stem-icin-ingilizce

Bu 15 Aydınlatıcı Video Dizisi ile STEM Konuları için İngilizce Öğren

Keşif çağında yaşıyoruz ve bilimsel gelişmeleri takip edebilmek için İngilizce bilmek şart!

Bilim insanları bir gün bizi Mars’a götürebilecek bir uzay gemisi yaptılar ve bu bilgi ve beceriye STEM konuları sayesinde ulaştılar.

Her gün insanların yeni ataları keşfediliyor.

Üstelik artık kendi kendine gidebilen arabalarımız var!

Dünyanın her yerinden pek çok insan bu inanılmaz keşiflerin ve gelişmelerin bir parçası olmak istiyor. Eğer sen de bu insanlardan biriysen, bu modern gelişmelerin temellerine bir bakmak isteyebilirsin, yani, STEM konularına. (Merak etme, yazımızın aşağıdaki bölümünde STEM nedir, ne değildir, öğreneceksin.)

Yalnız ufak bir problem var—pek çok bilim ve teknoloji uzmanı İngilizce iletişim kuruyor.

Sırf dil bariyeri yüzünden öyle hemen pes etme! STEM için İngilizce öğrenmek gayet kolay. Çünkü İngilizce öğrenenlerin STEM kelimelerini ve dilini keşfetmesi için pek çok kaynak var.

Bu kaynaklardan biri çevrimiçi videolar.

Şanslısın ki, internette STEM konuları üzerine dil öğrenmekte de kullanabileceğin tonlarca eğitici video dizisi var. Biz bu gönderide senin için bu dizilerin en iyi 15’ini bir araya topladık. Ama önce…

STEM Nedir?

STEM‘in açılımı Science, Technology, Engineering, Math, yani, Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik. Bu kısaltma genellikle ana odağın bu konular üzerine olduğu müfredatlar için kullanılır. Popülaritesi ve güncelliği nedeniyle yalnızca STEM’le ilgili konuları öğreten okullar ve üniversiteler bile var.

STEM konuları dünyanın şu anda yaşadığı ekonomik, toplumsal ve pratik sorunların çözülmesi açısından önemlidir. Örneğin, çözüm aşamasında STEM bilgisinin kullanıldığı meselelerden biri küresel ısınmadır; iklim değişikliği problemi üzerine çalışmak ve bu sorunu azaltmak için STEM bilgileri uygulamaya dökülür. STEM konuları aynı zamanda roketler, akıllı telefonlar, sürücüsüz araçlar ve sanal gerçeklik aygıtları gibi yeni teknolojilerin geliştirilmesi için de son derece önemlidir.

Yurt dışında okumak veya uluslararası bir kuruluşta iş bulmak amacıyla İngilizce öğrenenlerin çoğu, genellikle STEM konularıyla ilgili alanlarda okumayı seçerler. Bunu yapmalarının pek çok sebebi vardır:

  • Bu alanlarda pek çok iş imkanı, büyüme potansiyeli, itibar ve para vardır.
  • Dünyanın pek çok yerindeki hükumetlerin gençleri STEM alanlarında çalışmaya teşvik etmek için özel programları ve politikaları vardır, çünkü ülkelerin ilerlemesi büyük ölçüde bu alanlardaki çalışmalara bağlıdır.
  • Bu alanlardaki talebe karşılık çok az nitelikli insan  olduğu için, çoğu ülke başka ülkelerden gelen STEM alanında eğitim görmüş kişilere kucak açar.

STEM İngilizcesi öğrenmek, günlük İngilizce öğrenmekten farklıdır. Açık ve net bir cümle yapısı kullanmalarının ve sağlam bir gramer bilgisine sahip olmalarının yanı sıra, bu alanlarda çalışan insanlar genellikle daha resmi bir dil ve teknik terimlerin ağırlıkta olduğu bir kelime dağarcığı kullanır ve açık iletişime vurgu yaparlar.

