ingilizce-konusma

7 Temel İngilizce Konuşma Kursu ile Daha Anlaşılır ve Özgüvenle İngilizce Konuş

Anadili İngilizce olan kişilerle konuşurken gergin ve unutkan hisseder misin?

İspanyolca öğrenirken temel konuşma becerilerini edinmek benim için en zoru olmuştu.

Biri bana ne zaman bir şey sorsa donakalır ve nasıl konuşacağımı unuturdum.

Sıra İspanyolca konuşmaya geldiği zaman öğrenmiş olduğum her şeyi bir anda unuturdum. İşte o zaman konuşma becerilerim ile alıştırma yapmıyor olduğumu fark ettim.

Lise ve üniversitede bu dili öğrenerek altı sene geçirdim ama anadili İspanyolca olan kişilerle sohbet etme fırsatını hiç bulmamıştım.

Kendim de dahil çoğu öğrencinin yabancı dil öğrenirken düştüğü hata gerçek hayat için konuşma becerileriyle alıştırma yapmayı unutmalarıdır.

Bunun yerine zamanımızı sözcük ezberleyerek ve kitaplardaki alıştırmaları çözerek geçiririz. Bu egzersizler de önemli olsa da bunlar bize nasıl doğal bir şekilde konuşacağımızı öğretmez.

Basit Bir İngilizce Sohbet için İhtiyacın olan Şeyler

Basit İngilizce diyaloglar kurmak zor değildir—sadece kendini nasıl ifade edeceğini bilmek ve kısa ve basit cümlelerle başlamak yeterlidir.

Basit bir konuşma yapmak için şunları yapabilmen gerekir:

 • Kendini tanıtabilmen ve bazı kişisel bilgilerini paylaşabilmen.
 • İhtiyaçların ve beklentilerin hakkında konuşabilmen.
 • Gelecek planları yapabilmen.
 • Kariyerin ve eğitim geçmişin hakkında konuşabilmen.
 • Alışveriş, bankaya gitmek ya da doktora görünmek gibi gündelik aktivitelerde karşılaştığın kişilerle basit sohbetler yapabilmen.

7 Temel İngilizce Konuşma Kursu

İngilizce öğrenmekle tek amacın roman okumak değilse bir gün İngilizce konuşan kişilerle iletişim kurman gerekecek. Yurtdışında geziye çıkmış olman, uluslararası bir şirkette çalışıyor olman ya da İngilizce konuşulan bir üniversiteye kayıt yaptırman fark etmez.

İngilizce konuşma becerilerini en yüksek seviyeye çıkarmadan önce, kendine güvenerek konuşabilmen ve o anda öğrendiğin her şeyi unutmaman için—tıpkı benim İspanyolcada yapmış olduğum gibi—bazı temel İngilizce konuşma becerileri geliştirmen gerekecek.

Bunu yapmanın en iyi yolu ise temel İngilizce konuşma dersleri almaktır. Londra ya da New York’a yapacağın geziye hazırlık olarak ideal olan bu dersler sana kendinden nasıl bahsedeceğini, nasıl yardım isteneceğini ve normal bir gün içinde karşılaşabileceğin kişilerle nasıl basit konuşmalar yapacağını öğretebilir.

İşte kısa sürede İngilizce sohbetler yapmana yardımcı olacak bazı kurslar.

SKESL

temel ingilizce konuşma

Dahil Edilen Konular: Gündelik konuşmalar, hisler ve görüşler, gündelik etkinlikler ve ilgi alanları.

SKESL’in Başlangıç Seviyesi Konuşma Kursu, temel konuşma becerileri geliştirmeye çalışan ESL öğrencileri için idealdir.

Bu kursta faydalı içeriklerin yanı sıra İngilizce konuşmaların, diyalogların ses kayıtları ve dinlediğini anlama testleri yer alır. Aslında bu belki de internette karşılaşabileceğin en kapsamlı ücretsiz kurslardan biridir.

