uzun-ingilizce-kelimeler

Uzun İngilizce Kelimeler ile Harika Bir Sözcük Öğrenme Numarasını Keşfet

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis.

Hayır, burada bir yazım hatası yok.

Bu karşına çıkabilecek en uzun İngilizce kelime.

Telaffuzu bir yana (ya da yazılışı) bu kelimeyi anlamaya çalışmanın dehşet verici olduğunu biliyorum.

Peki bu ne anlama geliyor?!

Şimdi parçalara ayırma zamanı gelmiş olabilir.

Endişelenme, bunu sinir krizi geçirmeden yapacağız! Bu kelime (ya da diğer herhangi uzun İngilizce kelimeleri) basit parçalara bölmeyi öneriyorum.

Bu kelimelerin temel ögelerini görerek sadece bu kelimeleri hatırlamakla kalmayacak, aynı zamanda diğer tonlarca İngilizce kelimeyi de daha kolay öğreneceksin.

En uzun İngilizce kelimeler arasından onunu içeren bir liste hazırladık (bunlara yukarıdaki çılgın kelime de dahil). Uzun İngilizce kelimeleri İngilizce sözcük bilgine eklemekten çekinmemeni sağlamak için bu kelimeleri nasıl parçalarına ayıracağını öğreneceğiz.

Neden Uzun İngilizce Kelimeler Öğrenmeli?

 • Daha etkin iletişim. Uzun kelimeleri öğrenmek İngilizce sözcük bilgini genişletecektir. Bu kelimelerin bazıları oldukça nadir kullanılsa da bazıları da oldukça kullanışlıdır (bunu aşağıdaki listede de göreceksin). Uzun İngilizce kelimeleri bildiğin zaman daha karmaşık ve hassas düşünceleri açıklamak daha kolay olacak.
 • Daha fazla kelimeyi kolaylıkla kavra. Uzun İngilizce kelimeleri parçalarına ayırdıkça pek çok farklı İngilizce kelimede sıkça karşılaşılan ögeleri tanımaya başlayacaksın. Bu da ekstra sözcük çalışması yapman gerekmeksizin daha fazla İngilizce kelimeyi anlamana yardımcı olacaktır.
 • Kelimelerin kökenleri hakkında daha fazlasını öğren. Pek çok İngilizce kelime Yunanca, Latince, Arapça, Fransızca ve diğer dillerden gelmiştir. En uzun İngilizce kelimelerin birçoğu bu dillerden türemiştir. Bunu anlamak İngilizcenin sana tuhaf ya da yabancı gelmesini önleyebilir. Aynı zamanda dilin ardında yatan tarihi de öğrenmene yardımcı olur.
 • Yazılı ve sözlü İngilizce pratiği yap. İngiliz dilini çalıştığın her zaman akıcı konuşma yolunda ilerlersin. Uzun İngilizce kelimeleri parçalarına ayırma egzersizi yaptığın zaman yazılı ve sözlü İngilizcede ekstra deneyim kazanmış olursun.

Uzun İngilizce Kelimeler Nasıl Öğrenilir

Her Bir Kelimeyi Anlaşılır Parçalara Ayır

Uzun İngilizce kelimeler karmaşık ve zorlayıcı görünebilir. Ama kelimeleri parçalarına ayırmanın bu uzun kelimeleri öğrenmeyi kolaylaştıracağını unutma.

Bu makalede ele alacağımız her bir kelime için sana önekler, sonekler ve kök gibi önemli ögeleri göstereceğiz.

Dolayısıyla, devam etmeden önce aynı şeyleri konuştuğumuzdan emin olmak için bu terimlerin tanımlarını yapalım:

 • Sözcük kökü: bir kelimenin temelidir
 • Önek: sözcük kökünün önüne yerleştiren ve kelimenin anlamını değiştiren ögedir
 • Sonek: sözcük kökünün sonuna yerleştiren ve kelimenin anlamını değiştiren ögedir

Bu yazıda çok sayıda kelime örneği bulacaksın.

Bu Hafıza Geliştirme Yöntemlerini Kullan

 • Kelimeler ve kelime parçalarını kelime kartlarına yaz. Bu eski bir yöntem gibi gözükebilir ama kelime kartları uzun İngilizce kelimeler ve bunların ögelerini çalışmak ve ezberlemek için idealdir. Kelime kartlarını her zaman yanında bulundurabilmek için bir İngilizce kelime kartı uygulaması indir.

Kasa sırası ya da otobüs beklerken bu kartlara bak.

uzun-ingilizce-kelimeler

 • FluentU ile özgün İngilizce videolar kullanarak sözcük bilgini doğal bir şekilde geliştir. Doğrusunu söylemek gerekirse bu uygulama sadece uzun kelimeler değil her türlü İngilizce sözcük bilgisi için harika bir araçtır. FluentU ile karşına kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürülmüş film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar, vb. gerçek hayattan İngilizce videolar çıkarılıyor.

