komik-ingilizce-videolar

Kıkırdayarak İngilizce Öğrenmek için 6 Video Türü ve Hakikaten Çok Komik İngilizce Videolar!

İnternette en son izlediğiniz videoları bir düşünün -İngilizce ya da Türkçe fark etmez.

Kaçında komik hayvanlar vardı?

Peki ya, komik bebekler?

Ya da komik herhangi bir şey?

Komik videoları izlemesi eğlencelidir ve pek çok insan onları izlemekten hoşlandığı için çabucak popüler olurlar.

Peki ama, komik videolar izlemenin İngilizce öğrenmenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Elbette, hapşıran şapşal pandaları izlemenin size pek bir faydası olmayacaktır (tabii eğer videoyu izledikten sonra hakkında İngilizce bir şeyler yazmazsanız)!

Ancak doğru türden İngilizce videolar izlemek size aşağıdaki konularda yardımcı olabilir:

Öyleyse hemen komik İngilizce videolar izlemeye başlayın, inanın farkına bile varmadan öğrenmeye başlayacaksınız!

Komik İngilizce Videoları Nerede ve Nasıl Bulabilirsiniz

İnternet sayesinde istediğiniz videoları bulmak her zamankinden daha kolay.

İşte size komik İngilizce videolar bulabileceğiniz birkaç harika yer:

  • YouTube ve Vimeo: YouTube ve Vimeo kendi videolarınızı da yükleyebildiğiniz nispeten iyi bilinen iki internet sitesi. Bu sitelerde o kadar çok video var ki dikkatinizin başka yerlere kayması çok kolay —bu yüzden başlangıç olarak yalnızca birkaç kanala odaklanmayı deneyin. Mesela ünlülerle, nasıl yapılır videolarıyla ve kendi hayatıyla dalga geçen Ryan Higa’nın kanalıyla başlayabilirsiniz. Daha fazla komik video için College Humor kanalını deneyin.

  • TED: TED konuşmaları teknoloji, bilim ve etrafımızdaki dünya hakkında inanılmaz ilham verici konuşmalarıyla bilinir. Ancak ilhamın ille de ciddi olması gerekmez. Konuşmaların çoğu amacına ulaşmak için mizahtan faydalanır. En komik TED konuşmalarından bazılarını izlemek için bu listeye bir göz atın.
  • Üyelik servisleri: Netflix, Hulu ve Amazon Prime gibi aylık üyelik servisleri İngilizce filmler, diziler, komedi programları ve hatta stand-up gösterileri bulmak için harika yerlerdir. Örneğin Hulu artık “Seinfeld” dizisinin bütün bölümlerini yayınlıyor. Netflix’te de harika komedi filmleri var. “The Trip” dizisini izleyerek İngiliz kültürünü keşfederken İngiliz mizahı hakkında bir şeyler de öğrenebilirsiniz.
  • FluentU: Karşınıza çıkan yeni sözcüklerin tanımlarını videoyu izlerken görebilecekken, neden sözlüğe bakmak için videoyu durdurasınız ki? FluentU, kelimelerle ve tekerlemelerle oynayan bu video gibi komik videolar için harika bir kaynaktır. FluentU müzik klipleri, film fragmanları, haberler ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyaya ait daha pek çok videoyu alıp bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür. FluentU’da video izlemenin en iyi yanı, söylenenleri daima anlamanızdır! İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsiniz.

Artık komik videoları nerede bulacağınızı bildiğinize göre, hoşlandığınız türden mizahı aramaya başlayabilirsiniz. Her şeyi komik bulacaksınız diye bir şey yok! Mizah anlayışı kültürel ve kişiseldir.

Her kültürün ve her bireyin neyin komik olduğuna dair farklı görüşleri vardır. Bu, İngilizceyi mizah yoluyla öğrenmek için en iyi sebeplerden biridir. İngiliz mizahını anlamanız, İngilizce konuşulan kültürleri ve İngilizce kelimeleri onları komik bulacak kadar iyi anladığınız anlamına gelir.

Komik videolar yoluyla dil öğrenmek için başka bir sebep de, komik şeylerin daha akılda kalıcı olmasıdır. Gülmenin ve mizah anlayışına sahip olmanın beyninizin daha iyi çalışmasına yol açtığına dair pek çok bilimsel çalışma da var (2014 yılında yapılan bu çalışma gibi).

