ingilizce-yemek-adları

İngilizce Yemek Adları: Amerika ile Özdeşleşmiş Yemekler

En sevilen Amerikan bayramlarından birini kutla: Dört Temmuz.

İşte Amerikalıların 1776 senesinde Bağımsızlık Bildirgesinin imzalanmasını kutladıkları tarihtir.

Her nerede yaşıyorsan Dört Temmuz günü kendi çapında bir Amerikan kutlaması gerçekleştirebilirsin.

Amerikalılar genellikle Dört Temmuz günü büyük bir piknik yaparlar. Bu da çok sayıda arkadaşlarını açık havada bir akşam yemeği partisine davet ettikleri anlamına gelir. Bu toplaşmalara potluck grup yemeği adı verilir.

Bunun ismi aslında oldukça mantıklı. Misafirlerin her biri topluluk ile paylaşmak üzere bir kase ya da kap (pot) yemek getirir. Misafirlerin ne getireceklerini hiçbir zaman bilemezsin. İşte burada da potluck içindeki luck sözcüğü anlam kazanır.

Bir grup yemeğinde kendine şunu sorabilirsin: Tabağımda ne var?

İngilizce sözcük bilgin içerisinde bol miktarda İngilizce yemek adları bulunduğundan emin olmalısın.

Dört Temmuz Pikniği: Amerika’ya Özgü İngilizce Yemek Adları

Amerikan yemeklerini öğrenirken bazen şaşırabilirsin. Bu çocukların yeni yiyecekleri nasıl denediklerini izle:

dort-temmuz-yemekleri

Arkadaşlarını Amerikalıların en sevdikleri yaz yiyeceklerini getirmeye davet et. İşte bunda sana yardımcı olacak bazı fikirler:

Watermelon

ingilizce-yemek-adlari

Karpuz, Dört Temmuz tarihinde ABD’de leziz ve olgunlaşmış olur. İçi kıpkırmızı ve güzeldir.

Videodaki aşçı karpuzun nasıl temiz ve düzgün bir şekilde kesileceğini gösteriyor. Karpuzu onun kadar hızlı kesmen gerekmediğini unutma:

Ama basit küplerle de yetinme. Yaratıcılığını kullan!

Bazı aşçılar yıldız şekilli kurabiye kalıbını kullanarak karpuzdan yıldızlar yapar. Karpuz yıldızlarıyla dolu tabağa biraz da yabanmersini ekleyerek tam bir Amerikan lezzeti yakalayabilirsin.

İşte pikniğinde oynayabileceğin eğlenceli bir karpuz oyunu! Bir karpuzun çevresine tereyağı ya da kaygan bir şey sür. İyice kaygan olmasını sağla. Yağladığın karpuzu çimlerin üzerine koy ve geri çekil.

Tüm misafirlerinle karpuz etrafından bir çember oluşturun. Kaygan karpuzu kim bitiş çizgisine getirebilirse yarışmayı o kazanır.

Kazanan karpuzu alır, ama tereyağına bu kadar battıktan sonra onu yemek istemeyebilir. Akşam yemeği için başka bir karpuz bulundurmak isteyebilirsin.

Fried Chicken

ingilizce-yemek-adlari

Hazırlanması o kadar kolay olmasa da ÇOK lezzetli bir yemektir.

Amerikalılar sıklıkla Dört Temmuz pikniğine getirmek için en sevdikleri restorandan bir kova kızarmış tavuk alırlar.

Sen de aynısını yapmak isteyebilirsin. Eğer cesaretin varsa kendi tavuğunu kendin kızart.

  • Birçok aşçı, tavuğun gece boyunca yayık altı (buttermilk) içerisinde bekletilmesini tavsiye eder. En az bir saat boyunca bekletilmesi gerekir.
  • Kızartma tavasına yağı koy. Tavuk parçalarını kaplamaya yetecek kadar yağ kullan.
  • Yağı iyice kızdır. Sıcak yağa bir damla su at. Eğer su cızırdar ve patlarsa yağın yeterince sıcak demektir.
  • En sevdiğin baharatları un ile karıştır. Şahsen sarımsak, tuz, kırmızı toz biber ve kekik seviyorum.
  • Tavuk parçalarını bu un karışımına bula.
  • Tavuk parçalarını dikkatle sıcak yağa koy.
  • Tavuğu yaklaşık 10 dakika boyunca kızart. Yemeden önce fazla yağın süzülmesi ve tavuğun biraz soğumasını bekle.

Şef John bunun için gerçekten iyi ve takibi kolay bir tarif sunuyor:

Hot Dogs

ingilizce-yemek-adlari

Hot dog ya da sosisli Almanya’dan çıkmış olabilir ama tüm Amerikalılar için vazgeçilmezdir.

Bol miktarda sos kullanmak sosisliyi mükemmel yapan şeydir. En azından ketçap, hardal ve doğranmış soğan kullanmak isteyebilirsin.

New England’da sosisliyi domuz pastırması, kırmızı fasulye ve hardal ile doldururlar.

Chicago’da ise hiçbir zaman ketçap koyulmaz. Sosis (hot dog), sos, domates ve farklı çeşitlerden biberi haşhaş tohumlu bir ekmek arasına koyarlar.

Güneyde ise hot dog da dahil her şey bol yağda kızartılmıştır. En sevdikleri sosisli çeşidi corn dogs olarak bilinir. Burada sosisli bir çubuğa geçirilir ve kızartılmadan önce mısır ekmeği tozuna batırılır. Corn dog ketçap ile harika gider.

