanıldığına dikkat edin.
  • İnsanlar için izleyin. Aksanları ve kullanılan argo sözcükleri dinleyin. İnsanların konuşma tarzlarındaki farklılıkları görmek ve bu farklılıkların insanların toplumdaki yerleri hakkında ne söylediğini anlamak için izleyin. Bir başka deyişle, kim mesleki İngilizce  kullanıyor? Kim argo kullanıyor? Bu soruların cevapları size insanlar ve kültürleri hakkında birçok fikir verebilir. Kültürden bahsetmişken…
  • Kültür için izleyin. İnsanlar nereli olduklarına bağlı olarak farklı şekillerde konuşabilirler. İnsanların yaşadıkları yerlerin İngilizceleri üzerinde nasıl farklılıklar oluşturduğunu görmek için izleyin. İngiliz ve Amerikan İngilizceleri buna verilebilecek en belirgin örnektir fakat bu iki ülkenin kendi içinde bile farklı aksanlar, ifadeler ve konuşma tarzları bulabilirsiniz.
  • Bilgi için izleyin. Son olarak, videoların içeriğinden keyif almayı unutmayın. İngilizce yeni bilgiler öğrenmek, dil banyosu yoluyla öğrenmenin harika bir yolu: Eğer yeni bir konuyu İngilizce olarak öğretildiğinde anlayabiliyorsanız harika gidiyorsunuz demektir! Bilgilerinize, başkalarıyla İngilizce olarak tartışabileceğiniz yeni bir sohbet konusu ekliyor olacaksınız.

Hazır mısınız? Haydi, videolarla İngilizce öğrenmeye başlayın!

Videolarla İngilizce Öğrenebileceğiniz 15 İnternet Sitesi

TV 411

Bu internet sitesi okuma, yazma ve kelime dağarcığını geliştirmeye yönelik eğlenceli videolar sunuyor – sadece bir konu seçip izlemeniz yeterli. Bu site yetişkinlere yönelik eğitici videolar sunmak için hazırlanmış. Yetişkinlerin hayatlarında ve kariyerlerinde başarılı olmak için sahip olmaları gereken bilgi ve becerileri öğretiyor.

Videolarda çok fazla sayıda farklı ses ve görüş var. Her videonun öğrenebileceğiniz beceriler hakkında bir listesi ve bazılarında konuyla ilgili indirebileceğiniz belgeler ve alıştırmalar da var. Bir video izleyin ve becerilerinizi güçlendirin. Sonra da bu siteden tam anlamıyla faydalanmak için takviye alıştırmalarını yapın.

Coursera

Coursera, internet üzerinden çok sayıda ücretsiz veya uygun fiyatlı ders seçeneği sunan çevrimiçi bir kurs sitesi. Kursların çoğu videolar kullanılarak anlatılıyor ki bu da bu siteyi İngilizce öğrenenler için harika bir kaynak haline getiriyor.

Özellikle İngilizce öğrenmeye yönelik bir kurs seçebilir veya tarih, fen, matematik veya yazma gibi ilginizi çeken herhangi bir konu üzerine online bir kurs almayı tercih edebilirsiniz. Böylece ilgilendiğiniz bir konuyu öğrenirken aynı anda İngilizcenizi de güçlendireceksiniz.

Bu sitedeki videolar, (ödev gibi) görevler, küçük sınavlar ve hatta zaman zaman projelerle birleştirilerek tam bir üniversite tecrübesi yaşamanız hedeflenmiş.

FluentU

Tam burada, FluentU’da çok sayıda video seçeneği bulabilirsiniz. FluentU, müzik videoları, film fragmanları, haberler ve ilham veren konuşmalar gibi gerçek dünyaya ait videoları alıp onları kişileştirilmiş dil öğrenme derslerine dönüştürüyor. Yani, YouTube’da bulduğunuz komik ve eğlenceli videoların aynılarına erişiminiz var fakat bu videolara İngilizce öğrenenler için faydalı özellikler eklenmiş. İlginizi çeken herhangi bir konuda video izleyebilirsiniz!

Her videoda izlemeden önce göz atabileceğiniz bir kelime listesi ve video boyunca devam eden altyazılar mevcut. Eğer bilmediğiniz bir kelime duyarsanız, o kelimeyi sözlükte aramanıza gerek yok: Video devam ederken (ya da durdurup) açıklamasına bakabilirsiniz.

FluentU’da bilgi kartları ve küçük sınavlar gibi İngilizce öğrenmeyi daha basit ve daha eğlenceli kılacak bir çok başka kaynak da var. İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde bu internet sitesini gittiğiniz her yerde yanınızda götürebilirsiniz.

