ingilizce-youtube

YouTube ile İngilizce Öğrenmenin En İyi Yolu: 11 Eğlenceli İngilizce YouTube Kanalı

İngilizcede “looking for a needle in a haystack” (samanlıkta iğne aramak) deyimini duymuş muydun?

Bu deyim birisi büyük bir alanda çok küçük bir şey aradığı zaman kullanılır. Büyük bir saman balyası içinde küçücük bir iğne bulmaya çalıştığını düşün ve bu deyimin ne demek istediğimi anlayacaksın.

Bu muhtemelen daha önce karşılaştığın bir şeydir—özellikle de daha önce YouTube üzerinde en iyi İngilizce öğrenim videolarını aradıysan.

YouTube bir samanlıktır. Çok büyüktür ve videoları gezerek bütün gününü (hatta bütün seneyi) harcayabilirsin. Peki ama iğneni—yani ihtiyaçlarını karşılayacak o mükemmel İngilizce öğrenme kaynağını—bulabilecek misin?

Eğer nereye bakman gerektiğini bilirsen bu kesinlikle mümkün!

Bu yazı sana farklı İngilizce becerilerine hitap eden İngilizce YouTube kanalları ve bunlardan en iyi şekilde nasıl faydalanacağını görmeni sağlayacak özel ipuçları sunacak.

İğneyi bulmaya hazır mısın?

YouTube’u Bu Kadar Harika Bir İngilizce Kaynağı Yapan Şey Ne?

 • Öğrenim içeriklerinin çeşitliliği: YouTube günümüzde piyasadaki bir numaralı video platformudur. Tam anlamıyla, YouTube’da bulamayacağın şey yok. Daha önce de belirttiğimiz üzere, eğer nereye bakacağını bilirsen kendi seviyene, çalışma ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına uygun İngilizce kaynaklar bulabilirsin.

Elbette aşağıda özel öneriler vererek iyi bir başlangıç yapmanı sağlayacağız.

Ayrıca, başta CNN, Sky News, BBC News ve HBO olmak üzere orijinal dili İngilizce olan kanallara da ücretsiz erişim sağlayabilirsin.

 • Esneklik: İstediğin zaman ve istediğin yerde öğrenebilirsin. Bir derse katılmak için fiziksel bir lokasyona gitmen ya da bir öğretmenin sabit programını takip etmen gerekmez. İnternet bağlantın olduğu sürece videolar izleyebilirsin.

YouTube ile İngilizce Öğrenmenin En İyi Yolu: 11 Eğlenceli İngilizce YouTube Kanalı

Boş zamanında eğlenceli İngilizce YouTube videoları izlemek dil öğrenimine yardımcı olur. Böylece daha aktif öğrenebilir ve daha akıcı bir İngilizce konuşabilirsin.

Sana İngilizce sözcük bilgisi, telaffuz, dinleme ve genel konuşma becerilerini geliştirmen için İngilizce YouTube kaynakları vereceğiz. Bunlara ak olarak, bu videolardan en iyi şekilde faydalanman için sana izleme ipuçları da vereceğiz.

Sözcük Bilgini Geliştirmek için YouTube Kullan

Ne İzlemeli:

ESLbasics

Bu popüler kanal, kısa derslerini takip etmesi kolay olduğu için sözcük öğrenmek için idealdir.

İleri seviye sözcük bilgisi, deyimler ve İngilizce kalıpları öğrenmek için kullanışlı bir kaynaktır. Sunucu yavaşça ve anlaşılır bir şekilde konuşur, bu da dil öğrencilerinin anlamasını daha da kolaylaştırır.

Idiom Land

Idiom Land, dil öğrenenlerin sözcük kalıplarını bir içerik dahilinde duyabilmeleri için sözcük kalıplarından oluşan kısa videolar paylaşır. Yeni sözcük kalıpları öğrenmek için harika bir araçtır!

