ingilizce-yilbasi-gelenekleri

İngilizce Yılbaşı Gelenekleri: Bu 23 Noel Geleneğinin Kaçının İngilizcesini Biliyordun?

“Noel” sözcüğünü duyduğun zaman aklına ne geliyor?

Aklına kar, noel ağaçları ve sıcak çikolata mı geliyor?

Yoksa arkadaşlarınla birlikte sahilde güneşli bir Noel günü barbeküsü mü düşünüyorsun?

İngilizce konuşulan ülkelerde bunların her ikisi de nerede yaşadığına bağlı olarak gerçek kutlamalar olabilir.

Eğer Kuzey Yarımkürede yaşıyorsan—ABD, Kanada ya da İngiltere gibi—Aralık ayı genellikle soğuk ve karanlık geçer.

Eğer Güney Yarımküredeki İngilizce konuşulan bir ülkede yaşıyorsan—Avustralya, Yeni Zelanda veya Güney Afrika gibi—Noel yaz mevsimine denk gelir.

İnsanları dünyanın her yanında farklı ülkelerde İngilizce konuştukları düşünülecek olursa her ülkenin Noel geleneği farklıdır. Bu yazıda, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yaygın olan Noel ve yılbaşı geleneklerini paylaşacağız.

Noel Geleneklerinin Önemi

Noel, çoğu İngilizce konuşulan ülkede kutlanan önemli bayramlardan biridir. ABD’de en önemli bayram muhtemelen Noel ya da Şükran Günüdür. Ama Noel oldukça farklı bir bayramdır.

Şükran Günü laik bir bayramdır, yani din ile ilişkisi yoktur. İnsanlar bu bayramı aileleriyle bir araya gelerek ve leziz yemekler yiyerek geçirir. Ama birçokları için Noel dini inançlar ve geleneklerle bağlantılı bir bayramdır.

Bu dini bayramda İsa Mesih’in 25 Aralıktaki doğum günü kutlanır. Noel aynı zamanda Noel Baba, insanların birbirlerine kartpostallar ve hediyeler vermeleri gibi dini olmayan gelenekleriyle bir kültürel kutlama halini de almaktadır.

Dini ya da laik olması fark etmeksizin birçok Noel geleneği bölgeden bölgeye ve hatta aileden aileye değişir. Bunun nedeni ise bu geleneklerin nesilden nesile geçiyor olmasıdır. Yani bir ailenin çocukları bu aile kutlamalarını kendi ebeveynlerinden öğrenir ve büyüdükleri zaman da aynı Noel kutlamalarını kendi çocukları ile tekrarlar.

Birçok yaygın Noel geleneği birkaç kategori altında gruplanabilir. Bu kategorilere aile ve arkadaşlar ile başlayacak sonra da yiyeceklere geçeceğiz. Bunlardan sonra da inanç ile ilgili İngilizce yılbaşı gelenekleri ele alacağız—Hristiyan Noel’i için. Son olarak, birçoklarının Noel zamanında gerçekleştirdikleri diğer eğlenceli aktivitelerden bazılarını göreceğiz.

23 Popüler Noel Geleneği

Aile ve Arkadaşlar

23-yilbasi-gelenegi

Noel genellikle oldukça sosyal bir bayramdır. İnsanlar genellikle bu bayramı kutlarken arkadaşları ve aileleri ile zaman geçirmek isterler.

1. Aile toplanmaları

Öoğu aile Noel Arifesinde (24 Aralık) ya da Noel Günü (25 Aralık) bir araya gelmeye çalışır. Bu resmi olmayan buluşmaya get-together adı verilir.

İnsanlar genellikle ailelerinden uzaklarda yaşar, bu nedenle de Noel’de aileleriyle birlikte olmaları mümkün olmaz. Bu durumda insanlar arkadaşlarıyla (ya da arkadaşlarının aileleriyle) bir araya gelerek özel bir yemek ya da bir Noel partisine katılırlar.

Geçmişlerine, etnik kimliklerine ve benimsedikleri değerlere bağlı olarak her ailenin farklı yılbaşı gelenekleri bulunur. Ama burada herkesin paylaştığı gelenek, Noel’de aile ya da arkadaşlarla birlikte olmaktır.

2. Hediye alıp verme

Birçok kişi Noel’i arkadaşlarına aile üyelerine veya meslektaşlarına hediyeler vererek kutlar. Buna gift exchange adı verilir. Hediyeler ile ilişkili bazı özel sözcükler ve bazı farklı hediye alıp verme yöntemleri bulunuyor.

