kolay-ingilizce-ogrenme

İngilizce Öğrenmenin En Kolay Yolu Nedir? Etkinliği Kanıtlanmış Bu 3 Metottan Biri Olabilir!

“İki nokta arasındaki en kısa mesafe düz bir çizgidir,” derler.

Bu da, bir yerden başka bir yere gitmenin en kolay ve hızlı yolunun dümdüz gitmek olduğu anlamına gelir.

Peki, “düz bir çizgiyle,”  yani, en kolay şekilde İngilizce öğrenmenin yolu nedir?

İngilizce öğrenenler daima daha kısa sürede daha akıcı konuşmanın yollarını ararlar. Öğrenmeye dair ipuçları ve hileler hakkında yazılar okur, öğrenmeyi günlük rutinimizin bir parçası haline getirmeye çalışırız.

Peki, İngilizce öğrenmeyi sizin için inanılmaz derecede kolay hale getirecek tek bir öğrenme metodu olsun istemez miydiniz?

“Öğrenme”den “akıcılığa” giden tek bir düz çizgi yok; fakat bilime göre, üç tane olabilir.

Aşağıda kolay bir şekilde İngilizce öğrenmek için kullanabileceğiniz bu üç metodu ele alacak, bu metotların her birinin kimin için ideal olduğunu ve onlardan faydalanmaya nasıl başlayacağınızı göstereceğiz.

En Kolay İngilizce Öğrenme Metodunu Bulmak Neden O Kadar Kolay Olmayabilir

İngilizce öğrenmenin en kolay yolunu arayan tek kişi siz değilsiniz. Bilim insanları ve dilbilimciler yıllardır bunu bulmaya çalışıyorlar. Şimdiye dek beyinlerimizin, özellikle de yeni dilleri öğrenme konusunda çok daha az sıkıntı çeken çocuk beyninin farklı dilleri ve dil öğrenmeyi nasıl işleme aldığı üzerine pek çok araştırma yapıldı.

Sorun şu ki, çoğu araştırma birbiriyle çelişiyor, yani birbirine zıt şeyler ortaya koyuyor. Kimi çalışmalar bir yolun en iyisi olduğunu iddia ederken, diğerleri başka bir metodun daha iyi işlediğini söylüyor.

Gerçekte, İngilizce öğrenmenin tek bir en kolay yolu yok. Neden mi? Süzün yüzünüzden, siz İngilizce öğrenenlerin yüzünden! Elbette, hiçbiriniz birbirinizle aynı değilsiniz, hiçbir öğrenci diğerine benzemiyor. Yaş, yaşanılan yer, geçmiş öğrenme deneyimleri, öğrenmeyle geçirilen zaman, yaratıcılık ve daha pek çok faktör nasıl öğrendiğinizi etkiliyor.

Siz en iyi sesli kitap dinlerken öğreniyor olabilirsiniz, ancak arkadaşınız planlı bir ders almayı tercih ediyor olabilir. İngilizce ders kitaplarından pek çok şey öğrenebilir veya en verimli öğrenmeyi her hafta İngilizce bir film izleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl öğrendiğiniz, nelerden zevk aldığınız ve nasıl düşündüğünüz, size en uygun metodun hangisi olduğunu belirleyecektir.

Metotlara geçmeden önce, size iyi bir haberimiz var: Şimdiye kadar ne öğrenmiş olursanız olun, araştırmalar daima arayı kapatabileceğinizi söylüyor. Örneğin İngilizce öğrenmeye bu yabancı dile her yönden maruz kalarak, immersion” (dil banyosu) metoduyla başlamamış olsanız bile, başlar başlamaz bu metodun faydalarını göreceksiniz. Diğer bir deyişle, yeni bir şey denemek için asla çok geç değildir!

Öyleyse aşağıya bir göz atın ve sizin için İngilizce öğrenmenin en kolay yolunu bulun.

İngilizce Öğrenmenin En Kolay Yolu Nedir? İşte Size İstediğinizi Seçebileceğiniz 3 Kanıtlanmış Metot

İşte size en güçlü İngilizce öğrenme metotlarından üçü. Bunları muhtemelen daha önce kullanmış ya da en azından kullanıldığını görmüşsünüzdür. İşin en can alıcı noktası, hangi metodun sizin için en iyisi olduğunu belirlemek.

Bu metotları çalışmalarınızda nasıl etkili olarak kullanabileceğinizi aşağıda göstereceğiz.

