kabin-memuru-icin-ingilizce

Kabin Memuru için İngilizce: İşte Bu Meslekte İhtiyaç Duyacağın 60’tan Fazla Sözcük

Her gün 8 milyon kişi uçakla yolculuk ediyor.

Bu da her sene 3 milyardan fazla kişinin uçakla uçtuğu anlamına geliyor.

Milyarlarca kişinin yolculuklarından memnun kalmalarından, rahat bir yolculuk yapmalarından ve en önemlisi güvende olmalarından kabin memurları sorumludur.

Dünyayı bu kişilerle birlikte bir baştan bir başa dolaşmak için kabin memuru mu olmak istiyorsun?

Her gün gökyüzünde uçma hayalleri mi kuruyorsun?

Bir kabin memurunun hayatı son derece büyüleyici olabilir—ama bununla birlikte çok çalışman ve sorumluluk alman da gerekir.

İnsanlar bazen kabin memurlarının sadece havalı garsonlardan ibaret olduklarını düşünür. Yolcuların ihtiyaçlarıyla ilgilenmek önemli olsa da bilmen gereken birçok farklı şey var.

Uçaklar ve uçak yolcularının sağlıklı ve güvende olmasını sağladıkları için kabin memurları son derece önemlidir.

Bu büyük sorumluluğu almaya hazırsan sana bir kabin memuru olmanda yardımcı olacağız.

Sadece bununla da kalmayacak ve en iyi kabin memuru olmanı sağlayacağız.

Kabin memuru için İngilizce sözcük ve sözleri öğrendikten sonra havalimanı ve uçaklarda meydana gelebilecek herhangi durumu sabır, zeka ve bir gülümseme ile çözmeye tamamen hazır olacaksın.

Kalkışa Hazır Ol: Kabin Memuru için İngilizce 60’tan Fazla Sözcük ve Söz

Kabin görevlileri sadece uçaklarda çalışmakla kalmaz. Aynı zamanda havaalanında da çalışırlar. Bir havaalanında çalışmak için seyahat etmek ile ilgili çok sayıda sözcük bilmen gerekir.

Gezginler her zaman havaalanında koşturur, endişe eder ve uçuşlarını ararlar. Memur üniformanı giydiğini gördükleri zaman bir kabin görevlisi olduğunu anlayacaklardır. Uçuş kapısını bulamadıkları zaman bunu sana sorabilirler.

Bu kaybolmuş ve kafası karışmış yolculara yardımcı olabilmeni istiyoruz! Sana havaalanında yolculara yardımcı olmak için ihtiyacın olan kabin memuru için İngilizce sözcükleri sıralayarak başlayacağız.

1. Havaalanında

İşte havalimanı hakkında bilmen gereken temel sözcükler:

 • airline — Uçakların sahibi olan havayolu şirketidir. Bunun örnekleri arasında American Airlines, Singapore Airlines ve Emirates gösterilebilir.
 • airfare — Bir uçak biletinin fiyatıdır.
 • flights Uçuşlar, iki lokasyon arasında yapılan uçak yolculuklarıdır.
 • layover — Yolcuların gidecekleri yere varabilmeleri için bir uçaktan inip diğerine binmelerine transfer denir. Bazen yolcuların bir sonraki uçuşlarına yetişmek için sadece birkaç dakikaları olur. Bazen de diğer uçuşlarını saatlerce—ve hatta günlerce—beklemeleri gerekir!
 • terminal — Yolcuların uçaklarına bindikleri ve indikleri büyük binaya terminal denir. Büyük havaalanlarında birden fazla terminal bulunur. Küçük havaalanlarında ise sadece bir terminal vardır.
 • gate — Her uçuş belirli bir kapıdan ayrılır. Bir uçağa binebilmek için yolcuların gidecekleri kapıyı bilmeleri gerekir. Kapılar genellikle sayılıdır ve her birinde yolcuların oturabilecekleri ve uçaklarının gelmesini bekleyebilecekleri alan bulunur. Kapı aynı zamanda kabin memurlarının yolcuların belgelerini kontrol ettikleri ve uçağa binmelerine yardımcı oldukları yerdir.
 • arrivals Gelen uçuşlar, havaalanına ulaşan uçuşlardır. Hangi uçuşların hangi saatte geldiğini gösteren bir gelen uçuş bilgi ekranı (arrivals board) bulunur.
 • departures Giden uçuşlar, havaalanından kalkan uçuşlardır. Hangi uçuşların hangi saatte kalkacağını gösteren bir giden uçuş bilgi ekranı (departures board) bulunur ve genellikle bu, gelen uçuş bilgi ekranının yanındadır. Yolculara bunları nerede bulacaklarını söyleyebilmek için gelen ve giden uçuş bilgi ekranlarının nerede olduğunu hatırlamaya çalışmalısın.
 • on time — Uçak planlanan saatinde varmış ya da kalkmış ise o uçağın zamanında kalktığı ya da vardığı söylenir.
 • delayed — Bir uçak rötar yaptığı zaman planlanan saatinde varmamış ya da kalkmamıştır.
 • cancelled İptal edilen uçuşlar, gerçekleştirilmeyecek uçuşlardır. Yolcuların gidecekleri yere ulaşmak için başka uçuşlar bulmaları gerekir. İptal edilen uçuşlar, yolcuların açıkça görebilmeleri için bilgi ekranlarında genellikle kırmızı ile işaretlenir.
 • check in Check in, yolcuların seyahat belgelerini (pasaport ve vize gibi) havayolu şirketi çalışanlarına gösterdikleri yerdir. Havayolu çalışanları uçuş için doğru belgelere sahip olduğundan ve yolcunun bagajlarının uçağa koyulduğundan emin olacaktır.
 • boarding — Yolcular uçağa binmeye başladıkları zaman yolcu alımı başlamış olur.
 • lost and found — İnsanlar bir havaalanında eşyalarını kaybettikleri zaman bu eşyalar kayıp ve buluntu eşya ofisine götürülür. İnsanlar kaybetmiş oldukları eşyalarını bulmak için bu ofise gidebilir.
 • luggage/baggage storage — Gezginler, havalimanından çıkmak için bagajlarını bagaj emanete bırakmak isteyebilirler. Özellikle yolcuların uzun aktarma bekleme süreleri olması ve bir sonraki uçuşlarına kadar bekledikleri şehri görmek istemeleri halinde bunu yaptıkları görülür.

Bunlar bir havalimanındaki en önemli sözcüklerdi. Havalimanları ve uçuşlar hakkında daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsin.

2. Yolcu Alımında

Bir kabin memuru olmanın en önemli parçalarından biri de yolcuların uçağa binişlerine yardımcı olmaktır. Bir kabin memuru olarak her uçuş için kapıda olman gerekir. Yolculara kapı, uçuş ve biletleri hakkında bilgiler vermen gerekir.

Ayrıca, yolculara uçağa binme zamanının ne olduğunu söylemen gerekir.

Daha önce bir havalimanına gidip uçak yolculuğu yapmış mıydın? Kapıda beklerken tüm yolcular aynı anda uçağa koşamaz. Bu süreç oldukça düzenlidir. Kabin memurları her seferinde belirli bir grup yolcuyu çağırır. Her yolcu grubu uçaktaki koltuklarına göre belirlenir.

Şimdi bilet, koltuk ve yolculara yardımcı olmak için kullanılan sözcükleri sana tanıtacağız.

