kolay-ingilizce-dersleri

Başlangıç Seviyesindeyken Bütün Dil Becerilerinizi Geliştirecek Kolay İngilizce Dersleri

İngilizce öğrenmeye, İngilizce dersleri almaya yeni başladınız.

Biliyoruz, yeni bir dili en baştan öğrenmek hiç kolay değil.

Bebekler genellikle ilk doğum günlerinden sonra ilk kez konuşur ve kolay sözcükler söylerler.

İki yaşına geldiklerinde, kelime hazineleri 100 kelimeye kadar çıkar.

Dört yaşına geldiklerinde, yetişkinlerinkiyle karşılaştırılabilecek konuşma becerilerine sahip olurlar!

İngilizce öğrenirken siz de benzer bir yol takip edeceksiniz.

Başka bir deyişle, ilk adım genellikle en zorudur. İlk günden İngilizce-Türkçe çeviri yapamazsınız!

Fakat dilin temellerine halim olduktan sonra, İngilizce becerileriniz tavan yapacak.

Başlangıç seviyesindeki pek çok dil öğrencisinin sorunu genellikle kendi öğrenme tarzlarına ve seviyelerine uygun dersleri bulamamalarıdır. Harika dersler bulduklarında bile bu dersler genellikle yalnızca İngilizcenin dar bir kısımına odaklanır.

Bu yazıda, sizin için bütün interneti taradık ve başlangıç seviyesindeki İngilizce öğrencilerinin geniş bir yelpazedeki dil becerilerini geliştirmeleri için en iyi ve en kolay İngilizce derslerini seçtik.

Bu müthiş liste, İngilizce öğrenme serüvenlerinin derinliklerine atılmadan önce bütün öğrencilerin ihtiyaçları olan bütün temel konuları kapsıyor.

Başlangıç Seviyesindeyken Bütün Dil Becerilerinizi Geliştirecek 18 Kolay İngilizce Dersi

İşleri kolaylaştırmak için, kolay İngilizce derslerimizi kategorilere ayırdık. Aşağıda kelimeler, sayılar, özel fiil türleri, telaffuz ve hatta İngilizce kurallarının istisnaları üzerine dersler bulacaksınız.

Temel İngilizce Kelime Dersleri

Bu kolay İngilizce kelime dersleri temel İngilizce kelimeleri öğrenmeye ve çabucak günlük hayatta kullanmaya başlamanın çok iyi bir yolu.

Eğer seviyenizle ve ilgi alanlarınızla mükemmel uyum sağlayan başka kelime dersleri de istiyorsanız, FluentU bunun için en iyi seçenek. FluentU, film fragmanları, müzik klipleri, ilham verici konuşmalar gibi daha pek çok özgün ve gerçek İngilizce videoları alıp onları kişiselleştirilmiş İngilizce derslerine dönüştürüyor.

Videoları izlerken herhangi bir kelimenin anlamını merak ederseniz alt yazılara tıklayarak tanımını hemen görebilirsiniz. Bunun yanı sıra her bir video için bilgi kartları, alıştırmalar, videoların metinleri ve benzeri başka öğrenme araçlarınız da olacak. Böylece, ana dili İngilizce olanların konuşma biçimini özümserken, aktif bir şekilde kelime haznenizi de geliştirmiş olacaksınız.

FluentU’da videolar türlerine ve öğrenme seviyelerine göre (başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar) düzenlenmiştir, böylece kendinize en uygun olan videoları kolayca bulabilirsiniz. Disney’in mega-hiti “Frozen” (“Karlar Ülkesi”) ile ya da Justin Bieber’ın oynadığı komik reklamlarla kolayca İngilizce öğrenmek istemez misiniz?

Ayrıca, FluentU öğrendiğiniz şeyleri hatırlar ve bu bilgiye dayanarak size yeni videolar önerir. FluentU deneme üyeliğiyle FluentU’nun video kitaplığındaki bütün videoları görebilirsiniz. İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsiniz.