En iyi Amerikan tarzı sosisli, New York, Coney Island’ta bulunan Nathan’s Famous Frankfurters restoranında yenir.

Nathan’s her Dört Temmuzda bir Uluslararası Hot Dog Yeme Yarışmasına ev sahipliği yapar. Bu yarışmayı 1916’dan beri düzenliyorlar. Eğer Amerikan TV kanallarına erişimin varsa bu yarışmayı ESPN üzerinde izleyebilirsin. Günümüzde hot dog yeme rekoru ise 10 dakikada 74 hot dog olmuştur.

Barbecue

ingilizce-yemek-adlari

Amerikalılar barbekü ya da mangal yapmayı çok ama çok ciddiye alır.

Etin nasıl pişirileceği tamamen şefe kalmıştır. Bazıları eti yavaşça odun ateşinde tütsüler. Diğerleri ise eti hızla alev üstünde ızgara yapar.

Her türlü eti barbekü yapmak mümkündür: tavuk, dana, karides ya da hindi. Ama barbeküde en sık kullanılan et domuz etidir.

Barbekü geleneği Amerikan yerleşimcilerine kadar uzanmaktadır. Domuz eti genellikle ucuza bulunabilen bir et olmuştur. Barbekü sayesinde yerleşimciler domuzun tüm parçaları kullanılabilmiştir.

Hazırlanacak sos ile sinirli bir et parçası dahi daha lezzetli hale gelebilir. Tıpkı hot dog gibi barbekü sosu da ülkenin bir bölgesinden diğerine farklılık gösterir. Acı Texas Sosu, tatlı Kansas City Sosu ya da ekşimsi Kuzey Carolina Sosu yapabilirsin.

Bazen North Carolina sosuna “Slap Your Momma” adı verilir. Bunun nedeni ise bu sosun çok güçlü olması sebebiyle annene tokat atmak gibi çılgınca bir şey yapabilecek olmandır. (Amerikalılar hiçbir zaman annelerine tokat atmazlar.)

Apple Pie

ingilizce-yemek-adlari

Birçok kültür sahip oldukları tatlılarla gurur duyar. Amerikalılar da payları ile gurur duyar.

Şu İngilizce argo deyişi duymuşsundur: “It’s as easy as pie.” Bunun bir nedeni var. Tüm Dört Temmuz yemekleri atasında elmalı pay hazırlaması en kolay olanıdır.

Elmalı pay malzemeleri dünyanın çoğu yerinde bulunmaktadır.

Hamuruyla başla. İhtiyacın olan tek şey un, tuz, su, sirke ve bir yumurta. İşte bu kadar. Burada adımlı anlatımlarla tarifini bulabilirsin.

Bundan sonra bir miktar elmaya ihtiyacın olacak. Elman yok mu? Sorun değil. Bu tarife uymayacak tek meyve turunçgiller veya ilçi olacaktır. Armut, şeftali, üzün ya da erik tercih edebilirsin.

Yapabilirsen meyvenin kabuğunu soy. Uzun uzun doğra ve meyveyi pay hamurunun üzerine koy. Üstüne biraz şeker serp. Küp küp tereyağı ekle.

Üzerine bir katman daha hamur koyabilirsin. Bazı şefler, Dört Temmuz ruhunu yansıtmak için pay hamuru ya da elmaları yıldız şeklinde keser.

İşte mükemmel elmalı payı nasıl hazırlayacağını gösteren iyi bir video:

Homemade Ice Cream

ingilizce-yemek-adlari

Soğuk bir dondurma elmalı payla harika gider.

Eğer uğradığın markette dondurma bulursan bunu kesinlikle piknik için almak isteyeceksin.

Ya da kendi dondurmanı da yapabilirsin.

Vanilyalı, çikolatalı, şeftalili ve hatta Orange Crush aromalı olmak üzere birçok harika dondurma tarifi bulmak mümkün.

Bir dondurma makinesi kullanarak da yapabilirsin.

Ya da bir Dört Temmuz partisi oyunu oynayabilirsin.

Üç kilitli derin dondurucu poşeti, bol miktarda dondurma ve kaya tuzuna ihtiyaç duyacaksın. Dondurma karışımına hangi malzemeleri koyacağını görmek için yukarıdaki tariflere bir göz at.

Dondurma karışımını bir derin dondurucu poşetine dök. İçinde hava kalmayacak şekilde sık ve ağzını kapat. Bu poşeti ikinci bir derin dondurucu poşeti içerisine koy. Yine içinde hava kalmayacak şekilde sık ve ağzını kapat.

İki poşet kullanarak tuz ve eriyen buzun suyunun dondurmaya karışması engellenir.

Üçüncü poşete buz koy. Üzerine biraz kaya tuzu ekle. Dondurma, eriyen buzun sıcaklığında donar. Dondurma poşetlerini buzun üzerine koy ve ağızlarını kapat.

Dondurmanın hareket etmesini sağlamak için her 5 dakikada bir poşetleri salla. Buzlar eridikçe üçüncü poşetteki suyu almalı ve yerine yeni buz koymalısın. Her seferinde biraz daha tuz eklemeyi unutma.

Dondurma kıvamına geldiği zaman onu dikkatle poşetten çıkar. İçine tuz girmediğinden emin olmak için tadına bak.

Evde hazırlanmış mükemmel Dört Temmuz tatlısı için pay üzerinde servis et.

Harika bir tatil geçirmen dileğiyle! Havai fişeklerin keyfini çıkar, iyi yiyecekler tüket ve Amerikan olan her şeyi İngilizce yemek adları öğrenerek kutla.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close