resimlerle-ingilizce-ogrenme

Mükemmel Resimlerle İngilizce Öğrenme, 7 Muhteşem Fikir

Güzel yemek pişirirken şeflerin sıklıkla söylediği bir laf var “You eat with your eyes.” Gözlerinle yersin, yemek göze hitap etmeli.

Elbette biz de gözlerimiz ile öğrenebiliriz

İngilizce çalışırken her zaman – hatta çok fazla derecede – gözlerini kullanıyorsun.

Çok çalışkan göz bebeklerin ders kitaplarından ayrı bir tatili hak etmiyor mu?

Bunun yerine resimlerle İngilizce öğrenmeyi dene.

Resimlerle öğrenmeyi ana okulundan beri hiç denedin mi? Büyük ihtimalle hayır. Sorun yok. Her türden kolaylıkla bulabileceğin resimler vasıtasıyla daha etkili öğrenmene yardım edecek harika önerilerimizi var.

Mükemmel Resimlerle İngilizce Öğrenme, 7 Muhteşem Fikir

Okul günlerine geri dön.

Bazı insanlar öğretmenlerinin onlara söylediği her şeyi hatırlayabilirlerdi.  Bazıları ise bir kere yaptıktan sonra harika bir şekilde dans edebilirdi. Ancak bazı sınıf arkadaşlarımız resimleri, insanları ve yerleri en küçük detayına kadar hatırlayabildiği fotoğrafik hafızaya sahiplerdi.

Bu şanslı kişiler büyük ihtimalle öğrenmelerine yardımcı olması için şemalara bakmayı, kitap okumayı veya televizyon izlemeyi tercih eden görsel öğrenenlerdi. Eğer kulağına tanıdık geliyorsa sen de bir görsel öğrenen olabilirsin! Görsel öğrenenler dünyayı gözleriyle keşfederler bu yüzden bilginin sunuş şekli hayati önem taşır.

Doğal öğrenme tarzınız görsel öğrenme olmasa bile bazı şeyleri değiştirmek daima iyidir. Bir dil öğrenirken olabildiğince çok beyne egzersiz yaptırmak ve yeni yöntemlerle öğrenmeye çalışmak önemlidir.  Aynı konu ve fikirlere farklı açılardan yaklaşmak zihnine yerleşmesine yardım edecek.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak çalışma alışkanlığına görsel öğrenmeyi eklemen için işte sana beğendiğimiz birkaç fikir:

1. Resimli Kitaplar

Çocuk kitapları, iyi bir başlangıç noktası olmasına rağmen resimli kitaplar yalnızca çocuklar için değil.

Lauren Child’ın yazdığı “Clarice Bean, That’s Me”, Clarice Bean ve onun büyük ve gürültücü ailesi hakkında ödüllü bir kitap.  Resimler basit ve dikkat çekici. Metin eğlenceli ve gündelik. Yalnızca yeni başlayanlar için mükemmel bir kitap değil aynı zamanda çok sayıda İngilizce deyim de öğretiyor.

Bir diğer klasik Dr. Seuss‘un yazdığı “Oh the Places You’ll Go”. Hayal gücü yüksel çizimler ve ilginç mizah anlayışı, okuyucuları bu ilham verici kitaba çekiyor. Mesela “day”in “‘O’Shea,” ile kafiyeli olduğunu bilmek gibi kafiyeler telaffuzuna yardımcı olacak.

2. Yemek Tarifi Kitapları

Bunlar çok görseldir ve tat alma duygunu gıdıklayan herhangi bir mutfağı seçebilirsin. Usta bir şef olmasan bile yemek tarifi kitapları gramer pratiği için mükemmeldir. Pek çok kelime bilgisi ve bağlaçların cümlede nasıl kullanılacağına dair harika örnekler içerirler.

Heston Blumenthal‘ın Heston Blumenthal at Home kitabı, takip edilmesi kolay ve düzenli olduğundan harikadır. Tarifler basit ama bilimsel yollarla açıklanır ve göz kamaştırıcı, parlak resimler pişirdiğinde yemeğinin neye benzeyeceği konusunda sana fikir verir. Ayrıca yemek kitabına daha ucuz bir alternatif olarak dergilerde, uygulamalarda ve İnternet’te yemek tarifleri de bulabilirsin.  Cookpad uygulaması hem iPhone hem de Android cihazlarda kullanılabilir ve kullanıcılardan gelen 1 milyondan yemek tarifi içerir. Talimatlara eşlik eden resimler ile bir sonraki adımda ne yapacağını görmek çok kolay.

