otel-ingilizcesi

Bu Otel İngilizcesi Eğitimi Kaynaklarıyla Otelcilik Kariyerini Başlat

İngilizce becerilerini kullanabileceğin bir iş mi arıyorsun?

Daha da önemlisi dünyanın herhangi bir ülkesinde yapabileceğin bir iş mi arıyorsun?

O halde, otel ve resepsiyon için otel İngilizcesi eğitimi ile İngilizce becerilerini ve kariyerini geliştir!

Ve burada bahsettiğim şey bir otelde gerçekleştirilecek İngilizce derslerine katılman değil (ama kulağa kötü bir fikir gibi gelmiyor!).

Otel ve konaklama çalışanları için İngilizce eğitiminden bahsediyorum. Otellerde kullanılan İngilizceyi bilmek sana bir otelde ya da benzeri bir turizm veya konaklama ortamında çalışmak için ihtiyaç duyacağın özel İngilizce becerilerini sağlar. Ve bu tür bir eğitim sadece otelcilik sektöründe çalışan kişilere sunulmamaktadır. İsteyen herkes otelcilik için İngilizce eğitimi alabilir.

Bir otel yöneticisi, başka bir konaklama uzmanı ya da sadece turistler ve seyahat ile ilgilenen bir kişi olman fark etmeksizin otel İngilizcesi öğrenmek için çok sayıda harika profesyonel kaynak bulunur.

Neden Otel İşleri için İngilizce Öğrenmeli?

Otel İngilizcesi senin için bir fırsatlar dünyasının kapılarını aralar…gerçek anlamda. Otel İngilizcesi becerilerinin güçlü olması nedeniyle dünyanın herhangi bir yerinde bulabileceğin işlerden bazılarına bir bakalım.

Çalışma ve tatil işleri

Hem çalışıp hem gezebileceğin bir iş, yurt dışında çalışma izni almanı da içeren bir gezidir. Bu çalışma iznine çalışma ve tatil vizesi adı verilir ve dünyanın 59 ülkesi tarafından verilmektedir.

Çalışma ve tatil işleri başka bir ülkeyi ziyaret etmek ve aynı zamanda seyahat masraflarını çıkarmanın harika bir yoludur. Bazı çalışma ve tatil turistleri seyahate başlarken yanlarına aldıkları paradan daha fazlasıyla dönerek kâra dahi geçebilir.

Çalışma ve tatil vizeleri genellikle konaklama alanında işler içerir ve sıklıkla da uluslararası turist destinasyonlarında çalışılır. Bu nedenle birçok çalışma ve tatil vizesi için turistik İngilizce becerileri bir gerekliliktir.

Otel İngilizcesi bilgisi sana sadece bir otelde çalışma ve tatil işi bulmana değil aynı zamanda diğer ülkelerden misafirleri ağırlayan herhangi bir işveren ile çalışma fırsatını sunabilir.

Yurt dışı seyahat, turizm ve konaklama işleri

Muhtemelen şimdiden bazı İngilizce seyahat sözcükleri biliyorsun. Bu sözcükler ve ifadeler ile otel İngilizcesi eğitimini bir araya getirdiğin zaman uluslararası gezginlere yardımcı olabilirsin.

Otel İngilizcesi bilmeni gerektiren uluslararası seyahat işleri arasında şunlar sayılabilir:

 • tur rehberliği
 • seyahat acentesi işleri
 • Gemi turlarındaki işler
 • Havayolu şirketlerindeki işler
 • Oteller ve hostellerdeki işler

Bu işlerde sıklıkla oteller (ya da diğer konaklama seçenekleri) hakkında konuşursun ve otel odası rezervasyonları yaparsın.

