televizyon-ingilizce

Televizyon İngilizce Öğrenmek için Harikadır: 5 Bilimsel Yöntem

Televizyonun vakit kaybı olduğunu kim söylemiş?

Doğru diziler ve doğru öğrenme teknikleri kullanıldığı zaman televizyon İngilizce öğrenmek için mükemmel bir araç haline gelebilir.

Bana inanmıyor musun?

O zaman bu araştırmaya bir göz at!

Dil öğrenme sürecini iyileştirmenin özgün ve etkin yollarını bulmuş çok sayıda dil araştırması gerçekleştirilmiştir ve bunları en sevdiğin televizyon programı ya da sinema filmini izlerken uygulayabilirsin.

Bir dizide kullanılan sözcükleri belirli aralıklarla tekrarlamak ya da altyazıları etkinleştirmek gibi yöntemlerle seyir keyfini bu bilimsel öğrenme yöntemleriyle pekiştirebilirsin.

Şimdi kumandayı kap ve öğrenmeye başla!

Televizyon İngilizce Öğrenenlere Ne Sunar

Televizyon, İngilizce öğrenenlere içlerinde dinlediğini anlama, sözcük bilgisi ve hatta konuşma da dahil olmak üzere pek çok becerilerini geliştirmelerinde yardımcı olabilir.

Örneğin bir film izlediğinde, sözcükler ve deyimleri belirli bir içerik kapsamında dinlemiş olursun. Görsel unsurlar sana bilmediğin sözcük ve ifadeleri anlamanda yardımcı olacak ipuçları verir. Sözcük bilgin arttıkça ve anadilde gerçekleşen konuşmaları daha sık dinledikçe kendi sözel yeteneklerini de geliştirebilirsin.

Televizyonun diğer bir harika yanı ise sana öğrenmek için kullanabileceğin çok sayıda ilgi çekici içerik sunmasıdır. İşte keşfedebileceğin farklı diziler, filmler ve türlerin bazı örnekleri:

Televizyon ile İngilizce Öğrenmenin 5 Yolu (Bilimsel Temelli)

Artık ne izleyeceğimizi bildiğimize göre bakalım araştırmalar bunları nasıl izlememizi öneriyor.

1. En Sevdiğin Programlarda Aralıklı Tekrarlama Tekniğini Kullan

Journal of Verbal Learning and Verbal Behavior’da (Sözel Öğrenme ve Sözel Davranış Dergisi) yayınlanan bu çalışma gibi dil öğrenimi üzerine yapılan çalışmalar “aralıklı tekrarlama” (“spaced repetition”) adı verilen bir öğrenme tekniğini desteklemektedir.

Kısaca açıklamak gerekirse, aralıklı tekrarlama yeni öğrenilen içeriği (örneğin sözcük listeleri) belirli bir süre içerisinde düzenli aralıklarla tekrarlamayı içermektedir. Tipik olarak bu tekrarlar arasındaki süreler gittikçe uzar.

Ve yukarıda belirtilen çalışmada dil öğreniminin hem tekrarlı alıştırma hem de bu tekrarlar arasındaki süre ile doğrudan bağlantılı olduğu bulunmuştur. Tekrarlar arasında daha fazla süre olması, dil ile ilgili konseptlerin daha iyi hatırlanması ile sonuçlanmıştır.

Bu nedenle, her gün 100 yeni sözcük hatmetmek yerine (her şeyi bir seferde ezberlemek), öğrencilerin bu eğitim seanslarını bir hafta ve hatta bir aya yaymaları gerekir.

Örneğin, bugün bilmedin bir deyim görürsen, onu sözlükte arat ve gün sonunda yeniden göz atmak için bir bilgi kartı oluştur. Bundan sonra bu deyimi takip eden her üç, altı, vb. gün içerisinde tekrar etmen beklenir. Yukarıdaki araştırmada da belirtildiği üzere bu süreç o deyimin uzun süreli hafızana kazınmasına yardımcı olur, yani daha etkin bir öğrenme anlamına gelir.

Aralıklı tekrar tekniği nasıl televizyon izlenir:

Adım 1: En sevdiğin programdan bir bölüm (ya da bir sahne) seç.