Bir Günde 100+ İngilizce Kelime Öğrenmenin Yolu

Pek çok insan yeni kelimeleri bir plan ya da yapı olmaksızın öğrenmeye başlar. Yeni kelimeleri duyup anında ezberlemeye çalışırlar. Fakat birkaç saatin ardından, öğrenilenlerin çoğu unutulur. Öğrenciler genellikle doğru kelimeleri doğru zamanlarda hatırlayamazlar, bu da İngilizceye hakim olmalarını zorlaştırır.

Stratejiler, uzun vadeli hedefleri başarmak için yapılan planlardır. Bu dersteki kelime öğrenme stratejileri, dil öğrenme serüveniniz boyunca size kesinlikle yardımcı olacaktır.

Bu stratejiler arasında şunlar vardır:

  • Hem isim hem fiil işlevi gören kelimeleri öğrenmek
  • Birden çok anlamı olan kelimeleri öğrenmek
  • Ana dilinizdeki söylenişi de aynı olan kelimeleri öğrenmek
  • Aynı köke ya da sona sahip kelime gruplarını öğrenmek

Bu stratejilerle, İngilizce kelimeleri daha hızlı ve daha etkili bir şekilde ezberleyeceksiniz.

Banyo için Kelimeler

Banyo, genellikle uyandıktan sonra ilk gittiğimiz yerdir. Banyolarda yaygın olarak kullanılan nesnelerin isimlerini bilmek İngilizce öğrenenler için oldukça faydalı olabilir; özellikle de İngilizce konuşulan bir ülkeye gitmeyi planlıyorsanız.

Bu ders, bir banyoda bulabileceğiniz her şeyi içermesi açısından harika. Hatta banyo dışında da bulunan bazı nesneler de anlatılıyor. Örneğin, tiles, yani fayanslar, banyo dışındaki duvarlarda, zeminlerde ve çatılarda da bulunabilen şeylerdir. Benzer şekilde, trash can, yani çöp kovaları da banyo dışındaki yerlerde de bulunur.

Bu ders nesneleri göstermek için görsellerden faydalanıyor ve sonunda bir de alıştırması var.

Sınıfta Kullanılan Kelimeler

İngilizce öğrenenlerin çoğu öğrenmeye ya sınıfta, derslerle başlarlar ya da bir gün bir okulda ya da üniversitede okumayı planlarlar. Sınıflarda bulunan temel şeylerle ilgili kelimeleri bilmek, sınıftayken kendinize güvenmenizi ve kendinizi rahat hissetmenizi sağlayabilir.

Bu çizgi film, size sınıflarda bulunan tahta ya da ders kitabı gibi şeyleri gösteriyor. Videoda ayrıca her bir kelimenin yazılışını görüyor ve söylenişini duyuyorsunuz. Bu da, bu videoyu kelime öğrenmenin yanı sıra temel okuma pratiği için de kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Ne zaman “Good” ne zaman “Well” kelimesini kullanmalısınız

Bu kolay İngilizce dersleri özel bir kelime konusuna odaklanıyor: “Well” ve “good” kelimeleri arasındaki farka.

Bu konu, zaman zaman ana dili İngilizce olanların bile karıştırdığı bir konu!

Biri size nasıl olduğunuzu sorduğunda ne dersiniz?

“İyiyim” demek için iki genel cevap vardır:

“I am good.”

“I am well.”

Bu cevaplar genellikle birbirinin yerine kullanılabildiği için İngilizce öğrenen kişilerin çoğu iki kelimenin aynı anlama geldiğini düşünür. Ancak “good” kelimesi bir sıfattır, bu da bir ismi tanımlamak ya da değiştirmek için kullanıldığı anlamına gelir. “Well” kelimesi ise bir zarftır ve fiilleri değiştirir.

Bu fark başka cümlelerde açık olarak görülebiliyor. Pizzanın iyi olduğunu söylerken “good,” deriz, “well” değil. Ancak birinin şarkı söyleyişini tarif etmek için “well,” kelimesini kullanırız, “good” değil.