İngilizce öğrenen ve STEM alanlarına girmek isteyen kişilerin konuşma becerisinden çok okuma ve yazma becerilerinin üzerine eğilmeleri gerekir. Aynı zamanda belirli ilgi alanlarına özel kelimeleri de bilmeleri gerekir, zira kelimeler farklı STEM alanlarına göre epey farklılık gösterir. Bunların yanı sıra, bu alana özel olarak İngilizce öğrenenlerin,seçtikleri alana özgü konu ve kelimeleri içeren özel İngilizce çalışma materyalleri de seçmeleri gerekir (bilim ve teknoloji kaynakları seçmek gibi, tabi eğer öğrenci bu alanı seçtiyse).

STEM İngilizcesi Öğrenmeye Nasıl Başlamalı

Modern dünyaya katkı sağlamaya hazır mısın? Öyleyse, sana STEM konuları için İngilizce öğrenmeye başlamanın yollarını anlatalım:

  • Aşina olduğun konuların İngilizcelerine çalış: Seçtiğin alanın konularına önce kendi dilinde çalışman ideal olur. Konulara aşinalık kazandıktan sonra aynı kavramlar üzerine İngilizce çalışabilir, bu sayede içerikten çok dili öğrenmeye odaklanabilirsin.
  • Uygulamalı aktiviteler yoluyla pratik yap: Bilimsel ve matematiksel kavramların çoğu aktiviteler yoluyla anlaşılabilir. Bir kavramı öğrendikten hemen sonra o kavramla ilgili uygulamalı bir aktivite yapmak, o kavramı daha iyi anlamana yardımcı olur. Aynı zamanda konuyu genel olarak yalnızca izlemek ya da okumakla olacağından daha fazla aklına kazımana da yardımcı olur. Örneğin, bilimsel deneyler fizik ve kimya kavramlarını anlamak için harikadır, üstelik evde yapabileceğin pek çok deney de vardır. Aynı şekilde, matematiksel bir kavramı veya konuyu öğrendikten hemen sonra bir dizi problem çözmek de öğrendiklerini ileride daha iyi hatırlamanı sağlar.
  • Bir çalışma partneri bul: STEM konularını öğrenmek zordur, çok çalışman gerekir. Eğer tek başına çalışıyorsan, dil becerilerin üzerine düzenli olarak pratik yapamayabilirsin. Bir çalışma partneri bulmak çalışmanın yükünü biraz azaltacağı gibi, konuşma pratiği yapmanı da sağlar.

Videolar gayet iyi öğrenme araçlarıdır çünkü hem görsel hem de eğlencelidirler ve öğrenmekte olduğun dili kullanılırken duymana imkan tanırlar. Öğrenmeye başlamaya hazır mısın? Aşağıda STEM konuları ile ilgili İngilizce öğrenmek için kullanılabilecek harika video dizilerini göreceksin.

STEM İngilizcesi Çalışmak için 15 Şahane Video Dizisi

1) Science Up with the Singing Zoologist

Seviye: Başlangıç (Beginner)

stem-icin-ingilizce

Tanım: Zoology (zooloji) hayvan bilimi demektir ve bu alanda çalışan bilim insanlarına da zoologist (zoolog, hayvan bilimci) denir. Kanalın adının Türkçe karşılığı “Şarkı Söyleyen Hayvan Bilimci ile Bilim Yap” ve bu addan anlaşılabileceği gibi, bu dizi hayvanlarla ilgili bilgileri şarkılar yoluyla anlatıyor.

Bu dizinin yaratıcısı Lucas Miller, komik şarkılar yoluyla izleyicilerin ilgisini kendi alanına çekmeyi amaçlıyor. Nihai amacı ise şimdiki neslin hayvanların dünyası konusundaki farkındalığını arttırmak ve insanları hayvanlar konusunda çalışıp onları tehlikelerden korumaya teşvik etmek.

Bu şarkılar çocuklar için olduğundan, mesajını iletmek için tekrarlardan ve basit kelimelerden faydalanıyor. Bu özellikleri bu şarkıları İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için  oldukça faydalı kılıyor zira bu sayede bu seviyedeki öğrenciler yalnızca kelime dağarcıklarını geliştirmeyecek, aynı zamanda bu bilimsel alan hakkında da daha fazla şey öğrenecekler. Ayrıca başlangıç seviyesi öğrencilerinin videoları takip etmeleri de daha kolay olacak çünkü bu videoları daha ilgi çekici hale getirmek için animasyonlar ve birtakım başka görsel yardımcılar kullanılmış.