Öncelikle insanlar verdikleri hediyeleri bir ambalaj kağıdı (wrapping paper) ile kaplarlar (wrap). Bunun yanında hediyeleri bir hediye poşetine (gift bag) de koyabilirler. Daha sonra insanlar birbirlerine hediyeleri verdikleri zaman onların içinde ne olduğunu görmek için hediyelerini açarlar (unwrap).

Bazı aileler ve bürolarda özel bir çeşit hediye alışverişi olabilir. Tüm arkadaşların ya da meslektaşlarına hediyeler almak pahalı olacağı için birçok arkadaş ya da meslektaş grubu secret Santa adı verilen bir hediye çekilişi yapar. Bu çekilişte herkes o gruptaki başka bir kişinin adını çeker (ve bunu gizli tutar) ve sadece o kişi için bir hediye satın alır.

Diğer popüler bir hediye alışverişi şekline ise white elephant adı verilmektedir. Bu yöntemde, bir gruptaki herkes pahalı olmayan bir hediye getirir. Herkes izlerken ilk hediyeyi açması için biri seçilir. Daha sonra ikinci kişi ya yeni bir hediye açar ya da ilk kişinin hediyesini alır. Eğer ikinci kişi ilk kişinin hediyesini alırsa, birinci kişi yeni bir hediye seçer (ya da bu oyunun ilerleyen adımlarında başka bir açılmış hediyeyi seçebilir). Bu eğlenceli bir yöntemdir ama insanlarda rekabet hissi uyandırabilir ve kaosa neden olabilir, dolayısıyla ucuz hediyeler en iyi seçenektir!

3. Hayırseverlik

Yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım eden herhangi eylemi tanımlamak için hayırseverlik (charity) sözcüğü kullanılabilir—evsizler ve yiyecek alacak parası olmayanlar gibi. “Holiday season” (Şükran Günü ve Noel arasındaki dönem) yılın en cömert (charitable) dönemidir.

Örneğin, bazıları evsiz barınma merkezlerinde yemek hazırlayarak gönüllü olur (volunteer). Diğerleri ise fakir ailelerden gelen çocuklara hediyeler bağışlar.

Genel anlamda, bu bayramlar diğerlerine yardımcı olmak için ideal bir zamandır ve “keep the spirit alive all year” gibi mesajlar veren tabelalar görebilirsin. Burada söylenmek istenen şey, insanlara sadece yıl sonundaki bir ay içerisinde değil yıl boyunca yardım edilmesidir.

4. Ofis partileri

Birçok işletme Aralık ayında çalışanları için bir bayram partisi (holiday party) ya da yıl sonu partisi (end of the year party) verecektir. Bu kutlamanın laik (secular) olmasını sağlamak için “Christmas” sözcüğünü kullanmaktan kaçınabilirler. Böylelikle bu parti, dini inançları fark etmeksizin herkese açık olur.

Sıklıkla çalışanlar eşlerini ya da sevgililerini bu partiye getirebilirler.

5. Aile gelenekleri

Daha önce belirttiğim gibi, birçok ailenin kendine özgü Noel gelenekleri vardır. Bu aile gelenekleri genellikle kültürel geçmiş ya da lokasyon ile ilgilidir.

Örneğin, benim ailem Noel Arifesinde fondü yer. Daha sonra da Noel Günü birbirimize hediyeler veririz. Biz de white elephant benzeri bir yöntemle birbirimize hediyeler veririz ama her sene alfabenin belirli bir harfiyle ilişkili (bu sene bu harf “F” olacak) hediyeler bulmamız gerekir. Arkadaşlarımın ailelerinde ise farklı gelenekler bulunuyor.

Eğer anadili İngilizce olan tanıdıkların varsa onlara ailelerinin bir Noel geleneği olup olmadığını sorabilirsin.

6. Aile yemekleri

Aileler Noel için bir araya geldiklerinde genellikle büyük ve özel bir yemek yerler. Birçok ailede sadece Noel veya diğer özel günlerde kullanmak için bir köşede duran pahalı tabaklar ve gümüş yemek takımları (çatallar, bıçaklar, kaşıklar) vardır. Her ne kadar yaygın olarak hazırlanan Noel yemekleri olsa da bir aile belirli yiyecekler yerken komşuları tamamen farklı şeyler tüketebilir.