Bu video “I am good” ve”I am well” arasındaki farkı açıklayacak ve iki kelimeyi başka pek çok bağlamda nasıl kullanacağınızı gösterecek.

Çevreyle İlgili Kelimeler

Çevre, İngilizcesiyle environment bütün olarak doğal dünyayı ifade eder. Gezegenin çevresinden ya da belirli bir bölgenin çevresinden söz edebiliriz. Bu derste, bu konuyla ilgili en yaygın olarak kullanılan İngilizce kelimeleri öğreneceksiniz.

Dünya korkunç bir çevre krizinin içinde olduğundan, bu konu günlük sohbetlerde oldukça sık yer almaya başladı. Kelimelerin kendileri kulağa teknik ve akademik gelse de, ana dili İngilizce olanlar bu tür kelimeleri gayrı resmi ve gündelik bağlamlarda da kullanıyorlar.

Örneğin, çoğu şirketin reklamlarında  sustainability (sürdürülebilirlik) kelimesini kullandıklarını görebilirsiniz. Kimi siyasi partiler kendilerini bu etiketle tanımlamaya başladıkları için artık green movement (yeşil hareket) ifadesi de artık gayet popüler.

Bu video dersi size çevresel konular üzerine konuşurken ihtiyaç duyacağınız temel ve önemli kelimeleri öğretecek.

İngilizce Sayılar Üzerine Dersler

Sayıları öğrenmek nispeten kolaydır, çünkü yalnızca belirli şekillerde kullanılırlar. Anlamları hep aynı kalır ve kültürden kültüre değişmez.

Bu, sayıların adlarını Türkçeden İngilizceye çevirmeyi ve anlamayı oldukça kolaylaştırıyor. Ayrıca, matematik pek çok ülkede İngilizce olarak öğretilmese de, sayıların İngilizce isimleri bazı yerlerde öğretiliyor.

Fakat sayıları hatırlamanın bir zorluğu da vardır, o da anlamlarının genellikle cümlenin bağlamıyla ilgili olmamasıdır. Bu kolay İngilizce dersleri başlangıç seviyesindekilerin İngilizce sayıları öğrenmesi için mükemmel.

Sayı Saymak

Bu video size İngilizcedeki ilk yüz sayının adlarını ve rakamlarını gösteriyor. Bu video, İngilizce sayıları öğrenmeye başladığınızda düzenli bir şekilde pratik yapmak için ideal.

Bütün sayıları tek seferde ezberlemek herkes için çok zor olduğundan, günde 10 sayı öğrenmeye çalışın. Yeni bir grup sayıyı öğrenmeden önce videoyu tekrar izleyerek daha önce öğrendiğiniz sayıları da gözden geçirmiş olursunuz.

Bu video çok hızlı olduğundan, sesi yavaşlatmak isteyebilirsiniz. Konuşma hızını ayarlamak için video ekranının altındaki araçlar butonuna tıklamanız yeterli.

Sayıları tekrar ederken, öğretmenin sayıları söylerken ağzının aldığı şekillere dikkat edin. Bu, aksanı da yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Büyük Sayılar Şarkısı

Eğer müzikle öğrenmeyi sevenlerdenseniz, bu video tam size göre. Anlatıcı sayıları sayarken müziğin ritminden faydalanıyor.

Videonun hızı yukarıdakinden daha yavaş, bu yüzden İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için daha uygun olabilir.

Fakat anlatıcı videoda görünmediğinden, kelimeleri söylerken ağız hareketlerini göremiyorsunuz. Bu, başlangıç seviyesindekilerin kelimeleri doğru telaffuz etmesini biraz zorlaştırabilir.

Temel Matematikle İlgili Kelimeler Üzerine Bir Ders

Bu ders, bir tür bonus. İngilizce birtakım sayılar görecek ve duyacaksınız, ancak bu dersin ana odağında matematiksel semboller var.

Sunucu önce her bir sembolün adını söylüyor, sonra da işlevini açıklıyor.

