ozel-ingilizce-ogretmeni

Özel İngilizce Öğretmeni Bulmanın Zamanı Geldi mi? İşte Başlamak için Bilmen Gereken Her Şey

Şimdi hayal kuralım:

Şu durumu aklında canlandır: Sen ve arkadaşın İngilizce derslerindeki her şeyi anlamakta sorun yaşıyorsunuz, ama bir gün arkadaşın birden bire İngilizceyi daha iyi anlamaya başlıyor.

Ona neden bu kadar hızlı ilerlediğini soruyorsun ve sana kendisine yardımcı olan harika bir özel İngilizce öğretmeni bulduğunu söylüyor.

Daha önce bir özel İngilizce öğretmeniyle çalışmak aklına gelmemişti ve şimdi bunu gerçek anlamda düşünüyorsun.

Evet, hayal kurma zamanı bitti, ama birçok kişi muhtemelen kendini tam olarak bu durumda bulmuştur. Eğer durum böyleyse, sana öğrendiğin şeyleri anlamanda yardımcı olacak bir özel İngilizce öğretmeni bulmak isteyebilirsin.

Peki ama nereden başlamalısın?

İşte bugün öğreneceğimiz şey de tam olarak bu: bir özel İngilizce hocası ile çalışmayı isteme nedenleri, özel İngilizce öğretmeni tutmaya karar verirsen beklentilerin ne olmalı ve senin için ideal öğretmeni nereden bulacaksın.

Özel İngilizce Öğretmeni Bulmak ve Birlikte Çalışmanın Eksiksiz Rehberi

Neden Bir Özel İngilizce Öğretmeni ile Çalışmalısın: Öğretmenler ve Özel Ders Öğretmenleri

Bir özel ders öğretmeniyle çalışmayı göz önünde bulunduruyorsan anlaman gereken şey bir sınıf öğretmeni ile bir özel öğretmen arasındaki farktır. Sınıf ortamında öğretmenin sana ders içeriğini öğretir. Sınıfta bulunan öğrencilerin farklı öğrenme tarzlarına hitap edecek şekilde bu bilgiyi farklı şekillerde sunabilirler.

Bir konuda zorlanıyorsan, iyi bir sınıf öğretmeni sana yardım etmek için elinden geleni yapacaktır, ancak sınıf içerisinde genellikle sana ihtiyacın olan tüm ilgiyi verecek zamanı bulamazlar.

Bir özel ders öğretmeni ise daha esnektir ve senin hızına göre ilerleyebilir. Özel öğretmenin daha önce öğrenmiş olduğun konuları alır ve bu konuda kendini rahat hissedene kadar bunların üzerinden seninle birlikte geçer. Anlamana yardımcı olmak için değerlendirme aktiviteleri, oyunlar, diyaloglar ve diğer yöntemleri kullanırlar.

Bir özel ders öğretmenin olduğu zaman ona ne istediğini ya da ne üzerinde çalışmaya ihtiyacın olduğunu söyleyebilirsin. Bazen bir özel öğretmen senin belirli bir konuda zorlandığını görür ve bu konuyu birlikte tekrarlamayı teklif eder. Ama çoğu durumda özel öğretmene ne öğrenmek istediğini söyleyerek dersi sen yönlendirirsin.

Diğer bir deyişle: Öğretmenler konuyu anlatır, özel ders öğretmenleri de bunu anlamana yardımcı olur.

Özel İngilizce Öğretmeni ile Çalışmanın Avantajları

Gördüğümüz gibi öğretmenler ve özel öğretmenler benzer bir iş yapar ama bunu farklı şekillerde yapmaktadırlar. Ekstra yardıma ihtiyacın olduğunu düşünmesen de özel öğretmenin öğrenmene yardımcı olabilir.

Şimdi bir özel öğretmenle çalışmanın diğer avantajlarına bir göz atalım.

1. Kişisel ilgi görürsün

Sana diğer İngilizce dil öğrencileriyle iletişim şansı verdiği için sınıf ortamında öğrenim iyidir. Ama bazen zor bir şey öğrenirken daha fazla yardıma ihtiyaç duyabilirsin—bir sınıf öğretmeninin sunamayacağı bir yardım.

