otel-ingilizcesi-ogrenme

Otelcilik İngilizcesi Eğlenceli Hale Geldi! Otel İngilizcesi Öğrenmeni Sağlayacak 10 Film

Eğer konaklama hizmetleri alanında, yani otelcilik sektöründe çalışmayı planlıyorsan, İngilizce öğrenmen şart. Özellikle de otelcilik İngilizcesi.

Okulda temel İngilizce öğreniyor ya da İngilizce kursuna gidiyor olabilirsin. Ama eğer herhangi bir otelde İngilizce konuşulduğuna tanık olduysan, okulda ya da kursta öğrendiklerine ek olarak otelcilik alanına özgü kelimeler, ifadeler ve kalıp cümleler bilmen gerektiğinin farkındasındır.

İngilizcenin temellerini öğrendin. Artık bu dili kullanılırken görmek istiyorsun.

Ana dili İngilizce olan kişilerin gerçek hayattaki konuşmalarını dinlemek istiyorsun, ama etrafında ana dili İngilizce olan kimse yok. Naayır! Nolamaaz!

Tamam, abartmayalım. Aslında bu o kadar da büyük bir sorun değil. Ana dili İngilizce olan gerçek kişilerin yakınlarında olamıyorsan, gerçek hayatta kullanılan türden dile tanık olmak için yapabileceğin şeylerden biri, film izlemek.

Filmlerin yalnızca eğlenmek için olduğunu mu düşünüyordun? Hayır—filmler aynı zamanda harika birer öğrenme aracıdır!

Özellikle turizm-otelcilik sektöründe çalışmak amacıyla İngilizce öğreniyorsan, filmler daha da faydalı oluyor. Turizm-otelcilik sektörü otellerdeki ya da turistik tesislerdeki bütün işleri ve pozisyonları kapsar. Okulda ya da İngilizce kursunda istediğin kadar pratik yap, istediğin kadar ders kitabı oku, bu alana özgü dilin gerçek hayatta nasıl kullanıldığını görmek için bir otelde çalışman ya da bir oteli ziyaret etmen gerekir.

Eğer bir otelde tecrübe kazanabiliyorsan, ne mutlu sana! Biz burada, böyle bir imkanın yoksa ya da kendini daha da geliştirmek istiyorsan neler yapabileceğini anlatıyoruz. Böyle bir imkanın varsa, film izlemek İngilizce çalışmaya ve kendini geliştirmeye devam etmeni sağlayacak ekstra bir yöntem olur.

Eğer gerçek bir otelde ya da turistik tesiste tecrübe edinme şansın yoksa, film izlemek senin için bu tecrübenin yerine geçebilir. Otellerle ilgili olan ya da bir otelde geçen pek çok film ve TV dizisi var ve hepsi de otelcilik İngilizcesinin gerçek hayatta nasıl kullanıldığını görmek için harika!

Otelcilik İngilizcesi mi Normal İngilizce mi?

İngilizcenin temellerini bilmenin ileride sana mutlaka yardımcı olacaktır, ama hedeflerini düşünmen de önemli.

Hedeften kastımız, İngilizce öğrenmenin sonucunda elde etmek istediğin şey. Hedefin İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmak olabilir, ya da başkalarına İngilizce öğretmek olabilir. İleride çalışmak istediğin (ya da şu anda çalıştığın) alana özel birtakım dil becerileri edinmen ve hatta teknik veya mesleki İngilizce öğrenmen gerekebilir.

Hedefin turizm-otelcilik sektöründe çalışmaksa, yani bir otelde veya turistik tesiste çalışmak ya da dünyanın herhangi başka bir yerinden bulunduğun yeri ziyarete gelen insanlarla ilgilenmeni gerektirecek herhangi bir iş yapmaksa, bu hedefe ulaşmak için doğru dili de öğrenmeli ve buna göre çalışmalısın.

Otelcilik, ya da bir diğer adıyla konaklama sektöründe çalışmak için otelcilik İngilizcesi öğrenmen gerekir. Senin dilini konuşmayan bir turiste ya da misafire yardımcı olmak ya da uluslararası bir otelde ya da tesiste birlikte çalıştığın ya da işbirliği yapman gereken farklı milletlerden meslektaşlarınla işle ilgili iletişim kurmak için kullanman gereken İngilizce budur.

Otelcilik İngilizcesinde bu alana özgü pek çok kelime ve ifade vardır ve bu dil kendini oldukça tekrarlayan bir dildir. Bu dili sade, açık, profesyonel ve resmi bir şekilde kullanman gerekir. Kullandığın dil aynı zamanda nazik ve samimi olmalı, misafirperverliğini yansıtmalı, çalıştığın tesiste konaklamak üzere gelen misafirleri iyi karşılamanı sağlamalıdır.

