konusma-ingilizcesi-kitap

İngilizce Konuşma Becerilerini Evde Geliştirmen İçin Karşılıklı Konuşma İngilizcesi Üzerine 10 E-Kitap

Keşke sana konuşma İngilizcesini göz açıp kapatıncaya kadar öğretecek bir kitap, CD ya da sihirli bir formül olsaydı!

Ama bir düşün, cerrahlar nereyi kesmeleri gerektiği üzerine tahmin yürütmezler.

Piyanistler piyanonun tuşlarına tahminen basmazlar.

Önce kitaplar okur, dersler alır, işlerinin nasıl yapılması gerektiğini izlerler.

Yani, önce işin nasıl yapıldığını öğrenirler.

Sonrasında da çalışırlar, uygulamaya geçmeden önce pratik üstüne pratik yaparlar.

İngilizce konuşmak konusunda da aynı şey geçerlidir, önce konuşma İngilizcesini öğrenmen gerekir.

Eğer gerçek dünyada geçen bir İngilizce konuşmanın neye benzediği konusunda bir fikrin yoksa, ya da İngilizce konuşurken hangi ifadeleri kullanman gerektiğini bilmiyorsan, dışarı çıkıp konuşmaya başlaman çok zor olacaktır.

Konuşma İngilizcesi öğrenme konusunda harika olan bu 10 e-kitap, çeşitli ortamlarda insanlarla aranda geçebilecek doğal konuşmalardan bir seçki içeriyor. Bu kitaplardan daha sonra kendi İngilizce karşılıklı konuşma alıştırmalarında kullanabileceğin değerli ifadeler ve iletişim becerileri öğreneceksin.

Aşağıda başlangıç seviyesinden ileri seviyedeki kadar herkese göre İngilizce e-kitaplar bulacaksın. Kitapları indirip hemen okumaya başlayabilirsin!

İngilizce Konuşma Becerilerini Evde Geliştirmen İçin Karşılıklı Konuşma İngilizcesi Üzerine 10 E-Kitap

Konuşma İngilizcesi üzerine (veya konuşma diliyle) yazılmış e-kitaplar şahane öğrenme araçlarıdır çünkü sana göre uyarlanabilirler. Bu kitapları kendi okuma hızına uyarlayabilir, istediğin hızda ilerleyebilir ve senin için en önemli olan kısımlara atlayabilirsin.

konusma-ingilizcesi-kitap

Ancak gerçek İngilizce konuşmalar kağıt üzerinde gerçekleşmez. Bu yüzden e-kitap okumalarını İngilizce karşılıklı konuşmaları doğal akışında gerçekleşirken görüp duyabileceğin FluentU ile desteklemek akıllıca olacaktır.

FluentU sana TV klipleri, komik reklamlar, röportajlar, iş dünyasına ait diyaloglar ve benzeri daha pek çok gerçek dünyaya ait İngilizce videoyu kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürülmüş halde sunar. Herhangi bir kelimenin tanımını anında görmek için interaktif altyazılarda kelimenin üzerine tıklaman yeter. Ayrıca her bir videonun içinde gömülü kelime bilgi kartları (flashcards) ve eğlenceli kısa sınavlar da var.

Bu, ana dili İngilizce olan kişilerin gerçek hayatta kullandığı İngilizceyi öğrenmenin eğlenceli bir yolu. Üstelik, aynı e-kitaplarda olduğu gibi, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde FluentU’yu beraberinde her yere götürebilirsin.

“50 Very Short Conversations”
(50 Çok Kısa Karşılıklı Konuşma)

Seviye: Başlangıç

E-kitap platformu: Kindle

Bu e-kitap konuşma İngilizcesi pratiği için mükemmel bir başlangıç noktası.

Başlıkta da belirtildiği gibi, bu kitapta basit ve sade bir İngilizceyle yazılmış 50 karşılıklı konuşma var. Okuyucunun neler konuşulduğunu anlamasına yardımcı olmak üzere her konuşmanın yanında resimler de var.