Her videoda interaktif altyazılar yer alıyor. Herhangi bir sözcük üzerine tıkladığın zaman video otomatik olarak duraklatılır ve bu sözcüğün tanımı görüntülenir. Her videoya eşlik eden kelime kartları, eğlenceli testler ve sözcük listeleri de bulunuyor. Ders çalışıyormuş gibi hissetmeden sözcük bilgini geliştirmenin harika bir yoludur. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

uzun-ingilizce-kelimeler

 • Büyüyen bir kelime listesi tut. Fiziksel ya da online not defteri kullanarak kelime ögelerini takip et. Yeni bir önek, sonek veya sözcük kökü ile karşılaştığın zaman bunu listene ekle. Bunu yapmak öğrendiğin kelime ögelerini takip etmene yardımcı olur. Diğer uzun İngilizce kelimeler ve karmaşık sözcükleri öğrenmeye çalışırken bu listeye göz atabilirsin.

Uzun bir İngilizce kelimenin anlamını tam olarak çıkarmakta zorlanıyorsan Oxford Learner’s Dictionary harika bir kaynaktır.

 • Kendini zorlama. Evet, uzun İngilizce kelimeler gözüne zorlayıcı görünebilir. Ama kendine zaman tanımaya çalış. Uzun İngilizce kelimeler öğrenmek zaman alır ve bunları bir gecede öğrenemezsin. Soğukkanlılığını koru ve bu kelimeleri yavaşça çalış.
 • Eğlenmene bak. Daha da önemlisi, bu kelimeleri öğrenirken eğlenceli zaman geçirmektir. Bu uzun kelimeleri söylemeye çalış ve telaffuzda hata yaptığın zaman bunlara gül (akıcı İngilizce konuşan kişiler dahi karmaşık kelimeleri söylerken zorlanabilir).

Parçalara Ayır! Uzun İngilizce Kelimeler Ögelerine Ayrılarak Nasıl Öğrenilir

Şimdi en uzun İngilizce kelimelerden bazılarına gelelim.

Artık uzun İngilizce kelimeler nasıl öğrenilir bildiğine göre İngiliz dilinde mevcut bazı uzun kelimelere bir göz atacağız.

Bu uzun kelimeleri ve diğer İngilizce kelimeleri öğrenmene yardımcı olacak temel parçalarını sana göstereceğiz. Dikkat edilmesi gereken sıkça kullanılan İngilizce önekler ve soneklerin üzerinde duracağız.

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis

Tanım (isim): toz ve volkanik kül solumaktan kaynaklanan akciğer hastalığı

The patient is experiencing signs of pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis after hiking near the site of a volcanic eruption.(Hasta, yanardağ patlaması yaşanan bölge yakınlarında doğa yürüyüşü sonrasında pnömonultramikroskopiksilikovolkanokonyoz belirtileri gösteriyor.

Bu İngiliz dilinde mevcut en uzun kelimedir. Diğer uzun kelimeler gibi sabırlı olmalı ve bu kelimeyi bağımsız bileşenlere ayırmalısın.

Aşağıda göreceğin üzere bu kelimenin parçalarını bilmek İngilizceyi akademik, bilimsel veya tıbbi amaçlarla öğrenen herkes için faydalı olacaktır.

Temel sözcük parçaları:

 • pneumo- (akciğer)
 • microscopic- (küçük)
 • coni- (partiküller)
 • Sık kullanılan sonek: -osis (sıklıkla bir hastalığı belirtir)

Floccinaucinihilipilification

Tanım (isim): bir şeyin hiçbir değeri olmadığına karar verme

Since my wallet was becoming so huge, I took a few minutes for some floccinaucinihilipilification of all the old cards I was keeping in there.(Cüzdanım devasa boyutlara ulaşmaya başladığı için içinde tuttuğum tüm eski kartların değersiz olduğuna karar vermek için birkaç dakikamı ayırdım.

Bu da uydurma gibi görünen o karmaşık kelimelerden biridir. Bu kelime çeşitli Latince kelimelerden oluşmuştur ve parçalarına ayırdıktan sonra dahi kafa karıştırıcı olabilir.

uzun-ingilizce-kelimeler

Bir kelimeden (ya da o kelimenin parçalarından) emin olmadığın zaman o kelimenin kökenlerini araştırmak için zaman ayırmaktan çekinme. Online Etymology Dictionary bu amaçla kullanabileceğin kullanışlı bir kaynaktır.

Temel sözcük parçaları:

 • nihili- (hiç)

Incomprehensibility

Tanım (isim): Anlaşılması imkansız olma durumu

The incomprehensibility of the word made people question its meaning.(Kelimenin anlaşılmazlığı insanların o kelimenin anlamını sorgulamasına neden oldu.

