instagram-ingilizce

Resim Gibi Güzel! Instagram İngilizce Öğrenmenin 6 Eğlenceli Yolunu Sunuyor

En son ne zaman bir kartpostal aldın?

Eskiden herkes birbirine kartpostal gönderirdi.

Askerler savaş alanında çekilmiş fotoğraflarıyla bunları ailelerine gönderirdi.

Turistler ise seyahatleriyle hava atmak için bunları arkadaşlarına gönderirdi.

1840’Lı yıllarda dünyanın ilk uzun mesafeli kurslarını vermek için kartpostallar kullanıldı!

Günümüzde ise çok nadiren kullanıldığını görüyoruz. Ama internette buna çok benzeyen bir şey var.

Bunun adı Instagram.

Tıpkı kartpostallar gibi, insanlar metin ve resimleri kullanarak hayatlarını arkadaşları ve sevdikleriyle paylaşıyorlar. Çoğu kullanıcı bunu eğitsel amaçlarla da kullanıyor. Güzel resimler arasında gezinerek ve bunların açıklamalarını okuyarak öğrenebileceğin birçok şey var.

Twitter ve diğer sosyal medya sitelerini İngilizce öğrenimini hızlandırmak için nasıl kullanacağını daha önce konuşmuştuk. Bu yazıda ise dil öğrenme çalışmalarını bir sonraki seviyeye çıkarmak için Instagram İngilizce öğrenmek için nasıl kullanılır ele alacağız.

Instagram Nedir?

Instagram, 2010 senesinde kurulmuş bir sosyal ağdır. Amacı, kullanıcılarının arkadaşları ya da herkese açık olacak şekilde fotoğraflar ve kısa videolar paylaşmalarını mümkün kılmaktır. İlk olarak Apple cihazlar için bir mobil uygulama olarak yayınlandı ve daha sonra Android cihazlar üzerinde de kullanılabilir hale geldi.

Günümüzde bu sosyal ağın toplam aktif kullanıcı sayısı 800 milyonun üzerinde. Bu da bu platformu insanlarla ve özellikle de İngilizce konuşan ve öğrenen kişilerle etkileşime girmek için harika bir platform haline getiriyor. İçeriğin büyük ölçüde görsel olması da bu uygulamanın her öğrenim seviyesindeki ve her geçmişe sahip kişiler için daha cazip ve daha kolay erişilebilir olmasını sağlıyor çünkü bir resmi anlamak için dil bilmeniz gerekmez.

Ama burada gerçekleştirilen çok sayıdaki konuşma aynı zamanda bunun dil becerilerini geliştirmenin ve resimlerle bağdaştırarak yeni kelimeler öğrenmenin en iyi yollarından biri.

Bilmen Gereken Önemli Instagram İngilizce Terimleri

  • Feed (Haber Kaynağı): Burası, takip ettiğin kişilerin paylaştığı fotoğraf ve videoları göreceğin yerdir. Genel olarak, en yeni paylaşımlar en üstte görüntülenir ama beğenilme sayısı gibi diğer faktörler bazen bu sıralamayı etkileyebilir.
  • Hashtag (# Sembolü): # sembolü ile başlayan bu sözcükler diğer kullanıcıların ilgili içeriği bulabilmelerine yardımcı olur. Bunları konu ya da kısa tanımlar olarak düşünebilirsin. Bunlar bir sözcük uzunluğunda ya da tam bir cümle olabilir. #nofilter, #picoftheday ve #fashion buna örnek gösterilebilir. Gördüğün gibi bir hashtag yazarken sözcükler arasında boşluk bırakılmaz ve (genellikle) büyük harf kullanılmaz.
  • Profile picture (Profil fotoğrafı): Bu, hesabına bağlanmış fotoğraftır. Bunun insanların internetteki yüzü olması amaçlanmıştır. İnsanlar genellikle kendi fotoğraflarını kullanır ama istediğin her şeyi yükleyebilirsin. Instagram bu fotoğrafı küçültmek ve yuvarlak hale getirmek için genellikle kesecektir.
  • Caption (Açıklama): Bu, genellikle yüklenmiş bir resim ya da videonun altında görülen yazıdır Bunun paylaştığınız şey ile ilgili bir açıklama olması amaçlanır ve ilgili hashtag’leri buraya yazarsın. Ayrıca, bir web sitesi ya da başka bir paylaşımın bağlantısını da buraya ekleyebilirsin.
  • Tagging (Etiketlemek): Bir kişiyi sosyal medyada etiketlemek, bir paylaşım ya da yoruma o kişinin profil adını eklediğin anlamına gelmektedir. Bu işlev Instagram’da birçok kullanım yeri bulmuştur. Eğer arkadaşlarının da bulunduğu bir fotoğraf paylaşıyorsan, bu fotoğrafı görenlerin o kişilerin kim olduğunu bilebilmesi için onları etiketlersin.