1. Dil Banyosu / Daldırma (Immersion) Metodu

İngilizce adı “immersion method” olan, Türkçede “dil banyosu” veya “daldırma” metodu ya da “doğal metot” (natural method) denir. “Immersion” kelimesinin anlamı, bir şeye tamamen dalma, gömülme, kendini kaptırma, tamamen o şeyle çevrili olmadır. “Immersion,” yani “dil banyosu” yoluyla öğrenmek için, İngilizce’nin içine dalmalı, İngilizce içinde yüzmeli, yani bir nevi İngilizce banyosu yapmalı ve dört bir yanınızı daima İngilizceyle donatmalı, bu dile sürekli maruz kalmalısınız.

Bilim diyor ki:

Bu metot yalnızca İngilizce öğrenmenize yardımcı olmaz, ana dili İngilizce olan biri gibi düşünmenize de yardımcı olur. Aslına bakarsanız, dil  banyosu metodunu kullanarak İngilizce öğrenmek beyninizin çalışma biçimini değiştirir ve beyninizi ana dili İngilizce olan birininkine daha fazla benzetir.

Bu metot aynı zamanda her gün İngilizceye daha fazla maruz kalmanızı da sağlar. Bu çok önemlidir, zira birtakım çalışmalara göre, her gün bir saat İngilizce çalışarak dili daha iyi kavrayabilirsiniz, ancak ana dil düzeyinde bir kavrayışa sahip olmak kolay olmayacaktır.

Bu neden işe yarıyor? Bebeklerin nasıl öğrendiğini düşünün. Dünyaya tek bir kelime bile bilmeden geliyorlar ve etrafları anında tuhaf bir dil tarafından sarılıyor. Ufak ufak, kullanılan bu dili dinleyerek ve insanları izleyerek birtakım kelimeler öğreniyorlar.

Bunun ardından, bu kelimeleri nasıl bir araya getireceklerini öğreniyorlar. Sonunda da, akıcı bir şekilde konuşmaya başlıyorlar. Bu yüzden bu metot “doğal” olarak nitelendiriliyor —kendinizi İngilizce ile kadar fazla çevrelerseniz, bu dili o kadar kolay öğrenirsiniz.

Eğer…

 • …İngilizce konuşulan bir ülkede yaşıyorsanız,
 • …dil bilgisi kurallarını ezberleyerek öğrenmekte sıkıntı yaşıyorsanız,
 • …en iyi konuşma ve dinleme yoluyla öğreniyorsanız,

…bu metodu deneyin.

Dil Banyosu/Daldırma Metoduyla Nasıl İngilizce Öğrenilir:

Bu metodu öğrenmek için, kendinizi tamamen İngilizce ile çevrelemeniz gerekecek. Eğer İngilizce konuşulan bir ülkede yaşıyorsanız, yolu zaten yarılamışsınız demektir! Kendinizi her gün İngilizceye daha fazla maruz bırakmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Telefonunuzun dilini, düzenli olarak kullandığınız sosyal medya hesaplarının ve internet sitelerinin dil ayarlarını İngilizce yapın.
 • İngilizce konuşulan çevrimiçi olarak ve gerçek dünyada bir araya gelen gruplara katılın. Aynı ilgi alanlarını paylaştığınız gruplar bulun ki konuşacak ortak bir şeyiniz olsun.

Faydalı Bağlantılar:

FluentU‘nun çevrenizi İngilizce ile doldurmak için pek çok blog yazısı ve kaynağı var. Burada izleyebileceğiniz iyi İngilizce filmlerle, çevrimiçi konuşma partneri bulabileceğiniz yerlerle ve İngilizceyi nasıl günlük hayatınızın bir parçası yapabileceğinizle ilgili daha pek çok gönderi bulabilirsiniz.

İngilizceye daha da fazla gömülmek için faydalı bilgiler içeren İngilizce blog’a bir göz atın veya FluentU videoları izleyin!

İngilizce dergilere abone olmanın harika bir yolu da, Magazine Line adlı internet sitesi. Bu sitenin sunduğu her tür ilgi alanına hitap eden geniş dergi yelpazesinin yanı sıra, indirimlerden de faydalanabilirsiniz; böylece kaliteli okuma materyallerine çok fazla para harcamamış olursunuz.

İnsanlarla yüz yüze tanışabileceğiniz gruplar bulmak için Meetup‘ı kullanabilir veya bazı Facebook gruplarına katılabilirsiniz.