Örneğin, aile olarak biz ana öğün olarak sıklıkla kaburga (rozbif benzeri bir yemektir) yeriz. Ayrıca, kakule ekmeği (bir baharat olan kakule ile hazırlanan lezzetli bir Danimarka ekmeği) ve yengemin yaptığı yengeç sosunu yeriz. Bu günü farklı insanlar için özel hale getiren şey de bu geleneksel yiyeceklerdir.

7. Süslemeler

Amerika Birleşik Devletleri’nde Aralık ayına gelindiğini anlamak genellikle çok kolaydır. Nereye gidersen git Noel süslemeleri görecek ve Noel şarkıları duyacaksın.

En yaygın rastlanan dekorasyon ise muhtemelen Noel ağacıdır (Christmas tree) ve Noel’i kutlayan birçok ailenin evinde bu ağacı görmek mümkündür. Bazıları bu ağaçları büyük ağaç satış alanlarından alırken diğerleri de seçtikleri ağacı devirmek üzere Noel ağacı çiftliklerine gider.

Yapay ağaçlar ise yapraklarını dökerek dağınıklık yapmayacakları için bazı ailelerin seçimidir ve bunları her sene yenilemek gerekmez.

En sık kullanılan ağaç süslerine ornaments adı verilir. Bunları ağacın dallarına asabilmen için küçük bir kancaları bulunur. Bazı aileler için bu süslemelerin özel bir anlamı bulunur. Örneğin, birisi bu sene özel bir geziye çıkmışsa, o seneyi hatırlatması için bir uçak süsü satın alabilirler.

Noel ağaçlarında aynı zamanda Noel ışıkları (Christmas lights) da kullanılır. Birçok kişi evlerinin dış cephesini de Noel ışıklarıyla süsler. Bazıları evlerini ve bahçelerini bol bol ışık ve Noel ruhunu yansıtan dekoratif objelerle süslemeyi tercih eder.

Birçok kişi ön kapılarına bir kapı çelengi (wreath) asar. Kapı çelengi çam dallarından yapılmış yuvarlak dekoratif bir objedir.

Son olarak, Noel çorapları (Christmas stockings) sıkça kullanılan Noel süslemeleri arasındadır. Bu çoraplar insanların genellikle şömine (eğer varsa) etrafına astıkları büyük ve uzun çoraplardır. Bunun ardındaki gelenek Noel Baba’nın bacadan geleceği ve bu çoraplar içerisine çocuklar için hediyeler ve oyuncaklar bırakacağı fikridir—ama o sene iyi birer çocuk olmuş olmaları gerekir!

8. Noel kartları

Aile ve arkadaşlara Noel kartları (Christmas cards) göndermek günümüzde dahi popülerliğini sürdüren bir gelenektir. Bunlar doğum günü kartlarına benzer ama birçok aile bunlara bir aile fotoğrafı da eklemektedir. Birçok Noel kartında o ailenin o sene yaptıklarını anlatan bir mektup da yer alabilir. Aralık ayında aile ve arkadaşlardan çok sayıda Noel kartı almak işten bile değildir.

Yiyecekler

23-yilbasi-gelenegi

Gıdaların Noel kutlamaları ve yılbaşı gelenekleri açısından ne kadar önemli olabileceğinin örneklerini zaten gördük. Burada insanlar Noel bayramından yediklerinden bahsederken duyabileceğin bazı diğer sözcükleri bulacaksın.

9. Ziyafet

Bir ziyafet (feast) özel bir gün için hazırlanan büyük bir yemektir. Ziyafetlerde genellikle birden fazla ana sıcak (courses) servis edilir, bu da birkaç saat içerisinde bir dizi yemeğin geleceği ve yenileceği anlamına gelir!

Ana yemek (main course) genellikle biftek, ördek ya da hindi gibi bir et yemeğidir. Yukarıda da söylediğim gibi ailem bu gün için genellikle biftek hazırlar, yani yemekler bu bayramı kiminle kutladığına bağlı olarak değişecektir.

10. Meyveli kek

Meyveli kek (fruitcake) içerisinde yemiş ve kuru meyveler bulunan bir çeşit ekmek ya da kektir. Birçok kişi Noel zamanında meyveli kek hakkında şakalar yaptığı için bu aslında komik bir sözcüktür.

Bu kek oldukça yoğun ve ağır olduğu için birçokları meyveli kek yemek istemez. Daha tatlı ya da daha lezzetli birçok farklı Noel yemeği bulunmaktadır. Buradaki şaka ise birisi sana bir sene hediye olarak bir meyveli kek veriyorsa senin de o aynı meyveli keki bir sonraki sene ona geri verebilecek olmandır!