Bir profil etiketlendiği zaman, etiketlenen kişinin hesabına bir bildirim gönderilir. Bu işlev aynı zamanda yorumlar bölümünde bir kişiye doğrudan yanıt vermek için de kullanılır. Eğer bir kişiyi etiketlemek istiyorsan, bu kişinin profil isminin önüne @ sembolünü eklemen yeterli. Örneğin, @instagram yazdığım zaman bu sosyal ağın resmi hesabını paylaşımıma eklemiş olurum.

  • Bio: Bu, profilinin herkesin görebileceği kısa açıklamasıdır. Kendini, şirketini tanıtmak için bunu kullanabilir ve hatta kullanıcıların Instagram üzerinden seninle iletişime geçmelerini sağlayabilirsin.
  • Filters (Filtreler): Bunlar, fotoğraflarına ekleyebileceğin görsel efektlerdir. Instagram’ın bu kadar meşhur olmasının başlıca nedenlerinden biri de bu efektlerdi. Bu efektler bir resmi siyah beyaz yapmaktan yüzünün fotoğrafına gözlük eklemek arasında çeşitlilik gösterebilir.
  • Stories (Hikayeler): Bu özellik, bu sosyal ağın en yeni özelliklerinden biri. Hikayeler, 24 saat içerisinde kaybolan paylaşımlardır. Bunlar, bir sonraki paylaşımı görmek için ekranı yukarı ya da aşağı kaydırmak yerine bir slayt gösterisini andırır, yani ekranı sağa ya da sola kaydırırsın. Instagram aynı zamanda hikayelerine çizimler ve metin ya da emotikonlar eklemene imkan tanır.

İnternette kullanılan argo terimlerin kapsamlı bir listesi için bu makaleyi oku.

Resim Gibi Güzel! Instagram İngilizce Öğrenmenin 6 Eğlenceli Yolunu Sunuyor

1. İngilizce Öğretmeye Odaklanan Hesapları Takip Et

Dünyanın her yerinden insanlar bu sosyal ağ üzerinde birbirleriyle iletişim kurdukları için İngiliz dilini öğrenenlere özel hesaplar bulmak çok doğaldır. Bu hesaplar motivasyonunu korumana yardım eder, sık sık aktiviteler ve sözcük yarışmaları yayınlar ve yorumlar bölümünde sorularına yanıt verir.

Elbette, dil öğrenimin hakkında sana yardımcı olacak diğer öğretmenler de bulabilirsin. Bu öğretmenler çoğu zaman aktif bir şekilde bir takipçi kitlesi oluşturmaya çalışır ve hesapları öğrenim seviyeni ilerletmekte kullanabileceğin içerikler ile doludur. Dünyanın her yerinden öğretmenler bulmak için #englishteacher hashtag’ini kullan. Yorumlar ve mesajları kullanarak onlarla iletişime geçmeye çalış. Deneyimlerime göre söyleyebilirim ki bu kişilerin çoğu, İngilizce öğreniminin belirli bir parçası hakkında şüphelerini gidermek ve genel ipuçları vermekten memnun olacaktır.