Kendi ülkendeki yerel seyahat, turizm ve konaklama firmaları

Yurt dışında çalışmak istemiyor musun? Evine yakın mı olmak istiyorsun? Otel İngilizcesi eğitimi sana bunun için de yardımcı olabilir! Otel İngilizcesi öğrenmek sana yeni yerel kariyer seçenekleri sunabilir. Otel İngilizcesi öğrenmek ya da bu bilgini kullanmak için İngilizce konuşulan bir ülkeye gitmene gerek yoktur. Bunu yaşadığın şehirde kullanabilirsin.

Bölgesel ve kent otellerinde genellikle uluslararası misafirler konuk edilir. Şehrindeki bir otel muhtemelen senin gibi İngilizce konuşabilen bir kişiyi aralarında görmek isteyecektir.

Otel İngilizcesi aynı zamanda yaşadığın şehirde yabancıların yaşadığı, ziyaret ettiği ve çalıştığı gurbetçi bölgelerinde de işler bulmana yardımcı olur.

Herhangi bir sektörde iş olanakları

Otel İngilizcesi, seyahat, turizm ya da konaklama alanında çalışmayan kişiler için dahi kullanışlıdır. Otel İngilizcesi sana ticaret ile ilişkili herhangi işte yardımcı olabilir.

İşvereninin yabancı müdürleri ya da yabancı ortakları mı var? Eğer öyleyse bu kişiler çalıştığın yeri sık sık ziyaret edecektir. Yabancı misafirlerin o bölgede oteller bulmasına yardımcı olarak patronunu etkileyebilir ve kariyerini geliştirebilirsin.

Elbette yabancıların otel işlemlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olurken iyi otel İngilizcesi bilgisine sahip olmalısın.

Konaklama veya Turizm Alanında Çalışan Herkes için Otel İngilizcesi Eğitimi

Otel İngilizcesi ile İlgili Hatırlaman Gerekenler

Otel İngilizcesi naziktir ama resmi olması gerekmez

Konaklama sektöründe çalıştığın zaman insanlar kendilerine saygılı bir şekilde hizmetler sunulmasını ister. Ama aynı zamanda insanların rahatlamalarına ve iyi vakit geçirmelerine yardımcı olmak da senin görevindir.

Konaklama kurumuna bağlı olarak son derece resmi İngilizce sözcük ve tümceler kullanman gerekebilir:

 • Ma’am
 • Sir
 • Pleased to meet you

Ayrıca şunlar gibi daha samimi, “yarı rahat iş” İngilizcesi sözcük ve tümceleri kullanman da gerekebilir:

 • Hi
 • How are you?
 • It is good to see you

Eğer daha ekonomik ve rahat bir otel ortamında çalışıyorsan, misafirlerin rahat hissetmeleri için kibar ama rahat argo kullanman beklenebilir:

 • Hey, buddy
 • How’s it going
 • How’s your day been?
 • That’s cool

İngiliz Dili ve Kültürü Blogumuzda, FluentU sana resmi, yarı resmi ve günlük sözcükler ve karşılama şekilleri hakkında önemli bilgiler veriyor. Bu sözcükler pek çok farklı profesyonel ortam için ideal ve özellikle otel İngilizcesi bilgisi gerektiren durumlar için kullanışlı olabilir.

Otel İngilizcesi tamamen sözcük bilgisiyle alakalıdır

Otel İngilizcesi sektöre özel sözcüklerle doludur. Sadece bununla da kalmaz, ihtiyaç duyduğun sözcükler işine göre de farklılık gösterebilir.

Örneğin, eğer sürdürülebilir kaynaklara (organik besinler, organik maddeler ve yerel olarak üretilmiş ürünler gibi) odaklanan bir otelde çalışıyorsan bu konuya ilişkin sözcükleri öğrenmen gerekir. Spa ve masaj gibi lüks hizmetlere sunan bir otelde çalışıyorsan, bu hizmetlere ilişkin sözcükleri öğrenmen gerekir.