Şimdi düşününce sanırım hayatımda hiç meyveli keki tatmadım.

11. Noel içecekleri

Noel zamanında yaygın olarak tüketilen az sayıda içecek bulunur. Hava Aralık ayında genellikle soğuk olduğu için birçokları Noel’de sıcak içecekleri tercih eder.

Noel’e özgü içeceklerden biri sıcak çikolatadır (hot chocolate) ve buna kakao (“cocoa”) (“ko-ko” olarak telaffuz edilir) ya da sıcak kakao (“hot cocoa”) da denilmektedir. Kakao ya da çikolata tozuyla hazırlanmış sıcak süttür.

Tercih edilen diğer bir sıcak içecek ise sıcak şaraptır (mulled wine) ve kırmızı şarabın meyve ve tarçın gibi baharatlarla bir karışımıyla hazırlanır.

Eggnog ise genellikle soğuk servis edilen bir içecektir. Süt ya da krema ve yumurta ile hazırlanır ve genellikle bir miktar baharat içerir. Birçok kişi eggnog için amaretto ya da rom gibi likörler kullanır.

12. Noel şekerlemeleri

Tatlı içeceklere ek olarak, birçok kişi Noel şekerlemelerine de bayılır. Çikolata (chocolate) her zaman popülerdir ve Noel döneminde pek çok çikolata firması bu bayrama özel çikolatalar üretir.

Baston şekerler (Candy canes) de Noel’in geleneksel sembolleri arasındadır ve birçok işletme, küçük birer hediye olarak müşterilerine bunları verir.

İnsanlar aynı zamanda Noel zamanı daha fazla marşmelov (marshmallows) tüketir ve bunları genellikle sıcak çikolatanın içine koyup eriterek leziz bir tat yakalar.

Son olarak, yüzlerce farklı tipte Noel kurabiyesi (Christmas cookies) bulunmaktadır. Bunlar genellikle aile içinde nesilden nesile geçen tariflere göre yapılmaktadır. Bazı insanlar farklı kurabiyeler ve kurabiye tariflerini (cookie recipes) değiş tokuş etmek için partiler dahi düzenler.

İnanç

23-yilbasi-gelenegi

Noel’in kökenlerini Hristiyan geleneğinden alması nedeniyle günümüzde mevcut çoğu gelenek dini gelenekler ve inançlar ile bağlantılıdır. Bu bölümde bulacağın geleneklerin çoğu dindar ve özellikle Hristiyan aileler arasında yaygındır.

13. Kilise

Çoğu dindar aile Noel dönemi içerisinde kiliseye gider. Katolik aileler için bu etkinlik kilise ayini (mass) olarak adlandırılır ve Noel Arifesi ya da Noel’e yakın günlerde genellikle gece yarısı ayinleri (midnight masses) düzenlenir.

Protestan kiliselerde de özel etkinlikler gerçekleştirilir ama bunlara kilise ayini yerine ibadet (church services) adı verilir. Kilise ayini ya da ibadet sırasında genellikle ilahiler (hymns) söylenir ve İsa Mesih’in doğumu hakkında hikaye okumaları gerçekleştirilir.

14. İsa’nın doğumu

İsa Mesih’in doğumuna the Nativity denir. Birçok kilise ayini ya da ibadet sırasında çocukların İsa’nın doğumunu sahneye koydukları bir Nativity pageant performansı gerçekleştirilir.

15. İsa’nın doğumu mizanseni

Birçok kilise—ve hatta ev—bu bayram boyunca bir İsa’nın doğumu mizanseni (Nativity scene) sergiler. Bu mizansende genellikle bebek İsa, Meryem, Yusuf ve İsa’nın doğum hikayesinden diğer karakterler yer alır.

Hikayeye göre İsa, hayvanların uyudukları bir yer olan bir yemlikte (manger) dünyaya gelmiştir. Bu nedenle de birçok mizansen de koyun ve inekler gibi hayvanlar da görülebilir.

Bazı kiliselerde bu mizansen için canlı insan ve hayvanlar kullanılır ve buna living Nativity adı verilir.

16. Advent çelengi

Yukarıda süslemeler bölümünde öğrendiğimiz gibi bir çelenk yuvarlak şekilli bir dekorasyondur. Burada kullanılan “advent” sözcüğü sıklıkla İsa’nın gelişini ifade eder, ama burada birçok kilise için bir “sezon”u ifade etmektedir. Advent genellikle Noel öncesindeki dört haftalık bir dönemi simgeler.

