muzik-videolari-ile-ingilizce-ogrenme

Popüler Müzik Videoları ile İngilizce Öğrenme: 6 Süper Eğlenceli Site

En sevdiğin pop şarkıcısı kim?

Beyonce mu Ed Sheeran mi? Yoksa Bruno Mars mı?

Neler oluyor bil bakalım? Artık onlar en sevdiğin İngilizce öğretmenin.

Müzik videoları ile İngilizce öğrenmeni sağlayacak dersleri ile bu süperstarlardan (ve diğer birçoğundan) doğrudan alabilirsin.

Nasıl mı? Müzik videoları ile İngilizce öğrenmeyi mümkün hale getiren, bağımlısı olacağın birkaç web sitesiyle.

Bu, favori şarkılarını söylerken ve dans ederken dinlediğini anlama becerini, kelime bilgini, telaffuzunu ve daha fazlasını geliştirebileceğin anlamına geliyor.

Kulağa eğlenceli geliyor, değil mi?

Aşağıda müzik videoları ile İngilizce öğrenme adına hazırlanmış en iyi altı siteyi sana göstereceğiz.

Fakat ilk olarak, bu gerçekten işe yarıyor mu? Buna bakalım.

Müzik Videoları ile İngilizce Öğrenme Nedenleri

Araştırmalar gösteriyor ki öğrencilerin öğrenebilmesi için belirli türdeki videolar en iyi yol. Onlar kısa, etkileşimli, gayri resmi ve hem ses hem de görsel özelliklere sahip olmalıdır. Ne kadar şanslıyız ki sana aşağıda göstereceğimiz dil öğrenme sitelerindeki videolar burada tarif edilmiş. Buradaki müzik videolarını incelediğinde neden müzik klibi demediğimizi anlayacaksın.

Üstelik resmi bir ortamda İngilizce konuşurken kendini rahatsız hisseden öğrencilerden biri misin? Müzik videoları öğrenmen için az stresli ve eğlenceli bir yol sunar. Seni motive ederler ve İngilizce yeteneklerin konusunda, kendini daha güvende hissetmeni sağlar.

Şarkı dinlerken yeni kelimeler ve ifadeler öğrenmekle birlikte telaffuzunu ve vurgulamanı geliştireceksin.  Müzik videolarının görselleri, şarkı sözlerinin bağlamını anlamana yardım edecek ve kullanılan dili daha aklında kalıcı yapacaktır.

Arkadaşlarınla video müzikleri izlediğin zaman bir taraftan eğlenirken diğer taraftan da takım çalışması ve iletişim becerilerini artıracak.

Müzik Videoları ile İngilizce Öğrenme Yolu

Her gün bütün gününü dünyanın dört bir tarafından en iyi İngilizce müzik videolarını bulmak ve toplamakla geçirebilirsin.

Bunun sana ne kazandıracağını biliyor musun?

Muhtemelen, şimdiye dek yapılmış en destansı parti listesi ama İngilizce öğrenmek için hiç bir yararı olmayacak.

Atman gereken ilk adım, bu makaleyi okuduktan sonra sahip olduğun müzik videoları ile İngilizce öğrenmek için neler yapabileceğini anlaman olacak.

İşte birkaç fikir:

  • Arkadaşlarınla karaoke gecesi başlat! Hep birlikte şarkı söyle ve öğrenmenin yanı sıra favori müzik videolarının keyfini çıkar.
  • Dillere destan bir rap savaşı başlat! En sevdiğin şarkılara kendi sözlerini ekle. Kimin en hızlı ve en iyi olduğunu görmek için arkadaşlarınla -oldukça yararlı- bir rekabete giriş.

Bütün sözleri kontrol ettikten sonra hatalarını gözden geçir.

  • Müziğin önüne geçmeye çalış ve müzik videolarını dinlerken sonraki kelimeleri tahmin et.

Müzik Videoları ile İngilizce Öğrenme Fırsatı Sunan 6 Muhteşem Site

English Language Centres

Burada, Taylor Swift’in hit parçası “Breathe”in kullanıldığı gibi pek çok müzik video derslerini bulabilirsin. Bu şarkının ünlü “Alacakaranlık” filminde söylendiğini belki biliyorsundur.

Müzik videoları esas alınan her ders, şarkının sözlerinin kullanıldığı birkaç alıştırma ile birlikte sunuluyor. Kullanılan şarkılar ve müzik videoları ile ilgili bilgiler ve kendini değerlendirebileceğin, sınayabileceğin, küçük sınavlar var.

En iyi tarafı mı? Her bir alıştırmadan sonra cevaplarını kontrol edebilirsin ve hangisini doğru hangisini yanlış yaptığını görebilirsin.

EnglishClass101’s Lyric Lab

Tamamen müzik videoları ile İngilizce öğrenme üzerine odaklanmış bir bölümü var. Favori parçaları temel alan çeşitli derslerden seçebilirsin, okurken ve izlerken hatta her birini söylerken İngilizce kelimelerin yanı sıra çeşitli ifadeler de öğrenebilirsin.

Taryn Brady tarafından seslendirilen müzik video “Danny Boy”a eşlik ettim. Video oynarken çevirileri ve telaffuzları sayesinde yeni kelimeler izleyip öğrenebileceğimi keşfettim.

Bir de web sitesi her bir ders için bazı kültürel bilgiler ve ders notları da sunuyor ve gelişim durumunun kaydını da tutuyor.