Bunların her biri, Instagram ötesine de geçebilecek bir İngilizce öğrenme topluluğu bulmanın iyi birer yoludur. Bu sosyal ağın fotoğraf paylaşımı üzerine olması nedeniyle birçok kişi hesaplarında günlük yaşantılarını paylaşır. Dil öğrenen bir kişi olarak bu, sadece birlikte öğrenebileceğin kişiler bulmanın değil, aynı zamanda arkadaşlar edinmenin ve ilginç şeyler hakkında konuşmanın da iyi bir yoludur.

İşte incelemen gereken en faydalı hesapların bazıları:

English Tea Break

Bu hesap Natalie Christine adlı bir İngilizce öğretmeni tarafından yönetilmektedir. Natalie genellikle İngilizce deyimler ve yaygın kullanılan terimlerin resimlerini paylaşır.

Bu paylaşımlarda hem İngiliz dilinde kullanılan resmi deyimler hem de “warm fuzzies” (mutluluk hissi) gibi popüler gayriresmi terimler yer almaktadır. Bu hesap, açıklamaların genellikle yeni başlayanların aklını karıştırabilecek “reprimand” (azarlama) gibi karmaşık sözcükler kullanması nedeniyle orta ile ileri seviye arasındaki öğrenciler için idealdir.

Natalie’nin internet sohbetlerinde en sık kullanılan eşanlamlılar hakkındaki paylaşımı, Instagram üzerinde gördüğüm en faydalı paylaşımlardan biridir.

BBC Learning English

Uluslararası yayın devi, çeşitli çevrimiçi mecraları kullanarak yıllardır kullanıcılarıyla etkin bir şekilde etkileşime girmeye çalışıyor. Bu inisiyatifleri de kuruluşun iyi bir itibarı olan İngilizce öğrenme programına odaklanıyor.

Bu hesap genellikle açıklamalarında bir egzersiz bulunduran bir fotoğraf yayınlıyor. Yorumlar bölümünde buna doğru cevabı vermen gerekiyor. Okuma, dinleme, gramer ve sözcük bilgisi için ideal. Aynı zamanda, doğru ya da yanlış yanıt verdiğini kontrol edebilmen için ayrı bir paylaşımla doğru cevabı da yayınlıyor.

Bu paylaşımda “steal someone’s thunder” (başkasının etkileme çabasını boşa çıkararak övgüyü kendi almak) ifadesinin açıklamasını yapmaları için Londra’da birçok kişiyle röportaj yaptıkları kısa bir video göreceksin. Ayrıca, açıklamalarda bilgini daha fazla sınayabileceğin bir testin bağlantısını da göreceksin. İşte bu hesabı İngilizce öğrenmek içib bu kadar önemli yapan şey de bu gibi içeriklerdir.

English Teacher Joe

Bu, adı Joe Crossman olan bir İngilizce öğretmeninin hesabıdır. Önceki iki hesabın aksine, paylaşımlarına kişisel bir dokunuş katmayı seven ve rastgele fotoğraflar yerine kendi fotoğraflarını kullanmayı tercih eden bir öğretmen.

Paylaşımlarının çoğu boşlukları doldurma alıştırmalarıdır. Bu paylaşımlar genellikle sana doğru cevabı vereceği ve bunun neden doğru olduğunu da açıklayacağı pek çok fotoğraftan oluşmaktadır. Ayrıca, Joe bu alıştırmadaki her seçeneğin doğru kullanımını da listeler.

Bununla birlikte, bir alıştırmanın talimatlarını verdiği kısa videolar yayınlamayı da sever ve yanıtlarını yorumlar bölümünden paylaşmanı ister. Daha sonra bu yanıtları tek tek kontrol eder ve öğrencilerin hatalarını düzeltmelerine yardımcı olur.

Takipçileriyle sürekli iletişim içindedir ve sıklıkla onları konuşmaya teşvik eder.

English Without Tears

Bu Instagram hesabı, mizah ve ciddi içeriklerin bir karışımıdır. Öğretmen Gabriela Torrens tarafından yönetilen bu hesapta farklı türlerden paylaşımlar göreceksin.

