unutulmaz-ingilizce-konusmalar

Konuşmanın Gücü: Dinleme Alıştırması için Unutulmaz İngilizce Konuşmalar

Aslanlar kükrer.

Kuşlar cıvıldar.

Ve insanlar konuşur.

Konuşmak, birbirimizle iletişim kurmanın doğal yoludur.

Peki o zaman neden bu kadar çok kişi topluluk önünde konuşmaktan çekiniyor?

İnsanlarla dolu bir salonda bir konuşma yapmak çok korkutucu olabilir. Özellikle de ana dili İngilizce olmayan biri olarak İngilizce sunum yapıyorsan.

Ama en iyi konuşmacılardan nasıl yapılacağını öğrenebilirsin.

Bunun nasıl doğru yapıldığını öğrenmek için meşhur ve unutulmaz İngilizce konuşmaların videolarını izleyebilirsin.

Bunu yaparken ise önemli İngiliz dili ve kültürü dersleri de çıkaracaksın!

Bu yazımızda, kendine güvenen ve güçlü bir konuşmacı olabilmen için kullanabileceğin unutulmaz İngilizce konuşmalar arasından en iyi 15’ini seninle paylaşacağız.

Konuşmanın Gücü: Dinleme Alıştırması için Unutulmaz İngilizce Konuşmalar

10 Yaşındaki Bir Kız Çocuğunun İyilik Üzerine Konuşması

Seviye: Başlangıç

Sence insanlar birbirlerine iyi davranmalı mıdır? Bu konuşmacı kesinlikle öyle olması gerektiğini düşünüyor. Ve bizleri buna nasıl ikna edeceğini de biliyor.

Bu konuşma, İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için harika bilgilendirici bir konuşmadır. Konuşmacı, akıcı ama basit sözcüklerle İngilizce konuşan küçük bir çocuktur. Duygularını dinleyiciye aktarmak için el hareketleri ve yüz ifadelerinden de faydalanmaktadır.

Bu konuşma dinleme alıştırması için ideal. Ama onun yaptığı duraklamaların olması gerektiği gibi olmadığı da unutulmamalı. Öğrenciler alıştırma yaparken onun vurgulamaları veya hızından ziyade kullandığı sözcüklere ve konuşmanın içeriğine odaklanmalı.

“The Effects of Lying,” konuşmacı Georgia Haukom

Seviye: Başlangıç

Konuşmacı bir dördüncü sınıf öğrencisi olsa da bu konuşma görmüş olduğum en interaktif konuşmalardan biri. Konuşmasına bir oyunla başlıyor ve söylemek istediği şeyi bu oyun yoluyla aktarabiliyor.

İngilizce öğrencileri, özellikle onun kullandığı sözcüklerin basit ve kolaylıkla öğrenilebilecek olması nedeniyle bu konuşmaya bayılacak. Ama sözcükleri çok iyi kullandığı için bu konuşmayı başlangıç seviyesindeki bir kişi yazmış gibi hissetmeyeceksin.

Konuşurken basit argümanlar oluşturma sanatını öğrenmek istiyorsan bu konuşmayı izlemelisin. Dinleyici ile oyunlar ve hikayeler yoluyla bağ kurabildiği için onları ikna edebiliyor.

Ayrıca, başlıca fikirlerini desteklemek için bilimsel çalışmalardan da faydalanıyor.

“Education for All,” konuşmacı Cameron Allen

Seviye: Orta seviye

Bu konuşma, dünya üzerindeki herkesin neden eğitim alması gerektiğine dair kısa ve basit bir konuşma. Konuşmacı bir çocuk olduğu için konuşmada karmaşık sözcükler ya da cümle yapıları bulunmuyor.

Bu aynı zamanda bilgilendirici konuşmaya da iyi bir örnektir. Konuşmacı, konuşmanın ana fikri ve gerçekleri basit ve net bir şekilde sunuyor. Aynı zamanda, konuşma içerisinde geçen önemli terimlerin basit tanımlarını da sunuyor.