2. Sınıf Metodu

İngilizce dersi almıyorsunuz diye bu metodu atlamayın! Sınıf İngilizcesi öğrenmek, resmi İngilizce dersleri almak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Bu yalnızca sınıftaymışsınız gibi öğreneceğiniz anlamına geliyor.

Sınıf metoduyla, dil bilgisi kurallarından, yazım ve kelime bilgisi derslerinden ve dilin temelinden başlayabilirsiniz. Bunlar dili bir arada tutan parçalardır.

Bilim diyor ki:

Bir dili konuşmaya başlamadan önce birtakım temel bilgilere ihtiyacınız vardır. Değilse, nereden başlayacaksınız? Bazı çalışmalara göre, dil öğrenmek bir nevi inşaat yapmaya benzer. “I walked to school,” (“Okula yürüdüm.”) gibi bazı temel cümlelerle başlayıp, üzerine yavaş yavaş bir şeyler eklersiniz.

Kuralları öğrendikçe, onlarla kendi cümlelerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz, hatta hata yapmaya bile. Örneğin, “Okulda şarkı söylerim,” cümlesinin İngilizce karşılığı için “I sing at school,” doğru bir cümledir, ancak “Okulda şarkı söyledim,” demek istediğinizde “I singed at school,” gibi bir cümle kurarsanız, bu doğru değildir (“singed” değil, “sang” olmalıdır). Bilgilerinizin üzerine ekleyerek, hata yaparak ve bütün süreçten ders alarak öğrenmenizi ilerletirsiniz.

Eğer…

 • …öğrenirken yapılardan ve düzenden hoşlanıyorsanız,
 • …yeterince kelime ve dil bilgisine sahip olmadan sohbetlere atlama konusunda rahat hissetmiyorsanız,
 • …İngilizceyi yalnızca konuşmak değil, derinlemesine anlamak istiyorsanız,
 • …İngilizce öğrenmeye yeni başlıyorsanız,
 • …en iyi sınıf ortamında öğreniyorsanız ya da İngilizce dersleri alacaksanız

…bu metodu deneyin.

Sınıf metoduyla nasıl İngilizce öğrenilir:

Sınıf metoduyla öğrenmek için, yapısal bir temele ihtiyacınız var. Evde ya da sınıfta bu şekilde öğrenebilirsiniz, fakat yanınızda özel öğretmen gibi birinin olmasının faydası olacaktır. Çok önemli hatalar yaptığınızda bu kişi size hatalarınızı gösterip ve düzeltmenize yardımcı olabilir. Sınıf metoduyla öğrenmek için, şu ipuçlarından faydalanın:

 • İngilizce derslerine/kurslarına yazılın. (Bu ipucu gayet mantıklı, değil mi?)
 • Eğer ders almıyorsanız, bir özel öğretmen veya size yardımcı olmaya istekli ve ana dili İngilizce olan birini bulun.
 • Birkaç iyi ders kitabı alın. Elinizin altında farklı türden ders kitapları bulundurmak (dil bilgisi için bir tane, kelime bilgisi için başka bir tane vb.) ya da öğreneceğiniz konuları konu tipine göre ayıran tek bir büyük ders kitabı almak iyi bir fikirdir. Bu şekilde İngilizce çalışırken her seferinde tek bir konuya odaklanabilirsiniz.
 • Kendinizi denemek için birkaç iyi çevrimiçi kaynak bulun; internette interaktif öğrenme siteleri  ya da quiz’ler (kısa sınav) bulabilirsiniz.
 • Her gün ders çalışmak için belirli bir zaman dilimi ayırın.
 • Daha önce öğrendiğiniz şeyleri unutmamak için özen gösterin. Eski notlarınızı sıklıkla gözden geçirerek hafızanızı tazeleyin. Her hafta, haftanın bir gününü eski konuları gözden geçirmeye ayırabilirsiniz.

Faydalı bağlantılar:

FluentU’nun blog‘unda, ilkbahar ve kıştan otel yönetimine kadar pek çok farklı başlıklarda kelime listeleri bulacaksınız. Burada aynı zamanda yaygın dil bilgisi hataları ve zamanların doğru kullanımı gibi dil bilgisi konularıyla ilgili size yardım edecek yazılar da bulabilirsiniz.

Eğer çevrimiçi bir öğretmen arıyorsanız, Verbling sitesinden faydalanabilirsiniz.

