ingilizcede-karsilasilan-zorluklar

İngilizcede Karşılaşılan Zorluklar: Bunların Üstesinden Gelmenin Yolları

Bir kurtarıcıya mı ihtiyacın var?

İngilizcede karşılaşılan zorluklar kendini okyanusta kaybolmuş hissetmene neden olabilir.

Yardım almaksızın yeniden doğru istikameti bulmak çok zor olabilir.

Ama bu zorlukların üstesinden gelmek düşündüğün kadar kolay olmayabilir.

Bize inanmıyor musun?

Sana İngilizce sözcükler, telaffuz ve konuşma becerileri edinmenin önündeki en büyük üç zorluğu göstereceğiz.

Ve aynı zamanda bu zorlukların üstesinden gelebilmen ve öğrenimine devam etmen için de bazı ipuçları vereceğiz!

Yalnız Değilsin! İngilizcede Karşılaşılan Zorlukları Diğerlerinin Yardımıyla Aşmak

Sınıf arkadaşların ve diğer İngilizce öğrenen arkadaşların da İngilizcede karşılaşılan zorluklar karşısında hüsran mı yaşıyorlar?

Muhtemelen!

Büyük ihtimalle seninle aynı stresli hisleri paylaştıkları için saçlarını yoluyor ve bardak bardak kahve içiyorlar.

Peki bu zorlukların üstesinden gelmenin bir grup olarak hareket etmekten daha iyi bir yolu olabilir mi?

Araştırmalar göstermiştir ki grup halinde çalışmak öğrenmeyi artırmaktadır! Grup çalışmaları öğrenmeyi eğlenceli hale getirir ve zor bir İngilizce konu için hissettiğin stresi azaltır.

Grup olarak öğrenme sürecinin bir eğitim kurumunda da gerçekleştirilmesi gerekmez. Bir kafede, barda, bir arkadaşın evinde, restoranda, parkta ya da toplu taşımada dahi gerçekleştirilebilir.

Grubun ile gerçek dünyadan İngilizce durumları canlandırdığınız rol yapma oyunları kurgulayarak daha etkin öğrenebilirsin. Hatta yanlış cevabın çeşitli şekillerde cezalandırıldığı bir oyun veya ödüllü bir oyun dahi geliştirebilirsiniz—herkes için eğlenceli ve motive edici hale getirmek için ne gerekiyorsa.

Peki ama grubun doğru şekilde çalıştıklarından emin olamazsa ne olacak?

Mümkünse, anadili İngilizce olan bir kişiden bu öğrenme çalışmasına katılmasını iste. Bu kişi hakemlik yapabilir, oyunlarda skoru tutabilir ya da rol yapma egzersizlerinde yaptığınız hataları bulmaya çalışabilir.

İngilizcede Karşılaşılan Zorluklar: Hayat Kurtaran Bir Rehber

İngilizcede Karşılaşılan Zorluklar 1: Birden Fazla Anlama Sahip Sözcükler

Anlamını bildiğini sandığın ama tamamen tuhaf bir şekilde kullanıldığını gördüğün bir İngilizce sözcük oldu mu?

İngilizce sözcükler, özellikle birden fazla anlama gelen çok sayıda sözcük olması nedeniyle zordur ve bunları yanlış anlamak çok kolaydır. Her bir sözcüğün çok sayıdaki farklı anlamlarını ezberlemek zor olabilir.

Örneğin, date sözcüğünü ele alalım. Bu sözcük şu anlamlara gelebilir:

 • Ayın belirli bir günü; tarih
 • İki kişinin birlikte geçirdikleri romantik zaman; randevu

Hangi tanımın kullanıldığını anlamanın tek olası yolu cümlenin ya da paragrafın geri kalanındaki ipuçlarına dikkat etmektir. Bu bazen onun etrafındaki sözcükler ve cümleler olabilir.

Hatırlaması zor bir İngilizce sözcüğün tüm anlamlarını öğrenmemiş olsan dahi cümle ve paragraf içerisindeki ipuçları doğru anlamı bulmanda yardımcı olur!

Aşağıdaki iki cümleden anlam çıkararak date sözcüğünün hangi anlamda kullanıldığını bulabilir misin?

When’s the date for the first day of school again?

Would you like to go on a date with me?