British Council

İngiliz İngilizcesi öğreniyorsanız, British Council harika bir kaynaktır. Bu internet sitesindeki videolar sadece İngilizce öğretmekle kalmaz, aynı zamanda İngiliz halkı ve kültürü hakkında da bilgi verir. İngiliz kültürü ve İngiltere’nin gezilecek yerleri hakkında videolar izleyin, İngiltere’deki hayatları hakkında konuşan gerçek insanlar görün. İngiliz dili ve İngiltere hakkında daha çok şey öğrenin.

Genel anlamda British Council İngilizce Öğrenim sitesi, İngilizce öğrenmek için harika bir yer. Videolara göz attıktan sonra oyunlar, dil bilgisi ve kelime dersleri, iş dünyasında kullanılan İngilizce, mesleki İngilizce ve daha bir çok faydalı bilgi için sitenin geri kalanını inceleyin.

CNN Video News (CNN Video Haberleri)

CNN uluslararası popüler bir haber kaynağıdır. Haberlere ulaşmak için bugünlerde pek çok seçenek var fakat CNN hala bir klasik olarak yerini koruyor (yani, eski ama iyi bir seçenek!). Sitenin ana sayfası günün en önemli haber videolarını gösteriyor, böylece İngilizce öğrenirken önemli olaylar hakkında da bilgi almış oluyorsunuz.

Ayrıca spordan aileye kadar bir çok konu hakkında CNN’in orijinal videolarını da izleyebilirsiniz Bu siteyi dünyada (daha çok Amerika’da) neler olduğundan haberdar kalmak için kullanabilirsiniz. Daha önceden bildiğiniz eski haber videolarını izlemek için de bu siteden faydalanabilirsiniz, böylece içeriğe zaten aşina olduğunuzdan, haber sunulurken kullanılan İngilizceye daha iyi odaklanabilirsiniz.

Discovery

Discovery ağında bir ısırımlık videolar mı izlemek istiyorsunuz? Burada bu videoları yüksek çözünürlükte bulabilirsiniz. Discovery kanalı her gün insanların yaptığı ilginç şeyleri gösteren realite şovları sunar. Burada ayrıca dünyamız ve çevre hakkında belgeseller ve diziler de mevcuttur.

Discovery’nin programlarının tamamı benzersiz yerlerden veya kültürlerden olan sıradan insanlar hakkındadır, bu yüzden bu kısa kliplerle Amerika’nın size sunduğu birçok şey hakkında fikir edinebilirsiniz. Bu internet sitesi, belgesellerin bölümlerinin tamamını izleyebileceğiniz bir hizmet de sunuyor, üstelik bölümlerin bazılarını izlemek ücretsiz.

Funny Or Die

Bir şeyi komik kılan nedir? Funny or Die sitesindeki videoların hepsi, farklı mizah anlayışlarının eseri. Komik kliplerin bazıları parodi (gerçek olayların komik versiyonları). Bazıları da mizahı güncel olaylar üzerine yorum yapmak için kullanıyor. Diğerleri ise sadece aptalca videolar!

Burada pek çok özel video ve yazı var, üstelik bu site internetin en komik videolarının da bir kısmını bir araya topluyor. Esprilerin bazılarını “anlamak” için kültürel referansları da anlamanız gerekecek—eğer bunları anlayabiliyorsanız, İngilizce öğrenme yolunda epey ilerlemişsiniz demektir!

CollegeHumor

Funny Or Die gibi, CollegeHumor’da da pek çok komik video var. Ancak Funny Or Die’ın aksine, bu internet sitesi çoğunlukla yaşça daha genç kişilere (20’lerindeki gençlere) hitap eden esprilere yer veriyor.

CollegeHumor oyuncuları skeçlerde gündelik olayları absürt olaylara çeviriyorlar. Diğer videolarda da bir şeylerle dalga geçiliyor, ancak genellikle aptalca davranarak ya da biraz bel altına vurarak mizah yapıyorlar. Bu videolar gençlerin nasıl konuştuklarını göstererek Amerikan kültürünü eğlenceli bir şekilde çekiştiriyor.

PBS

PBS kanalı harika eğitim programları ve doğa üzerine özel programlarıyla meşhur. Üstelik artık programlarının çoğunu (ve programlardan hazırlanan kısa klipleri) PBS’in internet sitesinden izleyebiliyorsunuz. Burada yiyecekler, sanat ve tarih gibi konular üzerine programlar, dramalar ve daha pek çok türden program bulabilirsiniz. Eğer eğlenceli bir şekilde İngilizce öğrenebileceğiniz bir yer arıyorsanız, bu site sizin için doğru yer.

Big Think

Dehaları dahi yapan nedir? Bağırsaklarımız nasıl ikinci bir beyin gibi görev görüyor? Big Think’teki videolar bu soruları ve çok daha fazlasını cevaplıyor. Bu internet sitesinde bilim, fizik, biyoloji ve hayat üzerine düşünmenizi sağlayacak videolar var.