Bu konuşma, çok kısa ama bilgi ile dolu olması nedeniyle dinleme ve konuşma alıştırması için ideal. Bunlara ek olarak, standart Amerikan İngilizcesi aksanına da iyi bir örnek teşkil ediyor.

Emma Watson’ın Cinsiyet Eşitliği Konuşması

Seviye: Orta seviye

Emma Watson, “Harry Potter” film serisindeki Hermione rolüyle tanınan ünlü bir İngiliz oyuncudur. Aynı zamanda, Birleşmiş Milletler Kadın Programı İyi Niyet Elçisi olarak da görev yapıyor.

Bu konuşmasında, erkeklerin neden feminizme destek vermesi gerektiği hakkında hem bilgi veriyor hem de dinleyicileri ikna etmeye çalışıyor. Feminizm, kadınlar için eşit hak ve fırsatlar isteyen bir harekettir.

Watson bunu başarabilmek için resmi bir ton ile kişisel hikayeleri bir araya getiriyor. Bu konuşma İngiliz İngilizcesine de iyi bir örnek teşkil ediyor.

Sylvester Stallone’un “Rocky Balboa Konuşması”

Seviye: Orta seviye

Bu konuşma “Rocky Balboa” adlı filmden alınmıştır. Bu sahnede, Sylvester Stallone’un canlandırdığı Rocky karakteri oğluyla konuşmaktadır.

Bu konuşma, motivasyon konuşmasına iyi bir örnektir. Bu tür konuşmalarda kişi, özellikle karşıdaki kişi umutsuz bir durumdaysa ya da utanç duyuyorsa o kişiye ilham vermeye çalışır.

Konuşmanın vermeye çalıştığı başlıca mesaj, bir kişi ne kadar güçlü olursa olsun yine de zorluklarla karşılaşacak olmasıdır. Her ne kadar bu mesaj kulağa o kadar da olumlu gelmese de Stallone’un konuşma tarzı sayesinde ilham verici bir hal alıyor.

Stallone, oğlunu eleştiriyor ve ona dünyayla ilgili kabul etmesi zor gerçeklerden bahsediyor olsa da bu mesajı sevgi ile aktarmayı başarıyor. Bu gibi bir üsluba İngilizcede genellikle “tough love” denir.

Dinleyiciler onun fikrini aktarabilmek için el hareketlerini nasıl kullandığına da dikkat etmeli.

Bu konuşmayı Oprah Winfrey ve Martin Luther King konuşmaları ile karşılaştır (bunları listenin ilerleyen sıralarında bulacaksın). Bunların tümü dinleyicilere ilham vermektedir ama hepsinin tonları farklıdır. Stallone’un konuşması bunlar arasında en günlük ve kişisel olan iken Martin Luther King’in konuşması en resmi ve geniş kitlelere hitap etmek üzere yazılmış olanıdır. Tüm bu konuşmalarda Amerikan İngilizcesi kullanılır.

Ellen DeGeneres’in Tulane Üniversitesinde yaptığı Mezuniyet Konuşması

Seviye: Orta seviye

Mezuniyet konuşması (commencement address), üniversite çalışmalarını tamamlamış ve diplomalarını almayı bekleyen öğrenciler için yapılan konuşmadır. Bu mezuniyet konuşmasını yapan kişi ise Amerikalı bir komedyen ve sohbet programı sunucusu Ellen DeGeneres’tir. Bu konuşmasında, insanın kendisine inanması ve kendi kariyerini seçmesi hakkında bir mesaj vermek için mizah kullanıyor.

Dil öğrencileri, İngilizce konuşurken nasıl mizah kullanacakları hakkında daha fazlasını öğrenebilirler. Ayrıca, bu konuşmada kullanılan Amerikan mizahı ile kendi kültürlerini de karşılaştırabilirler.