Verbling, tamamen çevrimiçi dil öğrenimine adanmış bir site. Burada yüzlerce dil öğretmeni arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz. Sitede arama yaptığınızda ücret, müsaitlik ve hatta öğretmenlerin konuştukları diğer diller gibi kriterlere göre arama sonuçlarına ulaşabileceksiniz —yani eğer ana diliniz Türkçe ise, size bu dilde İngilizce öğretebilecek bir öğretmen bulabilirsiniz. Ayrıca, bu sitenin teknolojisi özel derslere erişimi gayet kolay kılıyor çünkü burada Skype ya da benzeri üçüncü parti programlar kullanmanıza gerek yok. Her şey sitenin kendi sistemi içinde!

Birebir, yüz yüze özel ders almak isterseniz, bu hizmeti veren internet siteleri de var. Örneğin, Amerika’da yaşıyor ve özel ders öğretmeninizle yüz yüze görüşmek istiyorsanız, Wyzant sizin için doğru çevrimiçi kaynak. Bu site oldukça profesyonel ve sisteminde yaşadığınız bölgede kayıtlı iyi eğitimli ve kalifiye özel ders öğretmenleri bulabilirsiniz. Hatta sitenin İngilizce dil bilgisi öğretmenleri ve İngilizce yazma öğretmenleri gibi alanlarda özel öğretmenler bulabileceğiniz ayrı bölümleri var. Yaşadığınız bölgede sizin için ideal olan özel öğretmeni bulduktan sonra, seçtiğimiz öğretmenle yakınınızdaki bir kahvecide İngilizce dersi için buluşabilirsiniz! Yakınlarınızda ders vermek için müsait olan özel öğretmenleri bulmak için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz. Amerika’da yaşamıyorsanız da yine bu sitenin çevrimiçi özel derslerinden faydalanabilirsiniz.

Türkiye’de de birebir özel ders almak için İngilizce öğretmenleri bulabileceğiniz pek çok internet sitesi var. Örneğin farklı amaçlara göre İngilizce ders seçenekleri sunan Speak English internet sitesini inceleyebilir, zaman planınıza ve bütçenize en uygun İngilizce özel ders seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu sitede aynı zamanda ana dili İngilizce olan öğretmenlerden çevrimiçi İngilizce dersleri de almanız mümkün. Her konuda özel ders vermek isteyen öğretmenlerle ders almak isteyen öğrencileri buluşturan Özel Ders sitesi gibi platformlardan da faydalanabilir, yakınınızda özel ders veren yabancı dil öğretmenlerinin profillerini inceleyerek öğretmenlerle görüşüp ders talep edebilirsiniz. Bunlar dışında, yine pek çok farklı hizmetin yanı sıra özel ders veren öğretmenlerin de üye olduğu Armut.com gibi sitelerdeki İngilizce ders veren öğretmenlerin profillerini de inceleyebilir, gerekirse tanışarak kendinize en uygun öğretmeni seçebilirsiniz. Unutmayın, pek çok özel yabancı dil kursunun da birebir özel ders uygulaması var; kurs merkezlerine giderek öğretmenlerle yüz yüze tanışıp bilgi almanız mümkün.

Ders kitaplarına gelince: Ders kitabı alırken seçebileceğiniz pek çok kitap var, ancak bunların hepsi tek başınıza öğrenmek için iyi olmayabilir. Ders kitabı seçerken, kitaptaki soruların cevaplarını da veren bir öğrenci kitabı seçtiğinizden emin olun. Cambridge’in “In Use” serisi başlamak için iyi bir yer, ikinci dil olarak İngilizce öğrenen (ESL) öğrencileri için olan Perfect Phrases serisi de öyle. Seçtiğiniz ders kitabı öğrenme amacınıza da uygun olmalı, bu yüzden mutlaka neyi nasıl öğrenmek istediğinize göre seçim yapın. Bu şekilde İngilizce öğrenme sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Dil bilgisi becerilerinizi ölçebileceğiniz pek çok internet sitesi var. Örneğin Exam English‘te İngilizce deneme testleri bulabilir veya Grammar-Quizzes.com sitesinde daha konu odaklı gramer quiz’lerine (kısa sınav) bir göz atabilirsiniz (neredeyse her sayfanın altında bir quiz var).

3. İkili Metot

Yukarıdaki iki metot bir arada harika olur diye mi düşünüyorsunuz? Elbette olur! İkili (dual) metot denen bu yöntemle hem dil banyosu metodunu hem de sınıf metodunu bir araya getirerek kolayca İngilizce öğrenebilirsiniz.