Bu ders eninde sonunda teknik alanlara girecek kişiler için harika. Fakat bu matematik seviyesini genel olarak herkesin bilmesi gerektiğinden, bu temel sembollerin isimlerini bilmek İngilizce öğrenmek isteyen herkes için önemlidir.

Yardımcı Fiiller (Auxiliary verbs) ve Deyimsel Fiiller (Phrasal Verbs) Üzerine Dersler

Be, Do ve Have

Yardımcı fiiller (İngilizcede “auxiliary verbs”) kulağa karmaşık gelebilir, ancak aslında İngilizcedeki rolleri gayet basittir. Bu fiillerin İngilizcedeki diğer adı da, aynı Türkçede olduğu gibi “yardımcı fiil” anlamına gelen “helping verbs”dür, çünkü bu fiiller cümledeki ana fiillere yardımcı olurlar.

Do, be ve have İngilizcedeki üç temel yardımcı fiildir. Bu ders size bu fiillerin İngilizcede gündelik konuşmada nasıl kullanıldığına dair derinlikli bir özet sunuyor.

Dersin öğretmeni bu fiillerin farklı formları üzerine de epeyce odaklanıyor. Bunun yanı sıra ne zaman kısaltma kullanılması gerektiğinden ve fiillerin cümlelerden ne zaman atıldığından da bahsediyor.

Bu video başlangıç seviyesindekiler için inanılmaz faydalı bir video ve bütün bölümleri önemli kelimelerin kırmızı ile işaretlendiği örneklerle dolu. Bu videoyu izlerken örneklerin görüldüğü anlarda videoyu durdurun. Kuralların nasıl uygulandığına dikkat edin ve örnekleri anladığınızdan emin olun.

Eğer anlamadığınız bir şey olursa, bölümün başına dönüp öğretmeni bir kez daha dinleyin.

(Gereklilik, Olasılık ve Zorunlulukla İlgili Yardımcı Fiiller) Konusunda Bir Daha Hata Yapmayacaksınız!

“Modal verbs” denilen yardımcı fiiller, gereklilik ya da olasılık bildiren özel fiillerdir. Must, should, can, will ve may kelimeleri bu türden yardımcı fiillerdir.

Bu ders çoğu öğrencinin bu konuyu öğrenirken yaptığı üç temel hatayı sıralıyor. Ayrıca bu tür yardımcı fiillerin doğru ve yanlış kullanımlarını da gösteriyor.

Bu dersten sonra, bu kısa sınavla becerilerinizi test edin ve kavramları doğru anlayıp anlamadığınızı görün.

Deyimsel Fiilleri (Phrasal Verbs) Öğrenmenin Yeni Bir Yolu

Bu cümlelerin ortak noktası nedir?

“The car broke down in the middle of the road.”
“Araba yolun ortasında bozuldu.”

“The teacher asked Tom to turn off his phone.”
“Öğretmen Tom’dan telefonunu kapatmasını istedi.”

“I will drop off your book at your house today.”
“Kitabını bugün evine bırakacağım.”

Bu cümlelerin hepsinde deyimsel fiiller, İngilizcedeki adıyla phrasal verbs kullanılıyor. Bu tür fiiller, bir fiil ve bir edat veya zarfın yan yana gelerek bir söz öbeği oluşturduğu özel bir fiil türüdür.

Deyimsel fiiller genellikle İngilizce öğrenenlere zor gelir. Bu video dersinde Dawn Severenuk bu yaygın kafa karışıklığını giderebilecek çok faydalı bir ipucu paylaşıyor.

Her bir deyimsel fiili ezberlemeye çalışmak yerine, Dawn edatlara (prepositions) ve zarflara (adverbs) bakmanızı öneriyor. Her bir deyimsel fiilde, aynı fiilin cümleye göre çok farklı bir anlama gelebileceğine de dikkat çekiyor.

Fakat bu deyimsel fiillerde zarfların ve edatların anlamları genellikle aynı kalıyor. Örneğin, hemen hemen bütün deyimsel fiillerde “up”ın anlamı bir şeyi tamamlamak ya da bitirmekle ilgilidir.