Birinci cümlede birisi okulun açılacağı tarihi sormaktadır. Okulların açıldığı gün iki kişinin birlikte geçirdikleri romantik bir randevu değildir. Burada birinci anlam kullanılmıştır.

İkinci cümle ise biraz daha zor, ama kişinin belirli bir takvim gününü sormadığını anlayabilirsin. Seninle zaman geçirmek istemektedir. Burada ikinci anlam kullanılmıştır.

Başka bir yöntem ise sözcük türüne (isim, sıfat, vb.) dikkat etmektir. Sıklıkla, İngilizce sözcüğün farklı anlamları farklı sözcük türleri olacaktır ve bu da onları ayırt etmeyi kolaylaştırır.

Point sözcüğünü ele alalım. Bu sözcük şu anlamlara gelebilir:

 • Bir yere, yöne, kişiye ya da şeye işaret etmek (fiil)
 • Bir nesnenin sivri ucu (isim)

Takip eden cümlelerde hangi anlamın daha mantıklı olduğunu belirlemek için point sözcüğünün aldığı rolü bulmaya çalış.

Can you point to the exit? I can’t find it.

She tapped me with the point of her pencil.

Birinci cümlede point sözcüğü bir fiil olarak kullanılmıştır, dolayısıyla da birinci anlamın kullanıldığı görülebilir. İkinci cümlede point sözcüğü bir sıfat işlevi görür, dolayısıyla da ikinci anlamın kullanıldığı görülebilir.

Birden fazla anlama sahip İngilizce sözcükleri öğrenmekte daha fazla yardıma ihtiyaç duyuyorsan bu videoda daha fazla örnek ve açıklama bulabilirsin!

İngilizcede Karşılaşılan Zorluklar 2: Göründükleri gibi Telaffuz Edilmeyen Sözcükler

Anadili İngilizce olanlar dahi bazen bununla ilgili sorun yaşarlar!

İngilizcede çok sayıda sözcük fonetik olarak yazılmamaktadır. Yani, telaffuzları yazılışlarından bekleyeceğinden çok daha farklıdır.

Örneğin, şu sözcüklere bir bak:

 • February: Bu sözcükte “r” harfi aslında hiç telaffuz edilmez. Şunun gibi bir telaffuzu vardır: feb-yu-eyr-i.

 • Choir: Buradaki “ch” sesinin chair sözcüğündeki gibi telaffuz edilmesini beklersin. Ama bu sözcük şunun gibi telaffuz edilir: kuay-or.

 • Knife: Burada “k” tamamen sessizdir!

Peki İngilizce öğrenirken karşılaşılan bu zorluğun üstesinden nasıl gelinir?

İngilizce sözcüklerin doğru, anadildeki telaffuzlarını öğrenmek için iki kullanışlı araç mevcut:

ingilizcede-karsilasilan-zorluklar

 • Forvo: Forvo bir sesli sözlüktür. Herhangi bir sözcüğü yazabilir ve bu sözcüğün anadilde telaffuzlarını duyabilirsin!

Daha da iyisi, Forvo sana bu ses kaydını oluşturan kişinin nereli olduğunu da söyler, böylece bu telaffuzun Amerikan, İngiliz, Avustralya ya da diğer İngilizce türlerinden hangisi olduğunu bilirsin.

ingilizcede-karsilasilan-zorluklar

 • FluentU: FluentU, İngilizce telaffuzları (ve birçok diğer beceriyi) doğrudan anadilini konuşan kişilerden öğrenmek için harika bir araçtır. FluentU ile karşına kişiselleştirilmiş İngilizce derslerine dönüştürülmüş film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar, vb. özgün İngilizce videolar çıkarılıyor.

Belirli bir sözcüğün telaffuzunu öğrenmek istiyorsan bunu FluentU arama çubuğuna yaz ve bu sözcüğün kullanıldığı videoları gör. Böylelikle bu sözcüğün özgün telaffuzunu duyabilirsin.

Her videoda interaktif altyazılar yer alıyor. İstediğin sözcüğe tıklayabilirsin ve FluentU videoyu anında duraklatarak anadilde telaffuzunu dinleyebilir ve tanımını görebilirsin. Ayrıca, videonun farklı bölümlerini tekrarlayan bir özellik de mevcut.