Önerilen Video: “Monarch Q & A” (Monarch Kelebeği Soru&Cevap)

2) Clarendon Learning: Math Videos for Kids (Çocuklar için Matematik Videoları)

Seviye: Başlangıç (Beginner)

stem-icin-ingilizce

Tanım: Clarendon öğretmenlerin sınıfta kullanabilecekleri eğlenceli videolar hazırlıyor. Videoları genel olarak fen, matematik ve tarih üzerine odaklanıyor. Bu oynatma listesinde matematikle ilgili bütün videoları mevcut.

Claredon’ın videolarında arka planda açık ve net bir anlatım var, bu da konuşulanları anlamayı kolaylaştırıyor. Videolarda öğrencilerin içeriği daha iyi hafızalarına kazımaları için genellikle görsel yardımcılar ve metinler de bulunuyor.

Bu dizi, matematiğin temellerini ele alıyor ve İngilizce dışında bir dilde matematik öğrenmiş olan kişiler için oldukça faydalı.

Bu videolardan en çok fayda görecek kişiler, İngilizcede başlangıç seviyesinde olan ve matematik alanında okumak isteyen veya matematiği bolca kullanacakları bir işe girmek isteyen kişilerdir. Bu dizi, İngilizcede sayılar üzerine konuşmak için kullanılan dille ilgili genel bir fikrin olmasını sağlayacak.

Önerilen Video: “Introduction to Statistics for Kids” (Çocuklar için İstatistiğe Giriş)

3) Crash Course Kids: Engineering (Çocuklar için Yoğunlaştırılmış Kurslar: Mühendislik)

Seviye: Başlangıçtan (Beginner) Orta (Intermediate) seviyeye kadar

stem-icin-ingilizce

Tanım: The Crash Course (Yoğunlaştırılmış Kurslar) internet dizisi dünyanın her yerinden öğrenciler ve uzmanlarca izlenen bir dizi. Basit grafikleri ve ilgi çekici içerikleri karmaşık konuların öğrenilmesini kolaylaştırıyor.

Bu dizide sunucular, karmaşık makineler, yapılar ve motorlar tasarlama, inşa etme ve kullanma bilimi ve uygulaması olan mühendislik üzerine konuşuyorlar. Diğer Crash Course dizilerinin aksine, bu dizi çocuklar için özel olarak hazırlanmış. Bu da, mühendislik konusunun en temelden alınarak daha da basit bir dille anlatılmasıyla sonuçlanmış.

Her video ana konunun anlaşılması kolay bir tanımıyla başlıyor. Konunun belirli kısımlarını netleştirmek için çeşitli animasyonlardan ve hikayelerden faydalanılıyor. Her videonun sonunda da o bölümün esas ve önemli noktalarının bir özeti veriliyor.

Bu dizi en çok İngilizceyi temel seviyede anlayabilen ve biraz daha karmaşık içeriklere geçmek isteyen kişilere hitap ediyor. Bu diziden mühendislik kavramlarını öğrenme, dinleme becerilerini geliştirme ve dinlerken not alma pratiği yapma açısından fayda görebilirsin.

Önerilen Video: “What’s an Engineer?” (Mühendis Nedir?)

4) Anywhere Math

Seviye: Başlangıçtan (Beginner) Orta (Intermediate) seviyeye kadar

stem-icin-ingilizce

Tanım: Bu kanalın videolarında resmi ve günlük İngilizcenin ilginç bir karışımını görebilirsin. Anywhere Math, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflarda okuyan öğrenciler için hazırlanmış. Videolarda bu yaş grubuna karmaşık konuları anlatmak için onlara cazip gelecek bir ton kullanılıyor.

Videolarda genellikle konu üzerine konuşan bir eğitmen oluyor. Her videoda eğitmen veya etiketler yoluyla belirtilen farklı kısımlar var. Bu kısımlarda kimi zaman bir dersten/sınıftan alınan kısa görüntüler görüyorsun, kimi zaman ise öğretilmekte olan konu üzerine örnekler veren bir bilgisayar ekranı.

