ingilizce-yilbasi-sozleri

Yılbaşı Yaklaşıyor! İşte Bilmen Gereken İngilizce Yılbaşı Sözleri

Bayramları nasıl kutlarsın?

Dünyanın her yerinde Noel ya da yılbaşı insanların birbirlerine hediyeler verdikleri, aileleriyle birlikte oldukları bir zamandır.

Noel’i kutlamıyor olsan da arkadaşların bunu kutluyor olabilir. Ya da belki de bulunduğun yerde kutlamalar yapılıyor olabilir. Amerika’da ve birçok diğer ülkede Noel, dini bir bayram olarak kutlanır—her şey “Noel ruhu” ile ilgilidir.

Noel ruhu nedir? Sevgi, özveri ve büyü ve sıcaklık hissi!

Noel iyi yiyecekler ve süslenmiş evler demektir. Aynı zamanda bol miktarda İngilizce yılbaşı sözleri anlamına gelir ve bunlardan bazıları sadece bu mevsimde kullanılır.

İngilizce konuşan kişilerin çoğu bu bayramı kutladıkları için Noel hakkında İngilizce konuşmak önemlidir—her ne kadar farklı kutlamaları olsa da.

Farklı Kültürlerde Noel

Noel dünyanın her yerinde kutlanır! Bununla birlikte Noel kutlamaları her yerde aynı değildir. Her kültür, bu bayramı farklı şekilde kutlar ve farklı geleneklere sahiptir. Bazı kültürlerde bu bayram dini değildir.

Örneğin, ailem Yahudi kökenli ve ben de Rus’um. Noel’i bazen Yılbaşı günü ya da bazen 7 Ocak’ta kutlarız—çünkü Rus gelenekleri böyledir. Eşim ise Perulu ve onun ailesi Noel’i, Noel arifesi gecesi kutluyorlar ve hediyelerini o gece açıyorlar. İkimizin de sahip olduğu bir gelenek ise Noel ağacının neredeyse bir ay boyunca kurulu olarak kalması!

Almanya’da Aziz Nicolas (Noel Baba geleneğinin esin kaynağı olan aziz) gibi giyinen kişiler okulları gezer ve çocuklar bir şiir okudukları ya da şarkı söyledikleri zaman onlara küçük hediyeler ya da şekerlemeler verir. İsveç’te ise ülkenin neredeyse yarısı Noel Arifesinde öğleden sonra 3’ten itibaren televizyonda yayınlanan Donald Duck Yılbaşı filmini izler.

Gördüğün gibi Noel kutlamaları dünyanın her farklı yerlerinde birbirinden çok farklıdır!

Bayramlar Hakkında İngilizce Konuşmak

İngilizce konuşulan ülkelerin kültürlerinin büyük bir parçası olması nedeniyle Noel döneminde kullanılan İngilizce yılbaşı sözleri öğrenmek önemlidir. Noel sadece 24 ve 25 Aralık’ta kutlanıyor olabilir ama insanlar onun hakkında çok daha uzun süreyle konuşur.

Amerika’da insanlar Kasım ayı gibi bu bayram hakkında konuşmaya başlar ve aynı zamanda radyolarda da Noel şarkıları duyulmaya başlanır. Aynı zamanda Cadılar Bayramı ve Şükran Günü dekorasyonları toplandıktan sonra bu bayramın sembollerini görmeye başlarsın—Noel ağacı gibi.

Bayramlar hakkındaki konuşmalara katılmak için işte bilmen gereken bazı İngilizce yılbaşı sözleri!

Harika bir Noel Geçirmek için Neşeli İngilizce Yılbaşı Sözleri

Noel süslemeleri

35-noel-sozcugu

Noel’in en eğlenceli yanlarından biri de bu bayram döneminde evinin albenili görünmesi için evinin içine veya dışına süslemeler (decorations) koymaktır.

Noel ağaçlarının kendine özgü süslemeleri bulunur ve bunlara ornaments adı verilir. Bu süslemeler her şeye benzeyebilir, ama en yaygın rastlanan Noel süslemeleri, ağacın dallarına asılan parıltılı top şeklindeki dekoratif objelerdir.

Tüm süslemeleri yerleştirdikten sonra sıra ağaca parlak şeritler (tinsel) koymaya gelir. Bunlar uzun ve parlak folyo şeritlerinden üretilmektedir. Bunlar genellikle gümüşi, kırmızı ya da altın rengidir ve ışıkta harika görünürler.

Noel çorapları (Christmas stockings) da ağacın yakınına asılır. Ailenin her üyesinin bir çorabı vardır ve bunlar gerçekten büyük çoraplardır. Bunların içerisine şekerleme ya da küçük oyuncaklar gibi küçük hediyeler koyulur. Bu küçük hediyelere stocking stuffers adı verilir.

Bu ağaç, insanların bu bayram için evlerine getirdikleri tek doğal şey değildir. Geleneksel Noel bitkilerinden üçü çoban püskülü (holly), Atatürk çiçeği (poinsettias ve ökseotudur (mistletoe). Bunların hepsi Noel renklerindedir: yeşil ve kırmızı. Çoban püskülü ve Atatürk çiçeği sadece dekoratif olarak kullanılır ama ökseotunun özel bir anlamı bulunmaktadır. Yüksek bir yere ökseotu asılır ve bunun altında duran iki kişinin öpüşmesi gerekir!

Noel sevincinin evinin dışına da getirebilir ve kapına bir kapı çelengi (wreath) asabilirsin. Bu çelenk sıklıkla yapraklar ve kozalak ve çiçekler gibi diğer objelerden yapılmış olan yuvarlak bir dekorasyondur.