Nasıl göründüğüne dair bir örnek vereyim:

Eğer bu öğrenme metodundan keyif alıyorsan there's plenty more from the people behind EnglishClass101! İngilizce öğrenenlerin keşfedebileceği binlerce sesli ve görüntülü podcastlar vardır.

Podcastlar uzmanlarca geliştirilmiş fakat eğlenceli olması için tasarlanmıştır. PDF ders notları, flaş kartlar ve daha fazlasını da edinebilirsin.

FluentU

Gerçekten kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi için FluentU’daki müzik videolarına göz atmayı kesinlikle isteyeceksin.

FluentU, binlerce otantik İngilizce videolar (müzik videoların yanı sıra film fragmanları, eğlenceli YouTube klipleri, haberler ve daha fazlasını) sunuyor. Her bir video etkileşimli alt yazılar ile birlikte gösteriliyor. Bilemediğin herhangi bir kelimenin tanımını ve telaffuzunu öğrenmek için üzerine tıklayabilirsin. Oldukça eğlenceli hem de popüler videolar ile eğlenirken kelime bilgini geliştirmenin de etkin bir yolu. Dilersen iOS ve Android cihazlarında da FluentU mobil uygulamasını kullanabilirsin.

Bir videoyu izledikten sonra, videoda geçen kelimeleri hatırladığından emin olman için flaş kartlar ve alıştırmalar sunuyor.

Yeni başlayanlardan ileri düzeydeki tüm öğrencilere kadar, tüm öğrenenler için videolar var. Öğrenmen esnasında daima kendini geliştirdiğinden emin olabilmen için FluentU yerleşik gelişim takip araçları da sağlıyor.

Ayrıca, daha önce ne izlediğini hatırlar ve bu bilgiye dayalı olarak daha fazla video önerir. Kendine ait küçük bir dil koçuna sahip olmak gibi bir şey!

Hep hareket halinde misin? FluentU mobil uygulaması ile İngilizce öğreticini ve müziğini yanında taşı.

LyricsTraining

LyricsTraining, sevdiğin şarkıların sözlerini takip ederek İngilizce kelimeler ve ifadeler öğrenebileceğin bir sitedir. Müzik videoları ile İngilizce öğrenme adına çok iyi tasarlanmış bir site.

Bir müzik videosu seçtikten sonra seviyeni (başlangıç, orta, ileri veya uzman) seçiyorsun. Müzik başlar başlamaz dinlemek ve şarkının sözlerini yazarak tamamlamak zorundasın.

Sen şarkı sözlerini tamamlayana dek otomatik olarak video duracak – şarkı sözlerini tamamlaman için gerekli olanların dışındaki hiç bir harfi dahi kaydetmeyecek. Sonra, dinlemen, gözden geçirmen ve daha sonra devam etmen için video aynı yere geri dönecek.

Ed Sheeran’nin “Shape of You.” parçasını oynatarak saatlerce vakit geçirdim.

ESOL Courses

ESOL Courses, çevrimiçi ücretsiz bir öğrenme web sitesidir. İngilizce öğretmenleri ve öğrencileri için sınıf içi kaynaklar ve bireysel olarak çalışılabilecek dersler yayınlar.

Ayrıca müzik ile İngilizce öğrenme konusunda, pratik yapman için pek çok ücretsiz müzik video derslerine sahip! Genel dinleme becerilerimi pratik yapmak aynı zamanda yeni kelimeler ve sıklıkla kullanılan ifadeleri öğrenmek için “Waterloo Sunset” müzik videosunu  kullandım.

Her bir ders, alıştırma yapmana yardımcı olması için popüler bir müzik videosu ve onunla ilgili birkaç ödev ile sunuluyor. Videoyu izledikten sonra, bir quiz yapabilir, şarkı sözlerinin arkasındaki hikayeyi öğrenebilir, şarkıdaki en nadir kelime ve ifadelerin tanımlarına bakabilirsin.

Bu site ile ilgili en çok beğendiğim şey, alıştırmaları değiştirmeye ve güncellemeye sürekli olarak devam etmeleri.

En son videoda şarkı ve anlamı hakkında daha karmaşık sorular olmasına rağmen daha önceki videolarda sadece şarkı sözlerini tamamlamak için yalnızca birkaç alıştırmanın olduğunu görebilirsin.

Multimedia-English

Son olarak Multimedia-English olağanüstü bir müzik video dersi koleksiyonuna sahip. Her bir video şunlar sunuluyor:

  • Dikkatini çekmek için kısa bir açıklama
  • Şarkı sözlerinin bir dökümü
  • Etkinlikler ve oyunlar
  • En yeni, nadir kelime ve ifadelerin açıklamaları
  • Şarkı sözlerinin genel anlamının bir açıklaması
  • Hatta bazı karaoke versiyonları!

 Sia’nın “Cheap Thrills muzik videosu” ile öğreneyim ve pratik yapmayım derken gereğinden çok zaman harcadım.

Bu web sitesi ile ilgili en çok keyif aldığım şey, pek çok müzik videosunun son yılların popüler hit parçalarından olması. O halde hem öğrenebilir hem de keyif alabilirsin.

 

İşte al sana, müzik videoları ile İngilizce öğrenebilmen için seni dans ettirecek, sana şarkılar söyletecek hem öğretecek hem de eğlendirecek, fazlasıyla ücretsiz ders ve alıştırma! Müzik videoları ile İngilizce öğrenme hem keyifli hem de çok faydalı.

 

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close