turistik-ingilizce

Turizm için İngilizce Bilmeni Gerektiren Bir Mesleğe mi Sahipsin? İşte Bilmen Gereken 6 İngilizce Başlık

Eğer aktivitelere katılmayı ve spor yapmayı seviyorsan dikkatini buraya ver!

Tutkunu başkalarıyla paylaşarak para kazanabileceğini biliyor muydun?

Belirli bir aktivite ya da spor alanında gerçekten başarılı mısın?

Daha yürümeye başlamadan sörf, snowboard ya da kaykay yapmayı mı öğrendin? Her zaman yeni bir macera peşinde misin? At binmek senin için nefes almak kadar kolay mı?

Ülkendeki dağlar veya ormanları avucunun içi gibi biliyor musun? Bu becerilerini ve yeteneklerini başkalarıyla paylaşmak mı istiyorsun? Belki bunu daha önce düşünmüştün; bu kadar iyi yaptığın şeyi öğrenmekten büyük zevk alacak çok sayıda macera tutkunu, yetenek avcısı turist var. Dünyada her çeşit turist bulabilirsin.

Onların hepsi tatilleri boyunca rahatlamak ve pineklemekten hoşlanmaz. Çoğu turist aksiyon ve maceraya hasrettir. Zamanlarını yeni ve heyecan verici bir şeyler deneyerek geçirmek isterler. İşte tam da bu noktada sen devreye giriyorsun.

Dans, yoga ya da wakeboard gibi aktivitenin kendisi fark etmeksizin bu rehber seni İngilizce konuşan kişiler için en iyi hoca ya da koç olmaya hazırlayacak.

Bu rehber aynı zamanda çölleri kat ederek, ormanda yürüyüş yaparak ya da dağlarda gezinerek ülkelerinin doğal güzellikleriyle gösteriş yapmak isteyen tur rehberleri için de faydalı olacak.

Temel turizm için İngilizce bilgini tazelemeye ihtiyacın varsa, gramer, konuşma veya dinleme becerilerini geliştirmek için yeni başlayanlara özel rehberlerimize bir göz atabilirsin.

Rekreatif Sporlar, Egzersizler ve Aktiviteler: Bunlar Nedir?

Rekreasyon aslında eğlence anlamında kullanılan başka bir sözcüktür. Rekreatif sporlar, egzersizler ve aktivitelerin tümü eğlenceli zaman geçirmenin yollarıdır. Bunlar bazen fiziksel efor gerektirir, yani katılımcılar egzersiz hareketleri için vücutlarını kullanmak zorundadır.

Bir spor her zaman fiziksel efor gerektiren bir aktivitedir. Spor rekabet içerebilir, yani bir spor yapmak her zaman sadece eğlence amaçlı olmayabilir ve kazanmak ve en iyi olmak gibi amaçları da olabilir. Uçurtma sörfü, sörf, doğa yürüyüşü, wakeboard, şnorkelli dalış, tüplü dalış, yoga, at binme, atv sürme, kaya tırmanışı, longboard, kaykay, golf, frizbi, yelken kanat, dağcılık, Zumba veya dans gibi bireysel sporlar mevcuttur.

Bu yazı bireysel rekreatif sporlara odaklanıyor ama aynı zamanda kriket ya da voleybol gibi grup sporları hocalığı için de geçerli birçok ipucu içermektedir.

Bir aktivite ise bazen fiziksel efor gerektirir ama her zaman fiziksel efor kullanmaz. Örneğin satranç, oyuncuların oyun boyunca bir sandalyede oturmaları nedeniyle fiziksel efor sarf etmedikleri bir aktivitedir. Bununla birlikte, bu yazı fiziksel efor gerektiren rekreatif aktivitelere odaklanmaktadır.

Bir egzersiz, bir alanda daha iyi olmak amacıyla yapıldığı için daha ciddi bir anlama sahiptir. Örneğin yoga reakreatif olabilir (eğlence amaçlı) ama aynı zamanda kişinin tinsel veya duygusal olarak daha iyi bir insan haline gelmesi amacıyla da yapılabilir.

Bazıları sadece senin ülkende olabilecek çok sayıda reakreatif spor, aktivite ve egzersiz bulunmaktadır. Biraz yaratıcılık ve aklını kullanarak bu becerileri turistler için pazarlayabilirsin.