Aşağıda, özellikle İngilizce öğrenmek açısından iyi olan altı farklı tür komik videoyu inceleyeceğiz. Her bir türde başlamanızı sağlayacak birkaç video örneği de var. Yalnızca bazı videoların kaba bir dil içerebileceğini ve yaşı küçük öğrencilere uygun olmayabileceğini unutmayın.

Öyleyse gelin, biraz kıkırdayalım. Gülerek öğrenmeye başlamak üzeresiniz!

İngilizce Öğrenmeyi Eğlenceli Hale Getirecek 6 Komik İngilizce Video Türü

1. Reklamlar

İnternette video izlerken genellikle en iyi kısımları atlarsınız  —reklamları! Reklamların çoğu bir ürünü satmak için izleyen herkesin açıkça anlayabileceği türden bir mizahtan faydalanır.

Reklamlar İngilizce konuşulan kültürlerin önemli bir parçasıdır. Çoğu Amerikalı Super Bowl (Süper Kupa – ABD Ulusal Amerikan Futbolu Liginin yıllık şampiyonası) sırasında gösterilen yeni reklamları görmek için sabırsızlanır. Hatta kimilerinin izlemeyi dört gözle beklediği şey maçlardan çok reklamlardır!

Komik reklamlarda kelime oyunları yapılır. Reklamların mesajlarını çok kısa bir süre içerisinde karşı tarafa iletmeleri gerekir. Bazen mümkün olan en az sayıda kelimeyi kullanarak en büyük şakayı yapmaya çalışırlar. Bu yüzden reklamlarda sözcüklerin nasıl kullanıldığını dikkat edin. Reklamları yapan insanlar o mükemmel kelimeleri bulmak için epey zaman harcıyorlar. Seçtikleri kelimeleri neden seçtiklerini düşünüp anlamaya çalışın. Reklamlar gerçek hayatta konuşulan İngilizceyi öğrenmek için harikadır!

İzleyebileceğiniz reklam videoları:

“Top 10 Funniest Super Bowl Commercials.” (“En Komik 10 Super Bowl Reklamı”)

Pek çok Amerikalı, her yıl televizyonlarının başına oturup…. reklamları izlemek için can atıyor! Bakalım bu reklamları bu kadar komik kılan şeyin ne olduğunu anlayabilecek misiniz?

“Want to Feel Rich?” (“Kendinizi Zengin Hissetmek İster Misiniz?”)

Bu reklam, zengin insanların söyledikleriyle ve konuşma biçimleriyle dalga geçiyor, mesela “endives” (hindiba) kelimesinin söylenişi gibi.

2. Filmlerden Sahneler

Komik filmlerin tamamını izlemek İngilizce öğrenmek için harika bir yol. Ancak eğer bütün filmi izlemeye vaktiniz yoksa, yalnızca en komik bölümlerini de izleyebilirsiniz!

Daha önce izlediğiniz bir filmi seçebilir ve komik bölümlerini yeniden izleyebilirsiniz. Ya da henüz izlemediğiniz filmlerin meşhur komik sahnelerini seçip oynatabilirsiniz. Bu şekilde, sohbetlerde bu filmlere gönderme yapıldığında neden bahsedildiğini daha iyi anlamış da olursunuz.

Bunu nasıl yapmaya karar verirseniz verin, her seferinde birkaç repliğe odaklanmak için film sahnelerinden faydalanabilirsiniz.

İzleyebileceğiniz film sahneleri:

“The Pink Panther”/ “Pembe Panter”den bir sahne.

Bu videoda dedektif Pembe Panter’i düzgün İngilizce telaffuzları öğrenmeye çalışırken görebilirsiniz. Dudaklarının ve yüzünün abartılı hareketleri telaffuzunun neden yanlış olduğunu anlamayı kolaylaştırıyor. Neyi yapmamanız gerektiğini görmek kendi telaffuzunuzu düzeltme konusunda yardımcı olabilir!

“Airplane!” / “Uçak” filminden sahneler.

Bu video tek bir filmden alınmış pek çok farklı sahneden oluşuyor. Bu videoda pek çok “gag,” yani genellikle tek satırlık olan ya da yalnızca görsel olarak anlatılan kısa espri var. Haydi, hepsini anlamaya çalışın! (Bu video uygunsuz ya da “yetişkinlere göre” mizah unsurları içerebilir.)