Boynunun etrafına bir çelenk (garland) koyarak kendini de süsleyebilirsin. Bu çelenk—tıpkı kapı çelengi gibi—dallar, yapraklar ve çiçeklerden yapılır ve bunlar genellikle yapay malzemelerden oluşur.

Hediye vermek ve almak

35-noel-sozcugu

Noel insanların hediyeler (presents) verdikleri ve aldıkları bir zamandır.

Hediyelerini hazırlamak için bunları ambalaj kağıdı (wrapping paper) içerisinde koyman gerekir. Noel’de ambalaj kağıdını yırtarak açmak eğlencelidir!

Son olarak, hediyenin hazır olabilmesi için onun etrafına bir kurdele (ribbon) ya da kumaş ya da kumaş gibi bir malzemeden yapılmış bir şerit sarman gerekir.

Noel Baba

35-noel-sozcugu

Çocukken Kuzey Kutbunda (North Pole) yaşayan şişman bir adam olan Noel Babaya (Santa Claus) inanmış olabilirsin.

Noel Baba kırmızı bir palto, pantolon giyer ve şapka takar ve Noel Arifesinde dünyanın her köşesinden çocuklara hediyeler verir. Noel Baba neşeli (jolly) bir adamdır ve bu da onun mutlu ve cana yakın bir kişi olduğu anlamına gelir!

Elbette, gerçek olmasa dahi Noel Baba tüm bunları kendi başına yapamazdı. Tüm o oyuncaklar ve diğer hediyeleri yapmasında ona elfler (elves) yardımcı olur.

Sıra bu hediyeleri dağıtmaya geldiği zaman Noel Baba bunları bir bohçaya (sack) yani kalın kumaştan üretilmiş büyük bir çeşit çantanın içine koyar.

Hikayeye göre Noel Baba, karla kaplı yerlerde hayvanların çektiği özel bir taşıt olan kızağına (sleigh) biner. Kızaklar gerçekten de taşıt olarak kullanılmaktadır ama Noel Babanın kızağı sihirlidir—bu kızak uçabilir!

Bu kızağı çekmesi için Noel Baba geyiğe benzer boynuzlu hayvanlar olan ren geyikleri (reindeer) kullanır. Bazıları ren geyiklerinin bu Noel hikayesine özgü hayali hayvanlar olduklarını düşünür ama onlar gerçek hayvanlardır!

Günümüzde birçok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için Noel Babanın insanların evlerine nasıl girdiğini açıklamak daha zordur. Ama çoğu müstakil evde şömineden gelen dumanın dışarı atılması için yapılmış bir baca (chimney) bulunur. Noel Baba evlere girmek için bu bacaları kullanır. Peki o koca göbeği ve büyük bohçası ile o daracık baca deliğine nasıl sığıyor? Tabi ki de sihir ile!

Geleneksel Noel yiyecek ve içecekleri

35-noel-sozcugu

Geleneksel Noel yiyecek ve içecekleri dünyanın her yanında farklıdır. Amerika’da insanın içini ısıtan sıcak içecekler ve baharatlara karşı büyük bir ilgi vardır. Birçok ülkede bir ziyafetler (feasts) verilir.

Geleneksel yiyecekler arasında şekerlemeler yer alır. Zencefilli kurabiyeler (gingerbread cookies) tatlı ve yapışkan pekmez ve zencefil kökü kullanılarak yapılır. Meyveli kek (fruitcake) ise şekerle kaplanmış meyveler ile hazırlanan bir kektir. Eğer meyveli kek sevmiyorsan, fındık, kuru üzüm ve vişne içeren Noel pudingini (Christmas pudding) deneyebilirsin.

Baston şeker (candy canes), baston şekli verilmiş şekerlemelerdir ve genellikle kırmızı ve beyaz şeritleri bulunur. Bu baston şekerler birçok farklı aromaya sahiptir ama geleneksel olarak nane şekeri (peppermint) tercih edilir.

Birleşik Krallık’ta ise en sevilen Noel yiyeceği, kuru yemişler, baharatlar ve bazen de et ile yapılan kıymalı börektir (mince pie).

Noele özgü, eggnog gibi içecekler de bulunur, bu içecek yumurta ve krema ile yapılır (onu ya seversin ya da ondan nefret edersin!). Yaygın olarak tüketilen bir diğer içecek ise genellikle hindistancevizi ve tarçın ile sıcak servis edilen elma suyudur (apple cider). Hem eggnog hem de elma suyu ekstra sıcaklık için alkol ile karıştırılabilir.

Aile ile zaman geçirmek

Elbette Noel’in en iyi yanı leziz yemekler veya harika hediyeler değildir… en iyi yanı, ailen ve sevdiklerinle geçirilen zamandır. Aileler bayramın tadını çıkarmak için bir araya gelir.

Bazı aileler ise diğer insanların da mutlu olmaları için bir araya gelerek geleneksel Noel şarkılarını (carols) söyler.

Noel bazen advent takvimi (advent calendar) kullanılarak bir gece ve bir günden daha uzun bir kutlama haline getirilir. Bu takvim, 12 ya da bir aya kadar daha fazla günü içine alan özel dini bir takvimdir. Her gün küçük bir kanadı açılır ve özel bir resim ya da aktivite ortaya çıkar.

Bazen en iyi geçirilen zaman, aile ile birlikte şöminenin (fireplace) önünde geçirilen zamandır. Bir şömineniz olmasa da artık televizyonda ve hatta internette bir Noel kütüğü (yule log) izleyebilirsin.

Artık içinin ısındığına ve Noel’i İngilizce yılbaşı sözleri ile kutlamaya hazır olduğuna eminim. İyi bayramlar!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close