Özel dersler sırasında ihtiyaç duyduğun ilgiyi sana verebilecek bir öğretmenin olur. Seni, öğrenme tarzını ve zorlandığın belirli şeyleri öğrenir.

2. Özel bir plan hazırlayabilirsin

Bir sınıf öğretmeni, pek çok farklı öğrenci, öğrenme tarzı ve ilgi alanına hitap edecek, herkese uygun bir ders planı oluşturmak zorundadır.

Özel öğretmen ise hangi alanları geliştirebileceğine karar vermende ya da daha fazlasını öğrenmek isteyebileceğin konuları belirlemende sana yardımcı olur. Bir özel öğretmen ile çalıştığın zaman çalışmak istediğin şey hakkında daha fazla söz hakkın olur. Yaklaşan bir sınav için belirli konuları çalışman gerekmesi ya da sadece meraktan yeni şeyleri keşfetmek istiyor olman fark etmeksizin öğretmenin bu hedeflerine ulaşmanda sana yardımcı olacaktır.

3. Özgüvenin artar

Belki İngilizce sunum yapmak ya da öğretmenin ve çok sayıda sınıf arkadaşının önünde bir diyaloğu tekrarlamak seni endişelendiriyor.

Eğer durum böyleyse, özel öğretmeninle daha önceden bu konu üzerine pratik yapabilirsin. Seni dinleyeceklerdir ve sana kendini geliştirmen için ipuçları verirler. Eğer bir konuda sorun yaşıyorsan özel öğretmenin gerekli olduğu kadar bu konuyu tekrarlar ve sunumun, sınavların ve genel olarak sınıfında en iyi sonucu elde etmene yardımcı olur.

Özel İngilizce Öğretmeni Hakkında Bilmen Gerekenler

Tüm özel ders öğretmenleri aynı değildir. Herkesin farklı bir kişiliği olduğu için bazı özel öğretmenlerle diğerlerine göre daha iyi sonuçlar alabilirsin.

Potansiyel bir özel öğretmen bulduğun zaman ona ilk görüşmenizde ona sorabileceğin pek çok soru bulunur ama aşağıda bulacakların en önemli sorulardır.

1. Eğitim ve öğretmenlik geçmişiniz nedir?

Bir özel öğretmenin eğitim geçmişi her zaman onun iyi bir öğretmen olacağı anlamına gelmeyebilir.

Bununla birlikte, çalışmalarında ilerlemek istiyorsan, eğitimli bir profesyonel sana sınıf arkadaşın gibi bu işte profesyonel olmayan bir kişiden daha fazla yardımcı olacaktır. Eğer sana bir şeyi açıklayacak bir kişiye ihtiyacın varsa bir sınıf arkadaşın sana bunda yardımcı olabilir. Ama eğer daha kişisel bir ilgiye ihtiyaç duyuyorsan güçlü bir eğitsel geçmişe sahip ve bu konuda deneyimli bir özel öğretmen bul.

İyi ve itibarlı bir özel öğretmenin öğretmenlik sertifikası ve/veya bu konuda bir üniversite diplomasına sahip olması ve İngilizce öğretmenliğinde uzmanlaşması beklenir. Başka öğrencilerle öğretmenlik deneyimleri de olacaktır. Tanıdığın bir kişinin önerisiyle bir özel öğretmen bulmadıysan referanslarını sormak iyi bir fikir olacaktır. Referanslarıyla iletişime geç ve özel öğretmenle yaşadıkları deneyim hakkında sorular sor.

2. Hangi öğretim tarzını benimsiyorsunuz?

Tıpkı öğrencilerin farklı öğrenim tarzları olduğu gibi, eğitimcilerin de farklı öğretim tarzları mevcuttur. Öğretmenler çeşitli öğretim tarzlarını öğrenirler ama herkesin bunlar arasında tercih ettiği bir yöntem mevcuttur. Bazı yöntemler senin öğrenme tarzına uygundur.

