nasil-iyi-ingilizce-konusulur

Nasıl İyi İngilizce Konuşulur: Harika Akıcılık için 10 Basit İpucu

Nasıl iyi İngilizce konuşabileceğinizi öğrenmek mi istiyorsunuz?

Akıcı İngilizce için kısa yol mu arıyorsunuz?

Size günde beş dakikanızı ayırarak harika İngilizce öğretecek yollarımız yok.

Ama size daha kısa sürece daha akıcı İngilizce konuşmanıza yardım edecek ipuçlarımız var.

İşte İngilizce’yi hiç olmadığı kadar iyi konuşmanıza yardım edecek bazı ipuçları.

Learn a foreign language with videos

Nasıl İyi İngilizce Konuşulur: Harika Akıcılık için 10 Basit İpucu

İngilizce’nin Garip Bir Dil Olduğunu Kabul Edin

Bazen İngilizce gramerinde kalıpları bulabilirsiniz, ama diğer zamanlar İngilizce hiç bir şey ifade etmeyebilir. Örnek olarak neden “okuma” (reed) ve “okuma” (red) aynı sözcükler ama geçmiş yada şimdiki zamana göre okunuşu değişir? Yada neden “mice”(fareler) “mouse” (fare)’nin çoğuludur, ama “houses” , “house”‘ın çoğuludur? Maalesef, İngilizce’de kurallar olmasına rağmen bazı istisnalar bulunmaktadır. Her şeye bir sebep bulmaya çalışırsanız, İngilizce’yi düzgün konuşma yolunda sıkışıp kalırsınız. Bazen İngilizce gariptir ve açıklanamaz, bu yüzden yapılacak en iyi şey istisnaları hatırlamak ve devam etmektir.

Derin Sona Dalın

Haftada bir saat İngilizce çalışmak gerçek bir ilerleme kaydetmeniz için genellikle yeterli olmaz. İngilizce’nizi hızlıca geliştirmenin en iyi yolu her gün en az bir kaç dakika egzersiz yapmaktır. Her çalıştığınızda olabildiğince kendinizi işin içine sokun ve kendinizi size zor geldiğini düşündüğünüz İngilizce kelimeleri dinlemeye, okumaya ve hatta söylemeye zorlayın. Akıcı İngilizce konuşmak istiyorsanız, bunu günlük hayatınızın bir parçası yapmalısınız.

Öğrenci olmayı bırakın

Doğru yaklaşım başarısızlık ve başarı arasında fark yaratabilir. Kendinizi İngilizce öğrenen biri gibi görmeyi bırakın ve kendinizi İngilizce konuşan biri olarak görmeye başlayın. Bu küçük bir değişiklik, ama kendinize güveninizi sağlamanıza ve bildiğiniz İngilizce’yi daha efektif kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için ayrıca İngilizce düşünmeye de başlamalısınız. Örnek olarak “Elma” kelimesini İngilizce söylemek istiyorsanız muhtemelen şu an ilk önce bunu kendi dilinizde düşünüp, daha sonra İngilizce’de doğru kelimeyi bulmaya çalışacaksınız. Bunun yerine elmanın resmini hayal etmeyi deneyin ve sonrasında İngilizce “apple” kelimesini düşünün. Gerçek akıcılık kafanızda sohbetleri tercüme etmeyi bıraktığınızda başlar.

Cevap Soruda

Biri size İngilizce bir soru sorduğunda dikkatle dinleyin ve her zaman harika cevap vereceksiniz. İngilizce sorular ayna gibidir:

           Does he…..?                       Yes, he does.

           Can she….?                         Yes, she can.

           Is it….?                                  Yes, it is.

Biri size soru sorduğunda nasıl cevaplayacağınızdan emin değilseniz, soruda kullanılan kelimeleri düşünmeye başlayın. Karşınızdaki; sorusunda cevabınızda kullanmanız gereken kelimelerin çoğunu kullanmıştır. Sadece İngilizce gramerini hatırlamak yerine, bunun gibi kalıplar aramaya çalışın. “Hile yapmak” için bir çok basit yol vardır ve bunlar doğru kelimeleri hatırlamanızı kolaylaştıracaktır.

Dinleyerek Daha Çok Şey Öğrenin

Bir çok öğrenci Ana dili İngilizce olan bir konuşmacıyı dinlerken, tüm kelimelerin ne anlama geldiğini anlamaya odaklanırlar. Bu tabii ki önemlidir, ama sadece dinleyerek öğrenebileceğiniz bir çok şey daha vardır. Sadece kelimelerin ne anlama geldiğini değil, kişinin bunları nasıl kullandığını dinlemeye çalışın. Konuşmacının cümlede hangi kelimeleri birbirine bağladığını yada “you” yerine ne zaman “ya” dediğini dinlemeye çalışın. Bir sonraki konuşmanızda bu bilgileri hatırlamaya çalışın ve İngilizce’niz daha doğal olmaya başlayacaktır.