Buna ek olarak, kitapta okuduklarını anlayıp anlamadığını test etmek üzere kısa sınavlar da var. Kitaptaki İngilizce konuşmalar selamlaşmalar, yardım isteme, şehirde dolaşma, kişisel sorular sorma gibi konu başlıklarıyla bölünmüş. Kitapta ayrıca sohbetlerini daha ilginç hale getirmek için karşındaki kişiye sorabileceğin başka sorular da var.

“Practice Makes Perfect: English Conversation”
(Pratik Mükemmelleştirir: İngilizce Karşılıklı Konuşma) 

Seviye: Başlangıç

E-kitap platformu: Kindle veya Google Books

Bu e-kitap İngilizce öğrenen ve konuşma İngilizcesi becerilerini geliştirmek isteyen kişiler için bir rehber niteliğinde. İçinde karşılıklı konuşma pratikleri ile konuşma İngilizcesinde sık kullanılan kelimelerin, ifadelerin ve örnek cümlelerin açıklamaları var.

Bu kitabı okudukça, bir kişinin sana bir soru mu sorduğunu yoksa sana selam mı verdiğini ayırt etmeni sağlayan işaretler gibi yaygın kullanılan karşılıklı konuşma göstergelerini tanımayı öğreneceksin.

Bu e-kitapla birlikte kitabın uygulamasını da indirebilirsin. Bu uygulamada dinleme ve konuşma becerilerini ilerletmene yardımcı olacak ücretsiz sesli dersler ve alıştırmalar var. Sesli alıştırmalar İngilizce telaffuz alıştırması için de gayet faydalı.

Bu kitap bir dil öğretmeni tarafından yazılmış ve özel olarak ESL öğrencileri (ikinci dil olarak İngilizce öğrenenler) için hazırlanmış.

“Talk English: The Secret to Speak English like a Native In 6 Months for Busy People”
(İngilizce Konuş: Meşgul İnsanlar için 6 Ayda Ana Diliniz Gibi İngilizce Konuşmanın Sırrı)

Seviye: Başlangıç

E-kitap platformu: Kindle

Bu kitabın yazarı birtakım kolay tekniklerden faydalanarak altı ay içinde akıcı bir şekilde İngilizce konuşmayı öğrendiğini iddia ediyor. Bu kitapta ikinci dil olarak İngilizce öğrenen başka öğrencilerin de aynı şeyi yapabilmesi için adım adım talimatlar veriyor.

Bu kitap, öğrencilerin gramer kurallarını ezberlemeden uygulamayı nasıl öğrenebileceğine odaklanıyor. Ayrıca öğrencilerin İngilizceyi önce kendi ana dillerine çevirmeden nasıl konuşabilecekleri üzerine ipuçları da içeriyor. Genel olarak kitabın ana odağında öğrencilerin İngilizceyi çok fazla çaba harcamadan, ana dilleriymiş gibi doğal ve hızlı bir şekilde konuşmayı nasıl öğrenebilecekleri var.

Bu kitap, İngilizce dersi alamayacak kadar meşgul olan çalışanlar ve öğrenciler için özel olarak tasarlanmış.

“Spoken English in Dialogues: 833 Most Common English Sentences Used by Native Speakers in Real Life Situations”
(Diyaloglarla Konuşma İngilizcesi: Gerçek Hayat Durumlarında Ana Dili İngilizce Olan Konuşmacılar Tarafından En Yaygın Kullanılan 833 İngilizce Cümle) 

Seviye: Başlangıçtan Orta Seviyeye Kadar

E-kitap platformu: Kindle veya Scribd

İngilizce öğrenenlerin çoğu İngilizceyi doğru bir şekilde konuşmayı bildikleri halde gerçek hayatta geçen karşılıklı konuşmalarda zorluk çekiyorlar. Bu kitap, ana dili İngilizce olanlar tarafından farklı türden günlük konuşmalarda kullanılan yaygın İngilizce ifadelere ve cümlelere örnekler veriyor.

Bu kitap ayaküstü havadan sudan sohbetler, romantik buluşmalar, doktor randevuları, seyahate çıkmak gibi sık yaşanan pek çok durumu ele alıyor. İngilizce öğrenenler bu kitaptaki ifadelerden faydalanarak ana dili İngilizce olanların arasına daha rahat karışabilir ve kulağa daha doğal gelen bir şekilde İngilizce konuşabilirler.