DeGeneres konuşmasında alaycı bir dil kullanıyor. Alaycılık (sarcasm) tekniğinde kişi, birisi ya da bir şey ile alay etmek için aslında söylediği şeyin tam tersini anlatmaktadır. Örneğin, konuşmasının sonlarında iş piyasası, ekonomi ve gezegenimiz hakkında olumlu konuşurken aslında alaycı bir dil kullanmıştır. Bu konuşmayı yaptığı tarihte dünya ekonomisi oldukça kötü bir durumdaydı ve çok fazla iş fırsatı bulunmuyordu.

Degeneres konuşmasının başında ise dinleyiciyi güldürmek için kelime oyunları kullanıyor. Kelime oyunu (pun) aynı sözcüğün ya da benzer telaffuz edilen sözcüklerin farklı anlamlarını komik bir şekilde kullanmaktır. “Commencement” sözcüğünü “common” ve “cement” sözcüklerine ayırırken bir kelime oyunu yapmaktadır.

Dil öğrencileri bu konuşmayı, J.K. Rowling ve David Foster Wallace’ın (listenin ilerleyen bölümünde yer verilmiştir) konuşmalarıyla karşılaştırmalı ve aynı tipte bir konuşmayı nasıl farklı tonlarda yaptıklarını gözlemlemelidir.

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2008 Kabul Konuşması

Seviye: Orta seviye

Barack Obama, ABD vatandaşları tarafından başkan seçilen ilk siyah Amerikalıdır. Bu konuşmayı seçimi kazandıktan sonra yaptı.

İngilizce öğrencileri bu konuşmadan çok şey keşfedebilir. Obama Amerikalıların o dönemde karşı karşıya kaldıkları en önemli sorunlara değiniyor. Ayrıca, anlaşılması kolay bir Amerikan İngilizcesi kullanıyor. Konuşması genel anlamda o ve Amerikalıların sahip oldukları değerler hakkında.

Obama’nın aksanı, standart Amerikan İngilizcesi ile siyah Amerikalı topluluklarda sıkça kullanılan konuşma tarzının bir karışımı. Obama, ritmi bozmaksızın dinleyicilerin onu takip edebilmeleri amacıyla duraklamalar kullanmakta çok başarılı bir konuşmacı.

Bu konuşma, listemizdeki diğer konuşmalardan daha uzun olduğu için bunu baştan sona dinlemek yerine bölüm bölüm dinlemeyi tercih edebilirsin.

David Foster Wallace’ın “This Is Water” Konuşması

Seviye: Orta ile İleri Seviye Arası

Bu konuşma, günlük ve resmi İngilizcenin karışımına harika bir örnek sunuyor. David Foster Wallace, Amerikan kültürü hakkında yazmış olan ödüllü bir Amerikalı yazardı.

Bu konuşmasında sosyal bilimler eğitiminin (teknik/profesyonel eğitimin aksine genel akademik konuların) değerine değiniyor. Wallace bu tür bir eğitimin insana nasıl düşüneceğini ve başkalarını düşünmeyi öğrettiğine inanır.

Bu konuşma, Amerikan İngilizcesinin iyi bir örneğidir. Konuşmanın bazı yerlerinde dinleyici üzerinde duygusal bir etki yaratmak için küfür kullandığına da dikkat et. Bu konuşma, insanların günlük hayatta birbirleriyle iletişim kurma şekillerine oldukça yakındır.

Dolayısıyla da bir üniversitede yapılmış olsa da bu konuşma günlük İngilizce öğrenmek için uygundur.

J.K. Rowling’in Harvard Üniversitesinde yaptığı Mezuniyet Konuşması

Seviye: Orta ile İleri Seviye Arası

J.K. Rowling “Harry Potter” kitap serisinin yazarıdır. Bu konuşmasında başarısızlık ve hayal gücünden bahsediyor.

Bu konuşmasında, J.K. Rowling kendi hayatından ve zorlukları nasıl aştığını anlatıyor. Eğitimden ve ailesinin seçimi olmayan bir kariyer tercih etmekten bahsediyor.

Ayrıca, nasıl hayatı boyunca onu destekleyen arkadaşlar edindiğini de anlatıyor.

