online-ingilizce-pratik

Online İngilizce Pratik için 4 Popüler Sosyal Medya Sitesi

Sosyal medya ile tüm dünya artık birbirine bağlı.

Yani şu anda ana dili İngilizce olan milyonlarca insana bağlısın.

Bu, İngilizce öğrenmeyi daha önce hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Online İngilizce pratik imkanı da sağlıyor.

Ayrıca genel olarak sosyal medya, modern hayatı, bir parça daha karmaşık hale getiriyor.

Birkaç yıl önce herhangi bir restoranda öğle yemeği yemek için yapmak zorunda olduğun tek şey oturmak ve yemek idi.

Şimdi tek başına yesen bile aslında pek de tek başına değilsin.

Bugün oturduğunda yemeğinin güzel bir fotoğrafını Facebook‘a ve daha güzeli de Instagram‘a atmak için çekiyorsun. Liseden arkadaşlarının senin yanında olduğunu, tüm dünyanın bilmesini sağlıyorsun. Twitter‘da garsonundan bahsetmek için kısa ve komik şeyler düşünüyorsun. Yemeğinin tarifini buluyorsun ve Pinterest‘e kaydediyorsun, bu sayede onu evinde de pişirebiliyorsun.

Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest, hepsi sosyal medya web sitelerinin birer örneği. Bunlar, insanların birbirleriyle iletişime geçmek ve bir şeyler paylaşmak için kullandıkları web siteleri. İnternet’te diğer insanlara nasıl bağlanacağımıza dair seçimlerimiz.

Daha önce bahsettiğimiz gibi bu tür web siteleri online İngilizce pratik için oldukça yararlı olabilir. Nasıl mı?

Çok önceden İngilizce pratik yapmak amacıyla birini bulmak, gerçek el yazısıyla yazılmış mektupları, bir mektup arkadaşıyla paylaşmak anlamına geliyordu. Kağıda bir mektup yazar, postalar ve cevabının gelmesi için haftalarca beklerdin.

Artık sosyal medya sayesinde yeni bir dil öğrenmemize yardım etmek isteyecek hepimizin yüzlerce hatta binlerce arkadaşı var.

Sadece, dil öğrenmek için arkadaş olabileceğin insanları bulmak için nereye bakacağını bilmen gerekli.

Burada, dünyanın en popüler 4 sosyal medya sitesinde İngilizce öğrenmeye başlamanı sağlayacak pratik bir kılavuz bulacaksın. Düşün sınırsız online İngilizce pratik imkanın olacak.

Online İngilizce Pratik için 4 Popüler Sosyal Medya Sitesi

Twitter

online ingilizce pratik

Diğer insanlarla konuşmak için Twitter mükemmel bir yer. Tweetler (Twitter mesajı) 280 karakter (harfler, sayılar, boşluklar ve semboller) ile sınırlı, bu kısa mesajlar bir kişiyle şahsen gerçek bir sohbet ediyormuşsun gibi hissetmeni sağlayan etkileşimler gerçekleştirir.

Twitter’ın bu özelliğinden dolayı pek çok insan tartışmalara katılmak, sohbet etmek, herkesin katılabildiği gayri resmi halka açık konuşmalarda yer almak için Twitter’ı kullanıyor.

Karakter sınırı nedeniyle pek çok Twitter sohbetlerinde abbreviations -kelimelerin kısaltılmış halleri- kullanılır. Bazı tweetlerde kimi kelimeler atılmasına rağmen yine de tweet anlamlı olur fakat gramer açısından doğru sayılmazlar. Unutma ki eğer doğru İngilizce gramer ve yazılışları öğrenmeye çalışıyorsan bunun için Twitter her zaman iyi bir yer olmayabilir.

Twitter’ı iyi kılan şey konuşma pratiği. Gündelik konuşmalara katılabilir, günlük İngilizce konuşma becerilerini pratik yapabilir, fikirlerini İngilizce olarak ifade edebilir ve sonuç olarak gerçek dünyadaki herhangi bir sohbete katılma konusunda kendine daha fazla güvenebilirsin.

Twitter ile ilgile en iyi şey sohbetleri ve toplulukları. Büyük bir sohbete katılmak için kullanıcılar gönderilerinde hashtag yani etiket kullanırlar. Hashtagler # sembolünden  sonra gelen kelime veya ifadelerdir. Ayrıca insanlar, konuları araştırabilsin diye tags yani etiket olarak da kullanılır.

#english veya #firstdates gibi şeyleri araştırmak için hashtagleri kullan. Twitter’ın Gündemler sayfasında şu anda popüler olan etiketlerin bir listesini bulabilirsin.