FluentU 6 farklı turizm İngilizcesi tipi belirlemiştir. Ayrıca, 64’ten fazla temel otel İngilizcesi sözcükleri ve 100’den fazla otel İngilizcesi sözcüğü içeren liste ve eğitim çalışması da dahil olmak üzere otel İngilizcesi için tonlarca sözcük listesi ve alıştırma çalışması sunuyoruz. Ve otel İngilizcesi kelime kartlarını da unutma!

Otel İngilizcesi genellikle yazılı olmaktan ziyade sözlüdür

Otel İngilizcesi bol miktarda İngilizce diyalog içerir. Müdürlerin, çalışanlar, meslektaşların ve misafirler de dahil olmak üzere pek çok kişiyle konuşman gerekir. Ayrıca misafirlerinin aktivitelerini koordine etmek için diğer oteller ve turistik işletmelerle de konuşman gerekebilir. İngilizce talimatları ve talepleri işitmeye ve hızla yerine getirmeye hazırlıklı ol.

Otelin ve çevresi hakkındaki soruları yanıtlamaya ve seyahat bilgileri vermeye hazırlıklı olmalısın.

Yazılı otel İngilizcesi listeler ve çizelgelere odaklanır

Elbette otel işleri için İngilizce okumak ve yazmak da gerekir. Otelcilik ve konaklama sektöründe İngilizceyi başarılı bir şekilde kullanmak için İngilizce çizelgeler ve kontrol listelerine alışkın olmalısın.

Oda doluluk çizelgeleri özellikle önemlidir. Otel İngilizcesinde her bir misafirin hangi odada olduğunu ve her bir odada ne gibi imkanlar bulunduğunu okuman gerekir.

Otel çizelgeleri temizlik görevleri ve acil durum prosedürlerini (yangın, deprem, vb.) listelemektedir.

Otel İngilizcesiyle yazılmış çizelge ve tablo örnekleri için FluentU’nun otel kat hizmetleri için İngilizce üzerine bu makalesine bakınız.

Bu En İyi 12 Kaynak ile Profesyonel Otel İngilizcesi Eğitimi Al

İnternet her zaman bütçe dostu ve kolay erişilir İngilizce eğitimi almak için ideal yerdir.

1. ESL konuşma siteleri

Otel check-in sözcükleri, tümceleri, diyalogları ve aktiviteleri neredeyse tüm ESL sitesinde bulunabilir. Bunların bazılarını sıralamamız gerekirse, English Everywhere.com, ESL Lab, Two Minute English ve LearnEnglishFeelGood üzerinde otel İngilizcesi eğitim içerikleri bulabilirsin.

Bu web sitelerinin tümü, misafirlerle konuşmana ve işinde başarılı olmana yardımcı olacak sözlü otel İngilizcesine odaklanır. Bazılarında videolar, bazılarında deşifreleriyle videolar vardır ve diğerlerinde de tüm bilgiler okuyabileceğin şekilde sunulur.

2. Mesleki İngilizce siteleri

Bunlar kariyerlerinde yükselmek için İngilizce öğrenmeye kendini adamış kişilere yönelik sitelerdir. İngilizcenin bu profesyonel türleri meslektaşlar ve müdürler ile toplantılar gerçekleştirmek, müşterilerle konuşmak ve kariyerinde ilerlemek için idealdir. Bu sana iş görüşmeleri, maaş pazarlıkları veya terfi isteme gibi konularda da yardımcı olabilir.

Birçok işletmenin otelcilik, konaklama ve turizm ile ilişkili olması nedeniyle bu mesleki İngilizce sitelerinin en iyileri sıklıkla otel İngilizcesine ayırdıkları bir sayfaya sahiptir.

English Club, otel çalışanları için iyi bir otel İngilizcesi eğitimi sunar ve EnglishForMyJob.com da aynı şekilde faydalıdır. Her iki site de otel işleri için sözcük bilgisi edinmeye ve bunu pekiştirmeye odaklanmaktadır.