Dil öğrencileri resmi bir ortamda sade bir İngilizce kullanımını dinleyebilirler. Dinleyicinin ilgisini artırmak için konuşmasının başlarında mizah da kullanıyor. Bir İngiliz vatandaşı olduğu için kullandığı aksan İngiliz İngilizcesine iyi bir örnektir.

Charlie Chaplin’in “Büyük Diktatör Konuşması”

Seviye: Orta ile İleri Seviye Arası

Charlie Chaplin genellikle el hareketleri ve yüz ifadeleri ile bilinir. Bu filmde ise izleyiciyi eğlendirmek ve ona ilham vermek için konuşmayı da kullanabileceğini kanıtlıyor.

“Büyük Diktatör” filmiş, otoriter Avrupa hükümetlerinin yükselişi hakkında bir taşlamadır. “Otoriter” (authoritarian) sözcüğü, insanları kontrol etmeye inanan ve özgürlüğe inanmayan bir kişi ya da hükümeti tanımlar.

Bu konuşmasında Charlie Chaplin Adolf Hitler’i taklit etmektedir ama verdiği mesaj Hitler’in fikirlerinin tam tersidir.

Bu konuşmanın ilginç yanı ise Chaplin’in daha fazla etki yaratmak için kısa cümleleri kullanma şeklidir. Ayrıca, bol miktarda tekrar olması da dinleyicinin bu konuşmayı daha kolay takip edebilmesini sağlıyor.

Örneğin: “…machine men with machine minds and machine hearts.” Konuşmanın bu bölümü, ana mesaja odaklanmak ve onun unutulmaz olmasını sağlamak için tekrarın nasıl kullanılabileceğinin iyi bir örneği.

Chaplin, konuşmanın ilgi çekici olmasını sağlamak için farklı sözcükler kullanmak yerine sesinin tonunu, ritmini ve seviyesini kullanıyor. Chaplin’in bu konuşması ilham verici ya da motivasyonel olarak kategorize edilebilir. Resmi sözcükler kullanmamakla birlikte günlük bir konuşma olarak da yorumlanamaz.

Oprah Winfrey’nin 2018 Altın Küre Konuşması

Seviye: İleri

Oprah Winfrey, röportajlarıyla tüm dünyada tanınmış Amerikalı sohbet programı sunucusu ve oyuncudur. 2018 Altın Küre ödül töreninde kendisine Cecil B. deMille ödülü verildi.

Ödül törenindeki konuşmasında Amerikan toplumuna ilişkin birçok konuya değildi. Bu ödüle layık görülen ilk siyah Amerikalı kadın oldu. Konuşmasında, başka bir siyah Amerikalı ünlünün önemli bir ödül almasını izlemenin hayatını nasıl değiştirdiğini anlatıyor.

Ayrıca cinsel saldırı ve Amerikan toplumunda adalet arayışından da bahsediyor. MeToo hareketi bu konuşmanın ana konusu olarak karşımıza çıkıyor.

Her ne kadar bu konuşmada resmi İngilizce kullanılsa da, Oprah konuşmayı duygusal ve kişisel hale getirmeyi başarıyor.

Dil öğrencileri, onun cümlelerinde chunking tekniğini nasıl kullandığına dikkat etmeli. Chunking, bir cümlede her bir parça arasında kısa bir duraklama olacak şekilde sözcükleri gruplama tekniğidir. Bunu yapmak konuşmanın tonlaması ve ritmine de yardımcı olur.

unutulmaz-ingilizce-konusmalar

Bu konuşma için daha fazla dil öğrenme fırsatına sahip olmak ister misin? Bu konuşma, özgün İngilizce videoları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştüren FluentU üzerinde de mevcut. Örneğin, izlerken interaktif altyazılar bulacaksın! İzlerken bir sözcüğe tıklayarak onun tanımını anında görebilirsin.