Online İngilizce Pratik Sevenlere En İyi Twitter Sayfaları:

@HappyEnglishNY: Özel çalışan bir İngilizce öğretmeni tarafından yönetilen bu Twitter hesabı en çok kullanılan İngilizce deyişleri ve günlük konuşmalarda bunları nasıl kullanacağını paylaşıyor. Tweetler bilgi verici ve dostane, daima etkileşime teşvik eden sorular soruyor.

#Twinglish: Twitter’da İngilizce pratik yapmak için bu etiketi kullan. Twitter’da bu etiketi aramak, İngilizce pratik yapmaya çalışan diğer İngilizce öğrenenleri gösterecek. Katılmak ve kendi İngilizce tweetlerini yazmak için paylaşmadan önce cümlenin sonuna #twinglish ekle. Bir başka benzer etiket ise #EngPls.

TweetinEng: Eğer #twinglish ve #EngPls etiketiyle paylaştığın tweetlerin dil bilgisi açısından kontrol edilmesini istiyorsan TweetinEng sana yardımcı olabilir. Bu hesap günlük olarak ifadeler, kalıplar ve yaygın hataları paylaşıyor fakat çoğu zaman #twinglish etiketini kullanan kişilerin cümlelerini düzelterek insanlara yardım ediyor.  Yardım iste ve çok faydalı düzeltmeler ve ipuçları alabilirsin.

Facebook

online ingilizce pratik

Twitter’ın aksine Facebook’ta ne kadar yazabileceğine dair bir kısıtlama yok bu yüzden her türlü konu hakkında uzun ve ilginç tartışmalar yapabilirsin. Tam bir İngilizce essay yazabilir ve bunu Facebook sayfanda paylaşabilirsin.

Pek çok insan arkadaşları ve ailesi ile iletişime geçmek için Facebook’u kullanıyor fakat İngilizce öğrenenler için pek çok kaynak Facebook’ta var.

Facebook’ta hayal edebileceğin hemen hemen her konu ile ilgili sayfalar ve gruplar var. İlgilendiğin konuları içeren sayfaları veya konu ile ilgili ilginç web sitesi linkleri paylaşan ve tartışmaların olduğu grupları takip et. Yorumlarda konuşmalara katılma konusunda tereddüt etme!

Durum güncellemelerini İngilizce olarak yazarak İngilizce becerilerini pratik yap. İlginç şeyleri, komik bir resmi veya aklında olan bir soruyu paylaş. Harika bir sohbete başlayabilirsin.

Online İngilizce Pratik Arayanlara En İyi Facebook Sayfaları

The British Council’s MENA: Bu Facebook sayfasında pek çok mükemmel bağlantı, İngilizce pratik soruları ve diğer faydalı paylaşımlar bulunuyor. British Council’s Learn English sayfasının en iyi kısmı English Doctor.

English Doctor, birkaç günde bir, bir iki saat için müsait olan yetenekli bir İngilizce öğretmeni. Bu öğretmen, yorumlar kısmında soracağın bütün İngilizce soruları cevaplayacaktır. Hiçbir şey sormasan bile yorumlar kısmındaki soru ve cevapları okuyarak pek çok şey öğrenebilirsin.

VOA Learning English: Haberler ve güncel olaylar (dünyada ve Amerika’da şu anda olup bitenler) ile İngilizce öğren. Voice of America’s English Learning sayfası, İngilizce öğrenmek istiyorum diyenlere haber makaleleri, komik ifadeler ve yararlı kelimeler paylaşıyor.

FluentU: FluentU’s English Learning sayfası, İngilizce öğrenme ile ilgili faydalı blogları bulabileceğin mükemmel bir sayfa. Ayrıca dil öğrenimi üzerine genel ipuçları için FluentU’nun ana sayfasına da göz atabilirsin. FluentU, şimdi iOS ve Android mobil cihazlarda, hemen indir ve dene!

Pinterest

online ingilizce pratik

Pinterest farklı bir sosyal medya web sitesi türü. Yorumlar ve kelimeler paylaşmak yerine, Pinterest ilginç bağlantılar ve resimler paylaşmak için. İnternet’te bulduğun harika şeyleri diğer insanlara göstermek için yapılmış bir web sitesi. Eğer bir görsel öğrenen -okumak veya dinlemek yerine resimlere bakarak öğrenen biri- isen Pinterest tam senlik.

Pek çok insan yemek tarifleri, eğlenceli sanat projeleri, güzel el sanatları (ev yapımı eşyalar) ve diğer harika görünen web siteleri ve projeleri bir araya getirmek için Pinterest’i kullanıyor. Pinterest’i seven diğer bir grup insan ise öğretmenler.

Evet, öğretmenler Pinterest’i seviyor. Pinterest’te, İkinci Dil Olarak İngilizce (ESL) derslerinde İngilizce öğretirken kullandıkları kaynakları paylaşmayı seven pek çok öğretmen  var. Bu sayede harika worksheetler, çalışma notları ve etkileşimli web siteleri bulmak daha kolay.