Adım 2: Bu bölümü bir defa izle ve yeni sözcük ve ifadeleri not al.

Adım 3: Ta ki yeni deyimler ve onların telaffuzları aklına kazınana kadar bir gün, üç gün ve altı gün sonra bu bölümü tekrar izle. Her seferinde altyazıların etkinleştirilmiş olması en iyisidir, böylece sözcükleri tekrar tekrar görürken onların telaffuzlarını da hatırlarsın.

Adım 4: Eğer aralıklı tekrarlama ile izleme deneyimini bir sonraki seviyeye çıkarmak istiyorsan FluentU gibi bir araç kullanmayı dene. Hem web sitesi hem de iOS ve Android uygulaması olarak erişilebilen FluentU, televizyon dizileri ve film fragmanları gibi özgün İngilizce içerikleri dil öğrenme deneyimlerine dönüştürür.

Gerçek dünyadan eğlenceli diziler ve videolar izlerken aynı zamanda sözcük bilgini de geliştirebilmen için içeriğe göre tanımlar sağlayan interaktif altyazılar bulacaksın. Ayrıca, FluentU’nun “öğrenme modu” özelliği ile öğrendiklerini aktiviteler ve testlerle pekiştirebilirsin. FluentU öğrendiklerini hatırlar ve sana yeni, alakalı klipler önererek gerçek anlamda kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi sunar. Bu tıpkı süper öğrenme yetenekleri ile İngilizce televizyon seyretmek gibidir.

2. Gece Yatmadan veya Gün İçinde Kestirmeden Önce Televizyon ile Dinleme Alıştırması Yap

Berkeley’de bulunan California Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre bir saatlik bir uyku beyin gücünü önemli ölçüde artırmakta ve yenilemektedir.

Bu araştırmaya kendilerine zorlu bir öğrenme görevi verilen iki grup insan katılmıştır. Gruplardan birine gün ortasında bir saat kestirme izni verilirken diğerine bu izin verilmemiştir. Araştırmacılar bu kestirme grubundaki insanların bu öğrenme görevinde çok daha iyi performans gösterdiklerini ve öğrenme yeteneklerinin gerçek anlamda arttığını ortaya koymuştur.

Bu sonuçlar, uykunun kısa süreli hafızamızı boşaltmaya yardımcı olarak yeni bilgilere yer açtığı hipotezini destekler niteliktedir.

Bu çalışmanın çıkarımları ise geceleri yeterli uykuyu almamız ve gün içerisinde kestirmemize yönelik bir tavsiyenin ötesine geçmektedir. İngilizce öğrenenler bu çalışmayı dikkate alarak ders çalışma alışkanlıklarını gerçek anlamda verimli olacak şekilde değiştirebilirler. Özellikle, İngilizce televizyon programları ile dinleme alıştırmalarını gece yatmadan öncesi ya da gün içinde kestirmeden öncesine alabilirsin.

İşte bunu yapmanın yolu:

Adım 1: Uyumayı ya da kestirmeyi planladığın saatten yarım saat önce ilgini çeken bir İngilizce televizyon programını aç.

Adım 2: Aktif bir şekilde dinle, notlar al ya da duyduklarını aklında tekrarla.

Adım 3: İngilizcede öğrendiğin yeni şeylerin yanı sıra içeriğin de kısa bir özetini yaz.

Adım 4: Bu notları bir bir kenara koy ve uykuya dal. Bırak uyku büyüsünü konuştursun.

Adım 5: Sonraki gün bu notları gözden geçir. Yeni sözcükleri hatırlayabilme yeteneğine dikkatini ver. Hatırlamayı başardığın yeni bilgilerin bir kaydını tut ve hatırlamadığın bilgiler için bilgi kartları hazırla ya da notlar al.

3. Televizyon İzlerken İngilizce Altyazılar Kullan

PLOS ONE üzerinde yayınlanan bu çalışmaya göre İngilizce altyazılı içerik izlemenin İngilizce dinleme becerileri üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Bu deneyde, anadili İspanyolca olan bir grup İngilizce öğrencisine bir saatlik bir dizi altyazılarla izletilirken diğer grup aynı diziyi altyazı olmadan izlemiştir. İzledikten sonra hepsi bir dinleme testine tabi tutulmuş ve ilk gruptan alınan sonuçların ikinci gruptan anlamlı oranda yüksek olduğu saptanmıştır.