Bunlar İngilizcede yaygın olarak rastlanan yanlış anlaşılmalarla dalga geçen komik karikatürlerdir.

Ayrıca, deyimler, sözcükler ve gramerin basit, pratik ve dolaysız bir listesi verilmektedir. Bunların yanı sıra doğrudan ve dolaylı anlatım arasındaki farkları gösteren bu tablo gibi referans içeriği de bulabilirsin.

Son olarak, belirli bir konuyu örneklerle detaylandırarak ele alan bazı kısa videolar da bulunuyor.

English Outside the Box

Öğretmen Jennifer Nascimento’nun yanı sıra onun ailesiyle de tanışma fırsatını bulacaksın. Özel yaşamı ile halka açık profilini bir araya getiriyor ve her zaman Jennifer’ın hayatının bir bölümünü seninle paylaştığını hissedeceğin İngilizce öğrenme alıştırmaları bir paylaşıma ekleniyor.

Çoğu resim, paylaşımda tanımlanan objeyi tahmin etmeni ve yorum yapmanı gerektiren tahmin oyunlarından oluşuyor. Ayrıca, dil dinleme yarışmaları ya da takipçileri için alıştırmalar sunduğu videoları da mevcut.

2. Kısa Şiirler Oku

Çok zor sözcükler, kültüre özgü benzetmeler içermesi ve anlamlarının bazen anadili İngilizce olanlar için dahi o kadar açık olmaması nedeniyle şiir okumak İngilizce öğrenmek isteyenler için son derece zordur. Yayınlanmış şiirler bulabilirsin ama bunlar ya nadir bulunur ya da çocuklara yöneliktir.

Instagram da sade ama iyi şiirler bulabileceğin nadir yerlerden biri. Yazarların şiirlerini küçük resimlerle paylaşmaları gerektiği için bu şiirlerin uzunluğu genellikle kısadır. Bu da öğrencilerin kafaları karışmadan ve usanmadan şiir ihtiyaçlarını karşılamaları için idealdir.

İşte Instagram’da bulabileceğin tavsiye ettiğimiz şairlerin bir listesi:

Rupi Kaur

Rupi Instagram’ın başarı hikayelerinden biri. İlk şiir kitabı“Milk and Honey”’yi (Süt ve Bal) sosyal ağ üzerinden tanıttı ve 2 milyondan fazla satış rakamına ulaştı. O günden bu yana ünlü bir yazar. Şiirlerini düzenli olarak internette paylaşıyor ve sadık bir takipçi kitlesine sahip. Şiirleri sıklıkla dört ya da beş satır uzunluğunda ve bu şiirlerde hayatın genel korkuları, arzuları ve güvensizlikleri işleniyor.

Bu şiirlerde tanımlanan duyguların oldukça genel olması nedeniyle onun şiirlerini anlamak diğerlerine nazaran daha kolay. Aynı zamanda, İngilizce öğrenenlerin internette ve gerçek hayatta birçok kişiyle derin konuşmalar yapabilmesi için şiirleri hakkında bir topluluk da oluşturmuş bulunuyor. Bu da İngilizce becerilerini kullanma ve bunları geliştirme imkanı sunuyor.

Atticus Poetry

ingilizce öğren instagram

Atticus’un şiirleri Rupi’ninkilerle karşılaştırıldığı zaman daha doğrudan ve düz anlamlı. Bu da, bu şiirlerin bir ya da iki cümle uzunluğunda olması ve birçok mısraya ayrılmış olması nedeniyle yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç noktası olabilir. Atticus genellikle aşk ve biten bir ilişkinin verdiği acı hakkında yazıyor. “Love Her Wild: Poems” adlı kitabı yakın zamanda yayınlandı ve bu eseriyle Goodreads Choice Awards 2017’ye aday gösterildi.