Bir advent çelengi (advent wreath) ise genellikle beş mum içeren küçük bir çelenktir. Mumların dördü çember üzerindedir ve biri de çelengin merkezindedir. Advent çelenkleri kapının üzerinde dikey değil, masanın üzerinde yatay durur. Advent dönemi boyunca her Pazar günü bir aile (ya da kilise cemaati)bu çelengin bir mumunu yakar ve İncil’den bir hisse ta da bir Noel hikayesi okur. Bir sonraki Pazar günü önceki mum veya mumlar ve yeni bir mum yakılır. Son olarak, Noel Günü ortadaki mum da yakılır.

17. Noel şarkıları

Kilisede söylenen şarkılara “ilahi” (“hymns”) denir ve Noel’e özel çok sayıda ilahi bulunmaktadır.

Bazı popüler Noel ilahileri arasında“Joy to the World,” “Hark the Herald Angels Sing,” “Silent Night” ve“O Holy Night” sayılabilir. Bu ilahilerin birçoğunu zaten biliyor olabilirsin!

Eğlence

23-yilbasi-gelenegi

Diğer Noel geleneklerinin birçoğu da eğlencelidir ama bu aktiviteler tamamen iyi zaman geçirmeyi amaçlar!

18. Noel Baba

Santa Claus (aynı zamanda Aziz Nicholas, Aziz Nick ya da bir dizi benzeri isimle bilinir), Noel Arifesinde iyi çocuklara hediyeler getiren bir efsane kahramanıdır. Bu gelenekte birçok farklı anlatıma rastlanabilir ama çoğu kişi onun ren geyikleri tarafından çekilen bir kızak ile uçtuğunu söyler.

Dünya çevresinde seyahat ederken her evde durur ve evin bacasından eve girerek çocukların bıraktıkları çoraplar içerisine hediyeler bırakır. Birçok aile Noel Baba için kurabiye de bırakır, çünkü dünyanın çevresinde uçarken acıkacağı düşünülür. Amerikan ordusunun bir parçası olan NORAD dahi çevrimiçi bir Noel Baba takip programına (“Santa Tracker”) sahip, böylece çocuklar Aralık boyunca Noel Baba’nın nerede olduğunu görebiliyorlar.

Çocuklu ailelerin birçoğu bu geleneği bir şekilde kutluyorlar.

Ayrıca, ABD’deki birçok alışveriş merkezinde bir AVM Noel Babası (mall Santa) bulunur. Çok sayıda çocuk Noel Baba ile fotoğraf çektirmek için alışveriş merkezinin yolunu tutar. Eğer kahkahalarla gülmek istiyorsan Awkward Family Photos sitesindeki Noel Baba fotoğraflarına bir göz at.

19. Kurabiye değiş tokuşu

12. maddede de belirttiğim gibi birçok kişi bu bayram döneminde kurabiye değiş tokuşları (cookie exchanges) yapar. Bunlar insanların paylaşmak ve değiş tokuş etmek için farklı kurabiyeler getirdikleri partilerdir. Ayrıca, insanların en sevdikleri kurabiyeleri kendileri yapabilmeleri için bunların tariflerini de getirirler. Bu tam anlamıyla bir kurabiye partisidir—kulağa leziz geliyor, değil mi?

20. Noel şarkıları

Dini içerikli olmayan ya da kısmen dini içerikli olan çok sayıda Noel şarkısı vardır. Bunlara genellikle Noel şarkıları (Christmas carols) adı verilir ve kapı kapı dolaşıp Noel şarkıları söyleme eylemine going caroling denir.

Sıklıkla birkaç kişiden oluşan insan grupları kapı kapı gezer. Birisi kapıyı açtığı zaman dışarıda bekleyen grup bir ya da iki şarkı söyle. Bunu sadece eğlence için ya da bağış toplamak amacıyla yapıyor olabilirler.

Diğer zamanlarda ise insanlar saman vagonunda tura (hayride) çıkabilirler. Bu turda insanlar bir traktörün arkasına bağlanmış römork içindeki saman balyaları üzerine oturur. Grup etrafta turlarken Noel şarkıları söyler.

Bazı popüler ve dini içerikli olmayan Noel şarkıları arasında “White Christmas,” “Santa Claus Is Coming to Town” ve “Rudolph the Red-nosed Reindeer” yer alır.