Bu kursta 10 ünite bulunur ve her bir ünite belirli bir konuyu ele alır ve toplamda 20 konuşma içerir. Başlangıç seviyesi konuşma kursunda ise her ünitede 200 konuşma bulunur.

BBC Learning

temel ingilizce konuşma

Dahil Edilen Konular: Kendini tanıtma, ticari konu başlıkları, gündelik ve resmi konuşmalar

BBC’nin İngilizce Öğrenme Kursları sadece diyaloglar kurmak için değil aynı zamanda yeni sözcükler öğrenmek ve gramerini geliştirmek için de harikadır.

Konuşma İngilizcesi bakımından, Alt-Orta Seviyedeki Öğrencilere yönelik bu İngilizce Kursu sana kendini nasıl tanıtacağını, soru sormayı ve sorulan soruları yanıtlamayı ve İngilizce konuşan kişilerle basit konuşmalar yapmayı öğretir. Resmi ve gayriresmi konuşma arasındaki farkı öğreten bir üniteye dahi sahiptir ve bu da İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmayı ya da okumayı planlıyorsan bilmen gereken bir konudur.

BBC kursunun diğer bir iyi yanı ise doğal bir şekilde İngilizce konuşan kişilerin videolarını içermesi ve öğrendiklerini test etmek için kısa etkinlikler sunmasıdır.

FluentU

temel ingilizce konuşma

Dahil Edilen Konular: Her şey

FluentU İngilizce öğretmek için gerçek hayattan çok sayıda video kullandığı için basit İngilizce konuşmalar yapmayı öğrenmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. FluentU—müzik videoları, film fragmanları, haberler ve etkileyici konuşmalar gibi—eğlenceli videoları alan ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştüren bir yoğunlaştırılmış pratik platformudur.

FluentU ile İngilizce öğrenmenin iyi yönü ise çeşitli kaynaklar kullanarak öğreniyor olmandır—öğrenim deneyimini destekleyecek çok sayıda video ve klipten oluşan bir kitaplığa sahipler.

Her türlü içeriğin zorluk düzeyi ve kültür, ticaret, eğlence, sağlık ve daha fazla konu altında düzenlenmiş olması nedeniyle her seferinde farklı bir diyalog bulabilirsin. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Udemy

temel ingilizce konuşma

Dahil Edilen Konular: Plan yapmak, kendinden bahsetmek

Speak English with Confidence, Udemy tarafından düzenlenen ve basit İngilizce konuşmalar yapmayı öğreten ve telaffuz ve dinleme becerilerini geliştirebileceğin ücretli bir online konuşma kursudur.

Bu kurs toplamda dokuz üniteye ayrılmıştır ve bunların her biri kendini tanıtmak, işle ilgili konuşmalar, ilgili alanları ve daha fazlasını ele alır. Bu kursun iyi yanı ise başlangıç seviyesinden başlayıp kursu tamamlayınca orta seviye konuşma İngilizcesine ulaşabilecek olmandır.

Ayrıca, Speak English with Confidence, internette bulabileceğin en kapsamlı İngilizce konuşma kurslarından biridir. Öğrenmene yardımcı olacak şu kaynakları sunuyor:

 • İki saatlik eğitim videoları
 • Konuşma İngilizcesi üzerine 33 makale
 • Öğrenmene yardımcı olacak 129 ekstra kaynak
 • İnteraktif egzersizler ve aktiviteler

Ve en önemlisi, bu kursu tamamladıktan sonra İngilizce konuşulan bir iş ya da eğitim programına başvurduğun zaman kullanabileceğin bir kurs tamamlama sertifikası alacak olman.

TalkEnglish.com

temel ingilizce konuşma

Dahil Edilen Konular: İngilizce deyimler kullanma ve gündelik konuşmalar

TalkEnglish, öğrencilerin İngilizce becerilerini geliştirebilecekleri ücretsiz bir yabancı dil öğrenim kursu. English Speaking Basics kursu, temel İngilizce konuşma becerilerini ilerletmek isteyen başlangıç seviyesi ESL öğrencilerine yönelik.