Ayrıca, FluentU İngilizce profesyonel düzeyde otel İngilizcesi eğitimine özel bir dizi video ve sesli kayıttan oluşan dersler sunar.

FluentU—müzik videoları, film fragmanları, haberler ve etkileyici konuşmalar gibi—eğlenceli videoları alıyor ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürüyor. Sunduğu interaktif altyazılar, sözcük listeleri ve kişiye özel bilgi kartları en sevdiğin videoları izlerken aktif olarak otel İngilizcesi öğrenmene ve İngilizce okuma ve dinleme pratiği yapmana yardımcı olacak. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

3. Online otel eğitimi videoları

İngilizce otel eğitimi videoları izlemek için önce bir otelde iş bulman gerektiğini mi düşünüyorsun? Bir daha düşün. Video paylaşım sitelerinde bulduğun otel çalışan eğitim videosu sayısına şaşıracaksın.

YouTube, DailyMotion ve Vimeo gibi sitelerde eğitim filmleri bul ve bunları çalış!

YouTube üzerinde sadece İngilizce öğretmek ve öğrenmeye odaklanan pek çok kanal bulabilirsin ve bunlar sıklıkla otel İngilizcesi öğrenmek hakkında videolar ya da video dizilerine sahiptir. Örneğin, Slow Easy English kanalında çok sayıda otel İngilizcesi dersi bulabilirsin—bu dizinin birinci bölümünü buradan izle.

4. Oteller ve diğer seyahat kuruluşları için resmi web siteleri

Büyük otel zincirleri web siteleri öğrenmek için kullanabileceğin bol miktarda otel İngilizcesine sahiptir. Örneğin, Hilton, Marriott ve Wyndham resmi web sitelerini ziyaret edebilir ve içeriğini keşfedebilirsin.

Bu web sitelerinde bulduğun herhangi yeni sözcüğü not al ve otellerini, odalarını, rezervasyon politikalarını ve diğer hizmetleri açıklamak için kullandıkları önemli sözcükleri yaz.

Seyahat acenteleri de kendi başına otel İngilizcesi çalışmana yardımcı olacak İngilizce sitelere sahiptir. Bu acentelere iyi bir örnek olarak Liberty Travel sayılabilir.

5. Seyahat blogları

Buna belki şaşıracaksın ama bireysel seyahat bloglarını okuyarak otellere ilişkin İngilizce öğrenebilirsin. İnternette sayısız seyahat blogu bulabilirsin. The Expeditioneer sitesinde İngilizce dilinde en iyi 50 seyahat blogundan oluşan iyi bir liste bulabilirsin.

6. İngilizce seyahat rehberleri

Eğer daha önce yurt dışına seyahat ettiysen İngilizce seyahat rehberlerinin ne kadar değerli olduğunu bilirsin. Anadilin ne olursa olsun her zaman seyahatlerde kullanacağın tümcelerin İngilizce çevirilerini bulabilirsin. Anadili Türkçe olan kişiler için hazırlanmış seyahat rehberlerini Amazon’da aratabilirsin.

Bu tip kitaplar sadece dünya seyahati deneyimini iyileştirmekle kalmaz. Bunlar aynı zamanda dünya turizm endüstrisinde profesyonel olarak kullanman gereken otel İngilizcesi becerilerini de geliştirmene yardımcı olur.

7. İngilizce konuşma kılavuzları

En başarılı konaklama çalışanları konuşkan olanlardır. Eğer İngilizce eğlenceli ve hoş sohbetler yaparsan turist misafirlerin ve dolayısıyla da işverenin seni sevecektir.

Büyük ESL ders kitabı yayımcıları tarafından yayınlanan İngilizce konuşma kılavuzlarını edinebilirsin. Şahsen ben McGraw Hill’in “Conversational American English” ve Eric Roth ve Toby Anderson’dan “Compelling Conversations” kitap serisini tercih ediyorum.