Bu çalışma, dinleme becerilerini geliştirmenin bir yolu olarak altyazı okumanın avantajlarını ortaya koymaktadır.

Dolayısıyla, şu adımları takip ederek televizyon programlarını altyazılı izlemekten fayda sağlayabilirsin:

Adım 1: İngilizce seviyene uygun bir televizyon dizisi bul. Eğer başlangıç seviyesindeysen, duraklatabileceğin ve başa sarabileceğin programlarla başla. Diğerlerine göre daha yavaş konuşma ya da anlatım olan kısa bir program seçmeye çalış. Çocuklara yönelik televizyon programları bu noktada yardımcı olabilir.

Eğer orta seviyede konuşma becerilerine sahipsen, bir film ya da bir belgesel gibi daha uzun programlar izleyebilirsin.

İleri seviyedeki bir dil öğrencisi olarak ise ekonomi veya politika gibi özel bir konu hakkında derinlemesine raporlar veren haberleri deneyebilirsin. Biraz daha eğlenceli bir şeyler için ise realite programlarının hızlı konuşmalar ve argo dolu dramını tercih edebilirsin.

Adım 2: Seçtiğin içerik için altyazılar olduğundan emin ol. CBS, NBC ve ABC gibi Amerikan kanalları sıklıkla içerikleri için altyazılar sunmaktadır.

Netflix gibi bir online izleme hizmetini kullanıyorsan birçok program için İngilizce altyazılar eklenmiştir. Sadece “seçenekler” ya da “ayarlar” sekmesine gitmen ve altyazıları etkinleştirmen yeterli.

Adım 3: Diziyi izleme zamanı! Söylenenleri tamamen anlamış olsan da her zaman altyazıları oku. Gerektiği zaman videoyu durdur ve notlar al.

Adım 4: Notlarını gözden geçir. Bu yeni bilgileri uzun süreli hafızana kazıyana kadar bunu tekrar tekrar ve düzenli aralıklarla yap.

4. Eğitsel İçerikleri İzle (Konusu Fark Etmeksizin!)

Cambridge Üniversitesi İkinci Dil Öğrenim Çalışmaları dergisine göre, dil öğrencileri hedef dilin etrafında öğrenmek yerine bu dilin içinde öğrendikleri zaman daha hızlı sonuç alabilirler.

Diğer bir deyişle, eğer tarih ilgini çekiyorsa, resmi bir İngilizce dil kursu yerine İngilizce bir tarih kursuna giderek İngilizceyi daha hızlı öğrenebilirsin.

Bu çalışmada iki grup Fransızca dil öğrencisi karşılaştırılmıştır: birinci grup geleneksel bir Fransızca kursuna gitmiş ve ikinci sınıf da Fransızca dilindeki başka bir kursa gitmiştir. Araştırmacılar, ikinci grubun sadece daha iyi Fransızca konuşmakla kalmadığı, aynı zamanda Fransızca öğrenmeye karşı daha olumlu bir tavır takındıklarını da bulmuştur.

İngilizce öğrenen biri olarak bu araştırmanın senin için anlamı ise, İngilizce bir konu hakkında bilgi edinmeyi seçersen, konuşma becerilerinin daha hızlı gelişebileceğidir. Burada geleneksel çalışma yöntemlerini tamamen terk etmeni söylemiyorum—aslında araştırmalar geleneksel dil kurslarının yazma becerileri için son derece önemli olduğunu belirtmiştir. Bununla birlikte, İngilizce üniteler dışındaki konuları öğrenmek İngilizce konuşma becerilerinin yanı sıra öğrenmeye devam etme motivasyonun için de harika bir tercih olabilir.

Televizyonda bir daha ki sefere bir şey izlemeye karar verdiğin zaman bunu bir düşün! İngiliz dilinde eğitsel içerikler dile daha fazla ilgi duymanı sağlayacak ve sen daha farkına dahi varmadan konuşma becerilerini geliştirecektir.