Filmlerden Otelcilik İngilizcesi Nasıl Öğrenilir

Hem resmi hem de samimi bir şekilde konuşmak zor olabilir.

Bu yüzden özel olarak bu tür bir İngilizce öğretmek için pek çok çevrimiçi ve çevrimdışı İngilizce kursu var. Hatta çoğu otel ve turizm işletmesi çalışanlarına otelcilik İngilizcesi öğretmek için kendi özel programlarını açıyor.

Elbette, tüm bunlar kendi başına çalışamayacağın anlamına gelmiyor.

Olayların bir kısmının ya da çoğunun otelde gerçekleştiği birçok harika İngilizce film ve dizi var. Bu tür filmler otelcilik İngilizcesi öğrenmek için müthişler çünkü doğrudan otelin içini görmenize imkan sağlıyorlar.

Eğer otellerde İngilizce konuşmakla ilgili değerli dersler almak istiyorsan aşağıdaki ipuçlarını aklının bir köşesine yaz:

  • Otel çalışanlarının nasıl konuştuğuna dikkat et. Otellerde çalışan insanlar otelcilik İngilizcesi kullanırlar. Çalışanların konuşma biçimlerini dikkatle dinle ve misafirlerin konuşma biçimleriyle karşılaştır. Bu filmlerde farkları çok net duyabilirsin!
  • Çalışanların farklı durumlarda nasıl konuştuklarını dikkatle dinle. Otel çalışanları ziyaretçiler ve misafirlerle birbirleriyle konuştuklarından farklı şekilde konuşurlar. Bu filmler, otelcilik İngilizcesinin normal İngilizceden hangi yönlerden farklı olduğunu görmek için de ideal.
  • Tekrarlanan kelimeleri ve cümleleri yakalamaya çalış. Kelimeleri kullanılırken duymak ve görmek onları daha iyi öğrenmeni sağlar.  Çalışanların sözlerini dinle, bakalım otelcilik İngilizcesi sayılabilecek kelime ve ifadeleri yakalayabilecek misin? Bu filmler, bu tür sözcükleri ve sözleri kullanılırken görmek için çok iyi bir fırsat!
  • Bazı filmler sana ne yapmaman gerektiğini gösterecek. Filmlerdeki bütün otel çalışanları işlerini iyi yapmazlar. Biri günlük İngilizce kullandığında ya da işlerini doğru şekilde yapmadığında insanların ona nasıl tepki gösterdiklerine dikkat et. Bu, doğru konuşmanın ne kadar önemli olduğunu görmen için iyi bir fırsat – nasıl konuştuğuna bağlı olarak, insanların sana karşı davranışları da değişir.

Artık bir otel ziyaretine hazırsın – ama bir filmin içinde!

Not: Aşağıdaki filmlerin adlarının yanında tırnak içinde verilen Türkçe isimler, film adlarının birebir çevirisi değil, filmlerin Türkiye’de gösterime girdikleri isimler. Eğer Türkçe isim tırnak içinde değilse, film Türkçe gösterime sunulmamış ve filmin adını senin için biz Türkçeye çevirmişiz demektir.

Otelcilik İngilizcesi Öğrenmek için 10 Otel Filmi

1. “Hotel” / “Otel” (1967)

Özet: New Orleans’taki St. Gregory oteli güç bela çalışmayı sürdürürken, bir hırsız da misafirlerin eşyalarını çalmakta, misafirleri ise kendi dramlarıyla uğraşmaktadır. Otele çeki düzen vermek müdüre kalmıştır, bunu başaramazsa otel kepenklerini sonsuza kadar kapatacaktır.

Ne öğrenebilirsin: Bu eski film yapıldığı zamanlarda, otelcilik bugünkünden çok daha büyük bir öneme sahipti. Eğer gerçek otelciliğin ve misafirperverliğin nasıl olduğunu görmek istiyorsan, bu film bunun için ideal. Ayrıca otelin işleyişini ve otelde her şeyin yolunda gitmesi için insanların gösterdiği çabayı görmek açısından da ilginç bir film.