İçinden seçebileceğin birçok farklı İngilizce konuşma kılavuzu bulabilirsin. Bugün Amazon, yerel kütüphaneler veya kitabevlerinde ara!

8. Mesleki İngilizce kitapları

Daha önce de belirttiğim gibi “yarı resmi” konuşma tarzı otel İngilizcesi için sana gerçekten yardımcı olabilir. Mesleki İngilizce de iyi bir otel İngilizcesi eğitim kaynağıdır. Yine kitabevleri ve kütüphanelerde kullanabileceğin kitaplar bulabilirsin.

Sana tavsiyem ise Simon Sweeney tarafından yazılmış olan “Communicating in Business”. Mesleki İngilizce ve otel İngilizcesine yeni başlayanlar için ideal bir “başlangıç” kitabıdır.

9. İngilizce gezi rehberleri

İngilizce dilinde hazırlanmış gezi rehberleri sana sadece bazı iyi ve yeni otel İngilizcesi sözcükleri ve tümceleri kazandırmakla kalmaz. Bunlar aynı zamanda bir konaklama çalışanı olarak görev alabileceğin dünyayı keşfetme şansını da verir.

Daha da önemlisi bu kitaplar potansiyel müşterilerini tanımana yardımcı olur. Gezi rehberleri egzotik yerleri yabancı bir turistin bakış açısıyla İngilizce dilinde keşfetmene imkan tanır.

En beğendiğim İngilizce gezi rehberi serileri arasında Fodor’s ve Lonely Planet’i sayabilirim.

10. Filmler

Eğlenerek öğrenmeye hazır mısın? FluentU’nun hazırladığı gerçekçi otel İngilizcesi öğreten 10 film listesine bir göz at. Bunlar son derece keyifli filmler.

11. Televizyon

“Fawlty Towers,” “Hotel Babylon” ve adıyla şaşırtmayan “Hotel” gibi oteller hakkındaki televizyon komedileri ve dramlar bul ve izle.

Bazı realite programları da otellere odaklanıyor. Örneğin, “The Hotel” İngiltere’de faaliyet gösteren küçük bir otel ile ilgili bir belgesel serisi.

“Hotel Impossible” ise ABD’nin çeşitli yerlerine giderek otel müdürlerine yardımcı olan gerçek bir danışmanı konu alan bir dizi.

Aslında, “Hotel Impossible” dizisinin yayınlandığı televizyon kanalı seyahat programlarıyla dolu. Bu kanalın adı Travel Channel. Otelcilikle ilişkili İngilizce öğrenebileceğin diğer programları bulmak için sitelerini ziyaret et.

12. Seyahat Etmek

Gezginler ile çalışmayı düşünüyorsan muhtemelen sen de bir seyahat tutkunusun. İlk elden otel İngilizcesi öğrenmek için bu tutkunu kullan. Dünyanın diğer köşelerine seyahat et. Seyahatlerin için İngilizce rezervasyon yaptır ve otel çalışanlarıyla İngilizce konuş.

Otel çalışanları ile iletişim kurmak için ne gibi sözcükler ve gramer kullanman gerekiyor? Seninle yani misafirleriyle nasıl konuşuyorlar? Otel çalışanlarıyla konuşmak istediğin şeylere her zaman dikkatini ver—bunlar otel misafirlerinin ileride seninle konuşmak isteyecekleri şeylerdir. Otel çalışanlarının seninle nasıl konuştukları hakkında notlar al.

Eğer şu anda yurt dışına seyahate çıkacak zamanın ya da bütçen yoksa kendi ülkende turistlerin sıklıkla uğradıkları bir yere git. Turistler ve otel çalışanları ile İngilizce konuş.

 

Bu harika kaynakları kullanmaya başladıktan sonra kendini otel İngilizcesi için harika bir şekilde eğitmiş olacaksın.

Kariyerinde hızla ilerlemeye hazır ol!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close