Bu kanalda matematikle ilgili videoların yanı sıra çalışma teknikleri ve ipuçları da bulabilirsin. Bu hem İngilizce öğrenenler hem de akademik bir ders için hazırlık yapan kişiler için faydalı olabilir.

Bu videolar ders kitaplarındaki tanımları basit bir İngilizce ile açıklıyor. Sonuç olarak bu videolar, İngilizce bilgi düzeyi başlangıç seviyesinden orta seviyeye kadar olan ve İngilizce ders kitaplarının dilini anlamakta zorlananlar için ideal oluyor. Bu videolar aynı zamanda beden dilini gözlemlemek ve İngilizce dinleme ve konuşma pratiği yapmak için de iyi, zira bu listedeki dizilerin çoğunun aksine eğitmeni konuşurken videoda görebiliyorsun.

Önerilen Video: “Introduction to Statistics” (İstatistiğe Giriş)

5) Crash Course Kids: Physical Science (Çocuklar için Yoğunlaştırılmış Kurslar: Doğa Bilimi) 

Seviye: Başlangıçtan (Beginner) Orta’ya (Intermediate) kadar

stem-icin-ingilizce

Tanım: Bu da doğa biliminin (madde ve enerji bilimi) temel kavramlarını öğreten Crash Course Kids’in bir başka dizisi.

Buradaki videoların günlük bir tonu var ve konuyla ilgili tanımlar ve fazladan bilgiler gibi pek çok ek not içeriyorlar. Aynı zamanda ekranın sol üst köşesinde sana tanımlar, sorular, örnekler veya sonuçlar hakkında bilgi veren kullanışlı etiketler de oluyor.

Anlatıcı konuşurken ekranda bir yazı gördüğünde videoyu duraklat ve yazıyı iyice oku. Bu yazılar genellikle önemli bilgiler içeriyor ve biraz daha ileri seviyede, ders kitabı seviyesinde bir İngilizce kullanıyor.

Her bir bölüm yalnızca 4 dakika civarında olduğu için, içeriği daha iyi anlamak videoları için birkaç kez izleyebilirsin. Ayrıca izlerken yanında bir defter bulundursan iyi olur, bu sayede önemli bulduğun kelimeleri ve bilgileri not edebilirsin.

Önerilen Video: “Wood, Water and Properties” (Odun, Su ve Özellikleri)

6) Gross Science

Seviye: Orta (Intermediate)

stem-icin-ingilizce

Tanım: Doğayı düşündüğümüzde zihnimizde genellikle güzel şeyler belirir. Fakat canlılar üzerine çalışan bilim insanları, doğal dünyanın ne kadar mide bulandırıcı olabileceğini gayet iyi bilirler.

Adının Türkçe karşılığı “İğrenç Bilim” olan bu dizi, iğrenç veya rahatsız edici bulduğumuz şeylerin ilginç özelliklerini yakalamaya çalışıyor. Genellikle biyoloji ile bağlantılı olan videolar hem oldukça eğitici hem de eğlenceli olabiliyorlar.

Anna Rothschild’un sunduğu dizinin her bir bölümü üç ila beş dakika uzunluğunda ve arka planda devam eden anlatımın yanı sıra konuyla ilgili çeşitli görüntüler de gösteriliyor. Bu dizi genel izleyici kitlesi için hazırlanmış fakat biyoloji ve ele alınan konuyla ilgili özel terminolojiyi de içeriyor.

Önerilen Video: “Should You Really Wash Your Hands?” (Ellerini Gerçekten Yıkamalı Mısın?)

7) It’s Okay to Be Smart

Seviye: Orta (Intermediate)

stem-icin-ingilizce

Tanım: Bu kanalda STEM ile ilgili hemen hemen her şey ele alınıyor, bu yüzden eğer İngilizce STEM eğitimi almayı düşünüyorsan, bu videoları kaçırma. Evrenle ilgili merakını cezbeden herhangi bir konu varsa, muhtemelen bu kanalda onunla ilgili bir video vardır.

Hayvanlar, insanlar, dünya, iklim, fizik, uzay ve hatta yiyecekler üzerine bile oynatma listeleri var! İlgilendiğin konu ne olursa olsun, 500’ün üzerinde videosu olan bu kanalda sana hitap eden bir şey mutlaka bulursun.