Örneğin, bir özel öğretmen oyunlarla öğretmeyi tercih ediyor olabilir ama sen testler ve alıştırmaları tercih ediyor olabilirsin. Eğer öğrenim tarzının ne olduğundan emin değilsen, bir öğretmenin öğretim tarzının sana uygun olup olmadığını görmek için bir deneme seansına girebilirsin.

3. İkimizin de bekleyebileceği sonuçlar nelerdir?

Hem sen hem de özel öğretmenin sonuçlar bakımından ne bekleyebileceğini anlamış olmalısın.

Bir sınav gibi özel bir şeye hazırlanıyorsan derse başlamadan önce özel öğretmeninin bunu bildiğinden emin ol, böylece ders içeriğini sınavda çıkabilecek içerikleri de dahil edecek şekilde ayarlayabilirler. İngilizce sohbet etmek ilgini çekiyorsa bunu da söyleyebilirsin.

İyi bir özel öğretmen sana ne zaman gelişme görmeyi bekleyebileceğin ve bu gelişmenin nasıl görüneceği hakkında gerçekçi bir zaman aralığı verebilecektir.

Özel İngilizce Öğretmeni Aramaya Nereden Başlamalı

Özel öğretmenler her yerde bulunabilir ama iyi olanları bulmak için biraz daha derine inmen gerekebilir. İşte aramaya başlayabileceğin bazı yerler.

1. Öğretmenine ve sınıf arkadaşlarına sor

Başlayabileceğin en iyi yer sınıf öğretmenindir. Eğer öğretmenin özel öğretmen olarak çalışmıyorsa bunu yapan birilerini tanıyor olmaları yüksek bir ihtimaldir. Öğretmenin eğitim alanında faaliyet gösteren meslektaşları ve arkadaşları vardır ve bu kişiler sana özel ders verebilir ya da seni arayışında doğru yöne yönlendirebilir.

Eğer sınıf öğretmeninle çalışmaktan memnunsan ve özel ders veriyorsa bu harika bir seçenektir. Öğretmenin zaten seni tanır ve öğrenmeye ihtiyaç duyduğun içeriği bilir.

Başlayabileceğin diğer yer ise sınıf arkadaşlarındır. Yeni öğrenciler kabul edebilecek iyi öğretmenleri olması ihtimali yüksektir. Ayrıca, bir özel öğretmenin senin için iyi bir seçim olup olmadığını da sınıf arkadaşlarından öğrenebilirsin.

2. Harika çevrimiçi seçenekleri göz önünde bulundur

Oldukça makul fiyatlarla özel öğretmenlik hizmetleri sunan pek çok harika web sitesi mevcuttur. Bu özel öğretmenler dünyanın herhangi bir yerinde olabilir, bu nedenle onlarla internet üzerinden çalışırsın ama lokasyonuna bağlı olarak birebir özel öğretmen hizmetleri de mevcut olabilir.

Çevrimiçi öğretmenin faydalarından biri, bu derslere gidip gelmek için zaman kaybetmeyecek olmandır. Ayrıca, bu dersler son derece esnek oldukları için kendi hızında öğrenebilirsin. Pek çok çevrimiçi özel öğretmen oldukça düşük fiyatlarla ve bazen de ücretsiz olarak deneme seansı seçeneği sunmaktadır.

İnternet üzerinde İngilizce özel ders öğretmenleri bulabileceğin birçok yer var ama bunların sadece bazıları ön plana çıkıyor.

Harika seçeneklerden biri de özel öğretmen bulmana yardımcı olan bir hizmet olan Wyzant. Eğer Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir İngilizce öğrencisiysen ve birebir dersler almak istiyorsan Wyzant’ı yerel özel öğretmenlere ulaşmak için de kullanabilirsin. Wyzant, bir teste hazırlanmak için yardıma ihtiyacın varsa iyi bir seçenektir, çünkü site üzerindeki özel öğretmenlerin çoğu sertifikalı ve deneyimli profesyonel öğretmenlerdir.

