toefl-konusma-ipuclari

TOEFL Konuşma İpuçları: Başarılı Sonuçlar için 6 Harika İpucu

TOEFL konuşma sınavında başarılı olmak mı istiyorsun?

Belki de İngilizce sözcük bilgini artırarak ve İngilizceyi daha akıcı bir şekilde nasıl konuşacağın hakkında yazılar okuyarak bu sınava zaten hazırlanıyorsun.

Peki ama TOEFL konuşma bölümünde yer alan hem günlük hem de akademik sorulara hazırlanmak için ne yapabilirsin?

Senin için TOEFL konuşma sınavından iyi bir sonuç almana yardımcı olacak harika TOEFL konuşma ipuçları hazırladık.

TOEFL Konuşma İpuçları: Başarılı Sonuçlar için 6 Harika İpucu

1. Özet çıkarma alıştırması yap

TOEFL sınavının bir bölümü belirli bir konu üzerine bir pasaj okumak ile ilgilidir. Bu metni okuduktan sonra aynı pasaj hakkında konuşan bir kişiyi dinleyeceksin. Bu kişiyi dinledikten ve notlar aldıktan sonra hem okuduğun hem de dinlediğin bilgilerin tümünü kendi sözcüklerinle aktarman istenir.

Paraphrase (F): Bilgiyi kendi sözcüklerinle ifade etmek.

Bunu kendi başına çalışmanın en iyi yolu kısa makaleler okumak (tercihen bilimsel veya akademik makaleler) ve bunları sözlü olarak özetlemektir. Arkadaşların, öğretmenlerin ya da bir aile üyesinin yardımını iste. Sadece önemli noktaları kullandığından ve bunları kendi sözcüklerinle aktardığından emin ol.

Senden karşılaştırmalar yapman ve okuduğun metni dinlediğin diyalog ile bağdaştırman beklenecektir. Özet yaparken kullanabileceğin bazı harika sözler şunlardır:

All in all…

On the whole…

Generally speaking…

Yukarıdaki sözlerin tümü “sonuç olarak” (“in conclusion”) anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, “in conclusion” genellikle yazıda kullanıldığı için burada sözlü İngilizce ile yazılı İngilizce arasındaki farka lütfen dikkat et.

Örnek: Generally speaking, the article and the radio piece was about the effect humans have on their environments…
Genel anlamda, makale ve radyo programı insanların çevreleri üzerinde yarattıkları etki ile ilgiliydi…

2. Kalemini kap ve not al

İlk adımdakine benzer bir yöntem izleyeceksin ama bu sefer kısa bir makale yerine bir ses kaydı kullanacaksın. Yaklaşık iki dakika uzunluğundaki ders anlatımı, konuşmalar podcast’ler ve haber bültenlerinin kayıtlarını internette ara. Bunları dinlerken başlıca argümanlar hakkında notlar al ve yazılı metinden farklarını bulmaya çalış. Daha sonra bu notları kullanarak ses kaydının bir özetini sesli olarak çıkar ve bunu makaleyle bağdaştırmayı da unutma.

3. Fiil öbeklerini aşırı kullanmaktan kaçın

Tüm İngilizce sınavları fiil öbeklerine bayılır. Bununla birlikte, az da olsa günlük dile girdikleri için fiil öbekleri yazılı TOEFL sınavı için çok da uygun değildir; ama konuşurken daha günlük bir dil kullanılması nedeniyle bunları konuşma sınavında kullanmak kabul edilebilir. Burada işin sırrı, fiil öbeklerini doğru bir şekilde ve aşırıya kaçmadan kullanabilmektir.

Sınavın ilk bölümünde sana kendinle ilgili birkaç ısınma sorusu sorulur. Bu ısınma sorusu şöyle olabilir: Describe your typical day.(Tipik bir gününüzü anlatın.)

Şimdi aşağıdaki fiil öbekleriyle dolu diyalog ile fiil öbeği kullanan ama bunda aşırıya kaçmayan ikinci örneği karşılaştır.

Kötü Örnek: (Çok fazla fiil öbeği kullanır ve konuşmada akıcılık yoktur).

My typical day starts when my alarm goes off at 6am. I roll over and turn it off and fall back asleep for about 20 minutes and it goes off again and I know it’s time for me to wake up and get up. I really don’t like getting up so early, but I have to because I have to set off for work at 7.30. I get on my train at about 7.35 and I get into my office at 8am. I am working as a secretary for a lawyer. Usually I have to pick up the phone all day and take my boss’s calls. I take down all the notes from the meetings and I carry out a lot of boring tasks. I finally get to leave at 5pm, but I always have to wait for the train. I don’t have time for cooking so I usually just heat up some soup or make something easy like toast.

İyi Örnek: Fiil öbekleri kullanır ama bunu ölçülü bir şekilde yapar ve kulağa daha doğal gelir.