Bu kelimede pek çok diğer İngilizce kelimede göreceğin sık kullanılan önekler ve sonekler bulunuyor. Ayrıca, bu kelimenin incomprehensible (sıfat — anlaşılmaz) gibi diğer daha sade formlarını zaten görmüş olabilirsin.

Temel sözcük parçaları:

Surreptitious

Tanım (sıfat): Gizli, görünmez

The robbers were surreptitious as they stole the jewels.(Hırsızlar mücevherleri çalarken kimseye görünmediler.

Bu sözcük anadil seviyesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Çok karmaşık olmayan uzun İngilizce kelimelere örnektir.

Temel sözcük parçaları:

 • Sık kullanılan önek: sur- (altında)

Uncharacteristically

Tanım (zarf): Alışılmadık bir biçimde

The star basketball player uncharacteristically missed the game-winning shot.(Yıldız basketbol oyuncusu alışılmadık biçimde maçı kazandıracak basketi kaçırdı.

İşte hem sık kullanılan önek hem de sonek alıştırması yapmana yardımcı olacak başka bir standart denebilecek kelime.

Temel sözcük parçaları:

 • Sık kullanılan önek: un- (değil)
 • Sık kullanılan sonek: -ly (bir sıfat elde etmek için kullanılır)

Supercalifragilisticexpialidocious

Tanım (sıfat): Çok harika

The sun is shining and all is right in the world. It is a supercalifragilisticexpialidocious day.(Güneş parıldıyor ve dünyada her şey yolunda. Bu çok harika bir gün.

Bu kelime, ana dili İngilizce olan kişilerin 1964 tarihli “Mary Poppins” filminden hatırlayacakları (bu kelimenin bir benzeri daha önceki bir tarihte kullanılmış olsa da) uydurma bir kelime.

Temel sözcük parçaları:

 • cali- (güzellik)

Subdermatoglyphic

Tanım (sıfat): parmak izimizin nasıl görüneceğini belirleyen deri altındaki desenler ile ilgili

The subdermatoglyphic state of everyone’s fingerprints are different.(Herkesin parmak izinin subdermatoglifik hali farklıdır.

Bu sözcük çok nadir kullanılır ve tıp uzmanlarından ziyade dilbilimcilere daha ilginç gelebilir. Bunun nedeni ise uzun bir izogram yani hiçbir harfi tekrarlanmayan bir kelime olmasıdır.

Bu kelime sık kullanılmasa da bazı sıkça kullanılan kelime parçalarından oluşur. Bu parçaları ezberlemeye ve diğer İngilizce kelimelerde bunları görmeye çalış.

Temel sözcük parçaları:

 • Sık kullanılan önek: sub- (altında — “sur-” ile benzer)
 • derma- (deri)
 • Sık kullanılan sonek: -ic (bir sıfat oluşturmak için kullanılır)

Abstentious

Tanım (sıfat): Kendini tutan

You never have trouble sticking to your diet. You are so abstentious!(Perhizine sadık kalmakta hiçbir zaman sorun yaşamıyorsun. Kendini tutmayı biliyorsun!

Bu kelimenin mastar hali olan abstain sözcüğünü daha sık duyacaksın. Abstain fiili kişinin alkol, online alışveriş, vb. şeylerden kendini alıkoyması anlamına gelir.

Temel sözcük parçaları:

 • Sık kullanılan sonek: -ious (bir sıfat oluşturmak için kullanılır)

Uncopyrightable

Tanım (sıfat): Bir sanat eserinin telif hakkı alınamaz olması. Bir eser için telif hakları alınamıyorsa o eserin başkaları tarafından kopyalanması ya da dağıtılması engellenemez.

The idea was not original, so it was unfortunately uncopyrightable.(Fikir özgün değildi, bu nedenle ne yazık ki telif hakkı alınamaz.

Un- ve -able sık karşılaşılan kelime parçalarıdır. Bunları ezberlemeye ve diğer İngilizce kelimelerde bunları görmeye çalış.

Temel sözcük parçaları:

 • Sık kullanılan önek: un- (değil)
 • Sık kullanılan sonek: -able (yapabilirlik)

Hippopotomonstrosesquipedaliophobia

Tanım (isim): uzun kelime fobisi

As she read this article, she realized that she had a severe case of hippopotomonstrosesquipedaliophobia.(Bu makaleyi okurken ciddi bir uzun kelime fobisi sorunu olduğunu fark etti.

Belki şu anda sen de böyle hissediyorsun.

Temel sözcük parçaları:

 • Sık kullanılan sonek: -phobia (korku)

 

Umarım ciddi bir uzun kelime fobisi sorunu yaşamıyorsundur. Sabırlı olmayı ve uzun İngilizce kelimeleri parçalarına ayırmayı unutma. Çok geçmeden en uzun İngilizce kelimeler ve diğer kelimeleri anlamaya başlayacaksın.


Stephanie Brown, New York City’de yaşayan bağımsız bir yazardır. Onu The Adventuring Millennial sitesinde bulabilirsin.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close