Tyler Knott

Tyler Knott Gregson, bir fotoğrafçı ve romantizm hakkında yazmayı seven bir şairdir. Onun şiirleri diğerlerine göre daha uzundur ve orta uzunlukta metinler okumayı seven orta seviyedeki İngilizce öğrenenler için idealdir. Yazdığı şiirler aynı zamanda boşluk doldurma alıştırması için de ideal; resmi yazdır, tüm zorlu sözcükleri ezberle, bir kalemle üzerlerini karala ve sonra da bunları doğru olarak tahmin et.

Makeblackoutpoetry

Bu, şiire yönelik tamamen eşsiz bir yaklaşım. Şiirler mevcut metinler kullanılarak oluşturuluyor ve yazarlar, kalmasını istedikleri dışındaki sözcükleri karalıyor. Geriye kalan sözcükler ise bir şiirin mısrasını oluşturmakta kullanılıyor.

Diğer hesapların aksine, bu hesap bir kişi tarafından yönetilmiyor. Bu bir topluluk çalışması ve sen de bir paylaşım hazırlayarak ve bunu #makeblackoutpoetry açıklamasıyla paylaşarak bir şiir gönderebilirsin.

Ayrıca, sözcükleri tek başına anlama becerilerini test ederek ve bunları yeni cümleler kurmak için farklı cümlelerde kullanarak öğrenciler için eşsiz bir alıştırma sunuyor.

3. Açıklama Kampanyasına Katıl

Bu, Instagram topluluğunda bilinen bir etkinliktir. Açıklama kampanyasında bir resim kullanıcı tarafından #captionthis hashtag’i ile yayınlanır ve diğerleri o fotoğraf için yorumlar bölümüne mizahi ve zekice açıklamalar yazar. Bu paylaşım bunun güzel bir örneğidir.

İngilizce öğrenenler hiçbir yazınsal ipucu olmaksızın bir fotoğrafı ne kadar iyi tanımlayabileceklerini test eder ve bu fotoğraf hakkındaki kendi düşüncelerini ifade eden bir cümle oluştururlar. Ayrıca, yorumlar bölümünde aynı fotoğrafa yazılan diğer farklı açıklamaları görebilir ve bunların fotoğrafla alakalı olup olmadığını söyleyebilirler.

Bir açıklama ile fotoğrafın birbiriyle nasıl bir ilişkiye sahip olduğunu anlamak istiyorsan bunu diğer kullanıcılara sormaktan çekinme. Çoğu kişi, özellikle İngilizce öğrendiğini belirtirsen sana yardımcı olmaktan memnun olacaktır.

4. En Ünlü İngilizce Konuşan Yıldızları Takip Et

Sosyal medya sevdiğin ünlüler hakkında konuşmak için iyi bir yerdir. O halde neden bunu İngilizceni geliştirmek için yapmayasın?

Çoğu Hollywood ünlüsü ve diğer İngilizce konuşan ülkelerden ünlüler Instagram hesaplarına sahiptir. Onların muhtemelen her gün fotoğraf paylaştıklarını ve bazen de hayranlarına yanıt verdiklerini göreceksin.

Bir yazma alıştırması olarak sevdiğin ünlüleri takip edebilir ve her gün paylaştıkları fotoğraflara yorum yapabilirsin. Bunun bir cümleden uzun olması gerekmiyor ama sadece bir sözcük de yazmasan iyi olur. Yorumunu göndermeden önce gramerin doğru olduğundan emin ol (bir gramer kontrol işlevi kullanabilirsin) ya da birlikte İngilizce öğrendiğin bir arkadaşına kurduğun cümlenin mantıklı olup olmadığını danışabilirsin.

Ünlüler genellikle gündelik yaşamlarıyla ilgili kısa videolar paylaşır. Bunlar sadece onların hayranlarını büyülemekle kalmaz aynı zamanda dil öğrenmek için de değerlidir.

Instagram’da takip edebileceğin en iyi ünlüler arasında Taylor Swift, Millie Bobby Brown ve Nick Jonas sayılabilir. Bu kişilerin hepsi oldukça aktif kullanıcılar ve düzenli olarak videolar paylaşıyor ve hayranlarıyla iletişim kuruyorlar.