Idiom Land aynı zamanda sözcük bilgini ileri seviyeye çıkarmaya yardımcı olacak (ücretsiz) sözcük kalıbı kartları sunmaktadır.

Nasıl İzlemeli:

 • Videoyu altyazılar olamadan izle. Bilmediğin sözcükleri not alarak bunların yazılışını tahmin etmeye çalış.
 • Videoyu altyazılarıyla izle. Notların ile sözcüklerin gerçek yazımı karşılaştır.
 • Yeni kelimeleri sözlükte ara.
 • Sözcükleri hatırlayabilmen için kendini test etmek amacıyla bilgi kartları hazırla. Aynı zamanda, bir YouTube videosundaki zorlu sözcüklerden testler hazırlamak için TubeQuizard’ı da kullanabilirsin.

Eğer bu tür bir sözcük bilgisi edinme yöntemini seviyorsan, göz atman gereken diğer bir kaynak da FluentU. Tıpkı YouTube gibi FluentU da özgün İngilizce videolara (film fragmanları, komik YouTube klipleri, ilham verici konuşmalar, vb.) erişimini sağlıyor. Ama bu videolar aynı zamanda interaktif altyazılar, bilgi kartları ve testler gibi yenilikçi öğrenim araçları ile birlikte geliyor.

Bu da izlediğin her bir video ile sözcük bilgini aktif bir şekilde geliştirebileceğin anlamına geliyor. Tüm bunları da anadili İngilizce olan kişilerin konuşmalarını duyarken yapacaksın. Bunlara ilaveten, FluentU izlemiş olduğun videoları hatırlar ve bu bilgiye dayanarak sana videolar önerir. Böylece, gerçek anlamda kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsın. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Telaffuzunu Geliştirmek için YouTube Kullan

Ne İzlemeli:

Rachel’s English

Rachel’s English senin internetteki Amerikan İngilizcesi telaffuzu kaynağındır. Tüm videolar anadili İngilizce olmayanların anlamasına yardımcı olmak için altyazılıdır.

“Sounds: How-To” başlıklı oynatma listesi, Amerikan İngilizcesindeki her bir sesin ağız pozisyonlarını öğrenmene yardımcı olmaya adanmış.

Daha ileri seviyedeki dil öğrencileri ise, İngilizce konuşan kişilerin sözcükleri nasıl kısalttığını öğrenebilecekleri için “Words that Reduce” oynatma listesini faydalı bulacaklar.

Sen de konuşurken bunu nasıl yapacağını keşfedecek ve sözcüklerin vurgularına odaklanacaksın. Bu kontrast sayesinde konuştuğun zaman anadili İngilizce olan kişiler seni daha iyi anlarlar.

BBC Learning English

BBC Learning English, bir sınava hazırlanmaktan haberleri dinlemeye kadar her konuda yardım alabileceğin kullanışlı bir kanaldır. Eğer İngiliz İngilizcesinde telaffuza odaklanmak istiyorsan seni bekleyen birçok oynatma listesi bulunuyor:

 • “The Sounds of English:” Bu da tıpkı Rachel’s English üzerindeki “Sounds: How-To” oynatma listesine benziyor, ama talimatlar İngiliz İngilizcesine yönelik.

YouGlish

Bu kaynak diğerlerinden biraz daha farklı YouGlish bir YouTube kanalı değil. Aksine bu, insanların seçmiş olduğun sözcüğü ne kadar farklı telaffuz ettiklerini YouTube veritabanında aratmana imkan sağlayan bir araç.

Örneğin, caught (to catch fiilinin geçmiş zaman ortacı) sözcüğünün telaffuzunu duymak istediğini farz edelim. Bunu YouGlish’e yaz ve karşına telaffuz rehberleri ve ipuçlarının yanı sıra tonlarca videolu gösterim çıksın.

YouGlish sana öğrenmek istediğin sözcüklerin telaffuzunu konuya göre aratma esnekliğini de sunuyor.