Bu kolay teknik İngilizce öğrenen herkesin deyimsel fiillerin anlamını çözmelerine yardımcı olacak ve başlangıç seviyesindekilere epey zaman kazandıracak. Eğer bu dersten sonra bunu yapabileceğinizden emin olmazsanız, becerilerinizi test etmek için bu deyimsel fiil alıştırmalarını yapmayı deneyebilirsiniz.

Kolay İngilizce Telaffuz Dersleri

İngilizcede harfler ve sesler arasındaki bağlantı bu dili yeni öğrenmeye başlayanlara daima gizemli gelmiştir. Telaffuz kuralları karmaşık gibi görünebilir fakat bir kelimenin okunuşunun nasıl olduğunu anlamanın birtakım yolları vardır.

Bu dersler size, kolay kelimeleri doğru telaffuz etmeye başlamanız için İngilizce telaffuz hakkında bilmeniz gereken temel noktaları öğretecek.

Zor Kelimeler için Benim Telaffuz Sırrım

Kendinizi İngilizce kelimeleri Türkçede okuduğunuz gibi okurken mi buluyorsunuz? Yoksa ana dili İngilizce olanların aksanlarını anlamakta ve taklit etmekte mi  zorlanıyorsunuz?

Bu sorunların çoğu bütün İngilizce öğrenenlerde görülüyor. Bunun sebebi, ana dilinizde belirli bir şekilde konuşmaya alışmış olmamız.

Bu derste backchaining (geriye doğru zincirleme) denen ve profesyonel oyuncular ve dil öğretmenleri tarafından kullanılan bir tekniği öğreneceksiniz. Bu teknikle önce bir kelimenin son sesini söylüyor, oradan devam ediyorsunuz.

Bu, kelimedeki sesleri ayrı ayrı anlamanıza yardımcı olacak. Ayrıca İngilizcedeki yaygın ses gruplarına aşina olmanızı da sağlayacak.

İngilizceyi Bebekler gibi Öğrenin

Ana dilinizi nasıl öğrendiğinizi hatırlıyor musunuz? Muhtemelen hayır.

Çünkü çocukken dili otomatik olarak kaparız. Bu video, bebeklerin konuşmayı nasıl öğrendiğini ele alıyor, sonra ikinci bir dil öğrenenlerin bebeklerin başarısını taklit etmeleri için üç yol sıralıyor.

Videonun gösterdiği gibi, bebekler önce vurguya ve kelimelerin verdiği hisse odaklanırlar. Bu onların kelimeleri düzgün bir şekilde öğrenmeden önce bile bir şekilde kendilerini ifade etmelerini ve iletişim kurmalarını sağlar.

Bebekler ayrıca başkaları konuşurken ağız hareketlerini izler ve sürekli taklit ederler.

Bu video bu fikirleri biraz daha açacak ve size İngilizceyi doğal yollarla – bebekler gibi!- öğrenmeniz için taktikler verecek.

İngilizcedeki Zor Sözcükler Nasıl Telaffuz Edilir

Genel stratejileri aklınızın bir köşesinde tutmak iyidir, ancak asıl zorluk her zaman kelimeleri telaffuz etmek olmuştur.

Bu ders, başlangıç seviyesindeki öğrencilerin genellikle zor bulduğu yedi kelimeyi sunuyor. Öğretmen bu kelimelerin her birini, içerdiği seslere ve vurguya odaklanarak telaffuz ediyor.

Bu video, İngilizcedeki sözcük yazımlarının genel telaffuz kalıplarıyla olan ilişkisi hakkında fikir edinmenizi sağlıyor. Bu kalıplar dilin her alanında görülüyor ve bu video ileri seviyede kelimeler öğrenmeye giden ilk adım için iyi bir basamak oluşturuyor.

“Ough” Nasıl Telaffuz Edilir

İngilizce telaffuzun ne kadar sıkıntılı olduğunu bu harf grubundan daha iyi gösteren bir örnek daha yok. Bu harflerin okunuşu hemen her kelimede değişiyor.