Nereden izleyebilirsin: Amazon DVD

2. “Four Rooms” / “Dört Oda” (1995)

Özet: İşe yeni başlayan bir komi (İngilizcede “bellhop” ya da “bellboy,” yani otele giriş yapan misafirlerin valizlerini taşıyan görevli) yeni yıl gecesinde otelde yalnız başına kalır. Aslında normal bir gece olması gereken bu gecede zavallı komi cadılarla, korkunç çocuklarla ve tamamen saçmasapan bir şey yapmasını isteyen bir adamla uğraşmak zorunda kalır. Evet, hakikaten de otelde geçen gayet normal bir gece!

Ne öğrenebilirsin: Tim Roth’un karakterinin çılgınca durumlarla baş etmek zorundayken bile sakin kalmayı nasıl başardığını iyi izle. Kominin kullandığı dilin gecenin başından sonuna doğru nasıl değiştiğine dikkat et; misafirlerin birbirinden aptalca istekleri arttıkça hangi misafirle nasıl konuştuğunu iyi takip et.

Nereden izleyebilirsin: Amazon, YouTube (2.99$’dan başlayan ücretlerle)

3. “The Grand Budapest Hotel” / “Büyük Budapeşte Oteli” (2014)

Özet: Bu filmde, kurgusal Büyük Budapeşte Oteli’nde çalışan “concierge” Gustave H ve komi Zero (Sıfır) Moustafa’nın hikayesini izliyoruz. (Günümüzde Türkçede de İngilizce adıyla “concierge” olarak kullanılan bu pozisyonun sözlük karşılığı “odacı” “kapıcı” ya da “odabaşı” olsa da, bu kişilerin otellerdeki asıl görevi misafirlere her türlü ihtiyaçları konusunda yardımcı olmak ve danışmanlık yapmak, yani bir nevi “danışman” diyebiliriz.) Filmin hikayesi Birinci ve İkinci Dünya Savaşları arasında geçiyor ve bu zor zamanlarda otel çalışanlarının değişen zamanla, ünlü bir tablonun çalınmasıyla ve hatta cinayetle uğraşmasını izliyoruz.

Ne öğrenebilirsin: Filmin tamamı otelin içinde geçmese de, otelde geçen kısımlarında bir otelin işlemesi için kaç farklı insanın çalışması gerektiğini görüyorsun. Örneğin Gustave, bir “concierge”ün, yani misafir danışmanının nasıl davranmaması gerektiğine çok iyi bir örnek—seviliyor ve işini çok iyi yapıyor olsa da, gecelerini otel misafirleriyle geçirmek herhalde pek de iyi bir fikir sayılmaz!

Nereden izleyebilirsin: Amazon, YouTube (2.99$’dan başlayan ücretlerle), Miremax (üyelikle)

4. “The Best Exotic Marigold Hotel” / “Marigold Oteli’nde Hayatımın Tatili”(2012)

Özet: Yeni emekli olmuş bir grup İngiliz, Hindistan’ı ziyaret etmeye ve kulağa inanılmaz güzel gelen Marigold Oteli’nde kalmaya karar verir. Oraya vardıklarında, otelin o kadar da harika olmadığını görürler fakat otel ve otelin çevresindeki güzellikler yavaş yavaş hayatlarından hoşnut olmayı öğrenmelerine yardımcı olur.

Ne öğrenebilirsin: Marigold Otel’deki çalışanlar genç bir adamla annesinden ibaret, ama adamın misafirlere karşı davranışı ve kullandığı dil genellikle tam kararında.

Nereden izleyebilirsin: Amazon, YouTube (2.99$’dan başlayan ücretlerle)

5. “For Love or Money” / “Aşk mı? Para mı?” (1993)

Özet: New York’un en lüks otellerinden birinde misafir danışmanı (concierge) olarak çalışan genç, yeni bir otel açma hayali ile aşık olduğu kadınla birlikte olma hayalinin arasında seçim yapmak zorunda kalır.

Ne öğrenebilirsin: Misafir danışmanı (concierge) olmak, otel misafirlerinin isteklerini yerine getirmek demek. Bu film, bu isteklerin bazılarını ve misafir danışmanının ne olursa olsun bu istekleri nasıl karşılamak zorunda oduğunu gösteriyor!

Nereden izleyebilirsin: Amazon DVD

6. “Hotel Babylon” / Babylon Otel (TV dizisi, 2006 – 2009)

Özet: Londra’daki beş yıldızlı Babylon Otel’in çalışanlarının her birinin kendi hedefleri, sorunları ve geçmişleri var. Bu dizi, çalışanların bir yandan kendi hayatları ile uğraşırken, bir yandan da otel misafirleri için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıkları sırada başlarından geçen maceraları anlatıyor.