Belirli sözcükleri aratmak yerine video kitaplığın tamamını keşfederek binlerce yeni sözcük öğrenebilirsin. Videolar tür ve dil seviyesine göre düzenlenmiştir böylece sana göre bir şey bulmak her zaman çok kolay. Her bir video ile kelime kartları, sözcük listeleri ve eğlenceli egzersizler gibi tonlarca diğer öğrenim aracı da sunulmaktadır. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

İngilizcede Karşılaşılan Zorluklar 3: Gerçek Hayatta Konuşma Pratiği Yapmak

Eğer eksiksiz bir İngilizce konuşma deneyimi, yaşamak istiyorsan anadili İngilizce olan kişilerle konuşmalısın. Gerçek İngilizce sohbetlerin tek yolu budur. Ama bunu yapmak bazı nedenlerde gerçekten zor olabilir.

Öncelikle, İngilizce konuşulan bir bölge yakınlarında yaşamıyorsan anadili İngilizce olan kişiler bulmak kolay olmayabilir.

İkinci olarak ise İngilizce konuşmak gözünü korkutabilir! Karşındaki kişi İngilizce bir cümle kurmanı bekliyorsa bu üzerinde bir baskı yaratabilir.

Bunu yapmak ilk başta zor olabilir! Ama korkmana gerek yok.

Üzerinde baskı hissetmeksizin anadili İngilizce olan kişilerle tanışmak ve konuşmanın diğer yolları var, hem de nerede yaşadığın fark etmeksizin.

Dil Değişimi Uygulamaları

Dil değişimi uygulaması İngilizce konuşma ve yazma alıştırması için en iyi seçenektir.

Anadilini konuşan kişilerle evinden ayrılmadan mesajlaşmanın konforuna sahip olursun! En rahat pijamalarını giyebilir, parkta en sevdiğin yere oturabilir veya iki ders arasında mobil uygulamalar kullanarak anadili İngilizce olan kişilerle mesajlaşabilirsin.

Her şey bir telefon, tablet ya da bilgisayar yoluyla gerçekleşeceği için üzerinde çok büyük bir baskı hissetmeyeceksin. Ücretsiz indirebileceğin bazı popüler uygulamalar şunlardır:

 • HelloTalk: Sesli sohbet ve metin mesajlaşma özelliklerine sahip kullanımı kolay bir dil değişimi uygulaması. Çeviri, hata düzeltme ve daha fazlası gibi araçlar sunuluyor.
 • Tandem: HelloTalk ile benzerlikler taşıyan bu uygulama birçok harika dil öğrenme özelliği sunuyor. Bununla birlikte, bu uygulamada özel hoca arama seçeneği de mevcut.

Language Voices

ingilizcede-karsilasilan-zorluklar

Yeni insanlarla tanışmayı seviyorsan ve anadili İngilizce olan kişilerle rahat bir ortamda konuşmak istiyorsan dil kafeleri senin için harika bir seçenektir! Bunlar anadili İngilizce olan kişilerin yanı sıra diğer dil öğrencileriyle yüz yüze tanışma fırsatı sunan yerlerdir.

Bunlar insanların dil öğretebileceği, kitap okuyabileceği, yazı yazabileceği ya da arkadaşlarıyla buluşabileceği rahat mekanlardır, dolayısıyla da ders çalışıyormuşsun hissi vermez ve bol bol eğlence ve kahve için idealdir.

Language Voices, yakınlarında bir dil kafesi bulmak için harika bir seçenektir! Sundukları dil kafeleri iş İngilizcesi, gramer, dinleme becerileri ve daha fazla farklı başlıkları içine alıyor.

Sundukları seçenekler genel anlamda Avrupa odaklı ve Finlandiya’dan Türkiye’ye birçok kafe dahil. Yakınlardaki bir kafeyi bulmak için bu uygulamayı kullanabilir ya da kendi kafe deneyimini yaratabilirsin!

 

İngilizce telaffuz, sözcük anlamları ve konuşma kuralları gibi İngilizcede karşılaşılan zorlukları aşmak kolay iş değildir. Ama yukarıdaki ipuçları, sürekli pratik ve özgüven ile İngilizcede karşılaşılan zorluklar artık seni zorlamayacak.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close