Nasıl İzlemeli:

 • Konuyu kavramak için videoyu bir ya da iki defa izle.
 • Üç sözcük ya da ses seç ve bunları aynaya bakarak yavaşça tekrarla. Sunucunun ağız pozisyonuna bakmak için videoyu durdurabilir ve onu taklit edebilirsin.
 • Telaffuzunun videodaki ile eşleştiğini düşündüğün zaman sanki gerçek hayatta bir konuşmadaymış gibi bu sözcükleri daha hızlı söyleme alıştırması yapabilirsin.
 • Eğer videoda herhangi takip etmeni gerektiren telaffuz egzersizi varsa bunları da tamamlamayı unutma.

Dinleme Becerilerini Geliştirmek için YouTube Kullan

Ne İzlemeli:

National Geographic

National Geographic, bilim haberleri, keşif ve macera için başlıca kaynağımız olması nedeniyle 6,7 milyon aboneye sahip. Yayınladıkları videolar ilham verici ve aynı zamanda da eğitsel. İnsanlara esin kaynağı olan ve dünyamızı korumaya teşvik eden hikayeler anlatıyorlar.

Yayınladıkları videolar aynı zamanda İngilizce öğrenenler için de ideal. Bu videolardaki anlatıcılar, muhabirler ve röportaj yapılan kişiler genellikle anlaşılır bir şekilde konuşuyor. Henüz ileri seviyede olmasan dahi takip etmesi kolay.

Bunu “Game of Thrones” gibi son derece heyecanlı ama izlerken ne konuşulduğunu anlamadığın birçok an barındıran televizyon dizileriyle karşılaştır.

YouTube üzerinde “The Ellen DeGeneres Show”

“The Ellen DeGeneres Show’un” YouTube kanalı muhtemelen Ellen’ın mizah anlayışı sayesinde 21 milyon aboneye sahip. Ellen televizyonda yayınlanan programında çok sayıda ünlü, haber yapımcısı ve sıradan vatandaşlar ile röportajlar yaptı.

Bu röportajlarla konuşulan İngilizceyi dinleme alıştırması yapabilirsin. Ayrıca, bu videolar oldukça komiktir ve sevdiğin film yıldızlarını da görebilirsin.

StoryCorps

StoryCorps kanalında farklı Amerikalı anlatıcılar tarafından kaydedilmiş hikayeleri dinleyebilirsin.

Bu videolar farklı Amerikan aksanlarına alışmak için harika birer kaynaktır. Altyazılar yardımıyla insanların hikayelerini takip edebilir ve video tanımlarında daha fazla bilgi bulabilirsin.

Nasıl İzlemeli:

 • Videoyu başlat ama ekrana bakma—sadece sesi dinle.
 • Duyduklarının ve videoda görmeyi beklediğin şeylerin bir özetini çıkar.
 • Videoyu tekrar başlat ama bu sefer hem izle hem de dinle.
 • Eğer gerekiyorsa videoyu tekrar, bu sefer altyazılarıyla izleyebilirsin.
 • Video ile almış olduğun notları karşılaştır. Sadece sesini dinleyerek tam olarak anlayabilmiş misin? Tahminlerin doğru çıktı mı?

İngilizce dinleme alıştırması için verilen klasik tavsiye, ilgi alanın dahilindeki içerikleri kullanmaktır. Eğer futbol izlemeyi seviyorsan maçın yorumlarını dinle. Eğer yemek yapmayı seviyorsan “MasterChef” gibi aşçılık programları izle.

Bonus: Konuşma Alıştırması Yapmak için Kendi YouTube Vlog’unu Kullan

YouTube üzerinden İngilizce Öğrenmek, sadece videolar izlemekten ibaret olmak zorunda değil. Kendi videolarını hazırlayabilir ve bunu yaparken konuşma becerilerini geliştirebilirsin.

Örneğin, vlog’lar hakkında ne biliyorsun? Bunlar, ilgi alanındaki herhangi bir şey hakkında konuştuğun video bloglar ya da video günlüklerdir. Aşağıda YouTube üzerinde yayın yapan popüler İngilizce vlog’ları bulacaksın.