Bu videolardaki fikirler oldukça büyük, ancak hemen hemen herkesin anlayabileceği şekilde açıklanmışlar. Bu site orta seviyenin üst sınırında ve ileri seviyede olan İngilizce öğrencileri için tavsiye edilebilir, üstelik ilginç konular hakkında bilgi edinmek için de harika bir yol —bu sayede sohbet başlatmak için konunuz eksik olmayacak.

TED

Big Think gibi TED’in de sizi düşünmeye sevk edecek videoları var. TED, teknolojiden bilime, edebiyattan sosyal bilimlere pek çok farklı endüstriden yeni fikirleri yaymaya odaklanan harika zihinler tarafından gerçekleştirilen bir konuşmalar dizisidir.

TED videolarının hepsinde bir ya da birden fazla kişi sahnede konuşurlar ve konuşmaları 2-3 dakikadan bir saate kadar sürebilir. İster topluluk önünde konuşma becerilerinizi geliştirmeye çalışıyor olun, ister yalnızca İngilizce sohbet etme becerilerinizi ilerletmeye uğraşıyor olun, TED konuşmacılarını izleyerek çok şey öğreneceksiniz.

Bir konuşmayı izleyiciler için ilginç kılan şey nedir? Bu videolarla İngilizce öğrenmenin yanı sıra pek çok yeni fikir ve yeni bakış açısı ve yaklaşım da öğreneceksiniz. Videoları izledikten sonra konuşmacılar hakkında da biraz araştırma yapın; bu sayede birtakım önemli ve yeni kişiler de tanımış olacaksınız.

Wonder How To

Bu internet sitesi internette hemen hemen her şeyin nasıl yapılacağını gösteren faydalı videoları bir araya getiriyor. İster yemek pişirmeyle, sanatla, teknolojiyle ya da nasıl yapılır kılavuzu gerektiren başka herhangi bir şeyle ilgileniyor olun, büyük ihtimalle burada o şeyin nasıl yapılacağı üzerine bir makale ya da video bulursunuz. Yeni beceriler edinmek ve İngilizce talimatları anlayıp anlayamadığınızı görmek için bu videoları izleyin.

Snagfilms

Şimdiye kadar bu listede çoğunlukla daha kısa videoları paylaştık. Fakat Snagfilms’deki videolar biraz daha uzun: Bunlar uzun metrajlı belgeseller. Eğer bir kültüre, tarihin belli bir dönemiyle, bir sporcuyla ya da başka herhangi bir konuyla ilgili bilgi edinmek, daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, burada aradığınız konuyla ilgili bir film bulma ihtimaliniz yüksek. Sitede belgesellerin yanı sıra başka türden birkaç program ve dizi de mevcut, bu sayede pek çok farklı kişinin izleyebileceği içerik ve bu içeriklerde izleyebileceğiniz pek çok farklı insan var!

Sony Crackle

Eğer Netflix ya da Hulu gibi bir video oynatma servisine abone olmak istiyor, ancak her ay buna para harcamak istemiyorsanız, Sony Crackle sizin için harika bir internet sitesi.

Diğer video oynatma siteleri gibi, Sony Crackle’ın da gayet geniş bir film, TV dizisi, klasikler (eski filmler ve diziler) ve hatta bazı orijinal içerikler yelpazesi var. Sony Crackle pek çok cihazda kullanılabiliyor, bu yüzden dışarıdayken de bu videoları izleyebilirsiniz—üstelik aylık üyelik ücretini düşünmeden bir film ya da dizi üzerinde istediğiniz kadar zaman harcayabilirsiniz.

Adam Savage’s Tested

Adam Savage, şehir efsanesi haline gelmiş bilgilerin test edildiği “Mythbusters” isimli TV programının arkasındaki ekibin bir parçası. Bu internet sitesi de Adam’ın bir şeyleri test ettiği, inşa ettiği, icat ettiği vb. videolardan meydana geliyor. Adam’ın berrak sesi gayet anlaşılır ve eğer bir şeylerin yapılışını izlemeyi seviyorsanız, bu program gayet eğlenceli hazırlanmış. Sitede hem bütün bölümleri hem de daha kısa bir şeyler arıyorsanız özel olarak hazırlanmış kısa klipleri izleyebilirsiniz.

 

Yukarıdaki onca seçenek arasından ilginizi çekecek bir şeyler bulacağınıza eminiz.

İngilizceyi hayatınızın düzenli ve keyifli bir parçası haline getirmek için bu sitelerden faydalanabilirsiniz.

Şahane videolarla İngilizce öğrenmek çok eğlenceli olacak!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close