İngilizce konuşan kişilerle nasıl iletişim kuracaklarını öğrenmeye yeni başlayanlar için mükemmel olan bu kurs öğrencilere şunlar gibi İngilizce ifadeleri nasıl kullanacaklarını öğretiyor:

 • “I wanna + (verb)”
 • “You seem + (adjective)”
 • “I were you, I would + (verb)”

Bu kurs üç bölüme ayrılmış ve bunların her biri bir önceki bölümden biraz daha zor. Her bölümde üzerine tıklayabileceğin bir dizi deyim bulunuyor.

Bu deyimlerden birine tıkladığın zaman bu deyimi bir sohbette nasıl kullanacağının açıklamasını ve bir dizi örnek cümle ve anadili İngilizce olan kişiler tarafından kaydedilmiş kısa ses kayıtlarını bulacaksın.

All Ears English

temel ingilizce konuşma

Dahil Edilen Konular: İngilizce öğrenme, deyimleri kullanma ve genel konuşmalar

All Ears English, ESL öğrencilerine konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmelerinde yardımcı olan bir podcast. Bu podcast, her öğrencinin sahip olması gereken alışkanlıklar ve komik bir şakaya nasıl yanıt verileceği gibi bir dizi heyecan verici konu hakkında konuşan Lindsay, Michelle ve Jessica adlı üç İngilizce öğretmeni tarafından yönetiliyor.

En sevdiğim bölümlerden biri olan How to Respond to “What Are You Up To?” in English birisiyle karşılaştığın zaman ona nasıl olduğunu sormak için sıklıkla kullanılan bu selamlama sözcüğüne nasıl yanıt verileceğini öğretiyor.

All Ears English’in diğer konuşma kurslarından farklı olmasını sağlayan şey ise bu podcast’in sıklıkla nasıl daha iyi bir İngilizce öğrencisi olunacağını ele alması. Ama bir öğretmenin sınıfa ders verdiği şekilde konuşmak yerine bu podcast’in konuşma yaklaşımı, konuşma İngilizcesi öğretmek için argo ve mizah kullanmayı içeriyor.

Daily English Conversation

temel ingilizce konuşma

Dahil Edilen Konular: Gündelik aktiviteler ve genel konuşma başlıkları

Daily English Conversation, sana cümleler dinleterek ve bunları tekrarlatarak temel konuşma İngilizcesi öğreten bir YouTube kanalı.

Kanalın dil öğrenmeye biraz daha fazla zaman ayırmak isteyen öğrenciler için ideal olan videoları sıklıkla bir saatten daha uzun. Ama eğer ses kayıtlarıyla İngilizce öğreten programları seviyorsan bu kanalın son derece faydalı olduğunu göreceksin.

Çoğu videoda iki ya da daha fazla İngilizce konuşan kişi arasında geçen bir konuşmanın yanı sıra konuşmayı takip edebilmen için bu konuşmanın bir metnini de bulacaksın. Bir konuşma videosunda çok sayıda konudan bahsedilir ve video açıklamasında yer alan “read more” butonuna tıklayarak dinlemek istediğin belirli konulara atlayabilirsin.

Daily English Conversation videoları arasında temel ve daha ileri seviyedeki İngilizce konuşma konularının bir karışımını bulacaksın, bu da her seviyeden öğrenci için bunu harika bir kaynak haline getiriyor.

Ve eğer başlamak için birkaç iyi video arıyorsan Learn English Conversation for Beginners: Basic English ve Most Common Questions bağlantılarına bir göz at.

 

Bu temel İngilizce konuşma kurslarının yardımıyla artık bir sohbette donakalmak konusunda hiçbir zaman endişelenmeyeceksin.

Biraz alıştırma ile konuşma becerilerine daha fazla güvenmeye başlayacak ve İngilizce konuşmak sana doğal gelmeye başlayacak.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close