3. Komik rap şarkıları

Rap müzik dinlemeseniz bile, internette bulunan komik İngilizce rap videolarından bazıları hoşunuza gidebilir. Rap günlük hayatta kullanılan pek çok sözcük ve deyim içerdiğinden öğrenme aracı olarak oldukça faydalı olabilir. Bunun yanı sıra rap yoluyla öğrenebileceğiniz pek çok kültürel ve pop kültüre ait referans da vardır.

Bu videoları anlamak için muhtemelen birden fazla kez izlemeniz gerekecektir. Kelimeleri not etmeye çalışın ve şarkıyı biraz öğrendikten sonra şarkıya eşlik etmeyi deneyin. Bu, İngilizce telaffuzunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda cümlelerde ve kelimelerde vurgu yapmanız gereken noktaları da öğrenirsiniz.

Aşağıdaki videolardan ilki, meşhur tarihi ve kurgusal figürleri birbirlerine karşı “rap savaşları”na sokan “The Epic Rap Battles of History”(“Tarihteki Epik Rap Savaşları”) adlı bir videolar dizisinin bir parçası. Tarihle ve popüler kültürle ilgili pek çok bilgi içeren bu videolardaki konuşmalar gayet hızlı akıyor.

İzleyebileceğiniz rap videoları:

ERB: “Romeo and Juliet vs. Bonnie and Clyde.” / (“Romeo ve Juilet, Bonnie ve Clyde’a karşı”) 

Bu rap savaşı iki çifti karşı karşıya getiriyor. Romeo ve Juliet oldukça eski bir tarzda, Şekspirvari bir şekilde konuşuyorlar (İngiliz yazar William Shakespeare’in yaşadığı döneme özgü tarzda). 1900’lerin başlarında yaşamış iki Amerikalı kanun kaçağı olan Bonnie ve Clyde ise onlardan oldukça farklı konuşuyorlar. Bu çiftlerin telaffuzlarına ve kullandıkları dile dikkat edin!

“The Parent Rap.” / (“Ebeveyn Rap’i”)

Ebeveyn olmak nasıl bir şey? Bu videodaki ebeveynler, bütün anne babaların (hatta çocuğu olmayanların bile) anlayabileceği deneyimlerini inanılmaz komik rap şarkılarıyla anlatıyorlar.

4. Skeçler

Skeçler kısa birer komedi oyunu gibidirler. Genellikle tek bir fikre ya da şakaya odaklanırlar ve onunla mümkün olduğunca komik bir şekilde oynarlar. Daha önce muhakkak birtakım skeçler izlemişsinizdir. Örneğin “Saturday Night Live” programı iyi yazılmış skeçleriyle meşhurdur, “Monty Python” da efsanevi bir İngiliz skeç programıdır.

Skeçlerde genellikle özel efektler kullanılmadığından ve hikaye tek bir yerde geçtiğinden komedi unsuru olarak sözcüklerden ve esprilerden faydalanılır. Bu sebeple skeçler İngilizce öğrenenler için harika öğrenme araçlarıdır. Kimi skeçler güncel olaylarla ve ünlülerle dalga geçerler ve onları anlamak dili yeni öğrenenler için büyük bir başarıdır!

İzleyebileceğiniz skeçler:

“Silly Job Interview.” (“Aptalca bir İş Görüşmesi.”)

“Monty Python”ın pek çok ünlü skeci vardır. Bu skeçte, adamın biri bir iş görüşmesine gidiyor, ancak görüşmede mülakatı yapan kişinin tuhaf tavırları yüzünden sürekli dikkati dağılıyor ve sözü kesiliyor. Neyse ki gerçek hayatta iş görüşmeleri böyle değil!

“Scenes from a Hat.” (“Bir Şapkadan Sahneler.”)

Bu videolar, “Whose Line Is It, Anyway?” adlı gösteriden alınmış. Bir grup komedyene bir şapkanın içerisinden rastgele çekilen birtakım durumlar veya konular veriliyor ve komedyenler doğaçlama olarak (yani önceden düşünüp planlamadan, o anda akıllarına gelen haliyle) bu durumlar üzerine oldukça komik ve kısa bir sahne oynuyorlar. (Şimdiden uyaralım, bu videolar kaba ve küfürlü dil kullanımı içerebilir!)