“Conversation Skills: How to Easily Talk to Anyone Without Feeling Awkward or Shy”
(Karşılıklı Konuşma Becerileri: Utanmadan ve Kendini Tuhaf Hissetmeden Herkesle Kolayca Konuşabilme Rehberi)

Seviye: Orta

E-kitap platformu: Kindle

Bazen, İngilizce öğrenenlerin konuşmakta zorlanmalarının sebebi yalnızca başkalarıyla konuşurken kendilerini rahat hissetmemeleridir. Üstelik İngilizce öğrenenlerin çoğunun pek fazla ana dili İngilizce olan tanıdığı yoktur—bu yüzden İngilizce konuşma pratiği yapmak için yabancılarla konuşmaları gerekir.

Bu kitap sana, ister tanıdık olsun ister yabancı, herhangi biriyle konuşmanı kolaylaştıracak ipuçları veriyor. Kendine olan güvenini arttırıp başkalarına daha sempatik görünmene yardımcı oluyor.

Dilin yanı sıra, bu kitap göz teması ve beden dili gibi iletişimin başka önemli unsurlarına da odaklanıyor. Aynı zamanda iş görüşmeleri gibi resmi durumlarda veya partiler gibi gayrı resmi durumlarda nasıl davranman ve konuşman gerektiği konusunda birtakım özel ipuçları da veriyor.

“Listening Is an Act of Love”
(Dinlemek bir Sevgi Eylemidir)

Seviye: Orta Seviyeden İleri Seviyeye kadar

E-kitap platformu: Birden çok platformda bulunabilir

konusma-ingilizcesi-kitap

Bu e-kitap, radyo programcısı Dave Isay’in pek çok Amerikalı ile yaptığı sohbetlerin bir derlemesi. Bu kitapta sıradan Amerikalıların hayatlarına dair kişisel hikayeler ve dokunaklı anlara şahit olacaksın.

Konuşma İngilizcesi öğrenmek için pratik ipuçları alabileceğin bu kitap aynı zamanda Amerikan kültürüne ve ortalama bir Amerikalının hayatını nasıl yaşadığına dair bir fikir de veriyor. Kitapta ev ve aile, aşk ve ilişkiler, Amerika’da günlük hayatın ve çalışma hayatının nasıl olduğuna dair konular ele alınıyor.

“Working”
(Çalışmak)

Seviye: İleri

E-kitap platformu: Kindle veya NOOK

Studs Terkel tarafından hazırlanan bu kitap insanlarla işleri üzerine yapılan 100’ün üzerinde röportajdan meydana gelen bir derleme. Röportajların çoğu Amerikalılarla yapıldığından, bu kitap İngilizce öğrenenlere Amerikalıların hayatlarının büyük bir kısmını nasıl geçirdiklerine dair de bir fikir veriyor.

Bu kitap İngilizce öğrenen ve A.B.D.’de çalışmayı ve yaşamayı planlayan kişiler için de oldukça faydalı bir kitap. Bu kitapta yapabileceğin pek çok farklı meslek üzerine yapılan konuşmaları okuyacak ve Amerika’nın çalışma kültürü üzerine çok şey öğreneceksin.

Konuşma İngilizcesi öğrenmek isteyenler, bu kitapta yazarın soruları nasıl sorduğuna ve mülakat yaptığı kişileri nasıl rahatlattığına odaklanmalılar. Bu kitap aynı zamanda günlük hayatta konuşulan gündelik Amerikan İngilizcesini öğrenmek için de iyi bir kaynak.

“Science Is Culture: Conversations at the New Intersection of Science + Society”
(Bilim Kültürdür: Toplum ve Bilimin Yeni Kesişme Noktasında Konuşmalar) 

Seviye: İleri

E-kitap platformu: Kindle, Google Books veya NOOK

Bu e-kitap akademik hayatına İngilizce konuşulan bir ülkede devam etmek isteyen herkes için harika bir kaynak. Bilim insanları ve kültür alanından birtakım ünlü isimler arasında geçen konuşmaları içeriyor. Bu kişiler sağlık, ekonomi ve siyaset gibi küresel meseleler üzerine konuşuyorlar.