Bilet tipleri

 • rows Koltuk sıraları, uçağın sol tarafından başlayan ve sağ tarafına doğru uzanan koltuk dizileridir.. Bu sıralar numaralandırılmıştır. Genellikle ilk birkaç sırada (örneğin, 1-3 arası) oturan yolcular çağrılarak yolcu alımı başlar. “We are now boarding all passengers in rows 1 through 3” gibi açık bir duyuru yapman gerekir. Herkesin seni duyduğundan ve anladığından emin olmak için bu duyuruyu birkaç kere tekrarlamalısın.
 • first class — İlk sıralarda oturan yolcular birinci sınıf koltuklarda oturmaktadır. Birinci sınıf koltuklar yolcuların daha rahat hareket edebilmeleri için daha geniş bir alana sahiptir. Bu koltuklar genellikle daha büyük ve daha rahattır. Birinci sınıfta seyahat eden yolcular uçuş sırasında özel hizmet de alabilir. Bu nedenle de birinci sınıf koltuklar daha pahalıdır ve birinci sınıf yolcular uçağa binen ilk kişilerdir.
 • business classBusiness class koltuklarda genellikle birinci sınıfa kıyasla çok fazla özel hizmet yoktur ama ekonomi koltuklardan daha iyidir (bkz. Açıklaması aşağıda). Business class koltuklar genellikle birinci sınıf koltuklardan daha ucuzdur.
 • economy class Ekonomi sınıfı koltuklar çoğu yolcunun oturduğu koltuklardır. Bu biletler birinci sınıfa göre daha ucuzdur. Bunlar aynı zamanda coach koltuk olarak da bilinir. Yolcular ekonomi sınıfı uçtuklarını (flying coach) söyleyebilirler
 • window seats Pencere kenarı koltuklar, uçağın pencere yanındaki kısmına yakındır. Bunu hatırlamak oldukça kolay! Uçağın sol tarafındaki pencere kenarı koltuklar “A” harfiyle işaretlenmiştir. Soldan sağa bu koltuklara alfabedeki diğer harfler verilir. Yani A hizasının yanında sırayla B, C, D ve diğer koltuklar yer alır. En sağda kalan pencere kenarı koltuk ise o sıranın son harfiyle ifade edilir.
 • aisle seats — Koridor, insanların uçak içerisinde yürüdükleri alandır. Koridor koltuklar koridora en yakın olanlardır.
 • exit row Acil çıkış sırası, acil çıkışlar yanındaki koltuk sırasıdır. Bu sıralarda güçlü ve sağlıklı kişilerin oturduğundan emin olmak istersin. Örneğin, yaşlılar ve çocuklar farklı bir yerde oturmalıdır. Bir acil durum olması halinde güçlü bir kişinin acil çıkış kapısını açması gerekebilir.
 • standard Standart koltuklar herhangi sınırlaması (bazı yolcuların oturmaması gereken acil çıkış sırası gibi) olmayan normal koltuklardır ve hiçbir özel hizmet (ekstra alan gibi) sunulmaz.
 • bulkhead Bölme koltuklar, yolcuların bacaklarını uzatabilmesi ve daha rahat olmaları için daha fazla bacak alanı (legroom) sunar. Bir uçakta bu gibi koltuk sayısı fazla değildir.

Daha önce de belirttiğim üzere yolculara kapıda bilgi vermen gerekecek. Kapıda genellikle bir mikrofon bulunur ve sesinin duyulmasını sağlar.

Tüm yolculara talimatlar vermek için bu mikrofonu kullanacaksın. Kapıya gelmenin kimin sırası olduğunu, belgelerini göstermelerini ve uçağa binmelerini söyleyeceksin.

Bu talimatları vermek sadece sözcük bilgisi değil, aynı zamanda iyi bir telaffuz da gerektirir.

İyi İngilizce telaffuzun önemi

Mikrofon kullanırken dahi yolcuların seni duymaları ve anlamaları zor olabilir.

Şahsen anadilim İngilizce ve İngilizce konuşmalarına rağmen kendi ülkemde (ABD) sıklıkla kabin görevlilerini anlamakta zorlanıyorum. İşte bu nedenle de bir kabin görevlisi hala İngilizce öğreniyorsa telaffuza büyük özen göstermelidir.

Anlaşılır konuşmak ve harika bir İngiliz aksanı kullanmak önemlidir. Gerekiyorsa yavaşça konuş. Bir saniye durakla ve okuduğun ya da söylediğin sözcükleri bir düşün.

Yolcuların ne zaman kapıya gideceklerini ve uçağa bineceklerini bilmeleri için her İngilizce sözcüğü doğru şekilde telaffuz et.