Her bölüm bir soruyla başlıyor ve sonra bu sorunun cevabı detaylı bir şekilde açıklanıyor. Bu dizi, 7 dakikanın altındaki bir süreye konuyla ilgili neden ve sonuç ilişkisine dayalı pek çok bilgi sığdırabiliyor.

Sunucu Joe Hanson doktoralı bir sunucu ve karmaşık konuları basitleştirme konusunda harika bir becerisi var. Bu kanaldan en çok İngilizcesi orta seviyede olan kişiler faydalanacaktır zira bu dizide fazla teknik kelime kullanılmıyor. Aynı zamanda fazla dikkat dağıtıcı olmayan öğrenmeye yardımcı pek çok görsel de var.

Önerilen Video: “How Much Plastic Is in the Ocean?” (Okyanusta Ne Kadar Plastik Var?)

8) Physics Girl

Seviye: Orta (Intermediate)

stem-icin-ingilizce

Tanım: Daha önce hiç odanda bir yanardağ yapmaya çalıştın mı? Peki, kendi arka bahçende çılgın bilimsel deneyler yapmayı hayal ettiğin oldu mu?

Eğer cevabın “evet”se, bu kanal senin rehberin olacak. Science Girl’ün sunucusu Dianna Cowern, tuhaf deneyler yoluyla fizik öğretiyor. Dizisinde ayrıca uzmanlarla röportajlar yapıyor, bilimle ilgilenen başka insanlarla işbirliği yapıyor ve uzaydan ve evrenden konuşuyor.

Amerikan İngilizcesi kullanan sunucu gündelik bir dille konuşuyor ve karmaşık kavramları doğrudan uygulamalı olarak açıklıyor. Bu dizide çok fazla röportaj olduğundan, bu videolar İngilizce konuşma pratiği yapmak için de ideal.

Önerilen Video: “Are Perpetual Motion Machines Possible?” (Devridaim Makineler Mümkün mü?)

9) The Brain Scoop

Seviye: Ortadan (Intermediate) İleri (Advanced) seviyeye kadar

stem-icin-ingilizce

Tanım: Bu kanalın sunucusu Şikago’daki Field Museum’dan (The Field Museum of Natural History, yani Doğa Tarihi Müzesi) Emily Graslie. Dizisi Amerika’daki doğa tarihi müzeleri ile ilgili derinlemesine bilgiler ve koleksiyonlar paylaşmayı amaçlıyor. Doğa tarihi müzelerinde (İngilizcesiyle natural history museums) dünyanın her yerinden hayvan bedenlerinin örnekleri saklanır ve sergilenir.

Bu dizi çoğunlukla biyoloji üzerine, fakat bu müzelerde kullanılan birtakım bilimsel metot ve tekniklerden de bahsediyor. Eğer müzelerle özek olarak ilgileniyorsan, bu kanal sana müzelerdeki bilim insanlarının gerçekte yaptığı işler hakkında epey bir şeyler öğretebilir.

Dizi işlediği konuları derinlemesine ele alıyor ve bu yüzden dili genellikle teknik bir hal alıyor. Ancak yine de konuları mümkün olduğunca basite indirgemeye çalışıyorlar. Bu, biyoloji alanındaki konularla, özellikle de çürüme ve koruma alanlarında bilgi edinmek için harika. Aynı zamanda İngilizce karşılıklı konuşma örnekleri de dinlemiş oluyorsun.

Önerilen Video: GLOW ROCKS (FLORESAN IŞIK HARİKADIR)

10) Nat and Friends

Seviye: Ortadan (Intermediate) İleri (Advanced) seviyeye kadar

stem-icin-ingilizce

Tanım: Nat ve arkadaşları özellikle günlük hayatta kullanılan teknolojilere ve bunların nasıl çalıştıklarına odaklanıyor. Videolar genellikle donanımdan çok yazılımı ele alıyor ve çoğu Google ile ilgili zira sunucuların bu şirkette çalışan bazı tanıdıkları var.