Bir yerden başlamanız gerektiğini söylediğimizi hatırlıyor musunuz? İkili metot genellikle sınıfta öğrenme ile başlar, sonra da çalışma süresinin yarısı kadar bir süre boyunca dil banyosu unsurlarından faydalanır.

Bilim diyor ki:

Araştırmalar genellikle bir süre temel kurallarla başlayıp, daha sonra dil banyosuna geçmenin iyi bir fikir olduğu konusunda hemfikirdir. Ancak araştırmalar bu geçişin ne zaman olması gerektiği konusunda her zaman fikir birliğine varamaz.

Yapılan bir çalışmada çift dille eğitim verilen sınıflardaki öğrencilerin başarısıyla yalnızca ve daima İngilizce kullanılarak ders yapılan sınıflardaki öğrencilerin başarısı karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, başlangıçta çocuklar dil banyosu yöntemiyle daha hızlı öğrenseler de, zamanla yavaşlamışlardır. Çift dille eğitim gören öğrenciler ise daha yavaş öğrenmiş, ancak sonunda daha çok şey öğrenmişlerdir.

Eğer bu çocukların sizinle ne ilgisi olduğunu düşünüyorsanız, unutmayın: Sınıf metoduyla öğreniyor olsanız bile, bir gün gerçek insanlarla İngilizce konuşmaya başlamanız gerekecek. Bu geçişi ne zaman yapacaksınız? İkili dil banyosu metodu konuşmaya hazır biçimde başlamanıza imkan tanırken, bir yandan da İngilizcenin kurallarını öğretiyor.

Eğer…

 • …hem sınıf hem de dil banyosu öğrenme metotlarına ayıracak zamanınız varsa (Bunun faydası, çalışmaya ayrılan daha fazla zamanın, daha hızlı ilerleme anlamına gelmesi),
 • …sınıf ortamında daha iti öğreniyor, ancak İngilizce konuşmayı da öğrenmek istiyorsanız,
 • …İngilizce öğretilen dersler alıyorsanız,
 • …İngilizce konuşulan bir ülkede yaşıyorsanız,

…bu metodu deneyin.

İkili metotla nasıl İngilizce öğrenilir:

İkili metot, orta seviye (intermediate) İngilizce öğrenenler için idealdir. Eğer günlük hayatınızda İngilizce kullanmaya hazır olduğunuzu hissediyor, ancak yine de yapısal bir şekilde öğrenmek istiyorsanız bu metot sizin için iyi bir seçenektir.

İkili metot dil banyosu ve sınıf metotlarının bir kombinasyonu olduğundan, önceki iki bölümde verilen ipuçlarından ve bağlantılardan bir arada faydalanabilirsiniz. Ayrıca şu ipuçlarını takip ettiğinizden de emin olun:

 • Kendinize fazla yüklenmeyin. Mola vermeyi ve İngilizce çalışmak için belirli bir zaman ayırmayı unutmayın. Çok uzun süreler boyunca çalışmak öğrenme sürecinize zarar verebilir!
 • İyi bir denge yakalamaya çalışın. Bunu yapmanın bir yolu, sabah yeni bir şey öğrenip, gün içerisinde öğrendiğiniz bu şeyi kullanmaktır. Örneğin, sabah geçmiş zamanı öğrendiyseniz, gün içerisinde bir arkadaşınıza İngilizce olarak geçmiş zamanla hafta sonunuzdan veya son izlediğiniz filmden bahsetmeyi deneyin.
 • Haftalık olarak bir dil değişim partneriyle buluşun. Özel ders alıyor ya da okulunuzda İngilizce dersi görüyor olsanız bile, bir dil değişim partneriyle çalışmak, öğrenmek için kendi dilinizi kullanmanıza imkan tanıması açısından faydalı olabilir.

Bu metotların hangisini kullanacaksınız?

Unutmayın, bir işi yapmanın tek bir doğru yolu yoktur. Bu ipuçlarından ve fikirlerden bazılarını kullanabilir ya da birkaçını bir arada deneyebilirsiniz.

Önemli olan, size en kolay gelen şekilde İngilizce öğrenmenizdir.

Kendi günlük yaşamınıza ve öğrenme biçiminize en uygun olan metodu bulana kadar her şeyi deneyin! Kendinize göre İngilizceyi en kolay öğrenmenin yolunu siz bulacaksınız!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close