Telaffuz için pratik yapmalısın:

 • İngilizce harfler — Uçak üzerindeki her koltuğun konumuna göre bir harf ile adlandırılmış olması nedeniyle harfler önemlidir.
 • İngilizce sayılar — Uçak üzerindeki her koltuk sırasının bir numarası vardır. İnsanlara uçuktaki belirli sıraları söylemen gerekeceği için bunlar çok önemlidir. İlk birkaç sıra uçağa bindikten sonra sonraki birkaç sırayı çağırırsın ve böylece tüm yolcular yerlerine geçer.

Harfler ve sayılar kullanan koltuk etiketleri hala aklını karıştırıyorsa SeatGuru’ya girerek uçak koltuklarının haritalarına bakabilirsin. Bazı örneklerini görmek için “Browse Airlines” seçeneğine tıkla, “Planes and Seat Maps” ögesini seç ve herhangi bir uçak seç. Örneğin, işte American Airlines tarafından satın alınmış bir Boeing 767’nin (büyük bir uçak tipidir) koltuk düzeni. Eğer yakın zamanda bir uçak ile seyahat edeceksen uçuş bilgilerini yazabilir ve uçuşundaki koltukların nasıl göründüğünü görebilirsin.

Kapıda bekleyen tüm yolcular uçağa bindikten sonra hala uçağa binmemiş bazı yolcular kalabilir. Bu kişilerin isimlerini havayolu şirketi tarafından sana verilen listede göreceksin. Mikrofona konuşman ve eksik yolcuların isimlerini söylemen gerekebilir.

3. Uçağı Bilmek

Bir kabin memuru olarak uçakları çalışman gerekecek. Bir kabin memuru olmak için eğitim aldığın zaman uçaklar ve uçak parçalarını ne kadar anladığını test etmek için testler çözmen istenecektir.

Pilot (uçağı uçuran kişi), co-pilot (yardımcı pilot) ve air traffic control (hava trafik kontrolörü) ile iletişim kurabiliyor olman gerekecektir. Bu havayolu şirketi çalışanları uçak hakkında teknik terimler kullanabilir.

Bu terimleri yolcularla konuşurken kullanmanız gerekmez.

İşte öğrenmen gereken bazı anahtar kelimeler:

 • jetbridge/jetway — Uçağı terminale bağlayan körüktür. Bu körük uzun bir koridora benzer. Sen ve diğer kabin memurları da dahil herkes uçağa bu körük içinden geçerek ulaşır. Farklı uçaklar arasında kolaylıkla hareket ettirilebildiği ve dışarı çıkmanı gerektirmediği için son derece rahattır. Bu tür körük köprüler skybridge, airbridge ya da boarding bridge gibi isimlerle de anılmaktadır.
 • airstairs — Bunlar, bir uçağın giriş kapısını aprona (runway ya da tarmac) bağlayan yolcu merdivenidir. Bunlar kolaylıkla hareket ettirilir ve apronda bekleyen diğer uçaklara bağlanabilir. Yolcular bu yolcu merdivenini kullanmak için dışarı çıkmak zorundadır. Bazen terminalden uçağa kadar bir apron otobüsü (shuttle ) kullanılır böylece apronda yürünmesi gerekmez.
 • fuselage Uçak gövdesi, yolcuların oturduğu ve bagajlarının depolandığı bir uçağın başlıca parçasıdır.
 • passenger cabin Yolcu kabini, bir uçakta tüm yolcuların oturduğu kısmıdır.
 • cockpit — Pilot ve yardımcı pilotun uçakta bulunduğu yere kokpit adı verilir. Yolcular hiçbir zaman kokpite giremez.
 • freight hold/cargo hold Uçak altı, tüm bagajların yolcular için tutulduğu yerdir.

Hava trafik kontrolörü

Daha önce de belirttiğim üzere bazen hava trafik kontrolörünü anlaman ve onunla konuşman gerekir. Bu kişiler havalimanındaki kulede (radio control tower ) çalışır ve gelen ve giden tüm uçakları izlemekten sorumludurlar. Tüm uçakların güvende ve doğru yerlerde uçtuklarından emin olurlar.