Söylemesi yapmaktan kolay değil mi? Ana dili İngilizce olan birini dinlerken, konuşulan her bir kelimeyi anlamak zor olabilir. Bilmediğiniz bir çok kelime kullanabilir, çok hızlı konuşabilirler yada garip bir aksanları olabilir.

Dikkatli,aktif bir dinleme yapmanın harika yollarından biri FluenU kullanmaya başlamaktır. FluentU’da gerçek İngilizce bir çok video vardır, böylece her gün insanların konuştuğu İngilizce’yi duyabilirsiniz.

Siteye girdiğinizde, nasıl öğreneceğinizi seçmek tamamen size kalmış. Yüzlerce harika videoyu gezerken, kendi seviyenize en yakın olanları seçmek tamamen sizin özgürlüğünüzde.

Bu özgün İngilizce’yi ne kadar çok dinlerseniz, o kadar iyi nasıl doğal İngilizce konuşulacağını öğrenirsiniz. Sizin için seçtiğimiz videoları izlerken, FluentU’nun altyazıları konuşulan herhangi bir kelimenin anlamına bakmanızı sağlayacaktır.

Gelişiminizi izlemek için tüm öğrendiğiniz kelimeleri bile kaydedebilirsiniz.Bu videolarla egzersiz yapmaya devam edin, ve ana diliniz gibi İngilizce konuşmanızda ve anlamanızda büyük gelişme göreceksiniz.

Kullan yada Kaybet

İngilizce’de bir deyiş vardır:” Kullan yada kaybet”. Bu bir yeteneği eğer kullanmazsanız unutabileceğiniz anlamına gelir. Bu fikir yeni İngilizce kelimeleri hatırlamanıza yardım edebilir. Yeni bir kelimeyi hatırlamanın en iyi yolu, onu hemen kullanmaktır. Böylece hafızanızda kalacaktır. Yeni bir kelime öğrenirken, onu sonraki haftalarda bir kaç kaç cümle içinde kullanmaya çalışın ve böylece asla unutmayacaksınız.

Cümleleri Öğrenin ve Çalışın

Akıcı İngilizce konuşmak, düşüncelerinizi, duygularınızı ve fikirlerinizi ifade edebilmek demektir. Hedefiniz İngilizce’yi cümlelerde kullanmaktır. O halde neden onu tam cümlelerle öğrenmeyesiniz? Sadece kelimeleri ve fiilleri çalışmaktansa tüm cümleleri öğrenizseniz İngilizce’nin günlük yaşamınızda daha kullanışlı olduğunu göreceksiniz. Ana dilinizde sıkça kullandığınız cümleleri hatırlayarak ve bunların İngilizce’de nasıl kullanıldığını öğrenerek başlayın.

Çok Fazla Gramer Çalışmayın

Dil öğrenmenin anahtarı çalışma ve egzersiz yapma arasındaki dengeyi bulmaktır. Akıcı İngilizce konuşmakla harika bir İngilizce grameri bilmek aynı şeyler değildir – Ana dili İngilizce olanlar bile gramer hataları yaparlar! Akıcılık iletişim kurabilmekle alakalıdır. Bu nedenle bazen gramer kitabını bir kenara koymak önemlidir, böylece dışarı çıkarak yazma, okuma,dinleme ve konuşma yeteneklerini gerçek dünyada geliştirebilirsiniz.

Yanlış Yapmaktan Korkmayın

Bazen tüm bu kuralları ve kelimeleri bir arada basit bir cümlede toplamak zor olabilir. Yanlış bir şey söyleme korkusunun sizi tamamen susturmasına izin vermeyin. Yanlış yaptığınızı düşünseniz bile, konuşmaya devam edin. Çoğu zaman, hata yapsanız bile insanlar sizin ne söylemeye çalıştığınızı anlayacaktır. Ayrıca ne kadar çok konuşursanız, daha kolaylaşır ve doğru kelimeler aklınıza daha hızlı gelir.

Herkesten Öğrenin

İngilizce’yi sadece kitaplardan ve öğretmenlerden öğrenmek zorunda değilsiniz – İngilizce konuşan herhangi biri egzersiz yapmanıza yardım edebilir. Birinin sizin ana dilinizde bir şeyin nasıl söylendiğini size sorduğunu hayal edin. Sinirlenir miydiniz? Hayır! Muhtemelen yardım etmekten mutlu olurdunuz. Tıpkı bir çok İngilizce konuşan insanın size yardım etmekten mutlu olacağı gibi. Arkadaş yada meslektaş herhangi bir İngilizce konuşan tanıdığınız varsa onlarla egzersiz yapma ve onlardan öğrenme fırsatından faydalanın.

Akıcı İngilizce Konuşmak için Diğer Kaynaklar

Nasıl İyi İngilizce Konuşulur… Düşündüğünüz şey *DEĞİL*:“Düşünmeyin, sadece konuşun” – Konuşma üzerinde düşünmek yerine odaklanma rasyonelini anlatan harika,motivasyonel bir video.D

İngilizce Konuşmak için 5 Kural: Düzgün İngilizce’nin nasıl konuşulacağını öğreten bir başka faydalı gönderi.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Comments are closed.