5. Eğitsel İçeriğin Keyfini Çıkar

İngilizce öğrenmek gramer ve sözcük bilgisiyle sınırlı olmamalı. İlgi alanların hakkında bilgi edinirken ve kendini eğitirken İngilizce becerilerini geliştirebilirsin.

Bu popüler Instagram hesaplarında kısa ve ilginç gerçeklere her seferinde bir fotoğraf ile yer veriliyor:

National Geographic

Bu ikon haline gelmiş dergi paylaştığı olağanüstü fotoğraflar ve bilimsel gazetecilik çalışmalarıyla tanınıyor ve güzel bir Instagram hesabına da sahip. Genellikle fotoğraflarını uzun bir açıklamayla birlikte paylaşıyorlar. Eğer internette dergi benzeri bir deneyim yaşamak istersen işte olman gereken yer burası.

Tüm doğa ve kültür sevdalısı İngilizce öğrenenler bu hesaba hayran kalacak!

NASA

Amerika’nın uzay kuruluşunu tanıtmaya ihtiyacımız olduğunu sanmıyorum. Az kişinin bildiği gerçeklerle birlikte uzay ve roketler hakkında fotoğraflar paylaşıyorlar. En azından her gün bir paylaşımda bulunuyorlar ve bu da İngilizce alıştırma yapmak için bolca malzeme olduğu anlamına geliyor.

WTF Fun Facts

Diğer hesapların aksine bu profil yazılarını fotoğraflar halinde paylaşıyorlar. Genellikle ilgi çekici bilgiler hakkında iki ya da üç cümle yazıyor ve daha sonra da ilgili bir fotoğraf ekliyorlar. Daha sadece bir dil kullandığı ve metinlerin kısa olması nedeniyle bu orta seviyedeki dil öğrencileri için daha uygun bir hesap olabilir.

Fotoğraflarla Tarih

Bu hesap, tarihsel önemi olan eşsiz fotoğraflar bulmak için harika bir yerdir. Fotoğrafçılığın ortaya çıktığı zaman olması nedeniyle 20. Yüzyıla odaklanılıyor. Açıklamalar genellikle tek bir cümle ile yapılıyor ve yeni başlayanlar bunun faydalı bir okuma etkinliği olduğunu düşünebilir.

6. Komik İnternet Meme’leri

Bir internet meme’si genellikle kopyalanmış komik bir yazı içeren ve internete yayılan bir resimdir. Instagram’ın resim ve fotoğraflara odaklanması nedeniyle çok sayıda hesapta birçok komik meme bulunması şaşırtıcı olmaz.

Bu meme’ler, özellikle gayriresmi dil öğrenmekle ilgileniyorsan hızlıca İngilizce okuma alıştırması gerçekleştirmek için idealdir. Bu resimler genellikle tek bir imge içerisinde dört ya da beş sözcük içerir ve son derece komiktir.

#memestagram gibi hashtag’leri kullanarak Instagram üzerinde çok sayıda meme bulabilirsin. İngilizce gramer ile ilgili meme’ler için #grammarhumor adlı bir hashtag mevcuttur. Bir meme’yi anlamazsan yorumlar bölümünde soru sormaktan çekinme.

Ve kedi ve köpek meme’lerini seviyorsan catmeme.s ve dogmeme.s hesaplarını takip etmeyi unutma .

 

Bir fotoğrafın bin söze bedel olduğu söylenir. Sanırım Instagram bazen fotoğrafların binlerce sözcük öğrenmene yardımcı olabileceğini kanıtlıyor.

O halde gezinmeye, alıştırma yapmaya ve İnstagram İngilizce içerikleriyle her gün öğrenmeye devam et.


Dhritiman Ray bilim kurgu, düz yazı yazarı ve bir şairdir. Eğitim, psikoloji ve yaşam tarzı gibi konular üzerine uzmanlaşmıştır. Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close