Hoca, Rehber ya da Koç: Hangisisin?

Hoca ve koç terimlerinin anlamları arasındaki fark her zaman güçlü değildir ve bu iki terim birbiri yerine kullanılabilir. Ancak, bunlar iki farklı sözcüktür ve her biri kendine ait bir anlama sahiptir.

Hoca, bu üçü arasında en geniş anlamlı sözcüktür. Genellikle bir hoca öğrencisine uzun vadede bir dizi beceri aşılamakta rol üstlenir. Bir hoca daha ziyade kuramsal bir yaklaşım kullanır. Hoca çoğunlukla öğrencileriyle uzun vakit geçirir. Öğrenci okuyarak, yazarak ve hocanın bahsettiği konuları dinleyerek öğrenir.

Bir rehber, bir kişi ya da gruba belirli bir bölgeyi gezdirir ve sıklıkla bu kişileri turun başladığı noktaya geri götürür. Rehberler insanların kaybolabileceği ya da yaralanabileceği yerlerde önemli rol oynar.

Bir koç ise öğrencilere belirli bir beceriyi aşılama görevini üstlenir. Koç daha pratik bir yaklaşım kullanır ve daha “müdahildir”. Koç öğrencileriyle kısa ya da uzun vakit geçirebilir.

Birçok otel her alandan hoca, rehber ve koç çalıştırmaktadır. Ama hocalık, koçluk ya da rehberlik yapmak için bir otelde çalışmanız gerekmez. Turistlerle çalışan çok çeşitli işletmeler bulunmaktadır ve onların gezilerinden memnun kalmaları için belirli kişiler çalıştırmaları gerekir.

Nerede çalıştığınız fark etmeksizin, bu harika makale ile bu sektörün çalışanlarından beklediği turizm için İngilizce dil bilgisi hakkında iyi bir fikir edineceksin.

Burada turistlere öğreteceğin spor ya da aktivite için ihtiyaç duyacağın turizm için İngilizce bilgisini ele alacağız. Yaptığın spor ya da aktiviteye özel kelime dağarcığı hakkında ayrıca bazı araştırmalar yapman ve bunları öğrenmen gerekecek, ama burası başlaman için iyi bir yer.

Turizm için İngilizce Konuşarak Öğretmek, Rehberlik Etmek ve Koçluk Yapmak için Bilmen Gereken 6 Şey

Not: Bu yazının geri kalan bölümünde tüm sporlar, oyunlar, aktiviteler ve egzersizlerden aktivite olarak bahsedeceğiz. Bu sözcük oldukça genel anlamlıdır ve turistlere öğreteceğin her şeyi ifade edecektir.

1. Aktivitenin temel terimleri ve bunları kullanma şekli

Aktiviten hakkında filmler izlemek alana özgü terimleri kapmana yardımcı olabilir. Birçok aktivite çok sayıda alana özgü terim içerir.

Aktiviten hakkında filmler izlemek bilmen gereken herhangi sözcük, ifade ve deyimi öğrenmene yardımcı olabilir. Örneğin, eğer sörf hocalığı yapıyorsan, İngilizce konuşan sörfçüleri anlayabilmek için “Blue Crush” gibi klasik sörf filmleri izleyebilir ya da bu listeye göz atabilirsin.

Ayrıca, aktivitenle ilgili eğitim videolarını YouTube üzerinden izleyebilirsin. Sörf için öğrencilerine neyi ve nasıl öğreteceğin hakkında fikir edinmek amacıyla theonlinesurfschool kanalını izleyebilirsin.

Aktiviten için çevrimiçi terimler sözlüklerini araştır. Bazı aktiviteler çok yoğun terminoloji kullanımı ile son derece teknik bir niteliğe sahiptir. İşte bu uçurtma sörfü için iyi bir terimler sözlüğü; kullanılan ekipman ve su üstünde kalmak için kullanılan hareketleri tanımlamak için kullanılan çok sayıda eşsiz İngilizce sözcük içerdiğini göreceksin.

2. Ne anlatman beklenir

Yeni başlayanların aktiviten hakkında öğrenmesi gerekenler nelerdir?

Aktiviteyi yaparak eğlenmek için neye ihtiyacın var?