FluentU aynı zamanda öğrendiklerini hatırlayabilmen için her video ile kelime kartları ve eğlenceli testler de sunuyor. Ve bunlar sadece ileri seviye için hazırlanmıyor—başlangıç ile ileri seviye arasında ilham verici konuşmalardan film fragmanlarına ve haberlere kadar binlerce video bulunuyor.

Video kitaplığının tamamını tüm öğrenme özellikleri ile bilgisayarında ya da FluentU iOS ve Android uygulamalarında keşfedebilirsin.

Martin Luther King Jr.’ın “Benim Bir Hayalim Var” Konuşması

Seviye: İleri

Bu konuşma, geçtiğimiz yüzyılın en bilinen konuşmalarından biridir. Martin Luther King Jr. ABD’de medeni haklar hareketinin lideriydi. Bu hareket, farklı ırklara mensup kişilere eşit davranılması gerektiğini savunuyordu. Bu konuşma, benzetmeler ve tekrarlar kullanarak bu hareketin başlıca vizyonunu özetlemiştir.

Konuşma Özgürlük Bildirgesinden (“Emancipation Proclamation”) alıntı yaparak başlar. Bu bildirge, 1863 senesinde ABD’de kölelere özgürlük getiren ABD Başkanı Abraham Lincoln’ın emridir. Martin Luther King, kölelerin siyahi kökenli Amerikalılar olmaları ve bu bildirgenin özgürlük yolundaki ilk adım olması nedeniyle bildirgeden bahseder.

İleri seviyedeki dil öğrencileri bu konuşma sayesinde Amerikan tarihi ve kültürel çatışmalar hakkında bilgi edinebilir. Bu konuşma aynı zamanda insanları ikna etmek için resmi İngilizce kullanımına da harika bir örnektir.

Konuşmada kullanılan bazı sözcükler artık Amerikan İngilizcesinde yaygın olarak kullanılmıyor. “Negro” sözcüğü artık bir hakaret kabul ediliyor ve dil öğrencileri bunun yerine “African American” sözcüğünü kullanmalı.

Abraham Lincoln’ın “Gettysburg Konuşması”

Seviye: İleri

ABD’nin 16. Başkanı (Abraham Lincoln) tarafından yapılan bu konuşmanın İngiliz dilindeki en iyi konuşmalardan biri olduğu düşünülür. Lincoln bu konuşmayı iç savaş sırasında binlerce askerin şehit düştüğü Gettysburg, Pennsylvania’da yapmıştır. Bu iç savaş, köleliğin yasaklanmasını isteyen ve bunu istemeyen Amerikalılar arasında savaşılmıştır. Lincoln, bu askerlere bir anıt mezarlık yapılması için oradaydı.

Konuşmasında Lincoln insanlara bunun neden önemli bir savaş olduğunu hatırlatıyor. ABD’nin özgürlük ve eşitlik gibi değerler üzerine kurulmuş olduğunu söylüyor. Ve bu iç savaşın da bu değerler üzerine kurulu bir ulusun uzun süreli olup olmayacağını test ettiğinin altını çiziyor.

Burada ölmüş olan askerlerin şimdiden bu toprakları Amerikan halkı için kutsamış (“consecrated”) olduğunu söyleyerek onları onurlandırıyor . Bu askerlerin canlarını boşuna feda etmiş olmamaları için dinleyicilere, özgür bir ulus olarak Amerika fikrinin devam etmesini sağlamaları gerektiğini hatırlatıyor.

Bu son derece kısa bir konuşma. Dil öğrencileri bir alıştırma içerisinde bunu birçok defa dinleyebilirler. Ama içerisinde çok sayıda zor sözcük geçtiği için sadece ileri seviyedeki öğrenciler bu konuşmayı anlayacaktır. Örneğin, “score” sözcüğü 20 sayısını ifade etmek için kullanılan eski bir sözcüktür. Ve ilk cümlede “fathers” sözcüğünü kullanırken Amerika’yı kurmuş olan liderlerden bahsetmektedir.