Pinterest, Facebook ve Twitter gibi sohbet etmek için iyi değil bu yüzden sadece yeni şeyler öğrenmek, İngilizce becerilerini geliştirecek online yeni bir oyun oynamak veya yeni bir web sitesi keşfetmek istediğinde daha iyidir.

Kendi Pinterest panolarını oluşturabilir ve favori bloglarını, resimlerini, ilginç çevrimiçi kaynaklarını bunlara kaydedebilirsin. Panoların senin çevrimiçi defterin olacak!

Online İngilizce Pratik İmkanı Veren En İyi Pinterest Sayfaları

How do you do? Learn English Every Day!: Bu hesap, konulara göre düzenlenmiş ve harika resimler ve tanımlarla eşleştirilmiş mükemmel bir kelime ve deyiş koleksiyonuna sahip. Görsel bir sözlük, tamamlanmamış olmasına rağmen resimler ile yeni kelimeler öğrenmenin harika bir yolu.

We Learn English: Bu sayfa karikatürler, çalışma kağıtları ve öğrenmek için diğer görsel yöntemlerden oluşan mükemmel bir koleksiyon. Burada pek çok bilgi var, birçoğu renkli ve akılda kalıcı yollarla sunuluyor. Bilgiler herhangi bir şekilde düzenlenmediğinden 1600 pinden (ve artan) fazlasına göz atmadan önce aramak için belli bir şeyi seçebilmeyi isteyebilirsin. Idioms -kelimesi kelimesine çevrilemeyen deyişler- harika bir başlangıç olur.

Writing Prompts: Pinterest, sanatla ilgili ilham bulmak için iyi bir kaynak ve bu pano, bunun güzel bir örneği. Bu panoda toplanmış pek çok görsele cevaplar yazarak İngilizce yazma alıştırmaları yapabilir, yazma yönlendiriciler bulabilirsin. Her bir görselde ne yazabileceğine dair bir tavsiye de var ancak bu tamamen sana bağlı – resmin sana ne hissettirdiği, düşündürdüğünü ifade etmek senin elinde.

Tumblr

online ingilizce pratik

Tumblr, insanların ilginç buldukları şeyleri yazdıkları ve diğerleri ile düşüncelerini paylaştıkları bir yer, halka açık bir günlük gibi sıklıkla kullanılan bir blog. Tumblr, yazmak ve her türlü çevrimiçi içeriği paylaşmak için kullanılabilir bu nedenle harika makaleler, fotoğraflar, videolar ve resimler bulabilirsin.

Tumblr’de yorum bırakmak, bir bloggerın çalışmalarına bakmak veya okumak için zaman ayırdığını göstermenin güzel bir yolu. Pek çok gönderi, konuyla ilgili olarak okuyucuların da görüşlerini iletmesini istiyor. Tumblr’de harika tartışmalara dahil olabilirsin.

Tumblr iyi bir şekilde kullanmanın yolu kendi bloğunu başlatmak. Kendi tarzına göre sayfanı başlatmak ve düzenlemek kolay. Günlük ya da haftada bir kez bile olsa yazarak birçok pratik yapmış olursun. Gününün nasıl geçtiği, favori TV programın veya dilediğin herhangi bir konu hakkında yaz.

Online İngilizce Pratik Yapabileceğin En İyi Tumblr Sayfaları

In The Beginning Was The Word: Bu harika blog, çok samimi ve gündelik dilde yazılmış gönderilere sahip. Bloggerlar, günlük İngilizce ile insanların nasıl konuştuğu, yazdığı ve iletişime geçtiğine dair yazıyorlar. Ayrıca ne zaman “a” veya “the” kullanılır ya da kesme işareti ne zaman kullanılmaz gibi küçük detaylar hakkında bilgi verici bloglar da var.

Idiom Land: Eğer İngilizce deyimleri bilmek istiyorsan Idiom Land’in Tumblr sayfası tam sana göre. Bu blog, deyimlerin resimli kartlarını ve kimi zaman da videolarını paylaşıyor. Daima harika tanımlar sunuyor ve sunulan bu deyimlerin nasıl kullanılacağını gösteriyor.

Photo Vocabulary: Eğer resimlerle öğrenmeyi tercih ediyorsan bir başka harika blog da burada. Bu blog, resmin sağ tarafına kelimeler ve kelimelerin anlamlarının yazıldığı güzel resimler paylaşıyor. Kelimelerin nasıl kullanıldığını görebilmen için resmin altında bir cümlede bu kelimeleri kullanıyor.

İnternet’in gücü parmaklarının ucunda.

Sohbetler et, yeni arkadaşlar edin ve bu süreçte İngilizce öğren, online İngilizce pratik yap!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close