Bu aktivitenin tamamen güvenli olması için ne yapılmalıdır?

Tüm prosedürleri sade, adım adım tanımlarla anlatabilmelisin. Örneğin sörfte, sörf üzerinde nasıl ayakta durulacağı, dalgaların nasıl tahmin edileceği, nasıl kulaç atılacağı, dalgalar içinden nasıl hareket edileceği, nasıl güvende kalınacağı, nasıl dönüş yapılacağı ve nasıl hız kazanılacağı gibi basitlik ve açıklık için ayrı ayrı anlatılabilecek pek çok farklı husus bulunmaktadır.

İşte bord üzerinde nasıl ayakta durulacağını açık ve kısa bir şekilde tanımlamanın kabaca bir örneği. Öğrencinin formunun (ayakta nasıl durduğu ve nasıl harekket ettiği) doğru olduğunu kontrol etmesine yardımcı olan modifikasyonların nasıl kullanıldığına dikkat et. Bu modifikasyon takip eden ve “emin ol” ile biten örnekte özne konumundadır.

Öncelikle kulaç at. Ayaklarının doğru konumlandığından emin ol.

Sonra ellerini tam olarak omuzlarının altında ve avuç içlerin bord üzerinde olacak şekilde yerleştir. Göğsünün olabildiğince geniş bir şekilde ve mümkün olduğunca yukarıda durduğundan emin ol.

Sonra, ilk ayağını avuçlarının arasına at. Bedenini ileri itmek için ikinci bacağını kullandığından emin ol.

Son olarak, ikinci ayağını denge için kullanarak ayakların üzerinde durmak için kendini ileri it. Omuzlarının ileriye baktığından ve sağ kolunun denge için yanında düz olduğundan emin ol .

WikiHow adım adım talimatları bulabileceğin harika bir web sitesi. Mesela burada at sırtına çıkmak ile ilgili bir makale bulabilirsin. Bu web sitesine girmen ve aktiviten ile ilgili bilgi edinmek için aktivitenin ismini yazman yeterli!

3. Aktivitenin yapılabileceği lokasyonların tarifi

Öğrencilerin büyük ihtimalle seni öğrettiğin aktivitenin bir uzmanı olarak görür. Egzersiz için mevcut en iyi yerleri bilmeni bekleyeceklerdir.

Eğer kaya tırmanışı öğretiyorsan sana bu sporu nerede devam ettirebileceklerini sorarlar. Eğer birisine sörf öğretiyorsan sana en iyi plajların nerede olduğunu sorar.

Birçok farklı lokasyonun iyi bir yol tarifini verebileceğinden emin ol. Bölgenin bir haritasını edin ya da Google Haritalar’da ara. Ofisinden ayrıldığın zaman çok çeşitli iyi destinasyona nasıl gidileceğini bilmek isteyeceksin. Ayrıca, turistlerin kaldığı otelden de yol tarifini kontrol etmek isteyebilirsin.

Sonra da turistlere gerçekten bu yolu tarif etmelisin! İngilizce yol tarifi vermenin bazı temelleri için bu sayfaya bir göz atabilirsin.

4. Donanımın

Bazı öğrencilerin kullanacağınız çeşitli ekipmanın adları hakkında hiçbir fikre sahip olmayacaktır. Eğer onlara her şeyin adını söyleyebilirsen bundan etkilenirler ve arkadaşlarına kesinlikle senin harika bir hoca olduğunu söylerler.

Kullandığın takımların farklı işlevlerini ve giysilerin nasıl oturması gerektiğini açıklamayı unutma. Yoga için fazla bir donanıma gerek yokken (sadece bir mat ve dar giysiler), kampçılık veya uçurtma sörfü gibi diğer spor ve aktivitelerde birçok alet kullanılmaktadır. Bu terimlerin hepsinin İngilizcesini ve kullanım amaçlarını bilmelisin. Kullanılan geçerli terimmleri öğrenmek için REI web sitesi gibi online donanım ve giyim perakendecilerine bir göz at.

5. Pozitif geribildirim için kullanılan sözler

Birçok öğrenci daha iyi sonuçlar aldığı zaman bunu bilme ihtiyacı duyar. Pozitif geribildirim, doğru yolda ilerlediği konusunda öğrencine güvence verir.