Eğer birebir dersler alma senin için mümkün değilse ya da çevrimiçi öğretmenlik hizmetlerini tercih ediyorsan, o ahlede Verbling özel İngilizce öğretmenleri bulmanın harika bir yoludur. Bu sitede yüzlerce profesyonel İngilizce öğretmenlik hizmetleri sunar, yani ihtiyaçların ve ilgi alanlarına uygun seçimi yapabilirsin. Aynı zamanda, konuştuğu diğer dillere bakarak da öğretmen seçimini yapabilirsin. Örneğin, eğer İngilizce öğreniyorsan ve anadilin Türkçe ise sana bu dili Türkçe konuşarak öğretebilecek (ya da en azından bazı noktaları anadilinde açıklayabilecek) bir özel öğretmen bulabilirsin.

Göz önünde bulundurabileceğin diğer bir kaynak ise italki ve bu harika bir dil öğretimi ve özel öğretmenlik sitesidir. Burada seninle uzun süreli olarak çalışacak ideal İngilizce öğretmeni lokasyon, yetenekler, çalışma programı ve fiyatlara göre bulabilirsin. Sitede aynı zamanda sana anında yardımcı olacak “Instant Tutoring” seçeneği de bulunuyor.

3. Özel ders merkezlerine bir göz at

Eğer daha resmi bir özel ders ortamı arıyorsan bir özel ders merkezini deneyebilirsin. Bunlar, internet üzerinden çalışmak yerine birebir çalışmayı tercih etmen halinde iyi birer seçenektir. Bazıları için yüz yüze bir özel öğretmenle ilişki kurmak daha kolaydır.

Özel ders merkezlerinin başka bir avantajı ise burada çalışan öğretmenlerin o merkezin zorunlu tuttuğu özelliklere sahip olmalarıdır. Bu merkez zaten senin yerine bunları kontrol ettiği için eğitim geçmişi ya da referansları kontrol etmen gerekmez. Tek kontrol etmen gereken şey ise bir özel öğretmenin öğretim tarzının senin öğrenim tarzına uygun olup olmamasıdır. Çoğu ders merkezleri seni ihtiyaçlarına en uygun öğretmenle eşleştirmek için çalışacaktır.

Okulunda ya da eğitim gördüğün kurumda bir özel ders merkezi olma ihtimali de yüksektir. Eğer yoksa, bulunduğun bölgede faaliyet gösteren özel ders merkezlerini belirlemende sana yardımcı olabilirler.

İyi Bir İngilizce Öğretmeninin Özellikleri

Öğretmenler ve özel öğretmenler farklı kişiliklere sahiptir ama iyi İngilizce öğretmenlerinin benzer özellikleri bulunur. Eğer bir özel öğretmenle görüşüyorsan çok sayıda özelliğini fark edersin.

1. İngilizceyi tam akıcılıkla konuşur (tercihen anadili İngilizcedir)

Bir dil öğrenirken o dille iç içe olmak önemlidir. Bir özel öğretmenin senin anadilini ne kadar iyi konuştuğu konusunda fazla endişelenme, ama İngilizceyi ne kadar iyi konuştuğuna dikkat et. Anadili İngilizce olan herkesin iyi bir öğretmen olacağının bir garantisi yoktur ve piyasada çok sayıda anadili İngilizce olmayıp da mükemmel İngilizce öğretmeni olan kişiler var. Ama genel anlamda, anadilini konuşan bir kişi sana dil ve kültürün çeşitli unsurlarını anadili İngilizce olmayan bir kişiye göre daha iyi gösterebilir.

2. Cana yakın ve samimi

Eğer özel öğretmenin karşısında rahat hissetmiyorsan bir yere ulaşamazsın. Her karakter birbiriyle çalışmak için uygun değildir. Eğer özel öğretmeninden memnun değilsen yenisini bulmakta bir sakınca yok. Doğru kişiyi bulana kadar birkaç deneme yapman gerekebilir. Öğrenmene odaklanmalı ve bir dersi almayı bırakmaya karar verirsen özel öğretmeninin duygularını incitmekten endişelenmemelisin. Eğer bu öğretmenle devam etmek istemezsen bunu kişisel olarak algılamazlar.