Shashi Tharoor’un “Britain Does Owe Reparations” Konuşması

Seviye: İleri

Shashi Tharoor ana dili İngilizce olan bir konuşmacı olmasa da İngilizceyi anadil seviyesinde akıcı konuşabilmektedir. İngilizce dil becerileri ile Hindistan’da ün yapmış olduğu için Hintli dil öğrencileri onu hemen tanıyacaktır.

Bu videoda, Oxford Üniversitesinde bir tartışma panelinde konuşma yapmaktadır. İngiltere’nin kolonilerine savaş tazminatı (reparations) vermesi fikrini destekleyen argümanları sıralamaktadır. “Reparations” bir ülke ya da topluluğa verilen zarar nedeniyle ona ödenen tazminattır. Koloni ise başka bir ülkenin güçleri tarafından kontrol edilen bir bölge ya da ülkedir.

İngiltere, 16. ve 20. yüzyıllar arasında dünyada birçok koloniye sahipti. Tharoor bu konuşmasında dinleyicileri İngiltere’nin kolonileştirdiği ülkelere verdiği zarar nedeniyle onlara tazminat ödemesi gerektiğine ikna etmeye çalışıyor.

Bu konuşma, günümüz İngilizcesinde resmi konuşmanın en iyi örneklerinden biridir. Akademik çalışmalar yapmayı planlayan öğrenciler bu konuşmadan argümanlarını nasıl kanıtlarla düzenleyeceklerini öğrenebilir.

Konuşma aynı zamanda sözcük bilgisi alıştırması için de ideal. Bütün bunlara ek olarak, Tharoor hem İngiltere tarihi hem de koloni dönemi Hindistan tarihi hakkında engin bilgiye sahiptir. Konuşmanın içeriğine ek olarak konuşma tarzı etkileyicidir ve resmi İngiliz İngilizcesine benzemektedir.

William Shakespeare’in Marcus Antonius Konuşması

Seviye: İleri

Bu konuşma, William Shakespeare tarafından yazılmış “Jül Sezar” adlı oyunun bir parçasıdır. Bu oyun, Roma İmparatorluğunun lideri Sezar’ın yaşamı ve ölümünü konu almaktadır. Bu konuşmanın İngiliz edebiyatının en önemli eserlerinden biri olduğu düşünülmektedir.

Aynı zamanda etkili konuşma sanatının (rhetoric) en iyi örneklerinden biridir.

Marcus Antonius, Sezar’ın Roma İmparatorluğunun diğer liderleri tarafından katledilmesinden sonra bu konuşmayı yapar. Antonius Sezar’ın yakın dostlarından biridir ve Roma halkına Sezar’ın aslında iyi bir insan olduğunu hatırlatmaya çalışır. Halkı Brutus gibi katillerin aslında birer suçlu olduğuna ikna etmek zorundadır. Ama bunu yaparken katilleri doğrudan suçlamamalıdır.

İleri seviye dil öğrencileri kültürel değeri nedeniyle bu konuşmayı bilmelidir.

Günümüz İngilizcesinde, bu konuşmadaki birçok sözcüğün yerini diğer sözcükler almıştır. “Hath” sözcüğü “has” veya “had” sözcüklerinin eskiden kullanılan halidir. “Thou” sözcüğünün yerini ise “you” almıştır.

Dolayısıyla, bu sözcükleri ezberlemek yerine Damian Lewis’in bu konuşmayı nasıl yaptığına odaklan. Kullandığı tonlama, ses seviyesi ve ritim günümüzde kullanılan resmi İngilizceye yakındır. Ayrıca, duraklamakar ve yüz ifadeleri ile duyguları aktarmakta çok başarılıdır.

 

Konuşma sanatını öğrenmenin en iyi yolu önce unutulmaz İngilizce konuşmalar yapmış büyük konuşmacıları taklit etmektir. Aynı sözcükleri sana doğal gelen bir şekilde söylemeyi dene. Bu unutulmaz İngilizce konuşmalar, konuşma sanatında ustalaşmak için harika birer fırsattır.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close