Bu kitap, İngilizce karşılıklı konuşmalarda kullanabileceğin akademik veya resmi İngilizceyi öğrenmek için iyi bir kaynak. Fakat çok çeşitli alanlardan pek çok kişi birbiriyle konuştuğundan, bu kitapta pek fazla özel terim veya jargon (teknik/sektörlere özel kelimeler) yok.

Bu kitabı konuşma İngilizcesi öğrenmek amacıyla okumayı düşünüyorsan, okurken yanında bir not defteri bulundursan iyi olur. Böylece sohbetlerde karşına çıkan yeni İngilizce kelimeleri not edebilir ve aklına kazıyabilirsin.

“Star Wars Interviews”
(Star Wars (Yıldız Savaşları) Röportajları)

Seviye: İleri

E-kitap platformu: Kindle

İngilizce öğrenenlerin çoğu en azından “Star Wars” ismini duymuştur. “Yıldız Savaşları,” dünyanın her yerinden hayranları olan ve uzayda geçen bilim kurgu türünde bir film serisi. Bu seri Amerikan kültürünün büyük bir parçası ve İngilizce konuşulan ülkelerde yaşayanların çoğu filmlerin birini ya da birkaçını görmüştür.

Bu kitap bir şekilde film serisinde yer almış kişilerle yapılan röportajlardan oluşan bir derleme. İngilizce öğrenen iki çeşit insan bu kitaptan zevk alacaktır: “Yıldız Savaşları” filmlerinin hayranı olanlar ve film yapımı ile ilgili daha fazla şey öğrenmek isteyenler.

Röportajlar “Yıldız Savaşları” filmlerinin nasıl ortaya çıktığına ve yönetildiğine dair pek çok şeyi açığa çıkarıyor. Bu e-kitap filmlerde yer alan oyuncularla, yazarlarla ve “Yıldız Savaşları” ekibinin bir parçası olan kişilerle ilgili dedikodular ve kişisel bilgiler içeriyor.

Genel olarak, bu e-kitap günlük Amerikan konuşma İngilizcesine dair harika örnekler sunuyor. Konuşma İngilizceni geliştirirken keyifli vakit geçirmek için ideal kitaplardan biri bu.

“The Last Interview Series”
(Son Röportaj Dizisi)

Seviye: İleri

E-kitap platformu: Birden çok platformda bulunabilir

konusma-ingilizcesi-kitap

Kitabın adından da anlaşılabileceği gibi, bu e-kitap serisi ünlülerle hayata veda etmelerinden önce yapılan son röportajlarla ilgili. Kitapta röportajı yer alan ünlülerin çoğu Amerikalı ya da İngiliz. Fakat kitapta meşhur Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez gibi dünyanın farklı bölgelerinden ünlülerle yapılan röportajlar da yer alıyor.

Bu kitap dizisinde hemen her alandan kişilerle yapılan röportajlar yer alıyor. Bilim insanları, şarkıcılar, yazarlar, filozoflar, oyuncular ve hatta şeflerle yapılan röportajlar var.

Konuşma İngilizcesi öğrenmek amacıyla bu kitabı okumak istersen, ilgi alanına göre bir kitap seçebilirsin. Bu kitaplar insanlarla hayatları, yaptıkları işler ve eserleriyle ilgili ilginç konuşmalar yapmayı öğrenmek için harika birer rehber. Konuşma İngilizcesi öğrenmek için gerçek hayatta geçen doğal İngilizce konuşmaları sindire sindire okumaktan iyisi var mı?!

 

Eğer “Yıldız Savaşları” üzerine bir sohbetin ardından New York’ta tesisatçı olmakla ilgili sohbeti okursan, konuşmalar arasındaki farkları anında fark edebilirsin. Bu da, İngilizce karşılıklı konuşmaları ele alan bu geniş yelpazedeki e-kitapları bu kadar değerli kılıyor. Konuşma İngilizcesiyle veya bu beceriyi geliştirmek üzerine yazılmış bu benzersiz kitapları düzenli bir şekilde okursan kendindeki hızlı gelişimi göreceksin!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close