Bu kişilerle konuşman çok nadiren gerekecektir çünkü bu pilotun görevidir.

Öyle olsa dahi neler konuşulduğunu bilmekte fayda vardır. Çoğu havayolu şirketinde bir kabin memuru olarak çalışabilmek için hava trafik kontrolörü tarafından konuşulan özel ve teknik dili bilmelisin.

Kullanılan bu özel dil, NATO Fonetik Alfabesidir.

Bazen radyo üzerinden insanların ne dediğini anlamak zordur. Bu alfabe önemli sözcükleri radyoda harf harf söylemek için kullanılır, böylece kimse birbirini yanlış anlamaz.

NATO Fonetik Alfabesi hakkında daha fazlasını buradan öğrenebilirsin. Burada ise uluslararası havalimanlarında hava trafik kontrolörünü dinleme pratiği yapabilirsin.

4. Uçuş Emniyet Talimatları

Tüm yolcular uçağa bindikten sonra onları karşılaman gerekir. Ayrıca onlara uçuş emniyet talimatlarını da vermelisin. Tüm yolcuların bir acil durum anında ne yapmaları gerektiğini bilmeleri için emniyet talimatlarını mikrofona okuman gerekebilir. Diğer kabin memurları ise acil durum ekipmanının nasıl kullanılacağını gösterir.

Emniyet talimatları tüm uçuşlarda neredeyse birbirinin aynısıdır. Popüler bir havayolu şirketi olan Delta’nın bu uçuş emniyet anonsu gibi havayolu şirketlerinin videolarını izleyerek bu talimatları çalışabilirsin.

İşte burada da uçuş emniyet anonsu okuma pratiği için harika bir örnek bulacaksın. Bunu birçok defa yüksek sesle oku. Yavaş okumayı dene ve sonra kendine güvenin geldikçe daha hızlı okumaya başla. Kendi sesini, Delta anonsunu yapan kişi ile karşılaştır. Hızın nasıl? Telaffuzun nasıl?

5. Yolculara Servis Yapmak

Servis yapmak uçaktaki tek görevin değil ama uçaktaki yolculara servis yapman gerekir. Onlara yiyecek, içecek, alışveriş rehberleri ve rahatlık ile ilgili diğer ögeler sunacaksın.

Yiyecek ve içecek

Yolcular bazen uçak biletlerini satın alırken özel öğünler talep eder. Kimin özel öğünlere ihtiyacı olduğunu bildiğinden emin ol.

 • specialty meals — Yolcular genellikle bir uçak yolculuğu için iki çeşit yiyecek arasından seçim yapabilir. Bazen özel öğün ihtiyacı doğar. Bu özel öğünler belirli beslenme tercihleri olan yolcular için hazırlanır.
 • vegetarian Vejetaryen, dana, domuz, tavuk, balık ve diğer deniz mahsulleri de dahil hiçbir et çeşidini tüketmeyen kişiler için özel bir öğündür.
 • vegan Vegan ise herhangi et ve diğer et ürünlerini tüketmeyen kişiler için bir özel öğündür. Bu ürünler arasında süt, peynir, yoğurt, tereyağı, yumurta, bal veya diğer herhangi hayvan ürünleri yer almaktadır.
 • kosher Koşer, Yahudilerin dini kurallara uygun olan beslenme tarzına uygun özel öğündür. Koşer gıda özel bir şekilde hazırlanır ve belirli yiyeceklere izin verilmez.
 • allergies — Belirli yolcuların fındık, süt ve deniz mahsulleri gibi belirli gıdalara karşı alerjileri olabilir. İnsanların alerjik olduğu birçok yiyecek bulunur. Eğer yolculardan biri bir alerjisi olduğunu söylerse o kişiye servis yapmadan önce neye alerjileri olduğunu öğrendiğinden emin ol.