5. Gece yayınlanan sohbet programları

Amerikan televizyonlarında “late night show” adı verilen bir program türü var. Bunlar, tahmin edebileceğiniz gibi, gece geç saatte yayınlanan “talk show,” yani sohbet programı tarzında programlar. Güncel olaylarla ilgili komik yorumlar yapan birer sunucuları olan bu programlarda yorumların ardından ünlü konuklar ağırlanıyor ve sunucu konuklarla hayatları ve güncel projeleri hakkında röportajlar yapıyor.

Bu programların çoğunun başında bir monolog yer alıyor. Bu bölüm, program sunucusunun bir süre kendi kendine konuştuğu bölüm. Bu monologlar İngilizce öğrenmek için harika, çünkü sunucular bu bölümde genellikle güncel olaylardan ve kültürel olgulardan komik ve eğlenceli bir şekilde söz ediyorlar.

Bu monologları anlamanız demek, Amerikan kültüründe ve hatta dünyada neler olup bittiğini bilmeniz demek. Bu yüzden bu gece programlarını izlemeden önce, günün haberlerini okumayı deneyin. Bu sayede aynı anda hem İngilizce öğrenecek, hem İngilizcenin kullanıldığı kültürler hakkında bilgi edinecek hem de gülüp eğleneceksiniz!

İzleyebileceğiniz gece yayınlanan sohbet programı videoları:

Ellen DeGeneres monoloğu

Bu monologda Ellen, ünlü Amerikalı müzisyen Cher hakkında birtakım bilgiler paylaşarak espriler yapıyor. Eğer Cher’i tanımıyorsanız, bu sizin için Amerikan pop kültürü üzerine hızlandırılmış bir ders gibi olacak!

Craig Ferguson’ın monoloğu

Burada Craig biraz Arnold Schwarzenegger’den ve eski aktör-yeni siyasetçinin telaffuzundan bahsediyor. Craig’in kendi aksanı da gayet ilginç, bu yüzden bu videoda aksanlara dikkat edin! (Bu videoda kaba dil kullanımı vardır.)

6. Kötü İngilizce örnekleri

İngilizceyi yalnızca iyi örneklerden öğrenmezsiniz —kötü örneklerden de öğrenebileceğiniz çok şey vardır! Bazı videolar özellikle, espri olsun diye veya bir şey anlatmak için kötü İngilizce kullanırlar. Bu videolarla yapabileceğiniz alıştırmalardan biri, videolardaki hataları düzeltmektir. Videodaki İngilizceyi hiçbir hata kalmayana dek düzeltebilir misiniz?

Eğer bütün videoları düzeltmeye zamanınız yoksa, yalnızca bu videolarda kullanılan İngilizcenin neden “kötü” olduğunu anlamaya çalışabilirsiniz. Konuşmacı neyi yanlış yapıyor?

İzleyebileceğiniz kötü İngilizce videoları:

“Funny English Learning Class.” (“Komik İngilizce Öğrenme Sınıfı.”) Burada yanlış giden o kadar çok şey var ki nereden başlayacağımızı bilemiyoruz! Konuşmaların çoğunu deyimleri karıştıran, yanlış kelimeler kullanan ve İngilizcede hiçbir anlam ifade etmeyen sözler söyleyen bir İngilizce öğretmeni yapıyor. Örneğin, “bir dahaki sefere” demek için “next time” diyeceğine, “again time” diyor.

“Your Grammar Sucks.” (“Gramerin Berbat.”)

İnternette yapılan pek çok yorum yazım hatalarıyla doludur ve çoğunda doğru gramer kullanılmaz. Bu videoda Jack kötü İngilizceyle yazılan yorumları aynen yazıldıkları şekliyle sesli okuyup onlarla dalga geçiyor —kullanılan İngilizcenin neden yanlış olduğunu görmek için harika bir yol, değil mi? (Dikkat! Bu video kaba dil kullanımı içerebilir!)

 

Siz en çok ne tür mizahtan hoşlanıyorsunuz? Bu İngilizce videolar arasından en çok hangilerine güldünüz?

Kendiniz için öğrenmenin ve eğlenmenin mükemmel kombinasyonunu bulduğunuzda, İngilizce öğrenmenin çok daha kolay bir hal aldığını göreceksiniz. Neden bu kombinasyon komik İngilizce videolar olmasın?!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close