Bu kanaldaki videolar internet, uygulamaların nasıl çalıştığı, makinelerin öğrenmesinin nasıl geliştiği gibi pek çok konuyu ele alıyor. Dizinin merkezinde teknolojinin tarihinden ziyade en son teknolojiler var.

Bu dizi, ana dili İngilizce olmayan pek çok kişinin de işe alındığı IT (Information Technology, yani Bilgi Teknolojisi, Bilgi-İşlem) alanında çalışmak isteyenler için ideal. Bu diziyle teknoloji şirketlerinde kullanılan İngilizceye aşina olabilirsin. Tahmin edebileceğin gibi, dizide teknoloji ile ilgili epey kelime  kullanılıyor başlangıç seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olanlara önerilmiyor.

Önerilen Video: “How Can Light, Plus Glass, Equal the Internet?” (Işık Artı Cam Nasıl İnternete Eşit Oluyor?)

11) PBS Eons

Seviye: İleri (Advanced)

stem-icin-ingilizce

Tanım: Bu dizinin çok büyük bir amacı var: Yaşamın hikayesini anlatmak. Her bölümde sunucular Hank Green, Kallie Moore ve Blake de Pastino, bilimin ortaya çıkarttığı evrimsel tarihten bahsediyor.

Örneğin, eğer dinozorların nasıl yaşadığını merak ediyorsan, bu dizi sana bir yanıt verecek. Üç sunucu, güncel keşiflerden faydalanarak ve bu keşifleri tarihsel dönemlere ayırarak izleyicilere yaşamın milyonlarca yıl önce nasıl olduğu hakkında bir fikir veriyorlar.

Bu dizi evrimle (İng. evolution) ilgilenen herkes için faydalı, özellikle de paleontologlar, yani taşıl bilimciler (İng. paleontologists) için. Dizide jeolojiden, yani Dünya’nın fiziki yapısını ve kayaları inceleyen yer biliminden (İng. geology) epeyce bahsediliyor.

Önerilen Video: “The Last Time the Globe Warmed” (Yerküre En Son Isındığında)

12) Computerphile

Seviye: İleri (Advanced)

stem-icin-ingilizce

Tanım: Computerphile kanalı bu yazıda sıraladığımız başka hiçbir teknoloji kanalına benzemiyor. Bu dizi genel izleyicilere hiç hitap etmiyor. Her bölümde epey teknik bir konu ele alınıyor ve davet edilen uzmanlar bu konu üzerine derinlikli konuşmalar yapıyorlar.

Bu dizi bilgisayarlarda ve kodlamada kullanılan matematiği ve bunun yanı sıra kodlama kavramları ve teknoloji tarihini merkezine alıyor. Dizide aynı zamanda Wi-Fi veya Mac bilgisayarlar gibi belli başlı bazı teknolojilerin nasıl çalıştığı da açıklanıyor. Burada ayrıca parolanı nasıl saklaman gerektiği ve korsanların bilgisayarlara nasıl girdiği gibi dijital güvenlik ve korsanlık üzerine birtakım bilgiler de bulabilirsin.

Bu dizi bilgisayarlarla ilgili temel bilgiye sahip olan kişiler için faydalı olacaktır, ancak izleyenlerin İngilizce seviyesinin ileri düzeyde olması önerilir.

Önerilen Video: Code’ Books (Kod Kitapları)

13) Kurzgesagt—In a Nutshell

Seviye: İleri (Advanced)

stem-icin-ingilizce

Tanım: Karmaşık bir dünyada yaşıyoruz. Ama çoğu zaman gündelik hayatlarımızla fazlasıyla meşgul olmaktan bunu fark etmiyoruz. Bu kanal, videolarında varoluşumuzun ve evrenimizin karmaşıklığını açıklamaya çalışıyor.

Bu dizi internette dikkat çekici animasyonları ve arka plandaki anlaşılır, kendinden emin ve seri anlatımı ile meşhur. Bu dizinin iki farklı versiyonu var, biri İngilizce biri de Almanca; Almanca bilenler bunu kendi lehine kullanıp iki versiyonu birden izleyebilirler. Bu arada, kanalın adı olan “in a nutsell”, “az ve öz, kısaca, özetle” gibi anlamlara gelen bir deyim.