Ayrıca, öğrencilerinle bağ kurmana ve senin samimi ve cesaretlendirici olduğunu düşünmelerine de yardımcı olur. Bana inanmıyor musun? Geribildirimler hakkındaki bu alıntılar listesine bir göz at.

“Çok iyi gidiyorsun!” ya da “Harika!” gibi ifadeler öğrenciye doğru şeyi yaptığını belirtir. Öğrencin bir hata yaptığı zaman olumlu bir tavır sergilemek de önemlidir. “İyi denemeydi, hadi bir daha deneyelim!” ya da “Neredeyse oluyordu!” diyebilirsin.

Pozitif ifadeler ve cümlelerin bir listesi için bu öğretmenler için kaynağa göz atabilirsin. Evet, bunun çocuklar için hazırlanmış olduğu bir gerçek, ama yetişkin öğrencilerini yeni beceriler edinen birer çocuk olarak görebilirsin. Ya da öğrencilerin arasında çocuklar da olabilir. Her iki şekilde de geribildirim önemlidir.

6. Her şeyin eşanlamlısı

Turistler tembeldir—çünkü tatildeler! Bu nedenle onları anlamazsan, kullandıkları sözcükleri değiştirmeyi düşünmeyebilirler. Bir şeyi İngilizce olarak anlatmanın birçok yolu bulunur ve ne kadar bilirsen iletişim kurman da o kadar kolaylaşır. Örneğin bu ifadelerin hepsi aynı şeyi söylüyor:

1. How should I position my body?
Vücudumu nasıl konumlandırmalıyım?
2. What should my position be?
Pozisyonum nasıl olmalı?
3. How do I stand?
Nasıl duracağım?
4. How should my form be?
Duruşum nasıl olmaı?

Bir şeyi birden fazla şekilde anlatmayı bilmenin en iyi yolu mümkün olduğunca fazla fiil bilmekten geçer. Gramer değiştiği zaman anlamı kavrayabilirsin ama fiilin anlamını bilmiyorsan aklın karışır. Bildiğin tüm fiilleri arayarak bunların eşanlamlılarını öğrenmek için bir eşanlamlılar sözlüğü kullan.

Visual Thesaurus benzer fiilleri keşfetmenin eğlenceli bir yolunu sunuyor. Standart bir eşanlamlılar sözlüğü ile aynı şekilde işliyor ama aynı zamanda ilişkili sözcükler arasında çizgiler göstererek haritalar oluşturan interaktif bir araç. Aynı zamanda seçtiğin sözcüğün farklı tanımlarını da görebilirsin. Örneğin, “row” sözcüğünü yazarsan karşına “propel with oars” (kürekle itmek) ve “ride in a boat on water” (su üzerinde tekne sürmek) anlamları çıkar. Bu haritaları inceleyerek bilmen gereken tüm sözcüklere aşina olabilirsin.

 

Bunlar, İngilizcede ne öğrenmek gerektiği hakkındaki başlıca ipuçlarıydı. Daha fazlasını öğrenmeye devam etmek için şu ilave ipuçlarını dene.

Yeni bir spor öğren.
Bu, öğrencilerinin neleri bilmek isteyeceklerini anlamanın en iyi yoludur. Gerçekten kendini onların yerine koymuş olacaksın.

Mümkün olduğunca açık, kısa ve öz cümleler kur.
Bir şeyin nasıl yapıldığını ne kadar basit açıklarsan o kadar iyi. Ayrıca, öğrencilerin daha fazla bilgi almak istedikleri zaman detaylara girebilirsin.

Pozitif ol.
Pozitif geribildirim ve pozitif bir ses tonu kullan. Bu sana bir hoca olarak iyi bir izlenim sağlar ve öğrencilerin bundan memnun kalırlar. Bundan adım kadar eminim.

Şimdi git ve turizm için İngilizce işe turistlerle eğlenceli zaman geçirmeye başla!


Cassie Lahmann bağımsız bir yazar ve hem İngilizce hem de yoga hocasıdır. Lisans diplomasını aldığından beri seyahat etmeyi bırakmadı. Bu seyahatlerinde çektiği fotoğrafları ve yazdıklarını blogunda paylaşıyor: toconfrontthefamiliar.tumblr.com.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close