Ögeler

Yolcuların rahatından emin olmak için uçuş sırasında onlara verilen birçok öge bulunmaktadır. İşte muhtemelen senden istenecek ögelerden bazıları:

 • in-flight entertainment Uçak içi eğlence, yolculara sunulan filmdir.

Son derece temel sözcükler oldukları için muhtemelen aşağıdaki sözcüklerin anlamlarını zaten biliyorsundur. Yolcuların uçuş sırasında senden ne gibi eşyalar isteyebileceğini görmen için bunları burada sıralıyorum.

 • blanket
 • pillows
 • slippers
 • headphones
 • wet towel

Bilgi ve belgeler

Eğer uluslararası seyahat ediyorsanız yolcuların gümrük (customs) ve göçmenlik (immigration) işlemlerinden geçmeleri gerekebilir. Uçak iniş yapmadan önce önemli gümrük ve göçmenlik belgelerini yolculara dağıtman ve bu belgelerin nasıl doldurulacağına dair talimatlar vermen gerekebilir.

Bu belgeleri iyi bildiğinden emin ol. İşte ABD Gümrük Beyan formunun bir örneği.

Bu da I-94 ABD Göçmenlik belgesinin bir örneği.

Yolcular sana bu belgeler hakkında sorular sorabilir, dolayısıyla bunların nasıl doldurulacağını öğrenmelisin.

6. Uçakta Düzenin Sağlanması

Uçmak bazen stresli olabilir ve yolcular kendilerine iyi talimatlar verilmemesi halinde yaralanabilir. Bir kabin memurunun en önemli görevlerinden biri de herkesin güvende ve sağlıklı olduğundan emin olmaktır.

Başlıca rolün insanların sakin olmalarını sağlamak ve düzeni korumaktır. Ayrıca, insanların o uçağın kurallarına ve politikalarına uyduklarından da emin olmalısın.

İşte yolcuların güvenliği için onlara söylemen gereken bazı şeyler:

 • Please stow (store) your luggage properly in the overhead compartments.
  Lütfen bagajınızı baş üstü kabinlerine düzgün bir şekilde yerleştiriniz.
 • Please stow your food trays.
  Lütfen yemek tepsilerini kapatınız.
 • Please fasten your seat belts.
  Lütfen emniyet kemerinizi bağlayınız.
 • Please return your seats to the upright position.
  Lütfen koltuklarınızı dik konuma getiriniz.
 • Please remain seated.
  Lütfen yerinizden kalkmayınız.
 • Please return to your seats.
  Lütfen koltuklarınıza dönünüz.
 • Please turn off all electronic devices.
  Lütfen tüm elektronik cihazlarınızı kapatınız.
 • Please disable WiFi on all electronic devices.;
  Lütfen tüm elektronik cihazlarınızda WiFi bağlantısını kapatınız.
 • Please fill out these forms for Immigration and Customs.
  Lütfen Göçmenlik ve Gümrük [işlemleri] için bu formları doldurunuz.

Neler olduğu ve pilot ve yardımcı pilotun sana verdiği bilgilere dikkat etmen gerekir. Şu gibi durumlarda yolcuları bilgilendirmen gerekebilir:

 • Route changes
  Rota değişiklikleri
 • Delays
  Rötar
 • Bad weather
  Kötü hava şartları
 • Turbulence
  Türbülans

Yolcular korkmuş, sinirli, gergin ya da üzgün ise onların sakin olduklarından emin olmalısın. Her zaman kibar ve nazik ol. Gülümsemeye çalış ve memnun olduklarından emin ol. Yolculara yardımcı olmak istediğini belirtmek için şu sözleri kullan:

 • Sir/Ma’am, please remain calm and explain the problem to me.
  Beyefendi/Hanımefendi, Lütfen sakin olun ve bana problemin ne olduğunu anlatın.
 • Sir/Ma’am, I am here to help you with whatever you need.
  Beyefendi/Hanımefendi, herhangi ihtiyacınız olması halinde size yardımcı olmak için buradayım.
 • Sir/Ma’am, I understand that you feel scared/angry/nervous/upset/sick. Please let me know how I can help you.
  Beyefendi/Hanımefendi, korktuğunuzu/sinirlendiğinizi/gerildiğinizi/üzüldüğünüzü/kendinizi kötü hissettiğinizi biliyorum. Lütfen, yardımcı olabileceğim bir şey olursa söyleyin.