İşte bunu yapmanın yolu:

Adım 1: İlgini çeken eğitsel bir televizyon programı seç. Programın kendisi İngilizce dilinde olduğu sürece içeriğinin ne olduğu fark etmez. Eğer yemek yapmayı seviyorsan “MasterChef” izle. Eğer dünyanın geri kalanıyla ilgileniyorsan ve bir sonraki seyahatin için fikirler arıyorsan bir seyahat programı izle. Otomobilleri seviyorsan “Top Gear”i deneyebilirsin.

Doğa bilimleri, ekonomi, politika ve daha birçok konu hakkında bilgileri televizyondan öğrenebilirsin. Burada en önemli şey, bu programın öğrenmeye istekli olduğun bir şeyi öğretebilecek olmasıdır.

Adım 2: İzle ve öğren! Sözcük bilgisine dikkatini ver. Öncelikle jargonu öğrenmek, işler karmaşık bir hal aldığı zaman daha akıcı bir iletişim ve içeriği daha iyi anlamanı sağlayacak temelleri atmana yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, yukarıdaki çalışmanın da belirttiği üzere, İngilizcede yeni bir konuyu öğrenme eylemi, bunu bilinç düzeyinde fark etmesen de İngilizce becerilerini geliştirmene yardımcı olacaktır.

5. Televizyonu Mümkün Olduğunca Sık Çalıştır

Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Illinois Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, sınıf düzeni yerine yoğunlaştırılmış bir eğitimle dili daha hızlı öğrenebilirsin—ve tıpkı anadilinmiş gibi bu dilde düşünebilirsin.

Araştırmacılar küçük bir dil geliştirmiş ve yetişkinlerden oluşan grupların bu dili konuşma ve anlama yeteneklerini test etmiştir. Bazıları dili sınıf içerisinde öğrenmiş ve diğerleri de bunu yoğunlaştırılmış ortamda (yeni bir dile sürekli/gündelik maruz kalma yoluyla) öğrenmiştir.

Yoğunlaştırılmış eğitimden geçen grupta beyindeki gramer “işleme sürecinin anadile” daha yakın olduğu bulunmuştur, diğer grupta ise böyle bir duruma rastlanmamıştır.

Araştırma sonuçları, İngilizce öğrenmek için her zaman masa başında oturmanın gerekmediğini gösteriyor. Kendini İngilizce seslerle çevrelemen yeterli olacaktır (yani televizyonu açmak).

Bir haber ya da bir şarkı olması fark etmeksizin İngilizce sesler her zaman arka planda olursa beynin bunları sindirir, kalıpları, ritimleri ve hatta bilmediğin sözcükler ve gramer kurallarını öğrenir. Tıpkı bir çocuğun ilk yıllarda anadilini öğrenmeye çalışması gibi.

Bu nedenle, mümkün olduğunca İngilizce dinlemeye çalış!

İşte bunu yapmanın yolu:

Adım 1: Yemek yaparken, temizlik yaparken, çamaşır yıkarken ya da egzersiz yaparken televizyonu açın. Bir sözcük ya da bir bilgiyi kaçırırsan yaptığın işi bırakmana gerek yok. Gündelik işleri hallederken bırak da sesler seni sarmalasın.

İşte hepsi bu!

İşinle uğraşırken ya da başka konular üzerinde çalışırken arka planda müzik programlarını da dinleyebilirsin. Bunun da faydası olacaktır!

 

Ne öğrenmek istediğin ya da hangi becerilerini geliştirmek istediğin fark etmeksizin, sana uygun bir teknik her zaman vardır. En sevdiğin film için altyazıları etkinleştirmeyi ya da yemek yaparken televizyonu açmayı dene. Kısa bir kestirme öncesine dil öğrenim seansları planla ve öğrendiklerini bir süre zarfı içinde tekrarla. Yapılacak en iyi şey yeni bir yöntem denemek, ilerlemenin kaydını tutmak ve bunun işe yarayıp yaramadığı hakkında çıkarımlarda bulunmaktır. Televizyon İngilizce öğrenmek için aradığın yöntem olabilir!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close