3. Haritalar

Tabii ki eğer daha önce kaybolmadıysan şimdiye dek düşünmemiş olabileceğin bir şey ise harita kullanmak. Ayrıca bu harika bir grup etkinliği de. Sokak haritalarını, yön bulma haritalarını kullanabilir hatta kendin çizebilirsin. Hemen Google Maps çalıştır ve İngilizce konuşulan ülkelere tıklamaya başla.  Bütün yön tabelalarına, sokak levhalarına, reklam panolarına ve vitrinlere bak. Gördüğün bütün yeni ifadeleri not et.

Turistik noktaların haritaları tatil hikayelerini daha gerçekçi yapacak. Herkese tam olarak trafikte nerede sıkışıp kaldığını ve navigasyon cihazının seni nasıl yanlış yere götürdüğünü anlatabilirsin. Bir başka denenmiş ve test edilmiş etkinlik harita okuma—bir kişi harita üzerindeki bir yerle ilgili yol tarifini veriyor ve diğeri de bunları takip ediyor. Grubun her bir üyesine bir harita ve gizli bir nesneye götüren bazı yol tariflerinin verildiği, bir “hazine avı” düzenleyerek biraz daha işi çeşitlendirebilirsin. Bu etkinlik çocuklar için harikulade!

4. Çizgi Romanlar

Yalnızca klasik yazılı çizgi romanlardan bahsetmiyoruz, bol miktarda online çizgi roman var.

resimlerle ingilizce ogrenme

Neyse ki Bill Watterson‘ın Calvin and Hobbes eseri, her iki formatta da sunuluyor ve Go Comics sitesinde de okuyabilirsin. Dizinin kahramanlarının 6 yaşında olmasına ve oyuncak kaplanına rağmen yetişkinlerin de ilgisini çekiyor. Ayrıca ele alınan konular da ileri düzey: politika, çevre ve soyut sanat, yinelenen tartışma konularından birkaçı.  Eğer zaten oldukça sağlam bir İngilizce ve mizah anlayışına sahip isen okunması tavsiye edilmekte.

resimlerle ingilizce ogrenme

Kadi Fedoruk‘un Blindsprings çalışması, herkese uygun olan güzel bir şekilde çizilmiş çevrimiçi çizgi romandır. Tamaura isimli genç bir kızın ormandan ayrılıp büyük bir şehre gittiği büyülü maceraları ile ilgilidir. Kullanılan dil basit ve sanatsal açıdan gerçek bir hikaye kitabının kalitesinde. Fantazi çizgi romanları okumayı seviyorsan bu tam senlik!

resimlerle ingilizce ogrenme

Karl Kerschl‘in Abominable Charles Christopher eseri, sevimli ve birazcık da budala bir kar adamının maceraları hakkında. Biraz sessiz bir hikaye kahramanı olmasına rağmen ormandaki diğer hayvanların birbirlerine söyleyecek çok şeyleri var. İngilizce konuşma cümlelerini öğrenmek için diyaloglar harika ve çizimler mükemmel bir uyuma sahip. Gündelik İngilizce bilgilerini tazelemek isteyen, sevimli şeyleri seven herkesin ilgilisini çekebilecek türden.

5. Flaş Kartlar

Resimli İngilizce denilince ilk akla gelenlerden flaş kartlar, sınav öncesi deli gibi çalıştığın o eski hatıraları yeniden canlandıracak! Flaş kartları kullanmanın yığınla faydası var; taşınabilir, hızlı, etkili ve ucuz bir yol.  İster trende ister yatağında kullanabilirsin. Kelimeleri, dil bilgisi kurallarını ve hatta sunumları ezberlemene yardımcı olması için flaş kartları buzdolabına dahi yapıştırabilirsin.

Inside Story Flashcards gibi pek çok web sitesi, zor kelimeleri aklında tutmana yardımcı olmak için setler halinde yazdırılabilir flaş kartlar sunuyor. Flaş kart setleri örmek cümleler verir bu sayede bir bağlam içerisinde belirli kelimelerin nasıl kullanıldıklarını görebilirsin.