7. Tıbbi Acil Durumların İdaresi

Uçak içi acil durumlar, acil iniş ve hatta uçağın havalimanına inememesi halinde vahşi doğada hayatta kalma gibi durumlar için eğitim alacaksın. Bu acil durumların meydana gelme olasılığı düşüktür, ama her zaman hazırlıklı olmalısın.

Uçağın yolcularından biri tıbbi bir sorun yaşıyorsa, o kişiye şu sorulardan birini yöneltmen gerekebilir:

 • Do you need medical attention?
  Tıbbi yardıma ihtiyacınız var mı?
 • Where do you feel pain?
  Ağrınızın yerini söyleyebilir misiniz?
 • Please explain your emergency to me slowly and clearly so that I can help you.
  Lütfen size yardımcı olabilmem için acil durumunuzu yavaşça ve anlaşılır bir şekilde anlatın.
 • Are you ill or injured?
  Hasta ya da yaralı mısınız?
 • Do you need a prescribed medication?
  Reçeteli bir ilaç ihtiyacınız mı var?

Umarız uzun yıllar boyunca çok sayıda uçak ile birçok uçuşa katılacaksın ve başına böyle kötü bir şey gelmeyecek.

 

Uçak ile uçmak çok eğlencelidir ve her zaman yeni yerleri ziyaret etme ve keşfetme imkanı bulabilirsin.

Kabin memuru olmanın sorumluluğunu almaya değeceğini görecek ve kabin memuru için İngilizce sözcükleri öğreneceksin.

Bu kariyer yolunu düşünüyor olman heyecan verici ve sana bol şans diliyorum.

İyi uçuşlar!

Ve Son Bir Şey…

Eğer gerçek hayatta kullanılan İngilizceyi öğrenmek istiyorsan FluentU mobil uygulamasını denemelisin. Buradan da görebileceğin üzere Tıpkı web sitesinde olduğu gibi FluentU uygulaması da popüler şov programları, akılda kalan müzik videoları ve eğlenceli reklamlarla İngilizce öğrenmeni sağlar:

en iyi İngilizce uygulamalar

Bunu izlemek istiyorsan muhtemelen FluentU uygulaması üzerinde bulabilirsin.

FluentU uygulaması İngilizce videoları izlemeyi gerçekten çok kolaylaştırır. İnteraktif altyazılar bulunuyor. Bu da bir imge, tanım ve kullanışlı örnekler görmek için herhangi bir sözcüğe dokunabileceğin anlamına geliyor.

en iyi İngilizce uygulamalar

FluentU ile dünya çapında meşhur ilginç içeriklerle dil öğrenirsin.

Örneğin, “brought” sözcüğüne dokunacak olursan şunu görürsün:

en iyi İngilizce uygulamalar

FluentU kullanırken dokunarak her sözcüğün anlamına bakabilirsin.

 

Hazırlanmış testler ile herhangi videodaki tüm sözcükleri öğren. Öğrenmekte olduğun sözcüğün daha fazla örneğini görmek için ekranı sola ya da sağa kaydır.

en iyi İngilizce uygulamalar

FluentU sana kullanışlı sorular ve çok sayıda örnek sunarak daha hızlı öğrenmene yardımcı olur. Daha fazlasını öğren.

En iyi yanı ne mi? FluentU öğrenmekte olduğun sözcükleri hatırlar. Öğrenmiş olduğun sözcüklere bağlı olarak sana örnekler ve videolar önerir. Gerçek anlamda kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsın.

Bilgisayarın ya da tabletini kullanarak FluentU web sitesini kullanmaya başla ya da daha iyisi Play Store ya da iTunes mağazasından FluentU Uygulamasını indir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close