Well, my typical day begins when my alarm clock goes off. I really find it difficult getting out of bed and I usually lie there for about 20 minutes or so until I have to get up. The only reason why I’m awake so early is because I need to leave for work at 7.30. I catch my train at 7.35 and I usually arrive at my office at around 8am…

4. Kendi konuşmalarını kaydet

Herhangi sözlü sınava hazırlanırken mümkünse kendi sesini kaydetmelisin. Eğer evde ses kaydı yapabilecek ekipmana sahip değilsen endişelenme! İnternette geçici dosyalar kaydedebileceğin pek çok harika kaynak mevcut, yani bahanen yok.

Bununla birlikte, kendi sesini tekrar tekrar kaydetmen gerekmiyor. Bunu yapmak zaman kaybı olacaktır ve aslında görmen gereken şey doğal olarak yaptığın yanlışlardır. Kullandığın sözcükleri, telaffuzunu ve sesinin tonunu dikkatle dinle. Bazen kendi sesini dinlemek insana korkunç gelir, ama bu aktivite İngilizce konuşma becerilerini mükemmel hale getirmende sana gerçekten yardımcı olacak.

5. Çok çeşitli fiil zamanları kullan

Her zaman sorularını okuduğundan ve dinlediğinden emin ol. TOEFL sınavının harika yanı, sorular okuyabilmen için yazılı olarak da önünde olacaktır. Bu da hangi fiil çekimini kullanman gerektiğini seçmene yardımcı olur. Pek çok öğrenci kendileri hakkında sorular sorulduğunda 1 ve 2. sorulara yanlış cevap verir. Bu öğrenciler, kendileri hakkında konuşmaları istendiğinde otomatik olarak geniş zaman kullanmaları gerektiğini varsayarlar.

1. bölüm için şu soruya bir göz at:

Describe a skill you have that will be important for your success in the modern world, and explain why this skill is important. Include details and examples to support your explanation.
Modern dünyada başarınız için önemli olan bir becerinizi tanımlayın ve bu becerinin neden önemli olduğunu açıklayın. Bu açıklamanızı destekleyecek ayrıntılar ve örnekler ekleyin.

Öncelikle, bu soruyu parçalarına ayırman gerekiyor.

Senden kaç şey yapmanı istiyor? (Birden fazla!)

Bu soru aslında dört bölümden oluşuyor!

1. Hangi beceri? Bunun genel bir yorum olması nedeniyle geniş zaman kullanman gerekir.

2. Bu sana modern dünyada başarılı olmakta nasıl yardımcı olacak? Burada ise gelecekteki bir etki hakkında konuşuyorsun, yani gelecek zaman kullanmalısın.

3. Bu beceri neden önemli? Bu genel bir beyandır ve geniş zaman kullanılması gerekir.

4. Bunun örnekleri nelerdir? Bunlar içine fiil zamanlarının bir karışımını sığdırabilirsin. Eğer bu becerilere sahip olduğunu bildiğin bir tanıdığın ya da tanınmış bir kişi aklına geliyorsa ya dili geçmiş ya da mişli geçmiş zaman kullanman gerekir. Eğer genel gerçeklerden bahsediyorsan geniş zaman kullan. Eğer gelecekle ilgili tahminlerde bulunuyorsan “would” ya da “could” kullanırsın.

Genel anlamda, sınav müfettişleri konuşurken çok çeşitli dilbilgisi ve sözcük bilgisi kullanmanı bekler. Dolayısıyla, maksimum puanı almak istiyorsan konuşurken çeşitli zamanları kullanmaya çalış ve senden ne istendiğini de düşün.

6. Konuşmanın kısa ve sevimli olmasını sağla

Anadili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce konuşma sınavlarında yaptıkları en büyük hatalardan biri de cevaplarına öncelikle soruyu belirterek başlamalarıdır. Bunun hatalı olmasının ise iki nedeni bulunuyor. Öncelikle, zaten söylenmişse soruyu tekrarlamak bir zaman kaybıdır, özellikle de sınırlı bir süreye sahipsen. İkinci olarak da bunu yapmak doğal değildir. Bu bir düşün, Türkçe konuşuyor olsan bunu yapar mıydın? Şu iki yanıtın başlangıçlarını karşılaştır:

On yıl içinde kendini nerede görüyorsun?

Kötü örnek: I see myself working in a law firm in downtown LA in ten years time. Perhaps I will have started a family by then…

İyi örnek: Working in a law firm in downtown LA. Maybe I will have even started a family…

Genel olarak, TOEFL konuşma sınavı zor değildir ve herkesin söylediği gibi, pratik yaparak mükemmel sonucu yakalayabilirsin! O halde İngilizceyi iyi konuşan birkaç arkadaşını yanına al ve onlarla bu TOEFL konuşma ipuçları üzerinden alıştırma yapmaya başla. Yapman gereken tek şey eski sınavlarda çıkmış soruların üzerinden geçmek ve yukarıdaki TOEFL konuşma ipuçlarını hatırlamak. Ve her zamanki gibi soğukkanlılığını koru ve konuşmaya başlamadan önce düşün.

Bol şans!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close