21. Noel partileri

Bunlar ofis Noel partileri ya da aile toplanmaları olabilir ya da sadece arkadaşlar arasında Noel’i kutlamak için düzenlenen partiler de olabilir. Bu partilerde genellikle atıştırmalıklar, içecekler ve müzik olur ve sıklıkla da farklı farklı oyunlar oynanır.

Gittikçe popülerlik kazanan bir parti tipi de çirkin kazak partisidir (ugly sweater party). Çoğu Noel kazağının gerçekten bol, dikkat çekici ve çirkin olması bir klişe haline gelmiştir, bu yüzden de birçok kişi (özellikle de gençler) çirkin bir Noel kazağı giymen gereken partiler düzenler. Bazı insanlar sırf bu partilere gitmek için çirkin Noel kazakları satın alır!

22. Açık havada eğlence

Dışarıda hava gerçekten soğuk olsa da Noel sezonunda insanları temiz hava ve karın tadını çıkarmak için dışarı çağıran bir şey vardır. Eğer kar tuttuysa seçeneklerden biri kızak kaymaya (sleigh ride) gitmektir.

Eğer bir kızak üzerinde oturmak yerine biraz egzersiz yapmak istersen buz kayağı (ice skating) ya da kar raketi yürüyüşü (snowshoeing) yapabilirsin. Bu aktivitelerin her ikisi de özel ekipmanlar gerektirir (buz patenleri ve kar raketleri) ve bunları kiralamak mümkündür. Bunlarda, özellikle de buz pateninde ustalaşmadan önce pratik yapman gerekebilir, ama her ikisi de son derece eğlencelidir!

Tepeler ya da dağlara yakın bir yerde yaşıyorsan dışarıda yapabileceğin eğlenceli aktiviteler arasında kızak kayma (sledding), kayak (skiing) ve snowboard yapma (snowboarding) sayılabilir. Şahsen, bir kayak merkezine gitmekten daha ucuz olduğu için kızak kaymayı tercih ediyorum. Bu ayrıca oldukça basit—tek ihtiyacın olan bir kızak ya da üzerinde kayabileceğin bir şey!

23. TV özel programları

Dışarıda hava çok soğur ya da kararırsa eve dönmek, bir bardak sıcak çikolata içmek ve televizyonda Noel özel programını (Christmas special) izlemek her zaman zevklidir.

Bu özel programların birçoğu çocuklara yönelik hazırlanmış filmlerdir, dolayısıyla da bunlar çoğunlukla animasyondur. Bazı popüler filmler arasında “A Charlie Brown Christmas,” “Frosty the Snowman” ve “Rudolph the Red-nosed Reindeer” sayılabilir.

Ayrıca, pek çok televizyon dizisinin bir Noel özel bölümü hazırlama geleneği de süregelmektedir. Bazı en sevdiğim bölümler arasında “The Office” dizisinin İngiliz versiyonu ve ayrıca “The Simpsons” Noel özel bölümlerini sayabilirim. Ama bazı Noel özel bölümlerinin—“Star Wars Holiday Special” gibi—o kadar da iyi olmadığını unutma. Bu yüzden, Noel senede sadece bir defa geleceği için izleyecek iyi bir şey seç.

Noel ile ilgili birçok film bulmak mümkün ve bunlar genellikle Noel Arifesinde ya da Noel Günü televizyonda yayınlanır. Hatta 1983 yapımı “A Christmas Story” filmi TBS kanalında 24 saat boyunca tekrar tekrar yayınlanır! Buna “Christmas Story Marathon” adını veriyorlar ve günümüzde bazı aileler bu filmi Noel kutlamalarının arka planında oynatıyor.

 

Gördüğün gibi pek çok farklı Noel geleneği var.

Eğer bayram döneminde İngilizce konuşulan bir ülkeye yolun düşerse bu harika İngilizce yılbaşı gelenekleri arasından bazılarını deneyimlemek için Noel’de arkadaşlarını ziyaret et. Kim bilir, belki sen de kendine özgü Noel geleneğini başlatırsın!

İyi Noel’ler!


Ryan Sitzman Kosta Rika’da İngilizce ve bazen de Almanca öğretmenliği yapmaktadır. Öğrenmek, kahve içmek, seyahat etmek, diller, yazmak, fotoğrafçılık, kitaplar ve filmler onun ilgi alanları arasındadır, tabi bu sırayla olması şart değil. Sitzman ABC web sitesinden hakkında daha fazlasını öğrenebilir ve onunla iletişime geçebilirsin.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close