Geçmişte, insanların kökeni, uzaylılar, evrenin boyutu, yapay zeka ve yaşlanma gibi büyük konuları ele alıyorlardı.

Bu kanalı bütün STEM meraklıları mutlaka izlemeli, ama içeriğini anlamak için ileri düzeyde İngilizce bilgisine sahip olman gerek. Yine de çabana değecek bir kanal.

Önerilen Video: “Space Elevator” (Uzay Asansörü)

14) Veritasium

Seviye: İleri (Advanced)

stem-icin-ingilizce

Tanım: Bu dizinin adı Latince bir kelime olan ve “gerçek” anlamına gelen “veritas” sözcüğünden geliyor. Veritasium yaklaşık olarak “gerçeklik unsuru” gibi bir anlama geliyor.

Derek Muller tarafından hazırlanan bu kanal fizik ve mühendislik sorularına odaklansa da, yaşam bilimlerine dair videolar yayınladığı da oluyor.

Muller fizik kavramlarını açıklamaktansa göstermeyi seviyor. Bunu da inovatif deneyler ve deneyimler yoluyla yapıyor. Her bölümün ortasında belirli bir olayın ardındaki gerçekleri sunuyor ve bu açıklamaları arka planda anlatıyor. Bölümün geri kalanı boyunca genellikle deney yaparken veya bir aygıtla oynarken kendisini kayda alıyor.

Muller’in deneylerinin çoğu şok edici ve olağan dışı olduğundan, bu diziyi izlerken oldukça eğleneceğin kesin. Muller aynı zamanda ele aldığı konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzman bilim insanlarıyla da röportajlar yapıyor.

İleri fizikle ilgilenenler bu kanaldan oldukça fayda görecektir. Bu kanalı izlemek için İngilizce seviyenin de ileri olması gerektiğini hatırlatalım.

Önerilen Video: “Your Amazing Molecular Machines” (İnanılmaz Moleküler Makineleriniz)

15) National Geographic: Outer Space

Seviye: İleri (Advanced)

stem-icin-ingilizce

Tanım: National Geographic nesillerdir genel nüfusu bilim hakkında eğitiyor. Yakın zamanda çevrimiçi alana doğru genişlemeleri sayesinde milyonlarca insan bir tıkla ilgi çekici ve eğitici içeriklerinin keyfine varabiliyor.

YouTube kanallarındaki bu dizide, uzayla ilgili çeşitli konularda bilim insanları ve astronotlarla röportajlar yapıyorlar. Mars’ta yaşayıp yaşayamayacağımız, astronotların uzaydayken tuvaletlerini nasıl yaptıkları ve astronot olmak için neler gerektiği gibi herkesçe merak edilen soruları yanıtlıyorlar.

Bu kanal STEM alanlarında çalışan insanların hayatlarına ve yaşadıkları zorluklara odaklanıyor ve uzayla ilgili konuları daha insani bir bakış açısıyla ele alıyor. Bu diziyi izleyerek bilimsel gerçekleri öğrenmenin yanı sıra STEM alanlarından birinde çalışırsan karşılaşabileceğin pratik sorunlar hakkında da bilgi edinirsin.

Buradaki videolar İngilizce karşılıklı konuşma ve sohbet pratiği için de harika çünkü içlerinde teknik röportajların yanı sıra bazı gündelik, gayrı resmi röportajlar da var. Bu videolar hem genel İngilizce pratiği hem de STEM eğitimi için İngilizce pratiği yapmak açısından iyi birer öğrenme kaynağı.

Önerilen Video: “The Future of Satellites” (Uyduların Geleceği)

 

Bu yazımız sayesinde STEM nedir, ne değildir öğrendiğine göre, sıra video önerilerimiz sayesinde STEM alanlarında çalışabilmek için ihtiyacın olan İngilizceyi öğrenmekte!

Haydi, kemerlerini bağla, STEM için İngilizce öğren ve önündeki bilimsel yolculuklara hazırlan!


Dhritiman Ray kurgu, şiir ve kurgu-dışı türlerde eser veren bir yazar. Eğitim, psikoloji ve yaşam tarzı gibi konular üzerine uzman. Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıkla.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close