Ne öğrenebilirsin: dizisinde her şeyden biraz var. Mükemmel bir ev sahibi nasıl olunur, çalışanlar birbirleriyle ve otel misafirleriyle nasıl konuşur, kuralları çiğnemekten nasıl sakınılır (dizideki çalışanlar arada bir kuralları çiğnemekten geri kalmıyor!) bunları görebilirsin.

Nereden izleyebilirsin: Amazon Prime

7. “Fawlty Towers” / Fawlty Towers (TV dizisi, 1975 – 1979)

Özet: Otel müdürü Basil Fawlty “toplumun otellerde kalma konusunda ısrar eden sinir bozucu kesiminden” hiç hoşlanmaz. Yani, kendisi muhtemelen otel yönetmek için en ideal kişi değil! Karısının ve İspanyol bir garsonun yardımıyla, Fawlty Towers oteli işlemeye devam ediyor…. her nasılsa.

Ne öğrenebilirsin: “Fawlty Towers” bir otel çalışanı olarak neler yapmamanız gerektiğine dair bir kılavuz gibi. John Cleese’in karakteri nezaketsiz ve huysuz biri ve misafirlerine hiç de iyi davranmıyor. Yani, burada gördüğün her şeyin tersini yapmalısın!

Nereden izleyebilirsin: Amazon DVD, Netflix DVD (üyelikle)

8. “Blame it on the Bellboy” / Suçu Komiye At (1992)

Özet: Lawton, Horton ve Orton isimli üç adamın programları komi tarafından karıştırılınca, kendilerini hazırlıksız oldukları çılgın durumların içinde buluyorlar—bir gangsterden kaçmak, bir ev satmak ve çöpçatanlık şirketinden gelen bir kadınla uğraşmak gibi.

Ne öğrenebilirsin: Bu filmdeki bütün sorunlar, kominin bazı bilgileri yanlış almasıyla başlıyor. Filmin çok büyük bir kısmı otelde geçmiyor, ama bu film iletişim becerilerinin neden çok önemli olduğunun harika bir örneği!

Nereden izleyebilirsin: Amazon, YouTube (2.99$’dan başlayan ücretlerle)

9. “Maid in Manhattan” / “Aşk Masalı” (2002)

Özet: Önemli bir adam rüyalarının kadınına bir otelde rastlıyor. Bilmediği şeyse, kadının otel misafirlerinden birinin kıyafetlerini deneyen bir kat görevlisi (maid) olduğu. Aşk, paradan daha önemli mi?

Ne öğrenebilirsin: Bu filmde otel çalışanlarının kendi aralarında konuşup eğlendikleri pek çok sahne var, fakat misafirlerle birlikteyken kullandıkları dili değiştiriyorlar. Bu film dışarıdan görünenin ötesinde, bir otelde çalışmanın nasıl bir şey olduğunu görmek için de harika.

Nereden izleyebilirsin: Amazon, YouTube (2.99$’dan başlayan ücretlerle)

10. “Agatha Christie’s Miss Marple: At Bertram’s Hotel” / “Miss Marple: Cinayetler Oteli” (1987)

Özet: Miss Marple, burnunu her şeye sokmayı seven nazik bir ihtiyar ve dışarıdan bakıldığında özel bir yanı varmış gibi görünmüyor; fakat kendisi suçları çözme konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahip. Agatha Christie’nin romanına dayanan bu filmde Miss Marple İngiltere’nin en lüks otellerinden birinde kalıyor. Her şey mükemmel görünüyor, fakat elbette herkesin birtakım sırları var ve otelde biri ortadan kaybolup birkaç hırsızlık ve bir cinayet meydana gelince, katil yeniden harekete geçmeden olayı çözmek Miss Marple’a düşüyor.

Ne öğrenebilirsin: Bu nispeten eski film Londra’da oldukça pahalı bir otelde geçiyor. Bu yönüyle film, otelcilik sektörünün farklı bir yüzünü görmek için harika bir fırsat. Burada otel çalışanları neredeyse özel uşaklar gibi davranıyorlar. Elbette günümüzün otellerinde çalışanlar böyle davranmak zorunda değil, fakat yine de kullanılan mesleki dili ve davranış biçimlerini görmek faydalı ve önemli.

Nereden izleyebilirsin: Hulu (reklamlarla ücretsiz)

Filmlerden öğrenilecek çok şey var! Bu filmler sana otelcilik sektörüne dair hiçbir İngilizce kursunda göremeyeceğin değerli ve pratik bilgiler sunacak.

Haydi, biraz patlamış mısır al ve otelcilik İngilizcesi öğrenme sürecini eğlenceli hale getirecek bu otel filmlerinden birini başlat.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close