İlham vermeleri ve eğlendirici olmaları nedeniyle bunlar harika birer öğrenim kaynağıdır. Vlogger’lar (vlog anlatıcıları) tıpkı izleyenlerle diyalog kuruyormuş gibi doğal bir dil kullanırlar. Alıntı yapabileceğin ve yeniden kurgulayabileceğin günlük İngilizce tartışmalar için harika örnekler sunmaktadırlar.

Esin Kaynağı Olarak İzleyebileceğin Vlog’lar:

JacksGap

JacksGap, seyahat odaklı olarak hikaye anlatımına ve insanları dünya hakkında bilgilendirmeye odaklanır.

Dünyanın birçok ülkesinden maceralarla nasıl bir hikaye oluşturacağını Jack’ten öğrenebilirsin. Seyahat hakkında bir vlog hazırlamak istiyorsan bu iyi bir kaynaktır.

Joey Graceffa

Joey, çılgın aşçılık deneylerinden eğlenceli teknoloji ürünlerine ve daha fazlasına birçok konu üzerine her gün yeni bir video yayınlamaktadır. Joey’nin videoları diyalog niteliklerine sahip ve İngilizce konuşurken kulağa doğal gelmesini istiyorsan bunları taklit etmek harika bir fikir olacaktır.

Konuşmanın ritmine, sözcük seçimine ve argo kullanımına kulak ver.

Grace Helbig

Grace moda eleştirileri ve moda ya da popüler kültür ile ilgili diğer videolar hazırlıyor ve bunları haftanın üç günü bizlerle paylaşıyor. Grace’in videoları bizlere püf noktaları ve tavsiyeler vermeye odaklanan başka bir tür hikaye anlatımı olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer deneyimlerin hakkında ve başkalarının kendilerini geliştirmelerine yardımcı olma amaçlı bir vlog hazırlamak istiyorsan bu kanal iyi bir örnektir.

Kendi Vlog’unu Nasıl Hazırlayacaksın:

 • İlgini çeken bir konu belirle. Bu okulda okuduğun bölüm ya da mesleğin ile ilgili olabilir. Başkalarının önerilerini alabilir ve aynı zamanda kendi ilgi alanın hakkında konuşma alıştırması yapabilirsin.
 • Bir YouTube kanalı oluştur. Eğer yardıma ihtiyacın varsa burada talimatları bulabilirsin.
 • Dizüstü bilgisayarın ya da mobil cihazını kullanarak ilk videonu kaydet. Yavaş konuşmayı unutma ve ağız hareketlerin ve telaffuzuna özen göster.

İlk başta birkaç cümle kaydedebilir ve sonrada videoyu izleyebilirsin. Kulağa doğal gelip gelmediğini ya da telaffuz hatası yapıp yapmadığını kontrol et. Gerekli görürsen, hiçbir hata kalmayana kadar videoyu tekrar tekrar kaydet.

Ayrıca notlar kullanarak konuşmayı da tercih edebilirsin. Notlarına bakmadan konuşursan kulağa daha doğal gelecektir—daha ziyade gündelik bir konuşma gibi. Bununla birlikte, notlar kendine güvenmene yardımcı olabilir. Hangi yöntem işine daha fazla yarıyorsa onu seç.

 • Yükle, paylaş ve yorumlar al!

 

YouTube bir eğlence merkezidir ama bununla sınırlı kalması gerekmiyor. Dil öğrenmek için İngilizce YouTube kaynaklarını kullanabilirsin. Doğru kanallar ve teknikleri kullanarak telaffuzunu geliştirebilir, yeni sözcükler öğrenebilir, dinleme becerilerini çalışabilir ve konuşma becerilerini artırabilirsin. Dahası? Ücretsiz olarak ve beş ya da on dakika vaktin olduğu her zaman öğrenebilirsin. Herkese öğrenirken eğlenmeleri dileğiyle.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close