Bir başka harika ipucu ise yaratıcı olmak ve kendi kartlarını yap! Walt Disney gibi çizmek zorunda değilsin. Exam Time web sitesi, çizimlerden kartlar oluşturmanı sağlar böylelikle kendi kişiselleştirilmiş kartlarının ön yüzünde kullanmak için görseller ve fotoğraflar yükleyebilirsin.

6. Fotoğraflar

Çoğu insan, bilemediği kelimelere bakmak için bir sözlük kullanır. Ancak online arama motorları bunun için harika! Google Görseller‘e “ravioli” yazarsan kelimeyle ilişkilendirebileceğin anında sayısız lezzetli ravioli resmi elde edeceksin. Fotoğraflar, eğlenceli aktiviteler için kullanılabilir bu sayede konuşma pratiği yapabilirsin! Eğer ana dili İngilizce olan veya birlikte eğitim aldığın arkadaşların varsa bir araya gel ve tatil fotoğraflarını, şık giyinen insanların fotoğraflarını ya da ilginizi ne çekiyorsa tarif edin.

Taboo tarzı bir oyun da oynayabilirsiniz.  Bunun için bir kişi seçilen bir resmi belli kelimeleri söylemeden tarif eder. Örneğin, “soccer”, “ball” veya “sport” kelimelerini söylemeden bir futbol topunu tarif etmek zorundasın. Arkadaşların neden bahsettiğini tahmin etmeye çalışacaklar. Bunun gibi oyunlardan hem çocuklar hem de yetişkinler keyif alırlar!

7. Faydalı Web siteleri

İnternet’in vazgeçilmez bir öğrenme aracı olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte, görsel öğrenenler için resimlerle İngilizce öğrenme fırsatı veren birkaç harika web sitesi!

resimlerle-ingilizce-ogrenme

FluentU film fragmanları, müzik videoları, haberler, çizgi filmler, ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyadan videoları alıp bunları sana özel dil öğrenme derslerine dönüştürüyor. Video izlemek, dinlediğini anlamana yardım edecek bağlamı sana sunar. Ayrıca, FluentU etkileşimli alt yazılara sahip. Eğer bir kelimeyi kaçırırsan videoyu durdurmak, tanımını ve kullanımını görmek için sadece imlecini alt yazıdaki kelimenin üzerine getir.

En iyi yanı ise videolardan oluşturulan gerçek örnekler aracılığıyla öğrenmeni sağlayan bir flaş kart sınavına FluentU’nun videoları dönüştürmesidir. İnsanların gerçek hayatta konuştuğu şekilde İngilizceyi öğrenmeni sağlar. Üstelik şimdi FluentU, iOS ve Android cihazlarında!

resimlerle ingilizce ogrenme

Visuwords, kelime dağarcığını geliştirmek için bir başka harika yer. Canlı renkler ve harika düzenlenmiş sistemi ile görsel olarak uyarılan öğrenenlere hitap ediyor. Bir hesaba dahi ihtiyacın yok – yalnızca öğrenmek istediğin kelimeyi yazdığında bir çeşit kavram haritası oluşturulacak. Kavram haritaları, ilgili kavramların çizgilerle birbirine bağlanmış baloncukları anımsatan yararlı şemalardır. Bu durumda, bir kelimenin, başka diğer bir kelime ile nasıl alakalı olduğunu gösterecek.

resimlerle ingilizce ogrenme

Visual Dictionary Online binaların kesitlerini ve bütünüyle etiketlenmiş araç resimleri dahil olmak üzere tamamen renkli bilimsel şemalarını sunar. Bu sözlük İngilizcedeki teknik terimleri öğrenmek isteyenler için ideal. Detaylı bir şekilde konuları incelemek isteyen kişiler için de harika.

Bunlar, görselliğe ihtiyacı olan, gözleriyle öğrenen insanlar için resimlerle İngilizce öğrenebilecekleri birçok kaynaktan sadece birkaçı.  Resimli İngilizce kaynaklar aramaya devam et. Her şeyden önce, öğrenme tarzına uygun aktiviteler seçmeyi unutma ve keyfini çıkar!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close