3. Erişilebilir

İyi bir özel öğretmen erişilebilir olmalı ve zaman ayırmalıdır. Bir mobil telefon numarası ya da sık sık kontrol ettikleri bir e-posta adresi gibi güvenilir iletişim bilgileri vermelidirler. Herhangi bir sorun olması halinde kendisine ulaşmak için en iyi yol ve zamanı belirtmelidir.

4. Sabırlı ve anlayışlı

İyi bir öğretmen ya da özel öğretmen sabırlı ve anlayışlıdır. Her şeyi doğru şekilde anlamayacağını bilirler. Gerekli olduğu sürece içeriği seninle birlikte tekrarlayacaklardır. Sabırsızlık göstermesi ya da sinirlenmesi halinde o öğretmen senin için uygun kişi değildir.

5. Enerjik

Muhtemelen her zaman ders çalışmaya istekli değilsindir. Eğer öğretmenin canlı bir kişiyse ve sana üzerinde çalışacağın eğlenceli aktiviteler veriyorsa dersin daha sen farkına varmadan biter. Bir öğretmen iyi bir enerjiye sahipse ve istekliyse sen de daha fazla öğrenmek istersin.

6. Bağımsızlığı teşvik eder ama her zaman yardımcı olmaya hazırdır

Özel öğretmenin varlığının nedeninin sadece sana yol göstermek olduğunu unutma. Ders konusunu öğrenmek yine sana kalmıştır. Sana her zaman yanıt vermesi için özel öğretmenine güvenme; bazı şeyleri kendin öğrenmelisin. Diğer yandan eğer gerçekten zorlanıyorsan iyi bir öğretmen sana yardımcı olacaktır.

7. Özgüvenli

Özel öğretmenin kendine güvenen bir öğretmen olmalıdır. Eğer anadili İngilizce olan bir öğretmense veya gerekli deneyime sahipse, öğrettikleri şeyi gerçekten bildiklerini sorgulamanı gerektirmeyecek doğru cevapları sana verebilirler.

İngilizce Özel Ders Öğretmeni Aramaya Başlamadan Önce Atılması Gereken Adımlar

Artık neden özel öğretmene ihtiyacın olabileceğini, nereden özel öğretmen bulabileceğini ve bir özel öğretmende ne gibi özellikler araman gerektiğini biliyorsun.

Eğer bir özel öğretmenle devam etmeye ve öğrenmeye başlama kararı aldıysan bilmen gereken birkaç pratik adım var.

1. Hedeflerini belirle

Tam olarak ne üzerine çalıştığını ve nerede olmak istediğini bil. Bir ile altı ay arası için bir plan yap. Planını ve hedeflerini kağıda dök. Eğer hedeflerini kağıt üzerinde görürsen bunları özel öğretmenine açıklaman da kolay olur, böylece senin için doğru planı yapabilir.

2. Neye ihtiyacın olduğunu bil

Bunu bilmek hangi öğretmenin senin için en iyisi olduğunu anlamana yardımcı olur.

Senin motive eden şey nedir? Dersin en sevdiğin yanı nedir? Ödevlerin ve sınavlarından aldığın geribildirime bak. En çok hangi alanlarda sorun yaşıyorsun? Eğer mümkünse öğretmeninin not verdiği ödevleri öğretmenine getir. Senin göremediğin bir şeyi görebilir ve sana önerilerde bulunabilirler.

3. Ne kadar zamanını ayırabileceğini bil

Bir sınava hazırlanmak için kısa süreli olarak mı bir öğretmen arıyorsun yoksa uzun süreli devamlı bir hizmet mi istiyorsun? Ders içeriğini gereğince ayarlayabilmek için hem sen hem de öğretmenin birlikte ne kadar çalışmayı planladığın hakkında bir fikir sahibi olmalısınız.

 

Bol şans!

İyi bir özel İngilizce öğretmeni bulmak her zaman kolay değildir. Bazen ilk denemede doğru olanı bulursun, bazen de bunu bulmak daha uzun sürer. Bu süreçte sabırlı olmak önemlidir.

İnternet üzerinden ya da birebir derslerle, kısa süreli ya da uzun süreli olarak öğrenmeyi tercih etmen fark etmeksizin başarılı olmana yardımcı olacak doğru özel öğretmeni bulacaksın.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close