Bu video, bu harf grubunun telaffuzun nasıl ve ne zaman değiştiğinin güzel bir özetini veriyor. Ayrıca genel kelime pratiği yaparken de kullanabileceğiniz pek çok örnek sunuyor.

“B,” “C” ve “D” Harflerinin Okunmadığı Kelimeleri Telaffuz Etmenin Kuralları

Bu, İngilizce öğrenen çoğu kişi için bu dilin en sinir bozucu yanlarından biridir. Sesleri ve çeşitli harflerin kombinasyonlarını öğrenmek için saatlerce uğraşırsınız. Sonra, bazen bazı kelimelere okunmayan bazı harflerin eklendiğini keşfedersiniz.

Bu ders, B, C ve D harflerinin ne zaman okunmadığını anlamakta kullanabileceğiniz bazı genel kuralları sıralıyor.

Örneğin, B genellikle kelimelerin sonunda, M harfinden hemen sonra geldiğinde sessizdir, yani okunmaz. Buna örnek olarak,  “crumb” (kırıntı) ve “bomb” (bomba) kelimelerini verebiliriz.

İngilizcede bu okunmayan harfler, dilin tarihinden dolayı çok yaygındır. Bu kalıpları nasıl tanıyacağınızı öğrenmek, İngilizce öğrenirken kelimeleri doğru telaffuz etmenizi kolaylaştıracaktır.

İngilizce Kuralların İstisnaları Üzerine Dersler

İngilizce, herkesi hazırlıksız yakalayabilir ve şaşırtabilir. Neredeyse her dil bilgisi kuralının bir istisnası vardır.

Bu bölüm, bu istisnaların farkında olmanıza yardımcı olmak için hazırlandı.

A/An Kuralının İstisnaları

“Mary offered Tom a banana. But Tom wanted an apple instead.”
“Mary Tom’a bir muz ikram etti. Fakat Tom onun yerine bir elma istedi.”

Eminim daha önce buna benzer cümlelerle karşılaşmışsınızdır. İngilizcede “article” denen “a” sessiz harflerle başlayan kelimelerden önce kullanılır, fakat “an” sesli harfle başlayan kelimelerden önce kullanılır.

…Çoğu zaman.

Bu ders size, yukarıdaki kuralın istisnalarını gösterecek ve bu sayede İngilizceyi daha doğal bir şekilde, ana diliniz İngilizceymişçesine konuşmanıza yardımcı olacak.

Süreklilik Biçiminde Kullanılan Durum Fiilleri

Türkçede durum fiili olarak ifade ettiğimiz “stative verbs“ün ne olduğunu biliyor musunuz?

Eylemleri tarif etmek yerine (koşmak gibi), duyguları, ilişkileri, düşünceleri ve başka oluş bildiren durumları tarif ederler.

Bu kelimeler genellikle “continuous form”da, yani süreklilik bildiren yapıyla (“-ing,” ile biten kelimeler, running gibi.) kullanılmazlar.

Fakat bazen durum fiilleri bu kuralı bozarlar. Bunun en yaygın örneği, deyimlerde ve atasözlerinde görülür. “It’s really weighing on my mind,” (“Bu gerçekten kafamı kurcalıyor.”) bunlara bir örnektir. McDonald’s’ın ünlü sloganı “I’m lovin’ it” (“Bunu seviyorum,” – lovin’ , loving’in kısaltılmışıdır) da bir başka örnek.

Bu video bu tarz istisnaları ve daha fazlasını anlamanıza yardımcı olacak.

 

Bütün bu kolay İngilizce derslerini inceledikten ve İngilizcenin temellerine hakim olduktan sonra, başka bir temel listemize, ileri seviye İngilizce derslerine bir göz atmanızı öneririz. Aslına bakarsanız, düzenli çalışmak, akıcı konuşmaya giden tek ve en kolay yoldur.


Dhritiman Ray kurgu, şiir ve kurgu-dışı türlerinde eserler veren bir yazar. Uzmanlık alanları eğitim, psikoloji ve yaşam tarzı gibi konular. Hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close